Waalwijkse en Langsiraatse Courani W. TIMMERMANS ZONEN TIEN JAREN VRIJHEID. Assurantiën op elk gebied. Waalwijk gaf zijn bestuur een schoon geschenk. BRABANTS EVOLUTIE Bronzen Borstbeeld van H. M. de Koningin vormt een blijvende herinnering aan Stadsfeesten en Slem. W A A L W IJ K I Rede van Waalwijk's Burgemeester bij de her denking van Waalwijk's bevrijding, 10 jaar geleden. NAAR EEN GROTE TOEKOMST DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZUIDEN 77e JAARGANG No. 87 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Op de tiende verjaardag van Waalwijks bevrijding heeft bij monde van Waal wijks Belang de Waalwijkse gemeenschap aan het gejr.'eentebestuur een zeer schoon borstbeeld van Koningin Juliana aangeboden als een herinnering aan de luisterrijke viering van de stadsfeesten bij het 650-jarig bestaan van Waal wijk en aan het prachtige succes van de Internationale Tentoonstelling SLEM, en vooral ook als een bijzonder blijk van igpote waardering voor hetgeen het gemeentebestuur, met de hun ten dienste staande middelen en diensten, voor het welslagen vein beidie grootse evenementen heeft gedaan. In tegenwoordigheid van vele autorit'eiten heeft de voorzitter van Waal wijks Belang, de heer Jud, Timmermans, Zaterdagmiddag, toen men ten stadhuize de bevrijding herdacht, dit beeld aan het gemeentebestuur overgedragen en bur gemeester Teijssen heeft het namens dit bestuur graag aanvaard. Het beeld is een schone getuigenis van de waardering van de bevolking voor haar bestuurderen, het beeld is ook een niet mis te verstaan bewijs van de grote talenten van zijn maker, de heer Theo van Delft, die dé majesteit Van onze geliefde vorstin in een klassieke vorm gestalte wist te geven. 10 JAREN VAN ENERGIE EN ONDERNEMINGSGEEST. In de versierde raadzaal zagen we Za terdagmiddag bijeen het voltallige college van B. en W., Mevrouw Teijssen, de Zeereerw. Heren Pastoors Dr van den Hurk en Verbiessen, de Weleerw. heren Ds. W. Jens en Hofman, de leden van de gemeenteraad, de directeuren van ge meentewerken en gemeentebedrijven, de hoofden van dienst, het bestuur van Waalwijks Belang, het Hoofdbestuur van de SLEM, de leden van de diverse co- mité's der -stadsfeesten en de bestuurde ren der Waalwijkse gilden. Voor dit uitgelezen gezelschap hield burgemeester Teijssen zijn voortreffelijke herdenkingsrede bij gelegenheid van de 10e verjaardag van onze bevrijding, wel ke rede wij in extenso elders in dit blad weergeven, hiertoe aangespoord door de bijzondere kwaliteiten van deze rede. Nadat de burgemeester zijn toespraak had beëindigd, was het woord aan de heer Jud. Timmermans, de voorzitter van Waalwijks Belang ,die begon met te wij den op de grote betekenis van deze dag, zo voortreffelijk uiteengezet reeds door de burgemeester. Het had voor de heer Timmermans daarom geen zin meer hier dieper op in te gaan, maar wel wilde hij in dit gezelschap ook van hun kant zijn waardering' uiten voor alles wat in deze tien jaren in Waalwijk was tot stand ge komen en om het gemeentebestuur dank te brengen -voor het grote aandeel dat het hierin had. Toen we in -1944, aldus de heer Tim mermans, ons, uitzinnig mag ik wel zeg gen, weer mochten verheugen -in een de mocratisch gevormd bestuur, is dat be stuur onmiddellijk aan de slag gegaan en heeft men bereikt, hetgeen we thans in onze gemeente aanschouwen; Waalwijk kenmerkt zich thans door een uitbreiding en een glorie zoals we ons tien jaar ge leden niet hadden kunnen voorstellen. Voor een belangrijk gedeelte van- wat bereikt