DE IM3STHHT HAARSTEEG SPRANG Waalwijkse en Langstraatse Courant DRUNEN ELSHOUT VLIJMEN CAPELLE TUINBOUW. Doof dat znurbranden op Uw maag met 'n paar Rennies. ,DE ECHO' VRIJDAG 7 JANUARI 1955 Uitgever Waalwftkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO WN HET ZUIDEN 78e JAARGANG No. 3 Abonnement 19 cent per week 2.48 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 ZOND AG-ART SENDIENST Dienst: Dr. Verhaak. VERDRONKEN LAND. De toneelclub der RKJB gaf met me dewerking van de Boerinnenbond Zon dagavond in het dorpshuis een toneel uitvoering. De zaal was geheel bezet. Opgevoerd werd een toneelspel in drie bedrijven van Arie van der Lugt, ge titeld „Verdronken Land". Dit drama dat gebaseerd ls op histo risch efeiten van de overstroming van de Krimpenwaard voor 25 jaar geleden is in deze tijd weer wel zeer actueel geworden. Dit toneelspel tekent nog eens scherp de strijd van de boer tegen het water, die met een slag de vrucht van jarenlang zwoegen vernield kan zien. Dit toneelspel tekent ons ook de mens in zijn strijd van jalousie, haat, liefde^ en berusting. Wat de Heer doet, is welge daan ,zegt men na de ramp waarvan dit spel verhaald. Niet iedereen kan die, en ook hiervoor is dikwijls veel strijd nodig, een strijd die wij in dit spel zo fraai gespeeld zagen. Verdronken land is een toneelspel dat vooral in deze tijd weer sterk tot iedereen spreekt en met de keuze van dit werk deed de toneel groep een goede keus. Het spel werd prima gespeeld en verschillende hoofd rolsprekers hadden een uitspraak die men niet beter wensen kon. De dreiging van de komende ramp voor deze ang stige mensen werd fel en helder gete kend door het fraaie spel en was voel baar voor iedereen die met dit spel mee leefde. Decor en grime waren prima ver zorgd. De RKJB gaf weer een succes volle uitvoering en oogstte een daverend applaus. FILMAVOND. Ter gelegenheid van de uitbreiding van de garage M. Elshout met een on- derhoudsaldeling, werd Maandagavond in de zaal van Th. Elshout voor geno digden en klanten een filmavond gege ven, welke verzorgd werd door de bhelL Er werden verschillende zeer interes sante films vertoond, o.a. over de aard oliewinning, een film over Curasao en enkele technische films. Ook werd een technisch praatje gehouden, waarvoor veel interesse bestond. Tot slot werd on der luide bijvalsbetuiging een film ge draaid over de TT races van Assen '54. Een zeer interessante film, waarvan de Shell de primeur heeft. De heer M. Elshout dankte allen tot slot voor hun opkomst en iedereen ging tevreden naar huis. Met deze fraaie film avond werd de band tussen garagehou der en klant zeer zeker verstevigd. BURGERLIJKE STAND over December 1954. Geboren Cornelis Albertus zv A v d Pluijm en J M de Jongh Gerard us Christianus Theodorus zv J Th v Loon en A J Vissers Johannes Jacobus An- tcine Marie zv J C A v Delft en A P v Dongen Goverdina Maria dv D H C v d Brink en H A M v d Velden Martinus Arnoldus Maria zv L A Musters en P v Drunen Cornelis Jo hannes Antonius Maria zv L A v Log- ten en M Visschers Elisabeth Hendri- ka Christina Maria dv Th H Pelders en W C Mimpen Adrianus Antonius Christianus Maria zv L A v Sambeek en A J Lommers An toni a Maria dv C v d Wiel en J W Opperman Catha- rina Johanna Maria dv J H Klerx en C A Cales Gerardus Lambertus Maria zv J J Klomp en P L M Mimpen Me- chelina Wilhelmina Josepha dv J W de Gouw en Ida van Noort Adriana Pe- tronella Maria dvGPv Loon en I W M de Bekker Josephina Maria Lam- berta dv A M Klerx en J W de Gouw Adriana Maria dv A v Delft en J G Pulles Johanna Elisabeth Helena Ma ria dv P J A v Iersel en H M Verdiesen. Huwelijken Petrus Antonius v Erp 32 j en Gerdina Catharina Pulles 26 j Hartog de Lange 39 j en Rebekka Marianne Gies 30 j Nicolaas Alphon- sus Joannes Smits en Wilhelmina Cla- sina Maria