Wijde Wereld 1^ Waaiwijkse en Langsiraaise Courani VLIJMEN GAAT OVER TOT VOORLOPIGE ONTEIGENING. De Russische Vogelaar maakt ouder! UIT DE Pijn WITTE KRUIS" Waarom steeds meer lijden en langer lijden - aan die ondragelijke Rheumatiek. Realisatie uitbreidingsplan mag niet worden tegengehouden door enkele onwilliger^ Last van zenuwen VRIJDAG 28 JANUARI 1955 Uitgever Waal»-ykse Stoomdrukkerij Antoon Tielt-r Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO m HET ZUIDEN 76e JAARGANG No. 9 Abonnement 19 cent per week 2.48 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" 1 De Russische vogelaar houdt nog niet „blokkend gelluit te laten horen; me^heel veel hardnekkig geduld blijft hij doorgaan met zijn zoete vooizen de vo- 1 West-Duitsland te lokken; tot nog "heeft deze zich niet laten zich van zijn „vlucht'' te ver- ver- ge toe leiden wijderen. Maar Rusland maakt het West.Duits land wel moeilijk; herhaaldelijk heeft de Sovjet-unie gepoogd door verregaande concessies, en aanlokkelijke voorstellen te voorkomen, dat West-Duitsland zich zou aansluiten bij de West-Europese Unie; amper twee weken geleden bood de Sovjet-Unie aan de West-Duitse Bondsrepubliek te erkennen in ruil voor een weigering der Parijse accoorden en enkele dagen geleden heeft de Opperste Sovjet besloten de staat van oorlog met Duitsland (er is geen sprake van Oost en West-Duitsland, maar aangenomen mag worden, dat hier ook West Duits land in is begrepen, omdat anders deze maatregel niet zou passen in het kadei van de Russische vogelaars-politiek) o ficiëel op te heffen. Op zich mag men deze maatregel oc- schouwen als de laatste, maar ongetwij feld ook belangrijkste troef, die zij op tafel brengen om de gezamenlijke West- Europese defensie down te doen gaan. Deze troef wordt echter nog sterker, wanneer men verneemt van de reacties hierop in West.Duitse politieke kringen. Men kan de Russen allerminst ver wijten dat zij het spel niet goed hebben gespeeld. Hun bedoelen was natuurlijk vanaf het begin reeds overduidelijk, en dat bedoelen hebben ze trouwens zelf ook niet onder stoelen of bonken ge stoken. 'Maar de manier waarop zij de West-Duitse voorstanders van de Pa rijse accoorden hebben bewerkt, de wij. ze waarop zij de West-Duitse tegenstan ders hiervan hebben gestevigd in hun positie, verraadt niet alleen hun bedre venheid in politicis, maar ook hoeveel er hun gelegen is aan een niet doorgaan van de uitvoering der Parijse accoorden; verraadt hun angst voor het sterke front dat het Westen tegen het Oosten wil gaan vormen. We willen niet zeggen, dat dit front thans, door al deze Russische voorstel len, helemaal doorbroken is, maar dat de hechtheid er van gevaar loopt aan. getast te worden, is een onomstreden feit. Doe'toch een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen. Bij talloze Rheumatieklijders ligt de oorzaak in onzuiver bloed. En daartegen is Kruschen dc remedie. Door de aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen gaan de ze weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stromen en blijft zo vrij van de onzuiverheden, die Uw pijnen ver oorzaken. Kruschen's zes minerale zouten zijn over de hele wereld beroemd. En niet zonder reden. Begin ook met Kru schen. Liever vandaag dan morgen. Wat zien we immers in Duitsland ge beuren? Terwijl de andere bezettende mogend heden, Engeland, Frankrijk en Amerika reeds in Juni 1951 de staat van oorlog met West-Duitsland beëindigden, heeft deze rijkelijk late Sovjet-maatregel toch de nodige verandering gebracht in de si tuatie. Erich Ollenhauer de leider der socia listen verklaarde dat een zorgvuldige be studering van de feitelijke consequenties noodzakelijk is en in een brief aan Aden auer eiste hij onmiddellijke besprekingen tussen de Sovjet-Unie en de Grote Drie, alvorens de ratificatie van de Parijse accoorden aan de orde kwam. Ook de liberale fractie in de West- Duitse Bondsdag, die tot voor kort de buitenlandse politiek van Adenauer steunde, was