Waalwijkse en Langstraatse Courant Tal van plannen staan in op stapel. Sprang-Capelle JAN TIELEN Gew. Arbeidsbureau Waalwijk: Arbeiderstekort neemt nog steeds toe tengevolge van uitermate gunstige bedrijvigheid algemene toestand op de arbeidsmarkt. VRAAG NAAR VROUWEN ZEER GROOT. Uit de begrotingsnota: begroting biedt gunstig beeld. MAANDAG 17 JANUARI 1955 Uitgever Waalwgkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur DE ECHO VM HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 6 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 19 cent per weeV 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO' rde kwartaal van 1954 heeft zich in het rayon van het Ge- Vrik Arbeidsbureau Waalwijk gekenmerkt, zoals de laatste tijd Steed's het geval was, door een grote vraag naar arbeidskrachten en _n zeer gering aanbod. Dit bewijst hoe uitermate gunstig de bedrijvigheid in de industriële sector met name natuurlijk de schoen- en ledersector, nog steeds is maar ook bewijst dit, dat dit rayon momenteel niet in staat is voldoende arbeidskrachten te leveren voor onze vitale industrieën. De gevolgen hiervan zijn niet alleen dat verschillende bedrijven ou dere en minder geschikte arbeidskrachten in dienst moeten nemen, maar ook dat enkele bedrijven zich gedwongen zagen een onder deel van hun bedrijf naar buiten dit gewest te verplaatsen. Het direct beschikbare aanbod dat op het einde van het dera kwartaal 1954 slechts 107 bedroeg, is in het vierde kwartaal aanme kelijk toegenomen en bedraagt thans 460. Deze toen voornamelijk een gevolg komen van mensen in c Bouwnijverheid en gevolge dit wel in hoofdzaak ten gevo g van de afloop van het serzoen I" vergelijking m he patste deze sector is de daling toe te schrij ven aan de gunstige conjunctuur en de uitbreidingen, zowel in de in dustrie als in het ambachtsbedrijf. Aanbod van geschikte vaklieden is er al lang niet meer. Het aanvraagcijfer is nog zeer KeniK iuCëCnu..1Ca hoog: namelijk 231; een stijging ten thans 460 Deze toename van doó is l opzichte van het vorig jaar met 66. voornamelijk een gevolg van t vrij- I De tekorten betreffen niet alleen komen van mensen in de sectoren vakarbeiders en jeugdigen, doch - ook ongeschoolden. Evenals in de schoen- en leerindustrie was ook hier enige verlichting van de druk merkbaar door inschakeling van enige door seizoenomstandigheden kwartaal van 1953 echter is een te- ral in het direct beschikbaie jod waar te 460. vrijgekomen arbeiders. Ook in de overige bedrijfsklassen en beroepsgroepen overtrof in de meeste gevallen de vraag het aan bod; natuurlijk dient men in de landbouw en de bouwnijverheid, waar gedurende het laatste kwar taal het aanbod de vraag ver over trof, dit verschijnsel te zien, als een heel normaal, door het seizoen ver oorzaakt verschijnsel. De vraag naar vrouwen blijft zeer groot; we hebben hier te maken met het grootste probleem dat mo menteel de schoen- en lederwaren- industrie bezig houdt. Het aanbod daalde van 13 op 12 en de totale vraag daalde van 417 op 415, hiervan betrof het 373 aan vragen in de ledersector. De span ningen bleven in alle hevigheid be staan en namen hier en daar zelfs nog toe, zodat een drietal bedrijven besloten hebben met een onderdeel te gaan werken buiten het gewest. Uit de cijfers die het Arbeidsbu reau ter beschikking staan aangaan de de geografische spreiding van vraag en aanbod, blijkt dat 't aan bod in het rayon Almkerk veruit 't hoogste is en de vraag daarentegen verreweg het laagst. Het aanbod steeg in het afgelopen kwartaal als een gevolg van de afloop van de seizoenswerkzaamheden in de land bouw, en om dezelfde reden daalde de vraag tot practisch nihil. Duide lijk blijkt hier het grote structuur verschil in de rayons van het Ge westelijk Arbeidsbureau Waalwijk. Almkerk, agrarisch gebied