Vtm/EL OPM/M/NGT Waalwijkse en Langsiraaise Courani Waalwijk: een welvarende groeiende gemeente ï&isc&iongfe, VRIJDAG 38 JANUARI 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieleu Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 19 cent per week 2.48 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8. KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Nieuwjaarsrede Burgemeester: waar tal van specifieke problemen een oplossing vragen ™39tr ï1? ln het rayon Waalwijk v an het arbeidsbureau en in verhouding met Provincie en Rijk (cijfers van 1953) zelfs aanmerkelijk lager. De zeer gun- ^erk9Hegenheid in deze gemeente blijkt hieruit toch wel overduidelijk. NOG |CJ DAGEN KANS OM KOOPJES TE KIEZEN UdCStU! LEDERWAREN REISARTIKELEN HANDSCHOENEN GROTE STR. 264 WAALWUK ECHO m HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 9 Ae eerstc vergadenng van de Waalwijkse gemeenteraad in 1955, die '"Ifavond gehouden werd, hield burgemeester Teijssen, zoals te doen Sïk is. zijn nieuwjaarsrede, een nieuwjaarsrede die was uitgegroeid rot «n gedegen een gedocumenteerde studie van Waalwijks plaats in het arote^provinciale en nationale bestel, een plaats die met het jaar aan be- fanqrijkheid wint. Waalwijk is een groeiende, welvarende gemeente, maar zowel groei als welvaart scheppen bepaalde problemen, brengen moeilijk heden met zich, die zich weer keren tegen deze groei en welvaart en een gunstig ontwikkelingsklimaat belemmeren. Waalwijk zal deze problemen hebben op te lossen, deze moeilijkheden hebben te overwinnen. In dit op zicht mogen we niet pessimistisch zijn; het gemeentebestuur weet hoe en waar die moeilijkheden zijn, weet ook de wegen en middelen ter oplos sing; en het mag dit gemeentebestuur niet worden verweten wanneer die wegen soms zijn versperd, de middelen bijgeval met voorhanden zijn. Be. langrijk is. dat men waakt, opdat er geen enkele kans verloren gaat. EEN GEMEENTE MET LEEFKRACHT. Burgemeester Teijssen wijdde zijn eer ste woorden aan de groei van de ge meente Op 15 Februari 1954 bereikte de gemeente het inwonertal van 15.UW, een feit, dat tot verheugenis strekt, om- dal deze groei van het aantal inwoners wel onomstotelijk bewijst, dat de gemeen te leefkracht bezit. Wij moeten er niet alleen op bedacht zijn die leefkracht te behouden, dot- vooral er naar streven om deze leer kracht voortdurend sterker te door verschillende factoren, welke het leven ener gemeente mede beheersen, ook werkelijk een meer en meer dominerende betekenis te geven, door aan die levens, factoren alk zorg te besteden; ik denk dan aan de uitbreiding van het industri ële potentieel en de daaruit voortvloeien de vermeerdering van werkgelegenheid, verhoging van de aantrekkelijkheid als woongemeente, bevordering van de cul turele ontwikkeling der bevolking, inten sivering van de sociaal-hygiënische zorg, het scheppen van recreatie.mogelijkheden enz. Burgemeester Teijssen gaf dan een overzicht van de bevolkingsgroei gedu rende de laatste decennia en gedurende het afgelopen jaar, waarvan wc de cijfers reeds eerder publiceerden. DE WERKGELEGENHEID. En kwam dan te spreken over de si tuatie op de arbeidsmarkt, waarvan hij eveneens een overzicht gaf, waaruit bleek, dat in Waalwijk 5600 mannen en 2250 vrouwen werkten. Hoewel de in deze gemeente aanwe zige bedrijven, aldus de burgemeester, t.o.v. het jaar 1953 een belangrijk groter aantal mannen en vrouwen zouden heb ben kunnen opnemen, is de feitelijke toe name van de werkgelegenheid beperkt gebleven tot plm. 200 mannen en plm. 75 vrouwen. Deze beperking werd opgelegd door het tekort aan arbeidskrachten, veroor zaakt door opneming van de normale be volkingsaanwas in