VLIJMEN NIEUWKUIJK SPRANG HAARSTEEG ELSHOUT GAPELLE HEUSDEN SPRANG-CAPELLE ZIEKENFONDSLEDEN!! UW BRIL Brillenspeeiaiist VAN MAAREN Vughterstr. 25 Den Boseh DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 31 JANUARI 1955 1 E i -t de' 7as de heer v- Rul die zijn gemiddelde het meest vermeerder de, maar moest na 11 beurten we gens ongesteldheid de strijd staken, zodat de absolute vermeerdering werd bereikt door de heer P. Els- werd in het algemene klassement de vijf de plaats bezet, terwijl op de tweede sportdag men no. 1 werd. Ook behaal den verschillende leden met individuele prestaties goede successen, o.a. C. van Drunen, B. Verdijk, J. Jehoel en Flor Pelders. Ook werd door de afdeling Drunen een kringathletiekdag gehouden voor di ploma's A, B en C. Op gebied van to neel stond Drunen ook zijn mannetje. Op de Boerengezinsdag voerde de toneel club in samenwerking met de Boerinnen- bond met veel succes op het toneelspel Tot wederdienst bereid. Op de Kring- toneelwedstrijd werd Drunen no. 1. Met de Kringdeclamatiewedstrijd werd Flor Pelders no. 2 en met spreken in het openbaar werd Jos van den Hoven no. 1. Op de interkringwedstrijd behaalden met spreken in het openbaar Ad Vissers no. 11 en Jos van den Hoven no. 17. Verder werd in 1954 een graanactie gevoerd voor de Lourdesreis. Harrie Verdijk werd afgevaardigd namens de af deling en als blijk van waardering bracht hij voor ieder lid vanuit Lourdes een medaille mede. Traditiegetrouw werd ook een oriën tatieloop gehouden. Het proefceld werd beteeld met aard appelen en door de leden prachtig bij gehouden. Vijf leden namen deel aan de kringretraite, terwijl ook werd deelgeno men aan de Jonge Boerendag te Vught, terwijl verschillende bestuursleden ook de Kadercursus volgde. Ook werd deel genomen aan de Kringbedevaart naar Elshout. Daar waar hulp nodig was hebben de leden der RKJB bij ziekte of andere gevallen hulp geboden door het werk op de boerderij over te nemen. Het jaarverslag besluit met dank te brengen aan God, wiens zegen op het werk rust en aan allen die het werk van de RKJB steunen. Het verslag spoorde de leden aan trouwe en ijverige leden te blijven en ziet de toekomst met vol vertrouwen tegemoet. De voorzitter dankte de secretaris de heer A. Klerks hartelijk voor diens uit gebreid jaarverslag. Het financiëel verslag dat hierna werd uitgebracht werd goedgekeurd. Hierna ging men over tot de prijsuit reiking voor de graslandwedstrijd. No. 1 C. Pelders 307pt.; 2 L, van Delft 288; 3 A, van den Brand 283J2; 4 J. van Son 279J^; 5 C. van Wezel 277; 6 J. van Noort 275J^; 7 Joh. van Rooij 269J/£; 8 C. Vissers 269; 9 M. van Spijk 628; 10 A. Klerkx 263; 11 H. van Spijk 262. Ook werden uitgereikt de prijzen voor de tuinbouwwedstrijd No. 1 W. van Delft 90 pt.; 2 L, van Poon 79; 3 A. van de Wiel 79; 4 L. Mimpen 79; 5 A. Smits 70; 6 M. van Pooij 69; 7 J ^Oerlemans 68; 8 H. van Weert 68; 9 Ad Vissers 68; 10 M. van Weert 68; 11 Fr. de Kok 62 punten. Punt 9 der agenda was de bestuurs verkiezing. Joh. van Rooij en Henk van Spijk werden met grote meerderheid van stemmen beiden herkozen; in de plaats van Bertus van Loon, die niet meer her kiesbaar was, werd gekozen C. van Drunen met 46 stemmen. