VIJF DAGEN NAAR PARIJS GEMEENTERAAD SPRANG-CAFELLE 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 8 NOVEMBER 1954 2 Benoeming Woningcommissie uitgesteld. Zonodig onteigening van bouwgronden. Baadsleden staan presentiegeld af ten behoeve van de vluchtelingen. FEUILLETON noemen. De gemeente is hierbij ge bonden aan de rijksregeling voor dergelijke arbeidskrachten in de 3e gemeente-loonklasse. Door opschui ving naar hogere groepen trachten B. en W. een hogere beloning te be werken, maar men kan vanzelfspre kend geen indeling maken met he lemaal geen arbeidskrachten in de lagere groepen. Die zou nooit goed gekeurd worden. De heer v. Kuijk moet de voor zitter toegeven dat de landwegen niet gemakkelijk in orde te houden zijn, doch ook de toestand van de sintelwegen acht hij erbarmelijk slecht. Hij wijst op de Rechtvaart, de Hoge Zandschel, de weg naar De Moer, enz. De voorzitter wijst er op dat er regelmatig aan die sintelwegen ge werkt wordt, doch als daar geregeld auto-verkeer over komt helpt het niet lang. Spr. hoopt dat deze t.z.t. door harde wegen vervangen zullen kunnen worden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. aangenomen. 14. Benoeming van 2 leden van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg wegens pe riodieke aftreding van de heren C. Hendriks en J. Jansen. B. en W. hebben in overleg met het bestuur de navolgende opdracht opgemaakt: Vacature Hendriks 1 Hendriks (aftredend)2 A. Dek kers. Vacature Jansen 1 J. Jansen (aftredend); 2 C. Pep ping. De heer Grootswagers brengt in herinnering dat in dc vergadering van 20 Febr. 1953, toen voor de eer ste maal deze commissie werd ge kozen ter vervanging van het z.g. armbestuur, door de heer Berens er op gewezen werd dat er te weinig aandacht geschonken werd aan de boerenbevolking. Spr. had gemeend dat B. en W. de heer IJpelaar, ge zien zijn verdiensten, ook op de voordracht zouden hebben geplaatst. Ook bij deze stemming wil spreker zich van stemming onthouden, daar hij vermoedt dat de uitslag wel reeds vast zal staan. De voorzitter zegt dat B. en W. van de overweging uitgaan dat al lereerst de aftredende voor herbe noeming in aanmerking komt. Voor het opmaken van de voordracht wordt overleg gepleegd met de commissie en als no. 2 wordt ge woonlijk een persoon voorgedragen die tot dezelfde bevolkingscategorie behoort dan de aftredende die no. 1 wordt geplaatst. Op die manier be houdt men dezelfde verhouding in de commissie. Er was geen enkele reden hier een ander standpunt in te nemen. Beide aftredenden heb ben voldaan. Wanneer er in de toe komst een vacature komt door be danken of anderszins, dan kan déze aangelegenheid nader overwogen worden. Wethouder Beerens zegt dat er in de Gemeente Instelling voor Maatschappelijke zong 3 arbeiders, 1 werkgever, 2 middenstanders en I vertegenwoordiger van de boe renstand (de heer Snoeren) zitting hebben. Deze laatste bereikt 't vol gend jaar de maximum leeftijdsi- grens. Hiermede is met de rooster van aftreden reeds rekening ge houden. Mogelijk is er dus 't vol gend jaar gelegenheid om met de bedoeling van de heer Grootswa gers betreffende een vertegenwoor diger van de boerenstand rekening te houden. Daarvoor behoeft toch eerst geen advies van de K.A.B. te worden ingeroepen. Spr. meent dat de samenstelling van de com missie een zeer behoorlijke weer spiegeling geeft van de samenstel ling' der bevolking. Nadat tot stemming is overge gaan, blijkt dei heer Hendriks met 10 stemmen en de heer Jansen met II stemmen te zijn herkozen. 