MM! Waalwijkse en Langsiraaise Courani D RUNEN ELSHOUT VLIJMEN SPRANG CAPELLE ALGEMENE BERICHTEN GOUDEN BESTAANSFEEST VAN DE BOERENBOND HAARSTEEG ONRUST IN WOONOORD VAN AMBONEZEN. luisterrijk gevierd. Indrukwekkende rede van Rector Bekkers De heer P. V. Beurden de enige nog in leven zijnde medeoprichter hartelijk gehuldigd. MAANDAG 10 JANUARI 1955 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week E ECHO tóf HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 4 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Drunen, te houden op Dinsdag 11 Januari 1955 te 7.30 uur n.m. ten gemeentehuize. 1. Opening van de vergadering door de voorzitter, waarbij tevens een terug blik over het afgelopen jaar zal worden gegeven. 2. Ingekomen stukken, w.o. van Ged. Skaten goedgekeurde raadsbesluiten. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van premie op de voet van de premieregeling wo ningverbetering. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ex art. 72 der L.O.-wet 1920 aar. het Bestuur der Bijz. Meisjesschool te Elshout, zulks voor aanschaffing van meubilair en leermiddelen. 5. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een eeiste crediet i.v.m. de uitbouw van het gemeentelijk kampeerterrein; b het nemen van een principe-besluit inzake de exploitatie van het toekom stig kampeerterrein. KERSTAVOND. De Boerinnenbond Drunen Elshout hield in het parochiehuis te Elshout haar jaarlijkse Kerstavond. Vrijwel alle eden w aren voor deze avond opgekomen Door de RKJB van Drunen en van Elshout werd in samenwerking met de Boerin nenbond een fraai Kerstspel opgevoerd. De Hoogeerw. Heer Deken Rooyackers sprak een algemeen opwekkend woord, terwijl een bakske'W '.e met kerstkrans natuurlijk niet ontbrak. Het was weer een gezellige en stemmige kerstavond. FEESTAVOND. De R.K. Bond van Werkmeester hield Zaterdagavond in Hotel Vissers haar jaarlijkse feestavond voor de leden met hunne dames. Het ging er heel gezellig naar toe en verschillende leden gaven een nummertje ten beste. De geestelijk adviseur kapelaan Vogels sprak op deze avond nog een algemeen opwekkend voord. SLUITING TUINBOUWCURSUS.. In Hotel Vissers had deze week de sluiting plaats van de tuinbouwcursus aan de tuinbouwvakschool, terwijl te vens aan de geslaagden het diploma werd uitgereikt. Hierbij waren aanwezig Burgemeester Snels, die de diploma's uitreikte en ver eer de heer Kuilaars, voorzitter van de Ned. Tuinbouwbond, de heer Kluit mans voorzitter van de Kring 's-Bosch NCB en de heer Verhagen, voorzitter van de Tuinbouwbond Kring 's-Bosch, de Hoogeerw. heer Deken Rooyackers, de Directeur der Veiling de Langstraat de heer Nijssen en de vice-voorzitter van deze veiling de heer Th. van Halder; verder Ir Slits, Rijkstuinbouwconsulent en de directeur der Vakschool en de le raren de heren Broos en Vinkenvleugel. Burgemeester Snels, die als voorzitter van de commissie van toezicht de diplo ma's uitreikte wees in een korte toe spraak op het grote nut van goed vak onderwijs en wenste de geslaagden ge lul; met het diploma dat hij hen thans mocht uitreiken. Diploma's werden uitgereikt aan: H. van Weert, J. Oerlemaqs, H. van Rooij Czn., F. de Kok, A Smits, L. van Herpt, allen te Drunen, J. Keetels Haarsteeg, J. van Son Nieuwkuijk, H. van Zon Uden- hout, J. van Rijswijk Berkel, P. Dirven Geertruidenberg, P. Damen Dongen, H. Verdonk 's-Bosch, H, Voets Vught. Er waren geen afgewezenen. Ook werd nog het woord gevoerd door Deken Rooyackers, die er op wees dat elk vak een roeping