met veel seizoenswerkelozen, Dongen en Waalwijk, industriële rayons met een geringe werkloosheid tengevol ge van de momenteel zeer gunstige werkgelegenheid en met slechts een klein aantal seizoenwerklozen. GUNSTIG TEN OPZICHTE VAN PROVINCIE EN RIJK. Het aanbod in promilles van de mannelijke beroepsbevolking is in het afgelopen kwartaal gestegen van 4 op 15. Was de stijging in de rayons Dongen en Waalwijk slechts gering, resp. van 3 op 5 en van 5 op 7, in het rayon Alpikerk was er een stijging van 3 op 33; duidelijk is de grote invloed van dit rayon op het algemeen gewestelijk promille zichtbaar. Niettemin blijkt uit deze cijfers duidelijk de gunstige werkgelegen heid in het gewest Waalwijk, vooral als men ze gaat vergelijken met de promilles die golden voor 1953 in Provincie en Rijk (de promilles over 1954 zijn uiteraard nog niet be kend). In 1953 bedroeg het aanbod 14 o/oo van de mannelijke beroepsbevol king in het gewest Waalwijk, ter wijl deze cijfers resp. voor de Pro vincie Noord-Brabant en het Rijk bedroegen: 34 o/oo en 30°/oo. rugval in het direc aanbod waar te nemen van 728 tot Deze vermindering vindt men Sn ook moeilijk anders want ein de 1953 was het direct beschikbare ÏLhS hier al uitermate gering. De vermindering t.o.v. 1953 vindt haar oorzaak in een iets grotere bouwactiviteit, ^bewerkstelling van een groep arbeiders buiten het gewest en in de opname van een beperkt aantal oudere en minder geschikte arbeidskrachten in de in dustriële sector van het eigen ge- W De vraag naar arbeidskrachten verminderde uitsluitend tengevolge van seizoenomstandigheden t.o.v. het derde kwartaal van 957 tot 735, met 222 dus. Einde 1953 bedroeg de vraag naar arbeidskrachten 547, de stijging met 188, weerspiegelt de ge durende het hele jaar 1954 stijgen de behoefte aan arbeiders in de Schoen-, Leder- en Metaalindustrie. De in het afgelopen kwartaal vrij gekomen gediplomeerden van de Nijverheidsschool 80 in getal konden zeer vlug worden geholpen aan een voor hen geschikte arbeids plaats. De behoefte aajn jeugdige arbeiders kon hierdoor echter in lang niet voldoende mate worden weggewerkt. Van de per 31 December j.l. 735 openstaande aanvragen hadden er 292 betrekking op de lederindustrie en 231 op de metaalnijverheid, ter wijl er in de resp. industriële sec toren een direct aanbod was van 11 en 10. Dat de totaalcijfers van het rayon van het Gewestelijk Arbeids bureau Waalwijk heel bijzonder nog beïnvloed worden door de perso- neelsfluctuaties in de landbouw, be wijst wel het feit dat er 30 Sept. in de landbouw een aantal open staande aanvragen was van 235 en 31 December zegge en schrijve 1. Het direct beschikbare aanbod in de landbouw bedraagt thans 166, te gen 7 per 30 September. DE WERKGELEGENHEID IN DE STREEKINDUSTRIE. In onderstaande regelen zullen wij U een indruk trachten te geven van de Sprang-Capelse gemeente-begroting, zoals die in een begeleidende nota door B. en W. van die gemeente werd toegelicht. We geloven te mogen zeggen, dat de begroting een vrij gunstig beeld bied Op de gewone dienst is een behoorlijke post „onvoorziene uitgaven ter wijl ook de innerlijke financiële positie van de gemeente door B. en w. gezond genoemd wordt. Tal van plannen staan er in deze gemeente op stapel, plannen die voor a betreffen verbetering en aanleg van straten, verfraaiing van het uiterlij aanzien der gemeente door het afleggen van plantsoenen en pleinen enz., terwijl B. en W. daarentegen thans huiverig blijken te zijn, de Binnen haven te Capelle te dempen, om redenen vooral van aesthetische aard. Er zijn natuurlijk ook wel problemen waar men hier mee worstelt: zoa s overal elders is de woningnood practisch het grootste vraagstuk waar voor men zich ziet geplaatst. De bouw van slechts 8 woningen kon het afgelopen jaar ter hand worden genomen en