00N-0P-ZAND WASPIK f Voor de Vrouw. Confectie van internationale allure PLUIMVEE 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 JANUARI 1955 3 f wT VO,r"Sl mede beamen In verbmtd hiermede heef, het bestuu. f Kerstviering bij Bel Canto. De Zangvereniging Bel Canto or ganiseerde op de Donderdag-repe titie-avond van de vorige week een Kerstviering, geheel verzorgd door de jongeren. We mogen gerust zeg gen dat deze viering een groot suc ces geweest is, waar de initiatiefne mers alle eer van toekomt. En niet alleen is de avond geslaagd, maar het resultaat van de jongeren-actie bracht tevens reeds elf nieuwe le den voor het koor bij, waarin we 't verheugend feit mogen constateren dat er heus nog wel belangstelling voor de zang bestaat. Toen de voor zitter, de heer Hoinck van p<*Pe": drecht de avond opende, mocht hij tot zijn genoegen constateren dat alleen reeds de opkomst bewees da i gewaardeerd werd wat er gedaan was. De zaal was keurig in „sleer gebracht. Smaakvol was de versie ring en verlichting, keurig verzorgd de stal en de kerstboom, intiem de tafelaankleding, kortom, allen voel den aan dat hier met toewijding en opoffering van veel werk getracht was gezelligheid en intimiteit te brengen in de geest van „Kerstmis". Het programma ademde dezelfde geest. Met een gezamenlijk gezon gen Kerstlied werd begonnen, waar na een klein ensemble onder goede leiding van de heer Tuerlings Jr koor werkjes, canons, duo's en solo's bood in rijke verscheidenheid., af ge wissela met zeer goed voorgedragen Kerstschetsen en toneelfragmenten. Natuurlijk was er ook aan de in wendige mens gedacht en ontbrak zelfs de Koningkeuze met de in de cake verborgen boon en het kaars je-springen niet. De heer Jos Valk droeg de koningskroon en konings mantel met waardigheid en leidde met veel tact het kaarsje-springen, waaraan mooie prijzen verbonden waren. Een leuke verrassing was dat de 3 mooiste „Driekoningengroepen" beoordeeld in het Patronaat, zich even in de zaal lieten zien, waarbij het missiebusje een goede steun kreeg. Waar het feitelijk een repetitie- avond was, werd ook enige tijd be steed aan een heuse oefening van een paar „Jahreszeit"-koren, die op de concert-avond van 30 Jan. zullen worden uitgevoerd. Suuske Perdeams. De twee uitvoeringen welke het Gemengde Toneelgezelschap „Cres cendo" van het toneelstuk „Suuske Perdeams" in de Euphoniazaal ge geven heeft, waren geheel uitver kocht, waarom het bestuur het be sluit nam op Zaterdag en Zondag a.s. het werk opnieuw voor 't voet licht te brengen. Waar velen bij de vorige opvoeringen teleurgesteld moesten worden, zal deze prolon gatie zeker succes hebben. Een gouden bruiloft in de Sprangsestraat. Reeds maanden is een Ijverig feestcomité bezig met de voorberei ding van de gouden bruiloft van 't echtpaar v. Wanrooy-Netten in de Sprangsestraat, welk feest op Za terdag 22 Januari a.s. zal worden gevierd. Beide oudjes zijn nog heel kras en Kunnen er van overtuigd zijn dat hen een onvergetelijke dag bereid zal worden. BRANDWEER. D evorige week werd in de bovenzaal van de Brandweer-kazerne te Kaatsheu vel examen afgenomen voor 2de klas Brandwacht. De examinatoren waren de districts-inspecteur Hr. van Echen- del, Breda; de adj. districts-inspecteur Hr. Kortes, Breda, de Cdt. v. d. Bosch de Hr. Donders, de Cdt. van de Leder- fabriek Oisterwijk de Hr. Moerman te Oisterwijk, de gedelegeerde van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken de Hr. v. d. Sell Om 3 uur ving het theoretisch gedeelte aan en om 5 uur volgde het practisch gedeelte, waai na in Hotel Smit de uitslag bekend werd gemaakt en men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Ook twee Eerw. Broeders van het Missiehuis