VROOM BBEESWAW VIJF DAGEN NAAR PARIJS EEUWFEEST HAARLEMMERMEER woens -prijzeia Uw Muziek programma's li 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 2 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 27 OCTOBER s-HERTOGENBOSCH TSLBURG-HELMOND JAARMARKT BancS-r&cord®r JAN VAN DONGEN FEUILLETON Leuk meisjesjurkje, in vro lijk ruitdessin en biesgarne- ring, 2 zakjes op de rok. Voor 2-10 jaar. 0^5 2 jaar 50 cent stijging per maat Zuiver wollen heren shawl, 30 x 130 cm., in uni an mooie ruit- of **S50 streepdessins Nappa dameshandschoe nen, mooie kwaliteit, prima pasvorm en met flanel ge voerd, in bordeaux ^90 en zwart Massageborstel, plastic, in leuke pasteltinten; borstel is afschuifbaar van de hand greep waardoor reinigen zeer gemakkelijk is 59c Prima elastiek, dubbel ge weven, was- en kook- jL *ac echt, 5 meter kaart O <3 10 meter kaart 1,15 Restantpartij jacquard baddoeken, 50 x 100 cm., 2 moderne desssins, uit gevoerd in mooie 4 75 pasteltinten Toiletemmer, wit emaille blauwe bovenrand, ^375 compleet met deksel <5 Badstof bandage, zware kwaliteit, grote maat, Bgc 2 stuks voor Biesjes, heerlijk kof- A c fiekoekje, 250 gram Siamrijst (gebroken) droogkokend, - 1 kilo ©V SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Onze bekende vetlederen werkschoen, houtgepende dubb. lederen zool, <8 50 maten 39-46 IJzersterke lederen veters, per paar 43 c Vlotte lustré alpino, een prachtige langharige kwali teit, in 12 moderne *J25 tinten dingen en de nutsvoorzieningen, over de woningbouw enz. Kortom talloos waren de terrei nen waarop een dergelijke vereni ging zich kon bewegen en waarop zij zich vruchtbaar kon maken, niet alleen voor de ontwikkeling van de eigen leden, maar ook voor het belang van de stad. Beschouw uw bestuur, drukte hij tot slot de leden op het hart, niet als een au tomaat, waar u een bepaald bedrag instopt en waaruit U dan voorlich ting krijgt; U zult gezamenlijk aan het bereiken van het gestelde doel moeten werken en dat is de moei te waard. CONCRETE PLANNEN. De heer Harry Bergmans kwam hierna te spreken over de concrete plannen voor zover die er waren. Een van de voornaamste program mapunten zou natuurlijk zijn de voorlichting van de leden door middel van sprekers en films, in verband waarmee het bestuur al in contact was getreden met diverse instanties, onder andere met de „Contactgroep voor Opvoering'van de Productiviteit" en met de afd. voorlichting van het Ministerie van Economische Zaken. Tal van spre ker van naam staan klaar om de zakenmensen van vandaag te ver tellen wat ze weten willen. Onderwerpen die de leden zelf interesseerden, zouden door het bestuur ook overgenomen en uit gewerkt worden natuurlijk; alle leden moesten interesse hebben voor de werkwijze, het voortbe staan en het succes van de con tactgroep. Veel ruimte was er bij die lezin gen en films ook gelalen voor het stellen van vragen, terwijl ook ex cursies waren opgenomen. Met 'trots constateerde de heer Bergmans dat zovelen hier vana vond gekomen waren; de middelen die de initiatiefnemers hun aan de hand deden, waren weliswaar niet nieuw, maar zij garandeerden re sultaten, alsi men met een flinke groep werkte. Minstens elke maand zou er een bijeenkomst worden gehouden, waarop een of ander onderwerp werd behandeld; de mogelijkheid voor secties was ook gelaten na tuurlijk in een stad waar sterk ge specialiseerde bedrijven waren. Een machine, wil ze goed lopen, aldus de heer Bergmans, moet goe de onderdelen hebben en daarom was het hem een genoegen de heer Mr. J. Hoek als secretaris-penning meester bij de leden te introduce ren, terwijl hij hem reeds zijn er kentelijkheid betuigde voor de zeer prettige en vlotte samenwerking die er tot nog toe was geweest. Ten aanzien van de financiële kant van de zaak zei de heer Berg- mansi dat het de bedoeling was dat een firma lid zou worden met twee afgevaardigden a raison van 100, terwijl elk lid meer f 25.zou veters, per paar 43 c Dat is handig! 