IMGSTEMT leRen damestassen (impoRt) GAPELLE Waalwijkse en Langsiraatse Courani HELMITIN NAM NIEUWE UITBREIDING IN GEBRUIK DRUNEN ELSHOUT VLUMEN HAARSTEEG HEUSDEN SPRANG MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 95 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. Een chemisch bedrijf dat voor Waalwijk van bijzondere betekenis is zojuist ontvangen Luxe oRqinele fRanse modellen, van elk model slechts i exemplaaR i haast u. veRWiel's LeöeRWARenhuis gRotes-cRaat 264 ebdwibs OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Op feestelijke en officiële wijze is Zaterdagmorgen de nieuwe uitbreiding van de chemische fabriek Helmitin Maatschappij Dr van Roon en Co. N.V. in gebruik genomen. »*»■-- Ben evenement dat natuurlijk op de eerste plaats voor de maatschappij zelf van bijzondere betekenis was, maar daarnaast ook, burgemeesterTeijs- sen verklaarde het nadrukkelijk, voor Waalwijk, niet alleen omdat het een bedrijf was, dat vooral door deze uitbreiding blijk had gegeven een grote en gezonde levenskracht te 'bezitten, maar ook omdat dit 'bedrijf de nodi ge variatie bracht in het Waalwijkse bedrijfsleven. Bij deze plechtigheid is op vele manieren en in vele toonaarden de ver heugenis om dit feit geuit, de verheugenis van de directie door Dr van Roon, de verheugenis van het college van commissarissen door de Voor zitter van dit college de heer J. y. Heesbeen, de blijdschap van het per soneel werd geuit door de heer J. v. Heeswijk, terwijl tenslotte burgemees ter Teijssen de bijzondere belangstelling van het gemeentebestuur het blij ken. 11 De plechtige bijeenkomst Zaterdagmor gen had plaats in de nieuwe moderne kantoorruimte van de fabriek en hierbij waren tegenwoordig de Zeereerw. Heer Pastoor A. v. d. Brekel van St. Clemens, de Edelachtbare Heer Burgemeester Teijssen vergezeld van de gemeentesecre taris de heer Vlaar en de directeur van gemeentewerken de heer Kobben, de he ren directeuren Dr Ir J. D. van Roon en Ir H. van Leyen, de heren commissa rissen met hun voorzitter de heer J. W. van Heesbeen, de Heer Ir Roelofs Heijr- mans, directeur van de MVLS en het lederinstituut TNO, vertegenwoordigers van het personeel, de architect de heet A van Huiten, de aannemers de heren Coppens en J. van Hulten en anderen. 'Zij allen werden verwelkomd door di recteur van iRoon, die heel bijzonder zich hierbij richtte tot de burgemeester, die voor de eerste maal hier kwam, hier kon komen. Het was tot nog toe altijd een chaos geweest, en het bedrijf had met tal van moeilijkheden te kampen, moei lijkheden die vooral veroorzaakt werden door een gebrek aan ruimte. Men is toen gaan spreken over uitbreiding |en van het eén kwam het ander, totdat de heer van Hulten, de architect, een plan maak te, dat zeer goed bevredigde en dat men aanstonds ook heeft uitgevoerd; voor die uitvoering door de genoemde aannemers had de directeur niets dan lof, al hadden die wel eens te kampen met personeels gebrek, maar dat was niet hun schuld natuurlijk. Nu eindelijk was men dan zo ver, eigenlijk was het al eerder klaar; dn Sep tember waren de werkzaamheden in de nieuwe kantoorgebouwen, de nieuwe ma gazijn, laboratorium- en fabrieksruimten al begonnen. De heer van Roon was zeer te spre ken over de medewerking die men had genoten van het gemeentebestuur. 