UIT EIGEN LAND Waaiwijkse en Langstraaise i.ourant hebben de belangstelling van de K.V.P. De „Koning der Koningen HAILE SELASSIE. VERWACHT: CONTACTGROEP HANDEL EN INDUSTRIE WAALWIJK Weduwen en Wezen en Middengroepen OP&ERSQHT onder grote belangstelling MAANDAG 25 OCTOBER 1954 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 85 „A_ ,vtIK tel 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL, 2b2i 2002. OPGERICHT 1878 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. TELEGR.-ADRES „ECHO" De afgelopen week heeft de KVP 1 het resultaat bekend gemaakt van studies, gewijd aan het vraagstuk van weduwen en wezen en aan de positie der middengroepen. Reeds geruime tijd hadden deze twee categorieën de aandacht van de KVP, die met deze aandacht be wees een bij uitstek sociale partij te zijn; deze aandacht werd omge zet in een daadwerkelijk streven, verbetering te brengen in de sociale en financiële posities der beide groepen, tot uiting komend in een drietal rapporten van de Commis sie Midden-Groepen, waaraan on langs het vierde is toegevoegd en in een nota van de Commissie „Wedu wen- en Wezenvoorziening". EEN EIS VAN SOCIALE RECHTVAARDIGHEID. Vrij algemeen is men van mening, schrijft de Commissie „Weduwen- en wezenvoorziening" van de Kath. Volks Partij in haar nota, dat het meerendeel van de weduwen in fi- nanciëel opzicht in moeilijke om standigheden verkeert, of zich ten koste van een behoorlijke uitoefe ning van haar functie als opvoed ster der kinderen een min of meer redelijk inkomen verwerft. Tot nu toe ontbraken echter de cijfers, wel ke in deze omstandigheden een scherp omschreven inzicht konden geven. De publicatie van Dr J. Delfgaauw, een van de commissie leden, in Economisch Statistische Berichten van 22 September 1954, heeft dit inzicht nadrukkelijk ver schaft. De in deze publicatie gegeven cij fers hebben, hetgeen omtrent de financiële situatie der weduwen wordt aangenomen, bevestigd. Zo blijkt o.a. dat in 1949 van de ge huwd geweest zijnde vrouwen be neden de leeftijd van 65 jaar 56% een jaarlijks inkomen had van min der dan 1000.terwijl bovendien nog 13% een inkomen had tussen de 1000.en 1500.Derhalve had 69% van deze vrouwen een in komen beneden de 1500.slechts 10% had een inkomen van meer dan 3000.Deze inkomens zijn in veel gevallen mede bestemd voor het levensonderhoud van de nog afhankelijke kinderen. Op grond van deze cijfers meent de commissie te mogen stellen en wie Zal zich ten deze niet achter de commissie scharen dat een op korte termijn te treffen voorziening voor de weduwen en wezen behoort tot de eisen van sociale rechtvaar digheid. De commissie acht de situatie, dat weduwen die een uitkering ontvan gen van de sociale dienst van de ge meente, deze eerst krijgen, als hun eventuele kapitaaltje is geconsu meerd. Immers, een dergelijk klein bezit is voor de weduwen van bij zondere betekenis voor de eventuele studie van hun kinderen. Het zou niet juist zijn de zaken dusdanig voor te stellen, dat men de indruk kreeg dat de regering zich niet bezig houdt met dit probleem; het tegendeel is waar, want de Soc. Economische Raad heeft van de re gering de opdracht gekregen zich te beraden over een wettelijke voor ziening t.b.v. de weduwen en we zen. Aangezien het echter geruime tijd zal duren voor deze regeling in kannen en kruiken is en aangezien ook de nood van zeer vele weduwen en wezen zeer groot is, is de KVP- comipissie van mening, dat men niet mag wachten op een definitie ve regeling en stelt zij een Nood- regeling Weduwen- en Wezenvoor ziening voor, die op korte termijn in werking kan treden, een regeling in de geest van de Noodwet Ouder domsvoorziening