54 prima speelkaarten, i practisch plastic étui, diverse kleuren, samen voor Jacquard gordijnstof, zeer decoratief, in bruin, beige, groen en terra, *J75 120 cm. br., p. meter moeten betalen. Ten aanzien van dit laatste ble ken er enige meningsverschillen te bestaan tussen de leden en de ini tiatiefnemers! en de leden onder ling, maar tenslotte besloot men, dat staande de vergadering dege nen die er iets voor voelden en dat waren ze nagenoeg' allemaal, zich in principe op zou geven als lid, terwijl dan in de volgende verga dering het bestuur aan de hand van een voorlopige begroting met contributievoorstellen zou komen. Aan het slot van de geanimeerde bijeenkomst werden er door de heer de Bont twee bedrijfsfilms vertoond, bij wijze van kennisma king, films die afkomstig waren van de COP. HET PROGRAMMA. De heer Bergmans maakte ook het voorlopige programma bekend 12 November; De primeur voor Nederland van de propaganda-film- avond van de Contactgroep tot opvoering van de productiviteit. 10 December: Lezing door de heer Franco, hoofd van de afde ling voorlichting van het Ministe rie van Economische Zaken over de Benelux. 14 Januari; Film over de KLM met een lezing' van de heer Koster. 11 Februari: Lezing van Prof. Dr. Frans van de Ven over „de on derneming sociaal bezien." 11 Maart: Film. Wij menen dat de oprichting van deze contactgroep voor handel en industrie onzer gemeente in de toekomst van het allergrootste be lang' kan zjjn, wanneer zij haar taak goed begrijpt (en dat vertrou wen wij); wanneer zij zich toelegt op de algemene ontwikkeling van haar leden, speciaal op het 'terrein van handel en industrie. Zij toch zullen in de toekomst hebben zorg te dragen dat onze handel en in dustrie haar eerste plaats behouden die zij tot nog toe door vakkennis, durf en energie hebben weten te be reiken en te behouden. Zij zal de mannen moeten vormen die in de plaatsen in te nemen in de organi- toekomst aangewezen zijn om hun saties die de belangen onzer in dustrie bevorderen, zoals hun voor gangers dat steeds zo eervol heb ben gedaan. mssmm DR. MOLLER-COLLEGE. In verband met elders gepubliceerde berichten, verzoekt het bestuur van 't Dr. Moller-college ons uitdrukkelijk te willen mededelen, dat er op dit ogenblik geen sprake van is dat het college een gymnasium krijgt, maar wel dat krach tige pogingen worden in 't werk gesteld om daartoe zo spoedig mogelijk te ge raken. Dit om misverstand te voorkomen. WAALWIJKS BELANG. Wij herinneren nogmaals laan de alge mene vergadering van „Waalwijks Be lang", die vanavond om 8 uur in hotel de Twee Kolommen zal worden gehou den. Laat vele leden 't 'bestuur de voldoe ning van hun belangstelling' geven, EEN UUR MUZIEK. WILLEM ANDRIESSEN SPEELDE VOOR DE JEUGD. De leerlingen van de Waalwijkse scholen voor uitgebreid-lager en Mid delbaar Onderwijs, ongeveer 900 jon gens en meisjes in totaal, hebben Don derdagmiddag kunnen leren en genieten van het voortreffelijke les-uur dat de be roemde concert-pianist Willem Andries- sen in de Gecroonde Leersse gaf in het kader van de