'Hij sprak tenslotte even over zijn be drijf, dat in hoofdzaak een toeleverings bedrijf was geworden, dat aan alle mo gelijke industrieën leverde, maar vooral tcch aan de schoenindustrie. De papier industrie, de bierbrouwerijen, de verf- en metaalindustrie en vooral de rubberindus trie betrokken ook van Helmitin. Ca. 80 procent van de productie ging naar alle Europese landen tussen Finland en Tur kije, behalve naar de landen achter het ijzeren gordijn. Dr Ir van 'Roon hoopte tenslotte, dat het goed zou gaan met het bedrijf, al zou hij voorlopig liever niet weer willen gaan bouwen. NAMENS DE COMMISSARISSEN. De voorzitter van het college van com missarissen sprak namens deze lieden, die, aldus de voorzitter, voor een direc tie niet altijd even prettig waren. Dat de directie van de Helmitin echter niet veel last van de commissarissen had gehad, lag niet aan de commissarissen, maar aan het feit, dat deze geen gelegenheid kregen hun lastige kwaliteiten te tonen, daarvoor bekeek de directie de leiding en de planning veel te goed. Daarom was de heer van Heesbeen blij, nu eens de gelegenheid te krijgen zijn dank te betuigen aan de heren van Roon en van Leyen, de procuratiehouder de heer J. van Nunen, de technische staf en alle andere medewerkers. Met een klein bewijs wilden de commissarissen deze dankbaarheid staven, en hij bood de directie een prachtige aquarel van de Waalwijkse kunstenaar Wim Suermondt aan, voorstellende de Ned. Hervormde Kerk laan de haven, -waarvan de heer van Heesbeen hoopte, dat ze eens plaats zou maken voor een grote mo derne haven. Hij wees op de historische betekenis van dit oude plekje en hoopte dat evenals dit plekje voor Waalwijk, deze dag voor Helmitin een historische betekenis zou hebben. LEVENSKRACHTIG EN VITAAL. Graag wil ik uiting geven aan de ge voelens van het gemeentebestuur, begon Burgemeester Teijssen, dat verheugd is, omdat Waalwijk veel bedrijven herbergt die levenskrachtig en vitaal zijn, en om dat Helmitin een van deze bedrijven is. De medewerking die het gemeentebe stuur aan de tot standkoming van deze uitbreiding heeft verleend, was heel ge makkelijk, en in elk geval heel spontaan geweest. De tot standkoming van deze uitbrei ding, aldus de burgemeester, tekende de ondernemingszin en de energie van de leiding. Hij verheugde zich om dit blijk van levenskracht, maar vooral om hèt feit dat het hier een van de bedrijven betrof, die de nodige variatie brachten in het Waalwijkse bedrijfsleven. Graag sprak de burgemeester zijn ge lukwens uit tot 'allen die aan dit bedrijf verbonden waren en hoopte dat het Hel mitin gegeven mocht zijn en de voor uitzichten dienaangaande'waren gunstig om veel bij te dragen tot de wel vaart van Waalwijk. De heer Dr van Roon mam de gele genheid te baat de .architect en de aan nemers te danken, ook de heer 'Kobben, de directeur van gemeentewerken en vooral niet te vergeten het gehele per soneel. HARMONISCH SAMENGAAN. Omdat de verhoudingen hier gegrond vest zijn op een christelijk-sociale en humane basis kan het niet anders of hier is sprake van een harmonisch samen gaan van allen die bij dit bedrijf zijn be trokken, zei de heer J. van Heeswijk, die sprak namens het gehele personeel. Een verhoging van de arbeidsproductiviteit kan daarom ook niet uitblijven. De ontwikkeling van het bedrijf is gunstig beinvloed, door de herhaaldelijk tot uiting gebrachte waardering voor de factor 'arbeid en door het feit, dat het personeel deze samenwerking graag aan vaard. Daarom was het personeel dank baar, dat men nu zo'n unieke gelegenheid had om de gevoelens van dankbaarheid tot uiting te brengen. Reeds eerder had de heer van Hees wijk mogen wijzen op de plicht van alle medewerkers, die ieder afzonderlijk een schakel waren, welke schakels de be- drijfsketting vormden. Deze ketting was zo sterk als de zwakste schakel