DE LENGSimi HAARSTKG HEUSDEN SPRANG-GAPELLE GAPELLE DRUNEH ELSHOUT VLIJMEN SPRANG WASPIK tuinbouw! 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 6 9 Wat U ook doet met Uw „zes procent" - duurder gaan roken hoeft U niet. Duizenden vóór U hebben het al ontdekt: géén merk geeft zo'n goede kwaliteit voor zó weinig geld. tósasafi®99" Geslaagd. Mej. Lenie Grietjes te Drunen slaagde te 's-Hertogenbosch voor de acte van bekwaamheid in de fraaie en nuttige handwerken voor huis- en schoolonderwijs. ZONDAG-ARTSENDIENST. Dienst Dr. Verhaak. WINKELACTIE 1954. Maandag 15 November a.s. starten de winkeliers in Drunen met een gloednieu we en zeer originele winkelactie, welke in de tijd voorafgaande aan het St. Ni- colaasfeest gehouden wordt. In de voor gaande jaren werd rond Sint Nicolaas steeds met succes een winkelactie ge voerd en ook dit jaar heeft men een actie ontworpen, welke zeker de belang stelling zal krijgen die zij verdient. De actie is zeer origineel opgezet; was bij de vorige acties de prijswinnaar over geleverd en afhankelijk van Vrouwe For- tuna, dit jaar heeft men het over een an dere boeg gegooid en heeft de koper zelf het. lot in eigen hand. De actie wordt gehouden vanaf 15 November tot 5 December en is verdeeld in drie perioden ieder van een week. De koper ontvangt voor elke bestede gulden een zegel. Wanneer hij in het be zit is van 10 zegels, plakt hij deze op de daarvoor bestemde formulieren. Hij voor ziet het formulier van naam en adres en raadt hoeveel volgeplakte formulieren er in de periode waarin hij inlevert door de winkeliers in ontvangst worden genomen. Hoe meer keer men zegels heeft, hoe meer keer men een ander getal kan ra den en zo zo zijn kans op een prijs ver hogen. Na elke periode worden de beste oplossers met prijzen verrast. Ook zal voor de jeugd weer een etalagewedstrijd worden gehouden, die ook dit jaar de jeugd weer enkele weken zal bezig houden. Aan het begin der actie geven de win keliers een gezamenlijk advertentieblad uit, waarin over de verschillende details der actie nog nadere mededelingen vol gen. Gezien de wijze waarop een en ander is georganiseerd, mag verondersteld wor den dat de Winkeliers uit Drunen aan de verschillende succesvolle acties er weer een gaan toevoegen. In ieder geval blijkt weer dat de winkeliers uit Drunen hun tijd verstaan; de kopers op hun beurt zullen dit zeker weten te waarde- GEZAMENLIJK FANCY-FAIR BEATRIX—VOLHARDING. Eindelijk is het dan zo ver en zullen Zaterdagmiddag 13 November a.s. de deuren van de voormalige Noodkerk ge opend worden om de vele belangstellen den in deze grote zaal de kans te geven een van de vele prachtige prijzen te winnen, die voor deze gelegenheid zijn aangeschaft. Vele autoriteiten uit Drunen en om geving hebben reeds toegezegd bij de of ficiële opening welke om 4 uur zal plaatsvinden door de Edelachtbare Heer Burgemeester, tegenwoordig te zijn, en er wordt niet aan getwijfeld of ook op Za terdag, Zondag en Maandagavond zal het storm lopen in het Dorpshuis. Kosten noch moeite zijn gespaard om de zaal een feestelijk aanzien te geven en bovendien is er een gezellige bar in gericht, zodat men rustig zittend en ge nietend van een prima consumptie, zijn kansen aan het Rad van Avantuur kan waarnemen. Iedere bezoeker kan voorts nog deelnemen aan een geheel gratis lo terij, door de strook van de huis aan huis-circulaire in te vullen en deze in de daarvoor bestemde bus in de zaal te deponeren. De uitloting van deze spe ciale loterij vindt plaats op Maandag avond. 