dus. Doelbewust heeft men er naar gestreefd de nood-regeling voor Weduwen en Wezen grote gelijkenis te doen ver tonen met de noodwet ouderdoms voorziening (o.m. is het systeem van de gemeenteklassificatie ook hier gehandhaafd), om de totstand koming van de regeling en de uit voering er van zoveel mogelijk te vergemakkelijken. De commissie stelt voor een we- duwenuitkering voor weduwen van 45 jaar en ouder, en een weduwen- en wezenuitkering ongeacht de leeftijd van de weduwe. Men kan hier natuurlijk het be zwaar tegen aanvoeren, dat het we derom een staatsuitkering gaat wor den, maar de commissie zelf stelt ten aanzien hiervan uitdrukkelijk, dat het slechts een regeling is, in gegeven door de nood onder de be doelde groepen, een regeling die zo spoedig mogelijk vervangen dient te worden door een definitieve re geling, die gebaseerd is op de ver zekeringsgedachte, en waaruit ook, evenals uit de Noodwet Ouderdoms voorziening het svsteem van de ge meenteclassificatie zal dienen te worden geweerd. Het KVP-bestuur heeft zijn in stemming betuigd met deze nota en het zal de volste aandacht van de Tweede Kamerfractie der KVP vragen voor een spoedige tot standkoming van deze regeling, waarbij, naar de commissie aan neemt, 75000 weduwen zijn betrok ken en die jaarlijks 50 millioen gul den zal vragen. DE MIDDENGROEPEN. De aandacht die de KVP bestèedt aan de zgn. Middengroepen dateert niet van vandaag of gisteren. Twee en een half jaar geleden reeds pu bliceerde de betreffende commissie haar eerste rapport, dat een be schrijving gaf van de financiële po sitie der middengroepen aan het einde van 1951, en uit dit rapport bleek duidelijk op welk een ern stige wijze de welvaart van deze groepen sedert 1938 was achteruit gegaan. Enige maanden later verscheen een tweede rapport, waarin een be schrijving werd gegeven van de in tellectuele positie der middengroe pen en in October 1952 werd het derde rapport gepubliceerd, waarin de oorzaken van de reële achteruit gang der betreffende groepen wer den geanalyseerd en werd betoogd dat in deze toestand in een tijdvak van vier jaren een aanzienlijke ver betering diende te worden gebracht, een verbetering die allereerst ge zocht diende te worden in een toe name van het loon-inkomen, waar bij werd gesteld, dat een herstel tot 80% noodzakelijk en ook mogelijk geachtmoest worden, hetgeen be tekende dat de inkomens met ge middeld 30% zouden moeten stij gen. Het valt niet te ontkennen dat de actie van de KVP voor de midden groepen allerwege grote belang stelling heeft getrokken en dat er van vele zijden instemming mee is betuigd, terwijl ook gebleken is dat diverse salarisverhogingen sinds die tijd hebben plaats gehad. Thans is er een vierde rapport verschenen, waarbij in het eerste deel een uitvoerige analyse wordt gegeven van de financiële positie van de middengroepen in loondienst medio 1954, terwijl in het tweede deel van dit rapport wordt nage gaan in hoeverre het indertijd op gestelde plan, onder invloed van de gewijzigde omstandigheden veran- anderd dient te worden. De commissie handhaaft haar in October 1952 ingenomen standpunt, zowel wat betreft de noodzaak van een verhoging van het reële inko men der middengroepen tot gemid deld 80% van 1938, als wat betreft de mogelijkheid daartoe, terwijl ook thans de aandacht wordt ge vraagd voor andere achtergebleven groepen, zoals grote gezinnen en ouden van dagen en vele invaliden, weduwen en wezen. De in dit rapport verstrekte ge gevens wijzen uit, dat het reële in komen der middengroepen, gevolg zowel van salarisverhoging als van belastingverlaging, sedert 1952 in een zodanige mate is gestegen, dat de huidige positie der