KAMER VAN KOOPHANDEL bezorgd over waterstaatkundige ZEER GUNSTIGE RESULTATEN SINDS DE BEVRIJDING. Waalwijkse en Langsiraaise Courani TOESTAND IN BIESBOSCH EN LANGSTRAAT. WASPIKSE RAAD STELDE SLUITENDE BEGROTING VAST. VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL: TOPPRESTATIES VAN LEDER- EN SCHOENINDUSTRIE. Verziekt Minister werkzaamheden te bespoedigen. Vooruitzichten 1955 ook gunstig. MAANDAG 3 JANUARI 1955 Uitgever Waalwykse Stoomdrukkerjj Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO m HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 2 Abonnement 19 cent per week 2.48 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" De Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant, die Don derdagmiddag in jaarvergadering in haar gebouw aan de Wilhelmina- straat te Waalwijk bijeen kwam, heeft haar ernstige ongerustheid uitgesproken over de waterstaatkundige toestand in haar district; bij de jongste stormvloed is weer duidelijk aan het licht getreden welk een belemmering deze toestand vormt voor da ontwikkeling van dit gebied, en welk gevaar hij ook vormt voor de bewoners. In onomwonden bewoordingen is ook uiting gegeven aan deze be zorgdheid in een telegram aan de Minister van Verkeer en Water staat, terwijl de Kamer de Minister verzoekt de werkzaamheden voor afsluiting van Biesbosch, Donge en Oude Maasje te bespoedi gen. Nadat de voorzitter, de heer J. W. v. Heesbeen, zijn jaarrede, waarvan U elders lezen kunt, had uitgespro ken, vroeg een van de leden, dhr Frederiks namelijk, -of 't niet wen selijk was tot uitdrukking te laten komen in het jaarverslag de slechte waterstaatkundige toestand in het district, die bij de laatste storm weer zo duidelijk aan 't licht was getreden. Het was inderdaad de bedoeling geweest van de voorzit ter dit vraagstuk in deze vergade ring ter sprake te brengen en hij deed dat nu meteen en sprak zijn leedwezen uit met hetgeen de men sen in de bedreigde gebieden van Langstraat en Biesbosch, die toch al onder zo'n moeilijke omstandig heden leefden en werkten, nu weer was overkomen. In het verslag van de Tweede Ka mer van 1951 las hij dat de Minis ter had verklaard dat het tempo van de werken tot afsluiting van Biesbosch, Donge en Oude Maasje, gebaseerd was op een totstandko ming van die werken in 6 a 7 jaar. We zien thans echter, aldus de voorzitter, dat de hele zaak dreigt ongehangen te worden aan 't Delta plan, waarvan de uitvoering nog heel lang op zich kan en zal laten wachten. In de Kamer is dit jaar bericht, dat men zou besluiten de Donge te gaan afsluiten, maar de laatste woorden van de minister in dit ver band waren, dat men inderdaad een begin zou maken met de afsluiting van de Donge, maar de uiteindelijke afsluiting zou synchroniseren met de afsluiting van de zeegaten, waar van het Delta-plan sprak. De vraag rijst, vervolgde de voor zitter, of het de bedoeling slechts is af en toe en zeer geleidelijk aan deze afsluiting te werken, zoals men ook met de Biesbosch doet. We komen dan in de mogelijk heid te verkeren dat de uitvoering van deze werken wordt verschoven naar een tijdstip, dat nog iemand kan bezien. Nog slechts een kwart van de werken in de Biesbosch is uitge voerd en gaat men in dit tempo door, dan kunnen we nog wel 25 jaar wachten. Hij stelde voor aan de minister van Verkeer en Waterstaat een te legram te verzenden. Er werd wel eens gesproken over een .frapper toujours", maar hij geloofde dat thans dit kloppen toch wel volko men gerechtvaardigd was. Op verzoek van enkele leden, spe ciaal de heer Nollen uit Raams- donksveer, werd aan het telegram een clausule toegevoegd, waarin werd gewezen ook op het gevaar dat de bevolking van deze streek liep, en aldus aangevuld luidde dit telegram: De Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant in ver gadering bijeen te Waalwijk op 30 December 1954. Neemt met leedwezen kennis van de enorme schade aangericht in Biesbosch en Langstraat bij de laatste stormvloed en het gevaar waaraan de bevolking van deze gebieden