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden. Hierna werden de wedstrijden voor het komende seizoen besproken. Besloten werd een aardappelgewassen- wedstrijd te organiseren met kostprijsbe rekening. De heer van Arendonk, ass. van de Rijkslandbouwconsulent gaf hier over een toelichting. Verschillende leden gaven zich voor deze wedstrijd op. Over de organisatie en het ras zal men nog contact opnemen met de technisch advi seur de heer Kamp, welke op deze ver gadering niet aanwezig kon zijn. Het kringproefveld met erwten zal verzorgd worden door M. van Delft, die met het loc uit de verschillende gegadigden werd aangewezen. Een tuinbouwgewassenwed- strijd met aardbeien loopt nog. De geestelijk adviseur Kapelaan Vo gels sprak nog een algemeen opwekkend woord, waarin hij wees op het hoger doel van s mensen leven en hoe wij lichtdragers moeten zijn in deze tijd. Spreker spoorde de jongens aan deel te nemen aan de retraite voor jonge boe ren, welke op 14 en 17 Febr. wordt ge houden. Tijdens de mededelingen bracht de secretaris verslag uit van de Kaderweek op Ons Erf. Op 3 Febr. zal een cultu rele dag worden gehouden te Berlicum en verschillende leden gaven zich op om hier mee naar toe te gaan. De heer Bertus van Loon dankte het bestuur en de leden voor de prettige sa menwerking, welke er steeds heeft be staan en spoorde de jongens aan trou we leden te blijven, terwijl het nieuwe bestuurslid C. van Drunen de leden dankte voor het in hem gestelde ver trouwen. De heer van Arendonk bracht nog eens onder de aandacht het landbouw- verslag 1954 en het landbouwbedrijfboek. Het woord werd ook nog gevoerd door de heer van den 'Bosch, als vertegen woordiger van de NCB, die alle lof had voor de activiteiten in de afdeling en hoopte dat het zo zou mogen blijven. Van de rondvraag werd nog door en kele leden gebruik gemaakt. Hierna volgde sluiting. DR. VAN BEURDENCLUB. Kort geleden werd de de R.K. Mid denstandsvereniging een Dr. van Beur denstudieclub opgericht. Voor deze club btstond zeer veel belangstelling; ruim 40 leden gaven zich op. A.s. Dinsdag 1 Fe bruari begint men met de eerste les, welke gegeven wordt door de eerw. pa,- ter Adam. Deze eerste les zal worden geopend door de Ë.A. heer Burgemees ter A Snels. De eerste les zal zijn a.s. Dinsdag avond 1 Febr. 's avonds om half negen in de zaal van Th Elshout. 40.JARIG BESTAAN K.A.B. Dit jaar zal de KAB afdeling Drunen haar 40-jarig bestaansfeest vieren. Uit de besturen der diverse vakorganisaties werd reeds een feestcomité gevormd, dat zich met de organisatie der feestelijkhe den heeft belast. Tot voorzitter van dat comité werd benoemd de heer A. van V elthoven. Het feest zal vermoedelijk in April worden gevierd. Statiedag Harmonie De Volharding. Zaterdag hield de Kon. Erk. Har monie De Volharding haar statie dag. Het was dit jaar wel een zeer bijzondere statiedag, nu de vereni ging een gouden jubilaris in zijn midden had, n.l. de heer L. v. Wezel, gedurende vijftig jaar een toege wijd en ijverig lid van deze harmo nie. Dat het een bijzondere statie dag was bleek al wel uit de wijze waarop de pittige muzikale wande ling werd gemaakt, waarbij natuur lijk de Torenstraat niet werd ver geten, waar de gouden jubilaris aan huis moest worden afgehaald. Ter ere van de gouden jubilaris hadden alle buurtbewoners spontaan de vlaggen uitgestoken. Na de feeste lijke muzikale wandeling volgde om pl.m. 6 uur in de Harmoniezaal een koffietafel, waarbij ook de dames van de leden aanzaten. Om pl.m. 8 uur had de huldiging plaats van de gouden jubilaris, waarbij wel zeer bijzonder bleek welk een" goede plaats hij in de ver eniging inneemt. De voorzitter, de heer M. Elshout, roemde in een uit voerige toespraak de kwaliteiten van de jubilaris: een muzikant van de oude stempel, die ook de moder ne muziekbegrippen door en door kent. Spreker kende de muzikant v. Wezel uit ervaring als een goede muzikant, die de harmonie nog niet kan missen. Al was de jubilaris dan