MALWYK RODENT DE KOPERKONING Sint Crispijn bracht nieuwe ridder een serenade. 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen BIOSCOOP-PROGRAMMA DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 7 JANUARI 1955 FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden .,De Tüd" waarschuwen tegen «- DOODT RAT EN LIJN 22 WORDT VOLLEDIG VERDUBBELD. Een prachtige verbetering zal 't ook zijn wanneer de nieuwe provin ciale weg een sneldienst door heel de Langstraat mogelijk maakt. Als de weg klaar is, zal men, zoals de plannen thans zijn, lijn 22 helemaal gaan verdubbelen. Er zal een snel dienst komen van Den Bosch naar Lage Zwaluwe, die alleen Waalwijk en Geertruidenberg—Raamsdonks- veer zal aandoen, terwijl daarnaast de stopdienst door de dorpen van de Langstraat blijft gehandhaafd, met dien verstande, dat het aantal stopplaatsen op deze dienst wordt uitgebreid; nu, zei men, is de af stand tussen sommige halten wel wat erg groot. Daarom te meer dus is het te hopen dat de nieuwe provinciale weg zo spoedig mogelijk tot reali teit wopdt gemaakt; het vervoer door de Langstraat zal er door aan comfort en snelheid winnen. 't Was zeer koud Maandagavond, maar desondanks marcheerden om goed half acht de muzikanten en bestuursleden van St. Crispijn af, om Jan Tielen een serenade te gaan brengen en hem aldus geluk te wensen met zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nas- In de voortuin van ,,'t Hofke", enigszins beschut tegen de vlijmen de Oostenwind, brachten de muzi kanten het ijskoude koper aan hun lippen en vonden hun vingers de kleppen en ventielen, en door de koude avond klonk een warm ma kende mars. tri- De beschermheer, de heer J. iviij- berg, was ook met zijn harmonie meegekomen en hij sprak als eerste zij het slechts kort de nieuwe Ridder toe, waarbij hij verklaarde hoe graag de harmonie hem deze hulde kwam brengen, omdat de spontaniteit en de vreugde van de muzikanten even groot waren als die van alle burgers van Waalwijk. Hij dankte de heer Tielen voor de medewerking die hij ook steeds aan de harmonie had gegeven en deed wederom een beroep op hem en op zijn „Echo"; maar daar zou nog wei eens over worden gepraat. De voorzitter van het korps, de Edelachtb. Heer F. Smolders,^even eens Ridder in de Orde van Oranje Nassau, begon met te verklaren dat St. Crispijn het zeer op prijs stelde dat de beschermheer niet alleen bij deze serenade aanwezig had willen zijn, maar ook hem, de voorzitter, had willen inleiden. Toen op de laatste zonnige dag van 1954 in een illuster gezel^chaP U de heugelijke tijding gewerd dat U was benoemd tot Ridder m de Orde van Oranje Nassau, stond he voor St. Crispijn vast, aldus de heer Smolders, dat er een seyenade ge- bracht zou worden; vanwege Oude jaarsavond is dit, in overleg met Uw zoon, toen tot hedenavond verscho ven. Het was hem dan een genoegen de nieuwe Ridder namens St. Cris pijn zijn felicitaties aan te bieden. Meer dan een halve eeuw hebt U zich ingezet voor het dienen van de algemene en bijzondere belangen; de algemene belangen in Uw blad „De Echo van het Zuiden", als se cretaris van Waalwij ks Belang, als secretaris van de verschillende glo rieuze tentoonstellingen, de bijzon dere belangen in de plaatselijke be sturen van het Dr Mollercollege, de Nijverheidsschool en het Midden stands Borgstellingsfonds. U hebt zich een staat van dienst verwor ven zoals slechts weinigen gegeven is en deze ridderorde is een bekro ning van die staat van dienst. Hij feliciteeerde ook Mevr. Tie len en de kinderen en hoopte ten slotte dat