Dr. Mollercollege wordt Lyceum. Schoenenbeurs te Vigevano AL6EMENE BERICHTEN woeus prijzen Februari en daarom brengen wij deze week 25 FEEST AANBIEDINGEN in onze „JARIGE" WOENSDAG-PRIJZEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 31 JANUARI 1955 3 M.i.v September 1955 t.m. 16 Januari 1955 van o 's-HERTOGENBOSCH VRO©M DREEiMAM alleen geldig WOENSDAG 2 FEBRUARI 1 Kinderhemdje of -broekje van sterke witte ribtricot. Leeftijd 1-8 jaar. 5-8 jaar 95 ct. 7Cc 1-4 jaar Uitbreiding van het klaslokalen vragen. leerplan zal aanmerkelijk meer Vanmorgen heeft het Hoofdbestuur van Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant, te Tilburg, besloten het Dr Moller-college, R.K. H.B.S, a en b, en uit te breiden met een afdeling Gymnasium. Deze voor plaats en streek zeer verheugende mededeling voegt weer een nieuw facet toe aan de rijke schakering van Waalwijk als onderwijscen trum. Het belang van een gymnasium voor onze groeiende stad en de belang rijke streek waarvan zij het centrum is, behoeft niet aangetoond te wor den. Iedereen zal van dit belang overtuigd zijn, en verheugd zijn over dit besluit, dat in een werkelijk gevoelde behoefte voorziet. GYMNASIUM EN H.B.S. OOK VOOR MEISJES. Na gedegen en langdurige voorberei dende besprekingen is vanmorgen dit besluit genomen en wanneer het Dr. Moller-college in September van dit jaar het nieuwe schooljaar weer begint, zal het hieraan beginnen als lyceum. Een lyceum zowel voor jongens als voor meisjes, want men heeft besloten de HBS en het Gymnasium open te stel len ook voor meisjes. Waalwijk bezit dan in de Katholieke HBS voor meisjes een onderwijsinstelling die zelfs steden als Tilburg en Den Bosch haar kunnen benijden. Men heeft ook goed gevonden aan het Dr Mollercollege over te gaan tot coeducatie, hetgeen wil zeggen dus, dat jongens en meisjes samen het onderwijs volgen. In September j.l. is men hiermee al begonnen in de eerste klas, en de direc teur van het Dr Mollercollege, Dr Ir van Laarhoven, verzekerde ons dat men hiermee tot nog toe slechts de meest prettige ervaringen had opgedaan. Wanneer in September het instituut wordt verrijkt met een afdeling Gymna sium, dan zal deze meteen in de tweede klas kunnen beginnen. Want de inrichting van de diverse cursussen is zo, dat de M.M.S. totaal ge scheiden blijft; de beide andere afdelin gen H.B.S. (a en b) en Gymnasium (a en hebben een gezamenlijke eerste klas, een onderbouw dus van één jaar; bij de tweede klas splitsen zich de beide afdelingen weer, en krijgt men dus een afzonderlijke klas 2e HBS en een af zonderlijke klas 2e Gymnasium. Na de 3e HBS splitst deze afdeling zich in HBS a en b, zodat er dus twee vierde ea twee vijfde klassen HBS zijn, terwijl in de afdeling Gymnasium de splitsing valt na de vierde klas; hier krijgt men dus twee vijfde en twee zesde klassen. UITBREIDING NOODZAKELIJK. Dit is niets bijzonders natuurlijk, maar we willen maar aantonen hoe in de loop dei komende jaren het aantal klassen van het Dr Mollercollege aanmerkelijk zal moeten worden uitgebreid. Het ver wondert ons daarom niet, te vernemen, dat het plaatselijk bestuur zich aan het beraden is over een komende grote uit breiding. Het zal bijvoorbeeld wenselijk zijn het aantal klassen te vergroten met 8 of 10; we stellen ons voor, dat er een tweede gymnastiekzaal nodig zal zijn; de over blijflokalen, die nu eigenlijk al te wei nig ruimte bieden, zullen beduidend moeten worden vergroot, ten aanzien var. de vaklokalen kan wellicht het zelf de worden verondersteld. We kunnen U weliswaar geen zeker heid geven hieromtrent en nog minder zeggen in welke richting de