middengroe pen gemiddeld een peil heeft be reikt, dat ongeveer in overeenstem ming is met de beide eerste jaren van het ontworpen vier-jarenplan. Indien de 6% loonsverhoging ook voor de middengroepen een feit wordt, dan zal daardoor het beeld, gelet op de verlangens der commis sie, zelfs gunstig te noemen zijn. En daardoor ook komt de com missie tot de conclusie, dat 't zeer wel mogelijk is om het voor 1956 verlangde peil van het reële inko men voor de middengroepen te ver werkelijken. Tenslotte waarschuwt de com missaris er voor dat na 1956 een nieuwe achterstelling der midden groepen moet worden voorkomen, in het belang van die groeperingen en daardoor van het gehele volk. Met deze studies en rapporten heeft de KVP bewezen, als sociale partij, op de bres te staan voor de belangen van die groepen, aan wel ker sociale en financiële positie nog wel het een en ander mankeerde; het is te hopen dat zij regering en volksvertegenwoordiging voor haar conclusies zal winnen en hen daar naar kan doen handelen. ALGEHELE OVEREENSTEM MING OVER DE WESTERSE UNIE. De westelijke mogendheden heb ben in Parijs algehele overeen stemming bereikt over herbewape ning van Duitsland en toetreding van West-Duitsland en Italië tot de westelijke verdedig'ingsorganisatie. Zij werden het ook eens over een stelsel van controle op de bewape ning van de continentale leden van de nieuwe West-Europese Unie, (welke Frankrijk, West-Duitsland, Engeland, Italië en de Beneluxlan- den zal omvatten), en beperking van Duitslands recht om met de Sovjet-Unie te onderhandelen, al dus is in conferentiekringen ver klaard. In een officiële bekendma king werd Donderdag na een ver gadering' van vier uur van de ne gen ministers van buitenlandse za ken verklaard, dat „overeenstem ming is bereikt over de tekst van vier protocollen, die de reikwijdte van de Brusselse verdragsorganisa tie, uitgebreid om deelneming van Italië en de Duitse federale repu bliek mogelijk te maken, verster ken en vergroten". De West-Euro- pese Unie zal haar hoofdkwartier hebben in Londen. Het orgaan voor toezicht op de bewapening zal in Parijs gevestigd zijn. REORGANISATIE A.R.-PARTIJ De anti-revolutionnaire partij, die kort geleden haar 75-jarig be staan heeft herdacht, leeft nog te veel in de negentiende eeuw. Een algehele wijziging van de statuten en een reorganisatie van het partij apparaat zijn noodzakelijk om het protestants-christelijk volksdeel op politiek gebied zijn taak te kunnen doen vervullen. Tot deze conclusie komt het rapport, dat in opdracht van het centraal comité van de A. R. door een reorganisatie-commisi- sie is opgesteld. In dit rapport wordt verder gewezen op de staat kundige verbrokkeling onder de protestanten en op de noodzaak om de vroegere politieke eenheid te herstellen. Wat de interne organisatie be treft, beveelt de reorganisatie-com missie de handhaving aan van het federatief karakter van de A.R.- partij. Men blijft de voorkeur ge ven aan de zelfstandigheid van de plaatselijke kiesverenigingen boven een centrale leiding. Voor de stu die van vraagstukken van pracli- sche politiek wordt een vormings commissie nodig geacht in de geest van het centrum voor staatkundige eenheid. TWAALFDE KATHOLIEKE O/VDERWIJSDAG. De 12e Katholieke Onderwijsdag in 't rayon 's-Hertogenbosch (om- vattende de afdelingen Den Bosch, Boxtel, Bommelerwaard, Waalwijk i Heusden en Hilvarenbeek), van de K.O.B., in het Casino te Den Bosch gehouden, stond in het teken deze keer van het Mariajaar. Want de inleider Magister Dr. C. Friethoff had tot onderwerp „Onze Lieve Vrouw inspiratie voor dé onder wijzer" en overigens werd des mid dags een mysteriespel uitgevoerd van Paul