ook 65 jaar geworden, toch hoopte de voorzitter dat hij nog niet met pensioen zou gaan, maar nog vele jaren zijn beste krachten voor de vereniging zou blijven geven. Spr. stelde de gouden jubilaris ook ten voorbeeld aan de jongeren en deed zijn woorden vergezeld gaan van 'n fraai geschenk. Namens de leden sprak de heer H. v. d. Steen, die speciaal de echte vriendschappelijke sfeer roemde die er steeds met de gouden jubilaris heerste. Spr. deed zijn woorden ver gezeld gaan van een kistje sigaren. Namens de beschermheer werd eveneens een kistje sigaren aange boden, terwijl namens de enigst in leven zijnde oprichter „Ome Piet" aan de echtgenote van de jubilaris een fraaie fruitmand werd aange boden. Alle sprekers betrokken overigens Mevr. v. Wezel ook in de huldiging. Spr. wees op de beteke nis van een gouden jubilé, en wan neer het dan gold een ijverig lid als de heer v. Wezel, dan kreeg dit gou den feest wel een bijzondere glans. Spr. wenste de harmonie geluk met zulk een lid, waarvan hij hoopte dat zij er nog meer zou hebben. Als blijk van. waardering bood hij de ju bilaris een persoonlijk cadeau aan, in de vorm van een gouden das speld. Het verenigingsleven kan al leen groeien en bïoeien wanneer 't steunt op ijverige en trouwe toege wijde leden Hiervan, aldus spr., is de heer v. Wezel een getrouw voor beeld. De gouden jubilaris dankte op zijn eigen wijze voor de hulde hem gebracht en spoorde de leden, soe- ciaal de jongeren, aan trouwe leden te zijn; hij hoopte verder dat hij de harmonie nog vele jaren zou kun nen blijven dienen. De verdere avond werd op een buitengewoon gezellige wijze door gebracht door de leden met hunne dames. Het werd een avond die de aanwezigen nog lang zulen herin neren als een .van de echte goede verenigings-avonden, waarop de band van onderlinge vriendschap wordt verstevigd. hout. die zijn gemiddelde verbeter de met 0.43. De uitslag van de onderlinge wed- strijd was als volgt: 3 C «I E O O t» C o\ r - "6 O m a. T3 3 O 1. P. Elshout 46 135 2.93 2.50 0.43 2. C. v. Riel 11 100 9.09 5.72 3.369 3. Th. Elshout 63 100 1.58 1.41 0.17 4. G. Elshout 58 106 1.82 1.78 -f 0.04 5. J. Bergmans 58 110 1.89 1.94 0.05 6. J. Veltman 54 150 2.77 2.86 0.09 7. J. v. Vaalen 46 86 1.86 2.23 0.37 8 M. Elshout 63 135 2.14 2.56 0.42 9. J. v. Venrooy 61 131 2.14 2.61 0.47 10. C. Klomp 37 123 3.32 4.85 0.53 11. G. v. Engelen 63 113 1.79 2.55 0.76 12. F. v. d. Wiel 61 120 1.96 2.77 0.81 13. M. v. d. Wiel 54 113 2.09 2.97 0.88 STATIEDAG. Op de gebruikelijke wijze heeft de kerkelijke fanfare Eendracht Maakt Macht haar jaarlijkse statiedag gevierd. Begunstigd door mooi weer was de mu zikale wandeling door Elshouts straten eer» succes. Door het bezoek aan de verschillende café s zat de stemming er spoedig in. In café Klerks was gezorgd door een goede koffietafel en werd de avond verder gezellig doorgebracht. TOURNOOI. Het bestuur van De Smashers heeft van de NTTB bericht ontvangen dat door De Smashers nog dit jaar een ta,- feltennistournooi mag georganiseerd wor den voor alle klassen van de afdeling Biabant. IAANF Deze wedstrijden namen de ge hele feestdag in beslag. Tussentijds zat men nog aan aan een diner, ter wijl er in de avonduren een gezel lig samenzijn was. O.O.O. is een van de oudste biljartclubs in onze gemeente. Van de 13 leden die deze club telt, had men vijf zilveren ju bilarissen. Fabrieksarbeiclersbond. De Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus houdt Maandagavond in het dorpshuis haar algemene jaarvergadering. Op deze vergade ring zal de heer L. v. Wezel, die jaren lang bestuurslid is