Elisabeth Sikkers. WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL 1954. Zaterdagavond 8 Januari zal in het dorpshuis de film worden vertoond van de Wereldkampioenschappen Voetbal 1954 in Zwitserland. Deze filmavond wordt gegeven onder auspiciën van RK DVC. Het lijdt geen twijfel of voor de ze avond zal zeer veel belangstelling be staan. Aanvang 7.30 uur. BALAVOND. De Ned. Bond van Oudstrijders zal op lb Januari a.s. in de zaal van Th. Els hout een balavond geven. BRANDWEER. De Brandweervereniging alhier zal op 17 Januari a.s. haar jaarvergadering hou den in café M. van Huiten De jaarlijkse feestavond zal gehouden worden op 22 Januari in Hotel Vissers. VORMINGSAVOND. A.s. Maandag om 7,30 uur zal in het dorpshuis de derde vormingsavond qeqe- ven worden voor de leden van de KAB. De eerw. pater Francino zal spreken over het Katholieke onderwijs. ELSHOUT VOORUIT. Elshout Vooruit hield haar halfjaar lijkse algemene bestuursvergadering. Na opening met Chr. Groet door de voor zitter de heer P. Janssen, met welkom aan de aanwezigen en de wens dat 1955 voor de bestuursleden zowel als voor Elshout Vooruit veel goeds mocht bren gen. kreeg de secretaris de heer C. Boe len, gelegenheid voor de notulen van de laatste vergadering. Deze werden zon der opmerkingen onder dank goedge keurd. Ingekomen was een schrijven van de heer H. Portier, waarbij hij bedankte als bestuurslid van E.V. in verband met zijn vertrek uit de parochie. De voorz. dankte nog de heer Portier voor het vele werk voor E.V. gedaan en wenste hem en zijn gezin het allerbeste toe. In de kascontrolecommissie werden be noemd de heren G. Kuijpers, A. v. Hui ten en J. van Stiphout. Daarna deelde de voorzitter mee, dat de vereniging omgezet moest worden in een stichting in verband met de te ver wachten subsidie van Maatschappelijk werk. Er bestaat gegronde hoop dat het werk van Elshout Vooruit behoorlijk door het ministerie financiëel gesteund zal worden. Nogmaals kwam de contributieverho ging ter sprake. Van gezinskaarten zag men af, omdat men daarvoor erg moei lijk een bedrag kon vaststellen. Beslo ten werd het lidmaatschap te verhogen tot f 1.50. Algemeen was men van oor deel dat het nog aan de lage kant was. Verheugend vond men het dat de eer ste vormingsavond voor de jeugd zo goed in de smaak was gevallen. Treurig vond men de belangstelling voor de ont wikkelingsavonden. Daaruit meende men te mogen concluderen dat speciaal werk meer belangstelling heeft en men zou proberen daarop verder door te werken. Megedeeld werd dat de eerw. Broe der Florent heeft aangeboden een lezing te komen houden over de stichter der Xaverianen, dhr. Th. Jac. Rijken, een oud-parochiaan. Van de rondvraag maakte de heer Portier gebruik om dank te zeggen voor d> steeds prettige samenwerking. Waar schijnlijk had men eikaars hulp nog wel eens nodig in verband met de plannen die de parochie Drunen heeft. Daarna de gebruikelijke sluiting. OOST.PRIESTERHULP. Door de leden van de RKJB zal dezer dagen de graaninzameling gehouden wor den voor de actie Oost-Priesterhulp. DE ZWALUW. Zaterdag 8 Januari a.s. maandvergade ring van de Zwaluw in café van den Hout (den Braai). Zeer belanqrijke agenda: Stemmen om nieuw clublokaal erz. Derby ringen in ontvanqst nemen. Aanvang 8 uur; trouwe opkomst ver wacht ROZENJACHT. Zondag 9 Januari maandvergadering van het Kruisbooggezelschap Rozenjacht gevestigd in café A. van Vugt; met het oog op de belangrijke agenda worden alle leden zeker verwacht. UITVOERING V.G.T. Vlijmens Gemengd Toneel zal op Zon dag 9 Januari haar tweede winteruitvoe- ring geven in zaal Toonkunst Joh. Peij- nenburg. Opgevoerd zal worden „De Beul, de ster en het Kindeke", van Jan Batumburg, een spel in drie bedrijven. Het is ditmaal een gecostumeerd stuk; hel laat zich aanzien dat VGT met dit stuk haar goede naam weer hoog zal houden. Aan belangstelling zal het dus weer niet ontbreken. De voorverkoop van kaarten gaat zeer goed. De toneel liefhebbers staat weer een mooie avond te wachten. TELEGR.