werd, valt de eer -terug op Uw voorgangers, aldus richtte zich de voor zitter van Waalwijks Belang' tot het ge meentebestuur, maar ook U kunt met grote voldoening terugzien op hetgeen werd bereikt en graag maken wij van de gelegenheid gebruik onze grote waarde ring kenbaar te -maken en dank te bren gen voor Uw beleid. Er zijn demonstraties geweest, explo sieven, uitschieters mag ik ze noemen, zoals voorkomt 'bij mensen die met sa menwerking en grote energie iets -berei ken willen. Aan veel kan ik voorbijgaan, maar niet aan de feesten bij gelegenheid van de herdenking dat Waalwijk 650 jaar ge leden stadsrechten kreeg en aan de grote Internationale Tentoonstelling SLEM, volgend op die feesten en daaraan ver bonden. Dit waren demonstraties geweest, al dus de spreker, die de ware geest die in Waalwijk heerste, op een bijzondere ma nier aan de oppervlakte brachten, een geest van energie en ondernemingslust, die risico's durft te accepteren om het doel te bereiken, in het belang van de plaats, de streek -en de industrie gesteld. Burgemeester Teijssen was nog niet zo lang in Waalwijk, maar toen men een beroep op hem deed de leiding van deze tentoonstelling op zich te nemen, -heeft hij even geaarzeld, slechts heel even, maar onmiddellijk stemde hij er in toe toen men zei, dat men niet alleen de burgemeester op deze plaats wilde zien, maa,r vooral ook de persoon van de heer Teijssen. We weten rwat we aan U gehad heb ben, aldus de heer Timmermans, die er op wees hoe reeds bij vele gelegenheden en op vele manieren de burgemeester hulde was gebracht en hij wilde 't, waar het de persoon -van de burgemeester be trof, daarbij laten, maar wel, zei hij, wil ik de 'bewerjng uiten dat de prachtig ge slaagde tentoonstelling niet die opzet, dat gevolg had gehad, als we niet in zo gro ten mate hadden kunnen steunen op Uw leiding, op de medewerking van het col lege, van de raad, van de verschillende diensten van de gemeente, in het bijzon dei- van de technische dienst. Veel woorden van dank en waarde ring waren er sindsdien al -gesproken, maar men wilde het niet bij woorden la ten. De vereniging Waalwijks Belang ontwikkelde het initiatief om deze ge beurtenissen vast -te leggen in een blij vend monument. Door tussenkomst van de redactie van De Echo van het Zuiden, wie de heer Timmermans hiervoor dankte, werd een inschrijving geopend, en van veel zijden mocht men steun ontvangen. Het duurde niet lang of in overleg met het gemeen tebestuur kon men de opdracht geven aan de Waalwijkse kunstenaar Theo v. Delft een beeld te maken van H.M. de Konin gin, en onder zijn bekwame -handen groeide het tot een schoon beeld. Het moest voor de heer v. Delft wel een heel grote voldoening zijn dat tot in lengte van jaren een werk van zijn han d-en op het gemeentehuis een plaats kreeg, dat naast de prachtige muurschil dering, naast het beeld in zandsteen van Hertog Jan thans een brons werd opge steld, dat eveneens ontsproten was aan zijn kunstzinnig genie. Nadat de heer Timmermans gewezen had op de grote geschiktheid van deze dag voor het aanbieden van dit ge schenk, deed hij voorlezing van het op schrift dat op het marmeren piëdestal was aangebracht: „Op 30 October 4954, herdenkend „de' 10e verjaardag der 'bevrijding van „Waalwijk, werd door Waalwijks Be- Hang dit beeld aangeboden aan het „gemeentebestuur, daartoe in staat ge- „steld door veler steun, als een blij kende herinnering aan de Stadsfees ten en de Tentoonstelling -SLEM „1953". En de heer Timmermans besloot met de wens, dat