geweest van deze bond, afscheid nemen. Aanvang half 8. Uitbreiding Rex Schoenfabrieken. De Rex Schoenfabrieken zullen, naar wij vernemen, weer een be langrijke uitbreiding ondergaan. De huidige ruimte is niet meer toerei kend voor de steeds groeiende pro ductie, die na deze uitbreiding nog hoger zal kunnen worden opgevoerd De uitbreiding om vat een ruimte van 18 x 35 m. De bouw is bij on derhandse aanbesteding reeds ge gund aan de firma G. Merkx. In Mei van dit jaar hoopt men het nieuwe gedeelte in gebruik te kun nen nemen. Heemkundekring „Onsenoort". Maandblad „Met gansen trou" in nieuwe kledij. De Heemkundekring „Onsenoort", aangesloten bij „Brabants Heem", blijft een loffelijke activiteit ont plooien, welke o.m. haar weerslag vindt in het telkenmale uitstekend verzorgde en van lezenswaardige artikelen uit het heem voorziene maandblad „Met gansen trou". Het is ook steeds weer een attrac tie, geboren en getogen als wij zijn uit dat heem, hetwelk deze kring bestrijkt, de maandelijke kroniek van het begin tot het eind dooi1 te lezen, de advertenties incluis, al blijft het bijvoorbeeld toch altijd weer moeilijk een keuze te doen uit de drie, in een bond, broederlijk verenigde coöperatieve zuivelfabrie ken. Ze liggen ons eigenlijk alle drie, door productie en kwaliteit, even na aan het hart Thans is „Met gansen trou" zijn vijfde jaargang ingegaan en als ou verture op dit verheugende lustrum is het maandblad verschenen in een nieuwe twee-kleurige omslag en in een typografische uitvoering, die U spontaan het gebaar doet maken „Zo"; U weet wel: de duim gaat dan alles zeggend de hoogte in. De vaardige hand van de heer Hans v. d. Meerendonk nam die delicate omslag voor zijn rekening door een drietal figuren, personi fiërend de kern van datgene wat „heemkunde" nu eigenlijk is en doet. Wij zien hier namelijk het „heem" als de geërbiedigde vorstin met kroon en scepter, terwijl twee andere figuren door houding en ge baar hun trouw en aanhankelijk heid, hun dienende liefde en zorg-' zame toewijding in beeld brengen. Een even voorname als veelzeg gende omslag, die ons, gelijk alle trouwe lezers van het maandblad, deze heemkunde-uitgaven met des UITVOERING. Zondag gaf de Toneelvereniging Ami- citia in Hotel Prinsen haar tweede win,- teruitvoering. Op gevoerd werd: Regina, toneelspel in drie bedrijven door A. Boe- re Ainicitia heeft met dit stuk weer een goede keus gedaan en de volle zaal een aangename avond bezorgd. Er werd vlot gespeeld en vooral de hoofdrollen waren in goede handen. We noemen mej. Scheij cn mej. J. de Kroon en de heren P. de Kroon, J. Akkermans en W. Kooien. De overige speelsters en spelers vormden een goed geheel, vooral de nieuwe krach ten mej. Th. van Asperen en mej. A, Wijkmans bleken een aanwinst voor Amicitia. Deze jeugdige vereniging kan weer met genoegen terugzien op haar geslaagde tweede winteruitvoering. Heden, Maandag 31 Jan., tweede op voering van Regina, 't Is een gang naar Hotel Prinsen ten volle waard. DUIVENSPORT. De Gevleugelde Vrienden te Nieuw- kuiik hebben op de gehouden vergadering besloten met de Zwaluw Vlijmen in de Bossche C.C. mede te gaan vliegen. UITVOERING UTILE DULCI. De R.K. Toneelvereniging Utile Dulci heeft voor haar tweede winteruitvoering een blijspel gekozen: Vier mannen en een Meisje. penning ieder 13, N. Nieuwenhuizen G. Gouda 12, Kees de Cloe, P. Pruijs< fitEeve: en Jan de Cloe 41, Co van den Hov*/Vjialw' 10, H. van Oosterhout, S. Schouten H. Verduijn 9, G. de Rooij 7, A. de RqJ A. Willeboordse en W. Kappert 6, i" Dercksen, Th. Roubos en P. voor <j loofdre Poorte 5, A. van