is en het gaat er om zijn roeping in dit leven goed te vervullen. De heer Kuilaars wees in een korte toespraak nog eens op het grote nut van goed vakonderwijs en op de betekenis var. de organisaties, vooral voor de toe komst; de geschoolden zullen straks ook de voormannen zijn van deze organisa ties en daardoor een voorname plaats in het maatschappelijk leven innemen. Door drie geslaagden werd op deze bijeenkomst nog een voordracht gehou den over een vaktechnisch onderwerp. J. Oerlemans en J. Keetels hielden een samenspraak over de Rolbak, terwijl P. Damen een voordracht hield over de planttijd van aardbeien. J. Keetels maakte zich tot tolk van alle leerlingen, toen hij directeur en le raren dankte voor hun zorgen en hij c.eed zijn woorden vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardering. De nieuwe cursus zal aanvangen in rebruari en aanmeldingen moeten ge schieden voor 22 Januari. De tuinbouw vakschool is momenteel ondergebracht in een der lokalen van de Veiling. LEZING. A.s. Woensdagavond 12 Januari zal voor de tuinbouwvereniging Drunen- Elshout door de heer Bruijsdens een le zing worden gehouden over Bonenteelt. De lezing wordt gehouden in café P van Son. FILMAVOND. Dinsdagavond zal in het dorpshuis de film worden vertoond: Het leven van Jezus. Deze filmavond wordt gegeven voor allen die zich de laatste jaren door hun werk voor de parochie verdienstelijk hebben gemaakt. Hiervoor zijn aan de diverse personen uitnodigingen verzon den. COLLECTE. De huis aan huis-collecte voor de noodzakelijke herstelwerkzaamheden aan de kerk heeft in de maand December f 153.opgebracht. PRAATAVOND. Door de tuinbouwvereniging Drunen Elshout zal Woensdag 12 Januari een praatavond worden gehouden in café P. van Son. Als spreker zal daarbij optre den de bonenspecialist Ir Bruijsten. Aanvang 7 uur. OOST-PRIESTERHULP. Om vergissingen te voorkomen wordt meegedeeld dat de graanactie voor Oost-Priesterhulp niet alleen bedoeld is voor de telers van granen. De leden van de RKJB zullen deur voor deur aandoen, zodat de niet graantelers in de gelegen heid worden gesteld hun geldelijke bij dragen te geven. TAFELTENNIS. Voor de competitie van de NTTB speelde het eerste team van De Smas hers tegen Carrington II uit 's.Bosch en won met 100. De Smashers II wonnen met met 91 van De Smashers IV. De Smashers III verloren met 010 van Victoria II uit Haarsteeg. KERSTAVOND. De Boerinnenbond hield in de zaal van het parochiehuis een Kerstavond. Na opening, welkom en nieuwjaarswen sen van de voorzitster mevr. Ploegma kers-van Drunen en een opwekkend woord van de geestelijk adviseur de H.E. heer Deken Rooyackers, hebben de aan wezigen genoten van enkele declamaties en vooral van het Kerstspel: Wat in 'n Kerstnacht gebeurde. Tijdens de pauze werd het gebruike lijke „bakske met koek" geserveerd. UITVOERING. A.s. Zaterdag 15 Jan. zal door de Zangver Uitspanning door Inspanning, voor de ereleden en donateurs een win- teruitvoering gegeven worden. Mede werking verleent daarbij de zangvereni- gign Levensvreugd uit Haarsteeg, met de opvoering van de operette „De Boskat". R.K. JONGENSSCHOOL. De onderwijzers-vacature -aan de R.K. Jongensschool zal totdat de nieuw be noemde vrij is van militaire dienst wor den vervuld door mevr. A. Klijn-Ren- ders. nog een opwekkend woord en bracht dank aan alle medewerkenden BENOEMD. Onze dorpsgenoot de heer H. van den Bosch, thans adjunct technisch ambte naar te Tilburg is met ingang van 1 Fe bruari a.s. benoemd tot technisch ambte naar aan