HMÏSHEUVEL HAARSTEEG 6ERNDIJK L00N-0P-ZAND TUINBOUW. Net Dagmeisje Foto-Kino Veldman 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 14 JANUARI 1955 10 GEVRAAGD geslaagde hulpverleners en ver- leensters. Als voorzitter, zei dhr. Spcrber, is het voor mij wel een buitengewoon prettige taak deze bijeenkomst te openen, omdat ze een nieuwe mijlpaal is in de ge schiedenis van de EHBO. Speciaal verwelkomde hij Dr. en Mevrouw van Daal; Dr. van Daal had de examens afgenomen en zou nu ook de diploma's uitreiken. De enthousiaste cursusleider Dr. E. v. Rooy was wegens ziekte vernin- derd te komen. Niet op de laatste plaats verwel komde de voorzitter de ouders van de jeugdige cursisten. Wanneer we Uw steun niet zouden ondervinden zou ons werk zonder resultaat blij ven, zei hij. De stimulans moet uit het gezin komen. De jeugdige cur sisten zijn enthousiast; tracht U, met ons, dit enthousiasme warm te houden. De secrearis de heer Hakkenberg die de voorzitter bij de cursus zo trouw had geassisteerd, verklaarde dat 't een fijne cursus gweest was; bijzonder prettig' was alles verlo pen. Maar ook wanneer dit niet 't geval was geweest, zouden wij hel toch graag hebben gedaan, zei hij. Want we wisten dat we er 'n goed werk mee deden. We hebben niet alleen getracht hen te leren hoe ze iemand moeten helpen, maar we hebben hun het verlangen bijge bracht iemand te helpen. EHBO is naastenliefde en de consequentie van het EIIBO-lidmaatschap is dat men ook in het gewone dagelijkse leven een christelijk leven leidt. DE GESLAAGDEN. Dinsdagmorgen 0111 goed 7 uur was er ook een aanrijding op de Meerdijk tussen Waalwijk-Sprang. De bromfietser J. F. S. uit Waal wijk kwam in botsing met de fiet ser J. te S., eveneens uit Waalwijk. Beiden kwamen te vallen; de brom fietser reed door, terwijl de ande re met een hersenschudding bleef liggen. Dr. Winkelman, gewaar schuwd door voorbijgangers, ver leende de eerste hulp. Ook de fiets werd zeer zwaar beschadigd. Hierna reikte Dr van Daal aan de ciirsisten, die allen waren ge slaagd, het diploma en het insigne uit; het waren: Paula van Dongen, Jeanne van de Leur, Harriet Hens, Sjaannie van Loon, Sjaan Fijneman (die 'n ex tra pluim kreeg), Doorlje van der Pluijm, Willenden Verhagen en Trees Bergmans. En de jongens: Th. Keetels, A. de Bont, H. Verwiel, J. van Barkel, M. Schumacher, J. van Loon, J. van Loon en Th. IJpelaar. Dr. van Daal feliciteerde natuur lijk de geslaagden en wilde ook Waalwijk een compliment maken voor de orde en de netheid in de straten en plantsoenen en 'n twee de compliment richtte hij tot de leden van de EHBO en het Bode Kruis; altijd zijn ze me voor bij 'n ongeluk, zei hij; maar dat is ook de bedoeling. Hij sprak over desa menwerking van R.K. EHBO en Rode Kruis in het kader van de Bescherming Bevolking; gaan we in deze geest verder, zei hij, dan geloof ik dat we in Waalwijk dik en dik tevreden kunnen zijn. Tenslotte vroeg hij nog of de di ploma's niet eerder konden wor den uitgereikt. We kunnen niet anders dan be loven, aldus de heer Sperber in antwoord op Dr. van Daal, zoveel mogelijk te blijven werken om in Waa.lwijk een EHBO te krijgen die klinkt als een klok en die berucht zal worden op wedstrijden. Hij dankte de