door het aanbod van de Sovjet-unie van enkele weken geleden erkenning van de West-Duitse Bonds republiek reeds aan het wankelen ge bracht en eist nu dat de Westelijke Grote Drie met medewerking van W'est_Duitsland onmiddellijk de ernst van het Sovjet-aanbod zullen nagaan. En ook in de boezem van de andere West-Duitse partijen is men meer en rreer de mening toegedaan, dat de hou ding van het westen ten opzichte van de Sovjet-voorstellen wat al te lichtzinnig is geweest. En wat er van te denken, wanneer op heffing van de staat van oorlog niet de laatste troef is van de Sovjet-politiek, maar de eerste in een nieuwe nog he vigere campagne tegen de Parijse ac coorden. ^an het razend moeilijk worden voor Adenauer om de ratificatie in zijn parlement er door te krijgen; dan zullen ooir andere partijen in andere landen sterk aan het wankelen worden gebracht. Er dreigt gevaar voor de West-Euro pese Unie, een gevaar dat nog groeiende juist van nood zakelijkheid ener gezamenlijke West-Eu ropese verdediging kan dit gevaar be zweren; Het is jammer dat niet bij allen dit besef, en het besef van de ware toe dracht^ der Russische „toenaderingspo gingen aanwezig zijn. EISENHOWERS MAATREGEL. De maatregel die president Eisenho wer heeft genomen om Formosa te be schermen tegen Communistisch China, en zijn boodschap aan het Congres, zijn niet onverdeeld gunstig begroet. Met name niet, zoals de voorlopige berichten zijn, door nationalistisch China; de regering op Formosa was teleurgesteld, berichtte men, teleurgesteld omdat de uitspraken niet duidelijker waren en omdat Eisen hower niet de eilanden Quemoy en Mat- soe heeft genoemd onder de objecten die rechtstreeks zullen vallen onder de Ame rikaanse bescherming. De pogingen die Eisenhower aanwend de bij de UNO om een wapenstilstand te bevorderen tussen de beide China's, viel bij de nationalisten al even min in goede aarde. Deze toonden zich veel meer verheugd over de uitlating van de rode president Tsjoe en Lai, die verklaarde dat er geen sprake kan zijn van een wapenstilstand en dat de communisten vast van plan zijn Formosa te bevrijden. De Nationa ls ten hebben deze verklaring met vreug de begroet, omdat zij ook niet willen, dat, nu de toestand zo is, een einde komt aan de vijandelijkheden. De Natio nalisten willen van geen ophouden we ten, voordat ook het Chinese vasteland van communisten gezuiverd is. Intussen heeft het Huis van Afgevaar digden zich volledig achter Eisenhower geschaard en hem machtiging verleend de Amerikaanse strijdkrachten in te zet ten voor de verdediging van Formosa, de Pescadoren en „verwante posities' in het gebied langs de Chinese kust. Zal, kan men zich thans afvragen, Eisenhower voldoende overwicht aan de dag kunnen leggen om met werkelijk re sultaat zich tussen beide strijdende par tijen te kunnen plaatsen; zal de behan deling van de kwestie tussen Formosa en communistisch China in de Uno, zoals Nieuw Zeeland, naar verluidt met steun van de Ver. Staten, voorstelt, verande ring in de toestand kunnen brengen? Of zullen de Amerikaanse maatregelen de aanleiding vormen voor een oorlog niet alleen tussen communisten en natio nalisten, maar ook tussen Amerika en communistisch China? Zullen de commu nisten dit Amerikaanse ingrijpen dulden? Wat zal er gebeuren, wanneer de rode vijandelijkheden zich rechtstreeks richten tegen de Amerikaanse oorlogsschepen? Of zullen de communisten zich laten afschrikken door de macht der Ameri kaanse wapenen? Het zijn allemaal vragen, waarop het antwoord nog niet te geven is; en van dit antwoord zal het toch grotendeels afhangen, of Eisenhower's maatregel op z r plaats was. PRESIDENT EISENHOWER WIL VOOR VRIJ FORMOSA VECHTEN. President Eisenhower heeft het con gres verzocht hem bevoegdheid te ver lenen, indien nodig, gewapende strijd krachten te gebruiken om de veiligheid van Formosa en de Pescadoren te ver zekeren. In een speciale boodschap aan het con gres, zei Eisenhower: „Het gevaar van een gewapende aan