MALWYK KAATSHEUVEL VOETBALSPORT PUROL in huis! BOEKBESPREKING 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 JANUARI 1955 2 JAARMARKT de Landbouw in het Zuiden van de leden der Tweede Kamer, die zij had uitgenodigd tot een bezoek aan dit zwaar getroffen gebied, om zich ter plaatse van de schade op de hoogte te stellen, bericht ontvan gen dat men deze uitnodiging' aan neemt. Dinsdag is deze tocht. Men hoopt dat persoonlijke aanschou wing en een duidelijke uiteenzet ting van het bestuur van de stich ting de volksvertegenwoordigers zal doen inzien dat het hier gaat om het zyn of niet zijn van de landbouw in de Brabantse Bies- bosch. Vrijdagmiddag zijn de bestuursle den en burgemeesters uit de streek te Dordrecht bijeen geweest om dit bezoek voor te bereiden. In elk ge val kan de stichting zich niet ver enigen met de door de regering aangevoerde argumenten en uiter aard nog minder met het genomen besluit. Men ziet in de Biesbosch met grote spanning dit bezoek te gemoet en hoopt dat het er toe zal bijdragen de bedreigende onder gang voor de landbouw in de Bies bosch te helpen afwenden. Ds W. L. JENS NAM AFSCHEID VAN ZIJN GEMEENTE. Gisteren heeft de Weleer,w. Heer Ds W. L. Jens, predikant van de Ned. Hervormde Gemeente in Waalwijk (Centrum) afscheid ge- naomen van deze gemeente en van de kerkelijke en burgerlijke auto riteiten uit Waalwijk en omgeving, alsook van de vele vrienden, die hij zich gedurende zijn pastoraat in Waalwijk heeft gemaakt. Het werd een hartelijk afscheid en in alle toonaarden is de lof be zongen van de scheidende predi kant en is uiting gegeven ook aan het leedwezen, dat allen bij dit af scheid vervulde. De Ned. Herv. Kerk aan de Haven was gistermorgen overvol, toen Ds Jens daar voor het laatst voorging. Daar waren vele gemeenteleden, verschillende collega's-predikanten, terwijl burgemeester J. Teijssen, de wethouders de heren F. Smol ders en J. van Hees wijk en de ge meente-secretaris N. Vlaar van hun belangstelling blijk gaven. Ds Jens had tot tekst gekozen van zijn laatste predikatie 2 Corr. 12, vs 9 „Mijn genade is u genoeg." Na afloop van dzee predikatie zong 't Waalwijks Hervormd Kerk koor en vervolgens nam Ds Jens in een persoonlijk woord afscheid van de gemeente en van alle onderde len van het gemeentewerk. Hij dankte allen voor de medewerking en de sympathie die hij in Waalwijk had mogen ondervinden en ver maande de gemeenteleden een wer kelijke gemeenschap te vormen in alles. Burgemeester Teijsssen voerde hierna het woord en hij dankte de scheidende dominee voor de uitste kende samenwerking en de buiten gewoon prettige verstandhouding, die er steeds tussen hem en 't ge meentebestuur had geheerst. Hij wenste hem alle goeds toe bij de vervulling van zijn toekomstige taak. De consulent Ds Hoffman, predi kant van de Ned. Herv. Gemeente in Baardwijk gewaagde in zijn toe spraak vooral van de ruimheid en de jovialiteit, waarvan Ds Jens in de omgang met zijn collega's steeds blijk had gegeven. En hierna sprak de ouderling de heer Scholt namens de gemeente en de kerkeraad; hij gaf uiting aan het leedwezen dat allen bij dit afscheid bezielde en hij dankte Ds. Jens voor de leiding en het pastoraat, die hij gedurende de voorbije 5 jaren in Waalwijk gegeven en uitgeoe fend had. Ouderling Scholt liet de gemeente de scheidende DomineeiPs 134, vs 3 toezingen. Na afloop van deze afscheidsplech- tigheid kregen allen de gelegenheid in het koor van de kerk Ds Jens, zijn echtgenote en zijn kinderen met een persoonlijke handdruk vaarwel te zeggen. Het behoeft geen betoog, dat iedereen dit graag deed en dat allen in deze handdruk hun dank en hun beste wensen tot ui ting hebben willen