het hem met Gods zegen gegeven mocht zijn nog zeer veel jaren in goede gezondheid de rid derorde te dragen, dan zou ook zijn wens in vervulling gaan: nog jaren getuige te mo"en zijn van de groei en de bloei van Waalwijk. Toen speelde de harmonie het Wilhelmus en daarna dankte dhr Jan Tielen allen hartelijk. Hij stel de de ovatie zeer op prijs. Ik hoef U niet te vertellen, zei hij, hoe de Koninklijke Onderscheiding mij in hoge mate heeft verheugd en dat de wijze waarop de uitreiking door EEN BOEIEND FAR-WEST VERHAAL door PIKE NORTON WILL'S. 15). HOOFDSTUK VIII. Buck gaat op onderzoek uit. Geleund tegen het hek van de corral, luisterde Buck naar Larry's relaas. De gebeurtenissen van de laalste nacht stonden hem ineens weer glashelder voor de geest. Zyn omzwerving van deze morgen was tevergeefs geweest en terwijl hij afwezig was, kwam de sheriff. Afijn, zelfs al was hij er bij ge weest, dan had hij nog niets kun nen uitrichten. „Ik geloof wel dat ik er goed aan gedaan heb om de boys er van te weerhouden die sheriff aan te vat ten hé?" Buck knikte. „Er zat niets an ders op", zei hij. „Het spijt mij voor Billy, maar we zullen er voor zorgen, dat hij er weer spoedig de burgemeester en het gemeente bestuur was georganiseerd, me zeer heeft getroffen. Ik mag tot de con clusie komen dat ik voor Waalwijk wel iets heb gedaan, en bijzonder verheug ik me er over dat ik voor St. Crisprn iets heb mogen doen; ik heb namelijk in het bestuur van Waalwijks Belang mede 't initiatief mogen nemen de harmonie door de burgerij van de K.A.B. over te doen 1 nemen en ook in mijn blad heb ik de harmonie mogen steunen. Hij besloot met nogmaals allen te danken voor de hartelijke woorden en de muzikale ovatie en hij wenste en dat was hem bijna een verze- 1 kering dat St. Crispijn zou mo gen groeien en bloeien en een korps zou zijn dat Waalwijk waardig was. Hij stelde de muzikanten in staat een glaasje tegen de kou te gaan drinken in hun stamlokaal, en bood een douceur aan voor de kas, waar op de muzikanten antwoordden met een enthousiaste manoeuvre-mars; terwijl het bestuur ten huize van de heer Tielen werd genodigd, mar cheerde St. Crispijn af, om 't glas te gaan heffen op de nieuwe Ridder. J. TIELEN TE WAALWIJK RIDDER IN ORANJE-NASSAU De lieer J. Tielen te Waalwijk is voor zijn vele verdiensten voor stad en streek, in 't bijzonder voor het onderwijs, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. CONTRIBUTIE WIT-GELE KRUIS VERHOOGD. De belangstelling voor de alge mene vergadering die het Wit-Gele Kruis Dinsdagavond in Thalia hield, was groter dan men gewend was; men was echter niet veel ge wend. Deze grotere belangstelling zal ongetwijfeld veroorzaakt (zijn door het belangrijke bestuursvoor stel, dat in deze vergadering be handeld diende te worden, het voorstel namelijk om de contribu tie per lid te verdubbelen van 5.- tot 10.- per jaar en die voor in wonende leden, welke deel uitma ken van een gezin dat lid is, tot 5.- per jaar. Voor nieuwe leden, van wie blijkt dat ze binnen enkele maanden na de aanvang van hun lidmaatschap een beroep zullen doen op het Wit-Gele Kruis, zal 'n entreegeld worden gevraagd van 5.