en hier citeerde hij Newton, als hij zei, dat het er niet op aan kwam wie men was, en wat men was, maar hoe men was. Hij bood een symbolisch cadeau aan in de vorm van de verzekering dat heel het personeel, zonder uitzondering zijn uiterste best doen om een sterke schakel te worden. En het tastbare cadeau van het per soneel bestond in de smeedijzeren orna- mentering aan de voorgevel van het kantoorgebouw, terwijl bovendien de beide directeuren nog een electrische bu- reauklok werd aangeboden. Zich tot de dames van de heren di recteuren richtend, zei de heer van Hees wijk, hoe zij op meer dan bijzondere wij ze en bij alle voorkomende gelegenheden belangstelling hadden getoond voor het personeel, daarvoor bracht hij hun op recht dank en liet deze woorden verge zeld gaan van een ruiker. Hij besloot met een welgemeend: leve MRC, Helmitin en 'ad muitos annos. De heer van Roon was zeer ge roerd door het meerleven en de aan hankelijkheid van het personeel, terwijl hij voorts allen bedankten die een ge schenk hadden gegeven of op andere wij ze (er waren bijvoorbeeld talrijke bloem stukken) van hun belangstelling hadden blijk gegeven, zo de aannemers, die een prachtige smeedijzeren lamp voor bij de deur hadden aangeboden. MODERNE FABRIEK. Hierna kregen de gasten de gelegen heid de nieuwe en reeds bestaande ge bouwen te bezichtigen, en velen maak ten natuurlijk van de gelegenheid ge bruik, dit moderne bedrijf in werking te zien. Het maakt op ons een indruk van gro te efficiency en van een wetenschappe lijk volkomen verantwoorde werkwijze. Hier wordt werkelijk met alle middelen die de chemische wetenschap kan geven gewerkt aan een edel en zo doeltreffend mogelijk product, zeer ten gerieve na tuurlijk van de industrieën die door MRC Helmitin worden bediend. Het hoeft geen betoog, dat de nieuwe uitbreiding een prachtige aanwinst is voor de maatschappij. Er zijn moderne en ruime kantoorgebouwen, een magazijn is geheel ingesteld op de practische bruikbaarheid en ook in de chemische en technische laboratoria en andere bedrijfs ruimten kan prettig en gemakkelijk wor den gewerkt. Een compliment natuurlijk dus voor de architect de heer A. van Hulten, voor de aannemers de firma's Coppens en van Hulten-Krol, voor de schilders de fa. Bijnen uit Baardwijk en ook voor de heer Schoondermark die 'het smeedwerk voor zijn rekening nam. Er was in de middaguren ook een drukbezochte receptie, waarop vele re laties van de MRC acte de presence gaven. In de namiddag zaten de commissaris sen, de directie, de aandeelhouders en genodigden met hun dames aan, aan een lunch in Hotel „De Twee Kolommen", welk hotel ook de receptie keurig ver zorgde. Onze gelukwensen voor de Maat schappij Dr van Roon en 'Co. met deze bijzondere gebeurtenis. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de raad der gemeente Drunen, te houden op Woens dag 1 December a.s. te 7.30 uur n.m. precies ten gemeentehuize. Agenda 1. Vaststelling notulen raadsvergade ring van 14 October 1954. 2. Ingekomen stukken, t.w.: besluiten van Ged. Staten tot goed keuring van raadsbesluiten. 3. Voorstel tot het verlenen van goedkeuring aan de begroting 1955 van de Dienst 'Bouw- en Woningtoezicht „Boven Langstraat c.a." 4. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding per leerling ex art. 101 der L.O. wet 1920 voor het jaar 1955. 5. Aanbieding; gemeentebegroting '55. 6. Voorstel tot vaststelling van het crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor '1955. 7. Voorstel tot toekenning van pre mie op de voet van de premieregeling woningverbetering. 