dat is met veel, wanneer men weet, dat er in deze gemeente 224 woningzoekenden zijn. Het reeds uitermate kleine aan bod in de schoen- en lederindustrie op het einde van het derde kwar taal liep nog verder terug, namelijk van 15 op 11. Op het einde van '53 bedroeg het aanbod nog 44. De t.o.v. 1953 nog gestegen werk gelegenheid als gevolg van de aan houdende gunstige conjunctuur en uitbreidingen, bracht de werkge vers er toe ouderen en minder ge- schikten in het arbeidsproces op te nemen. De vraag nam in het vierde kwar taal ten opzichte van het derde kwartaal nog toe met 10, namelijk van 282 op 292, en t.o.v. eind 1953 bedroeg de stijging 91, hetgeen op nieuw demonstreert hoe uitermate gunstig de bedrijvigheid in deze branche is en hoe het arbeiderste kort, dat in zijn geheel nog niet is geregistreerd, nog steeds is toege nomen. In het laatste kwartaal 1954 was niettemin enige verlichting van de druk te constateren, omdat enige bedrijven in staat waren een aantal vrijgekomen seizoenarbeiders in de industriële productie in te schake len. Deze kwamen in hoofdzaak van buiten het gewest. DE TOESTAND IN DE METAAL INDUSTRIE. Hèt aanbod in deze industriële bedrijfstak steeg in het voorbije kwartaal met 7 en bedraagt thans 10, door min of meer toevallige om standigheden. Het aanbod op het einde van 1953 bedroeg 38. Ook in De gewone dienst der gemeente.begro- ting van Sprang-Capelle biedt op de post onvoorziene uitgaven een overschot van f 16.939.67, hetgeen de mogelijkheid biedt om in 1955 diverse kapitaalswer- ken uit te voeren. Immers is overeen komstig de wens van Ged. Staten de ra ming van nieuwe kapitaalsuitgaven op de primitieve begroting achterwege ge laten. Het bedrag ad f 16.939,67 zal dan ook grotendeels dienen om de kapitaals- lasten, voortvloeiende uit nieuwe kapi taalsuitgaven, welke bij afzonderlijke wij ziging sbesluiten aan de begroting zullen v-orden toegevoegd, op te vangen. Ten aanzien van de financiële ver houding tussen rijk en gemeente zeggen B. en W. Bedroegen de vijf „vroegere uitkerin gen over 1952 tezamen f 94.218,47, de „r.ieuwe" algemene uitkering is voor 1955 geraamd op f 171.913,42 bij een uitkeringspercentage van 128. Bij de pri mitieve begroting voor 4954 werd deze nieuwe algemene uitkering nog geraamd op f 144.6%. Voegt men hierbij de be lastinguitkering uit het gemeentefonds dan komt dus in totaal wegens uitkerin gen uit het gemeentefonds f 31.576,30 meer beschikbaar dan bij de primitieve begroting voor 1954 werd geraamd. Het Onderwijs. Het onderwijs vraagt telken jare gro tere uitgaven. Voor aanschaffen en on derhoud van schoolboeken ten behoeve van het gewoon lager onderwijs is voor 1955 f 8,50 per leerling uitgetrokken te gen f 7,50 per leerling voor 1954. De toename van het aantal leerlingen op de scholen vraagt eveneens voorzie ningen. De personeelsvoorziening aan de openbare school voor g.l.o. te Capelle is zeer moeilijk. Na herhaalde oproepen hebben zich geen geschikte sollicitanten aangemeld ter voorziening in de vacature mej. van 'Dongen .Met toestemming van de Minister blijft de echtgenote van het schoolhoofd voorlopig aan de school werkzaam tot de volgende onderwijzers examens. B. en |W. hopen dan een can didate aan te trekken. De bijdragen aan andere gemeenten wegens het volgen van het uitgebreid la ger en middelbaar onderwijs aldaar door leerlingen uit deze gemeente vertonen een stijging, terwijl het landbouwhuis- houdonderwijs, dat zich in een sterk toe nemend leerlingenbezoek mag verheugen, dientengevolge grotere eisen stelt aan de gemeentekas. Als gevolg daarvan is de behoefte aan een nieuw schoolgebouw voor het landbouwhuishoudonderwijs zeer urgent, zodat het bestuur van de Chr. Landbouwhuishoudschool zich met een desbetreffend verzoek tot de Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft gewend. Mochten de plannen voor de stichting le, waarom ook diens wedde voorname lijk ten laste van onze gemeente zal ko men. Het aandeel van de gemeente in de kringkosten bedraagt hierdoor f 17,470,24. Hierin is begrepen de wedde en sociale lasten van op opzichter-teke naar, ad f 6369,05. Woningbouw. van een nieuw gebouw voor de land bouwhuishoudschool doorgang vinden, dan nemen B. en W. zich voor de Raad voor te stellen, het bestaande gebouw dier school aan te kopen. Want ook het landbouwonderwijs zal i.v.m. de reorga nisatie van dat onderwijs over meer lo kalen moeten beschikken. Het gebouw zou dan grotendeels bestemd kunnen worden tot landbouwschool en voor de huisvesting van het hoofd dier school, en als zodanig worden verhuurd aan het Bestuur der landbouwschool. Tevens vertrouwen zij, dat in het voorjaar van 1955 het 40 jaar geleden geopende gebouw der openbare school voor g.l.o. te Capelle, geheel opgeknapt en uitgebreid, weer volledig in gebruik kan worden genomen. Openbare veiligheid. Besloot de Raad in het afgelopen jaar tot de bouw van een brandweergarage annex badhuis en consultatiebureau te Sprang, de bouw hiervan kon tot heden nog niet ter hand worden genomen, daar de betrokken begrotingswijziging 1954 niet door Gedeputeerde Staten is goed gekeurd. Aangezien B. en W. reeds her haaldelijk hieromtrent contact met de provinciale griffie hebben opgenomen, vertrouwen zij, dat spoedig met de bouw zal kunnen worden begonnen. Nu de lichte autobrandspuit, tot wel ker aanschaffing dit jaar werd besloten, dezer dagen is afgeleverd, beschikt de brandweer over doeltreffend materiaal. De verbetering der straatverlichting, waartoe de raad besloot zal in Januari ter hand worden genomen. De credieten zijn thans door Ged. Staten goedge keurd. B. en W. hebben herhaaldelijk bij de PNEM op spoed aangedrongen, doch eerst diende te Sprang het bovengrondse electrisch net door kabel te worden ver vangen (wat gebeurd is), terwijl ook de PNEM de stalen masten met een lever tijd van 5 a 6 maanden ter beschikking krijgt. Technische Kring Sprang- CapelleWaspik. Met groot leedwezen memoreren B. en W. het overlijden van de Kringarchitect, de heer W Posthuma. Hoewel hij slechts een half jaar alhier werkzaam is ge weest, deed dit veelbelovend begin grote verwachtingen van hem koesteren. Deze slag treft niet alleen zijn gezin, maar ook de gemeente. 1 Gezien de vele werken, welke ter hand moeten worden genomen, heeft t Kring- bestuur tevens geraamd de wedde van een opzichter-tekenaar, die naast de kring-architect en de kring-opzichter van Willigenburg, zal worden benoemd op arbeids-contract voor één jaar. Deze op zichter-tekenaar zal in hoofdzaak werk zaam zijn in de gemeente Sprang-Capel- B. en W. betreuren het, dat door om standigheden buiten de wil en de macht van het gemeentebestuur, de Zuid Ned. Bouw- en Handelscombinatie het haar toegewezen bouwvolume 1954 van 20 woningen, dit jaar niet heeft kunnen re aliseren. Hierdoor is slechts de bouw van 3 particuliere en 5 gemeente.woningen te hand genomen. I Deze trage gang van zaken mag ech ter evenmin op het conto van de Zuid- Ned. Bouw- en Handelscombinatie "wor den geschreven, doch is geheel te wijten aan het Welstandstoezicht voor Ooste lijk Noord-Brabanft waarbij deze gemeen te is aangesloten. Dit Welstandstoezicht behandelde deze aangelegenheid zeer traag ,liet soms weken, ja soms maanden niets van zich horen en stuurde dan de plannen weer met een aanmerking terug. De Burgemeester heeft meer dan 10 maal telefonisch op spoed aangedrongen, is herhaalde malen persoonlijk de zaak we zen bespreken, evenals ook wijlen de kring-architect, maar ondanks herhaal delijk gegeven beloften van spoedige af doening, verklaarde het Welstandstoe zicht zich eerst eind November 1954 met de tekeningen