15. Voorstel tol het aanschaffen van een kolkenzuiger. In het prae-advies, dat in ons blad van 2 Nov. werd afgedrukt, stellen B. en W. voor tot aanschaf fing van een kolkenzuiger over te gaan, waarvoor een bedrag van f 36.000.nodig is. Dit komt neer op f 8780.jaarlijkse exploitatie kosten. B. en W. achten deze kos ten niet hoger, mogelijk zelfs'lager dan bij gebruikmaking van de kol kenzuiger der gemeente Tilburg. Hiermede zouden ook de faecaliën- putten eledig'd kunnen worden, hetgeen dan op f 5.per put zal komen inplaats van f 10.- zoals nu. De heer IJpelaar vraagt of met deze kolkenzuiger ook de noodtoe stand in de Gasthuisstraat is te on dervangen. De voorzitter moet deze vraag ontkennend beantwoorden. Het verheugt hem niettemin dat dit ge val wordt aangeroerd. Hij heeft een deputatie uit de Gasthuisstraat op bezoek gehad en er zijn maatrege- 1 enoverwogen om bij zware regen val enige verbetering te brengen, b.v. door de putten zoveel moge- i lijk leeg te halen en van het be- zinksel te ontdoen, alsmede door 1 een tijdelijke afvoer van het water naar andere rioleringen of naar 't open veld. Het euvel zal echter nooit geheel te verhelpen zijn, ten- zij de riolering van de Gasthuis straat verder kan worden doorge trokken. Maar Ged. Staten hebben reeds te kennen gegeven dat geen voorstel tot verdere verbetering in overweging genomen kan worden als niet tevens een rioolbelasting wordt ingevoerd. De heer Grootswagers vraagt of de aanschaffing van een kolken zuiger ook nog nodig zou zijn als de riolering wordt doorgetrokken. Anders zouden die f 36.000.be ter aan de rioolverbetering besteed kunnen worden. De voorzitter antwoordt dat ver dere uitbreiding van de riolering de aanschaffing van een kolken zuiger nog urgenter zou maken, want dan moeten er nog' meer put ten geregeld van bezinksel gezui verd worden. De heer v. Kuijk zegt er reeds herhaaldelijk op te hebben gewe zen dat met het leggen der Riole ring een foutief begin is gemaakt. De voorzitter is het daarmee niet eens wat betreft de Gasthuisstraat. Door de bebouwing van de St. Jo zef-parochie is de belasting aan merkelijk hoger dan verwacht werd en door het ontbreken van 'n pas send rioolstelsel voor heel de ge meente is een goed functioneren niet te bereiken. Het voorstel tot aankoop van een kolkenzuiger wordt hierna met al gemene stemmen aangenomen. 16. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de nationale hulpactie ten bate van vluchtelin gen. (Zie prae-advies in ons blad van 2 November). Ook hiermede gaat de raad zon der hoofdelijke stemming accoord. RONDVRAAG. De heer Broeders zou in de toe komst de waterwegen in de -ge- bmeente graag wat vroeger gezui verd zien. De voorzitter meent dat de toe stand dit jaar al belangrijk verbe terd is. Maar de laatste maanden is het door de zware regenval zeer bemoeilijkt. De heer Wennekes vraagt of de noodvoorziening betreffende de riolering in de Gasthuisstraat, waarover de voorzitter gesproken heeft, op korte termijn getroffen kan worden en of dat ook van in vloed zal zijn op de overlast die op andere plaatsen in de gemeente, o.a. in de Mgr. Völkerslraat wordt ondervonden. De voorzitter zegt dat de raad zich moet realiseren dat er in deze gemeente van een behoorlijk riole ringstelsel geen sprake is. Er is hier vroeger geen rekening gehou den met het nodige verval om het water te doen afvloeien en er zijn buizen van diverse afmetingen ge bruikt. De te treffen noodvoorzie ningen in de Gasthuisstraat zullen de andere wijken (geen verlichting brengen. Daar liggen de rioolbui zen lager dan in de Gasthuisstraat. Sjr. zegt toe op korte termijn de voorziening te zullen treffen. De heer Wennekes dringt voorts aan op het plaatsen van wachthuis jes bij B.B.A.