8. Voorstel tot toekenning van ver goeding i.v.m. het aanbrengen van voor zieningen voor vrijwillige beschikbaar stelling van woonruimte. 9. Voorstel tot 'wijziging van de ge meenschappelijke regeling inzake de keu ringsdienst van vee en vlees. 10. Voorstel inzake verlening opstal recht noodwoning J. v. d. 'Pennen, Bad huisstraat. 11. Voorstel om de 6 loonsverho ging ook voor het gemeentepersoneel van toepassing te verklaren. 12. Verzoek van J. van Spijk om eer vol ontslag uit zijn functie als arbeider.' Ie klas. 13. Verzoek van dhr. J. A. Jehoel om eervol ontslag, als leraar aan de vak school voor schoenmakers. '14. Voorstel tot benoeming van een leraar aan de vakschool voor het alge meen vormend onderwijs. De door het Ministerie goedgekeurde voordracht luidt: 1. W. M. Roozen, onderwijzer 'a. d. Bijz. Jongensschool. 2. P. C. A. M. van' Gils, idem 15. Voorstel tot toekenning van een extra-toeslag ingevolge de premieregeling woningbouw '1953, zulks i.v.m. krotop ruiming. 16. Voorstel tot vaststelling van een verordening inzake het verlenen van een tegemoetkoming in <de vervoerkosten voor het bezoeken yan scholen voor l.o. bui ten de gemeente. 17. Voorstel tot aankoop van grond. 18. Voorstel tot verkoop van grond. 19. Voorstel tot vaststelling van de pacht van enkele percelen gemeente grond. 20. Voorstel tot overschrijving van de ten name van G. Vissers staande pacht gemeentegrond. 21. Voorstel om ontbinding te vragen van de pachtovereenkomst van enkele percelen gemeentegrond. 22. Voorstel tot a. vaststelling van een herziene sala risregeling voor het gemeentepersoneel; b. vaststelling van een nieuwe kinder toelageverordening. 23. Voorstel tot a. verkoop van grond in de Overlaat aan de Provincie, zulks ten behoeve van wegaanleg; 1 b. het vragen van ontbinding van de pachtovereenkomst van de daarbij be trekken pachters. 24. Voorstel tot: a. intrekking van het raadsbesluit d.d. 2o Februari 1954 inzake de aankoop van giond nabij de Pessert van de familie v. Heesbeen en de Graven d'Oultremont, alsmede van de grondruil met de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten; b. het nemen van een nieuw besluit tot aankoop van grond van de familie v. Heesbeen. 25. Voorstel tot vernieuwing van de straatverlichting in de Grotestraat en Eindstraat. 26. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting 1954. 27. Reclame schoolgeld. deiwerp: Waarom Katholieke organisa ties? ST. NICOLAAS IN DRUNEN. Op zijn reis door het ganse land heeft St. Nicolaas met zijn knechten ook dit jaar Drunen niet vergeten. Zondagmid dag kwam hij met zijn gevolg in Drunen en maakte op zijn schimmel, vergezeld var. de Landelijke Rijvereniging en de beide Harmonieën en niet te vergeten de jeugd, een tocht door de Grotestraat. Ten gemeentehuize werd de goed H. Man ontvangen door het gemeentebe stuur, dat bij monde van Burgemeester Snels de Sint een hartelijk welkom 'toe riep en de Sint nog eens op de hoogte bracht van de gedragingen van de Dru- nense jeugd. Sint Nicolaas was blij weer in Drunen te zijn en de jeugd in zulk een grote schare rond om zich te zien. Deze zongen uit volle borst St. Nicolaas toe en hebben verder gegrabbeld naar de pepernoten die de pieterbazen met gulle hand tijdens de tocht strooiden. ONTSPANNINGSAVOND. De ontspanningscommissie heeft voor a.s. Donderdag 2 December voor perso neelsleden en genodigden een ontspan ningsavond georganiseerd in het Dorps huis. Die avond heeft men te gast de be kende Vlaamse voordrachtkunstenares Julia de Gruijter, die verschillende wer ken zal voordragen van Vlaamse