het productieproces, een minimalisering van de werkloosheid en een nog betrekkelijk geringe vergro ting van het aantal van buiten de ge meente komende arbeidskrachten. De stijging bij de vrouwelijke beroeps bevolking is vooreerst verklaarbaar uit de omstandigheid, dat een groter aantal dan voorheen aan het productieproces dee) ging nemen. Waarneembaar was, dat het steeds moeilijker wordt arbeids krachten vein buiten de gemeente aan te trekken en dat er zelfs een teruggang te bespeuren viel in het aantal van buiten kemende vrouwelijke arbeidskrachten. De oorzaak is niet alleen de vrijwel overal heersende hoogconjunctuur, doch vooral ook de in de omliggende gebieden groei, en de industriecapaciteit. Evenals in 1953 is de toename van de werkgelegenheid toe te schrijven aan de aanhoudende zeer gunstige conjunctuur, aan de uitbreiding van enige bedrijven en aan de export. Uit deze uiteenzetting volgt derhalve dat de productiemogelijkheden in het al gemeen werden afgeremd door Vten tekort aan arbeidskrachten. De hiermee samen hangende problemen hebben de voortdu rende aandacht van de hierbij betrokken instanties en gezocht zal worden naar wegen» om de druk op de overspannen arbeidsmarkt op korte of langere termijn te verminderen. Ook in 1954 viel een sterke pendel beweging waar te nemen. De netto inkomende pendel, dus met aftrek van mannen en vrouwen uit Waalwijk die buiten de stad werken, bedroeg 1220 mannen en 410 vrouwen. Na de situatie in de verschillende be drijfstakken als over het. algemeen zeer gunstig te hebben geschetst met de beperking van het personeelstekort uiter aard gaf de burgemeester cijfers be treffende de werkloosheid in zijn ge meente. Het gemiddeld aanbod in 1954 in de gemeente Waalwijk per 1000 mannelijke beroeps beoefenaren, was 6 0/00, in het T OIlaïiaaIwijk ari3eidsbtireau 7 0/00. n 1953 bedroegen deze cijfers in de prevmeie 34 0/00. het rijk 30 0/00. ^fr aanbod op het einde van '53 in Waalwijk reeds zeer gering, in de loop van 1954 zijn practisch alle nog be schikbare krachten, ook ouderen en min. der geschikten, in het arbeidsproces op genomen. Het gemidddd aanbod in 1954 per 1000 beroepsbeoefenaren is in deze qe- Gemeente licht- en waterbedrijven in 1954. Ten aanzien van deze bedrijven vallen de volgende gegevens te verschaffen: De afgifte van gas bedroeg in 1954 56275 m3 of 2,63 meer dan in 1953. Van water: 4540 m3 of 1,17 meer, van electriciteit: 202915 kWh of 6,36 meer. 1 Voor gas werd gelegd 2348 meter hoofdbuizen, voor water 2733 meter hoofdbuizen, voor electriciteit 1956 meter grondkabel, 303 meter straatverl. kabel en 475 meter bovengr. net, in totaal 2734 meter. De gasaansluitingen vermeerderden met 43, de wateraansluitingen met 35, de electriciteitsaansluitingen met 53, terwijl het aantal lichtpunten van de straatver lichting met 135 vermeerderd werd tot in totaal 707 lichtpunten. Sociale Zorg in 1954. Aan het overzicht dat de burgemeester onder dit Hoofdstuk gaf ontlenen wij: De kosten van werklozenzorg beliepen ru.m f 16,000,welke uitgaven geheel ten laste van het Rijk kunnen worden ge- btacht. Enige objecten zijn gecreëerd ten be hoeve van de gemeentelijke sociale werk voorzieningsregeling voor werkloze hand arbeiders; 9 werkloze werknemers zijn bij ceze objecten geplaatst kunnen worden. De totale loon, en bijkomende kosten hebben f 5000,bedragen, waarvan 90 of 95 door het Rijk werd gesubsidi eerd. Slechts 17 zelfstandigen zijn in 1954 in de hulpverlening voor kleine zelfstandi gen opgenomen geweest. De kosten van deze sociale zorg hebben f 16,000,be lopen, waarvan de gemeente en het rijk ieder 50 dragen. Een stationnair aantal oorlogsslacht offers van 13 is -in de