accoord. Thans is de pre mie aan het departement aangevraagd en zal spoedig met de bouw worden begon nen. Aangezien de 10 woningen waar voor de Zuid-Ned. Bouw- en Handels combinatie voor 1955 bouwvolume is toegewezen, volgens hetzelfde bestek en tekeningen worden gebouwd, als ge noemde 20 woningen, is ook daarvoor de premie aangevraagd. De woningnood blijft nog steeds grote zorgen baren. Een aantal van 224 wo ningzoekenden staat ingeschreven. Wan neer geen groter bouwvolume aan deze gemeente wordt toegewezen, zal de gesel van de woningnood zich nog vele jaren doen gevoelen. B. en W. zullen dan ook uiterst diligent zijn verhoging van het bouwvolume te verkrijgen. Bij de herziening van het uitbreidings plan dat B. en W. binnen enkele maan den aan de orde hopen te stellen, komen aan de orde 1. de wijze van verbreding van de Nieuwevaart; 2. de komvorming ten Z. en ten N. van het gemeentehuis: 3 de aanleg van het pleintje aan de Koesteeg; I 4. het stratenplan tussen Oudestraat en Kerkstraat te Sprang: 5. de aanleg van een straat voor zg. „betere" middenstandswoningen te Sprang. Hoewel het College verreweg de voorkeur zou geven aan bouw dezer sub 5 genoemde woningen aan een parallel weg langs de Tilburgseweg, omdat dit een zeer gunstig punt voor de bouw van dergelijke woningen is, verzet de Plano logische Dienst zich hiertegen, omdat hierdoor het silhouet van de Ned. Herv. Kerk te Sprang, gezien vanaf de Til burgseweg, zou worden „verknoeid De Planologische Dienst zoekt deze zg. „be tere woningen" nu aan een aan te leg gen verbindingsstraat tussen Oudestraat en Kerkstraat, direct ten Westen van de Ned. Herv. Kerk te Sprang. Met het oog op de vele krotwoningen in deze gemeente overwegen B. en W. een saneringsplan voor deze gemeente te doen opmaken, waardoor binnen een in het plan genoemde termijn de ontruiming en sloping van in het plan opgenomen woningen wordt verzekerd. Kapitaalswerken. B. en W. staan weer stil bij de kapi taalswerken 1954. De verbreding van de spoorweg-over gang over de Wendelnesseweg wordt uitgevoerd door de Ned. Spoorwegen. B. en W hebben reeds driemaal schrif telijk op uitvoering aangedrongen en N. S. hebben bericht, dat zij zich met een aannemer in verbinding hebben gesteld. De verharding'en verbreding van de Nieuwevaart en de aanleg van het plein aan de Koesteeg konden niet ter hand worden genomen alvorens de Planologi sche Dienst een schets tot herziening het het uitbreidingsplan op die punten had ontworpen. Dit is dan thans, na her haald aandringen, in bewerking. De verbetering van de Molenstraat is in uitvoering. Door de lange levertijd der stenen in gedeelten, waarvan de laatste termijn eerste Februari 1955 zal worden geleverd, kon de uitvoering eerst dezer dagen worden opgedragen. Het crediet voor de parallel aan de Molenstraat aan te leggen straat is eerst dezer dagen door Ged. Staten goedgekeurd. De uit voering zal met kracht worden aangevat. De aanleg van een riolering en het daarmee gepaard gaande herstel der stra ten, kan slechts in uitvoering worden genomen als dit als werkgelegenheids- object, waarin het Rijk 75 bijdraagt, wordt aanvaard. In 1954 waren in het rayon van het arbeidsbureau Waalwijk practisch geen werkloze werknemers in geschreven. Men mag de verwachting uitspreken, dat dit ook in 1955 het ge val zal zijn, zodat deze plannen voors hands niet in uitvoering kunnen worden genomen. T.a.v de demping van dte Binnenhaven te Capelle aarzelen B. en W. dit plan aan de raad voor 'te leggen, omdat zij bij nadere beschouwing deze binnenhaven toch wel karakteristiek vinden voor de ze plaats en vrezen, dat aan het plaatse lijk schoon afbreuk zal worden gedaan door het verdwijnen van deze binnen haven. Zij vragen zich nog af of wel licht niet beter deze binnenhaven en het omliggend plantsoen goed