miWYK popent O OPT 90 ct BOEKEN VOOR DE JEUGD. DE KOPERKONING BIOSCOOP-PROGRAMMA 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 waarschuwen tegen MIDDENSTANDS- BORGSTELLINGSFONDS voor de Langstraat en 't Land van Heusden en Altena, Afscheid van de vooratter. Het dagelijks bestuur van bovenge noemde stichting heeft met een gezellig, welverzorgd souper in „de Twee Kolom men" LI. Dinsdagavond afscheid geno men van zijn scheidende voorzitter de heer Jan Tielen, die, na deze functie vanaf de oprichting ruim 17 jaren te hebben bekleed, niet meer voor een her benoeming in aanmerking wenste te ko men. De vice-voorzitter van 't bestuur, bur gemeester A. Snels van Drunen, heeft in zeer hartelijke bewoordingen dank ge bracht voor 't geen de heer Tielen in al die jaren voor het fonds heeft gedaan, hij wees op de uitbreiding van de werk zaamheden en bemoeienissen, die zo veel zijdig zijn gegroeid en op de prettige wij ze waarop de scheidende voorzitter de dikwijls moeizame vergaderingen in moeilijke questies heeft weten te leiden, maar vooral ook de prettige sfeer en sa menwerking die hij steeds wist te schep pen. Hij was de tolk van 't gehele bestuur voor alles wat hij met zoveel ambitie en kennis van zaken heeft gedaan en bood hem als souvenir een zilveren sigaretten doos met inscriptie aan. De heer Tielen toonde zich zeer ge vleid door de prettige ontvangst, de har telijke woorden van de vice-voorzitter en 't schitterend souvenir. Temeer waar hij meende dat hij in de 17 jaar dat hij 't voorrecht had voorzitter te zijn, niets meer had gedaan dan te trachten zijn plicht te vervullen. Daarenboven was 't een gemakkelijke taak door de steun en de deskundige adviezen der bestuursle den en de pretige sfeer die er steeds heerste, ook bij de behandeling der moei lijke kwesties en beslissingen die aan de orde kwamen; daarom had hij dit werk ook al die jaren met zoveel ambitie en genoegen vervuld. Hij sprak de hoop uit dat het fonds nog heel veel zal bereiken voor degenen die een beroep op 't fonds doen en daardoor voor de middenstand, speciaal de kleine middenstand. Hij twij felt daaraan niet, gezien het goede in zicht, het sociaal gevoel en de grote ken nis van zaken der bestuursleden. 1 Nogmaals bracht hij dank voor de grote vriendschap, steeds ondervonden en Speciaal aan de commissaris de heer Jart van Nuenen, voor diens steun en medewerking ondervonden en die hij had leren kennen en waarderen als een pri ma commissaris-secretaris. Het kostbare geschenk zou spr. dage lijks herinneren aan de vele pretige ja ren in de stichting onder en met de be stuursleden doorgebracht. Het is voor de oud-voorzitter een waardig en onvergeetlijk afscheid gewor den. FILMAVOND VOOR DE KUNSTKRING. Er was niet zo heel veel belangstelling voor de filmavond die de Kunstkring Dinsdagavond in Musis Sacrum haar leden aanbood; de Sinterklaastijd zal hier wel schuld aan hebben, anders begrijpen wij 't ook niet goed. 't Was in elk geval weer de moeite v/aard, wat we te zien kregen. Allereerst de bekende documentaire van Herman v. d. Horst: „Der Zee ont rukt", een groots epos in een prachtig beeldenrythme over de gigantische Zui derzeewerken; een film die door zijn zeer goede opeenvolging van zeer sprekende beelden ieder commentaar practisch over bodig maakt en daarom hoefde voor het gesproken woord slechts een zeer be perkte plaats te worden ingeruimd. De aanwezigen zullen het feit, dat deze film „De Ballade van de IHoge Hoed" verving, helemaal niet erg gevon den hebben. Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal- 1? I Tm meert de jeuk in enkele li f.I j Sa seconden, doodt de ziek- "•J*"'» tekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. «ENEESMIÜ'DEl (EGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Wanneer ge naar een film van de Si- ca gaat zien, dan weet ge van te voren een film te zullen aanschouwen, die uit munt door een zeer poëtisch en rytmisch beeld, een beeld dat de aandacht vestigt op heel kleine, maar heel menselijke de tails, dat een subtiel leven registreert, treert. Het is in zulke films geen kwestie van stars en glamour, hij laat gewone men sen zien in hun alledaagse doen en la ten; hij beeldt geen grootse conflicten uit, geen geweldige tragedies, maar slechts het kleine leed van de kleine men, en wie, die de film Umberto D zag, zegt dat dit niet zeer tragisch kan zijn? Zeker als die kleine man blijkt te leven in een wereld, een maatschappij, die hard en koud, en meedogenloos is, die geen oog en geen oor heeft voor zijn noden, voor zijn leed, dat in deze film gemaakt wordt tot het leed van alle kleine, ver laten mensen in de grote, harde wereld. Het is allerminst een opwekkende film, die we Dinsdagavond te zien kregen; op geen enkele manier laat de Sica een straaltje hoop, een genster licht schijnen in deze uitzichtloosheid, niets heeft Um berto, dat hem 't leven levenswaard zou moeten maken, of het moest zijn Zijn kieine hond, maar is het niet uitgespro ken tragisch, wanneer we een mens zich zo zien hechten aan een klein dier, om dat het 't allerenigste is, wat ie heeft? Er is nog het dienstertje, dat iets voor hem voelt, maar ook zij is niet bij mach te zijn leven wat licht en wat kleur te geven, en haar deerniswaardige toestand geeft zijn leed nog meer relief. Wat gebeurt er met zulke kleine men sen in de grote wereld? De Sica heeft geen antwoord gegeven op deze vraag; maar zijn zwijgen was zeer welsprekend; zij zullen hun tragisch lot met zich moe ten dragen op hun droeve tocht door het leven, zelfs de wetenschap van een be ter leven na dit leven mogen zij van deze filmkunstenaar niet bezitten, althans er was in deze film geen sprake van, en dat maakte haar juist zo somber, zo uit zichtsloos, zo weinig bevredigend, on danks de weergaloos knappe manier waarop de grote tragedie van deze kleine mens werd uitgebeeld. VOLKSWAGEN-KLEURENFILM. /vutomobielbedrijf van Mossel, de nieu we volkswagen-dealer voor Waalwijk en omgeving, organiseerde voor zijn cliën ten en genodigden een filmavond, waar bij de inmiddels beroemd geworden Volkswagenkleurenfilm werd vertoond. De muziek van het Berliner Philharmo- nisch orkest, die deze film begeleidde, bracht menige bezoeker in verrukking. Deze film die op een zeer hoog peil stond, toonde behalve de productie van Volkswagens ook de sociale voorzienin gen van de arbeiders. In prachtige kleu ren zag men hoe de carrosserie in een snel tempo in elkaar werd gezet ge vaarlijk uitziende marsmannen met grote maskers op spoten de wagens in de di verse kleuren. Enkele details gaven weet hoe b.v. een achteras tot stand kwam. Aardig, was de passage toen een nieu we V.W. recht uit de fabriek de bergen introk en hier zijn technische kwaliteiten toonde, waarbij de grote voordelen van zijn wondere luohtkoeling tot uiting kwam. Sociaal gezien, zag men wat de V.W, fabriek voor zijn arbeiders doet. Prach tige huizen, die in snel tempo steeds weer worden gebouwd. Een prachtig en mo dern zwembad, grote sportvelden dit alles is in Wolfsburg in zeer korte tijd tot stand