-ADRES „ECHO" VERGADERING VEEVERZEKERING. Onder voorzitterschap van H. van den Erandt, hield de Onderlinge Veeverze kering in café J. van Oijen haar jaar vergadering over 1954, waarvoor de be langstelling zeer groot was. Na met de Chr. groet te hebben geopend gaf de voorzitter een kort overzicht over het afgelopen jaar, waaruit kon de conclu sie worden getrokken dat de verzekering er momenteel zeer goed voorstaat en dat met vertrouwen de toekomst tegemoet kan worden gezien. Na voorlezing van de presentielijst en de notulen van de vorige vergadering door de secretaris de heer J. van Oijen, paf deze een uitgebreid financiëel over zicht waarvoor hij de algemene goed keuring van de vergadering kon weg dragen. In het afgelopen jaar moesten 14 runderen worden opgeruimd, wat zeer gunstig mag worden genoemd; de totale waarde daarvan bedroeg f 9755,de opbrengst daarvan bedroeg f 4914, I per koe werd daarvoor opgebracht f 10,40. De uit te betalen vleesprijs werd vastgesteld op f 1 per pond, plus f 20 voor de huid. De aftredende bestuursleden H. van Esch, Corn. Kok, L. van Bijnen, J. van Son en P. van Baardwijk werden met Havenverkeer. Het aantal op- en afgaande sche pen bedroeg, wat de haven alhier betreft, in het vorige jaar 77 sche pen met een totaal-inhoud van 6649 ton. Het motorschip „De Hoop" dat een abonnement heeft en wekelijks de haven in- en uitgaat, is hieron der niet begrepen. P.V. De Luchtvaart. Zaterdagavond 8 uur houdt de Postduivenvereniging „De Lucht vaart" in haar clublokaal, café meerderheid van stemmen herkozen. Het op te ruimen vee werd voor dit jaar bij inschrijving verkocht aan P. Dekkers. Besloten werd voortaan f 1 boete te heffen voor het niet bijwonen van de jaarvergadering. In plaats van Jac. Pul les, die zich wegens hoge leeftijd niet meer beschikbaar stelde, werd tot lid van d.; Commissie van Toezicht gekozen zijn zoon Giel Pulles. Van de rondvraag werd niet veel gebruik gemaakt; hierna wenste de voorzitter alleen een voorspoedig 1955 eu sloot de vergadering op de gebrui kelijke wijze. ONGEVAL. Toen Zondagnamiddag een zekere heer j v. d. W. uit Heusden per rijwiel ons dorp passeerde op weg naar huis, kwam hij tegenover het woonhuis van de land- j bouwer Fr. van Bijnen zo ongelukkig te vallen dat hij bewusteloos bleef liggen, i De oorzaak hiervan was dat een tas die zich aan het stuur bevond tussen de spaken van het voorwiel terecht kwam. Direct toegeschoten hulp waarschuwde ijlings Dr. Verhoeven uit Vlijmen, die spoedig ter plaatse was, hij constateerde een zware hersenschudding en liet het slachtoffer per ambulancewagen naar het ziekenhuis in Den Bosch overbrengen. MUZIEKAVOND. De harmonie St. Cecilia alhier zal haar donateurs en honoraire leden Zon dag a.s. in de zaal De Harmonie haar jaarlijkse muziekavond aanbieden. Naast een aantal prachtige muziek nummers die zullen worden uitgevoerd, vermeldt het programma dit jaar nog een speciale attractie n.l. optreden van een humorist, de heer Lips uit Wagenberg, met begeleiding van een accordeon. Verder verleent medewerking de boe ren kapel De Poffers. Het programma, dat om half 8 aanvangt, ziet er als volgt uit: 1 Saint Triphonmas; 2 Lugdunum, ouverture; 3 Les Rozes du Midi, Valse; 4 Mars; 5 Optreden dhr. Lips; 6 Optre den Boerenkapel; 7 dhr. Lips; 8 Boeren- kapel. De donateurs kunnen tegen be taling van 50 cent een persoon mee brengen op vertoon van de donateurs- kaart. 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar-minuten! Nag vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en over al innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. 