dokter voor 't af nemen van de examens en het uit reiken van de diploma's en liet liet niet hij woorden alleen. Hij deelde tenslotte nog mee dat de geslaag den in de loop van een dag of veer tien bericht zouden krijgen van de praklijkoefeningcn. Toen vertoonde de heer J. de Bont enkele interessante films, ter wijl twee ploegen van oudere EH- EO-ers een demonstratie in 't ver lenen van eerste hulp gaven. Het was 'n Zeer geslaagde avond die de R.K. EHBO afdeling Waal wijk weer heel wat good-will zal hebben gegeven. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Gerrit J A zv A C Stryp-v Zeist; Johannes W M zv W C A Hens-v d Heuvel Wilhelmus F C M zv J V Dumoulin-Koolen Ida M G dv C M Leltz-van Hilst; Marinus M M zv H van Loon-van den Broek Adriana J M dv A A van den As sem-Steenbergen te Loonopzand Francina J dv J Netten-Schoofs Arnoldus G C zv G W van Bladel- de Beer Aria dv A Broekst-Man- demakers te Loonopzand Ma theus F M zv A H Swinkels-van den Munckhof. Overly den: Zwytse Treffers, 92 jaar, wedr. van C. Reiners Hubertus van Gooi, 75 jaar echtg van J v Rooy Gerardus N v Loon, 72 jaar, echtg van C J M Wap. Huwelijksaangiften J J A Wilke 24 jaar en S W M Schapendonk 26 jaar beiden alhier J de Bie 57 jaar te Meerle en J O van Meeuwen 45 jaar alhier A II Aarts 39 jaar en J E W van Tilborg 4o jaar beiden alhier. Huwelijken: J M IJpelaar 29 jaar te Loonop zand en H L van Hilst 26 jaar al hier. Ingekomen Gene. Vertrokken: H Kerkwijk naar Wijk en Aal- burg W L Jens en gezin naar Amsterdam SM Verbeek naar Boxmeer; P G van der Sanden naar Loonopzand M J P v Loon naar Nijmegen M Duquesnoy naar Nijmegen A J Strikkers naar VGravenhage. Muziekavond. Door de harmonie St. Cecilia werd Zondag j.l. aan haar talrijke donateurs en honoriare leden de jaarlijkse muziekavond aangebo den. Als speciale attractie was'dit maal aanwezig de humorist, dhr. Lips uit Wagenberg. Verder ver leende medewerking de Boerenka- pel De Poffers, die op de haar be kende wijze het geheel opluisterde. Ongeval. Maandagmiddag kwam alhier mej. Venrooij uit Drunen zodanig op het ys te vallen dat zij 'n -sleu telbeen brak. Na door leden van de EHBO te zyn verbonden, werd zij per taxi naar haar woning over gebracht waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Toneel. Op de Zondagen 16 en 23 Janu ari zal door de toneelvereniging Kunst en Genoegen haar tweede winteruitvoering worden gegeven. Voor het voetlicht zal worden ge bracht het prachtige toneelspel in 4 bedrijven ,,'n Duvel" van de to neelschrijver David le Feber. Schaatswedstrijden. De ondergelopen landerijen in de polder alhier, die tengevolge van de vorige week ingetreden vorst periode in een ijsvlakte werden herschapen, boden de vele schaats liefhebbers de gelegenheid om van deze mooie wintersport te genie ten. Zaterdagmiddag waren er wedstrijden voor de schooljeugd uitgeschreven, waarvoor de deel name zeer groot was; ook de pu blieke belangstelling overtrof de verwachtingen. Zondagmiddag, hadden wedstrij den plaats voor volwassenen. Het aantal rijders en toeschouwers dat op het ijs aanwezig was1, kan gerust op enkele duizenden worden ge schat; aller belangstelling ging dan ook uit naar het nummer 5000 m. over 2o ronden, waarvoor 