Waalwijkse en Langstraatse Courant UIT EIGEN LAND -rit#: Financiële beschouwingen. Zware of Ml lichte dagen? Verkeersgeografische, Industrial!» satie- en Scholingsproblemen. DE NIEUWE DEKEN VAN HET DEKENAAT WAALWIJK 1 KRUIS" Doof dat zuurbranden op Uw maag met 'n paar Bennies. MOSKOU HERDENKT DE OCTOBER-REV OLUTIE. Wordt met afsluiting van Donge en Oude Maasje sneller begonnen Pastoor Dr. B. R. M. van den Hurk, VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 Uitgever Waalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week HO HEI ZUIDEN 77e JAARGANG No. 90 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 262Ï Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Dinsdagmiddag is de Tweede Kamer begonnen aan de grote kluif van de fi nanciële beschouwingen en debatten, waarmee de senatoren wel enkele weken werk zullen hebben. Zal de minister van financiën het erg moeilijk krijgen, vraagt men zich bij het begin af en erg grote zekerheid ten aan zien van het antwoord bestaat er niet. Er is, in tegenstelling tot de algemene beschouwingen, thans een schriftelijke voorbereiding geweest en het antwoord dat minister van de Kieft hierop wist te geven was nogal vaag en heeft verschil lende kamerleden niet bevredigd, zoals op de eerste dag van de beschouwingen wel is gebleken. Ben van de meest omstreden punten is natuurlijk de belastingverlaging en ten aanzien hiervan is de kamer in twee groepen verdeeld, met de KVP aan de ene, en de PvdA aan de andere zijde. De PvdA bij monde van haar woord voerder de heer Hofstra, kantte zich te gen een verlaging van de belasting, zoals door de regering voorgesteld, terwijl de KVP er zich een voorstander van toon de, blijkens de mededelingen van haar fi nanciële expert de heer Lucas. De afwijzende houding van de PvdA die echter niet zo afwijzend is, dat zij. hel geheel van voorgestelde maatregelen verwerpt vindt haar oorzaak in het feit, dat men in het socialistisch kamp bezorgd is over de algemene financiële toestand, dat men van mening is, dat de begroting geen reserves laat zien, die een verlaging van pl.m. 500 millioen redelijk en gemotiveerd zouden maken. 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. -Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en over al innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. -Het optimisme ten aanzien van de staat van 's Rijks financiën noemde de heer Hofstra een kermismentaliteit, zich hiermee vooral richtend tegen de KVP. Het pessimisme van de PvdA-woord- voerder heeft het optimisme van de heer Lucas, die na hem sprak, geen knauw kunnen geven en hij wilde zijn optimis me ook overdragen op de minister van financiën, die de stijging1 van het natio naal inkomen in 1955 maar één percent raamt, terwijl de heer Lucas van mening was dat gemakkelijk 4 a 5 percent kon worden bereikt. De andere sprekers waren niet allen even optimistisch als de KVP-afgevaar- d.gde, al wilden zij niet zo ver gaan, te zeggen, dat er geen reserves meer in de begroting aanwezig zouden zijn en. al verschilden zij met de PvdA ook van me ning, ten aanzien van de datum van in gang van de verlaging; de heer Hofstra wraakte het besluit van de regering deze datum te vervroegen tot 1 Juli 1955, in plaats van 1956, terwijl de andere spre kers nagenoeg allemaal hiermee hun in stemming betuigden, dat wil zeggen er mee accoord gingen, dat het niet nog eerder zijn beslag kreeg. De kamer stond; practisch unaniem te genover de huurbelasting, ;al spraken ver schillende sprekers zich nog niet defini tief uit, omdat er nog geen vastomlijnde voorstellen zijn. Er was nog een andere kwestie ten aanzien waarvan de Kamer één lijn trok, de verzorging namelijk van „de vergeten groepen"; nagenoeg alle sprekers van de eerste dag wilden fiscale tegemoetkoming aan de mensen met de vaste inkomens, de spaarders, gepensioneerden en rente niers, terwijl