door de stichting Een Our Muziek gegeven instructieve program ma's. De Gecroonde Leersse is geen concert- te Waalwijk op Donderdag 28 October a.s. zaal, laten we dat vooropstellen, maar wanneer men er dan ook nog niet eens toe is kunnen komen het podium een iet wat meer verzorgde aanblik te doen bie den, wanneer men geen kans heeft ge zien de rommel in de zaal een klein beetje op te ruimen, dan vormt een der gelijke zaal allerminst een geschikte ge legenheid1 voor een pianorecital. Maar waar wil men in Waalwijk dan 900 jongelui, verdeeld over twee con certen, onderbrengen? Weer een argument voor de bouw van een ruime, goed geaccomodeerde „stads-gehoorzaal", of iets in die geest! Willem Andriessen en zijn jeugdig ge hoor hebben echter door hun toewijding en hun belangstelling, de slechte invloed van de zaal geneutraliseerd. Op: het lesrooster stond: Chopin. Meer niet, maar welk een rijkdom aan stof gaat schuil in deze ene naam, welke een veelheid van onderwerpen roept deze Frans-Poolse componist op. Een onmogelijke taak dus om in een uur Chopin aan de jeugd voor te istellen? Voor Willem Andriessen niet! 'Hij heeft eenvoudigweg vertelt 'hetgeen wezenlijk is in de figuur van deze com ponist, hij heeft heel in het kort verteld wat van 'belang is te weten van diens leven en een korte karakteristiek gegeven Vf'n enkele der meest representatieve werken. neemt natuurlijk zelf op met een van Stationsstr. 65 Waalwijk Gratis demonstratie Twee preludia, twee etudes (o.a. l'E- tude pour la main gauche, de vermaarde Revolutie-etude)een berceuse, een ma zurka, een wals, en tenslotte, als pièce de resistance: de Polonaise Op. 53 in As. Het is niet moeilijk een jeugdig pu bliek te boeien met dergelijke werken van Chopin, en voor Willem Andriessen is dit helemaal niet moeilijk, omdat hij zijn gehoor met enkele woorden voor zich weet te winnen, zodat het hem onvoor waardelijk volgt in het rijk der klanken, waarvan zijn voortreffelijk spel de schoonheid boeiend maakt. Het was een schoon en leerzaam uur voor de jongens en meisjes van de Waalwijkse uitgebreid lagere en middel bare scholen, die wel verwend worden vergeleken bij vroeger. BOERENLEENBANK BAARDWIJK. i Donderdagavond hield in café 't Vos- j.e te Baardwijk, de Boerenleenbank Baardwijk haar algemene jaarvergade ring, waarvoor de belangstelling van de leden maar matig was. De vergadering werd met een wel komstwoord geopend door de directeur van de Bank de heer N. Klerx, waarna de notulen van de vorige vergadering onveranderd werden goedgekeurd. Alvo rens hij een verslag gaf over het boek jaar 1953 memoreerde de Kassier de heer Willem van der Mee Sr., de viering van het Gouden jubileum van de Boerenleen bank Baardwijk aan het begin van dit jaar. Hij dankte alle leden voor hun mee leven bij die gelegenheid, terwijl hij een heel bijzonder woord van dank richtte tof de leden van de commissie die de viering van het gouden feest had voor bereid. Uit het voorgelezen verslag over 1953 noteerden wij de volgende cijfers Afd. Spaargelden. Ingelegd in 1953 Terugbetaald Bijgeschreven rente Saldo op 31-12 '53 f 318.111.59 217.372.31 14.333.28 660.204.15 In 1953 met ruim f 115.000,ver meerderd. 1 door Tom Lodewijk. 