schrij vers. Het programma vermeldt o.a.: Het verksken van Felix Timmermans; Het lindeblaadje, van Guus Aernouts; Tijl Uilenspiegel, van Herman Teirlinck, De sprekende kraai, van Felix Timmer mans; Guitenstreken van de Witte, van Ernest Claes, en tevens 'een werk van Antoon Coolen, getiteld: Jantje de schoenlapper. SINT NICOLAAS. Verwelkomd door Elshouts jeugd, veel ouderen en de Kerkelijke fanfare, arri veerde Sint Nicolaas met zijn knechten piecies op de afgesproken tijd aan de Kapelstraat. Terwijl de Pietermannen kwistig strooiden, trok men door de ver schillende straten met een juichende stoet kinderen. Op de pastorie werd even een bezoek gebracht. De Burgemeester, de secretaris en de beide wethouders wa ren daar eveneens present om de Sint officiëel te verwelkomen. De Burge meester lichtte de Sint in over de ver schillende wensen die de parochie Els- hout nog had, zoals de verfraaiing van het Kerkplein met een H, Hartmonument, nieuwe WC's met waterspoeling voor de meisjesschool, en binnen niet al te lange tijd zelfs een geheel nieuwe jongens school. Via de Wolfshoek ging de Sint naar Drunen. A.s. Zaterdag komt de Sint terug voor een extra bezoek aan de scholen. ONTWIKKELINGSAVOND. A.s. Vrijdag om half acht zal de eerste parochiële ontwikkelingsavond gehouden worden. Ir Miedema uit 'Boxtel 'zal dan een lezing houden over „Techniek en de houding van de mens tegenover de tech nische vooruitgang". TAFELTENNIS. Voor het eerst in dit seizoen heeft het le team van De Smashers een nederlaag te incasseren gekregen. Met 28 verloor het van Victoria '51 I uit Haarsteeg. Het damesteam wist met 64 te winnen van PIS uit Vugfat. VOORDRACHTSAVOND. A.s. Donderdag 8 uur zal de bekende Vlaamse kunstenares Julia de Gruijter voor het personeel der Lips fabrieken en talrijke genodigden, een voordrachtavond houden Verschillende fragmenten van be kwame dichters en schrijvers staan op het program. H. HART-MONUMENT. De ZE. Heer Pastoor kon Zondag de verheugende mededeling doen, dat f 1000 was toegezegd voor een 'H. Hartmonu ment. Wanneer dadelijk van gemeente wege het Kerkplein zal zijn verfraaid, zou een H. Hart monument daar zeker op zijn plaats zijn. Meerdere giften wor den natuurlijk graag op de pastorie in ontvangst genomen. DE ZWALUW. De maandvergadering van de Zwaluw CONCERT CANTABILE. Het gemengd koor Cantabile o.l.v. de heer J. 'Lombarts gaf Zaterdagavond voor haar donateurs in de zaal van Th. Elshout een concert. Voor dit concert bestond een goede belangstelling. Er traden verschillende solisten op, o.a. Ant. Merkx met een lied van 'R. Schumann. H. Genseler zong met mannenkoor Stjen- ka Razin van Dobrowen en H. Zeeuwen zong Das nachtlager in Granada van Kreutzer. Jeanne van den Hoven zong met J. IJpelaar: Wie du Rufst rnich, uit Gartnerin aus 'Liebe van Mozart. Het koor zong zeer verdienstelijk ver schillende werken van Handel, Verdi en J. iHaydn. De pianobegeleiding was in handen van mevr. Verhoeven-van Gent. Men oogste een hartelijk en verdiend applaus. VORMINGSAVOND. 1 De KAB afdeling Drunen 'houdt he denavond in het Dorpshuis 'haar eerste vormingsavond van dit seizoen. Spreker is de eerw. pater Francino, met als on- len. Na afloop van de wedstrijd wenden de prachtige prijzen door de voorzitter uitgereikt. Daarna werd overgegaan tot het versterken van de inwendige mens; de koffietafel, goed verzorgd door mej. Dek kers viel buitengewoon in de smaak. Daarna bleef men nog enkele uren ge zellig bijeen en het klokje van gehoor zaamheid sloeg weer te vroeg. Hier volgt de uitslag van de wedstrijd: le prijs Jac. Heesbeen, 2e prijs B. Herman, 3e prijs M. 