de heer Lucas nog speciale aandacht vroeg ook voor de grote ge zinnen en de ongehouwden, die trouw plannen hebben. KVP en PvdA vonden elkaar ook op het stuk van de weduwenverzorging. Zoals bekend heeft een speciale stu diecommissie van de KVP hierover een uitgebreid rapport gepubliceerd en aan gedrongen op financiële tegemoetkoming aan weduwen die in nood verkeren, in de vorm dat aan deze bevolkingscatego rie een zelfde uitkering zou wonden ver strekt als aan de ouden van dagen. De KVP-fractie heeft déze plannen nog niet aan de orde gesteld', maar komt het eenmaal zover, en de fractie is het vast van plan te doen in de komende weken, dan zullen deze plannen ge steund worden door de twee grootste partijen in het parlement, zodat 't KVP- plan bewijs van grote daadwerkelijke sociale vooruitstrevendheid en practische sociale politiek het wel zal halen. Maar toch, ook hier komt het politie ke duiveltje weer om de hoek gluren; de heer Hofstra namelijk stelde lal bij voor baat voor, de kosten die met deze nood maatregel gemoeid zijn, in mindering te brengen op de belastingverlaging van 500 millioen, die dan teruggebracht zou wor den op 450 millioen. Nog voordat het plan door de KVP- fractie aan de orde is gesteld dus, grijpt de PvdA-fractie het aan, om het uit te spelen tegen de Katholieke Volkspartij. Dat is zonder twijfel handig bekeken; wellicht dus zal de KVP aan de ene kant iets prijs moeten geven, om aan de ar.dere kant haar iedeeën ten volle te kunnen verwezenlijken; wellicht gebeurt dit niet. We moeten afwachten hoe de Katholieke afgevaardigden op deze po litieke manipulatie zullen reageren; op de eerste dag van de beschouwingen is de heer Lucas hiertoe nog niet gekomen. IN EERSTE HALFJAAR 19541 468 MILLIOEN OVER OP BETALINGSBALANS. Het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans steeg over het eerste halfjaar van 1954 tot 468 mil lioen gulden. Dit blijkt uit -een nota, die minister Van de Kieft aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Uit het overzicht van de betalings balans, dat de minister in zijn nota geeftt, blijkt verder, dat de gezamenlijke goud en de deviezen-reserves van de Neder- landsche Bank en van de deviezenban- ken stegen met 479 millioen gulden. De reserves in goud en Amerikaanse dollars Stegen met 298 millioen gulden. De ontvangsten, die verkregen wer den door uitvoer, stegen met 43 millioen gulden. De betalingen voor de invoer stegen met 93 millioen gulden. (Alles vergeleken met het voorafgaande half jaar). Het particuliere kapitaalverkeer leidde in het eerste halfjaar 1954 tot een netto overschot op de betalingsbalans van 234 millioen gulden. De grote stij ging in de netto ontvangsten vond voor al plaats in Amerikaanse dollars. In zijn nota komt de minister tot de conclusie dat de algemene ontwikkeling in de lopende rekening over het eerste halfjaar 1954 in vergelijking met de ontwikkeling in 1953 vooral geken merkt werd door de omstandigheid dat dit overschot in de eerste zes maanden van dit jaar nog slechts een geringe ver dere stijging vertoonde. Het tekort 32 millioen gulden op de lopende reke ning in USA-dollars in de eerste helft van dit jaar is, volgens de minister, in het bijzonder veroorzaakt door een ach terblijven van de uitvoer en een stijging in de invoerbetalingen. Dit laatste is me de een gevolg van de liberalisatie van de dollarinvoer. DE VLUCHTELINGEN-HULP, De hoge commissaris der V.N. vooi vluchtelingen, onze landgenoot mr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft 'Dinsdag avond, direct nadat hij vernomen had dat de actie voor de vluchtelingen in Neder land een millioen gulden heeft opge bracht, de volgende verklaring uitgege ven „Ik gevoel er behoefte aan, iallen die het eerste millioen voor vluchtelingen hielpen volmaken op papier de hand toe te steken en hen in naam van ontelbare vluchtelingen uit de grond