23). Bij de Place de l'Etoile was een cafétje waar de koffie en de cros- sants al voor hun neus werden ge zet nog voor ze er om hadden ge vraagd. Dat alles gaf een prettig gevoel van thuis-zijn, dat het va- cantiegenot niet weinig verhoogde. Die avond gingen ze voor het laatst naar Montmartre. Een goed idee had Meta Perland ge zegd misschien zie je ons daar nog. Els en zij beklommen de steil oplopende, slingerende straat jes, neusden bjj de intieme schil- derijenwinkeltjes, waar ze bijzon der goede stukken ontdekten en lieten voorlopig de Place du Tertre met de tafeltjes onder de bomen, links liggen om door te lopen langs de kerk heen. Even gingen ze naar binnen, waar een jongeman in maarschalksuniform, met zware gouden epauletten en een rode bies op de broek, hun het programma van de dienst overhandigde. Er waren niet veel mensen op dit uur. Het orgel speelde, de priester zong in het Frans een lied over de Goe de Herder en de laatste regel, werd door de aanwezigen telkens her haald. Hier boven was de stilte en de eerbied en daar vlak onder was 't rosse nachtleven van Clichy en Pi- g'alle. Maar het rumoer daarvan klom zo hoog niet op, en toen Car- la en Els over de balustrade leun den en nog eens voor 't laatst uit zagen over het snel in het duister wegzinkend Parijs, waar nu felro de neonreclames begonnen te fon kelen, begrepen ze dat dit het af scheid was. Op de trappen naar beneden stoeiden wat kinderen en heel in de diepte gloeiden de lich ten van een paar café'tjes, waar 't nu ook stil was. Langzaam en in gedachten keer den ze naar de Place ou Tertre te rug en inderdaaddaar wenkte zen «arm en zagen ze Meta met haar Jacques al onder de bomen zitten, elk voorzien van een glas met wit achtig vocht en een grote kan ijs- water. - Een Pejrnod? inviteerde Perland. Carla wou het wel pro beren, maar Els was' niet verder te krijgen dan „een slokje om te proe ven". Toen ze het anijsachtige drankje had geproefd, was haar animo voor de Pernod snel be koeld. Op warme dagen is het heerlijk zei Jacques Perland alleen het gezicht al van die aarden kan met ij swat er! Maar het is ge vaarlijk goedje, om en bij de vijftig procent alcohol. Het is nog 'n zusje van de absinth en die is zo gemeen dat ze nu bij de wet verboden is. Die heeft al duizenden Fransen 't ziekenhuis ingejaagd en heel wat zwakzinnige kindertjes op z'n ge weten. Het was rustig nu op de Place du Tertre, waar zo menige toeris ten-invasie plaats vindt. Verderop probeerde een groepje Amerikanen met een Gids-van-Parijs uit te kie nen, waar ze die nacht hun dollars' zouden verteren en een grijze En gelsman zat, een arm op zijn wan delstok geleund, een boek te lezen. Fransen) zie je hier niet zoveel lachte Meta als Amsterdam mers in 't Rijksmuseum Ze gingen vroeg naar huis, want morgen zouden ze vertrekken, met de trein van drie uur; dan moesten ze koffers pakken, nog even de stad in, eten in de Cité en dan met de bus naar het station. En dan. bonjour Paris 1 De volgende morgen keek Carla uit het raam naar Els, die daar diep beneden in de nauwe sleuf van de Rue des Acacias kordaat weg- stapte naar het fruitwinkeltje om nog een kam bananen te kopen, en bij de bakker wat croissants voor onderweg. Ze keek naar de jongen die net als de eerste dag de auto's stond te spuiten en ook nu weer die arbeid onderbrak om Els zijn com pliment te maken. Ze hoorde hoe Els de jonge Don Juan uitlachte, en toen werd er geklopt. Meta Perland kwam binnen met in haar handen een in wit papier gewikkeld en met koord omwonden pakje. Och Carla vroeg ze zou je me een groot plezier willen doen en dit in je koffer willen stoppen? Er zit een fles parfum in en ik heb er al een, en als ik er twee over de grens breng moet ik invoerrechten betalen. Dus als jij die zolang voor me bij je wilt houden? Natuurlijk beloofde Carla spontaan. Ze was blij dat ze iets voor Meta kon doen. Ze had kans gezien samen met Els vierduizend francs bij elkaar te brengen, waar mee ze Meta's „lening" gedeeltelijk had afbetaald. De rest zou ze haar in Holland wel overmaken. Stuur 't maar poste restante Am sterdam had Meta gezegd want we hebben nog geen huis en wonen in een hotel, maar daar gaan we ook weer weg. Het had Carla Afd. Voorschotten. i Nieuwe voorschotten in 4953 f 32.900.