JAN TIELEN, Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Waalwijkse en Langsiraaise Courant Bij een onderscheiding wlpi JAN TIELEN In een openbare hulde werden zyn talryke verdiensten beloond. mmïmÊj MAANDAG 3 JANUARI 1955 Uitgever Waalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HET ZUIDEN 78* JAARGANG No. 2 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Het heeft Hare Majesteit de Ko ningin behaagd te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau onze Hoofdredacteur de Heer Jan Tielen. Deze enkele mededeling, die ons Donderdagmorgen werd gedaan en die we Vrijdagmorgen officiéél uit de mond van burgemeester Teijssen hoorden, in aanwezigzheid van de nieuwe ridder zelf, zijn familie en alle anderen, met wie hij nog dage lijks in velerlei en grote activiteiten samenwerkt, opende voor ons een wereld van gedachten. Daar was allereerst de blij-ma- kende gedachte, dat hier een bijzon der man zijn beloning kreeg, een hoge beloning, die adaequaat was aan zijn vele voortreffelijkheden, aan zijn talloze verdiensten, zich verworven in dienst van de gemeen schap. Het is herhaaldelijk gezegd bij de officiële plechtigheid ten stadhuize een openbare hulde werd het dat niemand in Waal wijk meer een dergelijke onder scheiding verdiende dan onze hoofd redacteur en iedereen was zeer in genomen met dit Koninklijk besluit. Burgemeester Teijssen gaf een opsomming van de vele functies op grond van de vele werkzaamheden waarin hem de Koninklijke onder scheiding werd verleend en bij ons werden gedachten opgeroepen, ge dachten aan de immense arbeid op dat zeer uitgestrekte gebied; we za gen al die tientallen jaren voor ons waarin de figuur van Jan Tielen niet weg te denken is uit het Waal wijkse en Langstraatse openbare le ven, waarin zijn werk hecht met dat leven is verweven en er zijn dege lijk stempel op heeft gedrukt. Er zijn geen terreinen waarnaar zijn belangstelling niet uitging en waax-op hij niet in de een of andere vorm is werkzaam geweest. We zagen voor ons zijn leven, dat leven van strijdbaarheid en nooit aflatende arbeidzaamheid, dat le ven, waarin het elan en het enthou siasme, de belangstelling en werk lust van de jeugd niet verflauwden, integendeel sterker en rijper en wijzer nog werden, en in hem vere nigden zich de beste hoedanigheden van de jeugd met de schoonste ka raktertrekken van de volwassen heid tot een wonderlijke en zelden geziene persoonlijkheid. 74 jaren telt reeds dit bijzondere leven, maar ge ziet ze de persoon van Jan Tielen niet aan, ge wordt ze niet gewaar in de onvermoei baarheid en de grote werklust, waarvan we dagelijks getuige mo gen zijn dat is een groot voor recht. Dat leven, die persoonlijkheid, zijn nu gelauwerd, opgenomen in de ridderschap en zullen van deze „adelstand" een zeer schoon sieraad zijn. We waren ook in zekere zin trots toen we van deze „ridderslag" hoor den, trots omdat het de persoon be trof, die „De Echo van het Zuiden" heeft gemaakt tot wat hij is: een on misbaar element in het Waalwijkse en Langstraatse openbare leven, in het persoonlijk leven ook van velen in dit gebied; het betrof, de persoon, die bijna 60 jaren de richting van dit blad heeft bepaald, dat was de richting, waarin heel zijn leven en al zijn werken ging: het belang van stad en streek. „Ik weet niet", verklaarde hij, toen hij uiting gaf aan de gevoelens die hem bezielden, kort na de ver heugende mededeling, „ik weet niet welke vereniging mij het dierbaar ste is." Wij weten echter, dat „De Echo van het Zuiden" hem na zijn gezin het meest na aan het hart 1 ligt; wij kennen zijn dagelijkse in- spanning voor ons blad, wij weten dat hij nooit schroomt zelf de han- I den uit de mouwen te steken en mee te werken aan de uiterlijke vormgeving van de krant; vanaf 't eerste begin tot het moment dat de krant de drukkerij verlaat, gebeurt alles onder zijn persoonlijke super visie. Dit tekent zijn groot karak ter, dat nooit iets half gedaan wil laten zijn, maar steeds iets zo vol ledig mogelijk tot de uiterste grens van het kunnen is bereikt wil doen. „De Echo van het Zuiden" is hem een belangrijk hulpmiddel geweest bij al zijn werken; de krant was hem