heeft blootgestaan. Stelt vast dat ontwikkeling van landbouw en industrie in deze streek sedert tientallen jaren on mogelijk is. Verzoekt Uwe Excellentie beleefd de werkzaamheden voor afslui ting Biesbosch, Donge en Oude Maasje te bespoedigen. VORMING VAN DE JEUGD. De voorzitter had in zijn jaar overzicht de wenselijkheid naar vo ren gebracht dat bij 't Nijverheids onderwijs karaktervorming plaats vond en karaktereigenschappen, zo taak voor de jeugd- en standsorga nisaties. En de voorzitter beaamde de van zelfsprekendheid hiervan, maar wenste toch ook dat in het kader van de opleiding tot geschikt arbei der aan deze zijde van de vorming meer aandacht moest worden be steed. Ook de heer Braspenning zei het zijne hiervan en wees vooral op het grote nut van de jeugdbeweging. Jongens, die hierin een belangrijke rol hadden gespeeld, waren later steeds terug te kennen. Hij wees ook op verblijdende en hoopgevende kenteringen in de verhouding van de jonge arbeider tot zijn werk. Graag beaamde de voorzitter dit; en zijn standpunt nader toelichtend, verklaarde hij graag te zien dat er in het lesrooster van de Nijverheids school officiëel een uur moest wor den uitgetrokken voor deze karak tervorming, speciaal in het kader van de werkzaamheden die de jon geman te verrichten had; eigen schappen dienden er te worden aangekweekt zoals zorg voor de in strumenten en gereedschappen, zui nigheid met materiaal e.d. De ondervoorzitter, de heer A. Wennekes, wees op de grote moge lijkheden die in dezen de* levens scholen bieden; hier stond immers de karaktervorming voorop en werd in veel breder verband gegeven. Bij dit onderwijs kon ook aandacht wor den besteed aan het zeer belangrij ke punt der vrije tijdsbesteding, de jongelui leerden hier weer schep pend werk te verrichten. Op derge lijke levensscholen bereikte men zeer goede resultaten. Hier diende samengewerkt te worden met de werkgevers, terwijl rijk en gemeen te moesten subsidiëren. De voorzitter onderschreef dit volkomen. VERKIEZINGEN. De helft van de zittende leden was aan de beurt van aftreden en werd ook met nagenoeg algemene stemmen weer gekozen. Echter, in de plaats van de heer A. Aarts uit Waalwijk die bedankt had, werd gekozen de heer F. Couwenberg, eveneens uit Waalwijk. Door het aftreden van de heren J. Cornet en C. P. Gijsman, waren enkele vacatures ontstaan, waar voor het bestuur een voordracht had gemaakt, bestaande uit: 1. C. B. v. Driel en C. P. Cornet, en 2. C. Langerwerf en J. den Hollander; de heren C. v. Driel uit Werkendam werd met 12 stemmen en de heer C. Langerwerf uit Waspik werd met 14 stemmen gekozen. Toen de bestuursverkiezing aan de orde was, bracht de heer Frede riks de wenselijkheid naar voren 't bestuur uit te breiden met iemand uit Dongen en de heer Verwiel on dersteunde dit. Bij een volgende vergadering zou men bezien in hoe verre het reglement gewijzigd kon worden om dit mogelijk te maken. Met 14 stemmen tegen de heer Wennekes 1, werd de heer J. van Heesbeen herkozen als voorzitter, terwijl ook de ondervoorzitters, de heren Pullens, Snels en Wennekes met resp. 12, 15 en 9 stemmen wer den herkozen. Dan was aan de orde de benoe ming van de vaste commissies: a. Commissie van Toezicht op de Fi- nantiën en op het Handelsregister en b. Commissie inzake de Vesti gingswet Kleinbedrijf. De zittende leden werden bij acclamatie herko zen, terwijl de voorziening in de va cature van de heer W. van Noord, die voor beide commissies bedankte, nog al wat herstemmingen noodza kelijk maakte; uiteindelijk werd de eerste commissie aangevuld met de heer Nollen uit Raamsdonksveer en de heer L. v. Drunen uit Drunen, en de tweede commissie met de heer Nollen. De voorzitter deed tussen de ver schillende bedrijven van deze stem ming door enkele mededelingen, o.a. dat de zgn. Electriciteitscommis- sie waarin de heer Pullens de Ka mer vertegenwoordigde. Bereikt was dat de spertijd in Januari zou vervallen en dat er een derde ta riefverlaging zou komen voor de af nemers van krachtstroom, die