dit beeld voor het nage slacht nog vele jaren een herinnering mocht zijn aan dit gedenkwaardige jaar en aan de waardige viering van de 10e verjaardag der bevrijding. WAARDERING VOOR KUN STENAARSCHAP. Ik behoef U niet te zeggen, begon bur gemeester Teijssen zijn speech waarin hij het geschenk aanvaardde, dat ik graag en van heler harte namens het gemeen tebestuur dit rijke geschenk uit Uw han den van de burgerij ontvang en ik mag meteen hulde brengen aan de grote Waalwijker Theo v. Delft, die het be staan heeft, dank zij zijn groot kunste naarschap, dit fraaie beeld, via Uw ver eniging, de gemeente ten geschenke te geven. Ik durf beweren dat zijn naam, die reeds groot is in Nederland, met deze schepping nog een meer bijzondere glans en -klank gekregen heeft. De burgemees ter verklaarde reeds verrukt te zijn ge weest over het gipsmodel, maar dit beeld in brons overtrof zijn gevoelens van toen zeer ver. DANK AAN DE BURGERIJ. Wanneer ik dank heb gezegd, aldus de burgemeester, aan de burgerij voor dit mooie geschenk op deze historische dag aangeboden, dan is dit niet alleen omdat de middelen, die er nu eenmaal voor no dig waren, bijeengebracht werden, maar dan is die dankbaarheid voortgesproten uit de overtuiging, dat er een symboliek in dit geschenk -gezien moet worden, de symboliek namelijk van de goede ver standhouding tussen burgerij en gemeen tebestuur. Men had, vervolgde burgemeester Teijssen, deze bijeenkomst belegd niet alleen met de gemeenteraad en het be stuur van Waalwijks Belang, maar ook met uitnodigen van al diegenen die des tijds hun zorg, hun moeite en kracht had den gegeven aan de organisatie van de stadsfeesten en de SLEM. 'Het gemeen tebestuur wilde op deze wijze uiting ge ven aan zijn dankbaarheid jegens al die genen, en de aanwezigen waren daarvan de exponenten, die de evenementen had den gemaakt tot feestelijkheden, die nog veel jaren hoogtepunten zouden zijn in de Waalwijkse historie. Ik hoop en ver trouw, besloot burgemeester Teijssen, dat de toen gedemonstreerde eensgezindheid steeds het kostbare goed van de Waal wijkse bevolking mag blijven en dan Zul len we in de toekomst zeer veel mogen verrichten tot welzijn van de stad die ons allen zo dierbaar is; dan zal het, om het woord van Jan Pietersz Coen te gebrui ken, waarachtig wel gaan. Toen werd het glas geheven op Waal wijks vrijheid en toekomst en toen kregen de aanwezigen ook gelegenheid 't schone beeld -van Theo v. Delft van naderbij te bezien. We zeiden al, de kunstenaar is er voortreffelijk in geslaagd de adel en majesteit van onze Koningin^ gestalte te geven in dit brons, waarbij hij zich liet leiden door de richtlijnen -der klassieke vormgeving, die ook in deze revolutio- narie periode in de beeldende kunst, een groot kunstenaar -tot zeer schone schep pingen kunnen brengen. Overtuigend be wijst dat het beeld van onze Koningin in Waalwijks raadszaal. Ondertussen was de Harmonie i>t. Crispijn, in gezelschap van de Drum band van de K.A.J., een mars aan het maken door Waalwijk, waarna zij ver schenen voor -het gemeentehuis, waar het gemeentebestuur en zijn gasten het Wil helmus aanhoorden. 