Vuuren 4 en Ke» Nieuwenhuizen 3. De patrouilles behaalden: Eekhoorn, en Spechten 10, Sperwers en Kieviten Vossen 5. Vï Burea alle nieuwe kortingen op en dan nog de prettige bediening, de bekende service, onze vakkennisnu dan koop U toch ook UW BRIL bij Markt 32 TILBURG Demonstratie-avond S.H.J. Solistenconcours. De Bond van Harmonie- en Fan fare-gezelschappen „De Langstraat' houdt a.s. Zondag 6 Februari een onderlinge Solisten-, Duo's, Trio's en Kwartettenwedstrijd in de zaal van de heer Th. Elshout. Aanvang van dit concours is 2 uur. Jury is de heer Fr. v. Abeelen. Accompagna- teur is de heer Joh. Verhoeven uit waalwijk. Er zijn 41 deelnemers die uitko men in de derde, de tweede, de eer ste of in de ere-afdeling, de supe rieure afdeling en de afdeling uit muntendheid. Kon. Erkende Harmonie De Volharding. Tijdens de algemene jaarvergade ring der Kon. Erk. Harmonie „De Volharding" werd besloten in Mei a.s. deel te nemen aan het muziek concours der R.K. Federatie, welke gehouden wordt in Diessen. De har monie zal deelnemen op 19 Mei in de tweede afdeling. 25-Jarig jubilé Biljartclub O.O.O. De Gymnastiek- en Atletiekver eniging St. Herman Jozef zal op 12 en 13 Februari haar jaarlijkse de monstratie-avond geven voor de ou ders der leden, donateurs, genodig den en verdere belangstellenden. 25-Jarig Priesterjubilé Deken Rooyackers. De Hoogeerw. Heer Deken Rooy ackers hoopt op 14 Juni a.s. zijn zil veren Priesterfeest te vieren. Verkenners-avond. De R.K. Verkennersbeweging in Nederland bestaat dit jaar 25 jaar. Ter gelegenheid hiervan zal de RK Verkennerij aan 't Ned. Episcopaat een som gelds aanbieden, bestemd voor de opleiding van priester-stu denten. Iedere afdeling, ook Dru nen, .zal hieraan zijn bijdrage wil len leveren. De Verkenners uit Drunen willen trachten hun bijdra gen bijeen te brengen door het or ganiseren van een Verkenners avond, welke men rond Vasten avond wil houden. De Biljartclub O.O.O. vierde vo rige week haar 25-jarig bestaans feest m het clubhuis, café Th. Els hout. De dag werd begonnen met een H. Mis om 9 .uur, waarna kof fiemaaltijd. Tijdens deze koffie maaltijd werden de vijf zilveren ju bilarissen, tevens oprichters, door de voorzitter, de heer M. Elshout hartelijk gehuldigd, terwijl hij hen een zilveren draagmedaillé uitreik te. De jubilarissen waren de heren Th. Elshout, J. Bergmans, Fr v. d. Wiel, P. Elshout en J. v. Vaalen In de huldiging betrok de voorzitter ook de heer M. v. d. Wiel, mede oprichter, die echter geen zilveren .ïubilaris was. Na de koffietafel werd een aan vang gemaakt met de wedstrijd om het onderling persoonlijk kampioen schap. Het kampioenschap zou wor den toegewezen aan hem, die zijn gemiddelde het meest vermeerder- CURSUS. De door de RKJB georganiseerde cur sus in rundveekennis, welke werd gege ven door de heer van Laarhoven uit Berkel Enschot, is min of meer officieel gesloten. Aan de sluiting ging een prac- tische les vooraf, bestaande uit de be oordeling van enkele koeien, op het be drijf van de heer F. Vermeer. Daarna werd in het leslokaal door de heer van Laarhoven een kort opwekkend en behartenswaardig woord gesproken, dat met een dankwoord van de heer J. Muskens namens de RKJB werd beant woord. i VORMINGSCURSUS. A.s. Woensdag zal door dokter H. Verhaak, voor de mannelijke jeugd, d. w. z. vanaf 16 jaar, de vierde les van de vormingscursus worden gegeven. Hij behandelt het onderwerp: „Wat wij moeten weten". Aanvang half 8 precies. TAFELTENNIS. Het eerste team van De Smashers speelde tegen PNEM II uit 's-Bosch en won met 100. De uitslag van Victoria III uit Haar steeg contra Smashers II was 55. Nwe. Ginnekenstr. 