rijksuitkeringsre geling opgenomen en blijft voortdurend de aandacht houden. De kosten van financiële verzorging van oorlogsslachtoffers en gerepatrieer- den beliepen een totaal van f 29,250, welke ook geheel door het rijk worden gerestitueerd. In het jaar 1954 zijn in de regeling voor volkscrediet 45 gezinnen met een totaal bedrag van f 17,500,aan voor schotten geholpen. De gemeentelijke instelling voor maat schappelijke zorg heeft in 1954 ter voor ziening in het noodzakelijke levenson derhoud van hulpbehoevenden en in de kosten van verplegingen en uitbestedin gen e.d. een gemeente-subsidie nodig ge had van f 88,000,De bemoeiingen dezer instelling nemen hand over hand toe, vooral met betrekking tot haar taak op het gebied van de voorzieningen voor lichamelijk en geestelijk gestoorden, vooral van kinderen, die verzorging in speciale inrichtingen nodig hebben. WONINGNOOD GROTER DAN OOIT. Burgemeester Teijssen verstrekte ver volgens gegevens over de woningbouw, zoals we die al hebben weergegeven in het verslag van een vraaggesprek dat we met hem rond de jaarwisseling moch ten hebben. Het aantal woningzoekenden is nog steeds zeer groot en neemt zelfs gere geld toe. De woningnood is dan ook ontstellend groot, groter dan ooit sedert de bevrijding. Niemand zal ontkennen, dat het een van de allermoeilijkste taken is om naar redelijkheid en billijkheid de woningtoewijzingen te verrichten. Des te meer valt de omvangrijke werkzaamheid van de woningcommissie te waarderen en aan deze waardering gaf de burge meester ook uiting. Er is een steeds groeiend gebrek aan woningen. De elk jaar toenemende be volking behoeft huisvesting, de industrie- en vragen met klem om woningen voor aan te trekken personeel, de pendelbc- wegmg is nog ongekend groot, alle on derwijsinstellingen en diverse instituten van onderscheidene aard hebben drin gend woningen nodig voor hun personeel, en dan spreek ik nog maar niet over de vele trouwlustigen, die het wegens ge brek aan een woning niet tot een huwe lijk kunnen brengen. Burgemeester en wethouders laten geen mogelijkheid onbenut om vermeerdering van bouwvolume te verkrijgen en deze activiteit heeft er dan ook toe geleid, dat na enige bijzondere toewijzingen, thans een volume voor de bouw van 306 wo ningen in drie jaren beschikbaar is. KROTWONINGEN EN KROTOPRUIMING. Een nauwgezette enquête heeft aan het licht gebracht, dat in onze gemeente 188 woningen als krotwoningen moeten wor den aangemerkt.. Het is een sociale plicht van de eerste otde om deze krotten op te ruimen, want men beseffe, dat in het verkommerd be staan van deze mensen in krotten de woon-ellende elke vreugde verdrongen heeft. In een zevental gevallen werd tot op ruiming besloten, hetgeen betekent, dat deze zeven krotten weldra zullen worden opgeruimd. Tot heden werd aan de gemeente Waalwijk een contingent van 6 toege wezen voor de krotopruiming in deze drie jaren. Een bijzondere plaats nemen in het verband der krotopruiming de zoge naamde saneringsplannen in. Voor een bepaald krotten-complex in deze gemeente is een zodanig sanerings plan in voorbereiding. Burgemeester en wethouders hopen in de loop van dit jaar de nodige daarop betrekking heb bende voorstellen aan te bieden en voor de uitvoering een financiële bijdrage van het rijk te verwerven. UITBREIDINGSPLANNEN. Burgemeester Teijssen vervolgde De sterke groei der gemeente naar alle zijden vordert, dat voortdurend alle zorg besteed wordt aan de planologische uit leg. In dit verband mag ik er op wijzen, dal door U een partiëel uitbreidingsplan voor Besoijen werd vastgesteld, welk plan inmiddels door Gedeputeerde Sta ten is goedgekeurd. Het laat zich aan zien, dat dit