's Avonds baadde het stadhuis in floodlight; het moge -een symbool zijn ge weest van de -gloed die over ons sloeg toen we jaren geleden werden bevrijd, een gloed van blijdschap, een gloed van energie die ons zo veel heeft doen be reiken. Moge we de vlam van onze vrij heid brandend houden en mogen we daaraan telkens weer de energie kunnen ontsteken die nodig is om Waalwijk groot te maken. op de Bitter valt 't terug te moeten den ken aan de schrikwekkende vijf Mei-dagen van 1940, toen de Neder landse vlag plots werd gestreken en dat nog wel in 'n eeuw van ver wachting op schier elk gebied. Deze vijf wrede oorlogsdagen werden tot vijf rampzalige onheils jaren. Een donkere en mistroostige avond viel over ons volk als het be gin van een nacht, langer dan wij ooit gekend hebben. Eén eindeloze nacht van bloed en tranen, maar ook van heldenmoed en offerzin, Godsvertrouwen en volharding. Vele Nederlanders, jong en oud, vrouwen en mannen, vielen neer onder de fusillade der nazi-geweren, na „Voor God, Koningin en Vader land" gekrast te hebben in de muur van de sombere gevangeniscel, waar ze uitgehongerd wachtten dood. Het Koninklijke en immer weer opwekkende woord van Wilhelmina deed telkens steren van hoop op flikkeren in de duisternis der schuil oorden. Hoe dicht droeg Wilhelmina haar lijdend Nederland aan het hart bij haar tochten de Oceaan over, naar Washington, om zich aan te sluiten bij de grote vredesvriend, president Roosevelt, die Haar zo nabij stond in Haar liefde voor het volk, waar uit hij zelf stamde. Konigin Wilhelrriina, Roosevelt, Churchill, zij zijn in die jaren van verschrikking, van haat en kwaad, de grote figuren geweest, die het geloof in de adel van het mensdom en de hoop op de overwinning van 't recht levend hielden in de wreed gefolterde harten. Zeeën van wee zijn in de jaren der duisternis over ons volk uitge- stort. Een nameloze angst greep ons aan. Met verslagenheid staarden wij I in onpeilbare diepten van ellende, j Wij zagen waartoe de mens in zijn armoedige moraliteit in staat was. Lijden loutert. In het barnen van de strijd, bij de benauwenis van kwellingen, ongeëvenaard in de his- torie, ontwaakten in het Nederland- se volk krachten, waarvan het zich- zelf nooit geheel en al bewust was i geweest en in de beklemming van die allersomberste jaren kwam stralend aan het licht hoe zeer de vrijheid ons lief was. Méér dan ooit beseften wij, dat ons lichamelijk bestaan gebonden was aan de lotgevallen van de tijd en nooit heeft ons hart zo gehaakt naar de toekomst, waarvan wij de vrijheid verhoopten. Ons volk werd gemobiliseerd ach ter de vaan der vrijheid. Het verzet ontlook en dit verzet werd de bron van een offervaardige en onbaat zuchtige genegenheid voor de zwaar beproefde evenmens, die vaak ra deloos, zich in een bedreigd asyl verscholen hield, doch dit verzet betekende ook, dat de vrijheidsdrang steeds meer levend werd. Geen kind en geen mens, die zich in de barre oorlogsjaren stil en ge deprimeerd was gaan voelen, zal ooit vergeten de dag van 30 Octo ber '44, waarop Waalwijk vrij werd. Elkeen werd overrompeld door het geluk der bevrijding. Iedereen heeft in zijn hart bij de eerste schok het zijne gevoeld, de deuren gingen open, de straten werden gevuld, de vlaggen woeien uit, de torens zon der kloken begonnen als het ware toch te luiden, want na méér dan vier jaren laaide aan alle kant het vreugdevuur hoog op. God had ons bewaard tot de da geraad weer aanbrak en de drie kleur opnieuw gehesen kon Worden. Op dat ogenblik waren wij ver heugd om de gaven van het leven, doch in grote piëteit dachten wij aan de doden, de roemvollen en de onbekenden, de heldhaftigen en de stillen, de talrijken helaas, die in de herinnering bleven voortleven als een vermaning om grootmoedig te zijn. Ons geslacht mag die dag en dat uur niet vergeten, doch de onuit wisbare gedachte daaraan moet blij ven voortleven, daardoor levendig houdend