-haltes. Vooral nu( de winter weer aankomt, zou men er vele mensen een weldaad mee be wijzen. De voorzitter zegt dat aan ge meentewerken reeds opdracht is gegeven spoedig hiervoor te zor gen, althans in Loonopzand. In Kaatsheuvel is de moeilijkheid een geschikte plaats hiervoor te vin den. De heer IJpelaar bepleit 't plaat sen van enkele lantaarns in de Ak kerstraat. De voorzitter zal hier aandacht aan besteden. De heer Elshout heeft gehoord dat hei bestuur van Rozengaarde gewijzigd is en zou gaarne de na men van de bestuursleden verne men. De voorzitter deelt mede dat in het bestuur zitting hebben de he ren Wennekes (voorzitter), P. Vloe mans, J. Kemmeren, De Jong, Dr. Smals en Mej. Gedde. Er is nog' 1 vacature die het bestuur zelf moet aanvullen. Secretaris is' de heer Franken. De heer Bossers vraagt of ue Rechtvaart niet in 't uitbreidings plan kan worden opgenomen en al daar woningen kunnen worden ge bouwd. Er is daar een harde weg en electrisch licht. De voorzitter zegt dat de terrei nen aldaar uitsluitend mogen wor den bebouwd met boerderijen of landarbeiderswoningen, tenzij al daar reeds gevestigde industrieën willen uitbreiden. Nieuwe indus trie en andere woningbouw is daar niet toegestaan, omdat die grond uitsluitend bestemd is voor agra rische doeleinden. Daaraan is in Nederland toch reeds zo'n groot gebrek. De heer Bossers vraagt verder hoe het staat met de verbetering van de verbinding'swge tussen de Loonsendijk en Kruisstraat. Door- over zou immers met Sprang-Ca- pelle contact worden opgenomen. De voorzitter zegt dat een plan in voorbereiding is. Men hoopt de medewerking van de gemeente Sprang-Cape]Ie hierbij te verkrij gen, daar betreffende wegen ook over het gebied van die gemeente lopen. Spr. hoopt bij de volgende begroting' voor deze en andere we gen voorstellen te kunnen doen. De heer v. d. Lee vraagt of er al vorderingen zijn gemaakt met het nieuwe woonwagenkamp. De voorzitter antwoordt dat ge tracht is van de gemeente Tilburg een stuk grond hiervoor te kopen, maar men is daarin niet geslaagd. Ook andere eigenaren heeft men nog niet bereid kunnen vinden. Niemand staat graag 'n sink grond af als hij hoort dat het voor woon wagenkamp bestemd zal worden. B. en W. blijven zoeken, want zij vinden de toestand aan het einde van de Marktstraat ook niet geluk kig. De heer v. d. Lee vindt dat de gemeente deze toestand in de hand Werkt door de landwegen abnor maal breed te maken. De boeren hebben daarvoor hun land moeten afstaan en nu maken de woonwa genbewoners er een dankbaar ge bruik van, terwijl ze tevens 't gras, dat volop langs de bermen groeit, gebruiken voor hun paarden. Bo vendien wordt het voor de boeren onveilig wat betreft hun melkge rei enz., dat op het land achter blijft. Spr. zou het beter vinden de bermen „zwart" te houden'inplaats van met gras begroeid. De voorzitter kan niet anders doen dan de heer v. d. Lee gelijk geven. Maar de gemeente heeft vroeger nooit grond .gekocht en heeft dus geen eigendom. Niemand wil een stuk terrein voor dit doel aan de gemeente verkopen. Als de 'uapuiAlapuo }srq paAoz uajooq laat