van mijn hart te danken. Wat tot dusver onmogelijk leek komt thans binnen dë horizon: wij kunnen het vraagstuk in zijn wortels gaan aanpakken en proberen van vluch telingen weer gewone mensen te maken. Moge iedereen die nog niet bijdroeg zich alsnog; de voldoening verschaffen deel té nemen aan een actie die de vluchte ling tot grote zegen en het land dat haar voert tot grote eer strekt". Dames, Uw keus kan niet - moeilijk zijnl Dank zij Witte Kruispoeders behoeft U niet tegen bepaalde dagen op te zien 1 Ze verdrijven pijn en lusteloosheid en zijn onscha delijk voor de maag 1 Een maal geprobeerd zorgt U ze ker ze altijd in huis te hebben. I Ook in tablet- en cachet-vorm. Vraagt Uw Apo theker of Drogist! NEDERLAND PROTESTEERT TEGEN DE GRENSSCHENDING OP NIEUW-GUINEA, De Nederlandse Regering heef haar Hoge Commissaris in Djakarta, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, opdracht gege ven een krachtig protest in te dienen bij de Indonesische regering over de schen ding van Nederlands grondgebied op Nieuw-Guinea. Nederland eist de vrij lating en terugzending van de hoofd agent Van Krieken, die tijdens een pa trouillegang door Zuidwest-Guinea ziek in een kampong achterbleef en toen door een Indonesische bende werd ontvoerd. Waarschijnlijk is hij overgebracht naar het eiland Dobo op Indonesisch gebied. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in 'Den Haag heeft thans nadere bij zonderheden bekend gemaakt over de overval van Indonesiërs op Nieuw-Gui nea. Op 21 October, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, verschenen in de Etna-baai, die gelegen is aan de Zuidwestkust van Nieuw Gui nea, twee Indonesische prauwen. Hieruit ontscheepten zich 48 man, die eerst een kampong aan de baai overlast aandeden, onder meer een Cchinese winkel plunder den en vervolgens verder de baai introk ken. Bij de landing werd de hoofdagent Van Krieken aangetroffen en gevangen genomen. SALARISVERBETERING IN GEMEENTEN BENEDEN 100.000 INWONERS. De maximumgrenzen, gesteld aan de salarissen van een deel van het personeel van gemeenten met minder dan 100.000 inwoners, zullen worden verhoogd. In feite betekent dit, dat de huidige salaris sen tot die maxima zullen worden opge trokken. De minister van Binnenlandse Zaken heeft hierin toegestemd, na over leg met de colleges van Gedeputeerde Staten en met de Centralen van Over heidspersoneel. GUNSTIGE OOGST VOOR AKKERBOUWGEWASSEN. Volgens de uitkomsten van de voor lopige oogstraming blijkt de uitzonder lijke weersgesteldheid gedurende het af gelopen oogstjaar, voorzover de kwanti tatieve opbrengsten van de akkerbouw gewassen betreft, over het algemeen van gunstige invloed te zijn geweest. In de meeste gevallen liggen de gemiddelde op brengsten per ha boven het niveau van verleden jaar. Uitzonderlijk goede oog sten kunnen worden waargenomen bij de rogge (waarvan de gemiddelde opbrengst 20 procent boven die van 1953 ligt), zomergerst (26 procent), groene erwten (18 procent), capucijners en grauwe erwten (23 procent), karwijzaad (30 procent) en fabrieksaardappelen (18 procent), aldus deelt de persdienst' van her ministerie van Economische Zaken mede. 1 DE TOL VAN TWEE WERELDOORLOGEN. Een hoge prijs heeft Engeland betaald voor de overwinning in twee wereld oorlogen: in de eerste wereldoorlog 957.000 doden en f 38.100.000.000, in de tweede wereldoorlog 265.000 doden en f 344.230.000,000, samen 1,222.000 ge sneuvelden en f 382.330.000.000 oorlogs kosten. (Ter vergelijking dient, dat Groot- Brittannië thans 50 millioen inwoners telt en dat de Britse staatsuitgaven ruim f 40 milliard per jaar belopen). Gedurende het afgelopen weekend is in Moskou op traditionele wijze de Oc- toberrevolutie herdacht en is een militai re parade gehouden op het Rode Plein, waarna twee millioen burgers voor de autoriteiten defileerden. Zaterdagavond heeft vice-premier