gekomen. Ieder huis in de Volkswagen-stad Wolfsburg (60.000 inw.) wordt centraal verwarmd en vanuit de fabriek centraal geregeld, zo ook gas, water en electri- citeit. Het was een boeiend geheel en vol af wisseling en gaf een juiste indruk van de enorme fabrieken. Thans neemt deze bloeiende fabriek de 4e plaats in van de wereld en heeft heden een productie van meer dan 1000 Volkswagens per dag. In Waalwijk trok deze film, die ver toond werd in Musis Sacrum, een enor me belangstelling en oogstte voor auto mobielbedrijf van Mossel, de organisator van deze avond, een waar succes. MUSIS SACRUM. TARZAN EN DE DUIVELIN. Aan de uitgebreide rekes Tarzan-films is er weer een toegevoegd: Tarzan en de Duivelin. In deze film, die van Vrijdag tot en met Zondag wordt getoond en die toegankelijk is voor personen boven 14 jaar, moet Tarzan de strijd aanbinden tegen een bende gewetenloze ivoor-die- ven, die aangevoerd worden door een j beeld-schone maar gevaarlijke vrouw, 1 Ze willen dat Tarzan hen helpt, omdat hij zo'n overwicht heeft op de dieren van het oerwoud, speciaal op de olifan ten. Tarzan weigert, maar dan ontvoeren de rovers Tarzan, ze steken zijn huis in brand, kidnappen zijn vrouw Jane; hij ontsnapt, maar als hij denkt dat zijn vrouw in de vlammen is omgekomen laat hii zich willoos gevangen nemen. Ondertussen is er tweespalt gekomen in de bende, en de leidster neemt Jane mee om haar de weg te wijzen naar de plaats waar de andere rovers met Tar zan als gevangene vertoeven. Als Tar zan ziet dat zijn vrouw nog leeft, ont waakt zijn geweldige kracht en dan - stuurt hij het alles verwoestende geweld van een grote kudde olifanten op de bende af. 1 Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van at te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink In de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daar na niets meer. want Carter's Leverpilletjes i stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in ae laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter s Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 55 DE GOUDSCHAT VAN HET MONSTEREILAND. Wanneer een onderzoeker op weg wil naar een berucht eiland, waar een grote goudschat moet üggen, en hierbij geassis teerd zal worden door een charmante bo- demdeskundige, weten enkele gangsters hen te overmeesteren en het vaarplan te bemachtigen en gaan dan zelf met de bo- demkundige als willoze prooi op zoek naar het goud. De onderzoeker gaat hen na in een vliegtuig, maar weet het eiland niet eerder te bereiken, dan de boeven, die ondeMussen al met hun opsporingen op het gevaarlijke eiland begonnen zijn. De onderzoeker en zijn assistent weten het meisje te bevrijden, maar dan ontstaat er een wilde achtervolging en een grote strijd om de verloren schat, een strijd waarin drijfzand en vulkanische uitbar stingen een grote rol spelen. De gang sters weten niet aan deze dreigingen te ontkomen, de anderen echter zijn juist bijtijds weg om het eiland weer in de golven te zien verdwijnen. Deze film, toegankelijk voor personen boven veertien jaar, wordt Maandag en Woensdag vertoond. eigen val en wordt bij vergissing door de Duitse wachtposten neergeschoten. De film geeft een goed beeld van de sfeer in een krijgsgevangenkamp en toont aan hoe het grimmige Herrenvolk het moet afleggen tegen de moed en de list van de strijders voor de goede zaak. WIJ ZIJN NIET BANG. De film: Wij zijn niet bang (Maandag en Woensdag), laat ons kennis maken met een zanger van een nachtclub en zijn prachtige vriend, die