'Biezemans, 4e Nelis van der Lee, 5e M. Dekkers, 6e 'H de Laat, 7e M. van Weert, 8e M. Heesbeen, 9e Hub. van der Lee, 10e B. Parijs. TONEELVERENIGING VGT. Vlijmens Gemengd Toneel heeft voor haar tweede winteruitvoering op 9 'Dec. in studie genomen het stuk in 3 bedrij ven: 'De Beul, ster en het 'Kindeke, door Jan Batenburg. is in verband met de Combinatie-ten toonstelling te Drunen uitgesteld tot Za- teidag 11 Dec. Leden van de Zwaluw, stuur uw inschrijfformulier voor de ten toonstelling spoedig in. SINT NICOLAAS BRACHT EEN BEZOEK. Zondag bracht de goede Sint een 'be zoek aan Vlijmen, aan café P. van Eg- gelen, waar de kinderen van de Buurt vereniging 'Onze Driekleur door de Sint goed werden bedeeld. Woensdagmiddag zal hij een bezoek brengen in de Spar- winkels, waar ook de kinderen weer be deeld zullen worden. KAARTGEZELSCHAP DE LUSTIGE SPELERS. Zaterdag 27 Nov. hield het 'Kaatge- zelschap de Lustige Spelers zijn jaarlijk se Prijskaartwedstrijd in café M. Dek kers. Deze wedstrijd ging niet voorbij zonder verrassingen. Het jongste lid Jac. Heesbeen gaf alle geroutineerde kaarters een lesje en wist de eerste prijs te beha- TAFELTENNIS, Het gaat zeer goed voor de in café J. van Oyen gevestigde tafeltennisclub Victoria '51. Vooral het eerste team, bestaande uit de spelers Jan Verharen, Jan van Heijst en Jan van de Wiel, heeft de aandacht op zich gevestigd door zijn uitzonderlijk goede prestaties. In de vo rige winter werd het kampioenschap be haald en promoveerden ze van de 4e naar de derde klasse. En ook alle tot nu toe gespeelde wedstrijden werden op overtuigende wijze en met sprekende cij fers gewonnen. Voor de bezetting van de bovenste plaats moest Zondag j.l. de strijd worden aangebonden tegen het le team van de Smashers uit Elshout, die tot dan toe eveneens ongeslagen waren. De spelers van Victoria '51 wisten de ze hindernis met succes te nemen en keerden als overwinnaars huiswaarts. De gedetailleerde uitslag was: De Smashers IVictoria '51 I P. BrokJ. van Heijst H 'Willems'J van de Wiel A Willems—Jan Verharen H Willems—J. van Heijst A. WillemsJ. v d Wiel P. Brok—J. Verharen A. WillemsJ. van Heijst P. BrokJ. van de Wiel H. WillemsJ. Verharen Het dubbelspel tussen A. Willems P. Brok en J. Verharen—J. van Heijst werd met 10 een overwinning voor laatstgenoemden. Einduitslag 28. 0—1 1—0 1-0 1—0 1—0 1—0 1—0 0—1 1-0 FILM OVER HEUSDEN. A.s. Vrijdag 3 December zal er in het Patronaatsgebouw aan de Putterstraat alhier de plaatselijke film vertoond wor den, welke in de afgelopen zomer alhier werd opgenomen. Er zullen drie voor stellingen gegeven worden, nl. des na middags 4,15 uur een kindervoorstelling, waarbij de ouden van dagen boven 70 jaar gratis toegang hebben en voor wie de beste plaatsen zullen worden gereser veerd, en verder nog twee avondvoor stellingen; de eerste begint om kwart voor zeven en de tweede om 9 uur. Voor zover de tijd 't zal toelaten, zal er naast de plaatselijke film nog een leuk bijpro gramma vertoond worden. AUTOBOTSING. Donderdagmorgen kwamen op het kruispunt Singelsterrestraat'Witte broodstraat twee vrachwagens met elkaar in botsing. 