Waalwijkse en Langstraatse Courant EEN VOLK WORDT ONTHALSD Uit Binnen- en Buitenland GEMEENTERAAD LOON OP ZAND PROFCLUB OPGERICHT IN DEN BOSCH. AMBONEZEN BEDREIGD MET DEPORTATIE Kledingbonnen en zakgeld ingehouden De raad voteert f 36.000.- voor aanschaffing van kolkenzuiger. De personeelsbezetting bij Gemeentewerken wordt uitgebreid. De Kloosterstraat krygt waterleiding. „Concordia" en „Sophia" krijgen elk een extra bij drage van f 250.-. DE ECHO AM HET ZOIDEH 77e JAARGANG No. 89 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" MAANDAG 8 NOVEMBER 1954 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux GROTE STRAAT 205, NAAR EEN EIGEN BEROEPSTONEEL IN BRABANT. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben de Staten voorgèsteld een bedrag van 3000 beschikbaar te stellen ten behoeve van een onder zoek naar de mogelijkheid van een beroepstoneelgezelschap in de pro vincie. Bij de opzet van een dergelijk ge zelschap zullen, naar de overtuiging van Ged. Staten, in elk geval twee grondbeginselen in acht genomen moeten worden: het gezelschap zal in belangrijke mate moeten worden gedragen door het particulier ini tiatief en het zal een signatuur die nen te bezitten, die overeenstemt met de opvattingen van de Brabant se bevolking. Mocht het door een stichting uit te brengen rapport Ged. Staten overtuigen van de noodzakelijkheid tot oprichting van een beroepsto neelgezelschap in Noord-Brabant waarvoor uiteraard een provinciale bijdrage niet zou kunnen worden gemist dan zullen Ged. Staten zo mogelijk in de aanstaande zomer- zitting van de Staten op deze aan gelegenheid terugkomen. Bij Statenbesluit van 17 Juli 1951 werd bereids voor de subsidiëring van het toneelleven in de provincie, met ingang van 1951, een jaarlijks bedrag van een in totaal 27.000 beschikbaar gesteld. WEINIG T.B.C.-STERFTE IN NOORD-BRABANT. In 1953 is de tuberculose-sterfte in Noord-Brabant tot 9,2 per 100.000 inwoners gedaald. Brabant is al drie achtereenvolgende jaren beneden 't landsgemiddelde gebleven. Dit zei de voorzitter van de Noord-Brabant se vereniging tot bestrijding van de tuberculose, dr Beintema, in zijn openingsrede voor de jaarvergade ring in Tilburg. De huisvesting van de consultatiebureaux in Waalwijk, Almkerk en Oss baart nog zorg. Een verbetering van de huisvesting is dan ook dringend noodzakelijk. Een ander zorgenpunt is de regeling van de nazorg voor de herstellende pa tiënten. In de statistiek voor de tuberculose-sterfte nemen Breda en Eindhoven met 7,6 en Tilburg met 8,9 een gunstige plaats in. Minder gunstig is het cijfer voor Helmond, maar dit is mede een gevolg van de invloed van het achterland. Te 's-Hertogenbosch is bij notarië le akte en met een aandelenkapitaal van 100.000 opgericht de beroeps voetbalclub n.v. „De Hertogstad". Directeur is de heer J. de Swart. Hangende de bemiddelingspogingen tussen de KNVB en de NBVB zul len geen pogingen in het werk wor den gesteld spelers voor de nieuwe profclub aan te trekken. Een reeds eerder in Den Bosch opgerichte be roepsvoetbalvereniging is opgehe ven. BELASTING- EN HUURVOOR- STELLEN BEGIN 1955. De regering zal haar voorstellen tot verlaging van de loonbelasting, de inkomstenbelasting en de kost- prijsverhogende belastingen, samen met het voorstel tot verhoging van de huren, begin 1955 bij de Tweede Kamer indienen. De nieuwe voor schriften zullen nog in de loop van 1955 in werking kunnen treden. Dit deelt minister Van de Kieft aan de Tweede Kamer mee in de Memorie van Antwoord op de