Waalwijkse en Langstraatse Courant Het Willem van Oranje-College Uit Binnen- en Buitenland werd plechtig in gebruik genomen De eerste Reformatorische Middelbare school in Brabant Handlenen Lippen ruw?piBB;ma VRLJPAG 14 JANUARI 19oo Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 78e JAARGANG No. 5 Abonnement 19 cent per week 2.43 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL - TEL. 2Ü02. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" VERHEUGENDE MEDEDELING VAN BURGEMEESTER. Als Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen en Rheumatische scheuten door Uw leden gaan... ECHO m HEI ZUIDEN DaricWhcid het den rond de in gebruik neming van schone en ruime gebouw waarin de Pro, Ch, H.B.S. voor Waalwijk en wTsSts9^^!^ bekend'is. met de lokaliteiten waarin tot dusver het J oon <w srhool aeqeveii moest worden, kan begrijpen, dat KUidschaD alkn bezielde bij deze plechtigheden. Maar het bleef niet alleen b'' deïe bl^a7è„ b'i dankbaarheid om di. nieuwe gebouw. Diepere Dl) van de feesteüjke gebeurtenissen; zij vonden grond ha in het weten en het beseffen van Gods tastbare hulp hun grond na j derworpenheid en nederigheid wist men, dat Hij het wasgeweêst die het bijkans onmogelijk schijnende, mogelijk had gemaakt, nï ,n Waalwijk een middelbare school vestigde, aan het onderwijs waar- v Wnnrll m dc Reformatorische Belijdenis ten grondslag liggen. fan enin alle uitdrukkingswijzen is hieraan uiting gege- In alle toonaarden dic de avond te voren in de Ned. Herv. Kenricmaan de Haven plaats vonden bij de plechtige opening van het Willem van Oranje-college. en o van PLECHTIGE DANKDIENST. Dankbaarheid en blijdschap overheers ten deze bijzondere gebeurtenis Jo°r e protestants-christelijke volksde Waalwijk en verre omgeving; danWiaar- beid en blijdschap werd gegeven in de plecnug die Maandagavond in de Ned Heiwomu de Kerk aan de Haven werd gehouden n waarbij velen tegenwoordig waren, .a. het bestuur en de raad van van de school, de leraressen en leraren, de leerlingen, tal van ouders van leer lingen en veel anderen. Ds M Verweij van de Ned. Herv. Kerk'in v.m. Besoijen ging v^r in ge bed, nadat de verzameling uit Ps. 103 en PSAk vSSS" van 'het Schoolbestuur aankte hij Kerkeraad en Kerkvoogdij van de Ned Hervormde kerk in het centrum, die dit schone kerkgebouw voor deze dankdienst, waarin een blik in het ver leden en een blik in de toekomst zou worden geworpen, hadden beschikbaar gesteld. DE KROON OP HET WERK. Wij zijn blij, begon Ds. A. Vroegin- dewey, Ned. Herv. predikant te Veenen- daal, eerder predikant te Loonsedijk en toentertijd eerste voorzitter van het Schoolbestuur, we zijn blij, dat nu de kroon gezet kan worden op het werk, dat begonnen werd vlak na de oorlog, toen we in een kleine kring bijeenkwa men om te overleggen wat er gedaan diende te worden, om te voorzien in de behoefte aan Protestants-Christelijk (Mid delbaar onderwijs. Met blijde verwondering zie ik thans op die weg terug, maar ook met bescha ming om mijn ongeloof; echter, de blijd schap overheers, En Ds. Vroegindewey sprak over het volk Israels, dat, na door de Rode Zee en de Jordaan te zijn gegaan, het be loofde land binnentrekt en het gedenk teken van de twaalf stenen op opricht aan de overzijde van de Jordaan, het gedenkteken van Gods trouw, van Zijn goedertierenheid en Zijn ontferming, op gericht ook om het nageslacht te wijzen op de grote daden Gods. Wij hebben ook wel 'ns gevoeld te staan voor de Rode Zee en voor de Jor daan. Maar als ik nu het schone gebouw zie staan, o, dan moet ik zeggen, dat is het gedenkteken van Gods trouw, van Gods liefde, van Zijn ontferming, dat is een wonder van Zijn genade, die ons zo