brengen. Want in de vijf jaren, dat ds Jens werkzaam was als predikant van de Ned. Hervormde Gemeente in Waalwijk (Centrum) heeft ieder een, ook velen buiten de Ned. Herv. Gemeente, hem leren kennen als een zeer hoogstaand predikant, die zijn mooie taak zo consciëntieus mo gelijk vervulde, die velen door zijn welsprekend woord en zijn nog meer welsprekend voorbeeld de weg heeft gewezen door de moeilijkhe den van het leven. De sympathie van zeer velen mo ge hem vergezellen naar zijn nieu we taak, die hem in Amsterdam wacht en moge hem steunen bij het prachtige werk temidden van de jeugd, die in hem een echt vriend en een wijs leidsman zullen ont moeten. SPORTPARK. In ons Nieuwjaarsnummer pu bliceerden wij een vraaggesprek met burgemeester Teyssen, waarin o.a. ook Waalwijks toekomstplan nen aan de orde kwamen. We heb ben met burgemeester Teijssen na tuurlijk toen ook gesproken over het sportpark, dat thans in 'n spe ciale commissie wordt bestudeerd. Ten aanzien hiervan lieten wij het voorkomen als zou de mening van de burgemeester zijn dat het hoofd- veld bespeeld zou gaan worden door de hoogst in de competitie geklasseerde club. We mogen onze lezers en vooral sport-enthousiasten er op attent maken dat we ons vergist hebben, toen we dit als de mening van het gemeentebestuur kenbaar maakten. Men heeft zich namelijk hiervan nog geen idee gevormd; dit is een van de punten natuurlijk waarover de commissie ad hoe zich zal heb ben te beraden. OOSTENRIJKSE KINDEREN KOMEN NAAR WAALWIJK. Naar we vernemen zullen de kin deren uit de Oostenrijkse kampen en uit Wenen, die enige tijd in Ne derland zullen doorbrengen, de 18e Januari uit Wenen vertrekken en waarschijnlijk de dag daarop vol gend in Waalwijk arriveren. Zestig Waalwij kse gezinnen had den een Oostenrijks kind gevraagd; door de betreffende instanties wer den 56 kinderen aan Waalwijk toe gewezen. Vier gezinnen zullen dus moeten worden teleurgesteld zij zullen hiervan bericht ontvangen, zoals ook de andere ouders bericht zullen ontvangen van de plaats en het tijd stip waarop zij hun pleegkind kun nen halen. HET WAALWIJKS ORKEST. We vernemen dat het Waalwijks Orkest in de maand Februari in samenwerking met de liedertafel Oefening en Vermaak een concert zal geven. In het concertgedeelte voor de pauze zal het Waalwijks Orkest ten gehore brengen: Eine Kleine Nachtmusik van W. A. Mozart, twee delen uit de Symphonie La Heine van J. Haydn en de balletmuziek uit Rosamunde van F. Schubert. Na de pauze zal het orkest de liedertafel begeleiden in een vier tal fragmenten uit „Die Jalireszei- teri" van J. Haydn, waaraan ook door solisten zal worden meege werkt; in het Ave Verum en het Laudate Dominum van W. A. Mo zart en Das Grosze Hallelujah van G. F. Handel. Ongetwijfeld zal er 'n grote be langstelling bestaan voor dit geza menlijk optreden van het Waal wijks Orkest en de Waalwijkse Lie dertafel. We kunnen deze gelukki ge vorm van samenwerking slechts toejuichen. OPERA MARTHA WORDT IN WAALWIJK UITGEVOERD. De suggestie die wij in vragende vorm deden aan het einde van ons verslag over de concertuitvoering van de Opera Martha in Zaltbom- mel door de beide Bommelse koren en solisten van Studio van Boort, onder leiding van Frans v. Amels- voort, welk verslag U elders kuni lezen, is reeds achterhaald door de mededeling die ons van de zijde van het bestuur der Waalwijkse Opera-stichting werd gedaan, dat binnen afzienbare tijd dezelfde concertuitvoering ook in Waalwijk gegeven zal worden. Als voorlopige datum noemt men Dinsdag 25 Januari, morgen over twee weken dus, maar deze datum staat nog niet definitief vast. Het Koninklijk Zaltbommels Mannen koor en het Dameskoor