hén dan de gemeente aan een stuk igrond helpen. De heer v. d. Lee zal mede zijn best doen iets le vinden. De heer v. Kuijk zou de wegen commissie meer actief willen zien door de toestand van de wegen re gelmatig in ogenschouw te nemen. De sintelwegen zijn vaak zeer slecht en vol grote kuilen. De voorzitter zegt dat de sintel- wegen tweemaal per jaar worden nagezien en de kuilen volgestort. Maar de auto's maken er vaak ge bruik van en rijden daarbij zo hard dat de sintels in de volgestorte kuilen direct weg waaien en de regen zorgt dan wel dat de kleine gaatjes spoedig grote plassen en diepe kuilen worden. Nadat de heer Grootswagers nog geïnformeerd heeft naar de bouw terreinen voor de z.g. zelfbouwers, waarop de voorzitter antwoordt dat deze kwestie nagenoeg geregeld r$i en binnenkort nadere medede lingen zullen volgen, wordt de ver gadering op de gebruikelijke wijze door de voorzitter gesloten. Vrijdag j.l. waren de leden van de gemeenteraad van Sprang-Capelle in openbare vergadering bijeen en behan delden een agenda van 31 punten en tij dens deze vergadering werd door B. en W. en de leden van de raad uitvoerig van gedachten gewisseld over het feit, dat B. en W. tot op heden geen gele genheid hadden woningen in v.m. Vrij hoeve te bouwen, omdat de gemeente daar geen bouwgrond heeft en de eige naren van grond deze niet aan de ge meente willen verkopen. Hoe afkerig B. en W. ook staan te genover onteigening, wanneer het alge meen belang daardoor geldend wordt, zullen wij er ten slotte toch toe over moeten gaan, aldus wethouder H. Win kelman, die deze vergadering voorzat. Nadat de voorzitter deze vergadering geopend had en had medegedeeld, dat Mevr. Gerlach met kennisgeving afwezig was, konden door de raad de notulen worden vastgesteld en werden de inge komen stukken voor kennisgeving aan genomen, waarbij werd opgemerkt dat het verzoek van Brabants Edelambacht te Tilburg, om subsidie, afgewezen werd op grond dat het verzoek ongezegeld was en er ter plaatse geen edelambachts- lieden gevestigd zijn. Zonder hoofdelijke stemming werden vervolgens aangenomen de voorstellen tot toekenning van 6 verhoging op sa larissen en lonen van het gemeente-per soneel; tot wijziging van de rechtspositie regelingen voor de secretaris, de ont vanger en de ambtenaren van de burger lijke stand, het ambtenarenreglement en het arbeidsovereenkomstenbesluit der ge meente Sprang-Capelle, en het voorstel to wijziging van de Vertordening tot regeling van het verhaal van bijdragen ingevolge de artikelen 42 en 42a der Pensioenwet 1922. Vluchtelingenhulp. B. en W. hadden een voorstel tot ver dubbeling van de vrijwillige giften van het gemeente-personeel ten behoeve van de vluchtelingen in Oostenrijk, Grieken land en West-Duitsland, welke giften bestaan uit één uur loon. Deze maatre gel zal de gemeentekas f 40 kosten. Van zelfsprekend verklaarde de raad zich hiermee accoord en de heer van Peer, die het gebaar van het gemeenteperso- neel zeer wist te waarderen, deed de raadsleden het voorstel om de presentie gelden van deze vergadering voor dit doel af te staan, 'n Tweetal heren steunden dit voorstel, waarna de raad er toe besloot. Ongevallen-verzekering leden gemeentebestuur. Tóen het voorstel van B. en W. tot het sluiten van een ongevallenverzeke ring ten behoeve van de 'Burgemeester, de Wethouders en de Secretaris aan de or de kwam, vroeg de heer Maijers hoe het dienaangaande in de naburige gemeenten gesteld was