algemene fi nanciële beschouwing over de nieu we Rijksbegroting. De tarieven voor de loon- en in komstenbelasting zullen zo herzien worden, dat de progressie over de gehele lijn verbeterd wordt (dit be tekent, dat het verschil in belasting percentages tussen de hogere en lagere inkomens geringer wordt). De regering denkt ook aan een ver hoging van de bedragen, die vrijge steld zijn van belasting (de belas tingvrije minima). De weeldetabel en de tabel van vrijgestelde goede ren voor de omzetbelasting zullen herzien worden. Deze belastingver laging zal ook in het nieuwe pro gramma worden opgenomen. Minis ter Van de Kieft zegt in zijn me morie toe, rekening te zullen hou den met de „gerechtvaardigde be langen" van de middenstand. MEER TELEVISIE. De Nederlandse televisie gaat vanaf 1 Januari vier avonden per week uitzenden. Bovendien zullen nog buitenlandse programma's wor den overgenomen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen a.i. dr L. Beel heeft zich ver enigd met het plan, dat de Neder landse Televisie Stichting had inge diend. In de practijk zal de inwil liging van het voorstel ongeveer neerkomen op een dagelijkse tele visie-uitzending. THEE WEER DUURDER. Acht cent per 100 gram. De theeprijzen in Nederland zijn met ingang van Woensdag 3 Nov. voor alle soorten verhoogd met acht cent per pakje van 100 gram. Tot deze prijsverhoging is in een ver gadering van de Nederlandse Ver eniging van theepakkers en koffie- branders besloten. STADHUIS BIJ AMSTEL, Opera op Frederiksplein. Na een debat, dat ruim zeven uur duurde, heeft de gemeenteraad van Amsterdam Donderdag tegen mid dernacht met veertig stemmen vóór en één stem tegen, besloten dat het nieuwe Amsterdamse stadhuis zal worden gebouwd aan de Amstel, op een terrein, begrensd door het Wa- terlooplein, de Zwanenburgwal en de Amstel. De wethouder voor pu blieke werken, mr G. van 't Huil, gaf, desgevraagd, als zijn mening, dat over vier of vijf jaar met de bouw zal kunnen worden begonnen. INDONESIËRS OP NIEUW-GUINEA. In de tweede helft van October zijn op Zuid-West Nieuw-Guinea in de omgeving van de Etna-baai in een tweetal prauwen 48 Indonesi sche militairen, behorende tot het 25ste regiment infanterie, geland. Deze militairen kwamen via Dobo uit Ambon. Ze trokken, na de kam pongbevolking gemolesteerd te heb ben, het binnenland in. Eenheden van de mariniers zetten de achter volging in. De bende is thans ver spreid met achterlating van muni tie, voedselvoorraad en verschillen de documenten. De achtervolging duurt voort. Dit is meegedeeld door het ministerie van Overzeese Rijks delen. JONGETJE OPGESLOTEN IN HAVERKIST. Dezer dagen heeft de Rijksrecher che in Rekken bij Eibergen een ver schrikkelijk geval van kinderver- waarlozing achterhaald. Er gingen de laatste tijd telkens geruchten Het waren de Ambonezen die 350 jaar goed en bloed gaven voor de Nederlandse zaak. Zij, christenen als wij, waren de steunpilaar van het voormalige K.N.I.L., de peiler waarop ons gezag in Indië steunde. Tijrens de Japanse bezetting toon den de Ambonezen, dat zij ook in zeer moeilijke omstandigheden trouw bleven aan het rood, wit en blauw, en velen hebben dit moeten bekopen met de meest onmenselijke martelingen en tenslotte met de dood. Nauwelijks was Japan overwel- j digd of weer schaarden zij zich aan j onze zijde, nu om de opgekomen j terreur te onderdrukken. Het vuil- I ste werk hebben zij voor ons opge- knapt, maar toen mede dank zij hun j medewerking eindelijk orde en rust waren hersteld, waardoor