twaalf ambachten had en er met dertien een minder goede afloop boekte. Dit edele tweetal komt in contact met een meisje, dat naar Cuba moet, om een kasteel, dat zij heeft ge- erfd in bezit te nemen. Er doen echter allerlei geruchten de ronde over dit kasteel, er zou een grote schat liggen, het zou e,r spoken, enz. Onze twee vrien den gaan poolshoogte nemen, ook al om dat gebleken is, dat er gangsters zijn, die hec op het meisje gemunt hebben. Inder daad gebeuren er vreemde dingen, maar de drie slaan er zich moedig doorheen. Er ligt inderdaad een grote schat, waar op een gewetenloos individu het gemunt heeft, maar juist wanneer hij meent de drie in zijn macht te hebben, wisselen de kansen en wordt het fortuin het bezit van de rechtmatige eigenares en van de zanger, of het moet zijn dat ze op, hu welijkse voorwaarden trouwen. Beide films toegang 14 jaar. Een boek is een waardevol geschenk. Hieraan zal niemand twijfelen, die zich de schone kunst van het lezen heeft eigen gemaakt. Inderdaad, lezen is een kunst, maar een kunst, waarvan ieder zich de bijzonderheden kan aanleren, ien ook een kunst die iedereen de hoogste voldoening schenkt Het is alleen maar jammer, dat heel veel mensen huiverig en wantrou wend staan tegenover deze kunst, omdat zij ze nooit, ook maar in eerste aanleg, hebben beoefend, en omdat ze nooit, onder haar bekoring zijn ge weest. Wie eenmaal is beginnen .te lezen, zal steeds meer geboeid worden door de lectuur, en hij zal zijn leven rijker en gelukkiger weten, dan dat van iemand die een vreemde is in de fascinerende wereld van het boek. Geef boeken met Sinterklaas, niet om de uitgevers, de boekhandelaren, en wellicht ook een beetje de schrijvers tot steun te zijn, maar om U zelf heel veel genoegen te verschaffen. Wfeja*. Het is daarom met genoegen dat we de laatste weken aandacht hebben geschonken aan een aantal nieuw verschenen boeken, ook al om Uw keus met Sinterklaas gemakkelijker te maken. Thans haasten we ons, op het laatste moment Uw aandacht te vragen voor het kinderboek, van welk genre we er enkele zullen bespreken. Maar er zijn er tallozen meer; laat Sinterklaas op zijn feest voor Uw kind een boek rijden; niet alleen krijgt het een geschenk, dat op zich reeds waar devol is en blijvend, maar vooral bereikt ge er wellicht mee, dat ge Uw kind aa nhet lezen zet, dat ge zo de voorwaarden schept om zijn leven rijker en inhoudsvoller te maken, j - j LUXOR-THEATER. STALAG 17. In dit theater wordt van Vrijdag t/m Zondag een film vertoond, die zich af speelt in een 'krijgsgevangenkamp in Duitsland; in een van de barakken heerst een grote maai' heimelijke activi teit, de gevangenen bereiden een grote ontsnappingspoging voor via een tun nel. Dit plan wordt echter verra den en enkele kameraden vinden de dood. Bij de mannen vat de mening post, dat er een verrader onder hen schuilt,lén hun verdenking valt op een weinig sympa thiek iemand, die bij de 'Duitsers nogal een potje blijkt te kunnen breken. Nog meer feiten doen zich voor, waar uit blijkt, dat er inderdaad een verrader onder hen is, en de mannen geven de vermeende spion een geduchte aframme ling. Ben andere gevangene moet ver borgen worden gehouden voor de Duit sers, en nu krijgt men de gelegenheid er achter te komen wie de eigenlijke Duitse spion is; deze loopt dan tenslotte in zijn STRATO-STERVAART-SERIE. We willen niet zeggen dat Arendsoog en Old Shatterhand bij de jeugd van vandaag hebben afgedaan, maar niemand zal toch willen ontkennen, dat de helden van onze jeugd, de