en of Sprang-Capelle als door Tom Lode wijk. 27). Maar de diamanten zaten toch maar in haar koffer antwoordde Stollenga. De man met het snorretje stond er afwachtend bij. Iemand moet ze er hebben in gestopt antwoordde Frans dade lijk. Mevrouw Kierkewasser lachte haar hoog zenuwlachje, maar de heer Stollenga lachte niet. Als dat zo is, moeten we weten wie zei hij nors, en toen bijna vriende lijk tegen Carla: Heus juffrouw, als u met deze zaak niets te maken hebt, gaat u met de volgende trein verder naar Holland. Maar het be treft hier een vergrijp op Franse bodem en de Franse politie laat u niet gaan, voor klaar en duidelijk is gebleken dat u onschuldig bent. Mevr. Kierkewasser snoof hoor baar met haar neus. Mag ik u nu voor eens en voor altijd verzoeken, u geheel en al bui ten dit onderzoek te houden? vroeg Stollenga toen op vlakke toon. Hij nam niet eens zijn sigaar er voor uit zijn mond. Anders zal ik voor de aardigheid mijn on derzoek eens tot de hele coupé gaan uitstrekken, en kunt u ook uitstap- pen om in St. Quentin te gaan ver tellen, dat u koffer hebt gestopt. Dat is maar een klein kunstje, me vrouw, weet u? Hannes begon Stollenga bijna sympathiek te vin den, nu hij de hartsvriendin zo ge voelig afstrafte. Carla keek Frans aan. Frans zei ze dringend ik zweer je, ik weet hier niets van. Ik heb er niets mee te maken. Dat geloof ik wel, Carla zei hij bemoedigend enneik laat je hier niet alleen in St. Quen tin. Ik blijf hier óók. Carla's hart sloeg een slag over. Haar donkere ogen werden diep zwart. Frans hijgde ze dat. dat zal ik nooit vergeten. Ja toe maar zei hij gemaakt- onverschillig. Zeg Averkamp, de boel is hier wel aan de kant, ik kan de mensen rustig terug laten reizen, maar mocht er nog iets zijn, zou jij dan zo lang als reisleider willen op treden? Hier is de lijst met de men sen met collectieve paspoorten. Juf frouw Mertens heeft gelukkig zelf een pas en ik ook. Natuurlijk zei Hannes - Natuurlijk kerel. O, Carla. Els had tranen in haar stem ik laat je niet alleen.... Ga jij nou maar zei Carla zacht als Frans er bij is ben ik niet bang en ook niet alleen. En 't loopt best af zei ze met een dap pere glimlach wie weet, spreken we mekaar morgen weer. Hannes houdt jou wel gezelschap. Ik hoop dat alles goed komt zuchtte Els en omhelsde haar har telijk. Nóu nou, 't is geen afscheid voor eeuwig zei Hannes gefor ceerd opgewekt. 't Komt best voor mekaar, Carla, meid, houd je maar haaks. Achter de man met het snorretje en Stollenga aan schuifelde Carla met haar weer geslqten koffer dooi de (gang. De mensen uit de coupé's keken verwonderd, enkelen vroe gen wat er aan de hand was. Juffrouw Mertens heeft haar pas poort verloren legde Frans uit nu moet er eerst naar Parijs ge telegrafeerd worden. Ja, het kost haar een trein, niets aan te doen. stollenga knikte goedkeurend. Han nes glimlachte. U hebt het ge hoord zei hij tegen mevrouw Kierkewasser houd het daarop, en als U iets anders meent te moe ten rondbazuinen, dan zal ik eens beginnen. Ik wens hier niet langer te zitten verklaarde de dame ver ontwaardigd. In 't volgend rijtuig is 'n leeg compartiment wist mijnheer Laarman daar zullen we heen verhuizen, lieve. Soort bij soort. Volkomen eens pareerde Hannes en uw soort is mijn soort niet, gelukkig. Dan hebben wij de ruimte, niet Els? Ze za- ten nu opeens met zijn tweeën in de plots leeg geworden coupé. Maar Els zag' bedrukt en met be traande ogen naar buiten. Carla kwam