het mo- j gelijk zou worden te komen tot een vrije democratische samenbundeling van staten in de vorm van de Ver- j enigde Staten van Indonesië, waar- j in ook de Ambonezen een gelijkbe- rechtigde bevolkingsgroep zouden worden, wijzigde zich plots de si- j tuatie. De Nederlandse regering t kwam met Soekarno tot een ac- j coord. Door hun eeuwenlange steun aan Nederland en bovendien door het feit dat zij christenen zijn, wor- j den de Ambonezen door de huidige Indonesische regering gehaat. Bo- vendien is daar nog het feit dat j Soekarno met de Japanners heulde en de Ambonezen ons in die moei lijke periode trouw bleven. De kloof is dus wel erg diep. Toen 't K.N.I.L. ontbonden werd, wensten de Ambonezen terugge- stuurd te worden naar hun vader- land. Hun verbintenis met Neder- land was verbroken en nu wensten zij de Zuid-Molukken te verdedigen. Maar achter hun rug om had de Ne derlandse regering een geheel an- dere overeenkomst met Indonesië gesloten. Soekarno was bang voor deze goed getrainde beroepssolda ten en wist van Nederland gedaan i te krijgen dat zij niet naar de Zuid- Molukken zouden worden afge- j voerd. Zij werden op commando j naar Nederland overgebracht en hier in kampen geplaatst. Hierdoor kreeg Soekarno de kans ongehin- derd zijn aanval op de Zuid-Moluk- ken te ontketenen, terwijl Ambon's beste zonen met een bloedend hart op een afstand moesten toekijken. over de slechte behandeling van een 5-jarig jongetje, dat met zijn moe der bij grootmoeder inwoont. De politie stelde tenslotte een onder zoek in de betrokken woning in en na enig zoeken ontdekten de amb tenaren in een z.g. voerhok nabij de veestalling een grote gesloten haverkist. Toen zij het deksel er af tilden, zagen zij daar tot hun ont zetting het kind, practisch zonder kleding en toegedekt met een jute zak, rillend van de koude in een hoekje weggedrongen. In een ande re hoek van de kist vonden de po litiemannen uitwerpselen van meer dan een week oud. Het stakkerdje kon niet meer op zijn beentjes staan. Zowel de moeder als de grootmoeder werden door de politie geducht aan de tand gevoeld, maar enig spoor van schuldbesef of me delijden was bij geen van beiden aanwezig. De kleuter, die totaal was ondervoed, is voorlopig in een bete re omgeving ondergebracht in af wachting van de beslissing van de Voogdijraad. Over de beweegrede nen van beide vrouwen staat nog niets vast. IN GEBIED VAN SALERNO 318 DODEN. Donderdag is officiëel bekend ge maakt dat verleden week tengevol ge van de overstromingen en aard verschuivingen in het gebied van Salerno 318 personen om het leven zijn gekomen. Twee-en-veertig onbe kende slachtoffers zijn ter aarde be steld. Vermoedelijk worden nog en kele personen vermist. Het Italiaanse kabinet taxeert de kosten van de voornaamste herstel werken in het getroffen gebied op circa 685 millioen gulden. AANTAL STUDENTEN. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft een analyse van de toe neming van het aantal studenten in de periode 19381952 gepubliceerd. Het aantal studenten, dat in 1938 ruim 12.000 bedroeg, was in 1952 tot bijna 29.000 gestegen. HET HOOFD GESTOTEN. Ruim drie jaar verblijven zij nu in de Nederlandse kampen onder minder prettige omstandigheden en steeds hebben zij getracht bij de Nederlandse regering een willig oor te vinden voor hun noden en hun wens om teruggebracht te worden naar hun vaderland. Steeds hebben zij het hoofd moeten stoten. De Ne derlandse regering was blijkbaar plotseling alles vergeten en behan delde de