15 November omstreeks acht uur. Ook voor de kinderen zal dit Fancy- Fair een feest worden, want Zondag middag komt de Poppenkast op het to neel met de avonturen van Jan Klaassen en Katrijntje, terwijl ook een bekend goochelaar zal optreden. Wij wensen het uit beide Verenigin gen samengestelde comité van harte suc ces toe. Zonder harmonieën geen gezel lig dorpsleven, zonder instrumenten geen harmonie, zonder geld geen instrumen ten. Bezoekt allen het Fancy-Fair ten bate van de instrumentenfondsen van de Volharding en Beatrix. Het is er beslist gezellig en U doet er goed werk mee. RIKCONCOURS. De Biljart en Kaartclub gevestigd in café Remise, P. Klerks, heeft voor 13 en 14 November, Zaterdag en Zondag a.s., een groot Rikconcours georganiseerd, waarvoor de deelname voor iedereen openstaat. Er zijn geldprijzen van f 5 tot f 20, en ook troostprijzen voor hen die het laagste aantal punten behalen. Aan spanning en gezelligheid zal het er zeker niet ontbreken, zodat op een goede deelname mag worden gerekend. De aanvang van het concours is 7.30 u. HONDENSPORT. Zondag 7 Nov. j.l. werd te Waalwijk de tweede uitdagingswedstrijd gehouden tussen Hondensport uit Waalwijk en De Verdediger uit Drunen. Hieraan werd deelgenomen door 2 honden uit Drunen, n.l. Castro van dhr. Aerts en Marco van dhr. de Letter. Evenals op de eerste wed strijddag van 24 October, behaalden de ze twee honden samen gemiddeld het hoogste aantal punten, nl. 281, tegen Waalwijk 251 pt., zodat zij met 30 pt. verschil de uiteindelijke overwinning be haalden. Bovendien behaalden zij beiden ook nog individueel het hoogste aantal punten. De uitslag luidde: J. de Letter Drunen met Marco 292 pt., J. Aerts Drunen met Carto 277 J/J; Ver hoeven Waalwijk 275; Pullens Waalwijk 267; v. d. Krabben Waalwijk 259J^; van Steenbergen 252; van Ravenstein 233J^. TAFELTENNIS. Het damesteam van de tafeltennisclub De Smashers speelde tegen JCVD uit Vught. Elshout verloor met 91. ELSHOUT VOORUIT. Het dagelijks bestuur van Elshout Vooruit zal a.s. Zondag om 11.15 uur vergaderen. Enkele belangrijke punten staan op de agenda. GEZINSZORG. In een circulaire heeft het plaatselijk comité van Ons Gezinszorgfonds zich tot de parochianen gewend, met de bedoeling het doel van dit fonds meer bekendheid te geven en zodoende het ledental te doen toenemen. Op het ogenblik telt men 60 leden. Wanneer echter de deelname groter, of beter nog, algemeen wordt, wordt de financiële positie van het fonds veel gunstiger, wat vanzelfsprekend ten goede komt aan de hulpbehoevenden. Voor goed georganiseerden bedraagt de contributie 16 ct. per week, voor an deren 23J/2 ct. per week. Wanneer men zes maanden lid is heeft men recht op vergoeding, als door de gezinszorg een gezinsverzorgster is ge plaatst. Men kan zich opgeven en alle moge lijke inlichtingen bekomen bij de heren J. Muskens, W. Groot en J. de Kruijf. GEMEENTERAADS VERGADERING. Openbare vergadering van de raad der gemeente Vlijmen op Vrijdag 12 No vember 1954 des n.m. 7 uur (precies) ten raadhuize der gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een aantal percelen grond van diverse eigenaren tot verwezenlijking van het uitbreidingsplan „De Vliedberg". 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot a. intrekking van het raadsbesluit van 30 Juni 1954 inzake verkoop van een perceel bouwterrein aan de St. Ca- tharinastraat aan A. W. van Vugt, al hier; b. verkoop van een perceel bouwter rein, gelegen aan de St. Catharinastraat, aan A. W. van Vugt, voornoemd. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de St. Catha rinastraat, aan A. J. M. van Alphen, te 's-Hertogenbosch. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Mgr. van Kesselstraat, aan W. Venus, alhier, voor de prijs van f 3.75 per m2. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een strook je grond ter grootte van pl.m. 470 m2, gelegen aan de Provinciale weg 's-Her togenboschVlijmen, aan de Provincie Noord-Brabant, ten behoeve van de re constructie van opgemelde weg. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een gi-ondruil door de gemeente met de Wed. J. Herman-Brands, De Akker 44 alhier. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een tweetal rekening-courant overeenkomsten met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge nieenten te 's Gravenhage en met de plaatselijke Boerenleenbank te Vlijmen, beiden voor het jaar 1955. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders a. tot toekenning van een tegemoet koming in de reiskosten voor schoolbe zoek ingevolge art. 13 der L.O. wet 1920 aan een tweetal ingezetenen dezer ge meente; b. tot afwijzing van een verzoek om een dergelijke tegemoetkoming; c. tot vermindering van een reeds eerder toegekende vergoeding. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwijzend te beschikken op het verzoek van W. de Loos, De Akker no. 61 alhier, dd. 19 September 1954 tot kwijtschelding van een navor deringsaanslag op het kohier der hon denbelasting. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging en tot hand having van een aanslag in het vergun ningsrecht over het jaar 19541955. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een nieuwe verordening tot heffing en in vordering van vermakelijkheidsbelasting ea tot intrekking van de bestaande ver ordening. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beschikbaarstelling van een crediet groot ongeveer f 6215. voor het doen aanbrengen van een to renuurwerk met electrische verlichting van de tijdaanwijzing op de nieuw te bouwen R.K. Kerk in Nieuwkuijk. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan G. Schulte en J. Bergmans, beiden wonende te 's-Herto genbosch vanaf 1 Juli 1957 t.m. 30 Juni 1961 reeds thans ondershands te ver pachten het jachtrecht op de landerijen dezer gemeente ten Zuiden van de Ho ge Maasdijk in het Ven, groot pl.m. 275 H.A. voor de som van f 711.per jaar. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de ex ploitatievergoeding voor het bijzonder lager onderwijs Over het jaar 1953. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot a. indiening van een verzoek om toe passing van artikel 55 quater der Lager onderwijswet 1920 ten aanzien van de openbare school over het jaar 1955; b. vaststelling van het bedrag per leerling beschikbaar te stellen wegens ex- ploitatievergoeding respectievelijk voor het gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs voor het jaar 1955 aan de bij zondere scholen. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot a. goedkeuring van de begroting van de gemeentelijke instelling voor maat schappelijke zorg voor 1955; b. vaststelling van de begroting van het woningbedrijf voor 1955 en van die der Gemeente, eveneens voor 1955. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een tweetal leden in de commissie Woon- ruimtewet 1947 wegens het niet-aanne- men van hun benoeming door de heren de Bonth en van Wagenberg. CONCERT. Zondag 14 Nov. zal in Hotel Prinsen de accordeon-harmonie Fortissimo Uit Goirle, bestaande uit 30 leden, een con cert geven. Na optreden van dit gezel schap is het Bal. V. G. T. Vlijmens Gemengd Toneel zal op Za terdag 13 en Zondag 14 Nov. een uit voering geven te Oirschot. Opgevoerd zal worden het prachtige toneelstuk Miinheer Pastoor, waarmede in Vlijmen Zondag zo'n succes werd behaald. VGT heeft in Oirschot een goede re putatie. i REVUE-AVOND. Zaterdag 13 en Zondag 14 Nov. zal in café H. Boom de jaarlijkse revue- avond gehouden worden van de Sup portersclub Tini Wolfs. Het geheel staat onder leiding van Martien van Engelen. De revue „Falderie Faldera" zal ook dit jaar succes te wachten staan. VERGADERING VISCLUB. Zondag 14 Nov. belangrijke vergade ring van de Visclub de Laat in café Vismalen. Zeer belangrijke agenda in verband met het 50-jarig bestaan. KANARIE-TENTOONSTELLING. Zaterdag 13 en Zondag 14 Novem ber zal in café P. van Eggelen een ten toonstelling gehouden worden door de Kanarie-vereniging Vogellust, een kleur- tentoonstelling. Prachtige prijzen zijn voor deze tentoonstelling geschonken en enkele prachtige stands zijn te bezichti gen.- i i TONEELVER. VOLHARDING. Op Zaterdag 20 Nov. zal door de R.K. Toneelvereniging Volharding een feestavond worden gehouden. BESCHERMING BEVOLKING. Met het doel te komen tot de defi nitieve instelling van Bescherming Be volking in oorlogstijd, is er door het hoofd van de B.B. in de gemeente Vlij men, hedenavond in café G. Kolen een contactavond belegd. Naast alle leden van de B.B. uit Vlijmen, Nieuwkuijk en Haarsteeg, zijn er via een circulaire nog een 100-tal personen op deze avond uit genodigd, ook de dames van de leden en de genodigde personen zijn van harte welkom. Het programma bevat een spreekbeurt van de leiders van de B.B. in ons gewest, de heren van Rosmalen en van Huiten; verder zullen er nog enkele films worden vertoond. Na afloop van het min of meer zakelijke gedeelte zal de avond verder worden gevuld met mu ziek, voordracht of het maken van een dans. i GRASLAND VERBETERINGSACTIE. Evenals voorgaande jaren bestaat er ook nu weer gelegenheid tot opgave van percelen grasland, waarmede men aan bovenstaande actie wil deelnemen. Voor het komende jaar kunnen ogk deelnemen eigenaars van percelen die gelegen zijn in 't Herptse Veld of directe omgeving daarvan, mits het kleigrond is. Opgave van percelen dient te geschieden vóór 14 Nov. a.s. bij de heer A. Jansen, ass. RLVD, Haarsteegsestraat 24 alhier. HAZENCONCOURS. Door de handboogschutterij Claudius Civilus gevestigd in café De Sport, zal er in de nu lopende "-maand Nov. een hazenconcours worden georganiseerd. Iedere Zaterdag- en Zondagavond kan men aan dit concours deelnemen. Voor de niet-schutters bestaat er even eens gelegenheid een haas te verschalken met de luchtbuks op de vogelpik of ba rak. I ONGEVAL. Op de gevaarlijke bocht Haarsteegse straatHeusdenseweg had dezer dagen een botsing plaats tussen twee auto's. Doordat een der wagens nog een aan rijding trachtte te voorkomen, kwam die tegen een boom terecht en bekwam veel averij; de andere auto werd bij de bot sing slechts licht beschadigd. Collecte. De collecte voor het P.I.T. (Pro testants Interkerkelijk Thuisfront) heeft in onze gemeente in totaal opgebracht 62.