val op dat gebied, dwingt ons strategisch nauw verbonden gebieden en onderling nauw met elkaar in verband staande ac ties. in beschouwing te nemen, die onder de huidige omstandigheden bepalend kun nen zijn voor het falen of slagen van zulk een aanval. De president zei dat de situatie die zich rondom Formosa ontwikkelt „een ernstig gevaar betekent voor de veilig heid van ons land en van het gehele ge bied van de Grote Oceaan en zelfs voor de wereldvrede. Wij menen dat de toe stand een ingrijpen wettigt van de Ver enigde Naties, op grond van het hand vest, met het doel de huidige vijande lijkheden in dat gebied te doen beëindi gen. KANS OP BIJEENKOMST VAN „GROTE VIER"? Uit betrouwbare bron wordt in Lon den vernomen, dat premier Churchill van plan is om de volgende week tijdens de bijeenkomst van premiers van het Britse gemenebest te vragen of de gemenebest- landen hem willen steunen bij een nieu we poging om een conferentie van de grote vier te beleggen over de beëindi ging van de koude oorlog. Volgens deze zegslieden acht Chur chill thans het psychologisch juiste mo ment aangebroken om met president Ei senhower, premier Malenkov en premier Mendès-France bijeen te komen, tenein de de wereldproblemen te bespreken. De leider van de West-Duitse sociaal democraten, Erich Ollenhauer, heeft bondskanselier Adenauer verzocht, de westelijke mogendheden te vragen, on middellijk onderhandelingen te openen met Rusland, naar aanleiding van de re cente Russische verklaring met betrek- k.ng tot Duitsland, aldus is bekend ge maakt. ANDERHALF JAAR VOOR DJILAS EN DEDIJER. Milovan Djilas en Vladimir Dedijer, de vroegere communistische leiders in Joego-slavië, zijn Maandag door een J.- S.'avisch gerechtshof veroordeeld tot an derhalf jaar gevangenisstraf „wegens het verspreiden van vijandige propaganda". Zij hadden een interview aan buiten landse journalisten toegestaan. SINDS DE OORLOG MILLIOEN IMMIGRANTEN IN AUSTRALIË. Australië hoopt dit jaar de millioenste immigrant sedert het einde van de oor log te verwelkomen. Australië werkt aan een plan om de bevolking, die thans 9 millioen zielen bedraagt, te doen toepemen tot 11 mil lioen 400 duizend personen in 1957. De economie van Australië is gezond en de industrie breidt zich snel uit.In alle bedrijfstakken zijn voldoende goede be trekkingen. op het ogenblik - zelfs meer dan 65,000, beschikbaar. Tegen 1956 zullen bijna 100,000 Ne- dcranders naar Australië zijn geëmi greerd. Witte Kruispoeder» verdrijven direct ea afdoende hoofd en kiespijn, zenuw- of rheumatische pijnen en houden U daardoor jong en monter! Ze zijn onschadelijk voor de maag I Houdt ze steeds bij de hand 1 Ook in tablet- en cachet-vorm. Vraagt Uw Apotheker of Drogist! MINISTER STAF OVERi LIFTVERBOD. In een druk bezochte openbare verga dering van de Christelijk Historische kiesvereniging te Holten heeft minister Staf enkele vragen beantwoord betref fende het door hem uitgevaardigde lift- verbod. Deze luiden: „vindt de minister niet, dat het liften een zuiver militaire aangelegenheid is" en „is de minister niet van oordeel, dat het thans een prestige kwestie voor hem is geworden". Ir Staf zeide de eerste vraag met een hartgrondig „ja" te willen beantwoor den. Maar, zo zei hij, daarmede beginnen dan ook de moeilijkheden, zoals die zich thans voordoen. De tweede vraag beant woordde de bewindsman ontkennend. NIEUWE JONGENSSCHOOL VOOR NIEUWKULJK. Nadat de notulen zonder meer waren goedgekeurd, werden een aantal Inge komen stukken behandeld. Hieronder was een schrijven van G.S., die zich niet ac- coord konden verklaren met het beschik baar stellen van een crediet voor aan schaffing van een wire-recorder, wegens ernstige financiële moeilijkheden van de gemeente, zoals het in dit schrijven heette. B. en W., zowel als de raad achtten de zaak van te geringe importan tie om hiertegen in beroep te gaan. Nadat de raad besloten had een eer der genomen besluit tot verkoop van grond ten behoeve van de nieuwe bij