Reliefdrukwerken WAALWIJK DE KOPERKONING UIT DE PROVINCIE VOETBAL M0DELEUR of HULPM0DELEUR PERSONEEL voor ALLE AFDELINGEN 1 I De mooiste Voetbalfilm ooit vertoond 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 JANUARI 1955 6 WERELDKAMPIOfNSCH/iPPEN '54 PUK MUK BOERENLEENBANK KAATSHEUVEL Schoenfabriek J. B. Leenheers Grotestraat 14 WAALWIJK LANGE LEDEREN JASSEN HUURT EEN WASMACHINE. leveren wij U in elke H uitvoering en kleur. ff Prima verzorgd werk en billijke prijs, j Ëi Vraag on* bij gelegenheid eens prijs. E3 f* Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Waalwijk grote vreugde dat hierin door de Langstraat en de omliggende gebie den een belangrijk aandeel is ge leverd. Wanneer wij dus na tien jaar we deropbouw de balans opmaken, constateren wij een resultaat dat zelfs de meest optimistische onder ons bij de aanvang niet zou hebben verwacht. Toch zijn er nog talrijke proble men overgebleven, waarvan de op lossing niet eenvoudig is en bij enige van deze problemen stond de voorzitter even stil en hij wees op de gevolgen van de door de Rege ring gevolgde belastingpolitiek. Het is reeds gedurende enige jaren ge bleken dat grote bedragen van de belastingen niet zijn gebruikt voor directe staatsuitgaven, doch voor delging van de staatsschuld. Het valt niet te ontkennen dat dit laatste voor ons land van grote be tekenis is, doch zeker van niet min der betekenis moet toch zijn dat 't Nederlandse bedrijfsleven in min der gunstige tijden krachtig genoeg is om te voldoen aan de zware ver plichtingen welke het, vooral in verband met de vele sociale voor zieningen, op zich heeft moeten ne men. Doordat door de fiscus een te groot deel van de gemaakte winsten is opgeëist, moesten vooral in de kleinere en in de middelgrote be drijven de investeringen en reser veringen achterblijven, welke door de grote technische vooruitgang en de grote risico's in feite vereist wa ren. Toch is deze .categorie van be drijven over het geheel genomen voor de algemene welvaart van groter belang dan het grootbedrijf. De grens van de internationale concurrentie-mogelijkheid is door de laatste loonronde en de daarmee samenhangende gestegen sociale lasten echter zeer dicht genaderd. Gelukkig is een niet onbelang rijke belastingverlaging in 't voor uitzicht gesteld. ARBEIDSGESCHIKTHEID. Tenslotte gaf hij ook een enkele opmerking over de geschiktheid van de arbeiders. Talloze mannen, die nu in het productieproces zijn op genomen, hebben gedurende de be zettingsjaren slechts sabotage en afbraak als hoogste ideaal horen verkondigen en het is normaal dat hierdoor karakters zijn gevormd, welke in de huidige omstandigheden niet passen. Ook de in een zo kort tijdsbestek tot standgekomen sociale voorzie ningen hebben bij een deel van de jongere generatie de belangrijke prikkel tot arbeid aanmerkelijk ver flauwd, terwijl de door alle richtin gen ontwikkelde politieke roman tiek van een zogenaamd falen van de werkgevers ten opzichte van de werknemers in het verleden, bij velen eengebrek aan vertrouwen in de nuttigheid van hun arbeid heeft gekweekt. Hierdoor voelt de hui dige arbeider zich thans veelal nog te veel staan naast het bedrijf; en toch is hij èn door de hoge beloning èn door de sociale zekerheid, die hij in zijn werk vindt, meer dan ooit een integrerend deel van het bedrijf, waarin hij werkzaam is, geworden. Door de voortschrijdende ontwik keling van de techniek en vol gens Minister Zijlstra staan wii aan de vooravond van een nieuwe revo lutie op dit gebied is méér nodig dan een diploma; de arbeider moet beschikken over een aantal eigen schappen welke zijn persoonlijk heid vormen: toewijding voor het werk, verantwoordelijkheidsgevoel, offervaardigheid, werklust, inzicht in en begrip voor de belangen van