o\en«6 Spijker PHILIPS DE KOPERKONING 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Sr LAMPEN BIOSCOOP-PROGRAMMA VRAGEN EN MENINGEN ONZER LEZEl! 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 weJfomrowi. on9etwiife]d waarschuwen legen FEUILLETON van. „De Echo van het Zuiden Blackburry knikte. ..Het was, naar ik ineen, bij die treinroof in Texas, niet 'n Jaar of wat geleden. Maar wat is hier eigen lijk precies aan de hand De sheriff stuurde een bood schap. dat hij 'n geheime whis- key-stokerij op het spoor was. Wij reden naar Humbercity en daar was juist een mannetje van de sheriff binnen komen rijden met het bericht, dat de sheriff gevangen genomen was door de mannen van „Cupperfarm". Wij zijn toen onmiddellijk hier naar toe gereden, maar nu ik jou hier ontmoet, vermoed ik, dat er wel meer aan de hand was. Vertel eens op „Laten (wij er hij gaan zitten," stelde Buck voor. „Dit zijn een paar vrienden van mij. Eileen Silverring, Billy 'Hostcr en Larry Joker." De colonel knikte hij wijze van groet en nam hen allen een mo ment scherp op. Ook hij ging zitten. „Ik luister," zei hij. Beginnend hij de moord top oude Bill Hosting, gaf Buck nu een verslag van alles wat er zoal in de laatste tijd gebeurd was. Zwijgend luisterde Blackburry. Toen Buck uitgesproken was, vroeg li ij „En hoe staat het met de be vrijde gevangene, waarvan men mij in Humbercity vertelde staat dat ook in verband met deze zaak „Bevrijde gevangene?" vroeg Buck onschuldig, maar zijn ogen lachten. „Daar weet ik niets van." En dan quasi-verontwaar- digd schoot hij uit „Zeg, je denkt toch niet, dat ik daarmee iets te maken heb Blackburry huiderde van hel lachen. ,Buck dc onschuldige... de vals beschuldigde...Die is goed Maar als jij er niets van af weet, houdt natuurlijk alles op" Hij lachte weer en gaf Buck een knipoogje van verstandhou ding. Eileen en Billy ademden verlicht op. Een ogenblik waren ze bevreesd geweest, toen ze de politie zagen naderen. Maar die Buck kende nu letterlijk iedereen en wist alles te verklaren. Samen overlegden dc vier mannen, wat er verder gebeuren moest. Ze waren daar spoedig mee klaar. Afgesproken werd, dat over een paar uur de federale politie de cowboys van Diamond-G-RanJ che zou aflossen, t De jongens konden dan enkele uren van een welverdiende rust genieten om daarna, op hun beurt, de politie- troepen weer af te lossen. De volgende morgen zou men tot verdere actie overgaan, zoals Buck en Larry al eerder van plan waren geweest. Van slapen kwam echter niet veel. Blackburry en Buck had den elkander veel te vertellen en hun verhalen waren zo interes sant en spannend, dat menigeen er zijn nachtrust voor over had om ze te kunnen volgen. Zo vergleed de nacht en nie mand merkte, hoe een klein fi guurtje omzichtig tussen de wachters doorsloop en haar weg zocht naar „Cupperfarm". Zelfs Billy bemerkte niets want hij sliep vast. Noch Buck noch dc aanwezigheid van de co lonel en Eileen hadden hem het slaj)en belet. Het was te danken aan dc uitstekende terreinkennis van het meisje, dat zij door de linies kon sluipen. Billy sliep... Buck en Blackburry praatten, Larry luisterde HOOFDSTUK XII. DE BESTORMING. De volgende morgen was Billy de eerste, die de afwezigheid van Eileen ontdekte. Hij ging op zoek in de mening, dat zij een wande lingetje was gaan maken. Toen hij haar echter niet kon vinden, informeerde hij eens hij de ver schillende wachtposten, die haar evenmin gezien hadden. Onge rust zocht hij daarna Buck op en samen zochten beide mannen 't terrein af, zonder enig succes. Eileen was weg en ze had geen spoor achter zich gelaten. Billy was ontroostbaar en meen de, dat zij door Glan's mannen gekidnapt was. Buck probeerde hem op te monteren, maar dc nadenkende uitdrukking ojj zijn gezicht toonde aan, dat hij er ook niet gerust op was Een gedachte vervulde hem, waarom was Eileen heengegaan? Dat ze uit vrije wil gegaan was, stond bij hem vast. Eén persoon kon mogelijk nog door de linies sluipen zonder door de wachten gezien te worden, maar dat meerdere personen dat konden doen, was vrijwel uitgesloten. Bovendien zou ..Hunter" hem ge waarschuwd hebben wanneer er vreemden in de buurt van het vuur gekomen waren. Neen, Eileen was uit zichzelf wegegaan. Maar waarom? Had zij spijt gekregen van haar hou ding ten opzichte van haar va der? Of was ze op eigen houtje aan het werk? Colonel Black burry stoorde hem in zijn over peinzingen. „Muizenissen vroeg hij glim lachend. „En dat zo vroeg in de morgen „Zoiets," mompelde Buck ver strooid. „Hé, wat zei je, Black burry De lange colonel schaterde: „Je bent nog niet helemaal wakker Ik vroeg of je moeilijkheden had Buck vertelde hem van Eileen's verdwijnen. De glimlach verdween van het gezicht van Blackburry. „Dat is raar," begon hij. „Heb je alles afgezocht? Wie was ze eigenlijk en wat ded