langs lopen, Frans naast haar, de beide ambtenaren achter haar aan. Ze tikte tegen de ruit. Carla keek op en wuifde dapper. Els keek de kleine .stoet na 'tot ze in het stationsgebouw verdween. Toen gilde voor aan de trein de stoomfluit. Een schok voer door de wagen. En langzaam, daverend, 'n rookkolom naar de hemel stotend, reed de trein naar Holland, 't sta tion van St. Quentin uit. Zonder Carla Mertens1. allereerste gemeente deze regeling van zins was te treffen. Met betrekking tot de naburige gemeenten kon de voorzitter geen uitspraak doen, doch meende te weten dat in Tilburg, Den Bosch en Eindhoven, om enkele gemeenten in Bra bant te noemen, een dergelijke regeling reeds bestond. Als de 'heer Genuit er zich volkomen mee kan verenigen, omdat naar zijn me ning bij eventuele ongevallen anders öf de betrokken persoon öf de gemeente de dupe wordt, vraagt de heer Ros het woord. Hij zegt om principiële redenen tegen, alle verzekering te zijn en in dit geval zeker, omdat het hier mensen be trof die naar zijn mening hoag gesalari eerd zijn én zelf meer dan anderen de gelegenheid hebben 'n premie voor een dergelijke verzekering te betalen. De boeren zijn ook niet in de ongevallenwet, aldus de heer Ros, en wanneer hen iets overkomt, zullen zij zelf daarvan de las ten moeten dragen, op welk voorbeeld de heren Dekkers en Genuit antwoorden, dat zij alle respect voor het principe van de heer Ros hebben, doch dat het ver- j schil juist ligt in het feit, dat de leden van het gemeentebestuur in dienst van de gemeente zijn, terwijl de boeren in eigen dienst zijn. ,,'Het hoog gesalarieerd zijn is overi gens niet noodzakelijk", aldus de voor zitter, „en een verzekering moet men zien als spreiding van risico". De ge meente is er in ieder geval aansprakelijk voor wanneer in haar dienst een van de leden van het gemeentebestuur plaats mocht hebben, zoals de heer Ros terecht opmerkte, maar wij kunnen voor een be langrijk financieel risico komen te staan, welk risico voor een zeer groot deel door een verzekering kan worden ondervan gen, aldus luidde het antwoord van de voorzitter. De heer Ros meende, dat men door zo te handelen de voorzienig heid vooruit loopt. De hteer de Bie wilde weten of B. en W. bij de diverse firma's een premie- aanvrage hadden gedaan, hetgeen de voorzitter bevestigend beantwoordde. Met '10 tegen 2 stemmen (tegen de he ren Ros en Maijers) werd het voorstel aangenomen. De premie voor deze ver zekering zal voorlopig f 108.bedra gen in verband met het feit dat de te genwoordige wethouders van de door de gemeente te sluiten verzekering geen ge bruik wensen te maken, omdat die per soonlijk reeds verzekerd zijn. Vervolgens gingen er een 4-tal voor stellen onder de hamer door te weten her voorstel tot vaststelling van een maximum bedrag der in 1955 in reke ning courant op te nemen gelden, groot f 100,000; het voorstel tot vaststelling van een algemeen besluit tot aangaan var kasgeldleningen tot f 200.00Ö. voorts het voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake de keuringsdienst van vee en vlees. '(Over dit en diverse andere voorstellen zie men de prae-adviezen in ons nummer van j.l. Vrijdag). De naam Kattesteeg zal gewijzigd wor den in „Dick Flemmingstraat". De gemeente zal het monument van Jan de Rooij in eigendom aanvaarden, zulks op verzoek van het Comité tot Stichting van een monument ter nage dachtenis raan Jan de Rooij" Op de vraag van de 'heer Maijers of met het beeld