mogelijke plannen zullen gaan, maar dat het Dr Mollercollege zal moeten worden uitge breid is aan geen twijfel onderhevig, en ligt reeds opgesloten in het besluit dat vanmorgen door het Hoofdbestuur van OMO is genomen. In September dus zal er begonnen worden met het gymnastum, voorlopig, zoals dat bepaald is zonder regerings subsidie; deze wordt in de regel pas ver leend na enkele jaren, wanneer een be paalde school, of, zoals in dit geval, een bepaalde afdeling bewezen heeft, levens vatbaarheid te bezitten. En dat deze afdeling van het Dr Mol lercollege die levensvatbaarheid bezit, is, geloven we, niet aan twijfel onderhevig. Velen uit stad en streek krijgen nu hun klassieke opvoeding in den Bosch of Til burg en zullen verheugd zijn deze nu in Waalwijk te kunnen voltooien; in de hui dige drie eerste klassen zijn er ongetwij feld ook meerdere discipelen die voelen voor de studie der klassieken, of die de ze studie nodig hebben voor de verwe zenlijking van hun toekomstplannen. Terwijl daarenboven nu de meisjes uit de wel heel verre omgeving, die de voor keur geven aan een HBS-opleiding, in Waalwijk deze vorming kunnen genieten. Zo zal het uitgebreide Dr Moller college Waalwijk meer nog dan voor heen teen onderwijs-ceiïirum doen zijn \an een uitgebreid gebied; en dit bericht gevoegd bij de vele andere plannen die cr op onderwijsgebied in Waalwijk be slaan, en die burgemeester Teijssen on langs in zijn nieuwjaarsrede met zo veel trots heeft vermeld, is een zeter wel sprekend bewijs dat ook op dit gebied onze stad zich steeds meer en steeds harmonieuzer ontwikkelt. De indrukken die men opdoet wanneer men een reis maakt naar het schoenencentrum in Italië, zijn steeds zeer groot. Tot op heden wa ren de contacten van de Nederland se schoenindustrie met Italië voor een groot gedeelte pionierscontac ten en eerste kennismakingen. Al waren dan verschillende industrië len in een verder stadium gekomen, voor het grootste aantal was dit ze ker niet zo. De beurs van Vigevano, die nu tot het verleden behoort, heeft aan getoond dat wij, zij het dan ook misschien onbewust, in de achter ons liggende jaren iets bereikt heb ben. Wij zijn „Italian minded" ge worden, en wij niet alleen; dat be wees de schoenenbeurs wel dege lijk. De internationale bezoeken waren zeer gevariëerd. Er waren gasten uit Amerika, uit Japan, uit Canada, terwijl uit alle landen van Europa schoenfabrikanten en de- taillisten „acte de présence" heb ben gegeven. Voorop zij gesteld dat Vigevano geen koopmansbeurs is. Het is een modebeurs en de heer Cavallero van de schoenfabriek „Sirius" uit Romans (Frankrijk), een fabriek die de allerfijnste herenschoenen in Frankrijk maakt met een capaciteit van 500 paar per dag, zei ons aan een gezamenlijke lunch, dat zijn contact met Italië voor hem van het allergrootste belang is en dat hij naar Italië komt met de bedoeling om als een volle vis terug te gaan en thuis zijn gedachten te ordenen en aan te passen. Algemeen was men van oordeel dat in het Itali aanse product weinig modieuze ten- denzen en wijzigingen gevonden worden. Er zit lijn in, het is een voudig, het is klassiek, het is ele gant; maar men zou bijna zeggen dat er betrekkelijk weinig verschil bestaat tussen de schoen van van daag en de schoen van vijf jaar ge leden. Laat bij de ene een andere kleur domineren, laat bij de ander de perfectie in haar details wat vol maakter zijn geworden, een belang rijke mode-omwenteling ziet men niet. Het blijft elegant, het blijft klassiek zowel voor dames- en kin- der- als herenschoenen. Wat van 't Italiaanse artikel het belangrijkste is, dat is de