St. Antonius behaalden het diploma, wat een voorbeeld mag genoemd worden voor de fabrikanten, vooral voor de gro te bedrijven, waar de noodzakelijkheid van een fabrieksbrand weer spreekt. Een kleine cursus van b.v. een 9-tal mensen, die een opleiding krijgen in het blussen van kleine branden, zoals deze nagenoeg in elk bedrijf eens kunnen voorkomen en die bestreden kunnen wor den met een goed bediend blusapparaat, voorkomt vaak dat de Vrijwillige Brand weer moet uitrukken. Het is zeer prettig voor de examen- candidaten en ook voor de cursusleiders dat de 17 mannen, welke aan het examen deelnamen, allen slaagden. De cursus werd gegeven door de Cdt. van de Brandweer, de heer Hopman, bijgestaan door Brnadmeesters J. Co melissen, C. B. H. Mols en L. Kemmeren. De geslaagden zijn: A. Artz; W. van Beek; P. van Beek; Fr. Beekmans; Fr. Beerens; W. Dielen; J van Dun; A. Kleijngeld; M. Klein; J. Moonen; C. Phe- nix; C, Sips; J. Sprangers; A. van der Velden; G. Luyten en de Eerw. Broe ders Stefanus en Vulgentius van 't Mis siehuis. WIT-GELE KRUIS. Een van de nuttigste en meest nood- I histellingen is zeer zeker wel de R.K. Vereniging voor Volksgezond heid en Ziekenverpleging het Wit-Gele Kruis. Er is geen gezin te noemen, dfe var. e diensten van deze instelling niet meermalen gebruik gemaakt heeft of in de toekomst gebruik zal moeten maken. Daarom is een goed ingerichte en goed functionerende ^enst voor een plant, van het allergrootste belang en het is daarnaast een verheugend feit, dat dit »a- Dat dete dienst geld kost ^Htprekend en dat dt kosten van deze djenst met de dag s.i]- moeten besluiten tot aanmerkelijke verhoging van de conag^ door de beduidende verhoging van de salarissen van de wijkverpleegsters en de kraamverzorgsters, alsmede door e steeds stijgende uitgaven voor het goed functioneren van de andere diensten. Met ingang van 1 Januari 1955 be draagt de leden-contributie 80 ct. per maand cn voor alleenstaande personen (ai of niet inwonend) die een uitkering genieten ingevolge de Noodwet Drees 4C ct. De vergoeding voor kraamver- zorging voor 10 dagen interne kraam hulp is gesteld op 55 gld., voor de wijk- kraamverzorging de z.g. beurten op f 20.—. Het bestuur vertrouwt, dat iedereen zal willen begrijpen, dat de liefde tot onze naaste deze regeling als plicht oplegt en dat het van het lidmaatschap van de massa afhangt dat het verheven werk vn de instelling kan worden voortgezet en uitgebreid. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat al leen bij een geregelde betaling van de contributie aanspraak kan worden ge maakt op de diensten van het Wit-Gele Kruis. 1 i Het kan voor velen zijn nut hebben nog eens in herinnering te brengen wel ke diensten door het Wit-Gele Kruis verzorgd worden; de behartiging van de algemene gezondheidsbelangen, de zie kenverpleging, de verzorging van moeder en kind bij bevalling, de bescherming en raad voor zuigelingen (consulta tie-bureau), de hoogtezon, de kosteloze uitlening van verplegingsartikelen en de TBC-bestrijding, waaronder uitzending van zwakke kinderen. Daarnaast zijn grote plannen in be werking. Waar het W.G. Kruis ter plaatse nog niet beschikt over een goed ingericht gebouw om alle diensten naar behoren te laten functioneren, is reeds lang de bouw van een wijkgebouw, een gezondheidscentrum, in bewerking. Hiervoor moet het W.