Excelsior zullen dan naar Musis Sacrum ko men om in samenwerking met de bekende Waalwijkse solisten en begeleid door Mej. Nel Nijman, hun succesrijk optreden van j.l. Don derdag te herhalen. Zeker zal er voor deze ver tolking van een meer dan bekende en zeer populaire opera een zeer grote belangstelling bestaan, temeer daar de uitvoering, zoals we die Donderdag mochten meemaken, van een buitengewoon goed gehalte was en het Waalwijkse publiek thans de gelegenheid krijgt n groot aantal Waalwijkse solisten weer eens aan 't werk te horen. En hoe! ZE BEGINNEN WEER IN WAALWIJK s Wie beginnen er, zult U zeggen. Wel, het antwoord is gauw gege ven. De Kajotters Drumband na tuurlijk. En wat beginnen zij? De grote donateursactie, verdeeld over vier parochies. A/s. Zaterdag be gint de slag om Waalwijk. Daarbij hoopt de Drumband als overwin naar uit het strijdperk te komen. Als deze actie gesloten wordt, moet heel Waalwijk donateur zijn en dus een grote steunpilaar zijn van de Drumband. Verleden jaar werd de actie een groot succes. Meer dan 800 dona teurs werden ingeschreven en on danks de prijsverhogingen van de laatste tijd hopen de jongens, dat dit jaar het aantal donateurs de duizend zal overschrijden. Als eer ste komt 't Haaike aan de beurt en wel Zaterdag a.s. U begrijpt dat als deze barre koude blijft aanhouden, het voor de drummers onmoge lijk is in hun uniformen 'n mars te maken. Bij de opening van de actie organiseren de Drummers 'n groot bal met attracties, speciaal voor de donateurs van de Band op Zaterdag a.s. in de zaal Thalia. Van groot belang is deze dona teursactie, omdat hiervan voor een groot gedeelte zal afhangen of ook dit jaar het korps, uitgebreid zai worden. U kunt het beschouwen als een felicitatie of een geschenk aan de drummers, omdat zij dit jaar hun eerste lustrum hopen te vieren. Zeer waarschijnlijk zal voor deze gelegenheid een groot Drum band-concours worden georgani seerd, waarvan de plannen reeds een vaste vorm krijgen. VETERANEN GYMNASTIEK VERENIGING „ONS HUIS". De sympathieke vereniging „Ons Huis", die thans ook een damesaf deling telt van 30 leden, gaat op 26 Januari een bezoek brengen aan haar zustervereniging „Olympia" in Tilburg voor een gezamenlijke oefenavond. „Ons Huis'', dal in September haar 25-jarig bestaan hoopt te vie ren, wil dat, zoals dat vyf jaar ge leden met haar vierde lustrum is gebeurd, dit jaar doen door het organiseren van enkele sportda gen, waarin naast turnen ook an dere sporten zullen worden beoe fend. Het comité dat deze sport dagen reeds thans aan het voorbe reiden is, heeft al toestemming van de Koninklijke Ned. Gymnastiek- bond gekregen om het gehele Ne derlandse keurkorps dames en lie ren op 3 September a.s. in Waal wijk te krygen zodat op turngebied het puikje vertegenwoordigd .zal zijn en de turnliefhebbers hier iets unieks zal worden voorgezet. Ook de kinderen zullen niet wor den vergeten, daar getracht zal worden de Woensdagmiddag in die week weer geheel voor de Waal wijkse jeugd te benutten. r te Waalwijk op Donderdag 13 Januari a.s. WIELERCLUB „OLYMPIA" WAALWIJK. J Dat het bestuur van de W.W.C. „Olympia" in de afgelopen maan den niet stil gezeten heeft, doch haar programma voor 1955 reeds heeft samengesteld, blijkt wel uit de agenda voor het a.s. seizoen. In Februari zal als opening van het wielerjaar 'n sportforumavond worden gehouden met medewer king van de kopstukken uit de wie- lerwereld, terwyl ook enkele zeer bekende renners hun medewerking zullen verlenen. Op 8 Mei wordt het 3e Spoor baancriterium verreden, terwijl de grote klassieke tour door Midden- Brabant, de „Ronde van Midden- Brabant", welke dit jaar gaat over 220 