finishing, de afwerking, de details. Daarom staat men ver stomd, dat kunnen wij nog niet be reiken. En al kan men dan argu menteren dat een groot gedeelte handwerk is, het moet toch in ie der geval gedaan worden. Zoals bekend, had een Nederland se gezamenlijke inzending in Vige vano acte de présence gegeven. Wij kunnen zeggen dat deze stand, die zeer eenvoudig maar fraai van uit voering was en ingericht volgens de grondgedachten van de heren J. Bergmans en W. Hornman, een .groot succes was. De goodwill van Nederland en de Nederlandse schoenindustrie is door deze inzen ding vergroot op een werkelijk on gelooflijke manier. Wij hadden in onze stand bezoek van een aantal vooraanstaande officiële personen ministers, secretarissen-generaal, consuls en consulaire medewerkers, te veel om in details te treden die met respect de producten der Nederlandse schoenindustrie beke ken en waardeerden en slechts hoopten dat uit deze eerste inzen ding een constante, permanente sa menwerking zou voortkomen in beider belang. Het belang voor Ne derland is: hét aanpassen aan de Italiaanse lijn, de Italiaanse mode, het Italiaanse raffinement en de Italiaanse verfraaiing. Het belang voor Italië is: het opvoeren van zijn productie, zijn capaciteit en het me chanisch perfectioneren van zijn bedrijven; in één woord: hetzelfde artikel winstgevender te maken door te trachten langs industriali satiemethoden een groter quantum te fabriceren. De leiding van de beurs, die zoals steeds in handen was van Dr Scotti en de heer Audisio, was perfect, was gastvrij, was, zoals men zegt, Italiaans. Aan verschillende Neder landse bezoekers is een diner aan geboden. Een hoogtepunt was wel het diner op Zondag 9 Januari, waar o.a. het woord werd gevoerd door de heer M. Elshout, directeur van de Rex-schoenfabrieken te Drunen, door Dr Scotti als voorzit ter van de „Mostra Mercato Inter- nazionale" te Vigevano, door dhr Cavallero van de „Sirius-Schoenfa- brieken" uit Romans en door dhr Roxs uit Waalwijk, die eveneens voor diverse belangen in Vigevano aanwezig was. Radio Italiana heeft op meer dan gewone wijze aandacht besteed aan het Nederlandse bezoek aan de Ne derlandse inzending. Mogelijk inte resseert een aantal lezers welke Nederlandse schoenfabrikanten eni ge dagen in Italië doorbrach ten ter oriëntering, ter versteviging van de reeds bestaande contacten en ter ontwikkeling van bepaalde reeds gemaakte plannen. In één woord dus, ter verbetering van het Nederlandse schoenenproduct in zijn details en in zijn geheel, en dit in het belang van heel de Neder landse schoenhandel en de aanver wante bedrijven. Wij hadden dan contacten met de N.V. Schoenfa briek „Durabel" te Kaatsheuvel, de PeHaVe-Schoenfabrieken, de A. J. Wennekens-Schoenfabrieken, Firma H. van Mierlo en de EmVe-Schoen- fabrieken, alle eveneens uit Kaats heuvel; verder met de Whippet- Schoenfabrieken uit Dongen, met de heren van Schoenfabriek J. A. Ligtenberg te Dongen, met W.L.D. uit Dongen, met de Firma H. J. van Bladel uit Waalwijk, met de Rex- Schoenfabrieken uit Drunen, met de Angora-Schoenfabrieken uit Bunschoten en de N.V. Nimco- Schoenfabrieken uit Nijmegen. Er was dus een belangrijke Ne derlandse kolonie in Italië. Zoals gezegd heeft Radio Italiana, met name Radio Roma, meer dan bij zonder over de Nederlandse deel name en de Nederlandse inzending gesproken. Al kunnen wij dan niet negeren dat er bepaalde vriend schappelijke betrekkingen bestaan, waardoor de Nederlandse activiteit in Italië zeer hoog op prijs gesteld wordt en misschien buiten normale proporties gepropageerd, toch werd Nederland bij alle beschouwingen