Maxim Saboerov in het Bolsjoi-theater een herdenkingsrede uitgesproken. Bij beide plechtigheden waren buitenlandse diplomaten en jour nalisten in groten getale aanwezig. Kan- merkend was het minimaal vertoon van militaire macht en een maximale harte lijkheid. Een uitermate verzoenende toon klonk uit vrijwel alle toespraken, hoewel critiek werd geleverd op de Westelijke defensie-plannen. Zondagavond werd voor het eerst sinds 19 jaar de traditio nele receptie weer in het Kremlin gehou den. Bij die gelegenheid heeft premier Malenkov met nadruk verklaard, dat Rusland in vrede wenst te leven met de V. S. Er werd grote pracht en praal tentoongesteld, en er was een zeer vriendschappelijke stemming. In zijn openingsrede van de najaarszitting van de Provinciale Staten in Noord-Brabant heeft de commissaris der Koningin, Prof. Dr. J. de Quay drie urgente Brabantse problemen aan de orde gesteld; het probleem na melijk van de verkeersgeografische ontsluiting, het industrialisatieprobleem en het scholingsprobleem, problemen alle, die de volledige aandacht vra gen van het provinciaal bestuur, dat van mening is, dat de lijn van de positieve welvaartspolitiek gevolgd zal blijven moeten worden. Momenteel is de toestand uitzonderlijk gunstig, aldus de commissaris, maar jaarlijks moesten er 6000 personen in het arbeidsproces kunnen worden opgenomen, en Brabant zou zijn industrialisatie-inspanning moeten blijven voortzetten en moeten blijven streven naar emigratie op lange ter mijn. t i - close-up van de toestand, dan zouden, zoals in 1950 het geval was, ook weer bepaalde gebieden de volle aandacht op eisen, en in dit verband noemde de com- missaris de Maaskant en de Kempen, i Thans was de steeds toenemende werke- loosheid, zoals die enkele jaren geleden j werd geconstateerd, omgeslagen, dank zij 'n hoogconjunctuur ook, in een tekort aan arbeidskrachten; dit wilde echter niet j zeggen dat Nederland en Brabant met hun industrialisatie-inspanning moesten blijven voortzetten en moest blijven stre- ven naar een emigratie op lange termijn. Jaarlijks vroegen in onze provincie 6000 arbeidskrachten om werk, men moest dus rekening houden met de toekomst. Hij constateerde het streven om door verhoging van lonen en prijzen de span- j ningen tussen hier en elders weg te ne- men; deze spanning echter moest blijven bestaan, om de bevolkingsgroei te kun nen opvangen. I Sprekend over de emigratie, consta- teerde hij tot zijn genoegen, dat Brabant in het afgelopen jaar voor het eerst een percentage emigranten geleverd had, dat gelijk was aan het rijksgemiddelde, na melijk 13 'Commissaris 'de Quay sprak in zijn openingsrede over het rapport dat door üe commissie onder leiding van Ir van Noorden is uitgebracht ten aanzien van de verkeersgeografische ontsluiting. In een informele zitting in het voorjaar zul len de provinciale staten dienaangaande woren ingelichdt. iDe commissaris liet echter niet na, ook nu reeds veel aandacht te schenken aan bepaalde facetten van dit omvang rijke probleem; speciaal ging zijn belang stelling naar West-Brabant. In dit ver band deelde hij mee, dat een snelle be slissing ten aanzien van het 'Schelde Rijnknaal niet te verwachten is. De af sluiting van de Biesbosch heeft men ge koppeld aan het Delta-plan en dit alles maakte, dat de onderlinge samenhang van veel problemen, de uitvoering van be paalde details, van groot belang niette min voor dé provincie, in de weg stond. Het leek de commissaris echter redelijk dat 'Brabant in deze omstandigheden dan alle aandacht vroeg voor hetgeen wel mogelijk was, bij wijze van compensatie voor hetgeen nodig was, maar niet kon. In dit verband ysees de commissaris op de begroting van Verkeer en Waterstaat, waarop 2J/2 millioen was uitgetrokken voor de Zuidelijke oevers van Amer en Hollands Diep en constateerde hij, dat er toch wel enig begrip was voor het Brabants