—. De voorzitter van het Wit-Gele Kruis, de heer C. Pullens, lichtte dit voorstel toe. Bij herhaling had men gehoord, dat de contributie in Waalwijk zeer laag was vergeleken bij de andere verenigingen in het district. Het bestuur had 't steeds beschouwd als een service aan de leden, voor zo weinig mogelijk geld een zo groot mogelijke service te bieden. Nu echter bestonden er plannen voor een nieuw wykgebouw, een gezondheidscentrum zoals men het zou gaan noemen en dit bracht een beduidende contributieverhoging met zich. De noodzaak van een nieuw wijkgebouw was echter zeer groot. Lang had men zich proviso risch moeten behelpen, dat ging niet langer; nu waren de omstan- Als u geregeld laxeermiddelen slikt, la er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daar na niets meer, want Carter's Leverpllletjes stellen uw Ingewanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tëdelijk Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet ln de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter s Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 66 digheden gunstig en men zou er 'n prachtig gebouw van maken, waar van de voorzitter overtuigd was, dat de leden er zeer trots op zou den zijn. Volgens de statuten moest liet voorstel tot contributieverhoging aan de algemene ledenvergadering worden voorgelegd en nadat de voorzitter nog een kleine toelich ting had gegeven op de contribu tieverhoging (o.m. had verklaard dat men onder lid een gezin dien de te verstaan, man en vrouw en een heel gezin konden dus voor 10.lid zyn!) nodigde hij de vergadering uit er het hare van te zeggen. De vergadering had echter geen enkele opmerking of vraag. Alleen toen de voorzitter vroeg of er wel licht andere vragen te stellen of iets anders1 op te merken was, ver zocht de Eerw. Zuster Alfonsine de leden zich beter te houden aan de tijden die bepaald waren voor het afhalen en terugbrengen der bruik- lengoederen, namelijk van 8 uur tot half 9 en van 6 uur tot half 7 iedere dag. De voorbeelden die zij gaf van de handelwijze van som mige leden, waren niet zo bijster fraai. De voorzitter vond 't raadzaam een klein stenciltje te laten maken met de verschillende voorschriften betreffende de uitleen. Er werd nog' uit de vergadering gevraagd welke artikelen allemaal ter beschikking staan van dc leden I en in welke gevallen het Wit-Gele Kruis hulp verleende, maar de voorzitter antwoordde deze leden dat men dit gerust aan dc heren doktoren kon overlaten, die waren volkomen op de hoogte. Hij deelde tenslotte nog mee dat het de bedoeling was geweest op deze vergadering een van dc dok toren van dc Provinciale Bond van het Wit-Gele Kruis te laten spreken maar deze was helaas plotseling verhinderd. Hij vroeg de belangstelling voor de jaarvergadering, waarin het be stuur wel een uiteenzetting zou kunnen geven van dc plannen ten aanzien van het Gezondheidscen trum en kon toen tot sluiting over gaan. WILLEM VAN ORANJE COLLEGE WAALWIJK. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe schoolgebouw voor het Willem van Oranje-College, Chr. HBS A en B te Waalwijk, zal op Maandagavond 10 Januari om uit is." Larry lachte even. „Je kunt op de boys en mij natuurlijk rekenen. We popelen om iets te doen." „Ik hoop dat jullie gauw 'n kans krijgen, maar wanneer het precies zal zijn, weet ik ook nog niet. Maar nu terzake: Weet jij, of er hier spoedig een veemarkt gehouden wordt?" Larry keek hem verbaasd aan. „Een veemarkt? Om deze tijd van het jaar? Dat lijkt mij onwaar schijnlijk, al kan het natuurlijk wel. Wij verkopen om deze tijd van het jaar nooit vee, dus ben ik er niet van op de hoogte, wanneer er wel markt is. Waarom vraag je dat?" „Och, zo maar", zei Buck vaag. „Ik ga eens kijken in de blokhut van „Crazy Jim". Ga je mee?" „Graag", antwoordde Larry snel. „Even de jongens waarschuwen." Hij snelde weg, maar kwam nog geen minuut later terug. Zij vin gen hun paarden weer op en ver dwenen in de richting