de grote dankbaarheid voor het onschatbare geschenk der herkregen vrijheid. Mede uit die dankbaarheid moe ten we ook nu nog, na tien jaren bevrijding al onze werken bezie len, omdat de vrijhied alleen ons in staat stelde en stelt om die werken te ondernemen en te voltooien. Deze vrijheid, gedurende ruim 4 zware oorlogsjaren zo hevig be geerd heeft de natuur tot begin sel, de gerechtigheid tot norm en de wet tot waarborg. In het wezen van de mens moe ten wij naar de zin der vrijheid zoeken. Immers, met en door de vrijheid is de mens Wat hij is een redelijk handelend, een zelfstandig wezen, een persoon, die zich vrij kan ontplooien en een eigen levens vorm kiest. De bezetter had niet alleen mo reel een aanslag gepleegd op de per soonlijke vrijheid en daardoor de mens onttroont en hem tot meerzij dige slavernij gevoerd, doch de be zetter had ook met ruwe handen aan de pijlers der welvaart gerukt. Uitgeplunderd en aangetast in z'n bestaansbronnen, beschadigd in wo ningen en gebouwen, geschonden in zijn geestelijke waarden, zó toonde Nederdand en ook Waalwijk zich in de eerste dagen na de oorlog. Mo reel en materieel bleek ons volk veel verloren te hebben. Het ontwa ken in de vrede deed ons eerst de chaos ten volle zien. Doch de harde jaren hadden de wil gestaald van 't onvermurwbare Waalwijkse volk, dat met ongeduld de tijd verbeidde, waarop het zich wederom naar eigen haard en We zen zou kunnen gaan ontwikkelen. Overal is de energie ontbrand en weldra klonk weer het lied van de arbeid. Waalwijk spreidde een over weldigende krachtontplooiing ten toon en gaf blijk van een zeld zame vitaliteit en thans na tien jaren vrijheid mag blijde wor den vastgesteld, dat Waalwijk het beeld biedt van een nijvere, wel varende en groeiende stad, steeds gereed om in zich op te nemen elk mensengeslacht, dat intreedt in de poort des levens. De internationale tentoonstelling SchoenenLederMode (SLEM) heeft getoond dat de stad Waal wijk zich in de na-oorlogse jaren niet alleen volledig heeft hersteld, doch tot grote en grootse scheppin gen in staat is. Het was een evene ment van zeldzame allure, waar mede Waalwijk het aloude cen trum van de schoen- en lederindu strie het feit herdacht, dat Her tog Jan II van Brabant 650 jaren geleden -stadsrechten schonk en waarmee de feestende stad tevens demonstreerde dat de naam Waal wijk de eeuwen door onafscheidelijk verbonden is gebleven aan de in dustrie, die in de Langstraat haar In ,,De Tijd" vonden wij een be langrijk vraaggesprek met de heer Ir. Buskens, oud-directeur van de Provinciale Planologische Dienst in Noord-Brabant. Wij mogen daaraan een en ander ontlenen Nadat Ir. Buskens o. m. gewezen had op de grote vooruitgang in de spoorverbindingen met steden als 's-Bosch, Eindhoven, Tilburg, Roo sendaal enz., stelde de interviewer o.m. de volgende vraag WEGENSTELSEL MOET DRIN GEND WORDEN VERBETERD. „Maar is u niet van mening, dat ondanks deze heuglijke vooruit gang de verkeersverbindingen van Noord-Brabant als geheel nog te wensen overlaten „Absoluut. Het verkeer vertien voudigde sedert 1929 en daarmede heeft de uitbreiding van het we gennet geen gelijke tred gehouden. Bij de intensiteiten, die thans ge constateerd worden, is uitbreiding en verbetering' van het wegenstel sel dringend noodzakelijk. Het we- genvraagstuk in Noord-Brabant is een nationaal vraagstuk geworden. Er ontbreekt bijvoorbeeld nog een goede oriëntering' op Oost-Neder land, d.w.z. een goede verbinding tussen Eindhoven, Arnhem en Twente. Daarvoor bestonden reeds