25 JAAR LID VAN EXCELSIOR. De heer Joh. Maijers Hzn. was dezer dagen 25 jaar werkend lid van de Chr. Gemengde Zangvereniging Excelsior al hier. Op de repetitie van j.l. Maandag avond werd de zilveren zanger, die sinds vele jaren bestuurslid is, door de voor zitter, de heer W. Timmermans, gehul digd, waarbij hem als aandenken aan de ze bijzondere gebeurtenis een prachtig polshorloge werd aangeboden. VOGELTENTOONSTELLING. De Kanarie-vereniging De Vogel vriend te Sprang-Capelle, houdt a.s. Za terdag in het café van de heer v. Zwie- tering een tentoonstelling, zoals door de ze vereniging vorige week reeds te Ca- pelle werd gehouden. 70-JARIG BESTAAN. De Chr. Gem. Zangvereniging Excel- sitr herdenkt de volgende maand haar 70-jarig bestaan. Wij vernemen dat het in de bedoeling ligt dit feit te herdenken met een uitvoering en een feestelijke ver gadering. FILM-AVOND. Uitgaande van de Bljbelkioskvereni- ging te Amsterdam zal a.s. Maandag in het Geref. Kerkgebouw alhier een inter kerkelijke avond worden gehouden, ter propagering van het werk van genoemde vereniging. In deze samenkomst, die om 8 uur aanvangt, zal het woord worden gevoerd door de propagandist van de Bijbelkioskver. de heer Bekker, terwijl voorts een mooie film: „Verborgen schat- j ten" zal worden vertoond. De Chr. Gera. Zangvereniging „Looft den Heer" ver leent verder haar medewerking. Ds. W. N. v. d. Hout zal een openingswoord spreken. T.B.C.-FILMAVOND. A.s. Donderdag 13 Jan. des avonds half 8 zal in de zaal van de Chr. Volks- btnd alhier, uitgaande van de Stichting Interkerkelijk Prot. Sanatorium I.P.S. en het TBC-fonds Draagt Elkanders Lasten DEL, een TBC-filmavond worden ge houden. Om 5 uur wordt voor de jeugd een speciaal kinderprogramma gedraaid. Cové-v. d. Haart aan de Nieuwe vaart, een algemene ledenvergade ring. In verband met de belangrijke agenda, vertrouwt het bestuur dat alle leden aanwezig zullen zijn. Opdracht. Het bouwen van een landbouwers woning aan de Heistraat, voor reke ning van Wed. T. v. Campen en on der architectuur van Ir de Wilde uit Breda, is, naar we vernemen, opgedragen aan de heer H. Wage- makers. Burgerlijke Stand Sprang-Capelle over December 1954. Geboren: Josijna Lamberta, dv. W. Verhoeven-v. d. Schans; Sijbe Maurits Meindert, zv. M. W. Man- demakers-v. d. Galiën; Johannes Antonius Leonardus Maria, zv. J. H. Emmers-Brekelmans; Chsistianus Johannes Maria, zv. J. C. v. Dijk- Zeebregts; Gesina Maria, dv. J. Óp- horst-Waltz; Adriana Johanna Ca tharina Maria, dv. N. H. Verschure- Langerwerf; Geertruida Johanna, dv. J. C. Dekkers-v. Vugt; Aaltje Aleida, dv. A v. d. Schans-Everts; Maria, dv. T. Haverhals-Groene- veld; Wilhelmina, dv. J. v. Zelst- Wuijten; Jacob'a, dv. A. Kamerman- v. Dongen; Gerardus Cornelis, zv. G. P. Damen-'t Hoen. Gehuwd: Marinus Andreas van Strien 26 j. en A. A. Molegraaf 25 j.; Gerardus Petrus Sterrenburg 27 j. en Johanna Jenneke Vissers 27 j.; Hendrikus Vos 29 j. en Din- gena Maria de Bie 21 j.; Herbert Adolf Kramer 32 j. en Jacomijna Sprangers 31 j. Overleden: Helena Cornelia van Ballegooijen 95 j., wed. van J. H. Scholt, eerder wed. van A. A. Scholt; Cornelis van den Hoven 76 j., wedn. van C. J. de Jong; Sander Sanders 67 j., echtg. van B. Borst; Pieternella Johanna v. Zelst 48 j., echtg. van Th. Blom; Antonie Roo- senbrand 72 j., echtg. van C. Ver- duijn. Ingekomen: S. Verlaan van Zel- hem; D. de Bie-Kuijsten van Waal wijk; J. v. d. Heijde en echtgenote van Naaldwijk; A. Wagemakers van Amsterdam. Vertrokken: Th. Rosenbrand naar Californië; D. M. Vos-de Bie naar Heusden; M. Waarts en kinderen naar Tilburg; A. W. v. d. Schans naar Loonopzand; J. G. Addink en echtgenote naar Rheden; J. W. Oerlemans naar Hengelo; J. P. Reij- naars naar Waspik; A. Snijders naar Oosterhout; D. C. Quirijns naar Rotterdam. Alle verkeer weer mogelijk over Waspiksedijk. Het doorgaand verkeer van en naar Waspik, dat daags vóór Kerst mis in verband met de hoge water stand in de polders ten Noorden van de Waspiksedijk, voor auto's en andere voertuigen was omgelegd via Nieuwevaart en Waspik-Boven, is thans weer in beide richtingen over deze dijk vrijgegeven. In ver band hiermee stoppen de B.B.A.