km., op 16 Juli* dat is Zater dag in de kermisweek, wordt ver reden. Al met al zal Waalwijk ook dit jaar weer volop in het teken van de wielersport staan en 't Waal wijkse publiek en ook dat van bui ten zal wederom getuige kunnen zijn van de buitengewoon harde strijd van de vele jonge knapen die hun hart verpand hebben aan de racefiets. Wy hopen dan ook dat vooral het Waalwijkse publiek ook dit jaar weer zal medewerken om de goede naam die Waalwijk de laatste jaren heeft gekregen in de wielersport, verder uit te dragen. „DE POSTDUIF" HIELD UIT STEKEND GESLAAGDE TEN TOONSTELLING. Zaterdag en Zondag j.l. hield de Waalwykse postduivenvereniging „De Postduif" een uitstekend ge slaagde tentoonstelling in haar ver enigingslokaal, het café van dhr. van Heesbeen tegenover 't station. Beide dagen was er een over weldigende belangstelling van tal loze duivenliefhebbers uit Waal wijk en verre omgeving, terwijl het geëxposeerde materiaal de toets van elke critiek kon doorstaan. Zondagmiddag 'is de tentoonstel ling officieel geopend door de voorzitter van de tentoonstellings commissie, de heer Verhagen, die allen hartelijk welkom heette en er zijn blijdschap over uitsprak dat de inzending een record aantal had bereikt, namelijk 420 duiven. Natuurlijk was niet ieder lid in staat 28 duiven in te zenden, zoals een van de leden had gedaan, maar hij hoopte toch dat bepaalde leden hierin een aansporing zouden zien ook hun materiaal in te zenden. Hoewel het totaal inzendingen wel tot dit maximum beperkt moest blijven wegens het gebrek aan ruimte. Hij dankte vervolgens degenen die de prijzen hadden geschonken en heel bijzonder ging zyn dank ook uit naar Harry en Leentje voor hun welwillende medewerking, evenals naar de schenkers van de bonnen en de heer Piet Timmer mans voor het brengen en halen van de tentoonstellingshokken. Nadat hij tenslotte alle leden van het tentoonstellingscomité had be dankt. deelde hij mee, dat de prijs uitreiking zou plaats hebben op Zondag 13 Januari om 12 uur. We zeiden al, dat de tentoonstel ling een zeer groot succes werd en dat tallozen de prachtige expositie hebben bezocht en het tentoonstel lingsmateriaal met kennersblikken hebben bezien en zeer hebben ge prezen. Een even groot succes werd ook de duivenverkoop, die een zeer goed bedrag opbracht; er waren duiven bij, die voor 40.werden verkocht. Als keurmeesters fungeerden de heren van Dongen en van Iersel uit Tilburg, die de duiven als volgt klasseerden: Klas Ioude doffers boven 500 km.: 1 C. van Bijnen; 2 Spapens; 3 M. Verhulst; 4 M. Verhulst; 5 A. van Dalen. Klas II: Duivinnen boven 500 km.: 1 Klijssen; 2 van Bijnen; 3 J. t G. VAN LOON Vanmorgen bereikte ons het be richt dat in de ouderdom van 72 jaar alhier was overleden de heer G. van Loon. De heer v. Loon genoot in onze stad een grote bekendheid, niet al leen als mede-vennoot van de Le- derfabriek P. v. Loon Gzn C.V., maar ook in zijn diverse functies van zeer verscheiden aard die hij in zijn werkzaam leven mocht be kleden. Zo was hij jarenlang, van 1929— 1942, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, hij was lid van 't R.K. Kerkbestuur van St. Jan en lid van het bestuur van het R.K. Burgerlijk Gasthuis. Ook in vakkringen genoot de heer v. Loon een grote bekendheid en waardering voor zijn deskundigheid, speciaal als voorzitter van de Bond van Lederfabrikanten, van de R.K. Vereniging van Lederfabrikanten, van de Federatie van verenigingen van Lederfabrikanten en de Waal wijkse Looiersvereniging. Moge God hem reeds hebben be loond voor zijn welbesteed leven. Verwiel; 4 H. van Berkel. Klas III: oude doffers onder 500 km.: 1 Jos Pas; 2 Veltmcijer; 3 v. Bokhoven; 4 