het bedrijf. Het lijkt mij van groot belang, zowel voor de algemene welvaart als voor het persoonlijk geluk van de arbeiders, dat bij het Nijver heidsonderwijs karaktervorming plaats vindt en het aankweken van de genoemde eigenschappen bevor derd wordt. Dan gaf de heer v. Heesbeen een overzicht van de gang van zaken in de voornaamste bedrijfstakken: De productiemogelijkheden wer den door het niet of niet-tijdig be schikbaar zijn van grondstoffen en hulpmiddelen niet beperkt. Wel liet de levering van leder wel eens te wensen over, waardoor een efficiën te productie en het aanhouden van de levertijden in het gedrang kwa men. Vooral door de levendige .binnenlandse belangstelling kon een grote bedrijvig heid worden bereikt, welke het gehele jaar voortduurde en de seizoen fluctuaties minder uitgesproken maakte dan voor heen. Door de voor Nederland minder gunstige prijsverhoudingen verminderde de atzet naar het buitenland. Ook de prijsverlagingen in België bleven niet zonder betekenis voor de Nederlandse exporteurs. De prijzen van schoeisel bleven in 1954 vrij stabiel; de verhogingen ten ge volge van de gestegen lonen en sociale lasten konden vrijwel geheel worden ge nivelleerd door de afschaffing van om zetbelasting op 1 Januari. De export- prijzen stegen echter enigszins. In het binnenland wordt van buiten landse concurrentie nog weinig hinder ondervonden; mogelijk zal W. Duitsland echter in de toekomst een grotere rol gaan spelen. Op de buitenlandse markten neemt de internationale concurrentie langzaam toe. Zoals reeds lang baart de personeels voorziening grote en vele zorgen. Het st 'kkerijprobleem en de met thuiswerk en avondwerk verbonden moeilijkheden blijven bestaan. Tevens vindt plaatselijk een scherdpc loonconcurrentie plaats; niet alleen tussen de verschillende be drijfstakken, maar ook tussen de ver schillende bedrijven in eenzelfde bedrijfs tak onderling. Loonoverbieding veroor zaakt een groot verloop onder de vak kundige arbeiders en tast de personeels kanen ernstig aan. De schoenindustrie kan op 1954 terug zien als een gunstig jaar en ook de vooruitzichten voor 1955 zijn goed. Lederindustrie. De levering van Indonesische buffel huiden, waarvan de aanbiedingen steeds schaarser en de sorteringen steeds slech ter worden leverde enige belemmering op bij de productiemogelijkheden. Ook werd enige stagnatie ondervonden door de sta kingen in de Engelse havens. De afzetmogelijkheden in het binnen land werden voor boxcals en kalfssuède belangrijk minder door het hoge prijs peil en het toenemend gebruik van goed kopere rundboxsoorten en splitsuède. Te vens nam de import in Nederland sterk toe, doordat lederfabrieken uit omliggen de landen hun productie-overschotten op de Nëederlandse markt brachten. De af zetmogelijkheden voor zooileder waren in verband met de Belgische concurren tie en het sterke gebruik van rubber ver vangingsartikelen slecht. De buitenlandse markten waren minder gemakkelijk be reikbaar tengevolge van invoerbelemme- ringen, hoge invoerrechten en de scherpe concurrentie. Reeds meermalen wees ik op de funeste gevolgen van de vrije uit- voermogelijkheid van Nederlandse hui den, waardoor de prijzen hier op een hoger peil gehouden worden dan elders en de Nederlandse concurrentiekracht verzwakt wordt. en Evenals in de schoenindustrie blijft een goede personeelsvoorziening moei lijk. Voor zover dit een gevolg is van de huidige hoogconjunctuur is dit niet onrustbarend. Zodra het verschijnsel echter chronisch wordt, dient men zich te bezinnen op maatregelen om bij jonge mensen interesse te wekken voor de ar beid in de looierij. Led erwarenindustr ie. De handschoenenindustrie was gedu rende 1954 goed van opdrachten voor zien. Het alom heersende tekort aan ar beidskrachten deed