Ambonezen als ongewenste vreemdelingen. De Ambonezen hadden zich ver enigd in de C.R.A.M.S., een lichaam dat naar buiten uit hun wensen trachtte te behartigen. Een mens heeft echter slechts een beperkt geestelijk uithoudingsvermogen, de een meer, de ander minder, en zo kon het gebeuren dat enkelen in goed vertrouwen meenden van twee kwaden het beste te moeten kiezen en desnoods maar terug te keren naar Indonesië en zich aan Soekar no te onderwerpen, hiermee hun va derland verloochenend. Deze groep begrijpt blijkbaar niet dat zij met haar verzoek hiertoe, gedaan aan de Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, haar hoofd in de muil van de leeuw heeft gestoken. Wij kunnen hieruit echter opma ken hoever het leven in de Neder landse kampen een deel der Ambo nezen heeft afgestompt, zodat zij tot een dergelijke stap hebben kun nen komen. Was tot die tijd de C.R.A.M.S. in verband met haar streven niet erg gezien bij de Nederlandse regering en haar instanties, van dit moment af kreeg zij alle medewerking, waar uit moge blijken dat de Nederlandse regering kennelijk blij was met dit gebaar. EEN NIEUWE GROEPERING. Toch zijn nog niet allen gebroken. Een groep Ambonezen, verenigd in de van de C.R.A.M.S. afgescheiden P.N.M.S. (Partij Nasional Maluku Selatan), houdt vast aan de oude eisen. Geen overlevering aan de doodsvijand, maar terug naar het eigen vaderland, de door Nederland se rechters erkende vrije republiek der Zuid-Molukken. De weerzin van de overheid is nu gevallen op deze partij, terwijl de oude C.R.A.M.S. zoveel mogelijk ge steund wordt. De P.N.M.S, wordt gediscrimi neerd. Al vertegenwoordigt deze partij een grote groep Ambonezen, zij wordt door de Nederlandse re gering niet erkend en maatregelen bespreekt men slechts met de C.R. A.M.S., hierbij een groep anders denkenden passerende, die zich ech ter zonder dat zij er in gekend zijn, toch bij de besluiten dient neer te leggen. Hiermee vertrapt de Neder landse regering haar democratische principes, die zij beweert hoog te houden. REPRESSAILLES Aangezien deze groep niet wenst te voldoen aan enige be sluiten welke buiten haar om zijn genomen, worden krasse re presaille-maatregelen genomen. Kledingbonnen werden ingehou den en zakgeld geweigerd, ter wijl voorts nog andere maatre gelen, zoals deportatie en ver versnippering van de groep over verschillende kampen in 't voor nemen liggen. Met het treffen van deze maat regelen gaat de Commissie Ambo- nezenzorg, die slechts tot doel heeft de maatschappelijke belangen van de Ambonezen te behartigen, haar Bij de ingekomen stukken bevond zich o.m. een Koninklijk Besluit tot vernietiging van het raadsbesluit van 28 April 1954, strekkende tot gegrondverklaring van een aantal ingediende bezwaren tegen aansla gen in de electrificatie-baatbelas- ting. De heer v. Kuijk Wenste deze aan gelegenheid opnieuw in behande ling te brengen. De aanslagen in deze baatbelasting mogen dan recht matig zijn opgelegd, z.i. waren zij niet rechtvaardig. De voorzitter meende dat 't geen zin had nogmaals hierover te be ginnen. Er is reeds in den treure over gediscussieerd. Het raadsbe sluit ligt er en de Kroon verlangt dat het wordt uitgevoerd. De ingekomen stukken worden al le voor kennisgeving aangenomen, met aantekening dat de heer Van Kuijk zijn bezwaar tegen deze baat belasting handhaaft. 