ook eventuele schulden werden overge dragen, dit in verband met een zinsnede in het ontwerpbesluit waarin sprake is van „geheel schuldvrij" overdragen, ant woordt de voorzitter dat dit een gewone clausule is in een officieel stuk. Een tweee luidklok. Bij de behandeling van het voorstel to t aankoop van een tweede luidklok voor de toren van de gemeente te Sprang, bracht de heer Genuit dank uit aan B. en W. voor dit voorstel, omdat hij reeds meermalen daartoe heeft aangedrongen, en vraagt de heer de Raat, of de vote ren f 11,000 voor de kosten met betrek king tot de klok en de montage daarvan zeker voldoende zullen zijn, opdat het niet zal gaan zoals indertijd gebeurde met de openbare lagere school, waar de kosten de beschikbaar gestelde gelden met f 5000.te boven gingen. De voorzitter meende dit bevestigend te moeten beantwoorden en merkte op, dat het college van B. en fW. een gru welijke hekel heeft aan nalopende kos ten. De heer Ros meende dat de hoge lo nen wel eens de oorzaak konden wor den van het feit dat het crediet te laag was, waarna op voorstel van de voor zitter werd besloten een crediet van f 11.250 beschikbaar te stellen. HOOFDSTUK X. DE ONTKNOPING. I In een rommelige, slordige ka mer in het hoofdbureau van poli tie te St. Quentin zat Carla op een wrakke stoel tegenover een heer met bros geknipt haar, een gewel dige snor en koolzwarte ogen. Naast hem zat een jonge agent, die Carla af en 'toe bewonderende en medelijdende blikken toewierp, ijverig notities te maken en schreef allerlei bijzonderheden over uit haar paspoort. Naast Snorremans, zo doopte Carla in gedachten de Fransman, zat Stollenga. Carla zat tegenover hen en in een hoek van het vertrek zat Frans. In een naastgelegen kamer waren enkele douaneambtenaren bezig Carla's koffer aan een minitieus on derzoek te onderwerpen. Even la ter kwam een der mannen binnen en fluisterde de politiechef iets in. Rien verstond Carla. Niets.ze hadden niets méér ge vonden. Het kon ook niet anders. Vindt u goed vroeg Stollen ga met ongewone hoffelijkheid dat ik voorlopig de jongedame on dervraag? Ze verstaat 't Frans niet zo goed De commissaris keek Carla arg- Bij de restauratie van de toren, aldus de voorzitter, zal ook het uurwerk wor den nagezien; dit in antwoordt op de vraag van de heer Ros. Aan de heer C. van Dongen zal een tegemoetkoming in de vervoerkosten 1.v.m. schoolbezoek van zijn dochter worden verleend. Het voorstel tot vaststelling van de kosten van het openbaar lager onderwijs over 1953 werd aangenomen. De gevraagde medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van de aanschaffing Van school banken en leermiddelen, zulks in ver band met de uitbreiding van het aantal leerlingen, zoals de voorzitter verduide lijkte, kon worden verleend. Woningcommissie. En dan was aan de orde de benoe ming van n tweetal leden der commis sie van advies bedoeld in de 'Woon- ruimtewet 1947. De voorzitter deelde mede dat B. en W. geen gelegenheid meer gehad heeft de leden hieromtrent een prae-advies te doen toekomen; B. en W. konden hier voor echter aanbevelen de heren G. Vos Kerkstraat 28 en lA. J. Paans Loonse- straat 1, die bereid waren een eventuele benoeming te aanvaarden. De voorzitter verzocht te stemmen ter vervulling van de eerste vacature, waarvoor B. en [W. dhr. Vos noemden, maar deelde mede dat de raad vrij was andere personen te stemmen. In de eerste vacature kon echter nie mand benoemd worden, omdat geen der candidaten na 3 keer stemmen een vol strekte meerderheid had behaald. De 'uit slag van de stemming was; le stemming: G. Vos 6, A. de Raat 3, C. van Caem 1, H. Mes 1, Blanco '1. 