gold echter het zij met nadruk opge merkt alleen voor die bedrijven die hun stroom rechtstreeks van de PNEM betrekken. Ten aanzien van de bedrijven die via gemeentelijke distributie-bedrij ven hun stroom kregen, adviseerde het bestuur even af te wachten waartoe de diverse gemeenten zou den overgaan en dan eventueel een circulaire tot die gemeentebesturen te richten. De Heer Posthuma herdacht door Burg. Couwenberg De Waspikse gemeenteraad heeft niet veel tijd nodig gehad Donderdag avond om de gemeentebegroting voor 1955 vast te stellen: deze begroting ■was sluitend met een post voor onvoorziene uitgaven van f 14,223, slechts enkele opmerkingen werden aan de hand van deze begroting ge maakt, zo werd bijvoorbeeld nog even gedebatteerd over de Technische Kring Sprang-CapelleWaspik, waarover al in menige vergadering veel woorden zijn gesproken. Aan het begin van deze vergadering herdacht burgemeester Couwenberg de door een ongeluk om het leven gekomen Kringarchitect de heer Pos thuma. Alvorens het eerste agendapunt van deze vergadering, waarbij de heer van Iersel niet aanwezig was, aan de orde werd gesteld, wijdde de voorzitter enkele Woorden aan de nagedachtenis van de heer Posthuma, die na nauwelijks zes maanden als kringarchitect in functie te zijn geweest, de gemeente was ontvallen. Hij was in het harnas gestorven. De God van leven en dood heeft hem tot zich genomen. Afscheid nemen is een zware taak, maar voor vrouw en kinderen was het afscheid nemen toch wel 't zwaarst, nu zij hebben verloren wat hun het dier baarst was. God moge hen hierin troosten. Ook in de technische dienst heeft hij een leegte achtergelaten. Door zijn onbe vangen wijze van optreden, heeft hij zich ae waardering en sympathie van allen antwoordelijkheidsgevoel, offervaar digheid, werklust, inzicht in en be grip voor de belangen van het be drijf; verschillende leden haakten hierop in. Zo, ondervoorzitter burgemeester Snels, die de voorzitter dankte voor zijn goed en degelijk overzicht, en er vervolgens op wees dat de ka raktervorming van de jeugd niet alleen lag op het terrein der nijver heidsschool; hij wilde dit ook plaat sen tegen de levensbeschouwelijke achtergrond; hier lag vooral een hem niet, aldus de burgemeester „Hem loont geen lof die mensen kunnen ge ven...". Laten we hopen dat hij het loon voor zijn werk mag ontvangen en dat God hem tot Zich heeft genomen. VERHOGING PRESENTIEGELD. Bij de ingekomen stukken die hierna werden behandeld was een schrijven van de gemeentelijke instelling voor "Maat schappelijke zorg, die verzocht om het piesentiegeld voor de bijgewoonde ver gaderingen van de instelling te verho gen van f 3.op f 5. De voorzitter stelde voor, het schrij ven, dat eerst de 24 Dec. was binnen gekomen, terug te verwijzen naar B. en W., ter nader praeadvies. Als men er niet verder over nadenkt, aldus de heer van den Broek, zou men het bijna heel normaal vinden. Maar hij vond het echter niet normaal dat men zich op gelijke voet behandeld wenste te zien als de leden van de raad en van de commissies. Dit lag echter op een heel ander vlak. En als ze dit hadden be dacht zouden ze niet met dit verzoek zijn gekomen. De voorzitter antwoordde hierop niets anders, dan dat B. en W. hun standpunt nog niet hadden bepaald en de heer van Dongen, sprak de wens uit, dat B. en W. bij het bepalen van dat standpunt, zich niet zouden laten beïnvloeden door deze opmerking van de heer v. d. Broek; de voorzitter stelde hem gerust. Ook was ingekomen de begroting 1955 van de technische kring: het aandeel dat de gemeente Waspik te bepalen had zou f 5526,90 zijn. Hoewel de raad er wel niet veel in vloed op uit kon oefenen, wilde de heer van Dongen bij de behandeling van de gemeentebegroting nog even 't woord. DE BEGROTING. De begroting voor 1955 kwam hierna aan de orde:: zoals de voorzitter mee deelde was zij sluitend, met een post on voorziene uitgaven van f 14.223.op de gewone dienst gaf ze aan inkomsten en uitgaven een bedrag te zien van f 418.112.40; de kapitaaldienst