kunnen wor den opgeknapt. Deskundig advies zal hieromtrent worden ingewonnen. Gaarne zullen B. en W. de mening van de raad hieromtrent vernemen. In 1954 werden de volgende kapitaals- werken uitgevoerd of in uitvoering geno de Molenstraat te Sprang: de demping van de Waterloop langs de Nieuwevaart: de gedeeltelijke demping van de water loop langs de Wendelnesseweg: de uit breiding van de openbare school te Ca pelle; het bestekklaar maken van het rio leringsplan: de verbouwing van het ge meentehuis: de aanschaffing van meubi lair voor het gemeentehuis; de aanleg van waterleiding in onrendabele gebie den; de aankoop van een automobiel brandspuit: de bouw van 4 woningwet- weningen: de bouw van een midden standswoning aan het toekomstig plein aan de Koesteeg: de doortrekking van de gasleiding van de Heistraat tot Poolse- straat; de bouw van 2 BBA-wachthuis- jes; de aanleg van de Schrevelstraat: de aankoop van bouwterreinen te Sprang voor woningbouw en straataanleg; de aankoop van de grond, benodigd voor uitbreiding v. d. begraafplaats te Sprang; de aankoop van de woningen Kerkstraat nrs. 78 en 80 voor de doorbraak van de nieuw aan te leggen straat in Sprang naar de Kerkstraat; de aankoop van 4 woningen aan de Schoolstraat te Capelle; de aankoop van gronden voor woning bouw aan de Heistraat t.b.v. de K.I.- vereniging; de aankoop van een tweede luidklok in de toren der Ned. Herv. Kerk te Sprang (opdracht tot levering ver strekt); medewerking aan de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Sprang. Een half millioen voor diverse werken. 1. Uitbreiding begraafplaats te Sprang f 50.000,—. Nadat dit jaar het mocht gelukken de voor uitbreiding benodigde grond in han den te krijgen, is direct daarop aan de Ned. Heide Mij opgedragen een plan op te maken. Daar dit plan niet bevredigde heeft wijlen de kringarchitect een nieuw plan ontworpen, dat evenwel nog verder uitgewerkt moet worden. 2. Aula's op de begraafplaatsen te Capelle en te Sprang f 35.000, B. en W. overwegen de Raad voorstel len te doen tot het stichten van een aula op elk der begraafplaatsen 3. Verbetering Loonsestraat en Loon- sedijk, f 36.000, Op korte termijn zullen de raad voor stellen bereiken tot verbetering van de Loonsestraat. Kosten f 25.000,Met t gemeentebestuur van Loonopzand heb ben B. en W. eveneens plannen uitge werkt tot verbetering van de Loonsedijk. De bijdrage der gemeente Sprang-Capelle daarin zal naar raming f 11,000,be dragen. 4. Rijwielpad HeistraatRaadhuis straat f 32.000, De weg door de gemeente van Sprang tot Nieuwevaart is voor het tegenwoor dig verkeer te smal en daardoor zeer gevaarlijk Bovendien liggen de zand- kanten lager dan de verharding, waar door het uitwijken voor fietsers levens gevaarlijk is. De enige oplossing is aan weerszijden een klinkerverharding ter breedte van 1,20 m aan te leggen. Bij wijze van proef waren vnaaf „het Brug getje'' zowel in de Heistraat als in de Raadhuisstraat 500 m' klinkerverharding aan beide kanten van het wegdek aan te leggen of in totaal 2000 m'. 5. Verbindingsstraat te Sprang tus sen Kerkstraat en Oudestraat (bij N.H. Kerk) f 20.000,—. Aangezien één der ingezetenen een middenstandswoning aan deze straat wenst te bouwen, dient aanleg daarvan ter hand te worden genomen overeen komstig het ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan. 6. Plein Koesteeg f 18.500, Nu de Planologische Dienst 'n schets ontwerp van de herziening van het uit breidingsplan heeft ontworpen is het mo gelijk dit pleintje aan te leggen Zulks is noodzakelijk met het oog op de nieuw gebouwde woning voor tandarts Hovin- ga. doch tevens krijgt de gemeente bouw rijpe gronden voor de bouw van zg. „be tere woningen" aldaar. 