menigmaal beschaamd deed staan. Als ik terugzie op de geschiedenis van de school, dan moet ik getuigen, dat heeft God gedaan; als ik er langs kom spreken die stenen mij van de trouw des Heren, zoals dit ook de stenen deden aan de Jordaan. Wat heeft ons bewogen, vroeg Ds. Vroegindewey zich vervolgens af, wat heeft ons bewogen deze zaak te begin nen, wat heeft ons de kracht gegeven, voort te gaan, ondanks de moeilijkheden die eigenlijk onoverkomelijk waren? We konden niet anders, we waren ge drongen om voort te gaan; 't ging om onze jeugd; we hadden een taak, een opdracht, een roeping, die we vooral voelden in de na.oorlogse jaren; we voelden, er moest een school zijn op de grondslag van Gods Woord en dc refor matorische belijdenis. De spreker gewaagde van zijn goede herinneringen aan de bestuursleden van die tijd, vooral aan de heer Buddingh, maar ook van de talloze moeilijkheden die er waren. In den Haag wilde men een school geven, maar geen op de grondslag van de reformatorische belij denis, het moest een school zijn op een algemenere basis, die dan ook nog wel christelijk mocht heten. Dit mochten we niet, het werd alsmaar moeilijker, maar we moesten voort; we werden gedreven, mogen we achteraf zeggen, door de Heer, omdat die won deren wilde doen. Het gebouw is verrezen, het aantal leerlingen is gegroeid boven onze bere kening. We zijn als het ware door de Jordaan gevoerd; laat het schoolgebouw eer; gedenkteken zijn van Gods trouw. God, besloot hij, moge de school ze genen en de jongens en meisjes leren, hoe heerlijk het is die Koning te dienen en Hem te volgen. De school spreekt van Gods trouw, en roept ons tot trouw. DE OPDRACHT t CHRISTELIJKE BLIJDSCHAP. Ds. G. R. Riphagen, Geref. predikant te Leerdam, destijds predikant te 's-Gra- venmoer en bestuurslid van de school zeiBlijdschap beheerst ons nu en moet ons de komende dagen blijven beheersen, de opdracht die we vandaag meekrijgen herinner je iedere dag van je leven, dat God voor elkaar heeft gekregen, wat wij met z'n allen niet konden. Veel jongeren kunnen in het christen dom niets anders zien dan een optelsom van alles wat niet mag. Maar laten we samen als ouders, als leraren en leerlin gen luisteren naar het evangelie van Je zus Christus, dat zegt: verblijd li altijd in de Heer. Deze christelijke blijdschap is een hoogst ernstige zaak, is geen vrolijkheid van de oppervlakte. De christelijke HBS, waar de christe lijke vreugde een onbekend artikel is, is verschrompeld tot een technisch instituut zonder meer. En Ds Riphagen citeerde verder; „De vreugde in den Heer, dat is Uw kracht en hij haalde Pythagoras aan die eens gezegd heeft: Indien ge de vreugde wilt vermenigvuldigen, moet ge ze delen. •Deze vrolijkheid werkt aanstekelijk, besloot hij, en dat is de bedoeling. De plechtige dankdienst die door de organist dc heer Nieuwkoop werd opge luisterd met voortreffelijk orgelspel werd besloten door Ds. W. L. Jens, die voor ging, in dankgebed, allen dankte voor hun aanwezigheid en tot besluit liet zin gen gezang 135. DE PLECHTIGE OPENING. Tal van autoriteiten waren Dinsdag namiddag in de gymnastiekzaal-aula van het nieuwe Willem van Oranje-college bijeen gekomen om de plechtige opening van dit nieuwe gebouw mee te maken. Onder deze aanwezigen zagen we de burgemeesters van nagenoeg alle plaatsen van Waalwijks verre omgeving, het voltallige gemeentebestuur van Waal wijk, tal van predikanten uit Waalwijk omstreken, het bestuur en de com missie van toezicht van de Prot. Christe lijke H.B.S., leraressen en leraren, leer lingen en ouders, en voorts hoofden van prot. christelijke en andere onderwijsin stellingen uit plaats en streek. De voorzitter van het schoolbestuur Ds. Verweij opende de plechtige zitting met lezing van Hoofdstuk 8 van de Hebreeën-brief, waarna hij voorging in gebed. Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs zou het Willem van Oranje-college plechtig openen. Men heeft een goede naam aan de school gegeven, zei hij Ik kan alleen maar gissen wat de naamgevers voor ogen heeft gestaan, maar eenieder zal er spontaan mee hebben ingestemd. De school draagt de naam van de grondlegger van onze staatkundige vrij heid en de grote voorvechter van de geestelijke vrijheid. Het is de eerste reformatorische school in Brabant en wanneer ooit aan het be staansrecht van deze school en van die zullen volgen, wordt getwijfeld, is er de ze naam als herinnering. Maar deze naam is niet alleen een ver dediging naar buiten, in deze naam ligt ook de roeping besloten, die wij hebben. En Prof. Donner citeerde de brief die Willem van Oranje in 1574 aan de Sta ten van Holland schreef, waarin hij zijn belofte aan Leiden gestand deed en pleitte voor de Leidense Universiteit. Vooral de calvinistische reformatie besefte van hoe groot belang de scholen waren. De reformatorische vaderen leg den een nauwe band tussen Christendom en Cultuur en tussen Christendom en po litiek, tussen welke grootheden men vaak een kloof wilde zien. j En heel speciaal was het de calvinis tische reformatie die de volle nadruk legde op de samenwerking des levens. Het gaat in het christelijk onderwijs alleen om de sfeer, maar tot de sfeer behoort ook de omwenteling van een zeker wereldbeeld. Er is behoefte aan pogingen het Chris telijk onderwijs te doorgloeien met het besef van de samenhang der dingen. We hebben de genade ontvangen de ze samenhang te zien, we mogen in onze school hiervan laten blijken. Het gaat er, aldus prof. Donner, wiens rede we hier uiteraard slechts uitermate beknopt kunnen weergeven, in deze school niet om, dat de industrialisatie en de welvaart van de streek wordt bevor derd en dat daarvan de kinderen eens hun deel zullen krijgen; het gaat er om, dat zij de kunde die zij hier hebben ge leerd, leren gebruiken in de dienst van God, van hun gemeente, van hun ge west en hun land. We gaan deze school nu in gebruik nemen, maar moeten we ons zelf van daag ook niet wijden en de gelofte af leggen, dat we dit aanvaarden uit Gods Hand en dat we zijn in de dienst van God Drie-één. Wanneer dat het geval is, mogen we hopen, dat het Willem van Oranje-college, dat ik thans voor ge- opend verklaar, moge zijn een vast blok huis voor de vrijheid en de waarheid. NAMENS DE STAATS SECRETARIS. De heer van de Wijst, inspecteur van t Middelbaar Onderwijs, bracht de geluk wens over van Zijne Excellentie de Staatssecretaris van O. 'K. en W. en haar beste wensen voor de groei van dit instituut van onderwijs, dat gesubsidi eerd werd door -het Rijk, omdat onze wetgeving iedereen vrij liet in het dragen zicht van de groei en de ontwikkeling van de prot. chr. H.B.S, Na het eerste lustrum, zei hij, mogen we dankbaar getuigen van de rijke ze gen Gods op alle arbeid. Op 26 Februari 1946 werd in de ver gadering van de Kerkeraad der Ned. Hervormde Kerk het idee geopperd van een eigen protestans christelijke school voor Middelbaar Onderwijs. Men besloot, en de heer Buddingh zou hiervoor zor gen, een vergadering bijeen te roepen van de kerkeraden uit de classis Heus- den. Op 12 Maart was die vergadering, men benoemde een commissie en besloot een verzoek te richten tot de Minister. Op 13 Mei had men een bespreking op het Ministerie, waarbij te kennen werd gegeven, dat men eerst maar eens moest aan tonen of de school bestaansrecht be zat, bijvoorbeeld door zelf eens met eni- ge. klassen te