zich ook in deze in dustrietak gelden en beïnvloedde de pro ductie in nadelige zin. De afzetmogelijk heden werden in het binnenland enigs zins beperkt door de concurrentie van Belgische en Franse producten. Hiei staat tegenover, dat Nederland in België concurrerend werkhandschoenen kan aanbieden, al zijn de verhoudingen door de nieuwe loonronden, waardoor de ex portprijzen enigszins stegen, minder gun stig dan in 1953. Belangrijke steun ondervond ook deze bedrijfstak va nde door de Overheid voor het leger geplaatste orders. De Overheid heeft echter de mogelijkheid tegenovr deze jonge bedrijfstak nog ver der te gaan door afschaffing van de weeldebelasting op lederen handschoe nen. j Fourniturenindustrie. In deze bedrijfstak waren de uitkom sten in 1954 niet onverdeeld gunstig, daar door overschrijding van de levertij den voor grond- en hulpstoffen stagnatie in de productie ondervonden werd. Ook het tekort aan jeugdig personeel, waar door veelal niets anders resse dan het in dienst nemen van oudere, ongeschoolde personen, die in verband met hun leef tijd niet meer zo konden word enopge- leid als redelijkerwijze noodzakelijk was, oefende een remmende invloed uit op de fabricageuitkomsten. Lederhandel, Het jaar 1954 begon hier vrij kalm daar de meeste schoenfabrikanten nog slechts in het klein inkochten voor de voorjaars- en zomercollecties. Voor de steeds groter wordende schoen collecties welke bovendien grotere kleurvariaties meebrengen, worden af sluitingen voor kwantiteiten overleder minder gebruikelijk. Dit heeft tot gevolg, dat door de handel steeds meer leer soorten in voorraad gehouden moeten worden, om sneller aan de vraag te kunnen voldoen. Daar de prijzen voor de hidden medio 1954 een dalende tendenz vertoonden en men verwachtte dat de prijzen voor overleder dienovereenkomstig ook zou den gaan dalen, voelde de schoenfabri kant er niets voor leder in voorraad te nemen. Gelukkig was de vraag naar schoenen bij de winkeliers groot en kon den de schoenfabrikanten vlot gaan wer ken. Een van de ledersoorten die vooral in de 2e helft van dit jaar veel opgang maakte was het „Juchtenleder". Door de invoerrechten, die op het geïmporteerde „betere Juchtenleder" drukken, kregen de z.g. binnenlandse juchten-producten een mooie kans. Vooral de laatste 4 maan den van het jaar zijn zeer goed en de WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOETBALLEN 1954. Het is een goede gedachte ge weest van de directie van „Mawa- film", Zomerstraat, om bestuur ders van voetbalverenigingen uit te nodigen voor een filmvoorstel ling in de achterzaal van de Lin deboom. Een voortreffelijk idee, omdat het programma dat geboden werd, vooral voor voetballiefheb bers zeer interessant was in dit programma kon men het gehele verloop van het wereldkampioen schap voetballen 1954 op het witte doek volgen. De aanwezigen Donderdagavond in de Lindeboom hebben genoten van het vaak fantastische spel der „matadoren" van de voetbalsport. Vertraagde opnamen stelden de toeschouwers daarbij nog enkele malen in de gelegenheid om de verfynde techniek rustig te bekij ken. Geleidelijk aan, zoals1 ook by de wereldkampioenschappen zelf, groeit de spanning, tot de climax wordt bereikt in de grote wed strijd Duitsland-Hongarije, waar uit Duitsland als wereldkampioen te voorschijn treedt. De opnamen zijn voortreffelijk, terwijl het com mentaar zeer goed aanluit. Al met al een programma, dat het zeker als ontspanningsavond voor de voetballers goed zal doen. De ken nismaking van de aanwezige be stuursleden met deze film was van dien aard dat we wel mogen ver wachten dat een meer uitgebreide categorie in staat zal worden ge steld het wereldkampioenschap voetballen 1954 nog eens opnieuw te beleven. Ongetwijfeld zal het bij velen in