23 BREDA te meer aandacht ter hand doet ne men en daardoor sterker bindt aan „het heem" dat ons ligt. Want ge lijk Vondel zeide aan het slot van zijn „Gijsbrecht", „De liefde tot zijn land is ieder aangeboren" en in 'n ander citaat uit de klassieke oud heid, is evenzeer een onverganke lijke wijsheid gelegen met betrek king tot het heem: „Indien wij niets van het verleden weten, blijven wij altijd kind". Liefde en kennis dus, de twee dienaressen die zich beschermend scharen rond het vorstelijk heem, en wel „Met gansen trou"Mogen die beide dienaressen ook het ver nieuwde maandblad constant ver gezellen op zijn tocht door de vijfde jaargang. Jaarvergadering Vee verzekering. In café Siegers hield de Vee-ver zekering haar algemene jaarverga dering. De voorzitter, de heer Jac. Mostermans, opende deze bijeen komst met de gebruikelijke groet en dank aan de leden voor de trouwe opkomst. De secretaris, de heer Th. Mos termans, gaf een uitgebreid verslag. Hieraan ontlenen we 't volgende: De totale inkomsten ƒ28872.09. De uitgaven 8597.85. Het totale bezit per 1 Januari» 1954 was 274.24. De uitkering werd vastgesteld op 1.25 per slachtgewicht voor kalfkoeien, ƒ1.10 voor jongvee en ƒ0.90 voor gewoon vee. Het aftredend bestuurslid, J. Fit ters, werd herkozen. Verder werd nog ter kennis gebracht dat de ver eniging 1 Jan. 1954 zestig jaar heeft bestaan. Algemene vergadering Varkensverzekering. De voorzitter, H. v. Drunen, open de en herdacht in gewaardeerde woorden het overleden bestuurslid I. v. Buul. Uit het verslag van de secretaris, Th. Mostermans, bleek dat er ingekomen was 1888.67 en uitgegeven 1995.25; een nadelig saldo dus van 106.58. Het bezit over 1953, een bezit van 3006.07, af het tekort van '54 106.58. Blijft in kas op 1 Jan. '54 2899.49. Pre mie en uitkering bleven hetzelfde. De aftredende bestuursleden Joh. Siegers en G. v. Engelen werden C. v. Buul. herkozen. In de plaats van zijn va der werd als bestuurslid gekozen OUDERSAVOND. In café M. Achten zal op Woensdag 2 Februari a.s. een oudersavond worden belegd voor de ouders van de school gaande jeugd. Het doel hiervan is om het contact tussen de ouders en het on derwijzend personeel meer en meer te verstevigen. Als spreker zal optreden de heer Duits ui: Tilburg. ONGEVAL. Door de gladheid van de weg kwam in het afgelopen weekeinde in de scherpe bocht nabij café M. Achten een perso nenauto te slippen en botste toen tegen he: ter plaatse staande hekwerk aan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de auto liep enige scha,- de op. TAFELTENNIS. Door de tafeltennisclub Victoria '51 werden voor de competitie van de NT TB in de afgelopen week weer enkele wedstrijden gespeeld. Het eerste team speelde drie wedstrijden die evenzovele overwinningen opleverden. De uitslagen waren Victoria '51 IRota 1 91; RKC IVictoria '51 I 010; Victoria 51 ICarrington 2 100. Het 3e team verloor reglementair we gens niet opkomen met 100 van Har- top 3. A. R. KIESVERENIGING. Op uitnodiging van de A.R. Kiesver. eniging alhier hoopt a.s. Vrijdagavond half acht, in het gebouw van de Chr Volksbond als spreker op te treden d« heer M. de 'Kruis, hoofd ener Chr. school te Rotterdam, met het onderwerp: Enige opmerkingen over de huidige maatschap, pii. Belangstellenden zijn welkom. I BEGRAFENISVERENIGING „DE LAATSTE EER". Het voorlopig bestuur van de in de gemeente Sprang-Capelle opgerichte Chr. Begrafenisvereniging „De Laatste Eer", heeft zich dezer dagen in een huis aan huis bezorgde circulaire tot de ingezete. nen gewend, om