standpunt. Hierbij zouden dan betrokken zijn de haven van Lage Zwa- luwe, en de schutsluis van Donge en Drimmelen. Dit zou kunnen wijzen in de richting van oen snelle afsluiting van Donge en Oude Maasje, twee voorzieningen, waar op met name onze stretek al tientallen jaren zit te wachten, en van de uitvoe ring waarvan een zeer groot gedeelte van de welvaart in de Langstraat en de ont wikkeling van dit Igebied, dat zoveel mo gelijkheden tot nog toe onbenut moest laten, afhangt. De commissaris kwam in dit verband ook te spreken over de wegen in zijn provincie en hij betoogde hoe goede we gen in en naar Brabant van een meer dan alleen Brabants belang zijn. De provincie heeft de laatste jaren zeer grote aandacht besteed aan dit vraagstuk. De betreffende post op de provinciale begroting steeg van f 602.000 in 1948 tot bijna 5 millioen in 1954, een record-activiteit. Door het uitblijven van beslissingen ten aanzien van plannen in nationaal en nato-verband blijven echter ook veel provinciale plannen nog onuit gevoerd. Er zijn plannen en aanvragen tot uitvoering van bepaalde werken tot een bedrag van 90 millioen. Niet alleen zal de capaciteit verhoogd moeten wor den, maar er zal ook een urgentieplan nodig zijn, waarmee dé leden van de Staten binnenkort zullen worden gecon fronteerd. De commissaris sprak ook met een zekere voldoening over de resultaten van de na-oorlogse industrialisatie. Ten aan zien van de gebieden Cuijk, Uden, Box meer, Etten, Rucphen en Oudenbosch waren goede resultaten bereikt. 'Het was echter zaak de ontwikkeling nauwkeurig te volgen. Maakte men thans 'ns een - -L" f?'- f - {- - 1' *Xf - - ACHTERSTAND INGELOPEN. Met cijfers kon de commissaris van de koningin aantonen, dat de achterstand op het gebied van het onderwijs, die een twintig jaar geleden in Brabant gecon stateerd kon worden, met voortvarend heid was ingelopen. In 1947 waren er in Nederland 136 nijverheidsscholen, tegen 200 in 1954; in Brabant zijn deze cijfers resp. 18 en 32. In 4947 volgden in ons land 43.000 leerlingen het nijverheidsonderwijs, in '54 60.000; voor Brabant waren deze cijfers 5200 en 8900. Het aantal leerlingen steeg in ons land dus met 40 in Brabant niet 70 De cijfers betreffende het voorbereidend hoger, en middelbaar on derwijs gaven ongeveër eenzelfde beeld. In Nederland was het aantal scholen in 1930 300, in 1950 342 en in 1954 442; de cijfers voor Brabant over die jaren bedroegen 30, 39 en 54. Het leerlingen aantal in Nederland in de voorbije 24 jaar is gestegen met 104 en in Bra bant met 261 In feite echter heeft Brabant met zijn groter aantal jongere inwoners nog een zekere 'achterstand, die om voortzetting van het beroepskeuze werk en de be roepsvoorlichting vraagt. Even ging de commissaris in op het actuele probleem van de Technische Ho geschool in Eindhoven, hoewel hij als opvolger van professor 's Jacob in de betreffende commissie er niet te diep op in kon gaan. Hij sprak de hoop uit, dat het rapport van 'de commissie binnenkort gereed zou zijn en dat men de oprich ting van een tweede T.H. spoedig een begin kon worden gemaakt. De commissaris eindigde, met er op te wijzen, dat de cijfers van de provinciale rekeningen van de laatste jaren wijzen op een gezonde huishouding en dat men in het algemeen kan waarnemen, dat dé financiële toestand van de provincie ge zond is. I Door Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr W. Mutsaerts, Bisschop van het Bisdom 's-Hertogenbosch is Dinsdag j.l. benoemd tot deken van het dekenaat Waalwijk de zeereerw. zeergel. Heer Dr B. R. M. van den Hurk, pastoor van de Parochie St. Jan, Waalwijk-Centrum. Na zijn benoeming tot waarnemend deken in Juli van dit jaar, was het voor niemand meer een verrassing, toen het bericht van zijn definitieve benoeming bekend werd. Maar de hoge uitverkiezing is er niet te minder door, en met graagte zullen zijn