cowboys en woud lopers, de piraten en goudzoekers bij de hedendaagse jeugd langzaam hun grote faam en prachtig heldendom verliezen. In de speelgoedwinkels verschijnen de atoompistolen en de ruimtevaart-costu- mes, in de boekenwinkels vertellen de verhalen niet langer meer van de woeste wilde gebieden van moeder aarde, maar van de grote geheimen van de ruimte, van het heelal met zijn onontdekte we relden van millioenen sterren, en met zijn latente 'krachent die millioenen ma len sterker zijn dan de berendoder van Old Shatterhand. Uitgeverij Hollandia te Baarn is be gonnen aan een Strato-Stervaart-serie en de held van de hierin verschenen boeken is een jonge uitvinder, een jonge Ameri kaanse geleerde Tom Swift; niet langer is het de persoonlijke moed en de sterk te die in de jeugdboeken te bewonderen valt, maar de geleerdheid, het handige omspringen met alle middelen van een hyper-moderne techniek en het vinden vap onbegrensde nieuwe mogelijkheden. „DE MARSBEWONERS SEINEN?" is de titel van het eerste boek. Tom Swift en zijn vader leven in een wereld ■waarin straaljagers sneller dan het ge luid alledaags zijn en waar met electro- nische stralen van alles gedaan kan worden. Zij krijgen een geheimzinnige boodschap, vermoedelijk van een andere planeet, maar voor zij de tijd grijgen de ze 'boodschap geheel duidelijk te maken en er diep op in te gaan, moeten zij met al hun moderne methoden de strijd aan binden teggen een bende uranium-dieven, een strijd waarin hun geweldig vliegend laboratorium met zijn geweldige instru menten en mogelijkheden hun sterk doet staan. Het tweede boek, EEN STRAAL- DUIKBOOT ONTSNAPT, is eigenlijk ook nog slechts een preludium op wat komen gaat: de tocht in het heelal, de poging andere planeten te bereiken. Weer moeten Swift sr en Jr in het ge- veer komen tegen een stel moderne pi raten en ook deze strijd zal beslist wor den door degenen wier geest het sterkst is en wier vernuft het grootst. U ziet, uiteindelijk blijft ook in deze moderne verhalen voor een moderne jeugd de romantiek van de strijd tussen goed en kwaad, de romantiek van de overwinning van het goede, een over heersende rol spelen, en dat zal, hopen we, altijd zo blijven, ook als een reis naar Mars zo gewoon is als een ritje op de fiets naar den Bosch. Deze boeken van de Amerikaan Vic tor Appleton werden in het Nederlands vertaald en bewerkt door de bekende jeugd-schrijver Willy van der Heide en door Uitgeverij Hollandia te Baarn zeer goed uitgegeven. We kunnen ze van harte aanbevelen. JONGENSBOEKEN. Uitgeverij Kluitman heeft op het ge bied van jeugdboeken een oude en goede reputatie op te houden en men kan niet anders zeggen dan dat de uitgeverij hier zeer goed in slaagt. 'Ook in de door haar uitgegeven jon gensboeken zien we hoe veelal eigen- tqese onderwerpen als stof gekozen wor den. I MET HEINTJE IN DE HOCKEY CLUB, een boek voor jongens van 9 13 jaar, door Jaap ter Haar; een boek om iedere jongen enthousiast te maken voor de hockesport, wanneer hij mee leeft met Heintje en zijn elftal in al hun doen en laten in al die wedstrijden, in het spannende jeugdtournooi, maar ook op een .aantrekkelijke kampeertocht. EN TOCH VLIEGEN WE VER DER, dit boek schreef Pieter Nierop voor jongens van 13 tot 15 jaar; de titel bestaat uit de beroemde woorden van Dr Plesman, de KLM-pionier en het boek vertelt eigenlijk de ontwikkelingsgeschie denis van onze nationale trots, aan de hand van de belevenissen van een stoer echt .Nederlands vliegergeslacht; Jan de Vlieger, „Oude Jan" is een