— Heusden ƒ41.42; Herpt ƒ5.31; He- dikhuizen 2.30; Oudheusden 1.90, Verder bracht Heesbeen en Doeve ren (Gem. Eethen) nog 11.07 op. Toneel. Op Woensdag- en Donderdag avond 17 en 18 Nov. a.s. hoopt de Heusdense Fanfare, met medewer king van de Heusdense Toneelver eniging een uitvoering te geven in de zaal van „Het Wapen van Am sterdam" alhier. Opgevoerd zal worden „Deining om de Dorpsdok ter", blijspel in drie bedrijven door P. L. v. Prooijen-Bocherds. De regie berust bij de heer D. Kamerman. CHR. VERKENNERSGROEP JAN DE ROOIJ. Zoals we reeds mededeelden geeft de Chr. Verkennersgroep Jan de Rooij a.s. Zaterdagavond 8 uur, in de zaal van de Chr. Volksbond haar jaarlijkse uitvoering voor donateurs en belangstellenden. Een groot programma, waaronder muziek, zang, schets, recreaties enz. zal door de jongens worden afgewerkt, zodat het een avond zal worden waar voor elk wat wils te beleven zal zijn. In de pauze wordt ook een verloting gehouden, waar voor prachtige prijzen beschikbaar zijn. De Jan de Rooij-groep zal naar wij vernemen bij de onthulling van het mo nument van Jan de Rooij op 20 Nov. ook aan de kranslegging deelnemen. WINKELIERSBEURS. Men is reeds druk in de weer met de voorbereiding en inrichting van de stands voor de van 16 tot 20 Nov. te houden Winkeliersbeurs, waaraan door een 23- tal middenstandszaken uit onze gemeente zal worden deelgenomen. Verschillende attracties zullen op de beurs aanwezig zijn, die de gezelligheid zeker zullen ver hogen. Wij verwijzen ook gaarne naar de betreffende advertentie in dit num mer, waarin wordt bekend gemaakt dat er voor elke 250ste bezoeker een waar devolle verrassing wacht. A.s. Dinsdag middag 3 uur wordt de beurs geopend. Men verwacht voor deze beurs veel belangstelling. CHR. BESTURENBOND SPRANG-CAPELLE. Het bestuur van de Chr. Besturenbond Sprang-Capelle kwam j.l. Dinsdagavond in vergadering bijeen, ter voorbereiding van de jaarlijkse propaganda. Zoals bekend wordt de propaganda- vergdaering a.s. Maandagavond half acht in de zaal van de Chr. Volksbond gehou den. Als spreker hoopt op te treden de heer J. Eijbergen, voorzitter van de Chr. Bouwbedrijfsbond uit Utrecht, met het onderwerp: Onze weg en ons doel. Mej. Gré Konings uit Raamsdonk zal komen declameren, zodat men van veel belang stelling verzekerd kan zijn, want mej. Konings is hier geen onbekende. Het bestuur besloot verder op Vrijdag 17 December a.s. een algemene vergade ring te beleggen, waarop een bestuurder van het 'C.N.V. zal spreken over de vra gen van den dag. Namens de Chr. Vakbeweging zal bij gelegenheid van de onthulling van het Monument van Jan de Rooij, op 20 dezer, een krans worden gelegd. GEZELLIGHEID. De Dilettantenvereniging Gezelligheid alhier voerde j.l. Maandagavond te Fij- naart voor de Chr. Besturenbond aldaar op, het propagandaspel: Vuur op Aarde, van Anne Holtrop, waarmede in 't voor jaar ook hier zoveel succes werd: ge oogst. Het stuk werd zeer goed vertolkt, onder leiding van regisseur Dekkers. UITVOERING A TEMPO. De Mandolineclub A Tempo zal a.s. Zaterdag 20 November in de zaal van de Chr. Volksbond alhier haar jaarlijkse uitvoering geven. Onder leiding van de heer van Iersel uit Waalwijk zal een programma muzieknummers uitgevoerd worden, terwijl daarnaast een blijspel, getiteld „Freule Josephine" voor het voetlicht zal worden gebracht. Bazar Kunst na Arbeid. Het comité tot het organiseren van een bazar, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan de kas van de muziekvereniging „Kunst na Arbeid", is één dezer da gen geïnstalleerd en blijkens een huis-aan-huis verspreid foldertje met de voorbereiding dezer bazar begonnen. Na aangestipt te hebben dat een muziekgezelschap in het dorpsleven een zeer belangrijke plaats inneemt, ja, daarin niet kan worden gemist, wijst het comité er in dit rondschrij ven op dat het noodzakelijk is, met het oog op dringende vernieuwing van instrumenten hetgeen van de vereniging grote financiële offers vraagt en waarvoor de gewone in komsten niet toereikend zijn, voor dit doel een bijzondere bron van in komsten