zondere lagere meisjesschool, administra- tief-technisch te veranderen, stelden B. ea W. voor aan het Kerkbestuur St. Jan de Dooper te Nieuwkuijk gelden be schikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe jongensschool. De inspecteur van het Lager Onder wijs had zijn goedkeuring hieraan gege ven, omdat de school toch binnen zeer afzienbare tijd uitbreiding diende te on dergaan, en de inrichting niet meer aan de eisen van deze tijd voldeed. Sedert September j.l. was er een vijfde leerkracht aan de school verbonden, ter wijl die slechts over vier lokalen be schikte: en een nog grotere toename van het aantal leerlingen werd verwacht. Omtrent de plaats, het bouwplan enz. zou nog nader overleg worden gepleegd: het betrof hier slechts een principe-be sluit, nodig, om de nodige stappen te kunnen ondernemen, teneinde de bouw op het urgentieprogramma 1956 te doen plaatsen. De heer van Bokhoven vroeg of er direct wel een nieuwe school nodig was: er lag toch nog grond achter de huidige school, die toch wel vernieuwd kon wor- Het gaat niet om het prestige van de minister: men beschouwe maar eens, wat daarvan in de Kamer soms overblijft, maar om de tucht en de discipline. Het is een kwestie van gezag. Wij zijn stukken vooruit gegaan met onze soldaten, aldus verklaarde de mi nister. Hij roemde daarbij de moed en goede kwaliteiten van de Nederlandse militair, zoals deze zo duidelijk zijn ge bleken in Indonesië en in Korea, maar hem ontbreken dikwijls de innerlijke tucht en discipline. In Amerika, bij uit stek het land van de vrijheid, en in En geland zien we een uitstekende tucht on der de militairen. Zelfs in Frankrijk en België liggen de verhoudingen in dit op zicht nog geheel anders dan bij ons. Als daar b.v. een Nederlandse officier wat vraagt aan een soldaat, antwoordt deze keurig en correct. De Nederlandse sol daat doet het dikwijls moeilijk en stunte lig. Wij zijn geen militaristisch volk, aldus minister Suf, maar toch is het nodig, dat ook de Nederlandse soldaat iets van een innerlijke discipline verstaat. Het gaat daarbij helemaal niet om ca- daverdiscipline, maar om de juiste hou ding, die hij nodig heeft. Ondertussen heeft minister Staf, na overleg met militaire- en verkeersauto- riteiten en het Kath. Thuisfront, beslo ten de liftplaatsen voor de parate troe pen te doen vervallen, aangezien de mi litairen nu toch om de 2 weken vrij ver voer hebben. AUSTRALISCHE PREMIER NAAR DEN HAAG. De Australische minister-president, Robert G. Menzies, komt op l5 Februari voor een bezoek van drie dagen naar Nederland om met de regering bespre kingen te voeren over Nieuw Guinea. Minister Luns heeft hem daartoe uit genodigd toen hij ter gelegenheid van de debatten in de algemene vergadering der LINO in New York daar de Australiër ontmoette. Eind van deze maand moet Menzies in Londen zijn voor een verga dering van de minister-presidenten van liet Britse Gemenebest, daarna reist hij naar Den Haag. Voornaamste onderwerp der gesprek ken zal zijn de AustralischNederland se samenwerking inzake Nieuw-Guinea. Het zal in het bijzonder om een coördi natie gaan van werken die nodig zijn voor de ontwikkeling van dat gebieds deel in het Verre Oosten. Het is niet uitgesloten, dat eveneens aan de defen sieve aangelegenheden aandacht wordt besteed. Wat dit laatste betreft zou het sechts gaan om een verkenning der mo gelijkheden van wederzijdse hulpverlening voor het geval de Indonesische regering mocht voortgaan met infiltrerende acties in het Nederlandse rijksdeel. In de vergadering die de raad van Vlijmen Maandagavond hield was naast de nieuwjaarsrede van burgemeester van Hout, die we elders be handelen nog al het een en ander belangrijks te horen. Zo besloot de raad in principe medewerking te verlenen aan de bouw van een nieuwe jongensschool te Nieuwkuijk; een crediet beschikbaar te stellen voor de bouw van een politiebureau en een brandweerkazerne, terwijl ook besloten werd over te- gaan tot voorlopige onteigening