parochianen, en ook alle gelovigen uit het dekenaat, er kennis van hebben genomen. Deken van den Hurk volgt als zodanig Deken A. van den Brekel, pastoor van de Kaatsheuvelse St. Jansparochie op, die nu in een welverdiend emeritaat, van een werkelijk „otium cum dignitate" gaat rusten, na een welbesteed' en zeer vruchtbaar priesterleven, dat zijn voortzetting vindt in de belangstelling, die deken van den Brekel, levend nog te midden van zijn parochianen en de gelovigen van zijn dekenaat, ongetwijfeld zal blij ven stellen in al hun wel en wee.; NA EEN TWEE-JARIG PASTORAAT. Bernard Reinerus Maria van den Hurk werd op 5 Maart 1905 te Helmond ge boren. Hij ontving na zijn studies aan dë beide seminaries zijn H. Priesterwijding op 14 Juni 1930 en in Augustus van dat jaar werd hij benoemd tot kapelaan van de parochie Gerardus Majella te Eind hoven. Kapelaan van den Hurk bleef niet lang in de zielzorg, want in October 1931 zond de bisschop van den Bosch hem naar Rome, waar hij tot 4935 ca noniek en civiel kerkelijk recht studeerde. Terug in Nederland werd hij in Augus tus van dat jaar weer benoemd tot ka pelaan, namelijk in de parochie van het Heike in Tilburg. In April 1937 promoveerde hij in Ro me en in Augustus volgde zijn 'benoe ming tot Professor in de Moraal-Theo- logie en het Kerkelijk Recht aan het Groot-Seminarie van het bisdom den Bosch. 15 jaar lang heeft Prof. Dr B. van den Hurk in deze hoedanigheid de toekom stige priesters van ons bisdom opgeleid voor hun moeilijke taak, hen onderrich tend met zijn grote wetenschappelijke kennis, hen vormend door zijn priester lijk voorbeeld. In deze jaren ging Prof. van den Hurk ook deel uitmaken van diverse kerkelijke colleges. I PASTOOR VAN ST. JAN, Toen Pastoor J. Ras op medisch advies ontslag vroeg als Pastoor van de Paro chie ISint Jan, na een 7]/i jarig pastoraat, werd hij op Dinsdag 26 Augustus 1952 benoemd tot pastoor te St. Joachimsmoer, en tegelijkertijd werd door de bisschop Dr B. van den Hurk benoemd als zijn opvolger in Waalwijk. Op Vrijdag 5 September daaraan vol gend vond de plechtige installatie van de nieuwe herder plaats. Alle parochianen 'herinneren zich on getwijfeld deze luisterrijke plechtigheid. „Moge ik over U spreiden de zegen Gods", zei de nieuwe pastoor toen hij een hartelijk dankwoord sprak na de plechtigheid van de installatie. Ruim twee jaren is 'Dr van den Hurk nu de herder van de St. Jansparochie, en in die twee jaren is het hem grote ernst geweest met de uitvoering van wat hem niet slechts een wens, maar ook een hei lige belofte was. Hij heeft zich in die twee jaren een voornaam priester getoond, een waar herder, vol zorg voor diegenen die aan zijn pastorale en priesterlijke zorgen waren toevertrouwd. In die enkele jaren heeft pastoor van den Hurk zich zeer bemind en zeer gewaardeerd weten te maken bij zijn parochianen, die zich graag, verlaten op zijn leiding en graag gehoor geven aar» zijn wijs en gezaghebbend woord. Pastoor van den Hurk leeft met al het wel en het wee van zijn gelovigen mee, heeft belangstelling voor alles wat in zijn parochie en onder zijn gelovigen leeft en aan activiteit wordt ontplooid. Ook in kerkelijk-organisatorisch op zicht is hij een leider van formaat ge bleken; beminnelijk, maar zeer doelbe wust en vasthoudend eigenschappen zonder dewelke men geen goed leider kan zijn heeft hij de reorganisaties die hij nodig achtte doorgevoerd, daarbij echter bij uitstek dë kunst verstaande, iedereen, met wie hij, als „directeur van de kerkfabriek", in aanraking kwam, ter- j' stond voor zich in te nemen. Het is een uitgebreid complex van so- ciale en charitatieve instellingen aan het hoofd waarvan Pastoor van den Hurk zich geplaatst weet, maar ook ten aan zien van dit aspect van zijn pastorale arbeid, heeft hij zich een kundig leider, een voornaam pastoor getoond. Veel is er onder zijn pastoraat reeds tot