van de wer kers van het eerste uur in de KLM-his torie, zijn zoon „Jonge Jan" is een waar dig opvolger; hij sneuvelde in de strijd om de bevrijding; maar „kleine Jan" staat gereed zijn taak over te nemen, en de Nederlandse vlag te vliegen naar alle uithoeken van de aarde en de naam KLM met het sierlijke bewegen van zijn toestel te schrijven in de lucht. Op historisch verantwoorde boeiende wiize schrijft Pieter Nierop de KLM-ge- schiedenis voor onze jeugd. MANNEN VAN DE KOOPVAAR DIJ. is een boek dat P. Joh. Zonruiter schreef voor jongens van 1316 jaar over een ander onderwerp, echter ook een onderwerp dat Neerlands naam grote klank en bekendheid gaf. 'Met twee jonge zeelui, toekomstig stu-urman en machinist, beleven we de avonturen van een Nederlandse koop vaarder in oorlogstijd. En toch varen we verder, had dit boek kunnen heten, want ondanks de zeer grote gevaren op de wereldzeeën varen de mannen van de Ceres hun schut over het onmetelijke water, alleen of in grote convooien on der de voortdurende bedreiging van mij nen, duikboten en vijandelijke vliegtui gen en niet altijd ontsnapt men aan deze bedreiging. Maar men vaart verder, men vaart de vrijheid tegemoet. Ben boek dat onze jongelui veel zal zeggen. Van geheel andere aard is „DE IJS- HOCKEYCLUB". De bekende Guus Betlem schreef dit boek voor oudere jongens en vertelt de belevenissen van een tweetal vrienden die hun hart heb ben verpand aan de boeiende ijshockey- sport. Niet alleen brengt de schrijver deze sport zeer dicht bij de jeugd, maar ook neemt hij die jeugd mee in een op windend avontuur, wanneer blijkt dat de ijsbaan het centrum is van een inter nationale oplichtersbende, die tenslotte, dank zij het werk van onze twee vrien den wordt ontmaskerd, echter op een manier, die niemand had kunnen be vroeden. MEISJESBOEKEN. Uitgeverij Kluitman denkt echter ook aan de jonge vertegenwoordigers van 't zwakke geslacht. LAURIE IN ZUID-AFRIKA, een boek voor meisjes van 12—15 jaar, waarin Eiisabeth Stelli haar heldinnetje, dat veel jeugdige lezeressen ongetwijfeld al kennen, laat verhuizen naar Zuid-Afri- ka en daar veel avonturen doet meema ken; zij vindt er een goede vriendin, maar een jaloers kennisje, dat een kuil voor haar graaft, maar er tenslotte zelf in valt. 1 j WAAR DE ZEEWIND WAAIT; onder deze titel schreef Gonny van Die ren in de sneeuwbal-serie haar boek voor oudere meisjes over het meisje Jetty, dat na haar eindexamen eigenlijk niet goed raad weet en door een heel toevallige gebeurtenis besluit kinderver zorgster te worden; haar leven in het kindertehuis wordt prettig beschreven, maar we lezen ook van baar strijd, van haar piekeren, of dit nu haar ideaal kan zijn; die strijd wordt verzwaard wanneer zij een jonge student in de biologie leert kennen en haar hart moet kiezen tussen de wetenschap en de 'kinderen; haar hart kiest de kinderen en... hem. HET DERDE BEDRIJF, van Hellen Randers, eveneens een boek voor oudere meisjes, vertelt van een meisje, dat ten slotte de tegenstand van haar vader overwint en naar de toneelschool mag. Het vertelt van de grote triomfen die zij vierde, hoewel nog steeds studente, van haar roeping die ze nu geheel kan vol gen en van haar hart, dat niet alleen blijft uitgaan naar het toneel, maar ook grote interesse heeft voor de vliegerij, want... hij is vliegenier. Tenslotte een boek voor jonge kinde ren van Pieter van Nierop, het heet „DE VLAGGEN UIT OP WELTEVRÊE en hernieuwt onze kennismaking met de Koemannetjes en hun belevenissen op de boerderij. Niet altijd