3. Voorstel tot benoeming van een commissie van advies als be doeld in de woonruimtewet 1947. De heer J. IJpelaar, lid van de Commissie voor Kaatsheuvel, ver klaart dat hij geen zitting meer in deze commissie wenst te nemen. De heer Grootswagers zegt reeds meermalen aanmerkingen te hebben gemaakt tegen het te laat benoe men van deze commissie. Met 1 Oc tober had zij eigenlijk al afgedaan. Mocht zij na die datum nog wel be sluiten nemenHet kon evengoed 4 weken tevoren. Een van de redenen acht spr. dat de raad te weinig ver gaderde. De voorzitter geeft toe dat de stemming beter vóór 1 October ge houden had kunnen worden, maar aan het uitoefenen van haar taak als advies-college heeft dat geen afbreuk gedaan. Ook na 1 October mocht zij gerust aan B. en W. ad vies uitbrengen, daar over de toe wijzing van de woningen toch door B. en W. beslist wordt. Door allerlei omstandigheden kon deze vergade ring pas thans gehouden worden. Volgend jaar zal getracht worden de commissie tijdig te laten kiezen. De heer Grootswagers me rkt ver der in verband met het bedanken van de heer IJpelaar op, dat hij de stemming die nu gehouden moet worden maar „poespas" vindt. Hij vermoedt dat de nieuwe samemstel- ling van de commissie al wed be kend zal zijn. Hij wenst daarom aan deze stemming niet mee te doen. De voorzitter wenst hierop geen antwoord te geven en stelt voor tot stemming over te gaan. Van de 15 stemmen blijken er 4 blanco en 1 ongeldig te zyn. Van de 10 geldige stemmen verkregen de aftredende commissieleden, de heren Vloemans, Nouwens en v. Pelt elk 9 st emmen en de heer Snoeren 1 stem, terwijl de heren v. Rooy en Jac. Sitokker- mans als nieuwe leden werd'.en ge kozen met resp. 9 en 8 stemmen. De voorzitter zegt de heer- IJpe laar dank voor het werk in d«e com missie verricht. boekje te buiten, want zij gaat zich bemoeien met de interne politieke zaken van de Ambonezen, waarmee zij niets te maken heeft. Men heeft de mond vol over de ergerlijke toestanden waarin de dis placed persons in de Duitse kampen leven, maar laten wij de hand in eigen boezem steken, want ook bij ons leven displaced persons, men sen die wij iets schuldig zijn, na melijk dankbaarheid voor hun eeu wenlange trouw. Nederland laat zijn voormalige rijksgenoten in „woonoorden" ver pauperen, snakkend naar begrip enrecht. Een beloning voor be wezen trouw vragen zij niet. Zij vragen niets anders dan rechtvaar digheid en een menswaardige be handeling gedurende de tijd die zij hier noodgedwongen doorbrengen. Laten wij niet vergeten dat de Ne derlandse regering de Ambonezen zelf hierheen gehaald heeft. Wanneer er niet spoedig veran dering komt in de manier waarop Nederland de Ambonezen behan delt en tegemoet treedt, zal deze pe riode later als een zeer zwarte en vieze bladzijde in de geschiedenis prijken. Zo behandelt Nederland vrienden, die enige eeuwen trouw het rood, wit en blauw dienden. De Ambonezen worden geestelijk en moreel door ons onthalsd Bij de stemming voor Kamer II van de woningcommissie (Loon op Zand) werden er eveneens 10 gel dige, 4 blanco en 1 ongeldige stem uitgebracht. De aftredende heren v. Noije, Brands, v. d. Lee en Ligtenberg en Mej. C. v. Veldhoven werden elk met 10 stemmen herkozen. De raadsleden v. Noije en v. d. Lee verklaarden desgevraagd hun benoeming te aanvaarden. 4. Voorstel tot benoeming van een onderwijzer aan de ODenbare lagere school te De Moer. Blijkens prae-advies van B. en W., afgedrukt in ons blad van 2 Nov., dragen deze voor de heer F. C. A. v. Pelt uit Tilburg, die reeds ruim een jaar als tijdelijk onderwijzer aan deze school werkzaam was. Met algemene stemmen wordt de heer v. Pelt benoemd. 