-G. Kruis be schikken over voldoende kapitaal. Op de steun van het gemeentebestuur kan in deze zeker gerekend worden, doch de burgerij zal zijn belangstelling in deze zaak moeten doen blijken op een wijze, dat het gemeentebestuur verantwoord is voor zijn eventueel te verlenen bij drage Om te kunnen komen tot een op lossing de beschikking te krijgen over de nodige geldmiddelen, werd Zondag morgen in de bovenzaal van Euphonia een bespreking gehouden tussen het da gelijks bestuur van de vereniging met een aantal genodigde dames en heren, die allen hun medewerking toezegden in het voorbereidend werk, dat van hen ge vraagd werd. Reeds deze week zal een tweede vergadering gehouden worden, waarop het comité definitief gevormd zal worden en een bestuur zal gekozen wor den, waarop het comité definitief ge vormd zal worden en een bestuur zal gekozen worden, dat met het dagelijks bestuur der vereniging de plannen zal vastleggen om het gestelde doel te be reiken. We vertrouwen, dat de veron derstelling, dat de nodige medewerking alzijdig zal zijn, geen utopie is. PLUIMVEETEELT-FILM. Vrijdagavond werd in de Gildenbonds zaal een Rluiinveeteelthlm gedraaid door de Rijkspluimveeteelt consulent Lr. Jan sen. Er was een bevredigende belang stelling van kippenhouders van de NCB, de KkJB en de R.K. Boerinnenbond. Naast de Nederlandse film, speciaal over het proefbedrijf in Horst, werd een Amerikaanse opname vertoond over de meer moderne bedrijven met potstallen, de nieuwste kruisingen en de bestrijding van ziekten. De toelichting door Ir. Jan sen gegeven verduidelijkte de opnamen eu wekte de belangstelling van de aan wezigen, wat bleek uit de vele vragen, die aangaande het vertoonde gesteld werden. BOERENGEZINSDAG. In de Vrijdagavond gehouden verga dering tussen de NCB, de Jonge Boeren en Boerinnen werd besloten op 3 Febr. a.s. een Boerengezinsdag te houden op de grootst mogelijke wijze georganiseerd. Het bestuur is in onderhandeling met een spreker voor deze gezinsdag, die al leen reeds het succes van deze dag kan waarborgen. ONZE LEVENSSCHOOL VOOR JONGENS. Op 11 en 12 Januari gaat de Pater Fortisschool weer haar poorten openen om de jongens te ontvangen. De maan den September tot en met December zijn mooie maanden geweest voor de school. Niet gemakkelijk, want alles was nieuw en jongens en leraren moeten aan el kaar wennen, maar thans is er toch een band gelegd, welke veel doet verwachten in de toekomst. De leraren, met wie het bestuur in de ze weken vergaderde, zijn weer vol goe de moed om de lessen op te vatten en hopen nog weer meer met de jongens klaar te gaan maken. Met de ouders heeft het bestuur een prettig contact gehad op de druk be zochte ouderavond van 22 December. Het bestuur blijft het ook op prijs stellen op gezette tijden met de werkgevers in contact te treden, opdat zij ook zullen weten wat er met „hun jongens'' op school gebeurt. De kolommen van onze Echo lijken daarvoor de geëigende plaats tot aan de sluitingsdag van de school in Juli, waar- fa ijde werkgevers zullen worden geno digd. Wij vermelden dan nu reeds dat op 15 en 16 Februari a.s. de jongens een ex cursie zullen maken naar Hilvarenbeek om een kaasfabriek en een looierij te bezichtigen. Einde Januari krijgen de jongens een avond van een vrolijk karakter, want de boog kan niet altijd gespannen zijn. Dat zal een klap geven. Tenslotte wenst het bestuur ouders, jongens, werkgevers, leraren, geestelijk heid, weldoeners en Gildenbond-bestuur een gezegend nieuw jaar. KUNST NAAR KRACHT. De K.A.B. toneelvereniging Kunst naar Kracht heeft, zoals we reeds eerder mededeelden, voor enige maanden het prachtige toneelspel van Felix Timmer mans „Leontientje" in studie genomen. Dit stuk, dat een der meest gespeelde werken is van de laatste tijd en een der beste stukken van de schrijver, zal op 29 en 30 Januari a.s. voor het eerst worden gespeeld. Kunst naar Kracht, dat met zijn laatste werk „Zand of Klei", zoveel succes oogstte, zal beslist ook met dit stuk successen weten te behalen. De actieve spelers met hun kundige regis seur zijn ons daar borg voor. AGENDA. Maandag 8 uur nam. repetitie Kon. Erk. Harm Apollo. Dinsdag 7.30 uur nam. repetitie R.K. Par. Zangkoor St. Jan. Woensdag 8 uur nam. Apollo-Theater: Geronimo 14 jaar. Woensdag 8 uur nam. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Eunponia. Donderdag 730 uur nam. repetitie Da meskoor Bel Canto. Donderdag 8.30 uur nam. repetjtie Ge mengd Koor Bel Canto. R.K. Thuisfront. In de zaal van de heer G. Wiit- et had j.l. Zaterdagavond van wege Kath. Thuisfront een Caba retavond plaats, mede als tegen- pr estatie voor wat de medewerk sters en medewerkers van 't plaat selijk comité in onze parochie voor Nationaal Kath. Thuisfront doen. De zaal was verder voor belang stellenden tegen een matige entrée- prijs toegankelijk. Aan 't welslagen van deze avond werkten mee de R.K. Vereniging „De Blue-Withe Stars", de „Singing Cowboys" en het „Hultense Banjo- ensemble" onder leiding van dhr C. Pagie. De heer Ad. Coolen uit Goirle, de conferencier van deze avond, bij wie ook de algehele leiding beruste, hield een korte inleiding en deelde hierin mee dat de voorzitter van 't plaatselijk comité zeer tot zijn spijt verhinderd was aanwezig te zijn. ïn diens mededeling van verhindering spoorde de voorzitter zowel de me dewerkers als de aanwezigen aan Nationaal Kath. Thuisfront te blij ven steunen, omdat de Aalmoeze niers de daadwerkelijke steun van ons katholiek volksdeel niet kun nen ontberen. De parochie van Loonopzand neemt op de erelijst van Nationaal Kath. Thuisfront een zeer behoorlijke plaats in en dankt dit aan de acti viteit van de medewerksters. Wat door bovengenoemd gezel schap deze avond op de planken werd gebracht, stond op een derma te hoog peil, dat we deze artisten gerust durven aanbevelen in de be langstelling van het volk van mid den-Brabant en zijn verenigingen. Zonder ook maar iets te kort te wil len doen aan de twee andere mede werkende groepen, durven -we te zeggen dat het „Hultense Banjo ensemble" een geweldig succes was. De zeer goed bezette zaal was ui terst tevreden over het gebodene en we twijfelen niet, of we zullen dit volwaardig gezelschap weer eens spoedig in Loon zien. Plechtige Opdracht van de H. Familie. De Aartsbroederschap van de H. Familie alhier vierde Zondag haar jaarfeest. Onder de H. Mis van 8 uur, die werd opgeluisterd door de zangerssectie, hield kapelaan Reij- mer een treiffende predicatie over de heiligheid van het huwelijk. On der de H. Mis naderden zeer veel leden ter H. Tafel en in een namid dagoefening deden 25 adspirantle- den hun plechtige opdracht. In zijn toespraak spoorde de ka pelaan vooral de jeugd in hun ei gen godsdienstig belang aan, zo goed mogelijk de vergaderingen van de H. Familie te bezoeken. GEEF MIJ UW HAND. Zondagavond 9 Januari mochten wij getuige zijn van de opvoering van het toneelstuk „Geef mij Uw hand" van Wim Dumont, dat werd gespeeld door de Waspikse toneel vereniging OBK. Deze toneelvereniging, die met dit stuk in Waspik en o.a. in Don gen reeds veel succes behaalde, had de vriendelijke geste gedaan om voor 't Instrumentenfonds van de Kon. Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak van Waspik gratis haar succesnummer nogmaals ten tonele te brengen. Zo'n gebaar is wel iets meer als alleen sympa thiek. Het getuigt van een idealis me, waarmee de culturele sector van de dorpsgemeenschap zeer is gebaat. De heer A. van der Plas, de voorzitter van het Instrumenten- fonds, bracht deze verschuldigde waardering bij de opening van de avond onder woorden. Hy garan deerde de toeschouwers by voor baat een genotvolle avond, hetgeen inderdaad niet te veel gezegd was. Het gezelschap OBK, onderafde ling van de KAB, heeft zich bijzon der