14 rij ders hadlen ingeschreven, waar onder, naast onze dorpsgenoten v. d. Berk en Ketels, ook rijders van naam waren, zoals de bekende rij der A. Versteeg uit Capelle, het lid van de NVBHb-ploeg v. Bechoven uit Terheijden by Breda en een 5- tal rijders uit Gorkum en omgeving. De Noordbrabantse kampioen nam in deze race geen enkel risico en nam van meet af aan de kop; al leen A. Versteeg uit Capelle was in staat hem te volgen. Geleidelijk aan 1 vergrootten zij hun voorsprong en goed samenwerkend reden zij in hoog tempo ronde na ronde. Toen de helft was afgelegd, waren de overigen reeds gedubbeld. De spanning steeg ten top toen v. d. Berk en Versteeg de laatste ronde ingingen, fel werd er ge streden, doch in de laatste bocht ging onze dorpsgenoot over zyn te genstander heen en werd overwin naar. Ook de rit over 1 ronde van 250 m. had hy reeds op zijn naam gebracht. Van de nummers voor volwasse nen waren de uitslagen (ingekort): Jongens van 1720 jaar: 1 C. v. d. Schans, Capelle; 2 A. v. d. Lee, Haarsteeg. Meisjes van 1720 jaar: 1 Net v. Heijst, Vlijmen; 2 Mien de Vaan, Vlijmen. Heren boven 20 jaar, niet No ren: 1 Giel Goesten, Ammerzoden; 2 F. v. d. Lee, Drunen; 3 Th. van Oyen, Haarsteeg; 4 N. Siegers uit Haarsteeg. Dames boven 2o jaar: 1 J. Buys, Herpt; 2 Dini Kuy- pers, Heusden. 250 b. Noren: 1 W. v. d. Berk, Noord-Brab. kampioen 1954; 2 A. Versteeg, Capelle; 3 J. Hetels Haar steeg; 4 en 5 P. v. Bers, Capelle en P. v. d. Schans-, Capelle. 5000 m. Noren: 1 W. v. d. Berk; 2 A. Versteeg, Capelle; 3 M. Kuy- pers, Gorkum; 4 J. van-Bechoven, Terheijden; 5 P. Versteeg. Capelle, Schoonrijden paren: 1 A. v. d. Brand-R. Muskens, Drunen; 2 B. Buijs-R. Buys, Herpt; 3 A. van der Staak-L. v. Dal, Heusden; 4 J. van FIulten-L. Muskes, Drunen; 5 P. v. d. AaAd v. Veluw, Nieuwkuijk. Kunstrijden: 1 A. WillemsA. Smits, Elshout; 2 L. van Son-Sj. v. Bladel, Haarsteeg; 3 A. Buijs-J. Buijs en R. Buys, Herpt. Het echtpear van Wanrooij-Netten dat op 25 Januari z'n gouden bruiloft zal vieren. wijze het militaire leven belichtte. Het voornaamste is wanneer ge straks in mi litaire dienst wordt geroepen, dat ge blijft die ge bent, aldus spr. Na nog over verscheiden militaire onderdelen te heb ben gesproken, werd het woord gegeven aan Aalmoezenier Piettersen, die de gees telijke zijde van het militaire leven be lichtte, want ook een militair heeft een zielverzorger nodig, aldus Aalm. Piet tersen. Daarna volgde een korte pauze, waar na de gelegenheid werd geboden om vra gen te stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Tot slot dankte de mil. leider alle aanwezigen namens de beide KAJ-afd. voor hun spontane opkomst en de beide inleiders voor hun bereidwil ligheid en sloot deze goed geslaagde avond met gebed. EUPHONIA-JAARVERGADERING. Zondagmorgen om 12 uur houdt -het Kon. Muz. Gez. Euphonia zijn jaarver gadering ook toegankelijk voor niet-wer- kende leden. Op deze vergadering heeft de bestuursverkiezing plaats, terwijl te vens de jaarlijkse uitloting plaats zal hebben van de obligatie-lening. KAATSHEUVELSE BILJARTBOND. Zaterdag j.l. had de bekeruitreiking plaats aan de Kampioen van de com petitie 2e klas van de Kaatsheuvelse Bil jartbond, het 2de viertal va nde