van Colo rado Mountains. Onderweg werd er niet veel ge sproken. Beider gedachten waren by de „grote zaak" en bij Billy die nu in de gevangenis zat. De zon stond al laag aan de he mel, toen zij bij de blokhut aan kwamen. Buck bekeek het lijk, zonder enig g'ebaar van afkeer of weerzin te maken. Er waren geen sporen van een worsteling in het vuil of de as te ontdekken. Hij bukte zich om 't lijk eens goed te kunnen bezien. Het viel hem op, dat het bloed grote vlekken gemaakt had op de kleding, doch dat er bij het hoofd slechts een klein plasje lag'. Bij na der inzien viel de wond ook mee. Waarschijnlijk was zij veroorzaakt door een slag met een hard voor werp. Het kwam Buck onwaar schijnlijk voor dat de overval op deze plaats was gebeurd. Dc man was ook niet onmiddellijk dood geweest, doch bloedverlies zou de oorzaak wel geweest zyn, meende hij. Waar had de overval dan wel plaats gevonden? Daar ontdekte hij iets, wat de sheriff over het hoofd had gezien... enkele kleine bloed- druppeltjes, die een onregelmatig spoor vormden. Buck boog zich voorover en volgde het spoor. Lar ry deed evenzo en zij waren zo ver diept, dat zy niet merkten, dat twee andere mannen achter hen kwamen staan. Een zacht gerucht deed Buck opspringen en naar zijn heup grij pen. Het was echter niet nodig. Sheriff Wilton en een vreemdeling half acht een dankdienst worden gehouden in dc Ned. Herv. Kerk te Waalwyk. Deze dienst zal geopend worden door Ds. M. Verwey te Be- soyen. Sprekers voor deze avond zijn: Ds. A. Vroegindewey te Vec- nendaal, die de eerste voorzitter der vereniging was en Ds. G. B. Liphagen te Leerdam die bestuurs lid was. De avond wordt gesloten door Ds. W. L. Jens te Waalwijk. De toegang tot deze dienst is vrij. Op Dinsdag 11 Januari zal de opening plaats vinden door Prof. Dr. A. M. Donncr, voorzitter van de Bond van Verenigingen voor Chr. M. en V.H.O. Het bestuur zal op deze dag een receptie houden van half vier tot half vijf in het schoolgebouw. BOUW NIEUWE FABRIEK. De bouw van de nieuwe fabriek voor rekening van de fa. J. H. Vesters, Anita- schoenfabrieken, alhier, is onderhands opgedragen aan de fa. van Spaandtnk, aannemers te Oisterwijk. De nieuwe fabriek zal onder architec tuur van de heer A. van Huiten ge bouwd worden op het industrieterrein aan de le Zeine. HARRY AARTS BEGRAVEN. Woensdagmorgen is onder grote be langstelling de heer Harry Aarts begra ven. De baar werd voorafgegaan door het personeel der fa. Wed. A. Aarts en Zn., waarvan de overledene firmant was en door bestuur en leden van de Liederta fel Oefening en Vermaak die een om floerste vlag met zich voerden. Meer dan vijftig jaar lang is de heer Aarts lid en bestuurslid van deze vereniging geweest. De leden van de R.K. Bond van Bouw vakpatroons droegen en omgaven de baar, en wilden hiermee hun oud-voor zitter de laatste eer bewijzen. In de lijkstoet werden kransen mee gedragen en vele familieleden, vrienden en relaties van de algemeen geachte overledene volgden de baar. WANDELTOCHT. Op Zaterdag 8 en Zondag 9 Ja nuari a.s. wordt door de W.S.V. „Hertog Jan" de tweede tocht van de Winterserie georganiseerd. Ge start zal worden op Zaterdag tus sen haif drie en drie uur en op Zondag om 12 uur, vanuit het Sta tionskoffiehuis van de heer Moo- nen, het bekende start-adres. De afstand van deze tweede tocht die gelopen wordt onder de regle menten van de N.W.B., zal onge veer 20 km. bedragen. Men kan zich opgeven bij het be kende adres of op de wandeldagen aan het startbureau. KINDERVOORSTELLING. Een poppenkast-vertoning blijkt voor de