beginnen, j Op 15 September 1946 werd de ver eniging opgericht en toen begon de lang durige worsteling om voldoende geld bij- een te brengen, om zelf te kunnen be ginnen; allerlei acties in alle mogelijke 1 plaatsen, en zelfs in landeijk verband, we rden gevoerd. Een dankbare erkenning van deze ar- i beid, adus de directeur, is hier zeker op i zijn plaats. In Januari 1948 ging men weer naar de Minister; in Februari 1949 bezocht men weer de inspecteur, en toen kwam op 2 April 1949 het heugelijk bericht van de Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, dat per 1 Septembet 1949 subsidie zou worden verleend. Nu kon de directeur worden benoemd leraren; leerlingen konden worden NOG MEER GELUKWENSEN. Nog meer sprekers boden vervolgens hun gelukwensen aan; daar was Dr Dap- ter die sprak namens de Herv. Raad voor Kerk en School, uitgaande van de Sy node der Ned. Herv. Kerk; hij wees er op, dat het onderwijs, niet alleen de vak ken die de Godsdienst raakten, door trokken moest zijn van de geest van Je zus Christus. Ook Ds. Vroegindewey voelde zich nog gedrongen uiting te geven aan zijn blijdschap om dit gebeuren. Heel speci aal bracht hij hulde aan de heer Bud- Het nieuwe gebouw van het Willem van Oranje-college aan de Floris V-laan te Waalwij"k. Dan sprak hij zijn begroetingswoord, dat aansloot bij de dank- en biddienst die de avond te voren gehouden was en heen- wees naar de openingsrede. In dit openingswoord ging ds. Verweij uit van de tekst„Zie toe, dat gij alles maakt naar de afbeelding die U op den berg getoond is. In de vlakte moest Mozes, nadat hij van de berg was afgedaald toezien, dat er een tabernakel werd gebouwd; zo moest er in het gewone dagelijkse leven een Prot. Chr. HJ3.S, worden gebouwd, een school moest er ingericht worden naar het Prot. Chr. beginsel ook in de bijzonderheden. 'De Geest des Heren was op de bou wers van de tabernakel en zo bad Ds. Verweij ook de Heilige Geest van wijs heid toe, aan allen die aan deze school waren verbonden. EEN GOEDE NAAM. Prof. Dr. A. M, Donner, de voorzitter van de Bond van Verenigingen voor van een bepaalde levensbeschouwing; het was goed, dat deze dragers van die levensbeschouwing hun stempel drukten op het onderwijs en de opvoeding. Ook namens zich zelf sprak hij; en hij wees op de bepaalde moeilijkheden van een streekschool, zoals er deze een was; moeilijkheden met de taal, moeilijkheden ten aanzien van de zeer uiteenlopende kennis die de leerlingen van de ver schillende lagere scholen mee brachten, moeilijkheden ten aanzien van de buiten schoolse arbeid, ter correctie van het huidige onderwijssysteem. Maar ook noemde hij voordelen van een streek school, waar de geest veel voortreffelij ker was, waar de leerlingen minder ver wend waren. En tot slot wenste hij: mo ge deze school tot zegen strekken aan allen die er lerende, onderwijzende of werkende zijn. DE GROEI VAN DE H.B.S. De directeur van de school, de heer Drs Schouten gaf een historisch over- toegelaten; burgemeester Lambooy was bereid twee lokalen te geven en de heer Buddingh liep heel Waalwijk af om meerdere lokalen en vond er een, ach ter een café. Op 7 September 1949 kon de scnoo] worden geopend. Toen ging men uitzien naar de moge lijkheid van een nieuw eigen gebouw. Met de medewerking van de gemeen te en anderen kwam er grond, maar toen was er een nieuwe strijd om meer grond; weer was het de hulp van de gemeente en de diaconie van Besoijen die hier hulp verschafte. Toen waren er weer moeilijkheden met de afsluiting van een geldlening; burge meester Teijssen bracht hen op het goe de spoor. Men begon de bouw; de directeur wil- 'nde geen klaagzang aanheffen thans, maar voorshands wilde