het medium om zijn vele ideeën en gedachten kenbaar te ma ken aan de gemeenschap, in wier dienst hij zich had gesteld, het mid del om zijn initiatieven te leggen voor het forum van de publieke be langstelling en steeds werden de initiatieven zeer wel en degelijk be vonden. De krant was hem ook een wa pen in de strijd tegen wat onvol maakt en onvoldoende was in zijn ogen, een wapen in de hardnekkige strijd voor de gunstige ontwikke ling van deze streek, een strijd waarin men Jan Tielen steeds bij de stoottroepen zag. We hebben ge dacht aan het onderwijs, dat in hem zijn grote organisator en stimula tor wist, aan Waalwijks Belang, dat hij mee oprichtte, aan het Midden- standsborgstellingfonds, waarvan hij vanaf de oprichting voorzitter was, we dachten aan alle grote ten toonstellingen in Waalwijk van 1903 tot en met 1953, een halve eeuw Waalwijkse tentoonstellingen die steeds Jan Tielen als een van de kopstukken zagen; onze gedach ten gingen naar tal van andere ui tingen, practisch naar elk openbaar gebeuren, dat de laatste vijftig ja ren in Waalwijk plaats vond en waarbij de figuur van Jan Tielen niet weg te denken is; we hebben gedacht aan de vakorganisaties, waarin hij steeds als drukker-uit- gever zo'n voorname rol heeft ge speeld. Over al zijn activiteiten uit te weiden is niet doenlijk in het be perkte kader van dit artikel, dat een gelukwens wil zijn ex corde gericht tot onze hoofdredacteur, dat een uiting wil zijn'van onze grote waardering voor hem en zijn voor treffelijke hoedanigheden, dat in al zijn onvolkomenheid een bewijs wil zijn van het grote respect dat wij, zijn naaste medewerkers en al de anderen die aan ons blad zijn ver bonden, hem toedragen. Het moge ook een gelukwens zijn, gericht tot ons zelf; wij willen ons feliciteren met zo'n voorbeeld, zo'n direct, dagelijks exempel van ijver en nauwgezetheid, van enthousias me en strijdbaarheid; het is een groot voorrecht met hem dagelijks te mogen verkeren en zo veel van hem te mogen leren, dat het bijkans beschamend is voor onze onvolko menheid. Daar is echter ook de eenvoud die hem altijd een van de schoonste versierselen is geweest en die hem nooit prat heeft doen gaan op zijn vele verdiensten, maar ze daarom des te groter heeft gemaakt. De sier van zijn hoedanigheden heeft groter glans gekregen nu door deze Ko ninklijke onderscheiding; mogen wij hem deze versierselen nog heel lang zien dragen. Willem v. d. Mee. Het oude jaar had tot het laatste njoment een prachtige verrassing be waard. Een verrassing voor onze hoofdredacteur de heer Jem Tielen, voor diens familie en voor de tallozen die zijn vrienden zijn en die hem hoog achten. Velen van hen waren op een mysterieuze wijze op het Waalwijkse stad huis ontboden, die laatste morgen van 1954; Jan Tielen zelf was op een charmante manier door burgemeester Teijssen „ontvoerd" als het ware en toen hij door deze met een prachtig gevonden voorwendsel naar de raad zaal werd gebracht en die gevuld zag met die hem erg dierbaar zijn en met vele anderen, die hij bij zijn grote activiteit vaak ontmoet, wist hij: het is om mij te doen! en hij zei „goeiemorgen", gelijk men dat zegt, wanneer men voor een totale verrassing komt te staan en nog niet kan begrijpen, wat deze eigenlijk zal inhouden. Het werd heel spoedig duidelijk, toen burgemeester Teijssen, na de ere lijst van zijn voortreffelijkheden te hebben voorgelezen, ontroerd, mocht meedelen, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd Jan Tielen te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De lofliederen die er op hem zijn gezongen bij deze plechtigheid, de over weldigende belangstelling in alle mogelijke vorm, gedurende deze en de volgende dagen, groeiden uit tot een openbare hulde, gebracht aan een van de voortreffelijkste mensen van de Waalwijkse en Langstraatse sa menleving. „HET LEVEN VAN WAALWIJK IS MET UW PERSOON VERWEVEN". Rond kwart voor elf Vrijdagmorgen kwamen velen in de raadzaal van het Waalwijkse stadhuis bijeen de familie Tielen, het voltallige college van Burge meester en Wethouders, het 'bestuur van Waalwijks Belang, het bestuur van het Middenstandsborgstellingsfonds voor de