biljart vereniging Ons Genoegen. Bij ontstente nis van voorzitter Snoeren, geschiedde de uitreiking van de Kampioensbeker bij monde van de secretaris de heer Steen- lage, die dit deed in hartelijke woorden en er op wees, dat de Kaatsheuvelse Bil jartbond telkens opnieuw voor 3 viertal len een prachtige beker beschikbaar stelt, die steeds in sportieve strijd onder de verschillende aangesloten clubs bestre den wordt. Hij spoorde de leden aan de belangen van de plaatselijke bond te be hartigen en hoog te houden. Zaterdag a.s. volgt de bekeruitreiking aan de winnaar der 3de klasse, het 3de viertal van TOK in café Th. v. Boxtel. Tevens kan Zaterdag de beslissing vallen in de 1ste klasse. Dan speelt TOK II tegen Poedelaars bij v. Dinteren. Weet TOK II met 62 te wannen, dan is dit viertal kampioen van de 1ste klasse; zou het 53 worden, dan moet een barage-partlj volgen tegen HGL. Bij een gelijk spel tegen Poedelvrees, wordt HGL kampioen: alzo een avond, waarbij de spanning niet zal ontbreken. Na deze competitiewedstrijden volgen de wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap van de Kaatsheuvelse Bil jartbond, waarvoor de inschrijving sluit op 29 Januari a.s. SLA UW SLAG. GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer Harry Stassar behaalde dezer dagen te Leiden zijn diploma vakbekwaam heid opticiën, op het examen van de Stichting Nederlandse Vakoplei ding voor Opticiens. WANDELTOCHT. I)e derde tocht in de Winterserie van de Wandelkring Tilburg wordt op Zaterdag 22 en Zondag 23 Jan. te Hi 1 varenbeek gehouden. Resp. om 3 en om 12 uur zal er gestart worden vanaf Hotel de Valk; de afstand bedraagt onge veer 20 km. De volgende tochten worden ge houden: 19 en 20 Februari te Ois- ierwyk en 19 en 20 Maart te Til burg; in totaal worden er 5 toch ten georganiseerd, waarvan men er 4 met goed gevolg moet hebben uitgelopen om in aanmerking te komen voor een extra herinnering ieder die één of meer tochten vol brengt, krijgt ook een herinnering. De tocht van volgende week zal geleid worden over het landgoed Utrecht. AANRIJDINGEN. Dinsdag had er op liet Laageinde te Baardwijk een aanrijding plaats tussen een geparkeerde gloednieu we luxe wagen van G. V. uit Baarn en een wagen met aanhangwagen, bestuurd door J. B. uit Waspik! De aanrijding ontstond doordat een kar met paard van A. v. d. B. geen voorrang verleende aan de wagen met aanhangwagen. Hij passeerde de geparkeerd staande wagen en toen de bestuur der B. dit bemerkte, remde hy uit alle macht, waardoor de aanhang wagen tegen de geparkeerd staan de wagen slingerde. De gloednieu we wagen werd bijna ehcel ver nield en ook de aanhangwagen liep enige schade op. Procesverbaal werd opgemaakt. KAPELAAN VERHEYEN JUBILEERT. 25 Januari herdenkt de Weleerw. Ka pelaan Verheyen van de Parochie St. Jan de dag dat hij voor 12% jaar door Zijne Exc. Mgr. Mutsaerts priester ge wijd werd. 