riante plan zeer spoedig geheel zal gerealiseerd zijn. In de loop van 1954 kwamen ter uitvoering van het plan verschillende straten gereed, terwijl aan al deze straten reeds aan aantal fiaaie woningen werd gebouwd. Het ligt in de bedoeling om in 1955 in het kader van het partiëel uitbreidings plan Besoijen een aantal straten aan te leggen. Het staat nu reeds vast, dat aan deze geprojecteerde straten al in 1955 diverse woningen zullen worden ge bouwd. De bouwplannen voor deze wo ningen zijn reeds gereed. Onlangs heeft de raad zich in begin sel verenigd met het ontwerp van een partiëel uitbreidingsplan voor de Sint Ar.tonius-parochie. Dit plan is gebaseerd op de gedachte, dat het gedeelte, be grensd door le Zeine, Burgemeester Smeelelaan, 2e Zeine en St. Crispijn- straat, een intensieve bebouwing dient te verkrijgen met zeer gevariëerde en at tractieve aspecten. Dit deel van de ge meente, waar weldra weder zal worden aangevangen met de bouw van 84 wo ningen, terwijl door de raad reeds een crediet is toegestaan voor de aanleg van vier straten, belooft uit te groeien tot een harmonische wijk van betekenende om vang. Burgemeester en wethouders zijn van oordeel, dat om meerdere redenen ook Baardwijk door verdere bebouwing ge leidelijk uitbreiding dient te verkrijgen. Voorbereidende besprekingen met de Provinciale Planologische Dienst zowel als met de Provinciale Agrarische Com missie hebben tot een definitief inzicht geleid ten aanzien van de vraag op wel ke wijze deze uitbreiding van Baardwijk kan gerealiseerd worden. Weldra ze ker in de eerste helft van dit jaar zal het ontwerp van een partiëel uitbrei dingsplan voor Baardwijk worden voor gelegd om dan een beginsel-beslissing van de raad te verkrijgen. Burgemeester Teijssen die vervolgens sprak over de tot standgekomen open bare werken, wijdde in dit verband ook aandacht aan de riolering, waarvan de technische verbetering nagenoeg geheel tot stand kwam, terwijl het gehele stam- riool in de buitenpolders gelegd werd. Dit jaar zal het grote werk voltooid worden, althans zeker de voltooiing na deren. Zodra de weersgesteldheid het toelaat, wordt aangevangen met het leg gen van de persleiding naar de Bergse Maas en met de bouw van het rioolge maal en de zuiveringsinstallatie. Hij vervolgde Burgemeester en wethouders treffen voorbereidingen voor een voorstel inza ke een heffing ter gedeeltelijke bestrij ding der kosten. Alhoewel ik nog geen enkele mededeling ten aanzien van de inhoud van dit voorstel kan doen, ligt het voor de hand, dat de heffing op ver schillende grondslagen zal zijn gebaseerd, v/aarbij dus de afvalwater.coëfficiënten, die zeer onderscheiden van aard zijn, be palend zullen zijn met betrekking tot de hoogte der heffingen. In Uw vergadering van 1 Juni 1954 werd in beginsel besloten, dat deze hef- fing gemiddeld een bedrag van f 15 per jaar per perceel zal belopen, hetgeen be tekent, dat naar deze gemiddelde norm de opbrengst der heffing totaal per jaar ongeveer f 45.000 zal bedragen. Daar mede wordt slechts een deel der jaarlijk se lasten van deze beduidende investe ring gedekt. De overige dekking dezer jaarlijkse lasten zal dienen te geschie den uit de middelen, welke het jaarlijks budget der gemeente biedt, waartoe ook de subjectieve bijdragen uit het gemeen tefonds te rekenen zijn. Ik meen te mogen stellen, dat de be tekenis van deze werken niet hoog ge noeg kan worden aangeslagen, omdat hier dominerende belangen van de volks gezondheid en niet minder ook van de industriële ontwikkeling der gemeente worden gediend. INDUSTRIËLE EXPANSIE. Het strekt tot bijzondere verheugenis, aldus de burgemeester, dat in 1954 een zo betekenende uitbreiding