in de pers en in de radio steeds op de allereerste plaats genoemd. De heer Roxs Jr werd bovendien uit genodigd om ongeveer 7 minuten in het Nederlands een uiteenzetting te geven over de Nederlandse Schoen industrie, de Nederlandse deelname etc., welke opname op de korte band is uitgezonden. De ontvang sten bij de Nederlandse Schoenin dustrie waren zoals gewoonlijk uit stekend. Topfiguren en topbedrij ven, zoals Giorgio Marelli Calzatu- rificio di Varese, Calzaturificio Ze nith, Calzaturificio Magli en Pan- caldi in Bologna waren gastheren van formaat en hoe wij nog een be paalde vorm moeten vinden als te genprestatie, dus als pendant, dat zal dan nog een taak blijven die is weggelegd voor de schoenindustrie en de aanverwante bedrijven. De nauwe contacten die met Ita lië ontwikkeld kunnen worden, zijn niet te versmaden. Daardoor is de industrie gediend, daardoor is ook de handel gediend en tenslotte zal daarmee ook het Nederlandse pu bliek gediend zijn. Het respect voor het Nederlandse product eist dit, en de inzet en de ambitie van de Ne derlandse fabrikant ter verbetering van zijn artikel vraagt de beloning van het publiek, dat toch al met be paalde contacten met vacanties etc. op 'n hoger niveau gebracht wordt. Niet vergeten mag worden een aantal Nederlandse handelaren die eveneens in Vigevano aanwezig wa ren en die ook van hun zijde straks de Italiaanse medaille in Nederland zullen belichten. Naar onze mening is het thans de taak van de indus trie in de vorm van de „Federatie voor de Nederlandse Schoenfabri kanten" om langs officiële weg en langs de weg van de geleide actie een manier te vinden om tot een constante samenwerking te komen met de Italiaanse Industrie. Volgens ons is het op de allereerste plaats van belang dat de top van de Ita liaanse schoenindustrie een tegen bezoek brengt aan onze belangrijk ste Nederlandse bedrijven. Bij het regelen van de modetendens en van de moderichting, is dit volgens ons noodzakelijk ter vermijding van re- volutionnaire ideeën, van omwente lingen dus, die niet langs de weg van de geleidelijkheid gaan, en om te voorkomen dat er bepaalde din gen gebeuren kunnen die de geza menlijke Nederlandse schoenenhan- riel kunnen schaden. Het ligt niet op onze weg hierover in details te treden. Over dit punt is reeds met verschillende vooraan staande personen uit onze branche uitvoerig van gedachten gewisseld en het is ten zeerste aan te bevelen dat dus de gehele activiteit nu niet meer van één kant gevoerd wordt, maar langzamerhand door het ge hele hart van de Nederlandse schoenindustrie. Het zou ons verwonderen als dit niet tot bepaalde contacten zou lei den, waarvan iedereen kan profi teren. Wanneer deze plannen me thodisch en langs de wegen der ge leidelijkheid door personen van au toriteiten op hoog niveau ter hand worden genomen, dan zijn wij over tuigd dat al onze gezamenlijke be langen hiermee gediend zijn. Alfons Roxs NIEUW KENTEKEN VERPLICHT VOOR ENKELE CATEGORIEËN MOTORRIJTUIGEN. De A.N.W.B. Wijst er op dat, ge rekend vanaf 1 Maart 1955 en na het verstrijken van de maand waar in het oude nog geldige provinciale nummerbewijs is afgegeven, het voeren van een nieuw kenteken verplicht is voor de volgende cate gorieën motornUuigen: motorrijwielen mét of zonder zij span; autobussen met autocars; vee-auto's; auto's met aanhangwagen, ook caravans; motorrijtuigen, waarvoor aan de eigenaar of houder een R-nummer is verstrekt; motorrijtuigen, waarvoor reeds eerder een kentekenbewijs is afge geven. De eigenaar van een motorrijtuig uit een dezer groepen, die dus een provinciaal nummer heeft verkre gen in