Langstraat, het bestuur van de plaatse lijke afdeling van Ons Middelbaar On derwijs en de directeur van het Dr. Mol- lercollege, bestuur en directeur van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Om streken, bestuursleden van de grote ten toonstelling SLEM, en ondertussen ver gaderden de voorzitter en secretaris van Waalwijks Belang in de burgemeesters kamer met burgemeester Teijssen. Op het punt de zitting op te heffen, kwam men te spreken over foto's van vorige tentoonstellingen en de heer Jan Tielen had het over zijn prachtige col lectie van deze foto's die hij allemaal toezegde aan het Museum. „Ik heb boven ook nog een heel mooie foto", zei burgemeester Teijssen, „die moet U toch eens even zien" en niets vermoedend werd de heer Tielen door burgemeester Teijssen en de heer Jud. Timmermans mee naar de raadzaal ge loodst, waar datgene te gebeuren stond, dat hij later op de dag het mooiste mo ment van zijn leven zou noemen, na zijn huwelijk! „Het is om mij te doen", fluisterde hij de heer Timmermans zeer confuus in het oor en tot de verzamelden zei hij een verbaasd goeiemorgen. Burgemeester Teijssen deed hem plaats nemen achter de hoofdtafel, omhing zich met de ambtsketen en sprak dan de vol gende rede uit: EEN VOORTREFFELIJK MAN. Op de laatste dag des jaars flitsen wel en wee van het voorbije jaar ongetwij feld bij elkeen ongemerkt nog eens aan de geest voorbij en onze overpeinzingen voeren ons dan als het ware van zelf nog verder en geleidelijk tekenen vele jaren van leven en streven, van arbeid en ac tiviteit zich af in een beeld, waarmede enze geest en gedachten zich gaarne een enkel ogenblik bezig houden omdat de herinnering vaak zo goed en zoet is. Ik heb U niet genodigd om hier te zijn teneinde gezamenlijk de schijnwerper op 1954 te richten en dan vervolgens de historie van decennia nog eens te ver kennen er is immers zo veel in zo'n tijdsverloop wat boeit en bindt en inte resses zijn zo verscheiden van aard doch wèl om de illustre figuur van een voortreffelijk man, die zich meer dan ge durende een halve eeuw ten dienste van de gemeenschap stelde, in het volle, stra lende licht te plaatsen en daaraan aan stonds een wel bijzondere glans te geven. Laat ik dan het voor U allen ietwat ïvysterieuse gordijn open trekken en U zeggen, dat ik het op hoge prijs stel in staat te zijn om de persoonlijkheid zo vel als de werkdadigheid te schetsen van de heer Jan Tielen, die ook al weer op ietwat mysterieuse wijze naar deze voor- neme zaal in het huis der gemeente is gevoerd. WAALWIJKS BELANG GEEFT VERSIERSELEN. De heer Jud. Timmermans, de voor zitter van Waalwijks Belang, kreeg on middellijk nadat de burgemeester de heer Tielen het teken van zijn hoge onder scheiding op de borst had gespeld, het woord en hij zei o.m.: Wij allen weten clat de heer Tielen, in zijn werkzaam leven heelt gedaan, maar ik zou en met reden willen zeggen, dat veel van zijn activiteit is mogelijk geworden door zijn langdurig secretarisschap van Waalwijks Belang, welke vereniging hij biina vijftig jaar geleden mede heeft op gericht en die zeer zeker een van de dierbaarste verenigingen is, aan wier activiteiten hij heeft deelgenomen en nog graag deel neemt. Namens onze vereniging en vooral na mens het bestuur wil ik U hartelijk ge lukwensen met de prachtige Koninklijke Onderscheiding die U heden is ten deel gevallen. Wij, die tot Uw vrienden en mede werkers behoren, weten, hoe hij 't ver diend hebt en dat Uw werkzaam leven beloond wordt op een wijze die daar mee ten volle in overeenstemming is. In ons bestuur, vervolgde hij, heerst een goede samenwerking en een geest van vriendschap, die het werken pret tig maakt. Ons bestuur, besloot de heer Timmer- .