2e stemming: G. Vos 6, C. v. Caem 2, A. de Raat 3 en Maijers 1. 3e stemming: G. Vos 6, A. de Raat 5, Maijers 1. „De geboorte van de woningcommissie schijnt met enige moeite gepaard te gaan", merkte de voorzitter na de 2e stemming op. De moeite werd echter in het geheel niet beloond. De voorzitter en de leden van de raad hoopten dat de volgende vergadering vruchtbaarder zal zijn, want de benoeming van een lid; in de eerste vacature werd tot dan uitge steld. Door de heer Maijers werd de heer van Caem candidaat gesteld in de twee de vacature, doch de heer van Caem kwam ndien met het voorstel de benoe ming van beide leden tot de volgende vergadering uit te stellen, zoals ook de heer de Raat deed. Eenieder verklaarde zich 'hiermede accoord. Benoeming bestuurslid van de Gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. &i -,«w. iis'' 1 er voorziening in de vacature, welke ontstaan zal door de periodieke aftreding van de heer A. J. Verhoeven per 1: Jan. 1955 legden B. en !W. de leden van de raad de navolgende voordracht over. 1 A. J. Verhoeven; 2 W. Kieboom. De heer A, J. Verhoeven werd met .11 tegen ll stem gekozen en benoemd In dit verband vraagt de heer de Raat of het aanbeveing verdient een commissie te benoemen die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de werkwijze van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. De voorzitter zag hierin geen bezwaar en wist reeds de taak van een dergelijke commissie aan te geven. Zij zou moeten nagaan: 1) Welke mensen in aanmerking ko men voor bijstand van de instelling; 2) Welke mensen reeds een bijstand genieten, en 3) Van welke omvang de bijstand is en of ze als voldoende kan Worden aan gemerkt. De raadi zal deze commissie kunnen verzoeken verslag uit te brengen van haar bevindingen. 'Het voorstel van de heer de Raat vindt ondersteuning, waar na de voorzitter de volgende heren tot bedoelde commissie van bijstand ad hoe wenst te benoemen: 1 Van Peer, 2 Van Caem, 3 De Bie. Deze commissie aanvaardde haar be noeming en zal, gelijk de voorzitter in antwoord op de vraag van de heer Van Caem zegt, Van t gemeentehuis de ver eiste technische medewerking krijgen. De voorzitter is van mening' dat de commissie na '3 maanden verslag zal kunnen uitbrengen. wanend aan, maar galante Frans man die hij was, knikte hij glim lachend. Carla was opgelucht. Ze kon haar eigen taal spreken. Ze zou niet we ten hoe ze in haar opgewonden toe stand in het Frans uitleg geven moest. Het beetje Frans dat ze ken de scheen haar gans en al verlaten te hebben. Nu, juffrouw Mertens zei Stollenga gemoedelijker dan ze hem ooit gekend had spuit nu maar eens op. U zegt, nietwaar, dat u niets wist van die diamanten in uw koffer. Ze waren er dan toch maar. 1 Zijn ze er in getoverd? Nee antwoordde Carla I ronduit. Natuurlijk niet. Hoe kwamen ze er dan in, als u ze er niet zelf ingestopt hebt? Ik.ik hèb ze er zelf inge stopt, zei Carla met een hoge kleur. Maar ik wist niet dat het dia manten waren voegde ze er snel aan toe. Wat dacht u dan dat het was? informeerde Stollenga een beet je spottend. Badzout, zoals uw vriendin zei? —Ik had ze niet gezien legde Carla uit ik kreeg dit pakje Ah, u kréég het pakje. Van wie, als ik vragen mag? Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2