lang plannen, die vóór de oorlog om defensieredenen zijn afgevoerd en waarop men nog steeds niet is teruggekomen. Ook de oriëntering van Eindhoven op Antwerpen enerzijds en op het Ruhrgebied an derzijds ontbreekt nagenoeg, ter wijl er grote behoefte bestaat aan een goede verbinding tussen cen traal Brabant en centraal Neder land langs de lijn Tilburg'Gorin- chem. Ook op het stuk der water wegen heeft Noord-Brabant nog wensen, die op het West-Europese vlak liggen. Dit alles is uiteraard ook in het belang der industriali satie van de grootste betekenis." „Welke plannen zonden met het oog' op de voortschrijdende indus trialisatie het eerst Ier hand moe ten worden genomen V' „Natuurlijk de constructie van de brug bij Gorinchem, een sedert lang gekoesterd Brabants verlangen. De Rijksweg' Tilburg-Eindhoven komt nu wel tot stand. Dat is voor Bra bant uitermate belangrijk. En zoals gezegd hopen wij op een goede verbinding van Eindhoven met Arnhem en Twente". „U liet zoëven uitkomen, dat Brabant ook op het stuk der^ wa terwegen nog wensen heeft „Inderdaad, maar die wensen zijn op het ogenblik moeilijk te preciseren, daar de oplossing van deze problemen nauw verband houdt met het Schelde-Rijn-vraag- -stuk, waarover de beslissing nog vallen moet. Aan die kapstok wordt in West-Brabant alles opgehan- staande waterwegen zo weinig ge bruikt gemaakt is voor industriële vestigingen „Hiervoor zijn verschillende re denen aan te wijzen. Het tussen Moerdijk en 's-Hertogenbosch lig gende gedeelte is niet watervrjj. Dit hangt samen met de droogleg ging van de Biesbosch en de af sluiting van de Dong'emond. Nu de Delta-Commissie het vraagstuk van de afsluiting der zeearmen in stu die heeft, stagneert het Biesbosch- probleem. Het wachten is dus op de beslissing der Delta-Commissie. Ten Westen van Moerdjjk is zon der ingrijpende voorzieningen geen industriële vestiging mogelijk aan diep vaarwater, omdat het water daar te ruw is. Voorts zijn de Bra bantse kanalen practisch alleen bevaarbaar voor schepen van 400 ton, terwijl de Kempenaren, die voor de binnenvaart gebruikt wor den, 500 a 600 ton meten. Dit is uiteraard niet bepaald bevorder lijk voor industrievestiging. België is nu bezig zjjn kanalen geschikt te maken voor schepen van 600 ton en daarbij zal Nederland zich met zijn kanalenstelsel moeien aan sluiten". „Kan het watervrij maken van het gebied ten Noorden van de Langstraat niet de mogelijkheid openen van nieuwe industriële ves tigingen langs grootscheeps vaar water 1" gen OOK HET WATER GEEFT ZORGEN. „Hoe verklaart u, dat van de be- „Zeer zeker voor Waalwijk en waarschijnlijk ook voor andere de len der Langstraat. Dat de voor waarden in het leven geroepen worden om industrievestiging op grote schaal ook in centraal Bra bant mogelijk te maken, is voor dit gebied een kwestie van zijn of niet zijn. Wij mogen ons niet blindsta ren op het feit, dat de druk op de arbeidsmarkt bij de tegenwoordige hoogconjunctuur weggenomen is, maar dienen aan de toekomst te denken en de vele opgroeiende mensen, voor wie wij arbeidsplaat sen moeten scheppen. In dit ver band is het natuurlijk ook van de allergrootste betekenis, dat Braban zo gevarieerd mogelijke industrie- en aantrekt om het minder con junctuurgevoelig te maken. Som mige streken zijn in dit opzicht nog steeds te eenzijdig georiënteerd." BEHOEFTE AAN INDUSTRIETERREINEN. „Bestaat er in dit verband geen grote behoefte aan ruime indus trieterreinen „Deze behoefte is zeer zeker aan wezig. Om een rijk gevariëerde in dustrie