de publieke werken te Den Bosch. V. G. T. Vlijmens Gemengd Toneel gaf Zondag 9 Januari zijn tweede winteruitvoering in café Toonkunst van Joh. Peijnenburg. Opgevoerd werd: De beul, de ster en het Kindeke, in 3 bedrijven van Jan Ba- temburg. De zaal was tjokvol toen om 8 uur de heer Kiviets de aanwezigen verwelkomde en de beste wensen uit sprak voor 1955. Het meesterlijk stuk werd vlot gespeeld; verslag volgend num mer. GESLAAGD. Op het te Utrecht gehouden examen I staatspraktijkdiploma voor bedrijfsadmi nistratie deel I slaagde onze dorpsgenoot de heer H. Klerx. SHOW-AVONDEN. Op 11, 12 en 13 Januari as. zullen de R.K Middenstand-winkelweek-avonden plaats hebben in café Toonkunst bij Joh. Peijnenborg. Het plaatsbespreken is reeds geschied; bonnen kunnen niet meer wor den ingeleverd. Het is te bezien dat alle avonden de zaal tjokvol zal zijn. De win. keiactie is dit jaar weer een groot suc ces geworden. IJSPRET. Van het weinige ijs dat in de Vlij- mense polders lag hebben vele liefheb bers weer gebruik gemaakt. Vlijmen gaa topwaarts: prachtige winkels, een prachtig plein, een nieuw sportpark in wording en nu nog voor de vele schaats liefhebbers een ijsbaan! Wie bindt de kat de bel aan. BURGERLIJKE STAND over December 1954. Geboren Edward C zv E Joosten.v Gelder Adriana J dv A Kolen-Kuijs Elisabeth M J dv A v d Pol-Bruur- mijn Johannes J M zv P Verschuren- Kivits Luciën F D zv A d Groot- Hermes Adriana E dv W v d Griendt- v Dal Maria J H dv L v d Bosch- Schuurmans Helena J M dv A van Alebeek-v d Sterren Emma M dv H de Vaan-van Woensel Eduard J zv M van Spijk.van Bijnen Hendrika L dv H v Overdijk-de Laat Johannes C M zv J Oremans-Klerks Wilhelmina D M J dv H Pulles-de Vaan Johan nes F M zv C Eekels-Kuis Lamber- dina N A dv J Dekkers-v d Leeden Adrianus C M zv R v Baardwijk-v d Bruggen. Overleden Marinus van Overdijk 67 j echtg van C van Helvoirt Hendrika v Overdijk wed van L Koks 77 j Adriana C Richters 55 j echtg van C J Maas Adriana Dikmans wed v C v dl Ven 73 j Andries van Ingen 61 j Arnoldus H Mostermans 71 j He lena de Laat 84 j Wilhelmus van de Wiel 84 j wedn van M Kivits Wil helmina J M van Bladel 5 j dv S v Bla- del-Scheij Francisca M Eekels 68 j wed N H Branten. DE ZWALUW. Zaterdag hield de Postduivenver. De Zwaluw in café van den Hout (De Braai) haar maandvergadering. De op komst was groot, toen de voorzitter de aanwezigen verwelkomde. Er werd be sloten een persoon te zoeken om hem het klokkenstellen grondig te leren en indien nodig het rekenen voor de leden die hiervoor interesse hebben; staande de vergadering gaven zich hiervoor ver schillende leden op. Het belangrijkste punt was het stemmen voor een nieuw clublokaal; 9 candidates hadden zich op gegeven; na viermaal stemmen werd als clublokaal gekozen café van den Hout (De Braai), oud clublokaal, waar de vereniging ruim 25 jaar van haar 40- jarig bestaan heeft doorgebracht. Het 40-jarig bestaansfeest zal dan daar wor den gevierd. Medegedeeld werd dat derbyringen nog konden worden besteld; ruim 150 ringen zijn reeds besteld. Van de rond vraag werd druk gebruik gemaakt. Voor al voor een nog te houden tentoonstel ling hadden vele leden interesse, waarop niet kon worden ingegaan omdat het wat te laat was. Ook voor hokten toonstel ling hadden vele leden interesse; dit had de volle aandacht van het bestuur. Nadat de nieuwe hospes de medede ling was gedaan dat het clublokaal weer hier was, werd nog eniqe tijd gezellig onderling doorgebracht. Tot slot dankte de voorzitter voor de vlotte