Groeneveld; 5 A. van Huiten. Klas IV: oude duivinnen onder 500 km.: 1 B. van Riel; 2 A. van Huiten; 3 Duivekam; 4 André Bak kers; 5 Schuwer. Klas V: Jaarling doffers: 1 G. van Hullen; 2 A. van Eeten; 3 Jos Klijssen; 4 G. van Huiten; 5 van den Meijdenberg. Klas VI: Jaarling duivinnen: 1 Klyssen; 2 Damen; 3 A. van der Gouw; 4 van Bokhoven; 5 G. Schoemans. Klas VII: Jonge doffers boven 150 km.: 1 Klyssen; 2 A. van Hui ten; 3 A. van Loon; 4 M. Verhulst; 5 F. van Kessel. Klas VIII: Jonge duivinnen bo ven 15o km.: 1 Klijssen; 2 F. van Kessel; 3 van Bijnen; 4 van Gel der; 5 A. van Loon. Klas IX: Jonge doffers onder 150 km.: 1 G. van Huiten; 2 II. Lombarts; 3 G. Schoemans; 4 van der Gouw; 5 Jos Pas. Klas X: Jonge duivinnen onder 15 km.: 1 van Overbeek; 2 Duive kam; 3 de Bont; 4 Knippels; 5 Schuwer. Klas XI: Late jonge doffers: 1 Jos van Schaik; 2 Jan van Ha ren; 3 Spapens; 4 van Bokhoven. Klas XII: Late jonge duivinnen 1 M. Verhulst; 2 B. van Riel; 3 M. Verhulst; 4 M. Verhulst; 5 A. van Loon. Bij brand- en snijwonden, Pijn lijke kloven, Ruwe handen en Schrale Jiuid. CONTACTGROEP VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. Op Vrijdag 14 Januari zal de Con tactgroep voor Handel en Industrie in Hotel Verwiel haar maandelijkse contactavond houden. Op de agenda voor deze bijeen komst komt o.m. voor: bestuurs mededelingen en film: a. over de Bally-schoenfabrieken; b. Instruc tiefilm; c. Alpenstrassen, een auto- toch kris-kras door Zwitserland. Als laatste punt vermeldt de agenda: „Contact". NIEUW WEGDEK IN BESOIJEN. "Gedeputeerde Staten hebben goed gevonden dat de gemeente 't weg dek in Grotestraat en Westeinde van een nieuw wegdek voorziet. De keien zullen vervangen worden door klinkers. TWEE AANRIJDINGEN. Gisteren hadden hier ter plaatse weer een tweetal aanrijdingen plaats. Om ongeveer half negen fietste Mevr. v. S.-v. L. naar de kerk; toen zij vanaf de Putstraat de Grotestraat wilde inrijden, verleen de zij geen voorang aan een uit Westelijke richting komende mo torrijder, zekere B. M. uit Zeven bergen. Het kwam tot een aanrij ding, waarbij mevr. v. S. licht ge wond werd aan haar been en haar fiets bijna geheel werd vernield. De motorrijder kwam vrij ernstig te vallen. Dr. van Daal, die spoe dig ter plaatse was, constateerde een hersenschudding en liet het slachtoffer, dat bovendien nag aan handen en hoofd schaafwonden had opgelopen, per ziekenwagen naar het St. Nicolaasziekenhuis vervoeren. Om kwart voor elf gisteravond was er een aanrijding op het kruis punt Stationsstraat-Grotestraat tus sen een vrachtwagen bestuurd door M. v. D. uit Dongen en een luxe wagen van A. T. uit Waalwijk; de- ./ze aanrijding ontstond verhoedelijk doordat de vrachtwagen te veel links hield. Beide wagens werden licht beschadigd en persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. AUTO IN DE HAVEN. De Heer Frans Schilders had een van de wagens van zijn bedrijf, een trekker, bij zijn opslagplaats aan de haven ge parkeerd staan, toen deze aan het rijden ging op de schuine kade. De trekker reed rustig naar de havenwal en was er nog slechts enkele meters vandaan toen de heer Schilders het ontdekte. Hij liep zo snel mogelijk nog naar de cabine om de Wagen op de handrem te trekken, doch op hetzelfde ogenblik kraakte de wagen door het ijs van de haven en bleef staan met zijn neus in de modder. De heer Schilders werd mee in het water getrokken, maar wist zich weer gauw zonder enig letsel op 't droge te brengen. Dit voorval had plaats Zaterdagmor gen omstreeks 10 uur. We waren er rond een uur of één getuigen van hoe een takelwagen van Lips uit Drunen met een hefvermogen van 15 ton de trekker uit het water tilde en