Claudel, heU bekende „i'Annonce faite a Marie". DE ZWAKKE PLEK IS ONZE ECONOMIE. De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer T. J. Twijnstra, heeft Donder dag in zijn openingsrede ter gele genheid van de algemene leden vergadering van het Verbond in Middelburg, gewaarschuwd de ui terst gunstige economische toe stand van ons land op dit moment als een vanzelfsprekendheid te „Wü dienen ons bewust te zijn", gaan beschouwen, aldus de heer Twijnstra, „dat er een moment zal kunnen komen en heel plotseling zal kunnen komen, waarop het noodlottig zou kunnen zijn, wanneer wij ons niet sterk genoeg hadden gemaakt om aan vallen af te slaan en tijdelijke ver liezen te kunnen dragen. Sterk zijn betekent niet in de laatste plaats beschikken over sterke, goed ge fundeerde en financiëel krachtige bedrijven". oei 'het land omhoog te brengen. Maar daarbenevens is het zijn vaste voorne ro utiz fez pazipiz gidoitpg }ep 'nam blijven. Zorgvuldig houdt 'hij de buiten landse belangen en invloeden in even wicht. De vreemdelingen zijn helpers en adviseurs en worden als zodanig zeer gewaardeerdmaar hij is de Keizer en hij alléén. Ethiopië is een democra tie, het heeft een Volksvertegenwoordi ging, maar in het Paleis komen alle dra den samen. Niet indrukwekkend is de tengere ge stalte van de Vorst, maar wel zijn per soonlijkheid. Die verloochent zich geen ogenblik. Bij zijn bezoek aan Nederland zullen oude herinneringen weer levendig worden. Ook ons land heeft gekromd gelegen onder de dictatuur, ook ons Vorstenhuis vertoefde in ballingschap. Wij kunnen al deze dingen zo goed ver staannóg beter dan toen heel het Nederlandse volk meeleefde met de nood der Ethiopiërs. Daarom is het bezoek van Haile Selassie I, Keizer van Abessinië, Koning der Koningen, afgezien van alle zakelijke en politieke overwegingen, een blij feestelijk gebeuren. (Nadruk verboden) Lk. Over enkele weken zal Haile Selassie I, Keizer van Ethiopië,, onder wiens titels „Koning der Koningen" en „Leeuw van Juda niet de minst opvallende zijn, een bezoek brengen aan Nederland. Er zijn banden tussen Nederland en Ethiopië. Niet alleen, doordat verschei dene Nederlanders in de modernisering en opensluiting van dat land een taak gevonden hebben, maar ook doordat, toen in 1936 de Italiaanse overmacht het rijk var, Haile Selassie overviel, de sympa thie van Nederlandse zijde voor de aan gevallenen zo daadwerkelijk bleek, o.a. in de afvaardiging van een Nederlandse ambulance naar het oorlogsterrein, die daar door de Italianen, tegen alle oor logsrecht in, gebombardeerd werd Ethiopië is een oeroud land. We lezen er reeds van in de oudste geschiedenis. Bekend is uit de Bijbel het verhaal van he: bezoek van de Koningin van Scheba (en daarmee is hoogstwaarschijnlijk Ethi opië bedoeld) aan Koning 'Salomo. Min der bekend is wellicht, dat men in Ethio pië aanneemt dat Menelik I, in de grijze oudheid gekroond, de zoon was van de ze koningin (wier naam Balkis zou zijn) en Salomo. 'De uitdrukking in het Hoog lied „zwart ben ik doch lieflijk die Sa lerno's uitverkorene in de mond werd gelegd, zou dan slaan op deze Ethiopi sche vorstin. De 'Keizer van Ethiopië noemt zich dan ook nogi steeds de Leeuw van juda, de Davidsster is er een bekend symbool, de eerste ridderorde van het land heet „Het 'Grootzegel van 'Salomo". Dat meermalen vrouwelijke vorsten over het land geregeerd hebben, zou, behalve uit de historie van bovengenoemde koningin, af te leiden zijn uit het bijbelverhaal om trent 'Philippus en de „kamerheer van Candace, de Koningin der Mooren". Trouwens vóór de huidige Negus Ne- gesti (Koning der Koningen) aan de re gering kwam, regeerde zijn tante, de