stand gekomen en verbeterd; veel en i groots ook zijn de plannen die onder zijn directe leiding zijn ontworpen en we denken hierbij onder meer aan de groot se ziekenhuisplannen, die juist dezer da gen 'n nieuwe concrete vorm hebben aangenomen, aan zijn 'bemoeienissen op het gebied van het onderwijs, aan de plannen met name voor een nieuwe BLO- school, voor een nieuwe R.K. Meisjes ulo-school, de uitbreiding van de lagere meisjesschool, dë mater amabilis-school enz. In het kerkgebouw zelf, in de ere- en offerdienst is Pastoor van den Hurk de geestelijke leider van zijn parochie, de ware herder die hen voorgaat door zijn voorbeeld en zijn priesterlijk woord en het is vooral in deze hoedanigheid, dat zijn parochianen hem hebben leren ken nen en zeer hebben leren waarderen. De luister van de ere-dienst verhoogde hij rff -K ».i, -f De nieuwe deken, Dr B. R. M. van den Hurk, pastoor van 'St. Jan te Waalwijk. en het parochie-leven bracht hij tot grotere bloei. DERDE DEKEN. Het is dan ook met grote vreugde dat zijn parochianen kennis genomen zullen hebben vgn zijn benoeming, tot deken van het dekenaat Waalwijk, wetend dat hun pastoor een waardig opvolger zal zijn van de beminde deken van den Bre kel, die wegens zijn hoge ouderdom aan de bisschop ontslag als deken en als pastoor heeft moeten vragen en wie dat ontslag graag en op de meest eervolle wijze is verleend, iedereen wetend, dat de scheidende deken kan terug zien op een zeer rijk leven, rijk aan arbeid in dienst van God en het geloof, in dienst ook van de priesters en de gelovigen, die onder zijn jurisdictie waren gesteld. Priesters en gelovigen echter vinden nu hun nieuwe leider in de zeereerw. zeer gel. Heer Deken B. van den Hurk, die de derde deken is in het dekenaat Waal wijk. Toen rond 1930 een tiental paro chies van het dekenaat 'Geertruidenberg werden afgescheiden en verenigd in het dekenaat Waalwijk, was Pastoor van Riel, van St. Jan te Waalwijk, de eerste deken, die als zodanig werd opgevolgd door deken van den Brekel. Het dekenaat van deken van den Hurk omvat de parochies H. Bartholomeus te Waspik, St. Jan en St. Jozef te Kaats heuvel, H.H. Martelaren van Gorcum te Berndijk, 'St. Joachim te St. Joachims moer, St. Jan's Onthoofding te Loonop- zand, de vier Waalwijkse parochies, St. Jan, St. Antonius, St. Clemens en Maria Onbevlekt Ontvangen en het rectoraat van de Paters Carmelieten te Waspik- Boven. We mogen tenslotte wensen dat Gods genade overvloedig het deel moge zijn van de nieuwe deken, opdat hij in zijn nieuwe ambt het dekenaat en de gelo vigen tot een zegen zal zijn. We wensen hem dat graag toe namens al zijn parochianen van St. Jan en na mens alle gelovigen van het dekenaat; velen zullen echter persoonlijk de zeer eerw. Heer van den Hurk willen feli citeren met zijn benoeming; hiertoe wordt daarom gelegenheid gegeven a.s. Zondag 14 November van 12 uur tot half twee in de pastorie van St. Jan. SPRINKHANENPLAAG. Onafzienbare zwermen sprink hanen hebben zich neergelaten in het dal van de Marokkaanse rivier Sousse, grote schade aan te velde staande gewassen aanrichtend en zelfs kinderen aanvallend. Zij krui pen in de oren en op de lippen dei- kinderen, waarop, wanneer de beesten verwijderd zijn, zweren verschijnen. Ook het vee is niet veilig voor de sprinkhanen. Marokkanen en Fran se kolonisten gaan de insecten met vuurpotten te lijf. De sprinkhanen zijn in een wolk van 250 kilometer lang, die 'n op pervlakte van vijfduizend vierkan te kilometer beslaat, uit het Wes telijke gedeelte van de Sahara op gestegen. De door hen aangerichte schade bedraagt thans reeds meer dan 10 millioen gulden. Het bestrij den der insecten, die een afmeting hebben van ongeveer 7 centimeter, zal mogelijk nog weken of maan den vergen en de economische ge volgen zullen nog na jaren merk baar zijn.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1