- t -V - Burgemeester Teijssen spelt de heer Ik zal voor deze schets niet de verve van een litterair palet bezigen, maar in eenvoudige woorden zo passend bij de eenvoud, die U altijd gesierd heeft U roemen en waarderen en hulde beto nen. Met bijzondere toewijding hebt Gij ge durende een groot aantal jaren diverse zeer voorname belangen van de gehele streek gediend. Uw stuwkracht en organisatietalent hebben de stoot gegeven tot en vorm gegeven aan menige instelling en stichting. Op meerdere terreinen zijt Gij een per soonlijkheid met een klinkende naam in de gehele Langstraat en ook daarbuiten in de provincie. Al de jaren hebt Gij geheel belange loos, doch met zeldzame activiteit het algemeen belang gediend. STAAT VAN DIENST. De Langstraat heeft aan Uw energie veel te danken. Zo waart gij de stimu lerende en organiserende kracht van de grote internationale tentoonstelling op het gebied van schoenen, leder en aanver wante artikelen, welke achtereenvolgens in 1903, 1925 en 1953 te Waalwijk ge houden werden. Gedurende 47 jaren vervult Gij thans het secretariaat van de vereniging Waal wijks Belang, teen vereniging, die zich de bevordering van het vreemdelingen verkeer in de Langstraat tot doel stelt en voorts verschillende andere belangen van streek en plaats dient en gediend heeft. Deze zeer levenskrachtige vereniging is voor dte ontwikkeling van de Langstraat van bijzondere betekenis geweest, mede dank zij de energieke werkzaamheid van haar secretaris, die met nimmer aflatende zorg het veel omvattende secretariaats werk verrichtte. Het voorzitterschap van het Borgstel- lmgsfonds voor de Langstraat is vanaf de oprichting tot kort geleden door U bekleed. Gij hebt aan de vervulling van deze functie veel tijd besteed en daar door een werk van niet te onderschatten sociale en economische betekenis ver richt. Ik overdrijf niet, indien ik zeg, dat Uw verdiensten voor de groei en de ont wikkeling van de R.K. H.B.S.» de M.M.S, cn de Nijverheidsscholen drie onder wijsinstituten voor de streek, welke on der Uw voorzitterschap staan on schatbaar zijn. Gij moogt met trots op deze arbeid, in het belang van het onderwijs verricht, te rug zien. Wat mij het meest verheugt, is even wel dte benijdenswaardige vitaliteit, wel ke Gij, niettegenstaande Uw 74-jarige leeftijd, bezit. Het is ook nu nog de lust van Uw leven om in de vele functies, welke Gij bekleedt, de gemeenschap in haar vele vertakkingen te dienen, waar bij Gij in Uw werkzaamheid nog immer teen bijzondere energie demonstreert. Ik qeloof, vervolgde de burge meester, dat ik mag concluderen, dat het leven in onze stad met Uw persoon verweven is, daar voor komt U erkentelijkheid toe en daarom verheugt het mij U te kunnen zeggen, dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft U te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. de decoratie op de borst van Jan Tielen mans, heeft besloten om U bij de eerst volgende passende gelegenheid de ver sierselen, aan de Orde verbonden, U te overhandigen. Ik hoop dat U deze geste vooral zult ervaren als blijk van onze grote vriend schap ten aanzien van Uw persoon. GROTE BELANGSTELLING VOOR HET ONDERWIJS. Het verheugde Mr. R. van der Heij den, de_burgemeester van Loon op Zand, zeer, als vice-voorzitter van het plaat selijk bestuur van Ons Middelbaar On derwijs in Noord-Brabant de heer Tielen te kunnen geluk wensen met de Konin klijke Onderscheiding. Hij wilde niet in bijzonderheden treden na de waarderende woorden van burge meester Teijssen. Ik wil echter wel alle aandacht vesti gen op de grote belangstelling die gij voor het onderwijs hebt gehad, en op de grote ijver, waarmee gij steeds voor het onderwijs hebt gewerkt, het onder- Wijs, dat er niet alleen moest zijn voor Waalwijk, maar voor de gehele streek. Wij stellen 't zo op prijs dat U de school ziet als een streekschool. Daarom verheugt ons deze onderschei ding zeer en we hopen, dat dit geen ein de zal zijn, maar een aansporing, om rog lang in het belang vooral van het onderwijs, werkzaam te zijn. EEN JUISTE SOCIALE INSTELLING. De Edelachtbare Heer A. Snels, bur gemeester van Drunen en waarnemend voorzitter van het Middenstandsborg stellingsfonds voor de Langstraat, had niet kunnen vermoeden, zoals hij ver klaarde, toen hij de uitnodiging kreeg, dat er een zo grote gebeurtenis voor de deur stond. Toch was het niet een totale verrassing, want zei hij, een zodanige staat van dienst, als de Uwe, houdt in, dat er vroeg of laat een verrassing uit de bus moet komen. Als wnd. voorzitter van het Midden stands Borgstellingsfonds, een van de minst naar buiten optredende organisa