had een nadelig slot van f 128.823.47 De heer van den Broek vroeg een subsidie voor het korps Nationale Re serve, als een tegenprestatie voor het prachtige werk dat door dit korps werd verricht. Het oorspronkelijk standpunt van G.S. antwoordde hem de voorzitter, was af wijzend, later zijn zij er op teruggeko men, maar eerst na September was dit aan B. en W. meegedeeld. Volgens een indertijd genomen raadsbesluit, moesten verzoeken om subsidie voor de maand September zijn ingediend. B. en W., al dus de voorzitter, zouden niet willen ad viseren van dit eenmaal ingenomen standpunt af te wijken; waar blijft anders het einde. Hij adviseerde, volgend jaar tijdig de subsidie aan te vragen en dan zouden B. en W. er niet afwijzend tegenover staan, meende hij. De heer van den Broek vestigde ook nog de aandacht op de leveranties aan de gemeente, zoals hij al eerder had ge daan. Hij geloofde dat de kosten op dit punt, allemaal in de kas kwamen van één persoon. Hij ging echter uit van het standpunt: gelijke monniken gelijke kap pen. Hier werd inderdaad rekening mee ge houden, zei de voorzitter. Maar met het geval, waar de heer van den Broek op doelde de levering namelijk van de centrale verwarmingskolen lag het anders. Eigenlijk konden de kolen al leen bij deze handelaar worden besteld, de anderen hadden ze niet voorradig, of leverden niet het goede materiaal. Men was echter niet ongenegen, om de zaak nog 'ns te bekijken, maar de er varingen die men had opgedaan, waren niet al te best. De heer van den Broek meende ech ter te weten dat er toch zeker nog twee andere leveranciers waren die ook dit materiaal konden leveren. Nogmaals zegde de voorzitter toe, voor een volgende keer 't geval nog eens te bezien. TECHNISCHE KRING. De heer van Dongen had op de be groting voor de architectenkring een be drag uitgetrokken gezien van f 5500, dit was hoger dan de aanvankelijke op zet was geweest en het bedrag zou in de toekomst nog hoger worden. Ruim f 4000.bovendien was er uit getrokken voor een tekenaar, waarvan n:en kon verwachten, dat hij meestal in Sprang-Capelle zou werken. Hoe zal het in de toekomst moeten met de werkverdeling van deze drie mensen; zal die tekenaar wel ooit in Waspik ko men? I De voorzitter wees er op, dat de nieu we functionaris er alleen was eigenlijk voor Sprang-Capelle; B. en W. achtten hem voor Waspik volkomen overbodig, en Sprang-Cap>eUe had er een nodig; het was, meende hij, volkomen ondoenlijk, om in de gemeenten naast de technische kring, nog andere functionarissen te gaan benoemen. Hij was voor een jaar voor SprangCapelle speciaal benoemd; of men in Waspik ooit van zijn diensten gebruik zou behoeven te maken, kon niet worden voorzien. Als we een hoofd van dienst hebben, dan zal die alleen het werk in W aspik volledig aan kunnen. De heer van Dongen wees er hierna op, dat de uitgetrokken post neerkwam op een bedrag van f 55.per dag on geveer, en dan had men een functiona ris voor twee dagen. Hier kon men best zelf een bekwame kracht voor krijgen. Inderdaad men was zeer tevreden over dc helaas te vroeg overleden kringarchi tect, maar als men een functionaris maar twee dagen per week had, zouden de Waspikenaren onvoldoende geholpen worden. Bovendien, wanneer eventueel die tekenaar hier kwam werken, dan zou men weer een nota gepresenteerd krij gen. Laat ons f 2000.meer geven en we hebben een prima kracht voor heel de week, besloot de heer van Dongen. De voorzitter, hem beantwoordend, wees er op, dat de raad toch na rijp overleg besloten had tot deze dienst toe te treden. In 1959 liep de regeling af, dan kon men de kwestie weer 'ns bezien. Inderdaad zou een eigen kracht de ideale oplossing zijn, maar ook de duur ste, zo'n kracht, die aan de eisen vol deed, kwam op 6 7000 gulden, waar bij de voorzitter buiten beschouwing liet of hij wel een volledige taak zou hebben. Thans kon het hoofd van dienst het werk in Waspik gemakkelijk in 2 dagen af. De regeling kostte de gemeente f 0.80 per inwoner, en dat was heel wat goed koper dan