van het fa brieksgebouwencomplex in Waalwijk van de N.V. Schoenen-unie Bloch en Stibbe-Hollandia kon tot stand komen, waarbij tevens valt te memoreren, dat door U een crediet werd toegestaan voor de aanleg van een industrie-terrein, on middellijk aansluitend aan de terreinen vau deze fabrieksgebouwen, welke aan leg gelijktijdig zal plaats vinden met al de werken, welke dit jaar ter zake van de aanleg van de nieuwe provinciale v/eg in uitvoering komen, zodat dan alle mogelijkheden voor verdere uitbreiding van deze industrie zijn geschapen. De industriële expansie spreekt ook in sterke mate in de stichting van een nieu we schoenfabriek der firma J. H. Vesters, welke aan de Eerste Zeine, Oost, in aanbouw is, in de nieuwbouw van de fa. Kadre.'Magie, eveneens aan de Eerste Zeine, Oost, en in de in aanbouw zijnde industriehal aan de Zomerdijk, waarin 't Amerikaanse bedrijf Stahl Finish Com pany zal gevestigd worden. In 1955 zal deze industriële expansie zich voortzetten door de bouw van nieu we fabrieksruimten door dc schoenfa briek Timtur N.V. Verschillende andere bedrijven en on dernemingen in de gemeente overwegen nieuwbouw of uitbreiding en hebben plannen, welke in meer of minder con crete vorm aanwezig zijn. Burgemeester en wethouders beschou wen het als een van hun voorname ta ken om, waar mogelijk, gevraagde mede werking, welke verschillend van aard kan zijn voor nieuwbouw of uitbreiding Var; fabrieks- en. bedrijfsruimten te ver lenen, omdat dit geheel en al ligt in de lijn van het door het college gevoerde en te voeren industrialisatie-beleid, hetwelk er primair op gericht is de meest gun stige vestigingsfactoren te scheppen, wel ke de moderne ondernemer zich maar kan voorstellen. Het industrialisatie-beleid van burge meester en wethouders heeft niet alleen tot doel het verkrijgen van méér industrie om Ui groeiende bevolking der eigen ge meente werk te kunnen bieden, doch be oogt tevens méér werkgelegenheid voor de gehele streek in het leven te roepen, een taak, welke bet college zeker 'tot de zijne mag rekenen, omdat Waalwijk van oudsher in deze streek hèt werkgelegen- hcidscentrum is en door traditie en histo rie, doch ook naar wezen en aard, alle potenties bezit om deze streek-functie te vervullen en te blijven vervullen. VERKEERS-GEOGRAFISCHE TOESTAND. De groei van onze stad en de ont- 'Jikkehng van haar welvaartsbronnen zouden veel en veel groter zijn geweest, Indien zij zich tijdig had kunnen ontwor stelen aan het verkeers-geografische isolement, dat haar nog immer in zijn greep houdt, en wanneer zij de bevre diging van de waterlast eerder had kun nen weerstaan. Het zijn twee factoren, die haar levenskansen de eeuwen door zozeer beperkt hebben. Het is een levensbelang voor stad en stieek, dat zodra mogelijk moderne ver bindingen OostWest en ZuidNoord tot stand komen. Eerst dan zullen wij uil het verkeers-geografische isolement verlost zijn. De OostWest-verbinding zal gestal te dienen te krijgen in de aan te leggen nieuwe provinciale weg 's-Hertogenbosch WaalwijkGeertruidenberg, waarme de bereids is aangevangen op het grond gebied der gemeente Drunen, terwijl wel dra ook het traject 's-Hertogenbosch Vlijmen in uitvoering zal komen; de aan leg van het gedeelte onder Waalwijk wordt dit jaar ook ter hand genomen. De ZuidNoord-verbinding, welke zou verkregen dienen te worden door de aan leg van een nieuwe moderne Rijksweg voor snelverkeer TilburgWaalwijk Gorinchem, hoewel hevig begeerd, is ze ker niet aanstonds te verwachten, zij het dan ook, dat bij de hoge autoriteiten steeds meer begrip voor de betekenis van deze ZuidNoord-verbinding te constateren valt. In dit verband mogen wij ons op dit