goed van zijn taak gekweten. Het is moeilijk om zonder op de rollen te letten, de zich gunstig onderscheidende spelers aan te wijzen. Het is voor de toneelvere niging op de keper beschouwd van meer belang als1 we volmondig mo gen zeggen dat eigenlijk geen en kele van de spelers ongunstig bij zyn collega's afstak. Er was geen enkele speler van wie men zou moeten zeggen dat hij onhandig op het toneel stond. En ook geen en kele speler die in zijn uitspraak niet de natuurlijke spreektaal van 't algemeen beschaafd Nederlands wist te treffen. Deze dingen willen wat zeggen, gezien onze ervarin gen met zelfs onze tegenwoordige beroepsensembles. Daarvoor moet Bij de tekeningen: 1. SASKIA, de wintermantel, die zó uit Parys zou kunnen zijn ge- importeerd. Gemaakt van een lang harige wollen stof, waarvan de (me rino) garens uit Australië afkom stig zijn. De enorme kraag is draag baar als capuchon, de voering is van rode satijn. 2. Een goede klassieke tailleur met geknepen taille wordt dit jaar door Aveco gebracht. Een costuum gemaakt van wollen givrine gaat jarenlang mee en is uiterst elegant. Het werd gecombineerd met een bevergarnituur van Le Chapeau Ar- tistique, die ook voor deze mode show de hoeden, mofjes en hand schoenen verzorgde. gewerkt worden, niet het minst door de regisseur. Van de dames Ad Vervoort en To Mathysen en van de heren H. Smits en C. Donks, de vertolkers van de hoofdrollen, hebben wij de hele avond sterk en boeiend spel te zien gekregen. Maar daarbij mo gen wy zeker niet voorbij zien de prestaties van b.v. mej. Annie Hu ijs en de heren Chr. Donks1 en J. v. d. Velden, die hun rollen al leszins waar wisten te maken. Zo ook het spel van mej. Tonnie Smits en de heer N. Smits, die vooral in het derde bedrijf hun kan* kregen. Een goede creatie leverde verder ongetwijfeld de heer W. Donks, die liet stuk op vele plaatsen opfleur de en met name in het eerste tafe reel van het derde bedrijf een aar dig stukje toneel weg gaf. De spelers hebben deze avond bewezen tot werkelijk toneelspel in staat te zijn. Ze hebben getoond een rol reëel, waar te kunnen ma ken. En weer moesten wij denken aan de verbluffende prestaties van de dames To Mathysen en Ad Ver voort en van de heer H. Smits. Wij hebben de zekerheid dat de regis seur, de heer P. Verharen uit Don gen, met zulk een gezelschap nog vooruit kan. Vooruit vooral wat betreft de keuze van het stuk. Het is waar dat de goede toneel stukken tegenwoordig niet bepaald dicht gezaaid liggen. Vooral als men bij de keuze ook inhoud en strekking in het geding brengt, wat het amateurtoneel gelukkig nog als een eerste vereiste voelt. Een stuk als „Geef mij Uw hand" is naar onze smaak wel een tikkel tje romantisch uitgevallen. Wy staan nu eenmaal een beetje scep tisch tegenover een verhaal, waar in een ten onrechte verdachte va der wreed uit zijn gezin wordt weggerukt en 18 jaren als wild op gejaagd wordt en (natuurlijk) aan de drank raakt, om daarna als de voor een der dochters geïnte resseerde (tevens adj.-inspecteur van politie) zijn onschuld aan het licht brengt zijn beide kinderen in een tranenrijke herkenningsscè ne weer aan z'n vaderhart te druk ken. Toch moet worden toegege ven dat de schrijver hierbij al te banale en drakerige effecten heeft weten te vermijden. Tegenwoordig hebben we meer oog en belangstel ling voor de talrijke schakeringen van grijs, waarin het wit en het j zwart van de menselijke ziel in el kaar overgaan. Ook hoeft 'n stuk, om boeiend te zyn, niet per se te zijn opgebouwd uit de meest heftig bewogen gebeurtenissen, die in n mensenleven denkbaar zyn. Een „gewoner" thema is in de regel 'n betere waarborg voor wat we eer lijkheid in een toneelstuk zouden kunnen