't Waren de eerste priester wijdingen, die onze nieuwe Bisschop ver richtte. Kapelaan Verheyen was een van die wijdelingen. De sympathieke priester heeft al een vruchtbare periode achter zich. Direct na zijne priesterwijding werd hij benoemd tot kapelaan te Winssen bij Nijmegen, waar hij zijn eerste drie priesterjaren doorbracht, dan volgde zijn benoeming aan de parochie St. Jan te Oisterwijk, waarna hij te Strijp aan de St. Trudo kwam, waar hij de beminde priester was die men in Augustus 1953 node zag ver trekken naar Kaatsheuvel, om Kapelaan Strijbosch op te volgen. In de 1 jaar dat Kaatsheuvel Kape laan Vreheyen kent, is er een band ge groeid, gevormd door een medelevende belangstelling van een begrijpend pries ter voor het wel en wee van de paro chianen, die tot St. Jan behoren. 25 Januari zal dat Kapelaan Verheyen ongetwijfeld ondervinden. DE GROTE DUIVENSHOW. Zaterdag en Zondag zal dan het gro te duivenfestijn in „De Sportwereld" plaats vinden, 't Is voor de 4de maal, dat de C.C. haar kring ten toonstelling houdt, doch deze vierde is geheel afwijkend met de drie voorgaande. Werden de andere jaren de vogels geklasseerd per duif, nu geschiedt de rangorde met 5 duiven. De inzenders schrijven hun dieren met vijf tallen in en het totaal van de toegekende punten per duif geeft de rangschikking aan per inzender. In totaal een betere erkenning van de prestatie van de dui ven houder. Dat er op deze hoktentoonstelling iets goeds kan komen, daarvan is ieder over tuigd, die weet, welke prima fokkers tot de kring behoren. We willen o.m. noe men, de heren Trommelen en Rutten uit Dongen, van Gijn en Lombarts uit Waalwijk, van Heeswijk en Fr. Damen uit Kaatsheuvel, de grote Radio- en tele visie-winnaar van de jonge duiven, de heer W. Jansen, verder de v. d. Veldens uit Loonopzand, de Gouw en Pelders uit Waspik en nog meer anderen, te veel om op te noemen Dat er belangstelling voor de show bestaat, blijkt weer opnieuw uit de vele bennen van kampioenen, beschikbaar ge steld voor de verkoping, niet alleen uit onze eigen plaats, maar ook van andere kampioenen uit geheel Nederland en zelfs uit België. Deze bonnen worden niet aL leen 's Zondags verkocht, doch vooral ock op Zaterdag te koop aangeboden, daar zeer vele liefhebbers van buiten reeds op Zaterdag de tentoonstelling bezoeken. Met de verkoop van de bon nen van de Kampioenen der C.C. Kaats heuvel wordt begonnen. Als keurmeesters fungeren de heren de Bruin en van Gom pel uit Reusel. De duiven worden weer ondergebracht in een grote showtent, door de heer van Ee-Kimenai, de kastelein uit de Sport wereld, belangeloos ter beschikking ge steld. Ongetwijfeld worden het drukke da gen in De Sportwereld, vooral ook, om dat de recette ten goede komt aan de charitatieve instellingen van de ver schillende plaatsen bij de Kring aange sloten. SUUSKE PERDEAMS. We willen nog even wijzen op de uit voeringen, welke Zaterdag en Zondag as. weer gegeven worden van het suc cesvolle toneelspel „Suuske Perdeams", door het Gemengde Toneelgezelschap Crescendo, in de zaal van Euphonia. Vanwege de lange duur van het stuk, n.oet precies op tijd begonnen worden en is de aanvang gesteld niet op 8 uur, doch om half acht. MILITAIRE AVOND KAJ. Dinsdag jl. hield de KAJ afd. Loonop zand Kaatsheuvel een goed geslaagde voorbereidingsavond voor de toekomsti ge militairen lichting 1955. Om ongeveer 8 uur opende de militaire dienstleider der KAJ afd. Kaatsheuvel, J. Molenschot, deze avond met een welkomstwoord tot alie aanwezigen, in 't bijzonder tot de heren inleiders, Leger-Overste