5. Verzoek van de besturen van de Kon. Harmonie „Sophia's Vereni ging" en de Koninklijke Erkende Harmonie „Concordia" te Loon op Zand, om een bijdrage in de extra- kosten van deelneming aan het We reldmuziekconcours te Kerkrade. (Zie prae-advies in ons blad van 2 November). De voorzitter betreurt het dat 't verzoek zo laat is ingediend. Men had beter tevoren bij de gemeente kunnen aanklopnen, dan had de be slissing van de raad mogelijk als een stimulans kunnen werken. Niet temin achten B. en W. de deelname aan dit unieke concours van groot belang en een waardering voor hun uitstekende prestaties alleszins op zijn plaats. De heer Elshout zou, gezien de door beide harmonieën gemaakte kosten, het dubbele, dus f 500. willen geven. De heer de Cock zou willen laten uitkomen dat deze gemeentelijke bijdrage slechts geldt voor deelna me aan een wereldconcours, dus niet voor andere, en dat men niet meer naderhand, maar tevoren om steun moet vragen. De voorzitter onderstreept nog maals dat de harmonieën vóór de uitvoering van hun plannen om steun moeten vragen als zij bij hun 1 opzet zien dat ze deze plannen niet :zutlen kunnen verwezenlijken zon- sü.er hulp van de gemeente. De raad hseft er recht op tevoren daarin ge kend te worden in plaats van ach teraf als de kosten reeds gemaakt zijn. B. en W. menen de bijdrage niet hoger te moeten stellen dan 250.voor elk. De heer Elshout zegt dat hij het i bezwaar van de voorzitter ook wel heeft aangevoeld, anders had hij wel 1000.willen geven. Nu wil hij er een voorstel van maken om elk 500.te geven. De heren v. Kuijk en Grootswa gers steunen dit voorstel. Daar het door minstens 3 leden gesteund moet worden om in om- vraag te worden gebracht, kon het i voorstel niet verder in behandeling komen. Met op één na algemene stemmen wordt besloten elke harmonie 250 gulden te geven. De heer Elshout onthield zich van stemmen omdat hij het bedarg te weinig vond. 6. Voorstel tot wijziging van de begroting 1954. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 7. Voorstel tot intrekking van de 4e wijziging van de begroting 1954. (Zie prae-advies in ons blad van 2 November). De raad keurt met algem. stem men goed dat de 5 middenstands woningen nabij 't Natuurpark door „De Efteling" zelf gebouwd zullen worden met gebruikmaking van de bouwcredietregeling van de ge meente en dat de benodigde 2900 vierkante meter grond aan „De Ef teling" verkocht zullen worden te gen 3.40 per m2. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor aanleg waterleiding in Kloosterstraat en omgeving. (Zie prae-advies in ons blad van 2 November). Zonder opmerking gaat de raad er mee accoord dat de 10 woningen in de Kloosterstraat en omgeving, waarvoor zulks is aangevraagd, aan de waterleiding zullen worden aan gesloten op de voorwaarden door de W aterleidingmaatschappij hiervoor gesteld. 9. Voorstel om de deelname in het maatschappelijk kapitaal der N.V. Waterleiding Mij. Noord-West- Brabant te verhogen en met die maatschappij een geldlening aan te gaan tot dekking van de daaruit voortvloeiende kosten. (Zie prae-advies in ons blad van 2 November). Het aandelenbezit der gemeente wordt door deze wijziging van 194 aandelen van 500.verhoogd tot 270 aandelen, waardoor de gemeen te voortaan 9 inplaats van 7 stem men heeft. Hieraan zijn voor de gemeente geen uitgaven verbonden daar de Maatschappij het bedrag voor deze aandelen aan de gemeen te leent en de rente hiervan over eenstemt met de 3%% winstuitke ring van de Maatschappij. De raad gaat z.h.st. hiermee ac coord. Eveneens gaan de navolgende 3 punteh zonder bewerking onder de hamer door, n.l.: 10. Voorstel tot voorlopige vast stelling van de bedragen bedoeld in artikel 55ter, lid 1, van de lager- onderwijswet 1920. 11. Voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake de keuringsdienst van vee en vlees. 12. Voorstel tot waarborging van tijdige betaling van rente en aflos sing van geldleningen ingevolge de Bouwcredietregeling 1954. (Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de prae-adviezen in ons blad van 2 November). 13. Voorstel tot uitbreiding van de bezetting en wijziging van de toongroepen van het personeel in dienst van gemeentewerken. Blijkens prae-advies wensen B. en W. met het oog op de sterk toe genomen werkzaamheden het per soneel van gemeentewerken uit te breiden van 27 tot 35 personen, ver deeld als volgt: Bestaande indeling en bezetting: klasse 11: voorlieden 2 klasse 12: bijz. vaklieden 4 klasse 13: vaklieden 5 klasse 14: halfvaklieden 7 klasse 15: routine arbeiders 7 klasse 16: ongeschoolden 2 27 bezetting: 3 6 12 9 3 35 De voorzitter acht het een verblij dend teken dat deze uitbreiding noodzakelijk is, gezien de sterke uit breiding en ontwikkeling der ge meente. Door een opschuiving van de lager gegroepeerde arbeiders naar een hogere groep, kon aan ver schillende arbeiders ook een beter loon worden betaald. De heer v. Kuijk juicht de uitbrei ding van het aantal arbeidskrachten toe, want er kon nu haast niets aan de wegen gedaan worden, Wegens gebrek aan personeel. Hij acht beter onderhoud hard nodig. De heer Grootswagers zegt een lans te willen breken voor de aller laagst bezoldigden. Het doet hem genoegen dat B. en W. voorstellen die lagere groepen te ontvolken. Een ongehuwde arbeider verdient nu ongeveer 45.en houdt daar van na de inhoudingen nog geen 40 gulden over. Hij informeert naar de nieuwe loonregeling. Ook de heer Elshout zou graag horen hoe de lonen werden. De voorzitter is het niet met de heer v. Kuijk eens dat er niets aan de wegen gebeurt Maar we zitten hier met veel landwegen die, vooral om deze tijd, niet ideaal kunnen zijn. Wat betreft de nieuwe lonen, kan de voorzitter geen juiste cijfers Een aantal Ambonezen, verblijvend in Nederlandse kampen, wordt door de overheid gediscrimineerd. Zij worden bedreigd met depor tatie en hun worden kledingbonnen en zakgeld onthouden. Dit misbruiken van macht door de regering vindt zijn oorzaak in 't feit, dat deze Ambonezen, verenigd in de P.N.M.S. (partij Nasional Maluku Selatan), door het indienen van verzoekschriften een po ging hebben gedaan om.erkend te worden. Dat wil zeggen: zij wensen gekend te worden wanneer er in onderling overleg regels worden vastgesteld en niet te worden gepasseerd zoals is gebeurd. Dit streven en enkele doelstellingen van deze groep schijnen de re gering een doorn in het oog te zijn. In haar voltallige zitting van Vrijdagavond j.l. heeft de raad der ge meente Loon op Zand, onder voorzitterschap van burgemeester Mr R. J. Th. v. d. Heijden, zich in een vrij vlot tempo door de lange agenda heengewerkt en zich op alle punten accoord verklaard met de voorstellen van B. en W. Dat de raad zich niet steeds unaniem achter deze voorstellen kon scharen en dat, vooral bij de verkiezingen voor enkele commissies, de bekende tegenstellingen om het hoekje kwamen gluren, lag voor de hand. Voorgestelde indeling en voorlieden bijzondere vaklieden vaklieden halfvaklieden arbeiders hulp-arbeiders

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1