de smaak vallen. Wat u te zien krygt Enige kijkjes' in de trainings kampen. De belangrijkste gedeelten uit de 21 wedstrijden en natuurlijk de onvergetelijke match Hongarije- Brazilië en de machtige eindstrijd tussen Hongarije en Duitsland. Deze prachtige voetbalfilm werd opgenomen door dertien cineasten die in totaal 24.000 meter film naar de studio brachten. In de studio werd uitsluitend het aller beste samengevoegd, waardoor men er in slaagde een uitzonder lijk goede sportfilm van 2600 mtr. lengte op de wereldmarkt te bren gen. Ongetwijfeld zullen duizenden voetbalenthousiasten genieten van wat de grootste voetbalcracks van onze tyd op het groene veld weten te brengen. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden EEN BOEIEND FAR-WEST VERHAAL door PIKE NORTON WILL'S. 14 „Wat zoek je, Ben? Heb je je schoonmoeder verloren?" „Nee", grinnikte een ander, „die zou hij vast niet opzoeken. Ik denk dat zijn hondje weggelopen is". De omstanders bulderden van 't lachen. Algemeen was de slechte verhou ding tussen Ben en zijn schoonmoe der bekend, die zijn oorzaak vond in een hondje, dat het eigendom was van de schoonmoeder en waar Ben als de dood voor was. Ben keek de spreker vals aan, maar wist zo gauw geen antwoord te vinden. Ook Larry en Bill wa ren er bij komen staan. „Wat is er van je dienst, sheriff?" vroeg de laatste. „Ik wil graag de linker-achterpo- ten zien van al je paarden die hier op de ranche zijn", luidde het ver rassende antwoord. Een gemompel van verbazing steeg uit de rij ender cowboys op. „Waar is dat goed voor?" vroeg Larry. „Ik heb een spoor ontdekt, dat hier naar toe leidt. De hoeven van de paarden moet enuitwijzen of de man die ik moet hebben, hier is of niet". Larry schokschouderde en gaf 'n paar cowboys bevel de paarden bij een te drijven in de corral. Daarna begon een langdurig en lastig karweitje. De halfwilde paar den lieten zich niet gemakkelijk vangen en eenmaal aan de lasso, was het nog niet eenvoudig om hun hoeven te bekijken. De beesten ken den maar al te goed het onprettige gevoel beslagen te worden. De cowboys deden hun best de paarden zo wild mogelijk te maken en trokken een doodongelukkig ge zicht als er weer een ontsnapte. Sheriff Wilton voelde het verzet, maar stond er machteloos tegen over. Slechts langzaam vorderde 't onderzoek. Toen er echter een grote bruine hengst werd voorgeleid, die al verschillende malen ontsnapt was, kwam er een merkbare span ning onder de belangstellenden. Ben hief de poot op, keek even en vroeg: „Van wie is dat paard?" „Van mij", antwoordde Billy. De sheriff deed een stap naar vo ren. „In naam der wet, je bent mijn arrestant. Je wordt verdacht van moord op „Crazy Jim". Even heerste er een doodse stilte. Billy bleef uiterlijk doodkalm, maar niemand zag hoe zijn vuisten sa mengeknepen waren, tot de knok kels wit werden. In het kort ver telde de sheriff van de ontdekking van het lijk en de sporen, die recht streeks naar Diamond-G-ranche lei den. „Stap op je paard en ga mee. Wie had je gisteren bij je?" „Zoek dat zelf maar uit. Eén on schuldige gevangene is al voldoen de". „Ook al goed. Dat krijgen we wel uit je", zei de sheriff grimmig. „Vooruit, we vertrekken". De drie mannen wilden naar hun paarden lopen, doch de kring der cowboys bleef gesloten. „Maak geen grapjes, mannen", zei sheriff Wil ton zenuwachtig. „Wij vertegen woordigen hier de wet en het zal jullie zwaar opbreken als je ons in onze taak belemmert". Geen der cowboys gaf antwoord. Hun gezichten stonden dreigend. Ze waren niet van zins hun baas zon der meer als gevangene te laten vertrekken. Larry Joker, 't nutteloze inziend omzetten vooral ook In de zwaardere leersoorten zijn in stijgende lijn. Looistof fenhandel. De lederindustrie had In 1954 een gunstige