Potjens, en Leger-Aalmoezenier Piettersen, beiden van de legerplaats Vught. Na een kort inleidingswoord gaf spr. het woord aan Overste Potjens, die op een interessante De actie „Sla uw Slag" gaat door; Zendag 23 Januari aan de kerken. t Is de actie ten bate van de jeugd- verzorging in het raam van de EHBO. Ze ge nu nog niet voldoende weet, sla dan ons volgend nummer na, dan wordt LI meer verteld. AGENDA. Vrijdagavond Inmanden voor de Kring Hekten toonstelling in café De Sportwe reld. i ,30 uur nam. Toneeluitvoering zaal Euphonia „Suuske Perdeams". 8 uur nam. Apollo-Theater: De Ge vangene van Zenda. Toegang 14 jaar. Zondag 11 uur voorm, Kring-hokten- toonstelling café De Sportwereld. 2.30 uur nam. Voetbalwedstrijd Desk- Sarto, Natuurpark De Efteling. 6 uur nam. en 8,30 uur nam. Apollo Theater: De Gevangene van Zenda; toe gang 14 jaar. 12 uur voorm. Jaarvergadering Kon. Muz. Gez. Euphonia. 7,30 uur nam. Toneeluitvoering Cres cendo, zaal Euphonia: Suuske Perdeams. H. FAMILIE. Zondag j.l. werden in de vergadering van de H. Familie 9 nieuwe leden aange nomen. TONEEL-OPVOERING DOOR „DON BOSCO". Zaterdag en Zondag 15 en 16 Jan., biedt U de Toneelvereniging Don Bosco weer een genoeglijke avond, door de op voering van het zeer bekende drama dat zich afspeelt op Java: De Rimboe brandt, door Arie van de Lugt. Een meesterlijk werk dat zich afspeeld begin 1947 in het bergdorpje Boenboelang op Oost-Java. Alle drie bedrijven spelen zich af in de pastorie van Pater van de Berg, waar een patrouille van „onze Jongens" tijde lijk haar bivak heeft opgeslagen. Daar ziet U dan een boeiende geschiedenis af spelen die U vanaf het begin tot het eind in de uiterste spanning houdt. Als toegift speelt men de klucht in één bedrijf: 40, door Herman de Vries. 40 is een spel dat alle ernst van de lucht neemt en U eens hartelijk Iaat lachen, en dat ook daartoe Don Bosco in staat is, staat vast. Daarom een be zoek aan deze uitvoering Zaterdag of Zondag zal U zeker niet teleurstellen. Beide avonden beginnen ze om 7,30 uur precies. AGENDA. Zaterdag 15 Jan. 3 uur nam. opvoe ring van De Rimboe brandt, voor de jeugd. 7.30 uur nam. Toneeluitvoering: De Rimboe brandt, door Toneelver. Don Bosco in het patronaat. Zondag 16 Jan. 11.3012,30 uur Lees bibliotheek. 7.30 uur Toneelopvoering: De Rimboe brandt, door Don Bosco. Maandag 17 Jan. 8 uur nam. repetitie Kon. Erk. Harmonie St. Jan. 6,30 uur repetitie Drumband St. Jan POSTDUIVENVERENIGING „DE LUCHTBODE". De uitslag van de zeer druk bezochte postduivententoonstelling die j.l. Zondag in de zaal van de heer P. Coomans ge houden werd, nadat de duiven Zaterdag namiddag door de alleszins bekwame keurmeester de heer Nouwens aan een keuring waren onderworpen, was als volgt: Algemeen klassement: 1 J Snoe ren 283 punten; 2 Karei van EschJos Verschuren 281; 3 M Vera 280%; 4 J Damen 280; 5 A J v Dongen 280; 6 J v Dongen 280; 7 P v d Velden 280; 8 C van Dongen 279%; 9 M Maas 279%; 10 Adr Spapens 278%; 11 G Schoenmakers 278%; 12 C v Gompel 278%; 13 H Dekkers 278; 14 F Krol 277; 15 G IJpe laar 277; 16 G v d Dries 276%; 17 A Leermakers 276%; 18 W Huijbregts 275%; 19 J v d Velden 275%; 20 P v Noije 273; 21 H Leermakers 269 p. Oude duiven: 1 K v Esch—-Jos Ver schuren; 2 F Krol; 3 J Snoeren; 4 G Schoenmakers; 5 C v Dongen; 6, 7 M Maas; 8 J v Dongen; 10 C v Dongen; H Dekkers zeer eervolle vermelding. Jonge duiven: 1 J Damen; 2, 10 A J v Dongen; 3 P v d Velden; 4 J Snoeren; 5 G IJpelaar; 6 H Dekkers; 7 J v Don gen; 8, 9 C v Dongen; 11 K v Esch— Jos Verschuren; P v Noije ZEV. Oude Doffers: 1 K v Esch—Jos Ver schuren; 2 J v Dongen; 3 M Vera; 4 G v dDries: 5 M Maas: 6. 