vergadering. KAV-KERSTAVOND. In café van den Hout (De Braai) werd de Kerstavond gehouden van de KAV. De opkomst was groot toen de voorzitster mevr. van den Bosch een wel komstwoord sprak. Hierna gaven de kin deren van de leden onder leiding van mevr. B Herman-van de Wiel een Kerst- spelopvoerinq. Onder de pauze had een tractatie plaats die zeer in de smaak vie'. Na de pauze werden door de kin deren leuke voordrachten gegeven. Aan het slot van deze geslaagde avond sorak de geestelijke adviseur, kap. v. d. Berg, PROPAGANDA-AVOND. Hedenavond 8 uur zal in het Geref. Kerkgebouw alhier een interkerkelijke propaganda-avond voor de bijbelver spreiding worden gehouden, uitgaande van de Bijbelkioskvereniging te Amster dam. Er zal een film worden vertoond, terwijl de propagandist van genoemde vereniging het woord zal voeren en de Chr. Gem. Zangver. Looft den Heer en kele zangnummertjes ten beste zal geven. CHR. BESTURENBOND. Voor het bestuur van de Chr. Bestu renbond Sprang.Capelle zal morgen, Dinsdagavond, in het gebouw van de Chr. Volksbond, de heer H. Ottens uit Eindhoven spreken over het onderwerp Begrafenis-onderneming. Tot deze be stuursvergadering zijn vertegenwoordi gers van de Kerkbesturen uitgenodigd. ORANJE-VERENIGING JULIANA. De Oranjevereniging Juliana alhier kwam j.l. Woensdagavond in het gebouw van de Chr. Volksbond in jaarvergade ring bijeen. De voorzitter de heer S. J. Kuijsten, liet in zijn openingswoord het afgelopen verenigingsjaar de revue pas seren, waarna de verslagen van de se cretaris en penningmeester, de heer G. Vos, volgden, die het gebeurde in het leven der vereniging uit het voorbije jaar breedvoerig schetste; het financieel ver slag wees een nadelig saldo aan. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden S. J. Kuijsten, Joh. de Bie, J. W Genuit en H Maijers herkozen, terwijl in de vacature ontstaan door het overlijden van dhr. P. Schiedon werd gekozen dhr. C. Klaasse. Het pen ningmeesterschap zal worden waargeno men door dhr. M. Treffers. Nadat nog verschillende aangelegenhe den waren besproken, waaronder een en ander met het oog op de a.s. herdenking van de bevrijding, werd de vergadering gesloten. T.B.C..BESTRIJDING. Ter bestrijding van de tuberculose zal Donderdagavond in het gebouw van de Chr. Volksbond alhier een filmavond worden gehouden, uitgaande van de plaatselijke commissie van 't TBC-fonds Draagt Elkanders Lasten en het Inter kerkelijk Prot. Sanatorium voor het Zui den. Om 5 uur wordt voor de jeugd een speciaal kinderprogramma vertoond. Mutaties Kerkbestuur. De heer W. Smit werd herkozen en de heer C. van Os gekozen tot notabel der Ned. Herv. Gemeente aan de Loonsedijk. Spreekbeurt. Dinsdagavond half acht hoopt Ds P. Zandt uit Delft een spreekbeurt in de Ned. Herv. Kerk aan de Loon sedijk te vervullen. Bedankt. De vroegere predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, ds Cuperus, die beroepen werd bij de Ned. Herv. Gemeente te Veen, heeft, naar we vernemen, dit beroep niet aange nomen. Ijsvermaak. Do geïnundeerde landerijen tus sen Capelse en Vaartjese haven bie den reeds sedert enkele dagen voor liefhebbers van schaatsenrijden 'n geschikte gelegenheid te genieten van deze gezonde wintersport en vooral het week-end was de belang stelling, ook uit omliggende plaat sen, overweldigend. Jammer is het evenwel voor de ijssport dat door de snelle val van het water het ijs op meerdere plaatsen op het gras ligt en daardoor minder goed be rijdbaar wordt en dat de sloten tussen de weilanden