moment wel in hoge mate verheugen over de zekerheid, welke ten slotte ver kregen is ten aanzien van de bouw van een brug over de Merwede bij Gorin chem. i Burgemeester Teijssen sprak ook uit voerig over de waterstaatkundige toe stand, en over de plannen die ten aan zien hiervan bestaan of zouden moeten bestaan. Hij besloot Het zal een zegen zijn voor de streek als dc watervrijmaking eens bereikt zal zijn, doch deze datum, waarop menselij ke kracht en energie zullen zegevieren over het steeds dreigende water, zie ik, helaas, en ik hoop van heler harte, dat ik een pessimist ben nog niet in het nabije verschiet. Daarom is er te meer reden om met alle kracht te streven naar watervrijma king van de buiten polders van Waalwijk en Baardwijk, waarop dan ook het be leid van burgemeester en wethouders is gericht, nadat door U in de vergadering van 25 November 1954 de nodige be sluiten genomen zijn om de financiële mogelijkheden te creëren. DF- VRIJE-TIJD BESTEDING. Het behoort zeker ook tot de taak van de gemeentelijke overheid al is die taak subsidiair om mede te zorgen voor een verantwoorde ontluiking en ont wikkeling van de altijd nog bij allen waarneembare natuurlijke agressiviteit r.aar opbouwende bezigheid in vrije tijd, welke mits goed gefundeerd en gediri- geerd elk mensenleven sociaal en cul tureel rijker kan maken en de persoon lijkheid van elk individu een sterker en harmonieuser structuur kan geven, j Hiermede is het cardinale vraagstuk van de vrije-tljd-besteding aangesneden en tevens de gemeentelijke werkzaamheid op dit terrein, zoals burgemeester en wethouders althans die werkzaamheid De overstromingen. Een inwoonster van een aan de rivier gelegen villa van het dorpje Vill-neuve-le-roi verlaat het huis pe- bootje. zien, in grote zij het dan ook nog zeer vage lijnen getypeerd. POSITIEVE ELEMENTEN. Vorig jaar werd besloten tot de stich ting van een gemeenschapshuis in Baard wijk, hetwelk bedoeld is als een wijk centrum voor cultureel en sociaal leven. Na niet te onderschatten voorbereidende arbeid is thans de uitvoering der plannen aangevangen en weldra zal dit deel der gemeente beschikken over een naar de eisen des tijds geaccomodeerd gebouw, dat een machtig L 'omiddel zal zijn voor een goed gericb 'vrlje-ttjd»besteding en daardoor zal bijd?agen tot de culturele en sociale verheffing. Eurgemeester en wethouders houden zich bezig met de vraag of en in hoe verre ook in andere delen der gemeente behoefte aan een dergelijk wijkcentrum bestaat. De omgeving van het zwembad is door de natuur als het ware gevormd tot een oord voor passieve recreatie, waar aan mensenhanden slechts geordende ge stalte behoeven te geven. Door U werd tc dezer zake zeer onlangs reeds een be sluit genomen en burgemeester en wet houders stellen zich voor om nog dit jaar een deel van het recreatie-oord „Hoefs- ven" met zeer gevariëerde attractiviveiten tot stand te brengen, ook weder met dc bedoeling om vrouwen en mannen en op groeiende jeugd gelegenheid te bicden hun vrije tijd aangenaam Ce besteden door zich in God's natuur te verkwik ken en te verpozen. Dc plannen voor een groots sportpark zijn gereed en worden bestudeerd door een commissie ad hoe uit Uw raad. Een dergelijk sportpark zal een zeer bedui dend positief element vormen in het to taal van de mogelijkheden voor vrije- tijd.besteding. In dit verband is het goed om op te merken, dat burgemeester en wethouders zich intensief beraden over de aanleg van nieuwe sportvelden ten behoeve van de club R.W.B. GEMEENTELIJKE CULTURELE RAAD. De besteding van de vrije tijd wordt meer zinvol en wint aanmerkelijk aan waarde, indien deze besteding georiën teerd is op het activeren van