aan te boren en wel door het organiseren van een bazar. Tenslotte doet het comité, dat ge vormd wordt door enkele dames en heren en welker samenstelling reeds in ons blad werd megedeeld, een beroep op de offervaardigheid van de inwoners onzer gemeente en het spreekt het vertrouwen uit dat zij, die dit kunnen, door daden zullen tonen het werk van de muziekver eniging op prijs te stellen en hun bijdrage, hetzij financiëel of in na- tura, zullen inleveren bij het co mité, of wel daarvan opgave zullen doen aan dit comité, dat dan voor afhaling zorg zal drogen. Benoemd. Mej. Krol, onderwijzeres aan de Chr, School alhier, is in gelijke be trekking benoemd te Leiderdorp. Lezing Schoolpsychologische dienst. Maandag 15 Nov. a.s. 's avonds om half acht zal Drs J. A. Loggers uit Breda, die dezer dagen zijn werkzaamheden als schoolpsycho loog bij de schoolartsendienst Kring „Noord-West-Brabant" aanvaardde, ten gemeentehuize te Vrijhoeve- Capelle voor direct en indirect bij het Lager Onderwijs in de gemeen te Sprang-Capelle betrokkenen, een sauserie houden over; „Zin en doel van de schoolpsychologische dienst". Benoeming aangenomen. Onze oud-dorpsgenoot, de heer M. de Rooij, die de laatste jaren hoofd der Chr. School te Rijswijk (N.-Br.) was en dezer dagen benoemd werd tot hoofd ener te openen V.G.L.O.- school te Ouwerkerk aan de IJssel, heeft deze benoeming aangenomen en zal in Maart 1955 aldaar in func tie treden. IJsclub „Het Eendennest". Op de Dinsdag 16 Nov. a.s. des avonds 8 uur in café Cové-van der Haart te houden algemene leden vergadering van de Capelse IJsclub „Het Eendennest", zal naast de be handeling van de verslagen van se cretaris en penningmeester ook de verkiezing van twee bestuursleden aan de orde komen wegens perio dieke aftreding van de heren G. A. Stam en W. J. v. Nieuwenhuijzen. DE SNEEUWKONINGIN DOOR DE NACHTEGAALTJES. Het kinderkoor de Nachtegaaltjes brengt de operette „De Sneeuwkoningin" vaal Otto Ludwig op Zaterdag 20 Nov. in Hotel van Iersel, i j Deze operette bestaat uit 6 delen. Grote concentratie wordt gevraagd van de jeugdige operette spelertjes, doch de repetities die we xngchten bijwonen doen ons vol vertrouwen de uitvoering tege moet zien. Vooral de zeer jeugdige ka- boutersolistjes, zijn een openbaring. Niemand verzuime deze avond vrij te houden, die U doet vertoeven in het heerlijke sprookjesland, waar het goede door het kwade wordt overwonnen met behulp van bloemen, kabouters en vlin ders. TONEELUITVOERING. Zaterdag 13 en Zondag 14 November a.s. zal de toneelvereniging Henri Belle- table in de zaal van de Kleuterschool te Waspik-Boven het toneelspel Marieke van Piet Malherbe opvoeren. De regie van deze toneelvereniging is in handen van de heer J. Hommel. Het decor wordt verzorgd door de eerw. pater Guilliemus. De uitvoering begint op beide avonden om 7.30 uur. OPENINGSBAL. In verband met de ingebruikname van de vernieuwde zaal van hotel Van Iersel u j°nc^a9 a's- een groot bal worden gehouden met diverse attracties. AANPLANTEN VAN FRUITBOMEN November is de maand waarin reeds veel fruitbomen geplant worden. Wan neer men vroeg plant komen de bomen voor de winter nog vast te zitten in de grond, maken voor de winter nog nieu we worstels en groeien in het voorjaar direct door. Als men in de herfst plant, zullen zo goed als alle planten aangroei en en behoeven we dus een volgend jaar me door te planten. Wanneer we dus laat in het voorjaar planten, belopen we de kans, dat sommige bomen niet aan groeien, terwijl we minder jong schot krijgen in het eerste groeijaar na het