beginnen ih te vallen. Zodoende verplaatst het ijs vermaak zich steeds meer in de richting van het Vaartje. Mocht de vorst blijven aanhou den, dan zal de ijsbaan van de IJs- "lub „Het Eendennest" aan de Wil lem van Gentsvaart, waarschijnlijk op korte termijn geopend kunnen worden. Propaganda-feestavonden Volksonderwijs. De de laatste jaren weer traditie geworden propaganda-feestavonden van de afdeling Sprang-Capelle e.o. van Volksonderwijs, staan weer voor de deur. Woensdag 12 en Don derdag 13 dezer 's avonds om 8 uur, worden deze in Stationskoffiehuis Pruijssers gehouden. Het voor beide avonden ontwor pen programma vermeldt na een begroetingswoord van de voorzitter, de heer Poldervaart, een korte cau serie over „Zo is de openbare school", gevolgd door het optreden van de Gorcumse Volksonderwijs- toneelvereniging met het blijspel in 3 bedrijven „Daar moet je 'n vrouw voor zijn" („Trust a Woman") van Terence Dudley en vertaald door G. Rekers. Woensdag 12 Jan. hebben de le den, woonachtig ten Noorden van 't Zuiderafwateringskanaal, vrije toe gang en Donderdag 13 Jan. zij, die ten Zuiden van dit water wonen. Huisgenoten hebben tegen een en- trée van ƒ1.per persoon toegang en niet-leden, voor zover er plaats is, tegen betaling van 1.25. Zowel aan de Koningin Julianaschool als aan de zaal Pruijssers zijn tevoren kaarten verkrijgbaar. KONINKLIJK PAAR EERST IN NOVEMBER NAAR DE WEST. Het A.N.P. te Willemstad ver neemt uit doorgaans1 welingelichte bron, dat een bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de transatlantische rijksdelen vermoe delijk eerst in November zal ge schieden, zulks in tegenspraak tot vroegere berichten, die over voor jaar of zomer spraken. In het woonoord Beenderibben in het Land van Vollenhove is de rust weergekeerd, die Vrijdag ver stoord werd, toen vijf Ambonese gezinnen naar andere woonoorden overgeplaatst zouden worden. Ver scheiden Ambonezen uit dit woon oord verzetten zich daartegen. Het was zo erg, dat de rijkspolitie er aan te pas moest komen, die zich daarna geplaatst zag tegenover mensen, gewapend met kapmessen en latten, die van spijkers waren voorzien. Het gevolg was dat de politie niet durfde doorzetten en nadere orders vroeg. Zij kreeg de opdracht de evacuatie uit te voe ren, maar daarbij zo tactisch mo- jjet gouden bestaansfeest van de R.K. Boerenbond hier ter plaatse dat op Donderdag 6 Januari met groot feestvertoon is gevierd, is in zijn geheel een manifestatie gewor den van trouw en aanhankelijkheid van alle leden aan hun organisatie, in alle toonaarden is daar de lof bezongen van alles wat er in de ge hele boerengemeenschap in de af gelopen 50 jaren is bereikt. Zo wa ren daar de gedegen en kundige uiteenzetting van de waarnemend voorzitter van de bohd, de heer M. Pulles en de indrukwekkende feest rede van de algemeen geestelijk ad viseur, de Zeereerw. Heer Rector Bekkers. 7,^De^ag was beS°nnen met een H. Mis die om 10 uur in de parochie kerk werd opgedragen door de gees telijk adviseur pastoor Serrarens. Na afloop hiervan begaven allen zich naar café De Harmonie van de heer J. v. Oijen voor het bijwonen van de feestvergadering. Behalve de echtgenoten van de leden van de jubilerende afdeling waren hierbij ook uitgenodigd de leden van de Boerinnenbond en de leden van de R.K.J.B. Doordat de voorzitter, de heer F. v. Bijnen, wegens plotse ling sterfgeval niet aanwezig kon zijn, stond deze feestvergadering onder leiding van de heer M. Pub les. Verder merkten wij nog op naast de algemeen geestelijk advi seur Rector Bekkers, de heer Kluit mans, voorzitter van de N.C.B.