keurig op het droge zette. De heer Schilders is door dit voorval weer erg gedupeerd. BRAND IN AMSTERDAM. Zaterdagavond 9 uur brak een felle brand uit in het pand War moesstraat 12 te Amsterdam. Het vuur verspreidde zich van de 6e naar lager gelegen etages, doch de le etage, begane grond en sou ^ter rain, waarin Bergmans Leder Im port en Jac. Bergmans of Holland zijn gevestigd, bleven gelukkig voc het vuur gespaard. Wel kregen deze zaken grote wa terschade door de enorme massa' water die de Amsterdamse brand weer met 12 stralen en een water kanon, gelegen in' de gracht langs het Damrak, in het brandende per ceel spoot. Jammer vooral is dat de nieuwe Showrooms van binnen- en buiten lands luxe schoeisel, die de firma Jac. Bergmans of Holland een half jaar geleden op de eerste etage opende, zeer van het water te lijden hadden en de talloze fraaie luxe schoentjes en smaakvolle inrich ting, druipend van water, was een zielig gezicht. De twee bovenste etages brand den totaal uit en ook de 3e en 4e liepen grote brandschade op, ter wijl de waterschade aan de grote voorraden leder en fournituren zeer groot is. Met man en macht wordt ge werkt om de ramp te boven te ko men en de bedrijven zonder grote stagnatie doorgang te doen vinden. De schade wordt door verzeke ring gedekt. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: Diverse handschoenen en wan ten; portemonnaie; damespolshor- loge; zilveren rozenkrans; bruine schoen; hondje; Lipssleutel, huis sleutel; 1 paar schaatsen; dames- portemonnaie met inhoud, shawl. Verloren Kinderfietsje; motorbelasting- kaart; diverse handschoenen en wanten; zwart lederen portemon naie met inhoud; rok, shawl, por temonnaie met inhoud, lederen ak tetas. AGENDA: Woensdag 12 Januarii repetitie Dameskoor Oefening en Ver maak in „De Twee Kolommen" Zondag 16 Januari repetitie man nenkoor Oefening en Vermaak in „De Twe Kolommen". VAN DE BOEKENMARKT. Bij A. W. Sijthoff te Leiden zijn de volgende boeken uitgegeven „De dame met de anjers", door Dr A. J. Cronin. Gebonden f 4,90. „Ziel en Gedachte" door F. W. van Heerikhuizen; een monumentale bloem lezing uit de wereldliteratuur in 2 delen. „Wie, Wat, Waar 1955"; een actuele cncyclapaedie in zakformaat. Gebonden f 3,40. „Ik kan handwerken"; een practisch handboek voor het vervaardigen van al le voorkomende vrouwelijke handwerken door B. C. Jelles. „Ik kan tuinieren", door A. J. Herwig. „Ik kan koken", door P. J. Sareis van Rijn. „Ik kan huishouden", onder redactie van P. J. Sareis van Rijn. „De westerse mens ontdekt zijn we reld door Dr F. C. Bursch; de oudste geschiedenis van de West-europese be schaving. „Gods Ravijn door J. Sytzen (auteur van „Niet iedere soldaat sneuvelt"). Ge bonden f 5.90. „Mary Anne" door Daphne Du Mau- riei (auteur van Rebecca, Rachel, Kus mij nog eens vreemdeling e.a.) Gebon den f 7.90. „Hongaarse Rhapsodie", door Zsolt Harsanyi. Dundruk-editie. Gebonden in Bala.le- der f 10,De befaamde roman-trilogie over he leven van Frans Liszt. VOETBALUITSLAGEN. Eerste klasse A Veendam'Excelsior 12 LONG AAmsterdam 00 Flaijiingo'sEmma 00 StormvogelsGo Ahead 11 Zwolse BoysMVV 03 LeeuwardenRoda Sport 01 NAC—DOS 1—2 Eerste klasse B ElinkwijkSparta 3—3 Fortuna '54—DWS 0—0 RigtersbleekHeerenveen afgel. BrabantiaEDO 41 Heracles—ADO 2—2 WageningenSittardia 10 Willem II—SVV 6—1 Eerste klasse C Hermes-DVSAlkmaar '54 afgel. Rapid JC—PSV 0—2 VitesseEnsch. Boys afgel. HaarlemNO AD 01 FeijenoordNEC 22 GVAVLimburgia 10 Blauw-WitEB OH 20 Eerste klasse D SC VVV HVC 0—0 RBCDe Volewijckers 12 DFC—Be Quick 2—1 AGOW-VSV 2—0 XerxesDe Graafschap 00 BWEindhoven 11 AjaxEnschede 30 Tweede klasse A De ValkHelmondia 00 HelmondTOP 20 Derde