- bussen lijn 22 weer aan de eigen lijke halte bij het begin van de Hoofdstraat (Westzijde) en wordt de B.B.A.-dienst lijn 35 ook weer over deze dijk gereden. Vergadering Spaarkas. De in café Cové-v. d. Haart aan de Nieuwevaart gevestigde Spaar kas-vereniging „Vele Kleintjes ma ken één Grote" komt Zaterdag avond half 9 in haar clublokaal bij een ter bespreking en vaststelling jaarlijkse feestavond. Volksonderwijs. De plaatselijke afdeling van de vereniging Volksonderwijs belegt volgende week Woensdag 12 en Donderdag 13 Januari in Stations koffiehuis een tweetal propaganda- feestvergaderingen, waaraan mede werking wordt verleend door de to neelgroep van de afdeling Gorin- chem van Volksonderwijs. Opge voerd zal worden het blijspel in 3 bedrijven van Terence Dudley, naar de vertaling door Gerard Rekers „Daar moet je een vrouw voor zijn". FILMAVOND. Woensdagavond werden onder grote belangstelling in de Geref. Kerk aan het Bruggetje Zendingsfilms vertoond. Het voorprogramma liet ons op voor treffelijke wijze zien en horen de groot meester der muziek Toscanini als com ponist en vooral als dirigent. Daarna boeide de eerste van de twee door Ds. Richters, Directeur van het Zendings centrum te Baarn, zelf opgenomen films hel oog, n.l. Kleurenspel der Tropen. De ze kleurenfilm toonde ons op overtuigen de wijze het feest van kleuren dat in Indonesië te zien is in landschappen, in kleding, in dorpstaferelen en in volks dansen. De hoofdfilm Frontlinie Oost bewees dat de verschillende heidense godsdien sten in Indonesië nog springlevend zijn, al worden ook deze bedreigd door het communisme. Deze film liet ons duide lijk zien hoe de strijd voor Christus met vele middelen gestreden wordt, o.a. de lectuurdienst, zo uitermate belangrijk in een tijd, nu een vloedgolf van commu nistische lectuur de honderdduizenden die pas hebben leren lezen overspoelt; de me dische dienst, van niet te onderschatten j**r Inventarisatie in dte Londense dierentuin. Evenals in handelszaken, wordt de levende have in de dierentuin van Londen jaarlijks geïnventariseerd. De oppasser van de Konings penguins vergelijkt of het aantal klopt met het opgegeven aantal. PEULENTEELT. De teelt van peulen neemt vooral de laatste jaren in onze omgeving nog steeds toe. Dit vindt wel zyn oorzaak in de behoorlijk goede pryzen die de laatste jaren worden gemaakt, alsook omdat we dc peu len met verschillende andere tuin- bouwgewassen kunnen combineren en na de peulen nog bijna alle groentegewassen geteeld kunnen worden. Zo kunnen b.v. heel goed late stokslabonen na de peulen geteeld worden. We behoeven dan geen steunmateriaal opnieuw voor de bonen te plaatsen. Vooral voor aardbeien is de peul een goede voorvrucht. De peulenteelt is zeer arbeids intensief. Zaaitijd. Rond half Januari worden in de Langstraat de meeste peulen ge zaaid. In de venen begint men wel wat vroeger. Bij zéér vrocq zaaien b.v. rond Kerstmis, vervroegen we de oogst practisch niet, terwijl de opkweek veel riskanter wordt. We kunnen zaaien in een enkele of dubbele bak. De grond zal dit jaar op de meeste percelen wel voldoende vochtig zijn. Zorg bij te natte grond voor goede ontwate ring. Wanneer de bak klaar is, worden ongeveer 1 kg. erwten per raam gezaaid, waarna we 2 a 3 cm. grond op de erwten doen. Het is vooral van belang de erwten kort en gedrongen te laten opgroei en, opdat ze na het verplanten niet lyden en direct doorgroeien. Lucht dus steeds zéér ruim. Bassen. De meeste peulen die geteeld