van een aantal percelen gelegen in het Uitbreidingsplan „de Vliedberg", waar- van de realisering werd tegengehouden door enkele onwilligen, die blijk baar met geen enkel voorstel van de gemeente accoord konden gaan. Hoewel de raad wenste, beter op de hoogte te zijn met de situatie, liet hij zich toch overtuigen door de voorzitter en besloot tot voorlopige ont eigening over te gaan, wel wetend echter, dat er voor betrokkenen altijd nog gelegenheid blijft voor een minnelijke schikking. den en waaraan wel andere lokalen kon den worden gebouwd. Het patronaat kon ev. worden verplaatst. Er was, aldus de heer van Bokhoven, veel geld gemoeid met een nieuwe school en bovendien was er toch al zo weinig plaats in de bebouwde kom. De voorzitter antwoordde hem, met er op te wijzen, dat de inspecteur het no dig achtte dat er een nieuwe school kwam; de plaats waar werd gebouwd zou nog aan de orde komen. Met de punten 4 en 5 (men zie de agenda in ons vorig nummer) ging de raac zonder meer accoord, terwijl hij ook geen enkel bezwaar maakte tegen het voorstel van B. en W. het nodige cre diet beschikbaar te stellen voor een luid- klok in de nieuwe kerk van Nieuwkuijk. B. en W. wilden, aldus de toelichting van de voorzitter, dit voorstel doen zien, als een tegemoetkoming in de zeer hoge kosten, die het bouwen van een kerk met zich bracht. Hier lag voortaan ook een taak van de burgerlijke overheid, een taak met een subsidiair karakter uiteraard. B. en W. wilden uiting geven aan hun waardering voor de energie van het kerkbestuur en wilden de krachtsinspan ning van de parochianen stimuleren, f 3670,zou deze tweede luidklok het kerkbestuur kocht er zelf ook een kosten. Grote bezwaren bestonden er ook niet tegen het volgende voorstel, om de plaatselijke politieverordening aan te vullen met bepalingen in het kader der Dierenbescherming. Enkele heren stelden informatieve vragen, terwijl de heer van Noye hoopte, dat de honden nu ook niet meer de slippen van zijn jas zouden scheuren, dat mocht blijkbaar wel. Natuurlijk mocht dat niet, antwoordde de voorzitter: te allen tijde kon men zijn klachten kenbaar maken aan B. en W., die dan wel hun maatregelen zouden ne men, zoals wel vaker was gebeurd. B. en W. kregen machtiging geldlenin gen aan te gaan tot een gezamenlijk be drag van 1 millioen gulden, terwijl de begroting voor het woningbedrijf gewij zigd werd. f 126,491,stelde de raad vervolgens beschikbaar voor de bouw van een po litiebureau annex woning en een brand weerkazerne annex oefentoren en slan- gendrooginrichting. De plannen hiervoor hebben nu de nodige goedkeuringen ver kregen; de raad had al eerder tot deze bouw besloten. DE HART OF MOMMERSTEEG. Zo vlot als de vorige voorstellen de raad waren gepasseerd, zo veel tegen stand ontmoette het voorstel tot verkoop van een tweetal bouwterreinen langs de St. Catharinastraat aan de N.V. H. Mom. mersteeg. De heer van Bokhoven bond de kat de bel aan, toen hij opheldering vroeg over de manier waarop B. en W. de heer de Hart in de Heistraat behandeld hadden; de heer de Hart had namelijk ook gevraagd naar een van deze perce- ier en voelde zich nu gepasseerd. De voorzitter betoogde hoe op 13 No vember een brief van de Hart was bin nengekomen, om deze grond te kopen. De voorzitter echter meende, dat men deze man tegen zichzelf moest bescher men, men diende zijn belangen niet door deze dure grond (die gemiddeld f 2250 kostte) aan hem te verkopen, terwijl bo vendien de woningen die daar werden gebouwd aan bepaalde voorschriften dienden te voldoen. De heer Wijkmans noemde dit een grove onrechtvaardigheid tegenover de „kleine man"; bovendien had de Hart hem meermalen gezegd op eigen risico hier te bouwen, en er zeer op gesteld te zijn, hier te mogen bouwen, omdat hij dan nog een stuk tuin had, waarmee hij gedeeltelijk in de levensbehoeften van zijn gezin kon voorzien. De heer Wijkmans betoogde ook hoe hard nodig het was. dat de Hart uit zijn noodwoning vertrok, vooral in verband