bekendheid te geven aan het doel en streven der verenig en om gelegenheid te geven zich aklid aan te melden, waartoe tot 10 Februari gelegenheid bestaat tegen een inleggeld van f 1,We twijfelen er niet aan, of velen zullen zich bij deze vereniging, die werkelijk in de nabije toekomst blijkt zal geven in een behoefte te voorzien, aan sluiten. >ARKE Nadai FEESTAVOND. <de ha vïeijs zi De Spaarkasvereniging Vele Kleintjes le bur maken één Grote houdt Zaterdag 5 Fe- 'ede w; bruari a.s. des avonds 8 uur in café zo g Cové-van der Haart aan de Nieuwe, jclijk vaart haar jaarlijkse feestavond. gaan. E jen mo UITVOERING. Waalw De muziekvereniging Kunst na Arbeid lok'h^ is voornemens voor leden en donateurs haar jaarlijkse uitvoering te geven op f Dinsdag 15 en Woensdag 16 Febr. e.k. 1 INTERESSANTE LEZING MET FILM. OPDRACHT. Aan het Installatiebureau J. A. van Bergen Henegouwen alhier is opgedra gen de aanleg der electrische installatie voor het in aanbouw zijnde nieuwe stad huis dezer gemeente. „HEUSDEN"-FILM. Op veelvuldig verzoek zal de film over 'Heusden op Donderdag 3 Febr. a.s. nogmaals vertoond worden en wel in het patronaatsgebouw aan de Putterstraat aihier. Het bijprogramma bestaat uit een tweetal humoristische filmpjes van Stan Laurell, Olivier Hardy en Charlie Chapplin. VERKENNERSOLYMPIADE. Zaterdagmiddag werd in de buurt van de Kaatsheuvelse ijsbaan een Jeugd- olympiade gehouden, waaraan werd deel genomen door de patrouilles van de Andreas Zijlmansgroep uit Waalwijk en de Jan de Rooijgroep uit Sprang-Capelle. Er werd gestreden in het wielrennen, korte baan hardlopen, lange baan hardlo pen, balwerpen, handbal en trefbal. De deelnemers waren in 3 klassen ver deeld de Profs, de Amateurs en de Nieuwelingen. Bij de opening werden de vlaggen der deelnemende „landen" rechts en links van de vlaggemast opgesteld, waarna Hopman de Vries in zijn openingswoord de hoop en verwachting uitsprak, dat de strijd hevig maar fair zou zijn. Hierna namen de wedstrijden een aanvang. De woorden van de Hopman werden bewaarheid. Zonder enige wanklank en op de meest sportieve wijze werd om de punten „gevochten". De Profs en Ama teurs van de Jan de Rooij-groep wisten een kleine voorsprong te behalen, doch de Nieuwelingen van de Andreas Zijl mansgroep behaalden zo'n daverende overwinning, dat het eindresultaat een overwinning voor de A.Z.G. opleverde, met een gemiddelde van 34 punten, te genover J.d.R. 31 punten. Ir. zijn slotwoord sprak Hopman de Vries de hoop uit, dat de ontmoeting tussen beide groepen mocht uitgroeien toe een traditie en hij wenste de A.Z.G. geluk met hun mooie overwinning. Vaandrig Hooymaayer verklaarde, dat ook hij hoopte, dat spoedig beide groe pen elkander weer zouden ontmoeten, waarbij als stoffelijke herinnering aan die ontmoetingen een Wisselprijs zou wor den ingesteld. CHR. VERKENNERSGROEP „JAN DE ROOIJ". Bij de Zaterdagmiddag gehouden spe len behaalden de Verkenners van de Jan de Rooij-groep voor hun patrouille-com petitie de volgende punten H. Pruijssers 18, G. voor de Poorte 14, R. de Roon, A. Quirijns en A. Bras- er verzeke gelopen ieder n Donderdagavond 27 Januari werd dewerk: door de Ned. Bond van Plattelands- ring va vrouwen Afd. Sprang-Capelle een voor- te wen; lichtingsavond belegd, verzorgd door de sterkte Peulvruchten Studie Combinatie uit Wa- ideeën geningen, in café Cové-van der Haart beste aan de Nieuwevaart. Na een inleidend voor h< woord van Mevrouw E. Hovinga-Lake- bestuur veld, trad als eerste spreker op de heer Begin B. P. van der Post (hoofdassistent van agenda de P.S.C. De PSC is een centraal