klasse C DHV—BSC, 5—3 ZierikzeeRWB 12 Derde klasse E ZIGOMadese Boys 60 AaX Driekoningen-viering. Er valt een steeds stijgende be langstelling te constateren voor de Driekoningen-viering in Kaatsheu vel. Was het oorspronkelijk slechts een enkele groep die enig werk maakte van de „verkleding", doch vooral niet verzuimde een „geblit- ste" in hun midden te hebben, waarbij het dan in hoofdzaak ging een zo groot mogelijk bedrag bij een te zingen, in de meeste geval len voor eigen genot, thans komt er lijn en sfeer in de folklore, door eni ge achtereenvolgende jaren in een goede beoordeling geleid. Zo zagen we meerdere groepen, waarvan ge tuigd moest worden niet alleen dat er werk van gemaakt was, maar ook, en juist dat is te prijzen, dat er met begrip en fantasie gestreefd was een uitbeelding te brengen die zinnebeeldig en goed verantwoord was. En nu mag dan deze Drieko ningen-viering op verschillende plaatsen opgestuwd worden tot een grote optocht, waarin de ene groep met de andere strijdt om de kost baarste costumering, we menen dat dit niet de eigenlijke folklore is die we moeten aanprijzen. Het oude ge bruik was een verkleding met de middelen die het gezin bezit in zijn dagelijks leven: een tafelkleed, een gordijn, een kleurige rok van moe der en meer dergelijke artikelen, welke dienstig kunnen geacht wor den tot een costumering van be doelde koningsgewaden. En juist daarin weten het verschillende groepen reeds ver te brengen. Als we alleen maar eens nemen de groep Boelen en de groep v. Gulik, die resp. 108 en 107 punten kregen toegekend, dan mogen we gerust zeggen dat dit voorbeelden waren van veel begrip en gewaardeerde fantasie en smaak. De jury. bestaan de uit de Weleerw. Heer Verheyen, de Weleerw. Pater van de IJssel, de weled. heer P. Borsten en K. Hop man, had 't in haar beslissing niet gemakkelijk. Als er nog verbeterd kan worden, en dat is zeer zeker, dan moet vooral het onderdeel „zang" de aandacht van de deelne mers krijgen. Een „Op ene Drieko ningen-avond" moet niet alleen en uitsluitend het deuntje zijn dat de aandacht trekken moet. Er zijn heus wel verschillende mooie Drie koningen-liederen die met een wei nig oefening zeer goed te gebruiken zijn. Wij zijn er "van overtuigd dat, wanneer de jongens en meisjes een beroep doen op het onderwijzend personeel, er nog wel wat anders kan gezongen worden dan „Geef mij 'ne nieuwen hoed". Dan mogen we ook nog wel eens wijzen op 't feit dat de Driekoningen kwamen met geschenken van goud, wierook en mirre. Deze gaven behoren bij de uitbeelding, evengoed als de ster en de zang. Ook op het uur van be oordeling moeten we bezwaar op peren. Half acht is te laat, vooral voor de groepen met kleine jongens en meisjes, waarbij we er aantrof fen van vijf en zes jaar. Wanneer de beoordeling geschiedde b.v. om zes of half zeven, dan kon 't kleine goed nog tijdig in de lakenstraat tot rust komen. Nu wordt het bij velen negen uur eer ze van de straat ge ruimd zijn. Wel moeten we toejui chen dat het overgroot deel van de deelnemers werkt voor „een goed doel", waarbij speciaal de „missie" haar deel krijgt. De uitslag van de beoordeling was: 1. groep Boelen 108 pnt.; 2. groep v. Gulik 107 pnt.; 3. groep B. v. d. Hoven 95 pnt.; 4. groep Ber- tens 90 pnt.; 5. groep Laros 88 pnt.; 6. groep Aussems 84 pnt.; 7. groep Zwaans 82 pnt.; 8. groep de Jong 80 pnt.; 9. groep v. Heijst 79 pnt.; 10. groep C. v. d. Hoven 78 pnt.; 11. groep Kleijssen en groep v. d. Vel den 77 pnt.; 12. groep Grootswagers en groep Span 71 pnt. en 13. groep Roestenberg 70 pnt. De eerste prijs was een groeps foto, door Foto-Korthout aangebo den.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2