hij toch liever niet meer bouwen. Niettemin dankte hij al len die aan de bouw hadden meegewerkt. Hij herdacht de twee bestuursleden, die niet meer in hun midden waren, de heren Benckhuyzen en van der Dussen. In 1949 begon men met 48 leerlingen, thans waren er 187, in een afeling A en B verdeeld over 10 klassen; de aanvan kelijke verwachtingen waren zeer over troffen. Het lid der Staten-Generaal de heer Tilanus, de voorzitter van de vereniging voor Christelijk Volksonderwijs, ver klaarde: als ik nu hoor van de groei van deze school, is er alle reden om die zorgen en twijfel waaraan enkele jaren geleden bij de opening werd uiting ge geven, misplaatst te noemen. Hij sprak ook over het wetsontwerp tot afschaffing van de schoolgelden en betoogde hoe deze maatregel vooral ook voor deze school een diepgaande beteke nis had, de financiële gelijkstelling was immers over alle linies nog geen feit; deze school ook zou een gedeelte van haar inkomen missen. Gelukkig echter was enkele weken geleden een wetsont werp aanhangig gemaakt waarin hieraan werd tegemoet gekomen. Het gemeentebestuur van Waalwijk, aldus burgemeester J. Teijssen, is met II allen verheugd over het feit, dat thans dit schoolgebouw in gebruik wordt ge nomen en vooral ook over het feit, dat in 1946 het initiatief genomen is, deze school tot stand te brengen; dat was een gelukkig initiatief, maar er behoorde moed toe om het te nemen, en nog meer moed was er voor nodig om door te zetten. De weg die begaan moest worden viel niet te traceren, was allerminst ge plaveid en de befaamde rozen waren er niet te vinden. Maar God heeft U in Uw werk zicht baar gezegend. Deze school, verklaarde de burgemees ter, is voor stad en streek van grote be tekenis. Binnen de grenzen van het mo gelijke zullen wij ook in de toekomst graag onze medewerking verlenen, wan neer dat nodig is. Hij bood dan een klein geschenk aan; nee, geen schoenen, zoals men kon ver moeden, als men de doos zag, maar dan zouden het kinderschoenen moeten zijn, en de school was de kinderschoenen al lang ontwassen; het was een voorzitters hamer met inscriptie, die hij aanbood. Ik mag U verzekeren, vervolgde bur gemeester Teijssen, dat wij het Prot. Chr. Onderwijs een warm hart toedragen, omdat wij, zoals li wel weet, voorstan der zijn van bijzonder onderwijs. dingh, die hij zeer erkentelijk was voor het vele en stimulerende werk, dat die had verricht. Het hoofd van de Christelijke Lagere School te Waalwijk, de heer v. d. Veen, wenste „de grotere broer" van harte ge luk en gaf uiting aan zijn vreugde over de vestiging van een prot. chr. B.L.O.- school, Namens de leraressen en leraren sprak Drs Blokland; we kunnen ons zelf ook feliciteren, zei hij; we gaan het beloofde land binnen nu. Hij vroeg het gebed van allen voor dit onderwijs en die er in werkzaam waren en bood dan als geschenk aan. een foto van het oude gebouw en enkele karak teristieke plekken daaruit en een aantal vaste sierplanten die al door deskundi ge handen in het gebouw waren aange bracht. Ds. Verweij, die zich voor al het ge sprokene en voor de aangeboden ge schenken, bijzonder voor de mededelin gen van de burgemeester zeer erkentelijk toonde, ging tenslotte voor in dankgebed. Hierna kregen de aanwezigen en vele anderen (o.m. 