voor- heer va lichtingsbureau voor de kweker, teler, te zijn handelaar en consument. Het is een se- daarna nii-overheidsinstell'ng, die, met betrek- de inge king tot de voorlichting aan de consu-.geving ment, zeer nauw samenwerkt met De o Voorlichtingsbureau van de Voedings- premiev raad. gen, de< Het is een verheugend verschijnsel, dat de mog de consumptie van peulvruchten zich in premiet stijgende lijn begeeft. Als we bedenken, van d< dat men van voedingsdeskundige zijde een verbruik aanraadt van pl.m. 57 kg per persoon per jaar, dan zien we duidelijk, dat in de meeste gezinnen de peulvruchten consumptie inderdaad kan worden verhoogd. Peulvruchten... daar zit voeding in! Zij bevatten zeer vele, voor de gezond heid onmisbare voedingsstoffen. De voor de huisvrouw belangrijkste peulvruchtensoorten stonden uitgestald en werden besproken. Vervolgens besprak mevrouw D. A. S. de Boer-van der Schans (lerares koken en voedingsleer) de voedingswaarde en bereidingswijze van peulvruchten Zij wees op de uitgebreide taak van de huisvrouw en, als dagelijks terugkerend onderdeel daarvan, de zorg voor de maaltijd. Het is vaak niet eenvoudig om een goedkope en toch goede mqpltijd sa men te stellen, doch hierbij kunnen de peulvruchten met hun hoog gehalte aan eiwit, ijzer, fosfor, kalk en B-vitamines ons helpen. Wanneer wij één,- of tweemaal per week peulvruchten op tafel brengen en aan deze maaltijd altijd een melkgerecht b.v. pap, yoghurt, vla, een flinke portie vers gekookte of rauwe groente en, naar verkiezing aardappelen toevoegen, dan kunnen wij er zeker van zijn, dat ons gezin die dag voldoende krijgt van de voedingsstoffen, die het zo nodig heeft, nl. eiwit, mineralen en vitamines. Indien onze beurs het toelaat, zullen wij er graag wat spek of worst bij gebrui ken, maar ook zónder dat, kunnen wij er met was overgebleven jus of een saus, zoals tomaten-, zure of kerrysaus, een zeer smakelijk geheel van maken. Op het flanelbord werden, met be hulp van kleurige afbeeldingen, diverse goed samengestelde en smakelijke peul vruchtenmaaltijden gedemonstreerd. Wanneer we erwten- of bonensoep koken, kunnen we de kooktijd aanmer kelijk bekorten door de peulvruchten, na ze gewassen te hebben, te weken in wa ter met zout, nl. een Yi lepel zout op één liter water en ze met dit weekwa- ttr te koken. Zuiveringszout of dubbel- koolzure soda mag nooit worden toege voegd; hierdoor wordt het belangrijkste B-vitamine vernietigd en ook de smaak en verteerbaarheid verminderen. Zij ves tigde hierbij tevens de aandacht op het boekje: „Peulvruchten in ieder jaarge tijde". Na de pauze werd de peulvruchten- kleurenfilm vertoond, die een kleurrijk beeld gaf van de weg, die de peulvrucht van producent tot consument aflegt. De ze film mag een zeer aantrekkelijk on derdeel van het peulvruchtenprogramma worden genoemd. De PSC bood voorts een hapje peul vruchten aan in de vorm van witte bo nen met ananassaus, dat zeer in de smaak viel. Tenslotte volgde een verla ting van enkele ingrediënten voor een bouw c gelijke B. en voorziti gen de: passing Wonin. zich la de besc in dit 1; de min. van de kend c ■en aan Het :waar iaar v; ling x sremiev Een lie nu tuur, d litter 1 «ran d gaan. De zou bij bij dez< geen ht De v wijzen rige we stellen i verden op. De 1 met he toe, dai ken ov Het wachtv van Kt nig ger vaardig De h die te 1 rino vc genome Het testraat door di niet wc dat de worden meen te men ga ot het fectief bod vc vele vc met mc de bed De 1 expansi voorste Centrui wijls m ten aar ken huis digen, i

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2