Keizerin Judith en hielp hij, als regent, onder de naam 'Ras Tafari haar bij: haar regeringstaak, tot hij in 1928 door een staatsgreep zijn macht bevestigde. VLUCHTELING. Toen geheel Afrika reeds onder de duim der Westelijke mogendheden zat, v/as Ethiopië (of Abessinie, zoals het ook wel genoemd werd) nog een zelf standig land. De Italianen drongen ech ter op en hun attenties werden te agres sief. De negus Menelik bracht hen bij Adoewa een verpletterende nederlaag, toe, die de Italianen nimmer hebben kun nen verkroppen, en die dan ook als pro- pagandawapen werd gebruikt 'bij de tweede inval, die in :1936 plaats had. De iNegus deed een beroep op de Vol kenbond, die wel sancties toepaste, maar daarmee niet veel resultaat bereikte, ten zij dat de Italianen daardoor nog meer werden opgezweept. 'Mussolini kon niet meer terug, hij verklaarde 'bij een inter view, dat de geweren „vanzelf zouden afgaan". Daarbij hadden de sinistere Fransman Laval en de timide Brit Hoare duidelijk laten merken dat de Westelijke mogendheden weinig of niets zouden doen, wanneer Italië Abessinië binnen viel. Hoare moest daarvoor aftreden, La- val kon zijn activiteiten voortzetten, die eindigden in zijn heulen met de Duitsers en (uiteindelijk) zijn executie als land verrader. 1 Talloze topfunctionarissen uit Waalwij ks Handel en Industrie waren Vrijdagavond in de sociëteitszaal van Hotel „De Twee Kolommen" aanwezig bij de oprichting van de Contactgroep Handel en Industrie. En uit de sfeer van deze vergadering menen we te mogen conclu deren, dat men enthousiast was over dit initiatief, dat er behoefte bleek te bestaan aan een dergelijke groep, die de belangen van Waalwijks handel en bedrijfsleven wil dienen, door de leden er van op alle mogelijke zakelijke gebieden voor te lichten, door initiatie ven te nemen waar dit te pas komt, kortom, met alle een dergelijke groep ten dienst staande middelen, en dat zijn er veel. Die middelen zijn uitvoerig aangewezen door de heer Pols, de ini tiatiefnemer en de voorzitter van de vereniging „Zakencentrum" te Leeuwarden, de enige soortgelijke vereniging die in Nederland be staat. Er bestond geen twijfel aan de bereidwilligheid van de aanwezigen, de tot standkoming van een dergelijkè groep te bevorderen en we kunnen niet anders doen dan het Vrijdagavond genomen besluit van harte toe te juichen en te hopen dat het initiatief werkelijk vrucht dragend mag zijn voor Waalwijks Handel en Industrie en Waalwijk in het algemeen. Groot was de indruk, die de waardige gestalte van de 'Negus geheel in t zwart, maakte op hen, die ter Volkensbonds- vergadering waren. Maar zijn komst werkte niets uit. De Italianen gebruikten gifgas en bommen tegen een vrijwel weerloze bevolking. En als om het spreekwoord te staven, dat bezit negen/ tiende recht istoen de Italianen een maal baas waren, kwamen de democra tische staten de een na de ander over de brug, en erkenden de koning van Italië als keizer van Abessinië. In de Engelse badplaats Bath zat Haile Selas sie, door allen verlaten, en moest zijn kostbaarheden verkopen om in zijn on derhoud te kunnen voorzien DE TERUGKEER. Maar hij was zelf aan het hoofd van een vrijkorps, bestaande uit Ethiopiërs, dar Ethiopië binnenviel tegelijk met de Britten en de Zuid-Afrikaanse vrijwilli gers. De keizer nam weer bezit van zijn hoofdstad Addis Abeba en zetelde op nieuw op de troon in het koninklijk pa leis. Haile Selassie en zijn vrouw, keizerm j Mennin, hebben vier kinderen, drie zoons en een dochter. Tot de titels der keizerin I behoort ook die van „Koningin van Scheba". Over haar verneemt men niet S veel, de keizer zelf is de centrale figuur, j Deze kleine, tengere