10 A Spapens; 7. 12 P v d Velden; 8 J v d Velden; 9 A J v Dongen11 Cv Iersel; M Vera ZEV. Jonge Doffers: 1 C v Gompel; 2, 3 J Snoeren; 4, 11 M Vera; 5, 9 J Damen; 6 G IJpelaar; 7 G v d Dries; 8 W Huij bregts; 12 P v d Velden; A Leermakers ZEV. Voor de twee hoogste deelnemers van het algemeen klassement waren een tweetal prachtige prijzen beschikbaar, welke resp. ten deel vielen aan de heren J Snoeren en K v Esch—Jos Verschuren treden van rot. Bij het opkuilen worden de wor tels meestal vry diep in de grond gestopt, terwijl de bladeren in kropvorm eveneens in een laag grond of zand moeten ontwikke len. Dit alles moet veel adem ha len, zodat onvoldoende luchtver versing vaak aanleiding geeft tot rot in de kuil. Het is dus vooral \an belang dat we 'n goede struc tuur in de deklaag hebben en een goede ventilatie daarboven. Vooral een te hoge grondwater-tand is fu nest. Waar de grond niet voldoen de ontwaterd is, zullen we by voorkeur niet kuilen of anders di rect op het maaiveld. anneer de grond te droog is, zullen we de pennen eerst flink in- spoelen om uitdrogen te voorko men. Voor de kropvorming is n.l. veel water nodig. Pennen wegen na het forceren ook minder dan voor het forceren. Aangenomen wordt dat per M3 on geveer 35 liter water wordt opge nomen. We zullen dus1 alle cultuurmaat regelen in acht moeten nemen om zoveel mogelijk een goede ontwik keling van het lof te verzekeren. Rij het opkuilen worden de dun ne pennen apart opg'ekuild, omdat deze sneller schieten dan dikke. Tyd van forceren. Wanneer we de pennen hebben opgekuild, laten we deze eerst 10 5 14 dagen, soms wel langer, aan groeien voor we met het forceren beginnen. Dit is om de pennen nieuwe wortels te laten maken. Als men b.v. half October begint te stoken, zullen we meer grond op de pennen moeten doen dan bij 't laat stoken. Temperatuur. Ook de temperatuur by het for ceren speelt een grote rol. By vroeg forceren, b.v. in October, la ten we de temperatuur meestal niet zo hoog oplopen dan bij latere trek. Meestal tot 17 a 18 gr. C. By latere trek iets hogere tempera tuur. Het lof niet te lang trekken, liefst tot 16 cm. lenge. Bij lang lof i? er meer gevaar voor optreden van rot in de kuil. Kunnen ook ziekten in de kuil optreden Zeker kunnen ziekten in de kuil optreden. De kwaliteit van het te oogsten lof zal dus ook voor een groot gedeelte hiervan afhangen. De meest gevreesde ziekte is de zwam solerotinia solerotiorum. By optreden van deze ziekte vertonen de wortels een grijsbruine verkleu ring. Wanneer de rotte wortels aan het licht worden blootgesteld, ont staat hierop een grys schimmel- pluis (wycelinus) waarin solero- tiën ontstaan. Dit zijn zwarte kor rels, die lyken op rattenkeutels. Deze solerotiën zyn moeilijk te do den en kunnen jarenlang in de grond verblijven. Bestrijding