- Kring Den Bosch, de technisch ad viseur de heer Kamp, de rijksland- bouwconsulent Ir Crijns, Pater Jo hannes v. Engelen als Prior van 't klooster Mariënkroon, de plaatse lijke geestelijkheid, het hoofd der school de heer v. d. Plas en de enige nog in leven zijnde mede-oprichter de heer P. v. Beurden, die niet al leen gouden jubilaris was, maar tevens op die dag zijn 80ste ver jaardag vierde en voor dit dubbele feit een kleine huldiging mocht on dergaan en een kistje sigaren in ontvangst kon nemen. Na het zingen van het lied „Kruis en Ploeg" heette de wnd. voorzitter allen hartelijk welkom en in zijn openingsrede gaf hij vervolgens een overzicht van de afgelopen 50 ja ren, waaruit bleek wat door samen werking kon worden bereikt. In dit verband noemde hij de grote boe- ren-apostel pater Gerlach van den Elzen, die ook alhier de grote stoot gaf om tot oprichting van een af deling van de N.C.B. te komen. Na enkele voorbereidende besprekin gen, waarbij ook oud-secretaris wij len de heer Klein een groot aan deel had, kwam op 16 Mei 1904 de eigenlijke oprichting tot stand. Een voorlopig bestuur werd gekozen en dit bestond uit J. v. Engelen voor zitter, Jac. v. Bokhoven secretaris, H. v. Beurden, N, v. Beijnen en A. v. d. Geld, leden. Met tal van cijfers toonde spreker vervo gens aan de grote groei en ontwikkeling van de N.C.B. en de metlS ï1'Stellinpn en hij eindigde iet de hoop uit te spreken dat er Sf h Z. worden voortgegaan en dat onze kamer in 't grote NCB- gebouw zo zal worden ingericht dat ook onze kinderen daarin zullen kunnen leven. 1 Na de kofietafel, tijdens welke de fw\-Van Boerinnenbond de ieestelmgen voorzagen van koffie, worstenbroodjes, sigaren en siga- etten, was het Rector Bekkers die ïï°r.d® microfoon plaats nam en zijn indrukwekkende feestrede uit sprak. Hij schetste in het kort de ïonn n v,an de hoeren van rond 1900, om dan na te gaan hoe men toen, inziende dat alleen door samenwerking iets kon worden bereikt, overging tot het oprichten van organisaties; hulde bracht hij aan de boeren-apostel Pater van den Elzen en stond even stü bij al dat gene wat deze zoon van de abdij van Borne uit Hees wijk voor de boerengemeenschap heeft gedaan. j schetste de grote groei die de N.C.B. m de afgelopen 50 jaren heeft gemaakt. De instellingen, coö peraties en diensten van de organi satie moge onze grote verdiensten zijn, aldus Rector Bekkers; wij mo gen niet uit het oog verliezen dat wij vooral onze zelfstandigheid die nen te bewaren, godsdienstzin en godsvertrouwen te blijven bezitten opdat niets van hetgeen werd be reikt verloren gaat. Alles bij elkaar genomen was er volgens spreker bij dit gouden feest reden tot dankbaarheid en met Gods zegen af te smeken over de jubile rende organisatie en de hoop uit te spreken dat ze mag blijven groeien en bloeien, besloot Rector Bekkers zijn indrukwekkende rede. Van de overige sprekers was het 't eerst pastoor Serrarens die als geestelijk adviseur zijn gelukwen sen aanbood en enkele persoonlijke herinneringen naar voren bracht; ook hij prees de jubilerende afde ling voor hetgeen werd bereikt. Namens de algemeen voorzitter sprak kringvoorzitter de heer Kluit mans zijn gelukwens uit en besprak daarbij het probleem van de kom- gronden en de ontwatering. Om 7 uur 's avonds verenigden allen zich weer in „De Harmonie", waar de revue „Boerenleven vóór 50 jaren" werd opgevoerd en het bont programma „Hier zijn we weer". Tijdens de pauze