worden, zyn rassen uit de Record- groep. Verschillende typen hieruit zyn Recordtype, Suikerpeultype en Herauttype. De Record is zéér vroeg, doch de kwaliteit is matig slecht. Deze peulen moeten vroeg geoogst wor den en zyn alleen geschikt voor de vroege teelt. De Suikerpeul en He raut zyn iets beter van kwaliteit dan de Record. Er is echter een groot verschil in selectie. Lentebode is een oud ras, dat reeds lange jaren in de Langstraat wordt geteeld. De Lentebode maakt een hoger gewas dan het Record-, type, terwijl de kwaliteit veel be ter is. De peulen blyven ook lan ger groen, doch de opbrengst is la ger. Vele peulen van dit ras zitten enkel. Vroege Ilendrikspeul. De kwali teit van deze peul is goed, de peu len zitten meest in paren bijeen en het is zeer vruchtbaar.. De oogst- tyd isi echter beduidend later dan van de peulen uit de Recordgroep. Tuinders die een behoorlyke op- pervlagte peulen telen, zouden dus een vroeg en een laat ras kunnen nemen. Na het zaaien dient men vooral de muizen in de gaten te houden; deze vreten van de zaden en sle pen ze dikwijls in pijpen, waar zij ze later opvreten. Bestrijding door middel van vangklemmen of chemische be strijdingsmiddelen, o.a. Vetira's muizentarwe en Victum muizen korrels. Tuinbonen. Tuinbonen kunnen we ook ver vroegen door ze eerst onder glas uit te zaaien en daarna ter bestem der plaatse uit te planten. Veel tuinbonen worden vooral in flinke hoeveelheden ter plaatse gezaaid op meer extensieve groen tebedrijven. De teelt van tuinbonen geeft ten opzichte van andere gewassen nog al enkele voordelen. Het gewas is sterk, waardoor men reeds vroeg met de teelt kan beginnen. Voor combinatie het tuinbouw- gewassen lenen tuinbonen zich uit stekend, terwijl ze tevens1 een be schuttende waarde hebben voor vroege tuinbouwgewassen. Het gewas kan in 2 a 3 keer af geplukt worden. Bij het vervroegen wordt dezelf de tijd gezaaid als erwten, zaaizaad ongeveer 1 a V/2 kg. per raam. Bassen Zeer vroeg rijp zijn vooral Ex pres-Premier en Eerste Witkiem. Voor deze rassen dienen we te be schikken over voedzame vochthou- dende grond. Rassen zoals Trio en Con Amore stellen minder hoge ei sen aan de grond. Het meest ge teelde ras, dat er plaatse wordt ge zaaid, is de verbeterde witkiem. Zoals bij de erwtenrassen reeds is beschreven, bestaat ook hier 'n groot verschil in de selecties van verscheidene zaadfirma's. Over verdere teeltgegevens van erwten cn tuinbonen een volgende keer. v. H. betekenis in een land waarin hier en daar op honderdduizend inwoners slechts één arts voorkomt; het onderwijs op de ca. 1300 christelijke scholen, dat gaarne door de Javanen (vooral uit de hogere kringen) gevolgd wordt, omdat het be kend staat als goed onderwijs; de instel lingen van barmhartigheid enz Deze strijd werd door suggestieve opnamen uitgebeeld. Wat in het bijzonder opviel was de spontaniteit en het enthousiasme van de Indonesische christenen, die zich ten volle inzetten in de strijd om de ziel van het Indonesische volk en de primitieve omstandigheden, waarin de Zendings arbeiders moeten leven en werken (pri mitieve huisvesting men herinnere zich maar de theologische school die zo ver dacht veel geleek op een varkensstal sober bestaan, primitieve vervoermidde len, bijna ontoegankelijke gebieden). Veel moeten de dienaars van den Heer zich ontzeggen en, hoe wonderlijk, des te gro ter en bewonderenswaardiger is hun be zieling, die niet nalaten kan 't thuisfront in liefde voor het zendingswerk te ont vlammen, een liefde die zich uiten moet in gebed en offervaardigheid. Met vol doening mag men terugzien op deze film avond, die door de Weleerw. heer Ds. C. de Kruijk geopend en gesloten werd. gaaft U voor Woolwl|li Kaatshauval om da Lang straat DE BESTE RECLAME.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5