ontwikkeling door goede afzet der schoenfabrieken en toenemend ge bruik van zooileder. Daardoor werd het gebruik van plantaardige looistoffen ook groter. De aanvoer van plantaardige looistoffen ondervond geen grote moei lijkheden, slechts het Quebracho Extract was enigszins moeilijk leverbaar. In dit verband is de tendenz bij de looierijen om hun productiekosten te verminderen door de vervanging van naar verhou ding duurdere extracten door goedkopere, maar niet minderwaardige, andere ex tracten vermeldenswaard. Ook in ander opzicht stelde de looierij zich meer dan voorheen open voor nieuwe methoden, welke tot kwaliteitsverbetering of kos tendaling kunnen leiden. Ongetwijfeld wordt dit gestimuleerd door de meer actieve rol, welke het Lederinstituut T. N. O. als voorlichtingsorgaan voor da lederindustrie op zich heeft genomen. De voorzitter zei tenslotte Ik wil echter niet besluiten zonder met grote voldoeping de totstandkoming van di fraaiet kanoortgbouw te memoreren. Het is inmiddels in de practijk gebleken, dat de betere outillage, de prettige om geving en het beschikken over voldoende ruimte de werkzaamheden van de Ka mer zeer bevordert ten voordele van het bedrijfsleven in haar district. Hij dankte ook de secretaris en 't personeel van de Kamer voor het vele en goede werk dat zij onder moeilijke omstandigheden had den moeten verrichten. VRAGEN OVER SCHADE EN AFSLUITING BIESBOSCH EN LANGSTRAAT. Dr. Van den Heuvel richt zich tot ministers. Het Tweede Kamerlid dr. N. van den Heuvel (KVP) heeft aan de minister-president en de ministers van Financiën en van Verkeer en Waterstaat de volgende schriftelij ke vragen gesteld Kunnen de ministers reeds een overzicht geven van de schadelij ke gevolgen, wlke de jongste stormvloed aan hoofd- en buiten waterkeringen, aan levende have, gronden en gewassen en aan an der roerend goed heeft veroor zaakt In hoeverre kunnen de ministers onderschrijven, dat met name het Brabantse Biesboschgebied met inbegrip van de Langstraat door de jongste stormvloedramp zeer ernstig is1 getroffen, de nieuwe dijkdoorbraken in de Biesbosch- polders een gevolg zijn van het niet voldoende beklonken of gezet zijn der pas herstelde dijken en naast de afsluiting van Donge en Oude Maasje ter voorkoming van nieuwe calamiteiten een stohmvloedkerende dam rond de Biesbosch dringend noodzakelijk is Kunnen de ministers1 mededelen, in hoeverre de bestaande regelen betreffende noodvoorzieningen dijkherstel, de wet op de waters- noodschade 1953, de gewijzigde en aangevulde regeling' hulpverle ning oorlogsslachtoffers 1940-1945 naast de geldende uitkeringen uit het Nationaal Rampenfonds op de thans getroffen slachtoffers na tuurlijke en rechtspersonen van toepassing zyn Mochten de ministers onver hoopt van oordeel zijn, dat de na- tionaal geldende regelingen op de gevolgen van de jongste storm- j vloed niet van toepassing zijn, welke maatregelen ter vergoeding van de thans ontstane schade ook in de persoonlijke sfeer denken zy dan te nemen ruim anderhalf uur adembenemend voetbal van alle grootmeesters ter wereld. zal worden vertoond op 4 en 5 Januari in Zaal KO DE NIJS, Grotestraat WAALWIJK. AANVANG 8 UUR Entrée f 1.Junioren t/m. 14 jaar f 0.50 Kassa open 6 uur. Zie recentie in dit blad. GROTE KINDER VOORSTELLING WOENSDAG 5 JANUARI 1955 aanvang 2 uur in Zaal „CONCORDIA" te LOONOPZAND de twee bekende rakkers van KLAAS VAAK in onze POPPENKAST deze maal Puk en Muk by de mensenetersstam de Oelewappers. Verder Prof. BARNO JACOVI de bekende GOOCHELAAR. Lachen Gieren Brullen. ENTRÊE SO CT. alle rangen groot en klein Plaatsbespreken k 10 ct. p.p. 5 Jan. aan de zaal vanaf 12.15 Voor Kaatsheuvel (dito) ZATERDAG 8 JANUARI 1955 aanvang 2 uur in Zaal J. VAN DUN te KAATSHEUVEL Mgr. Völkerstraat 2 De Spaar - Lopende rekening - en Voorschotboekjea, moeten worden ingeleverd van 10 tot en met 15 Januari 1955. De Bank is GESLOTEN van 1 tot en met 5 Jan. 1955. De Kassier C. VAN ROOIJ Boerenleenbank Kaatsheuvel. VRAAGT voor DIRECT (paardenleer), buitengewoon degelyke jassen voor de onge looflijke lage prijs van F 125.