— Afgelost in 1953 5.320.— Saldo op 31-12 '53 70.820. E opentte rekening ien Diverse rekeningen. Ontvangsten in 1953 f 157.700.75 Uitgaven 129.085.50 Saldo op 31-12 '53 DEBET f 421.209.97 'CREDIT f 27.579.58 De Winst over 1953 bedraagt f 1301.58. De totale omzet in 1953 bedraagt f 2.075.000. Besloten werd,een kwart van de winst te gebruiken als dekking van nog geble ven kosten van het gouden jubileum. Tenslotte werd met zeer grote meerder heid van stemmen de 'heer H. Klerkx herbenoemd als lid' van de Raad van toezicht, met welke herbenoeming de heer Klerkx zich zeer ingenomen toonde. FILM VOOR DE ARKA. Dé Pers- en Propagandadienst van de" PTT heeft Donderdagavond in zaal 1 b alia een filmavond verzorgd voor de leaen van de afdeling ,,'De Langstraat" van de AR'KA; verschillende boeiende en wetenswaardige films werden vertoond over de verschillende diensten van de PTT, zoals „De vriend van de zeeman", „Nachtposttreinen", „Post voor de Bies bos en „Het is maar een postzegel". De heer A. v. Prooijen uit 's-Bosch h:tld een korte inleiding over het PTT- bedrijf, terwijl hij na afloop van de film de gelegenheid gaf vragen te stellen over de PTT en haar werkzaamheden. OP HETERDAAD BETRAPT, Toen zekere G. H. uit Waspik, werk zaam op een schoenfabriek alhier, Don derdagmiddag in schaftijd naar de snij- derij van die fabriek ging, daar een vel overleer weghaalde en dit onddr zijn overall stopte, werd 'hij op heterdaad 'be trapt. L De politie werd van deze euveldaad in kennis gesteld en maakte tegen hem proces verbaal op. i F?™' i WEG ALPHEN R1EL TILBURG WORDT ENIGSZINS VERBETERD. De keibestrating van de weg Alphen Riel - Tilburg is 'bij regen zeer slip gevaarlijk. De weg, is smal en bochtig en 'bovendien ligt het wegdek rond. De A.N.W.'B. heeft de aandacht van het Provinciaal Bestuur van Noord-Bra bant op deze gevaarlijke toestand geves tigd. De Bond meent dat de weg eigen- luk geheel gereconstrueerd zou moeten worden. Daar dit echter nog niet moge lijk is, aldus verneemt de A.N.W.B., hgt het in de bedoeling op korte termijn wel enige dringend noodzakelijke verbe- ter.ngen aan te brengen. De daarvoor be nodigde werken zullen binnenkort wor den aanbesteed. GESLAAGD. Bij het door de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf, gevestigd te 's-Gravenhage, gehouden examen ter verkrijging van het „Vakdiplo ma Aannemer Burgerlijke en Utili teitsbouw" slaagden o.a. de heren- J. P. J. Barten, Veghel; N. J. M. de Beer, Raamsdonksveer; F. A. M. v. Berkel, J. M. A. Bertens en D. C J v. d. Hout, Tilburg; ,W. J. v. d. Broek, Waspik; A. C. A. Kramer, ITeusden; A. Chr. v. Lamoen, Den Dungen; Th. W. v. d. Maazen en W. J. v. d. Maazen, Lith; F. E. M. Merx, 's-Hertogenbosch; J. G. van Pinxten, St. Mich.