de maand Maart, ongeacht 't jaar van afgifte, moet dus reeds op 1 April 1955 een kentekenbewijs hebben. Na die datum mag hij niet meer met zvn oude nummer rijden. Voor een houder van een in April, onverschillig welk jaar, afgegeven nummerbewijs wordt deze datum 1 Mei etc. Is het nummerbewijs afge geven in een maand Februari, dan heeft men de tijd tot 1 Maart 1956. WARMBLOED-FOKKERIJ IN NOORD-BRABANT. Van twee vijf-en-twintig-jarige perio den werd gewaagd op de algemene ver gadering van de afdeling Noord-Brabant dei Vereniging tot bevordering van de Landbouwtuigpaardfokkerij in Neder land (V. L. N.), Donderdag te Den Bosch gehouden, onder leiding van voor zitter J. C. Wink te Wijk bij Heusden, nl van het feit dat de Bossche veemarkt in 1956 haar eerste kwarteeuw zal heb ben bestaan, terwijl staande de vergade ring het feit herdacht werd dat de secre taris-penningmeester, de heer A. D. v. Buuren te Meeuwen deze functie 25 jaar heeft bekleed. ZESTIG METER ONDER HET IJS DOOR. De vijfjarige Wim Rengelink uit Mep- pel zakte op het riviertje de Reest door het ijs en werd door het snelstromende water meegevoerd. Spoorwegarbeiders, die 60 meter verder bij een brug aan het werk waren, hoorden het hulpgeroep van een meisje en op hetzelfde moment zagen zij de drenkeling onder het ijs aan komen drijven. In een wak konden ze hem opvangen. Het jongetje werd een seinhuisje binnengedragen en kon, na even op verhaal te zijn gekomen, naar huis SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Enkalon dameskousen, sterke kwaliteit, m. donkere naad en rekbare boord, nieuwe kleuren, 4 95 1e keus Graslinnen voor lakens, slopen en schorten, in de bekende reclamekwaliteit, 180 cm. breed 2.15 1^5 150 cm. breed Flanellen dekens, B-keus in mooie streepdessins, grote maat 150 x 200 4.95 140 x 190 4.35 075 125x175 Prima dubbelgeweven elastiek, was- en kookecht, 125 Delicaatjes, zeer O Q fijn koekje, 250 gram Plastic klemschort, zeer practisch, echt iets ^25 voor de mod. vrouw Bruine Jongensbottines, Leuke wollan muts, met Bustehouder, een zeer goed m koparen haken en prima angora-effect, In rood, wit, model, in poplin en satijn, rubber zolen. Een unieke groen, zwart ^25 met kanten 4 95 jubileumaanbieding, maten en mals inzet 36-40 9.95 T95 32-35 8.95 28-31 Luxe petroleumlampje, verhoogt de gezelligheid van Uw O Interieur Overhemd, gesanforiseerde poplin, Everstiff, vaste JL25 Kr»r»rH Hiihh manrhpf boord dubb. manchet Kreukherstellende jubileumdas, frisse ruit- en streepdessins Plastic poederdoos, elegant model m. Ameri kaanse rolrits. In div. kl. en kroko of 60 10 calfslederprint Leuke boodschaptas, vlot emmermodel, in Schots ruit- dessin, prima 095 waterdichte stof Prima badstof keuken doek, oud Hollands tegel dessin, in rood, groen en blauw Unl wollen afghalain japonstoffen, 130 cm. br., in de nieuwe voorjaarstinten Lange wollen damesshawl, ajourweefsel, alle 4 60 moderne tinten Plastic tafelkleed, in fraaie meerkl. bloemdess., O25 130 x160 cm. A Emaille keukenuitzet, 13-delig, prima kwal. emaille, in reseda, crème en "turquoise, O A9i verpakt In doos Jubileumbonbons, van zuiver echte choco- "T O lade, 200 gram Appelmoes, van goud- reinetten, AA' groot blik W Plastic schrijfmap, gevuld met postpapier, enveloppen en een ballpoint. Zeer prac tisch voor op reis Ó90 en in huis Prachtaanbleding mooie lederen damescosy- pantoffels, in div. 095 kl. maten 36-42 Extra zware overall, 3 naalds gestikt, 4 /\90 krimpvrij Wekkerklokje, accuraat lopend met radiumwijzers, leuk model in de kleuren bordeaux A 95 en bruin

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5