'Persoonlijke ongelukken kwa men hierbij gelukkig niet Voor; wel be kwamen beide wagens materiële schade. Door de Rijkspolitie alhier, geassisteerd door de wegenpolitie, welke beide spoe dig na het ongeval aanwezig waren, werd een onderzoek naar de schuld vraag ingesteld. den goede zaken gemaakt en van de ver schillende attracties werd een druk ge bruik gemaakt; het Rad van Avontuur stond geen ogenblik stil en velen gingen dan ook met waardevolle prijzen huis waarts. Ook had de laatste avond de trekking plaats van de grote verloting; de gelukkige winnaar van de hoofdprijs, een bromfiets, was -dhr. Chr, Bosch. JAC VAN DER SCHANS, f J.l. Zaterdagmiddag werd op de alge mene begraafplaats alhier aan de schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van wijlen de heer Jac. van der Schans Jzn., die j.l. \Voensdagavond na een langdurige lijden in de ouderdom van ruim 65 jaar overleed. De overledene diende vele jaren de Ned. 'Herv. Kerk alhier in het ambt van ouderling en was vroeger een vooraan staande figuur in het verenigingsleven. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door de Weleerw. Heer Ds. C. Streefkerk, Ned. Herv. predikant alhier, die woorden van troost richtte tot de nagelaten betrekkingen en met dank baarheid herinnerde aan het vele dat de overledene in het belang van Christus kerk heeft gedaan. Thans mocht de over ledene ingaan door de paarlenpoort in het Vaderhuis, waar voor hem een plaats bereid was. De oudste zoon van de overledene, dankte namens de familie voor de be langstelling en het medeleven tijdens de ziekte en bij het overlijden ondervonden. PLOTSELING STERFGEVAL. De heer W. Werther alhier werd in de nacht van Zaterdag op Zondag on wel en overleed op hetzelfde ogenblik. Een hartverlamming 'had plotseling een einde aan dit leven gemaakt. De overle dene was 68 jaar. GEREF. KERK. Bij de gehouden verkiezing van ambts dragers bij de Geref. Kerk alhier werden gekozen tot ouderling de heren A. C. Fijan en P. van Vugt en tot diaken de heer A. C. Versluijs. BAZAR CHR. VOLKSBOND. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag werd in het gebouw van de Chr. Volksbond alhier een bazar gehouden ten 'bate van de exploitatie van dit gebouw. Al was het Donderdag en Vrijdag niet zo druk, Zaterdagmiddag en -avond was de be langstelling zeer groot en kon het gebouw de bezoekers haast niet bevatten. Er wer- SIRENA-NIEUWS, Naa wij vernemen geeft Sirena op 1 en 2 'December haar eerste grote win- teruitvoeringen. Naast een klein maar zeer verzorgd muziekprogram zal door de bekende toneelgroep Sirena- voor het voetlicht worden gebracht het blijspel in drie bedrijven „Het hing in de lucht" van Bert Peets. INTERESSANTE LEZING OVER BEROEPSKEUZE. Daartoe uitgenodigd door het bestuur van de afd. 'Sprang-Capelle -van de -Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, hield dhr. Thönissen van het Arbeidsbureau te Til burg Vrijdagavond in café 't Bruggetje van dhr. van Veen te Vrijhoeve-Capel-le een lezing over beroepskeuze en voor lichting. De presidente van de afdeling, mevr. Hovinga, opende de bijeenkomst, waar voor flinke belangstelling bestond (on der de aanwezigen waren ook enkele he ren) met een hartelijk begroetingswoord, daarbij de spreker meer in het bijzonder verwelkomende. Zij wees op de belang rijkheid van het te behandelen onder werp en daarom aldus de presidente, had hft bestuur gemeend er goed aan te doen deze avond te beleggen. De heer Thönissen, het woord ver krijgende, begon met er op te wijzen, dat hij het bijzonder op prijs stelde voor een vereniging van -plattelandsvrouwen over beroepskeuze en beroepsvoorlichting te mog-en spreken. Het verheugde hem te meer, omdat de keuze van een beroep, vooral in deze tijd, ook voor het platte land, meestal een groot probleem is, daarbij denkende aan de voortgaande industrialisatie en de groter vorm aan nemende strijd om het bestaan. Allereerst besprak spr. de vraag, wat men onder beroepskeuze verstaat. 