niet de ziekte van zijn kind. Hij ver klaarde radicaal tegen dit voorstel te zijn, of het moest in die zin worden ge wijzigd, dat de Hart een van de perce len kreeg. Ook de heer van Bokhoven vond het ongehoord dat een inwoner van Vlijmen werd gepasseerd; hij was het volledig eens met het voorstel van de heer Wijk mans, evenals de heer van Overdijk. De voorzitter was er van overtuigd, dat men deze man geen weldaad bewees door hem deze grond te verkopen; maar dacht de raad er anders over. dan legde hij zich daar bij neer. We hoeven ons nergens bezorgd over te maken, zei de heer Wijkmans; hij wil zelf volledig het risico dragen. En de heer Wijkmans vroeg zich af waartoe al die propaganda voor het eigen wo- ningbezit onder de arbeiders diende. De heer van de Meerendonk vroeg of he; niet beter was het voorstel aan te houden, en met de Hart eerst eens te corresponderen. Maar zowel de heer Wijkmans als de Leer Dekkers vonden dit niet meer no dig; de Hart betoogde de eerste, was volkomen op de hoogte, en had zijn plannen goed overwogen. Het voorstel van de heer Wijkmans werd tenslotte in stemming gebracht; en de raad stemde voor, met uitzondering van de heren van de Meerendonk, de wethouders Berkelmans en van Son en dc heer van de Ven. De Hart zou dus het kleinste van de twee percelen worden toegewezen, daar was hij allang tevreden mee, zoals de heer Wijkmans verklaarde. Van J. de Gouw, werd tegen zeer aan nemelijke voorwaarden een perceel land gekocht met opstallen; waardoor de ge meente weer plaats kreeg voor 8 wonin gen; en een voorstel tot aankoop van eei. tiental percelen in het uitbreidings plan „de Vliedberg" ontmoette evenmin tegenstand, nadat de voorzitter de heer Dekkers 'had verzekerd, dat alle eigena ren er genoegen mee namen. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. VOORLOPIGE ONTEIGENING. Toen B. en W. voorstelden een aan tal perceelsgedeelten in het plan „de Vliedberg" te onteigenen, kon de raad zich hiermee niet zonder meer verenigen. De heer van de Meerendonk, die als eerste over dit onderwerp sprak, zei dat dc raad, die eenmaal A had gezegd, ook B zou moeten zeggen; maar, vroeg hij, is het niet wenselijk, dat er zomin mo gelijk onteigend wordt, tot de grond werkelijk nodig was; dat dus het plan op beperkte schaal werd uitgevoerd. Inderdaad, antwoordde de voorzitter, zou het plan in details worden uitge voerd. De gemeente moest alleen be schikken over de grond die nodig was voor de aanleg van de eerste wegen en de eerste bouwblokken. Men ging voor lopig niet verder dan een bepaalde hoek. maar hiervoor had men de grond dan ook absoluut nodig. De heer van Bokhoven, die zich niet tegen het voorstel wilde verklaren, kon er zich toch niet zonder' meer mee ver enigen; zeker niet voordat iedereen, zo wel de raad als de betrokkenen zelf, be. hoorlijk waren ingelicht. Hij wees er ook op. dat de cijfers zo verbazend uiteenliepen; de een kreeg 22 cent en de ander bijvoorbeeld f 4.60. Zijn die mensen nu werkelijk helemaal onwillig, vroeg hij. Hij had verschillende betrokkenen ge sproken, waar niemand geweest was, om er nog eens over te praten; de mensen hadden zich niet voldoende uit kunnen spreken. Het is een proces dat nu gaat begin nen, antwoordde de voorzitter; ieder mi nuut van dc dag kan iedereen zijn be zwaren naar voren brengen. We hoeven niet tot voorlopige ont eigening te komen, maar we moeten in elk geval een slag voor' zijn, want één man kan het werk dusdanig remmen, dat we de trein missen. De burgemeester betoogde voorts hoe dc Nederlandse wet, die in het buitenland ten voorbeeld werd genomen, alle moge lijke waarborgen bood voor de betrok kenenen en dat iedereen volop gelegen heid kreeg zijn belangen te bepleiten Hoe men het echter ook deed; malcon tenten, zei hij, zullen er altijd zijn. Wc moeten echter vooruit, willen we onze bouwplannen kunnen uitvoeren. We moeten dit middel aangrijpen, op dat de mensen kunnen constateren, dat het ons nu ernst gaat worden. De