bij soortgelijke diensten in andere gemeenten. Alleen de gemeenten met meer dan 10.000 inwoners hadden een eigen dienst; en heel wat grotere gemeenten dan Was pik, met veel meer bouwnijverheid, wa ren nog aangesloten bij een gemeen schappelijke dienst. Deze kwestie kon echter pas onder ogen worden gezien, wanneer de dienst afliep. De heer v. Dongen bleef van mening, dat men te weinig kreeg voor zijn geld; voor een paar duizend gulden meer kon men heel de week iemand krijgen; de raad was er nooit erg enthousiast over geweest, maar men zat in een dwang positie. De heer van Dongen kwam vervolgens te spreken over de post van f 1000. die was uitgetrokken voor het onderhoud van het gemeentehuis;: en hij wees op de slechte toestand waarin het gemeente huis verkeerde; de goten, hij had het al 'ns eerder gezegd, waren zo lek als wat. Maanden geleden, aldus de voorzitter hebben we opdracht gegeven ze te ma ken, maar tot nog toe had het weer niet meegewerkt, en daarom was het ge meentehuis ook nog niet opgeschilderd; voor het schilderwerk was een apart bedrag van f 100.— uitgetrokken. Het lag in de bedoeling het gemeente huis inwendig te verbouwen, de gangen zouden dan bij de raadzaal worden ge trokken. Hierna ging de raad zonder hoofdelijke stemming accoord met het voorstel de begroting vast te stellen. Zulks gebeurde ook en aanzien van de begroting voor de Instelling van Maatschappelijke zorg, die in inkomsten en uitgaven sloot met een bedraa van f 19.789,25. De raad machtigde vervolgens B. en W. kasgeld op te nemen en verhoogde de huur voor het politiebureau van f 225 per jaar tot f 455. He gemeen tepersoneel zag vervolgens eijn loon verhoogd met 6 en de heer L. Verduijn werd met 9 stemmen en één stem blanco herbenoemd als lid van de gemeentelijke instelling voor Maatschap pelijke zorg. De woningen Benedenkerkstraat 17 en 21 werden onbewoonbaar verklaard: ze worden niet meer bewoond en zullen worden gesloopt. Na deze onbewoon baarverklaring is de stand van zaken zo, dal 25 woningen onbewoonbaar zijn verklaard; nog 6 van deze huizen wor den door huurders bewoond en twee door de eigenaren zelf. Het is te ver wachten dat binnen afzienbare tijd een van de door de eigenaren bewoonde wo ning wordt ontruimd, terwijl steeds ge tracht wordt ook voor de huurders een oplossing te vinden, aldus lezen we in het betreffende praeadvies. Tenslotte werd het crediet dat beschik baar was gesteld voor de bouw van een gymnastieklokaal en dat f 95000,— be- oroeg verhoogd met f 12.500.—. RONDVRAAG. Bij de rondvraag informeerde de heer ^.ijlmans naar het spoorpaadje, en de voorzitter kon meedelen dat de zaak in handen was gesteld van de notaris; er waren echter nog verschillende kwesties die de zaak traineerden. De heer v. Dongen merkte in dit ver band op, dat door de ruilverkaveling wel iets zou veranderen aan de watervoor ziening voor het gebied ten Zuiden van de spoorweg. Dit behoefde de verkoop niet tegen te houden, maar bij de ver koop zouden toch wel bepaalde condities moeten worden gesteld. De heer Tummers wees er op dat het lichtpunt aan de Canadeseweg nog niet was aangebracht. De voorzitter moest bekennen dat dit hem door het hoofd was gegaan, maar hij zou de zaak zo gauw mogelijk in orde zien te brengen. Toen wenste hij de leden een zalig uiteinde en een goed begin, dankte hen voor de prettige wijze waarop zij het hem mogelijk hadden gemaakt de ver gaderingen te leiden en sloot deze laat ste vergadering van 1954. De voorzitter van de Kamer van Koophandel heeft in de verga dering van Donderdag j.l. een jaarrede gehouden, die voor een groot gedeelte was gewijd aan een overzicht van de tien jaren die sinds de bevrijding van het Zuiden zijn verlopen. Het beeld dat hij van die tien jaren schetste, was een bijzonder gunstig en hoopgevend beeld, want zeer veel was er in een ge weldige krachtsinspanning bereikt; speciaal de schoen- en leder industrie hadden topprestaties bereikt, door in 1947 reeds een productie te leveren die die van 1939 overtrof. Ook ten