'Het is, aldus spr., in onze tijd een groot verschil met vroeger. Toen had ieder wel 'n idee van het werk -dat hem wachtte, omdat het aantal richtingen welke openstonden niet zo groot was en beroepsleiding vaak onnodig was. Met het voortschrijden van de veranderingen in het bestel van de maatschappij, werd de keuze door toe nemen van het aantal beroepen, volgens het Arbeidsbureau 4200, moeilijker en ingewikkelder. Reeds bij het verlaten van de lagere «chool is het van belang een keuze te doen, een probleem, hetwelk het kind alleen niet kan oplossen en de keu ze door de ouders kan gevaren opleve ren, omdat vaak niet beschikt wordt over ontplooiingsmogelijkheden, zoals men die vroeger kende en eerzucht soms mede een factor is en maar al te dikwijls komt het voor dat mislukkingen voor komen. Wanneer dit laatste te laat wordt ingezien, dan is er soms reeds te veel verloren. Niet voor alle boerenzoons is er momenteel bestaansmogelijkheid meer in 't bedrijf -en is men dus genood zaakt tot omschakeling. De keuze van 'n beroep voor een meisje is dikwijls nog moeilijker, want maar al te vaak moet het beroep hier gezien worden als een tussenschakel van kind tot vrouw, een tijdelijk iets en door voorlichting kan bij beroepskeuze ook dan veel narigheid worden voorkomen. Rekening wordt steeds gehouden met capaciteiten en eigenschappen van belanghebbenden. Vervolgens besprak de referent de vraag, hoe de beroepskeuze in zijn werk gaat. Bij het bespreken dezer vraag, bleek, dat allereerst contact wordt op- genomen met 'de ouders, om enig inzicht te krijgen in aard en aanleg van het meisje of de jongen. Van deze inlichtin gen zal het dan veelal afhangen, hoe het verloop verder zal zijn, want voor de een zal het anders zijn dan voor de an der. Na eerste -bespreking met de ouders wordt de betreffende getest, schriftelijk en mondeling, daarna volgt een medisch I onderzoek en het inwinnen van inlich tingen bij het hoofd van de onderwijs inrichting, welke bezocht is, en tenslotte wordt nogmaals contact opgenomen met de ouders, waarna de richting, welke men met het -meisje of de jongen uit moet veelal kan worden aangegeven. Ook voor de agrarische bevolking is voor lichting zeer belangrijk, omdat hier nog maar al te vaak de drang bestaat, de zoon 'hetzelfde te laten worden wat va der en grootvader waren, hetgeen vooral in deze tijd- soms niet -gaat. Dit blijkt maar al te vaak later, en door het mis- - sen van een goede beroepsopleiding in j andere richting komt men dan op het tweede plan, wat teleurstellend is. I Nadat gepauzeerd was werden onder de titel „Tussen spel en leven" enkele i films gedraaid, waardoor het gesproken woord nader werd tegelicht en die op sommige punten nog verhelderend werk ten. Mevr. Hovinga was aan het eind van de avond de tolk van de aanwezigen i toen zij de spreker dank bracht voor zijn interessant, leerzaam referaat en de film- i operateur voor de wijze, waarop hij het i gesprokene middels -de film had belicht. Als herinnering aan deze avond en als j blijk van waardering bood de -presidente de 'heer Thönissen namens de afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen een briefopener met het wapen van Sprang-Capelle aan. Clubtentoonstelling „De Luchtvaart". Voor de a.s. Zaterdag 4 Dec. te houden duivententoonstelling van de in café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart gevestigede post duivenvereniging „De Luchtvaart" moeten de duiven Vrijdagavond vanaf 8 uur worden ingekorfd. De keuring, die geschiedt door de he- I

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5