heer Dekkers vond deze kwestie voor de raad een beetje beroerd; we weten niet, zei hij of ze te recht of ten onrechte weigeren in te gaan op de voorstellen van het gemeentebestuur. We kunnen za zonder meer hierover niet be slissen; de onteigeningscommissie was ook met de plaatselijke toestanden niet voldoende op de hoogte. Ook hem was het opgevallen, dal de bedragen van de vergoedingen, zo verschrikkelijk uiteen liepen; geen raads lid kon zeggen of dit gemotiveerd was of niet. Hij wilde de onteigening aller minst tegenwerken, maar graag was hij toch beter op de hoogte. Altijd wordt er geknaagd aan de maatschappelijke positie van deze men sen, zei de heer Dekkers, men hoeft hierin niet te overdrijven natuurlijk, maar toch moeten we er notitie van nemen. De voorzitter betoogde hoe dit slechts een voorlopige onteigening was, met de nadruk op voorlopig; deze maatregel ^as vooral bedoeld als een vingerwij zing voor bepaalde personen en instan ties die helemaal geen mooie houding hadden aangenomen. Al deze gevallen kwamen echter weei bij de raad terug, alvorens tot definitieve onteigening werd overgegaan; we mo gen hen echter geen tijd laten winnen, zei de voorzitter, die tenslotte betoogde, hoe het hier personen betrof die het de gemeente volkomen onmogelijk maakten, zelfs maar een weg aan te leggen. Toen verklaarde de raad zich met de ze voorlopige onteigening accoord. Het volgendg voorstel betrof een sub sidie aan de drie Wit.Gele Kruis-ver- enigingen ten behoeve van een socio grafisch onderzoek ten aanzien van de bejaardenzorg. B. en W. waren zeer verheugd dat dit initiatief van particuliere zijde genomen was. Het zou een onderzoek worden ten einde de problemen die hier lagen te le- ren kennen en eventuele voorzieningen te kunnen treffen. i De verenigingen van het Wit Gele Kruis hadden besprekingen gevoerd, met het Provinciaal Opbouworgaan, en deze laatste instantie was bereid een onder- j zoek in te stellen; de kosten hiervan zouden f 400 bedragen. De raad toonde zich ingenomen met dit voorstel, en de heer van de Ven gaf hieraan uiting; hij hoopte dat men op deze manier de minder bedeelde ouden van dagen aan een menswaardig be st aan zou kunnen helpen, en dat er over enkele jaren een tehuis voor bejaarden zou zijn. Een aantal arbeiders werden in vaste dienst van de gemeente benoemd en dat gebeurde met algemene stemmen; nadat de heer van Helvoirt gedaan had weten te krijgen, dat de Laat, die vrijwillig zijn grond afstond nu deze zomer nog 'n 25 are mag houden om aardappelen te te len. RONDVRAAG. Van de rondvraag maakte de heer Wijkmans gebruik door er zijn veront waardiging over uit te spreken, dat er dit jaar weer geen zand gestrooid was in de Venkant; de voorzitter zou dit di rect nagaan, er was uitdrukkelijk op dracht toe gegeven. De heer van Overdijk vroeg hoe het mogelijk was dat dc raadsleden in Heusden f 7,50 presentiegeld kregen. De kwaliteit van de leden zal hoger zijn, merkte de voorzitter gekscherend op. maar verklaarde vervolgens in alle ernst, dat hij er ook geen hoogte van kon krijgen, wat Ged. Staten er allemaal mee voor hadden. De heer van Overdijk was ter ore ge® komen, zoals hij vervolgens zei. dat de gemeente bij de Bont een keet had ge kocht, terwijl de technische dienst er niet van in kennis was gesteld! De voorzitter betoogde, dat deze zaak helemaal langs de technische dienst had gelopen; de heer Wijksmans had het ech ter ook gehoord, en naar hij zei, ook de heer Vorstenbosch die de vergadering slechts even had kunnen bijwonen. Er was nogal reactie op, onder de be volking, zei de heer Wijkmans men stampt maar 'n muur uit zijn huis, zei hij, en dan gaat men maar naar de gemeen te, die zorgt wel voor een keet: zo pra ter. de mensen. De voorzitter merkte op, dat het hier een huis betrof, dat door de raad on bewoonbaar was verklaard; bovendien had de provinciale directie van weder opbouw en volkshuisvesting de gemeente

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1