noemen. Maar ja, de dra ma's van Shakespeare zyn in een zekere zin ook bloederige „dra ken" alleen Een en ander geeft aanleiding om bijzonder respect te hebben voor 't werk van de regisseur van OBK, die deze materie juist zo heeft weten te belichten dat het ge heel toch acceptabel werd. En de spelers zijn we oprecht dankbaar voor hun goede en bezielde spel, dat ons hier en daar bepaaldelijk ontroerde. De aandachtige lezers van mijn pluimvee-artikeltjes zullen nog wel eens constateren, dat ik (wat het onderwerp betreft) in herhaling treed. Dit doe ik eigenlijk tegen mijn zin. in, maar vanwege de be lofte, die ik gedaan heb, n.l. de ingekomen vragen te beantwoor den (en dit zijn er niet weinig) ben ik wel genoodzaakt dit te doen. Hieronder weer enige vragen die ik beantwoord. Laten de vragen stellers de beantwoording nu eens goed in zich opnemen of anders knippe men het epistel uit en be ware het. Mijn kippenvrienden wens ik een blij en voorspoedig jaar toe, ge zond pluimvee en veel eieren. Wat verstaat men onder diphte- rie, ook wel snot genoemd Dit is te herkennen aan het geel beslag voor aan de keelopening en op de tong. De dieren gapen aanhoudend, schudden met de kop en er hangt weldra een zeer vieze lucht in het hok. Dat geel beslag moet men voorzichtig verwijderen met een theelepeltje b.v. en daarna de tong penselen met jodium-tinctuur, eni ge dagen achtereen. Het hok moet ontsmet worden, na de zieke die ren eerst afgezonderd te hebben in een luchtig, niet koud, doch droog en tochtvrij vertrek. Het dompelen van de kop in een oplossing ka- lium-permanganaat heeft ook wel eens goede resultaten, vooral bij lichtere gevallen. Als de dieren om deze tijd van het jaar buiten blij ven lopen of in een ondoelmatig vertrek zyn afgezonderd, zullen ze niet genezen, want het is een taaie ziekte. En nu een paar raadgevingen Bevroren kammen komen bij strenge vorst veelvuldig voor. De dieren met grote kopversicrselen, b.v. witte- cn Patrijsleghorns, heb ben daar zeer gauw last van en lijden daaronder zeer. Leggende hennen gaan staken en dat moet natuurlijk voorkomen worden. Een probaat middel is het dun insme ren van de kopversicrselen met vaseline. Verder vindt m enin de winter by de kippen dikwijls windeieren (eieren zonder bast). Dit is een bewijs van een tekort aan kalk. Geef ze puin, steen en kalk, grit mag ook niet vergeten worden en denk vooral aan liet drinkwater. Minstens driemaal per dag warm water. Evenals wij, verlangt een kip in de koude ook naar warm drinken. Als je 's morgens uit je bed komt, Kry'g je een kopje warme thee, Oh, dan voel je je zo lekker En je pakt weer aan voor twee. tm jzea; - Kippenvriend. DE PRODUCTIVITEIT EN DE RENTABILITEIT. In landbouwkringen werd de laat ste jaren en wordt thans nog met nadruk gewezen op de opvoering der productie met besteding van zo weinig mogelijk geld, teneinde enerzijds de winstkansen der boe renbedrijven te bevorderen en an derzijds de concurrentiekracht van andere landen op de exportmarkt 't hoofd te kunnen bieden. Om deze redenen is de ontwik keling der Landbouwvoorlichtings diensten van zo'n enorm belang ge weest en worden de landbouwers en boeren thans wetenschappelijk op een verantwoorde wijze bijge staan in hun problemen. Een van deze problemen is de structuurver betering der gronden, die thans in het gebruik van verschillende kalk- meststoffen een oplossing vindt. Een nieuw product, dat kortgele den aan de lijst van deze meststof fen werd toegevoegd, is Magnesia- poederkalk, een samengestelde kalkmeststof, die magnesium en kalk in verschillende bindingsvor- men bevat, zodat deze geschikt i# voor bijna alle gronden.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 3