-Gestel; J H Spierings, Sprang-Capelle; H. J. Spuybroek, Raamsdonk; H. J. F. v. d. Wal, Oirschot en H. F. A. Wil- lems, Oss. Zij genoten hun opleiding aan de Aannemerscursus te 's-Bosch. Ben Polder met Historie, De Haarlemmermeerpolder gaat volgend jaar Juli zijn Eeuwfeest vieren. De eigenlijke drooglegging viel al eerderOp 7 Juli 1852 meldde de Staatscourant droogjes „Heden is de Meer droog". Maar het zou nog twee jaar duren, éér wet en orde in het nieuw ontgonnen land zich konden doen gelden en de Haarlemmermeer als zelfstandige grootheid een plaats ging innemen in ons landsbestel. Het merkwaardige in de droogmaking van het Haarlemmer Meer schuilt hierin, dat het doel v.an dit, voor die tijd1 gigan tisch werk niet waslandaanwinning, zoals met verreweg de meeste onzer pol ders het geval is en was. Men zag zich wel genoodzaakt „De Waterwolf" te bedwingen, die de steden Amsterdam en Leiden bedreigde. AI eeuwen lang bestond er een plan. Leeghwater droomde al van het leeg- malen van deze 18.000 ha grote water vlakte met behulp van windmolens. En toen men er in de negentiende eeuw ein delijk toe 'besloot, was het nog maar een dubbeltje op z'n kant, of men die nieu werwetse vinding, de stoom, bij de be maling, zou toepassen. Ook ïn dit opzicht betekende de droogmaking van de Haar lemmermeer een keerpuntde eeuw der techniek wierp haar schaduw voor uit en toonde mensen met een scherpe blik, welke reuzenwerken in de toe komst mogelijk zouden zijn! WILD WEST. Dat men niet in de eerste plaats land wilde winnen, maar het water weren, blijkt wel uit de lijdensgeschiedenis van deze grote polder. Want blijkbaar had men zich tot in de hoogste regionen maar nauwelijks een voorstelling, ge maakt van wat men met dat nieuw-ver- worven land zou moeten beginnen. Voor- wel even verwonderd, maar mensen als Jacques en Meta kon je niet afmeten naar de doorsnee-burger, dat begreep ze nu wel. Doe je koffer op slot waar schuwde Meta in het algemeen, maar haar stem had een bijzonde re klank. Je bedoelt? vroeg Carla, die zich plots weer het onaangename incident herinnerde. Zou Meta 't Is altijd veiliger ontweek de ander. Je dent toch niet dat het per soneel. viste Carla. Niet het personeel ant woordde Meta beslist. En toen wist Carla genoeg. Ze had de zwijgzame meneer Stollenga geregeld in het oog ge houden, met het onaangename ge voel dat hij het haar óók deed. En niet alleen haar, ook de mensen ■waarmee -ze omging. Ze had hem eens betrapt toen hij met een pein zende blik naar Meta Perland zat te kijken en zijn gezicht had toen een bepaald ongunstige uitdrukking gehad. Interessante vrouw, mevr. Per land, vindt u niet? had ze bru taalweg aan hem gevraagd, om hem te laten merken dat ze zijn gluren had gezien. U bedoelt? had hij wat ver word gevraagd, en toen gezegd met een heel uitgestreken gezicht en zonder met een oog te knippen: Heel interessant, ja, zéér interes sant zelfs. En hij had haar aan gekeken met die schelvisogen en ze had hem griezeliger gevonden dan ooit. Even later kwam Els terug. Snel pakten ze alles in de koffer. Ze ver telde niets van Meta's verzoek. Car la was niet praatziek. Haar geslo tenheid bracht Els soms bijna tot wanhoop. Ze sjouwden de koffers naar be neden in de hal, waar een oude, gebogen knecht ze alle voorzag van een groot etiket „Hotel Wagram Paris". Staat beslist gekleed vond Els déze zijde naar boven alsjeblieft. En toen repten ze zich naar het Metro-station en toerden onder de grond door naar Chatalêt, waar ze al niet meer naar het verlichte transparant „Sortie" hoefden te zoe ken. Ze gingen weer over de brede Seine-brug, wandelden nog eens langs Nótre Dame en slenterden toen langs de boekenstalletjes, waar Els voor 400 francs een allerliefst aquarelletje kocht en voorzichtig opgerold meedroeg. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2