zijn deze belevenis sen erg vrolijk, vooral niet wanneer moeder erg ziek wordt en zij naar grote zus op een boerderij in Texel moeten; hun verblijf hier is echter ook erg fijn, maar wanneer ze weer naar moeder mo gen en de vlaggen wapperen op Welte- vrée is dit toch duizendmaal fijner nog. Al deze boeken werden keurig uitgege ven en geïllustreerd door Uitgeverij Kluit man uit Alkmaar, die hiermee inderdaad baar reputatie heeft hooggehouden. I v. d. M. ANDERE BOEKEN. C. Postma„Stippellijnen voor jon gens in het sexuele lewn voor de leeftijd van 13 tot 18 jaar". H. de Ranitz Stippellijnen voor meis jes in het sexuele leven voor die leeftijd van 13 tot 18 jaar". Uitgave: G F. Callenbach N.V., Nij- kerk. Boeken, die de sexualiteit (het ge slachtsleven) tot onderwerp hebben, moe ten aan hoge eisen voldoen. Speciaal geldt dat voor wat er geschreven wordt voor jongens en meisjes in de puber teitsjaren. Voor hen is voorlichting in de FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden' EEN BOEIEND FAR-WEST VERHAAL door PIKE NORTON WILL'S. 3). De toeschouwers hadden zwij gend het toneeltje aangezien, doch bij het horen van de naam Hunter klonken plotseling hun stemmen luid dooreen. De sheriff deed een stap voor waarts. „Als de hond Hunter heet dan is jouw naam „Buck Palmer", viel deze hem glimlachend in de rede. „Ik merk dat u mij reeds kent." Opgewonden praatten de bezoe kers van „Blue Bar" dooreen. Buck Palmer, de beroemde scherpschut ter, de geheimzinnige figuur, die ineens ergens opdook en even plot seling verdwenen was. Wat kwam hij hier nu doen? De sheriff keek Buck Palmer met nauw verholen misnoegen aan. „Kom je hier de boel op stelten zetten?" vroeg hij gemelijk, „en ne.... waar kom je vandaan?" „Ik heb je antwoord gegeven op je eerste vraag. Op de tweede vraag ben ik niet gewend om ooit te ant woorden", zei Buck Palmer koel. Hij draaide zich om en richtte al zijn aandacht weer op zijn glas. De overige bezoekers bekeken hem thans met andere ogen. De naam „Buck Palmer" stond er bij hen borg voor, dat deze man niets met moord te maken had. Integen deel, er was meer reden voor om te veronderstellen, dat hij de moordzaak tot een oplossing zou trachten te brengen. De tijding van de komst van Pal mer ging als een lopend vuurtje rond. Nog geen vijf minuten na het incident in de bar trad daar een jongeman binnen. Hij keek speu rend rond, tot hij de lange figuur van Buck ontdekt had. Deze zat nog steeds op de bar kruk en was in gesprek gewikkeld met de waard. Hij 'tikte Buck even op de schouder en vroeg: „Kan ik je even spreken?" De aangesprokene draaide zich verbaasd om en de hond waak zaam als altijd volgde de jonge man in al zijn bewegingen. „Wat is er aan de hand?" vroeg Buck. „Ik wou je even spréken over een ernstige zaak." Buck stond op en volgde de jon geman naar een stil hoekje van het café, teleurgesteld nageoogd door de waard, die had gehoopt dat het gesprek in zijn buurt gehouden zou worden. „Ik ben Bill Hosting de zoon van de Hosting, die vanmorgen neer geschoten werd", begon de jonge man, toen zij gezeten waren. Buck keek hem een ogenblik aan doch zei niets. „Ik was toevallig in de stad en I hoorde van je komst. Natuurlijk r kende ik je al uit de verhalen." j Afwerend wuifde Buck met zijn hand. ,Laat maar", zei hij. „Alleen iets anders. Je zegt dat je vader vermoord is. Op zijn zachtst uitge drukt vind ik het vreemd je nu in een café te ontmoeten." Het verborgen verwijt in zijn woorden ontging Billy niet. Hij kleurde licht en mompelde: ,Ik was in de stad om enkele dingen in verband met vader's dood tere gelen. De verhouding tussen vader en mjj was de laatste tijd niet al te best, maar. En dan barstte hij ineens uit: „Juist omdat die ver houding slecht was, denkt de she riff nu dat ik mijn vader vermoord heb. Het is te gek om van te pra ten... Ik mijn vader vermoord..." „Van wie hoorde je dat? Vertel de de sheriff je dat?" vroeg Buck. „Larry Joker, onze voorman op de ranche, had dat van de sheriff zelf gehoord." „En tegen mij zei de sheriff dat hij iedere vreemdeling verdacht", I merkte Buck verbaasd op. „Onze sheriff hinkt, zoals ge woonlijk, weer op twee gedachten. Bij de grote veediefstallen in het voorjaar wist hij ook al niet in welke richting hij moest zoeken. Het lag niet aan hem dat deze plot seling ophielden." „Waardan wel aan?" vroeg Buck snel. Het antwoord kwam onmid dellijk. „Aan het vergevorderd seizoen. De beesten kunnen in de volle zo mer niet zo gemakkelijk en zo duur verkocht worden als in het voor jaar. Ik ben er echter zeker van, dat ze volgend jaar weer beginnen of de bende moet in die tussentijd opgeruimd zijn. Maar wie zal dat doen?" Palmer liet de laatste opmerking over zijn kant gaan en kwam terug op hetgeen Billy hem in het begin van het gesprek verteld had. „Heeft de sheriff als bewijs van zijn stelling, dat jij je vader ver moord zou hebben, alleen de slech te verhouding tussen jullie ge noemd?" „Bij mijn weten heeft hij niéts meer gezegd. Maar zelfs al kan hij niets bewijzen, dan is het toch ver velend, want hij kletst er natuur lijk over in de stad. En als de wa re moordenaar niet wordt gevon den, dan wijst heel het stadje mij na." Buck Palmer liet zich achterover in zijn stoel vallen en dacht na. De I zaak begon hem te interesseren. „Wat weet jij van de moord op je vader?" „Niets", was hei korte antwoord, j „Verdenk je iemand?" infor meerde Buck Palmer. „Spreek ge rust. Ik zwijg als een graf", voegde "hij er aan toe, toen hij bemerkte dat de jongeman met zijn antwoord aarzelde. „Ik heb geen enkele geldige re den om op iemand te wijzen, maar er is iemand, die wel eens meer gedreigd heeft om mijn va der te vermoorden. Tk zou je raden eens in die richting te zoeken. Het is „Crazy Jim", een goudzoeker die aan de voet van de Coloradomoun- tains woont." „Dus je bent er van overtuigd, dat ik me met deze kwestie ga be moeien?" vroeg Buck, fijntjes glim lachend. Billy keek hem recht in de ogen. „Er is nog niemand ge weest, die door jou niet werd ge holpen als hij in nood zat. En ik sta er lelijk voor. Iedereen weet dat vader gedreigd heeft mij te onter ven. Buck floot tpssen zijn tanden. „Zo, zo," zei hij enkel. Billy Hosting greep over de tafel heen Buck's hand. „Geloof jij, Buck, dat ik het heb gedaan? Denk je, dat ik mijn vader vermoord heb?" vroeg hij met een hese stem. Buck glimlachte even. „Ik ga de moordenaar opzoe ken", zei hij, „en ik zal hem vin den ook." HOOFDSTUK III. HET EERSTE TREFFEN. Tussen de uitlopers van de Colo- radomountains .stond de blokhut van „Crazy Jim", een oude goud zoeker, die van Californië naar Colorado was gekomen. Sinds eni ge tijd woonde hij daar eenzaam en hij bemoeide zich met niemand. Soms kwam hij naar Humbercity om zijn «inkopen te doen. Hij be dronk zich dan binnen korte tijd en in die perioden van dronken schap bedreigde hij Bill Hosting en vertelde aan iedereen die het maar horen wilde, dat deze hem een stuk grond ontfutseld had, waar zich [goud in de bodem be vond. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2