- Ook lederen jekkers en vesten. LEEN A ARTS De Kledir gboxer Hoek Plusplein 16 TILBURG Reisgeld wordt vergoed. Cl WA GROTESTR. 207 TEL. 2190 van tegenstand, kwam tussenbeide. „Laat maar, jongens", zei hij. „We weten allemaal dat de „boss" onschuldig is. De zaak komt wel weer in orde. Buck is er immers ook nog. Als men hem niet gauw genoeg loslaat, dan kunnen we al tijd nog optreden...." De stille dreiging in de laatste woorden ontging de sheriff niet. Hij vond het maar raadzaam om zo spoedig mogelijk te vertrekken. Ongaarne lieten de boys hem gaan. Hun vingers jeukten om die eigenwijze sheriff en zijn assistent even duidelijk te maken dat hij op Diamond-G-ranche weinig in te brengen had. Larry Joker was ech ter hun voorman, wie ze ten volle vertrouwden en ze gaven gevolg aan zijn bevel. Billy werd in de gevangenis van Humbercity opgesloten. Het nieuwtje dat „Crazy Jim" vermoord was en dat de vermoede lijke dader reeds gevangen was, verwekte grote opschudding in het stadje. De burgers verzamelden zich rond de gevangenis en bespraken het nieuws. De sheriff bewoog zich zelfverze kerd tussen de mensen, in het besef dat hij vlug werk geleverd had. Steeds opnieuw moest hij het ver haal vertellen van de ontdekking van de moord en hij verzuimde niet uitvoerig te schilderen hoe hij zich gedragen had op Diamond-G-ran che te midden der cowboys, die hij er met moeite van weerhouden had om hem aan te vallen. Als men hem vroeg waarom hij niet een ex peditie tegen hen uitzond, veran derde hij snel van onderwerp, zeg gend dat hij het de boys niet kwa lijk nam dat zij voor hun baas op kwamen. Ook Glan Silverring was onder de, rond de gevangenis, ver zamelde burgers. Hij nam sheriff Wilton even ter zijde en vertelde deze dat hij in de nacht van de moord op Bill Hos ting de jonge Hosting ook had zien rijden. De sheriff knikte ernstig. „Het is goed dat je me dat vertelt, Glan, dat is erg verdacht. Durf je het onder ede te bevestigen?" „Kijk eens, sheriff", begon Glan schijnheilig, „ik heb het je verteld, maar ik ben er zeker van dat je het zelf ook wel ontdekt zou hebben". De sheriff knikte. „Natuurlijk" zei hij, „maar toch is het goed van je om het me te zeggen. Het verge makkelijkt de zaak, nietwaar?" Glan knikte.'-„Precies", zei hij, „zo dacht ik er ook over. En dan die kwestie van dat getuigenTja Iedereen heeft wel eens wat gedaan, hé, en dan vond je altijd de wet te genover je staan. Je komt er dus niet gemakkelijk toe om hier iets te zeggen tegen iemand. Dat is be grijpelijk, nietwaar?" De sheriff lachte beschermend. „Natuurlijk. Ik begrijp je schroom, maar omdat het „Juist, omdat het hier een vader moordenaar betreft, voel ik me daartoe verplicht". Sheriff Wilton beaamde dit vol komen en klopte Glan op zijn schouder. Deze verdween weer, en toen de mensen door kregen dat ook de sheriff niets nieuws meer wist te vertellen, verspreidde zich de me nigte. Billy zat eenzaam in zijn cel en vroeg zich af waar Buck mocht uit hangen. Hij had het verstandiger gevonden niet te vertellen dat deze hem begeleid had gedurende de te rugweg van Colorado Mountains tot Diamond-G-ranche. Wanneer hij dit verteld zou heb ben, was Buck gebonden door zijn verklaring en moest bovendien nog aanvaardbaar maken wat hij die nacht dan wel uitgevoerd mocht hebben. Nee, Buck moest in vrij heid blijven, dan had hij de meeste kans spoedig de gevangenis te ver laten. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 6