man met de zwarte baard en de bijzondere doordringende ogen rweet wat hij wil en zijn wilskracht is gestaald 'in het tijdperk van lijden dat hij en zijn land hebben doorgemaakt, 's De keizer staat gans niet vijandig te il genover het V/esten. In tegenstelling tot de meeste aangrenzende landen behoort j Ethopië niet tot de Arabische Liga, want de voornaamste godsdienst, waartoe ook i de keizer behoort, is de Koptische; Chris- tendom met bijzondere, oosterse aspec- ten, min of meer verwant aan de Grieks- i orthodoxe kerk. Eeuwen lang heeft de i Metropoliet van de Koptische Kerk te I Aiexandrië (Egypte) de Aboena (°PPer" priester) van 'Ethiopië benoemd. Maar Haile Selassie heeft een eind gemaakt aan de opeenvolging van Egyptische pre- I laten en bepaald dat de hoogste kerke lijke positie voortaan door een Ethiopiër zou dienen te worden bekleed. En de kerk heeft zeer veel macht en ook zeer veel bezit in dit land. VREEMDELINGEN WELKOM. De keizer wil moderne methoden toe passen om zijn land tot nieuwe bloei te breng'en. Van overal heeft hij- zijn ex perts: uit Zweden en Amerika, Enge- land en Nederland. De Russen exploite- ren in Addis Abeba het voornaamste i hospitaal en maken er nogal wat propa- i ganda. De keizer zelf heeft eens in een Interview gezegd'Een goede zaak be- j hoeft niet veel propagandaen daar- j mee diplomatiek zijn standpunt weerge- geven. j Haile Selassie is een wijs en verstan- j dig man. Hij leeft als op de grens van twee werelden. Hij ziet naar het \v esten, vanwaar hij de hulpmiddelen verwacht Burgemeester Teijssen: IK ZIE ER EEN GEMEENTE BELANG IN. De heer Harry Bergmans sprak namens de initiatiefnemers een hartelijk woord van welkom, spe ciaal tot de burgemeester, die zo'n grote interesse toonde vanaf de eer ste pogingen tot oprichting van deze groep te komen; de uitnodigin gen waren van hem uitgegaan, hij was bereid op deze vergadering een opwekkend woord te spreken. U verwacht iets van de groep, aldus de heer Bergmans, en we hopen U iets van Uw moeiten te kunnen te ruggeven en te werken in het be lang van Uw stad Waalwijk. Ook de afgevaardigden van Waalwijks Be lang heette hij van harte welkom; de Contactgroep wilde ook de be langen van Waalwijk behartigen, zij het op een andere wijze. Het zou een grote eer zijn met W.B. te mo gen samenwerken. Ook de heer Pols, de initiatiefne mer en voorzitter van „Zakencen trum" te Leeuwarden, de enige der gelijke nog bestaande vereniging in Nederland, verwelkomde hij speci aal. Men had zich gehaast met hem contact op te nemen. Verder richtte hij zich tot de he ren belangstellenden, dat was een ander woord voor donateurs. Men verwachtte echter van dezulken minstens evenveel interesse als van de leden zelf. Er moest een hechte band met hen gevormd worden; zij werden beschouwd als een onmis bare club van adviseurs, die met hun meerdere ervaring de jongeren zouden kunnen bijstaan en willicht in hun enthousiasme zouden kun nen afremmen. En dan bedoelde men met de jongeren niet speciaal de jongeren van jaren, maar de zo nen van de eigenaren en de hogere functionarissen in het bedrijf, ter wijl men onder de ouderen de di recteurs en eigenaren diende te ver staan. Tenslotte verwelkomde hij dan de aspirant-leden. LOFFELIJK INITIATIEF. Toen enige tijd geleden mij be kend werd dat enkele actieve jon geren zich bezig hielden met 't plan een Contactgroep voor Handel en Industrie tot stand te brengen, heb ik dit loffelijk initiatief aanstonds van heler harte toegejuicht, aldus burgemeester Teijssen, omdat ik de overtuiging was toegedaan dat dit streven steun verdiende, dit streven dat er op was gericht degenen die bij de Waalwijkse handel en