aan te trekken, moeten rui me industrieterreinen in de nabij heid der grote steden en bij groot vaarwater worden aangelegd. Ik acht het daarom van groot gewicht dat in Noord-Brabant industrieter reinen van verschillende aard ge reed liggen met accomodatie voor zo gevariëerd mogelijke bedrijven. Een initiatief tot vestiging van een belangrijk bedrijf mag niet afstui ten op gebrek aan geschikt en ge reed terrein". oorsprong vond en aan Waalwijk een wereldnaam gaf. Tien jaren van vrijheid gaan op deze plechtige stonde aan onze geest voorbij. Het zijn flitsen van weder opbouw en voorspoed in een decen nium, waarover de historieschrijver met ontzag en bewondering zal spreken. Het Nederlandse volk heeft zich een monument duurzamer dan metaal opgericht in hetgeen in dit historisch tijdperk door noeste vlijt en grote saamhorigheid werd gewrocht. God zegende zichtbaar land en volk en aan Zijn zegen is alles ge legen. Hij liet ons de innige verbonden heid van Oranjehuis en Nederland. De Oranjeboom heeft nog dieper wortel geschoten in het hart van ons volk. Het Huis van Oranje heeft steeds geleefd dicht bij het volk, bij zijn noden en zijn leed, bij zijn zorgen en verdriet. Koningin Wilhelmina is een telg van dit roemrijke Vorstenhuis, waarvan Zij gedurende vijftig jaren de beste tradities heeft voortgezet. Nadat Zij de veelbeproefde uit ballingschap was teruggekeerd, was Zij méér dan ooit de moeder van Haar volk, dat Zij in de blijd schap van het weerzien en in de onuitsprekelijke vreugde om de be vrijding wel in de armen wilde sluiten, terwijl dat jubelende volk zich waarlijk bevrijd gevoelde, om dat Wilhelmina weer temidden van haar millioenen getrouwen was. Zij heeft de Kroon van Oranje gemaakt tot een symbool van eenheid. Elke rechtgeaarde Nederlander draagt Haar beeld in zijn hart, zoals tot blijvende hulde en dank Haar beeltenis en ere-plaats kreeg in de wand van deze voornaamste zaal in het huis der gemeente, waar de hartader van het publieke leven klopt. Waalwijk voelt zich nog steeds bijzonder gelukkig vorig jaar de zo gevierde en beminde Landsvrouwe Koningin Juliana, die gedurende het grotste deel van dit decennium der vrijheid de Koningsscepter heeft gevoerd en die waarlijk ontroert door Haar eenvoud, charme en har telijkheid, te hebben mogen begroe ten in de in feestkleed gestoken stad. Zij, die regeert bij de gratie Gods en Haar leven wijdt aan het lands belang, daarbij gedragen en bezield door beginselen, die volle eeuwig heidswaarde hebben, blijve vele ja ren de bewonderde en toegejuichte Koningin van een in vrede en vrij heid levend en strevend volk. Voor al die jaren zij Waalwijk's welzijn Gode bevolen. „DE VLIERT" IN DEN BOSCH VOOR VOETBALPROFS. B. en W. van Den Bosch hebben besloten het gemeentelijke stadion „De Vliert" gratis beschikbaar te stellen voor de voetbalprofs, die Za terdag 6 November een liefdadig heidswedstrijd spelen ten bate van het nationaal comité „Vluchtelin genhulp '54". De protesten van de K.N.V.B.- verenigingen in 's-Bosch en Vught zijn voor kennisgeving aangeno men. Uit Den Bosch kwam na het bekend worden van de ontwikke ling van deze zaak het bericht, dat B.V.V. een kort geding aanhan gig wil maken tegen het gemeente bestuur. Het is nog niet duidelijk welke argumenten de Bossche K.N. V.B.-club voor het gerecht wil aan voeren, want contractueel heeft 't gemeentebestuur het recht „De Vliert" beschikbaar te stellen op al le dagen, dat B.V.V. er geen gebruik van maakt.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1