7. Verbetering Wendelnesseweg Schoolstraat (tussen Hoofdstraat en Zui derafwateringskanaal) f 115.000, Plantsoen aanleg Wendelnesseweg f 2000,—. Plannen bestaan om op de gedempte sloot langs de Wendelnesseweg ten Z. van het Zuiderafwateringskanaal plant soen aan" te brengen. 9. Verbetering Nieuwevaart f 93.000. De bedoeling is een brede hoofdweg met langs de huizen aan de Westzijde een klinkerweg, welke door een groen strook van de hoofdweg wordt geschei den. 10. Sanering Kerkplein Sprang inclu sief aankoop diverse panden f 28.000, Nu de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Sprang haar voltooiing nadert, dient ook het Kerkplein in orde te wor den gebracht. De huizen ten Westen van de toren dienen te worden verwij derd, daar deze zeer storend werken op het aesthetisch aanzien daar ter plaatse. 11. Verbetering Eikendijk f 5000, Het ligt in het voornemen de Eikendijk met puin te verbeteren over een lengte van 160 m' en tevens naast de rijweg over deze 160 m' een fietspad aan te leggen, ter breedte van 1,50 m, met ge bruikmaking van uitkomend materiaal van de Loonsestraat. 12. Demping waterloop Julianalaan met aanleg rijwielpad: f 75,000, B. en W. hebben nog niet besloten een desbetreffend voorstel aan de raad te doen, hoofdzakelijk omdat de water staatkundige belangen, welke daarbij zijn betrokken, nog niet voldoende zijn be studeerd. Dat zij deze aangelegenheid desniettemin noemen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat in de loop van het jaar een voorstel zal worden gedaan. De uitvoering van alle bovengenoem de plannen zal een investering vorderen van ongeveer f 509,500, B. en W. wijzen er op dat al deze plannen waarschijnlijk in 1955 niet kun nen worden uitgevoerd. Gelet op de urgentie stellen zij voor in elk geval te besluiten tot Aanleg begraafplaats Sprang; Pleintje Koesteeg: Verbetering Loonsestraat: Aanleg verbindingsweg Oudestraat Kerkstraat Sprang: Verbetering Wendelnesseweg, met na me de toestand op de gedempte sloot: Verbetering Nieuwevaart. Vanzelfsprekend zullen in 1955 ook de werken, waartoe in 1954 werd beslo ten, doch die nog niet of eerst eind 1954 zijn aangevangen, voltooid «worden. B. en W. hopen ook, dat de ruilver kavelingscommissie te Wasp-k de ver harding der wegen, waarin Sprang-Ca pelle subsidieert, zoals weg naar 's-Gra- venmoer, zandkant Nieuwevaart en de Dreef, in 1955 zal klaar maken. Gezonde financiële positie. De innerlijke financiële positie der ge meente is gezond. Het bedrag der eigen kapitalen en reserves is f293.629,86. Kaspositie. Per 1 Jan 1955 zal naar raming geïnvesteerd zijn een bedrag van f 2.537.030.05. Tot op heden is het aantrekken van vaste leningen niet nodig geweest, omdat de investeringen, welke het totaal be drag van f 2.537.030,05 vormen, nog niet tot het volle bedrag zijn gereali seerd. Daarom is tot heden slechts een kasgeldlening van f 100.000,gesloten. Zodra in zeer nabije toekomst alle tot heden goedgekeurde kapitaalsuitgaven zullen zijn gedaan, zal derhalve de fi nanciering van goedgekeurde objecten een bedrag van f 470,927,18 aan kasgeld benodigd zijn. Uiteraard zal alsdan hier voor zo spoedig mogelijk een vaste le- nin gworden afgesloten. B .en W. besluiten Belangrijke plannen en verlangens lig gen in deze nota opgesloten, waarvan wij hopen en verwachten, dat zij zullen bijdragen tot de verhoging van het wel vaartspeil van deze gemeente en hare ingezetenen. Moge het ons geschonken worden die plannen in vrede en voorspoed te reali seren. GEEN „VREEMDE" KRANTEN MEER. De Secretaris-generaal van het Indonesische Ministerie van Voor lichting, Hartojo, heeft verklaard, dat nadat de perswet tot stand zal zijn gekomen, de buitenlandse kran- tenbedrijven in Indonesië zullen moeten sluiten. Er zijn thans nog zeven Neder landse en een iets groter aantal bui tenlandse Chinese dagbladen in In donesië.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1