't bestuur van 't Dr Mol- ler-college)die gebruik maakten van de receptie, de gelegenheid het bestuur van het Willem van Oranje college te complimenteren en het fraaie en ruime schoolgebouw te bezichtigen; het behoeft geen betoog, dat allen vol lof waren over de voortreggelijke moderne inrichting van dit nieuwe college, dat met recht een aanwinst mag worden genoemd voor Waalwijk-Onderwijscentrum en zeker voor het Prot. Christelijke volksdeel van onze stad en haar verre omgeving. FEEST VOOR DE JEUGD. Ook de leerlingen van de school heb ben natuurlijk mogen delen in dc vreug de, die het grote kenmerk was van deze gebeurtenissen. Voor hen waren er diverse sporteve nementen op programma gesteld; zo bij voorbeeld waren er gisteren en eergiste ren sportwedstrijden tussen het Willem van Oranje.college, het Dr Moller Col lege, de MVLS uit Waalwijk, het Groti- uscollege uit Heerlen, de Chr. H.B.S. te Gorinchem en de Chr. H.B.S. te Culem- borg, terwijl op beide avonden er een feestavond was in de aula, waar door de leerlingen opgevoerd werden de revue De Kermis der wijsheid en een bewer king van het abele spel „Floris ende Blanchefloer" Het werden genoeglijke avonden, die nog lang zullen helpen herinneren aan deze belangrijke en feestelijke gebeurte nis: De opening van het Willem van Oranje.college, een gebeurtenis die van niet groot genoeg te schatten betekenis is. Daarom stemt bei mij tot vreugde U te kunnen meedelen, dat Ged. Staten de bouw van een prot. Christelijke Kleu terschool in Besoijen hebben goedgekeurd en dat de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschap goedgunstig heeft beschikt op een verzoek, tot het bouwen van een streekschool voor prot. christe lijk Buitengewoon Lager Onderwijs. Het applaus waarmee deze mededelin gen werden begroet was zeer verklaar baar. HAMMARSKJOELD EN TSJOU EN LAI. De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld en de premier van com munistisch China, Tsjou En Lai hebben Maandag hun "vierde en laatste onder houd gehad over de kwestie van de vrij lating van de militairen der V.N., die noc in China worden vastgehouden. In een gemeenschappelijk communiqué, waarvan de inhoud zowel te Peking als in het hoofdkwartier der V.N. te New York werd bekend gemaakt, wordt ge zegd dat het overleg betrekking heeft ge had op de „kwesties, verband houdende met de vermindering van de wereld spanning". „Wij zijn van oordeel zo zeggen de twee staatslieden in het communiqué, „dat deze besprekingen van nut zijn ge weest en wij hopen het contact dat bij deze bijeenkomsten is gelegd te kunnen, bestendigen." Er wordt niets gezegd over de elt Amerikaanse vliegers, die door dc Chi nezen op beschuldiging van spionnage tot gevangenisstraf zijn veroordeeld, noch over de andere militairen der V.N., die sinds de Koreaanse oorlog worden vast gehouden. ALGEMEEN PROTEST TEGEN HOGERE MELKPRIJS. De drie arbeidersvakcentrales, KAB, NVV en CNV hebben zich ieder afzon derlijk tot de ministerraad gewend. De KAB protesteerde in een telegram aan de regering tegen het passeren van de werkgevers— en werknemersorganisaties bij deze beslissing en vroeg zo spoedig mogelijk opening van het overleg. De vier werkgeversverbonden gaven in een gezamenlijke brief uiting aan hun verontrusting. De Nederlandse Consu mentenbond becijferde, dat de prijsstij- cing twee centen te hoog zou liggen. Or ganisaties van gepensionneerden wezen oj) de nieuwe zorgen, die de prijsstijging voor de bejaarden meebrengt. Heel ders van aard was de teleurstelling van het landbouwschap over de beslissing. Het landbouwschap betreurde 't, dat de nieuwe garantieprijs voor melk beslist te laag was. WITTEBROOD 1 CENT GOEDKOPER. De Nederlandse bakkerijstichting zal de bakkers deze week nog adviseren de I prijs van het wittebrood met 1 cent te verlagen. Aangenomen mag worden, dat dit advies in het hele land zal worden opgevolgd. SLACHTOFFERS VAN IJS TOT TIEN GESTEGEN. Het aantal slachtoffers, dat in het af gelopen weekeinde door het ijs is gezakt en verdronken, is gestegen tot tien. Een 4-jarig en een 6-jarig jongetje geraakten