Niet inkuilen op besmette grond. In kassen of warenhuizen grond stomen. Pennen kunnen met enig succes worden behandeld met Tu- sarex-Aafuma-Brassical. Waarvan is de kwaliteit van het te oogsten witlof afhankelijk De kwaliteit van het te oogsten witlof is van verschillende facto ren afhankelijk. In hefkort zullen we er hier enkele van bespreken. Het begin ligt al bij de selectie die we uitzaaien. Deze kan zyn voor vroege trek (dus speciaal be stemd om te forceren) of voor late of koude trek, b.v. zogenaamd Mei lof. Met het forceren dienen we hiermede dus rekening te houden. Zoals de meesten bekend zal zyn kunnen we by witlof hoegenaamd nog niet van rassen spreken. Wel zyn er de laatste paar jaren meer goede selecties in de handel. Ook vanuit België heeft men enkele ty pen overgenomen, o.a. Mechels lof en Orange. Grond en bemesting. De voedingstoestand van de grond waarin de pennen worden ge kweekt, speelt ook een grote rol. ooral wanneer we by het opkwe ken van de pennen veel stikstof ge bruikt hebben, zijn bij het trekken de kroppen losser, terwijl tevens het grote gevaar bestaat dat we meer rot in de kuil krijgen. Tyd van oogsten en forceren. Ook met de tyd van oogsten en forceren moeten we rekening hou den. Wanneer we vroeg, b.v. Sept.- October, met forceren beginnen, zullen we de pennen na 't rooien met het blad er aan moeten laten afsterven. Veelal wordt het witlof dan eerst op kleine hoopjes getast. Wanneer we in November force ren, is dit meestal niet meer nodig. Bij het rooien moeten we bescha diging van de pennen trachten te voorkomen in verband met het op- Het blauw worden van het lof. Dikwijls ziet men in de kuilen, dat de kroppen blauw worden. De meeste trekkers wijten dit aan te hoge temperatuur tijdens het for ceren. Dit euvel schijnt echter door verschillende factoren in de hand te worden gewerkt. Het blauw wor den ontstaat doordat de cellen in blad en nerven afsterven. Er is dus geen parasiet in het spel. Volgens kort geleden genomen proeven speelt vooral de p.H. van de grond, waarin is gekuild, een zeer voorname rol. Het is namelijk gebleken, dat in partijen witlof, die niet geforceerd waren, ook blauwe exemplaren voorkwamen. Op een van deze ge vallen op zandgrond werd 'n mon ster genomen van de grond. De p.H. van de grond was 5.1, dus be hoorlijk zuur. Zure grond moet men du» kalken. Zowel de grond waarin wordt gekuild als de grond weermee men de pennen afdekt, moeten dan worden gekalkt. Bij het forceren schijnt 't blauw worden meestal voor te komen bo ven de verwarmingsbuizen. De temperatuur mag men dus niet on verantwoord hoog op laten lopen. Kuil dus niet op in zware en slecht ontwaterde zure grond en denk bij forceren aan de tempera tuur. Wit men een goede kg.-op- brengst aan kwaliteitslof oogsten, dan verdient het zeker aanbeveling om met genoemde factoren reke ning te houden. v. H. 1925 ATTENTIE1955 Vanaf 10 Januari heb ik afscheid genomen van de VISHANDEL. 30 jaren heb ik in vertrouwen mijn klanten bediend. Daar voor mijn klanten nog hartelijk dank en nog Z. N. 1955. J. HARTEVELD Waalwijk. 's Zaterdagsmiddags en 's Zondags vrij. Hoog loon. Heuvel 22 TILBURG Tel. 26430

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2