indus trie betrokken waren, bijeen te brengen en een basis te leggen van samenwerking op menig gebied en mogelijkheden te scheppen t.a.v. voorlichting en studie op zakelijk terrein. Als ik spreek over samenwerking denk ik heel bijzonder, en U naar ik meen te mogen aannemen ook, aan de grote samenwerking die zich manifesteerde toen we vorig jaar in staat waren de SLEM te organise ren, de internationale tentoonstel ling die de naam van Waalwijk heeft uitgedragen en meer klank heeft gegeven. Zonder deze samen werking, zonder het begrip voor het belang dat er mee gediend was, zou het niet gemakkelijk zijn geweest dit succes te behalen. Menigeen, vervolgde de burge meester, zal door de activiteit die elders ontplooid wordt, door de ini tiatieven die op menig terrein ont luiken, door de gecompliceerdheid van het economische leven, het be sef hebben van de grote betekenis van een goede samenwerking, die onontbeerlijk is, willen de indivi duele en de maatschappelijke be langen niet worden geschaad. Daarom heb ik graag mijn steun verleend aan dit streven, omdat ik in dé Contactgroep het middel zie die samenwerking te verwerven, die we zo hard van node hebben. Als de groep zal zijn tot stand geko men, zal de mogelijkheid geschapen zijn te treden uit de individuele sfeer en door samensprekingen, door uitwisseling van gedachten, door voorlichting het gezichtsveld te verruimen en daardoor op een zuiver zakelijke basis de bedrijven hiervan de nodige profijten te doen verkrijgen. En de burgemeester be sloot zijn inleidend woord met de verzekering: dat ik van heler harte meeleef met de pogingen die wor den ondernomen, omdat ik er in zie een belang met vele facetten, maar dat ook een gemeentebelang is. HET BEHOUD VAN HET ONDERNEMERDOM. De heer Pols schetste in korte trekken de tijd waarin we leven, de tijd van „de opstand der horden". De massa kwam in beVveging, wij mogen niet blijven zitten, zei hij, want de massa zal leiding nodig hebben. Hier ligt een taak voor de ondernemers, het algemeen belang, de gemeenschap heeft recht op een deel van onze tijd, van onze werk zaamheid. En hij stelde zich de vraag: is er in deze wereld nog plaats voor de ondernemer, wat doen we er voor om dit onderne- merdom te behouden. Men moest er voor zorgen dat dit ondernemerdom in de toekomst nog een plaats en een taak kreeg. Men werd bedreigd door de structuurveranderingen binnen het bedrijf, maar ook door gevaren die van buiten af de be drijfsvorm bedreigden. Hij ging hier niet verder op in, maar tegen deze achtergrond van gedachten plaatste liij de totstand koming' van de contactgroep, van deze vriendenkring, waarna hij een uiteenzetting gaf van de werkwijze die men in Leeuwarden volgde, waar men zich over de meest uit eenlopende vraagstukken had laten voorlichten, waar een spoedig con tact was opgenomen met de over- heids- en de semi-overheidsorga- nen, waar men het instituut der praatmiddagen kende (men verga derde om de twee weken van 57 uur), waar ook de dames af en toe bij de besprekingen betrokken wer den, zo het onderwerp dit toeliet, en er waren voldoende onderwer pen, die ook de dames interesseer den, terwijl van de andere kant ook een contact 'tussen de dames van de ondernemers zeer nuttig kon zijn. Sprekend over de taak naar bui ten van „Zakencentrum" wees de heer Pols op hei goede contact met de overheid, over het zitting heb ben van de leden in diverse com missies, op initiatief vaak van de groep tot stand gekomen, rappor ten waren er gepubliceerd over de centrumfunctie van de stad, over de recreatie en het vreemdelingen verkeer, over de verkeersverbin-

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1