kinderen nog altijd een grote attractie t ezijn. Met hteveel spanning worden de belevenissen van Jan Klaassen en Katrijn door de jeugd gevolgd! Daarom zal het zeker veel kinderen plezier doen te horen dat a.s. Zondagmiddag in de zaal van de eher Ko de Nijs een voorstelling van de Poppenspelers gegeven wordt, waar. bij ook het sprookje van Roodkapje wordt vertoond. Men zie hiervoor de aankondiging in de advertentie-rubriek. MUSIS SACRUM. Niagara. De bekende Niagara-watervallen vormen het decor voor de sensati onele filmgeschiedenis, die van Vrijdag tot en met Zondag in Mu sis Sacrum te zien zal zijn. We ma ken kennis met twee echtparen het ene brengt een gelukkige hu welijksreis door in tie omgeving van de waterval, het andere ver toeft daar ook, maar hier is van geluk geen sprake, de vrouw be driegt op alle mogelijke manieren Dc Duitse zaakgelastigde te Londen is naar Bonn teruggeroepen. Als gevolg van een ernstige indiscretie welke werd begaan door een familielid van de Duitse Zaakgelastigde te Londen, Herr Oskar Schlitter, is deze door Bondskanselier Adenauer naar Bonn teruggeroepen. Een en ander is het gevolg van een uitlating van Frau Daisy Schlitter, welke in een Engelse krant werd gepubliceerd. Zij zou namelijk tijdens een Kersttoe spraak hebben opgemerkt dat zij (de Duitsers) in een vijandelijk land leefden en dat zij hun Engelse vrienden niet konden vertrouwen. Het Diplomaten-echtpaar na de bekendmaking van het bevel van de West- Duitse regering om terug te keren naar Bonn teneinde tekst en uitleg te geven. haar man, die met een shock uit Korea is teruggekeerd. Zij haalt haar vriend over haar man te do den, maar in het vreselijke gevecht in de donkere tunnels vindt d? minnaar van de vrouw de dood. De vrouw krijgt een zenuwinstor ting en de man is aan de grens van de waanzin beland. Het jonge bruidje smeekt hem zich aan te geven bij de politie als zij ziet dat hij wil ontsnappen en dan gaat het snel naar het sensationele slot van de film: het jonge mevrouwtje ontsnapt ternauwernood aan een dreigend gevaar, de waanzinnige vindt zijn einde in de kolkende stroom van de waterval. Scharlaken tunieken. Maandag en Woensdag vertoeven we weer temidden van de Indianen die op buffeljacht hevige gevech ten moeten leveren met de Ameri kaanse grenscavaleristen en de Ca nadese politietroepen die opdracht hebben gekregen de roodhuiden naar hun reservaat terug te bren gen. We zien hoe een van de agen ten de opdracht krijgt te trachten de Indianen te overreden naar hun gebied terug te keren. Hij slaagt hierin inderdaad, maar veel ha chelijke ogenblikken doorleeft liy, voordat de Indianen aan zijn ver zoek gehoor geven en voordat het meisje dat hij uit hun handen be vrijdde, te kennen geeft hem over al te willen volgen. LUXOR THEATER. Marabunta- De film die onder deze titel van Vrijdag t.m. Zondag' in Luxor ver toond wordt, vertelt de historie van een jonge vrouw, die gaat naai de man, met wie zy met de hand schoen is getrouwd en die in de jungle van Zuid-Amerika een plan tage heeft. Ze heeft de man nooit gezien en hun eerste ontmoeting is een grote desillusie, alles stuit af op de uiterlijke koelheid van deze man, die haar zegt maar weer te vertrekken. Dan komen echter de legers van milliarden mieren, de marabunta, alles verwoestend wat zij op hun weg vinden. Ze vallen de plantage aan, niets houdt hun staande, geen water, geen vuur. Het uiterste middel is het laten springen van de sluizen; met ware doodsverachting onderneemt de planter de tocht naar de sluizen, het lukt en de mieren worden