in een wak in de Blijkpolder in Neder- horst den Berg. Bij de Lagedijk bij het Oude Veer is Zondagmorgen de 27-ja- rige schildersknecht F. J. uit Anna Pau- lowna door het ijs gezakt. Een 10-jarige jongen reed Zondagmiddag in een wak van het kanaal in de Meijermarke te Nieuw-Weerdinge. Twee andere kinde ren, die op dezelfde plaats door het ijs zakten, konden worden gered. De 21 -ja rige militair v. V. uit Rotterdam wordt sinds Zondagmiddag vermist. Hij was gaan schaatsen te Reeuwijk. De politie heeft 's avonds vlak bij een wak een veldmuts en een identiteitsbewijs gevon den. Er is zonder resultaat gedregd. lijkheid betuigd voor de vele giften, die tezamen het feestgeschenk vormen voor zijn onlangs in intieme kring gevierd ko peren bisschopsjubileum. Het feestge schenk omvat thans een bedrag van meer dan 150 duizend gulden, dat door de bisschop zal worden bestemd voor her stel, verbetering en nieuwe aanschaffin gen ten behoeve van de Bossche semi naries. MGR. MUTSAERTS OPENDE COLLEGE IN BOXTEL. In aanwezigheid van talrijke onder- wijsautoriteiten is Maandag in Boxtel het nieuwe schoolgebouw van het Jacob Koelands College door mgr. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, plechtig inge zegend. Met de opening van het fraaie schoolgebouw door dr J. Drewes, namens de staatssecretaris van O. K. en W., is een nieuwe krachtcentrale aan het on derwijs in Brabant toegevoegd. Boxtel, dat in 1947 nog geen middelbaar onder wijs kenda, heeft thans twee scholen met 259 leerlingen. Door de opening van het Jacob Roelands College is een eind ge komen aan vijf jaar noodbehuizing. In het ruime schoolgebouw, dat door toepassing van psychologische verfkleu ren een zeer rustig interieur kreeg, zijn verschillende kunstopdrachten van de beeldhouwer Frans van den Burgt, de glazenier Toon Ninaber, en de edelsmid Harry van den Thillart, smaakvol uitge voerd. De naam van de school is te danken aan een Boxtelse domineeszoon, die als bekeerling bij de Jesuieten intrad en later missionaris werd in Brazilië (1633—1683). ANDERHALVE TON VOOR MGR. MUTSAERTS. De bisschop van Den Bosch, mgr. W. P A. M. Mutsaerts, heeft zijn erkente- Dan is 't hoog tijd voor een Kruschen kuur. Rheumatische pijnen zijn in negen van de tien gevallen gevolg van onzui ver bloed. De bloedzuiverende organen schieten te kort. Geef die weer jeugdige kracht; breng ze wëer op gang met Kru- schen's zes minerale zouten. Duizenden rheumatiek-lijders vonden daar baat bij. Waarom zoudt gij dan achterblijven/ 't Gaat om Uw eigen welzijn maar ook om 't levensgeluk Uwer huisgenoten, die U graag weer de oude zien: fit, welge moed, opgewekt en vrij van pijn HET VERGAAN VAN DE TRITON, „Gezagvoerder Viruly heeft enkele fouten bij de start van de „T"ton van he tvliegveld Shannon gemaakt Uit is het oordeel van MacBride, de Ierse pro cureur-generaal bij het onderzoek naai de oorzaak van de ramp met het KLM- toestel. Hij sprak vandaag over een „fou tief oordeel" van de gezagvoerder. Mac Bride is ook van mening dat de reddings operaties te lang op zich hebben laten wachten en dat het vliegveld Shannon hier in gebreke is gebleven. VIJFHONDERD ARBEIDERS TE UTRECHT KRIJGEN ONTSLAG. Aan 500 personeelsleden van J. Jonge- rius Carrosserie en constructiebedrijf n.v. te Utrecht is ontslag aangezegd. Vier honderd man zijn Maandag al niet meer gekomen, terwijl nog een klei ne 100 perasoneelsleden voorlopig nog blijft werken om de lopende orders af te v/erken ,doch ook hun is ontslag aange- Z<?De n.v. Jongerius is enige tijd geleden in staat van faillissement verklaard, na geruime tijd surséance van betaling te hebben gehad.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 9