aanzien van de economische toestand gedurende het voorbije jaar, kon de voorzitter zeer optimistisch zijn; in de voornaamste bedrijfstakken in het district van de Kamer was de toestand zonder meer gunstig. Aan het begin van zijn rede riep de voorzitter de bevrijding van 10 jaar geleden in herinnering, en zei: De bevolking lichamelijk afge mat, doch geestelijk onaangetast na meer den vier lange bezettingsja ren kreeg de zware taak niet slechts orde te scheppen in deze wanorde, doch tevens een snelle le niging van de dagelijks stijgende nood in het nog bezette deel van 't land mogelijk te maken. De omstandigheden, waaronder dit moest geschieden, waren zo moeilijk, dat men zich nu bij een rustige nabeschouwing slechts kan verbazen, dat zulke grote resul taten in zo korte tijd konden wor den bereikt. Men denke zich thans eens in, dat zoveel en zo snel mogelijk gepro duceerd moest worden in onver warmde, soms halfgesloopte fabrie ken met dichtgespijkerde ramen; vrijwel zonder krachtvoorziening en brandstoffen voor productie doeleinden; met een langzame, ui terst moeilijke bevoorrading; zon der over voldoende, moderne ma chines te beschikken; met een ge brekkig vervoersstelsel, waardoor mede een rationele personeelsbezet- tiing practisch onmogelijk was. Het eerste streven was een zo snel mogelijk herstel van de mate riële schade, een herstel, waarbij geïmproviseerd moest worden, om dat vóór alles de voedselvoorziening diende te worden gewaarborgd. Immers eerst wanneer hierin ver betering was verkregen en de zo nodige zekerheid voor handhaving en bestendige opvoering van de toe wijzingen was bereikt, kon meer aandacht worden besteed aan het leggen van de basis voor een blij vend economisch herstel. In het Zuiden kon dan ook zeer spoedig aan de productie van de vele ver- bruiksgoederen, zoals schoenen en leder, waaraan een ontstellend te kort bestond, begonnen worden. In het nu volgende, aldus de heer v. Heesbeen, wil ik zeer in het kort enige aandacht schenken aan het herstel van de schoen- en lederin dustrie, de voor het district van on ze Kamer zo belangrijke bedrijfs takken. PRESTATIES DER STREEK- INDUSTRIE. Door de door de bezetter doorge voerde concentratie van de indus trie was het aantal fabrieken be langrijk verminderd; vele, vooral de kleinere bedrijven moesten ver dwijnen. Van de 135 in 1939 in de Langstraat bestaande middelgrote en grote schoenfabrieken, was in 1942 bij de doorwerking van de con centratie nog geen 35% meer in be drijf. Het aantal lederfabrieken in de Langstraat werd bijna gehal veerd. De fabrieksvoorraden aan grond- en hulpstoffen en eindpro ducten waren zowel bij de schoen- als bij de lederfabrieken vrijwel geheel door de Duitsers weggesleept. Toch kon men nog in November 1944 in enige schoenfabrieken reeds beginnen met de afwerking van halffabrikaten; in Januari 1945 werkten in het eehele Zuiden reeds 27 schoenfabrieiken en in Mei bij de bevrijding van het overige deel van Nederland reeds 108. Van de 174 lederfabrieken in Ne derland vóór de oorlog waren er einde 1944 nog slechts 44 in bedrijf met een zeer beperkte productie; in Maart 1945 waren alweer 51 fa brieken in het productieproces in geschakeld. Door de zeer grote inhaalvraag deden zich in de afzet geen moei lijkheden voor, doch de problemen bij de bevoorrading met grondstof fen, bij de aanschaffing en de on derhoud van het machinepark, bij de personeelsvoorziening en bij 't vervoer schenen onoplosbaar. Met geweldige inspanning werden even wel verbazingwekkende resultaten bereikt en reeds in 1947 overtrof de productie van de Langstraatse schoenindustrie die van 1939; in 1939 werden in de Langstraat 7.2 millioen paren schoenen vervaar digd, in 1947 meer dan 7.5 millioen. Ook de lederfabrieken voor zien in gs bedr ij v e n van cle schoenfa brieken leverden topprestaties om dit mogelijk te maken. Het zich geleidelijk voortzettende herstel in deze sector mag men op zienbarend noemen en het stemt tot

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5