planten. Ook zullen we bij vroeg in planten een meer regelmatig opgroeiend gewas krijgen. Keuze van 'de grond. Het welslagen van een fruitaanplant hangt voor een gioot deel af van een goede grondkeu- ze. Ook met het kiezen van soorten en rassen zal men met de verschillende grondsoorten rekening moeten houden. De bodemkarteringsdienst kan voor U nagaan of de grondsoort geschikt is om een bepaalde fruitsoort aan te planten. Vóór het aanplanten moeten we de grond voldoende diep losmaken en voor komende vaste lagen verbreken en de grond egaliseren. Bedenk wel, dat de bo men jaren lang op dezelfde plaats blij ven staan en dat we na de aanplant eventueel voorkomende lagen niet meer kunnen breken. Hier is een goed begin meer dan het halve werk Met de diepe grondbewerking kunnen we gelijk stalmest of compost onderwer- ken. Aanplanten. Bij het aanplanten van hard fruit dient men als volgt te werk te gaan. Er wordt een lijn uitgezet langs de rechte zijde van het perceel. Hierop woidt zeer secuur een driehoek uitgezet met behulp van een driehoekspiegel. Daarna de rijen met bonen- of toma- tenstokken uitzetten. Wanneer men b.v. de stok tamelijk aiep in de grond steekt, kunnen we bij het graven van het plantgat de stok la ter staan. Als het plantgat op diepte is dan de stok optrekken en de boom P-anten op het gaatje waar de stok heeft gestaan. Plantgaten niet te diep maken. Bomen met dieper planten als ze in de kwee- kerij hebben gestaan. Wortels die be schadigd zijn met een scherp mes gaaf bijsnijden. Een gave wond geneest snel ler dan een ruwe. Sprei de Wortels goed dit in het plantgat, waarna aanvullen met losse verkruimelde grond en gelijk wat rhomas-slakkenmeel in strooien. Geen verse stalmest bij de wortels in het piantgat doen, i.v.b. met verdroging. Be ter kan men na het planten nog wat mest rondom de boom over de plantgaten leggen. Bomen welke in de herfst geplant zijn, kunnen in het volgend voorjaar reeds gesnoeid worden (vormsnoei). Diegenen die een flinke boomgaard willen aanplanten, zou ik willen aanra den, alvorens tot inplanten over te gaan, eerst advies in te winnen bij de Rijks- tuinbouwconsulent. (rrorn ten kwekers. Als het mogelijk is, spit de grond dan voor de winter. Het beste kan men, vooral dit jaar, nu de grond zo nat is, de grond op wintervoren leggen. In het voorjaar is de grond dan vroeger klaar. Lucht Uw koolplanten flink. De plan ten harden meer af, blijven droger en zullen minder last hebben van valse meeldauw. Spruiten moeten we zoveel mogelijk regelmatig plukken. Vooral de grootste en zeker niet te vergeten de rotte sprui ten het eerst verwijderen, om daardoor de groei van spruiten in de kop te be vorderen. 'Houdt er rekening meer dat herfstspruiten zoals Bredasche zuiltjes enz het eerst geoogst moeten worden, omdat deze bij matige tot strenge vorst bevriezen en dus zoveel mogelijk voor de srenge vorst geplukt dienen te wor- den. v_ R VLIEGER OMGEKOMEN BIJ ONGEVAL TE WILLEMSTAD. Bij een ongeval met een „Fire fly van de Mari ne Luchtvaart Dienst bij het dr. Albert Plesman- \liegveld te Willemstad op Curasao is Woensdagmiddag de korporaal- vlieger F. Renkema uit Berkel om het leven gekomen. Het toestel maakte deel uit van het MLD-squa- dron I, dat voor een voortgezette gevechtsopleiding' in de Neder landse Antillen is gestationneerd. De familie van het slachtoffer is op de hoogte gebracht. Over de toedracht van het ongeluk kon de Marine Voorlichtingsdienst te Den Haag Woensdagavond nog geen na dere mededelingen doen.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6