culturele potenties. Het is een ver reikende en im ponerende opgave voor het gemeentebe stuur om te bevorderen, dat de mens méér zich zelf wordt en méér dan tot dusverre een eigen levensstijl krijgt. In de gemeentelijke samenleving behoren enerzijds gunstige voorwaarden aanwezig te zijn voor het ontstaan en de ont plooiing van eigen culturele waarden, terwijl anderzijds de cultuur, waaronder méér is te verstaan dan civilisatie, tot het volk gebracht moet worden als een te genhanger van vervlakking en apathie. Door deze gedachten geleid hebben burgemeester en wethouders besloten U bij de behandeling der gemeente-begro ting 1955 een voorstel te doen tot instel ling van een gemeentelijke culturele raad, welke tot taak zal hebben: a. het bevorderen en propageren van de kunst, de wetenschap en het culturele leven in de meest uitgebreide zin en het, waar mogelijk, samenwerken met orga nisaties en personen, die hetzelfde doel nastreven; b. het bevorderen van de samenwer king tussen verenigingen en instellingen, welke zich op enigerlei wijze bezighou den met de kunst, de wetenschap en het c.dturele leven; c. het kweken van begrip voor de plaats van de kunst, de wetenschap en de cultuur in onze samenleving; d. het adviseren van burgemeester en wethouders, hetzij uit eigen beweging, hetzij op verzoek van dit college, om trent alle zaken betreffende de kunst, de wetenschap en de cultuur in deze ge meente in de meest uitgebreide zin. EEN CULTUREEL CENTRUM?? De snelle groei van de gemeente Waal wijk en d'e daarmede gepaard gaande ontplooiing van de culturele structuur, welke ontplooiing het duidelijke kenteken van voor/zetting in zich draagt, roept meer en meer de behoefte wakker aan een moderne accomodatie, welke ik als cultureel centrum met 'een schouwburg- karakter zou willen aanduiden, een ge bouw met een waardig en stijlvol miHeu, geschikt voor culturele recreatie in de ruimste zin en waarin alles medewerkt tot verhoging der kunstzinnige sfeer. Burgemeester en wethouders besteden aandacht aan cl'e vraag of en in hoe verre deze behoefte evident is en zullen, zo zij daartoe het 'tijdstip gekomen ach ten, U hun zienswijze kenbaar maken. KINDERSPEELTUINEN. In 1954 werd door U een crediet toe gestaan voor de aanleg en inrichting van een kinderspeeltuin in de St. Antonius- parochie. Nadat Gedeputeerde Staten hun goedkeuring hadden verleend is met de voorbereiding van de uitvoering aan gevangen. Thans worden in de werk plaats van de gemeentebedrijven de J speelgarnituren en -attributen gefabri ceerd. In het voorjaar zal de speeltuin j volledig gereed zijn en in gebruik kun nen komen. I Burgemeester en wethouders hebben 't vertrouwen, dat het experiment met de speeltuin in de St. Antoniusparochie wel zal slagen en stellen in de heden aange boden begrotingsstukken 1955 voor om nog twee kinderspeeltuinen in de ge- meente in te richten. SCHOLENBOUW. I De totstandkoming van het Willem van Oranje College naast het Dr. Mol- lercollege twee instituten voor mid delbaar onderwijs, die een belangrijke bijdrage betekenen in het belang van het culturele niveau der gemeente valt tea zeerste toe te juichen. Het programma voor de scholenbouw in 1955 is veel omvattend. Er zullen tot stand komen: a. een nieuwe R.K. Meisjes ulo-school b. een nieuwe R.K. school voor BLO; c. een nieuwe R.K. Meisjesschool te Besoijen. Het bouwvolume voor de bouw van deze drie scholen is reeds beschikbaar. Gedeputeerde Staten hebben goedkeu ring verleend aan Uw besluit inzake de bouw van een Prot. Chr. Kleuterschool te Besoijen, zodat de bouw van de eer ste kleuterschool in 1955 zal tot stand kemen.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5