sprak bur gemeester v. Hout namens het ger meentebestuur zijn gelukwensen uit en complimenteerde de jubilerende afdeling met datgene wat reeds was bereikt. Met het zingen van 't lied „Aan U o Koning der Eeuwen" werd dit schone feest besloten. gelijk op te treden. Zaterdagmor gen sprak de burgemeester van Steenwykerwold, de heer Pantha- leon van Eek, met de kampbewo ners. Het gevolg' wasr dat omstreeks tien uur de gezinnen het kamp verlieten. VIJF SLACHTOFFERS VAN HET IJS. Het ijs heeft vijf doden tijdens 't weekeinde geëist. Het zwakke en op vele plaatsen zeer gevaarlijke ijs heeft daarnaast menig schaatser 'n nat pak bezorgd. Te Nieuwolda in Groningen zakte het 11-jarig zoon tje van de familie H. Zaterdagmor gen door het ijs van het Termun- terzijldiep en verdronk. Zaterdag middag verdronk de 15-jarige J. B. te Zoutkamp in het Hunzingoka- naal, nadat hij door het ijs was ge gaan. In de Botsholse plas te Ab coude is Zaterdagmiddag de 12-ja- rige A. de Haan, oudste jongen van 7 kinderen, door het ijs gezakt en verdronken. In de nacht van Za terdag op Zondag is de 55-jarige tuindersknecht J. de Koning uit Bergschenhoek in het Noorderka naal te Rotterdam verdronken. Men vermoedt dat hij over het ijs het kanaal heeft willen oversteken, en daarbij te water is1 geraakt. Zon dagmiddag is de 27-jarige land- bouwarbeider H. Weihoorn tijdens 't schaatsen op de Vecht hij Wees- perkarspel twintig meter uit de kant in het water geraakt. Hoewel men hem vrij spoedig op het droge had, waren de levensgeesten reeds geweken. DIEFSTALLEN OP SCHIPHOL. Verdacht personeel voor de rechter. In de afgelopen jaren hebben zich, zoals we elders in dit blad al berichtten, op 't vliegveld Schiphol diefstallen, verduisteringen en he lingen voorgedaan; zeventien leden van het personeel werden van de ze misdryven verdacht. De Haar lemse rechtbank hield zich bezig met de berechting van deze zaken. Enkele brandwachten le klas wer den er van verdacht medicamen ten, verhand, koffie-extract, lakens, dekens, baby-uitzetten en schuim- ruber-bedden als geschenken te hebben aangenomen. Deze goede ren lagen opgeslagen in het maga zijn „boorduitrusting". Enkele ma gazijnbedienden werden er van verdacht een kist gouden horloges gestolen te hebben. De officier van justitie, mr. dr. R. Pillo, eiste tegen M. J., J. D., H. W. S. en P. K. allen drie maanden met aftrek, tegen M. W. 1 jaar en drie maanden, tegen H. J. vier we ken met aftrek en onmiddellijke invrijheidstelling, tegen K. S. tien maanden met aftrek en tegen A. B., A. F. en F. T. vier maanden. Uitspraak 2o Januari a.s. BIESBOSCH LEGT ZICH NIET BIJ REGERINGSBESLUIT NEER. Verontwaardigd en verbaasd. De Biesbosch is niet van plan zich zonder meer neer te leggen bij het besluit van de regering, waar bij de schade aan de dijken daar niet zal worden vergoed. Vooral is men verontwaardigd en verbaasd over de argumentatie van de rege ring, n.l. dat de Biesbosch altijd watcrbergingïgebied is geweest en daarvan altijd de consequenites heeft kunnen voorzien. „Dit moge dan zo wezen", aldus redeneert men in de Biesbosch, „maar de regering vergeet, dat de ze taak van de Biesbosch de laatste jaren aanzienlijk is verzwaard ge worden doordat men omliggende gebieden, met name de Dordtse Biesbosch en het Land van Heus- den en Altena met hoge dijken om ringd heeft, waardoor het water in de Biesbosch thans veel hoger komt dan vroeger het geval is ge weest." Inmiddels heeft de Stichting voor

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1