ties, waarin de heer Tielen zo belang rijke staat van dienst zich verworven had, was het hem een voorrecht en een vreugde hem hier te mogen gelukwensen. Ons werk is niet slechts belangrijk maar ook zeer weldadig en dat is vooral ook te danken aan de leiding die gij vanaf de oprichting tot voor kort gege ven hebt op zo'n voortreffelijke wijze, met een goed hart en de juiste sociale instelling en intentie. Zeer zeker zullen allen die ons werk betrokken zijn hier blij om zijn, ver volgde burgemeester Snels, zoals wij hier, en velen buiten deze kring zeer verheugd zijn. Zich tot Mevrouw Tielen en de kin deren richtend, zei burgemeester Snels er zich van bewust te zijn, dat al die jaren met veelvuldige en langdurige ver gaderingen wel een tikje afbreuk hebben gedaan aan het gezinsleven, maar met een groot gebaar hadden zij dit offer weten te brengen en ook hen wenste hij van harte geluk. DANK VOOR PUBLICATIES IN „DE ECHO". De heer J. W. van Heesbeen, vice- voorzitter van het Bestuur van de Nij verheidsschool, was de burgemeester zeer dankbaar dat hij hem op zo'n mysteri euse wijze had ontvoerd, nu was hij in staat de heer Tielen van harte geluk te wensen. Ik heb me nogal eens moeten verzet ten, aldus de heer van Heesbeen, tegen Uw voornemen om Uw werk als voor zitter van de Nijverheidsschool neer te l*9gcn, niet omdat ik U de rust misgun, maar omdat ik er van overtuigd ben, dat er niemand in Waalwijk is, die U kan vervangen. De Nijverheidsschool is Uw schepping en de groei en de bloei van de school is voor een zeer groot deel te danken aan Uw activiteit. Ik hoef niet te zeggen wat deze school, waar dagelijks 600 jongens in dag- of avondcursus het onderwijs volgen, betekent voor de wel vaart en de groei van Waalwijk en Om geving. Ik wil U mijn waardering voor al dit werk betuigen, U er voor danken en U gelukwensen met deze welverdiende on derscheiding. Het is niet mijn gewoonte, vervolgde dc heer van Hecsbcen, om als voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant bij dergc'ijkc gelegenheden het woord te voeren» maar deze gelegenheid wil ik niet laten voor bijgaan, om iemand die voor het alge meen belang, voor de welvaart van han del en bedrijf zo veel verdiensten zich heeft verworven, van harte hiervoor te danken! Door Uw publicaties in dc Echo van het Zuiden hebt gij op alle mogc- liike manieren bijgedragen, het econo misch leven in het district van de Ka mer te bevorderen. Hiervoor dank ik U, en ook namens de Kamer van Koophan del wens ik U geluk. Een tijd geleden verscheen een publi catie, aldus de heer van Heesbeen, dat in het bedrijfsleven zo weinig onder scheidingen werden uitgereikt, dat dit vooral voorkwam in de kringen van ambtenaren: Ik verheug me er over, dat U deel uitmaakt van degenen, die. Duiten de kring der ambtenaren, worden onder scheiden en daarom dank ik de burqe- meester ook zeer hartelijk voor zijn be moeiingen. We zijn erg blij met deze onderschei ding, besloot hij, ik feliciteer U nog maals en ook Mevrouw Tielen en de Kinderen, die vanzeifsorekend zullen de len in de vreuade om deze hoge onder scheiding, die U heeft gekregen. RIDDER JAN. Ridder Jan, sprak de heer J. Klij- berg, die namens de verschillende tentoonstellingen het woord voerde, de heer Tielen toe. Ik denk dat ge wel buitengewoon verheugd bent met deze onderscheiding die U ein delijk is te beurt gevallen. Dikwijls hebben we gedacht: wanneer zal hij eindelijk eens de Koninklijke on derscheiding krijgen die hem toe komt? Nu hebt ge ze gekregen en ge zult er blij om zijn, maar meer nog zult ge er over verheugd zijn dat allen die hier zijn, er zo echt blij om zijn. Niemand meer dan gij hebt hier zo iets verdiend. En dan weidde de heer Klijberg uit over de buitengewone inspan-, ning die de nieuwe ridder steeds zich had getroost bij de organisatie van de verschillende tentoonstel lingen. Als een feit uit zijn prille jeugd herinnerde hij zich de ten toonstelling van 1903, toen de heer Jan Tielen op zeer jeugdige leeftijd fingeerde als secretaris naast de vader van de heer Klijberg, die De heer Tielen beantwoordt de huldebetuigingen.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1