ver zwolgen, maar ook heel de planta- g, die in vijftien jaren onafgebro ken werken werd aangelegd. Man en vrouw echter hebben elkaar in het gevaar gevonden en zullen sa men weer opbouwen wat verloren ging- Complot in de tropen. Maandag en Woensdag wordt de ze film vertoond. Zij vertelt ons 't verhaal van kapitein Fairlie, die verliefd is op de schone Ena Da- sey; deze beantwoordt zijn liefde, maar wil niet met hem trouwen, omdat ze de zorg heeft voor haar doos 90 ct stonden in de hut en een ogenblik keken de vier mannen elkaar aan. Dan verbrak de sheriff de stilte. „Wat voor de drommel voer jij hier uit?" vroeg hy nors, terwijl zijn ogen spiedend in het rond gleden. „Eens kijken of ik iets bijzonders kan vinden", antwoordde Buck ho ningzoet. „Dat is helemaal niet nodig. De zaak is al rond. Billy Hosting heeft de moord gepleegd. Dat heb ik al uitgevonden." „Juist omdat jij dat uitgevonden hebt, leek het mij raadzaam eens een kijkje te nemen", antwoordde Buck snijdend. Larry grinnikte hoorbaar en het humeur van de sheriff werd er niet beter op. „Jij bent hier op verboden ter rein. Van wie heb je toestemming om hier te komen? Ik heb je die niet gegeven." „Billy heeft mij aangewezen om als zijn vertegenwoordiger op te treden. Heb je dat nog niet van hem gehoord?" „Nee", antwoordde de sheriff naar waarheid. „Dan zou ik het hem maar eens gaan vragen, voor je ons nog ver der lastig valt." Glimlachend boog Buck zich weer over het spoor en volgde het. Hij liep naar het houten luik in de vloer. Zonder zich iets van de an deren aan te trekken, opende Buck het, daalde af in de schacht en wenkte Larry hem te volgen. Het was beneden echter te donker om iets té Juinnen zien en daarom keerden zij terug om licht te halen. „Hoe wist jij dat hier een luik was?" vroeg de sheriff, die met verbazing de beide mannen was gevolgd. „Dat had jij ook kunnen ontdek ken, al,si je wat beter uit je doppen had gekeken." De sheriff ziedde van toorn, maar wist zo gauw geen antwoord. „Ik zou maar eens mee naar be neden gaan. Daar valt allicht iets te ontdekken, waardoor de zaak wel eens wat minder rond zou blij ken als jij denkt", voegde Buck hem toe, weer afdalend in het ka pende zwarte gat. Het flakkerende kaarsvlammetje wierp vreemde schaduwen op de wanden van de onderaardse gang en de drie mannen, die voor het eerst beneden waren, keken zeer nieuwsgierig om zich heen. „Wat is dat hier?" vroeg de she riff aan de vreemdeling, die tot nu toe steeds gezwegen had. Buck keek de sheriff eens aan. „Wie is dat?" vroeg hij. „De coroner", antwoordde deze kort. Buck wendde zich tot de man en vertelde hoe hy dit ontdekt had en waarom hij hier ging zoeken. De man knikte slechts. „Bloed", zei Buck, op de grond wijzend. „Een spoor van bloed- druppeltjcs'. Wij zullen het eens volgen." Aan het eind van de gang bleef Buck, die voorop liep, plotseling staan. „Daar", zei hij, wijzend naar het gat, dat de oude goudzoeker het laatst had gehakt. ,Daar is de op lossing van het raadsel. Hier moet blijken of de oude man inderdaad vermoord is en als dat zo is, dan moet hier ook een spoor te vinden zijn van de dader." De sheriff liet een minachtend gesnuif horen, doch kwam ook dichterbij. Een gedeelte van de voldering van het gat was naar be neden gestort en het houweel en de lantaarn lagen half bedolven onder het neergestorte puin. Buck liet het licht van dc kaars door de ruimte spelen. Ook de sheriff keek nieuwsgie rig om zich heen en sprak op fluis terende toon met de coroner. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 8