ze hier?" Buck verteldg het en weer knik te Blackbrry nadenkend. „Billy is natuurlijk ontroost baar en (Werdt vervelgd). Klerkx een aardige attentie aan, die hem Ook Mevrouw Klerkx mocht niet ver geten worden, want zij had zich nooit afzijdig gehouden; ook zij werd verrast mee een leuke attentie. Het dankwoord van de heer Klerkx, v- a.' zoals hij zelf isIk hoop, dat ge mij, wanneer ik niets zeg, beter zult be grijpen! EEN GROTE TEGEN HANGER VAN WAALWIJK? Namens het Maastrichtse personeel sprak de heer Schreuder; we zijn mensen van heel weinig woorden, zei hij, en voor hem was het bijzonder moeilijk hier te speechen, omdat hij nog maar sinds kor te tijd in dienst was van Piet Klerkx. Maar toch wilde het Maastrichtse per soneel de gelegenheid niet voorbij laten gaan om de heer Klerkx een cadeau aan 'te bieden. Dit cadeau bestond uit een telefoon- standaard, die het mogelijk zou maken, naar de heer Schreuder wenste, nog meer service te geven aan de klanten en de gang van zaken op het kantoor*nog vlot ter te doen zijn. Daarnaast bieden wij aan, vervolgde hij, onze trouw, ons beleid en onze moed, om de zaak in Maastricht tot een grote tegenhanger tc maken van Waalwijk. Het moest zo worden, dat de heer Klerkx, wanneer hij 's avonds aan de telefoon was, moest constateren dat men daar een nog grotere omzet had geboekt dan in Waalwijk. Wanneer de heer Stallen sprak van een zaak met nationale befaamdheid, dan zouden zij, in Maastricht, zorgen voor eer. internationale befaamdheid, want daar kon men België en Duitsland be strijken. Talrijke personen boden hierna de feestvierende familie Klerkx hun geluk wensen aan; onder hen zagen we de Hoogeerw. Heer Deken Dr B. van den Hurk en de Weleerw. Heer Kapelaan Wassenberg, de Eerw. Broeder Overste vergezeld van enkele andere broeders, de Edelachtbare Heren Burgemeester J. Teijssen, en wethouders F. Smolders en J. van Heeswijk, de gemeentesecretaris de Heer M. Vlaar, de Heer van Vliet, di recteur van de gemeente, licht- en water bedrijven, het bestuur van de R.K. Mid- aer,standsvereniging, vertegenwoordigers van het Arbeidsbureau en vele anderen, voornamelijk zakenrelaties en vrienden van de heer Klerkx; van buiten de gren zen was er zelfs belangstelling, met na1- n;e de heer Dessault, een bekende figuur uit de Franse tapijtindustrie. Gedurende een paar uren was het een gaan en komen van velen en de grote btneden-showzaal was herschapen in een gezellige receptieruimte, waarin men el kaar graag ontmoette en hartelijk be groette. 1 Na afloop van de receptie zat de di rectie en de familie aan aan een diner ia Hotel Verwiel, terwijl het personeel de inwendige mens versterkte in Hotel De Twee Kolommen; in de avonduren i was de hele Piet Klerkx-familie weer bij elkaar in Hotel Verwiel waar de vreug de om dit zilveren jubileum een vrolijk hoogtepunt bereikte. DEN HAAG, Zaterdag. Reeds vaker hebben wij gewaarschuwd tegen slechte verlichting (met een zgn. „gloeiende spper"). Een inwoon ster van onze stad is er gisteravond het slacht offer van geworden. Zij struikelde op de slecht verlichte overloop over een vuilnisemmer. Met een ver stuikte enkel zal zij enige dagen het bed moeten houden. Dit zyn de bloemen van de leden van haar wandelclub. En dit is de les: Op keldertrappen, overlopen., zolders, in gangen, trapn.. huizen, schuren e.d. goedig van Philips lampen. Om d, kosten hoeft niemand het laten. Op deze punten words." lampen immers maar weini' gebruikt. Bovendien zijn o, Philips lampen uiterst zulni! en laag in prüs. Méér LICHT voor WEINIG GELC miwïK BEDRIJFSBESCHERMING. Maandagavond kwamen in Hotel Ver. w.el een aantal vertegenwoordigers van Waahvijkse Bedrijven in Hotel Verwiel bij elkaar om te luisteren naar hetgeen Burgemeester Teijssen en het Kringhoofd Bescherming Bevolking, de Kolonel b.d. F. Rietveld te vertellen hadden over de bedrijfsbescherming. In het kader van de Bescherming Bur gerbevolking zullen ook op de bedrijven met meer dan 30 man personeel diverse reddings- en hulpverleningsploegen wor den geformeerd. Maandagavond waren er vertegen woordigers van bedrijven met meer dan 100 man personeel en Burgemeester Ttijssen wees hun op het belang van deze bedrijfsbescherming en sprak stimu- lctende woorden, terwijl Kolonel Rietveld de technische zijde besprak, en het pro gramma van de vorming van deze groe pen uiteenzette. Voor l September a.s. zullen op de bedrijven EHBO-ploegen, gewonden- transportploegen, brandweer- en red dingsploegen moeten zijn geformeerd. Na ciie datum zullen ze opgeroepen worden \oor gezamenlijke instructie. Binnenkort zullen de kleinere bedrij ven met meer dan 30 man personeel een oproep ontvangen om aan een derge lijke voorbereidende bespreking deel te nemen, terwijl het ook in de bedoeling ligt nog een propaganda-filmavond te organiseren. SPECIALE ONDERSCHEIDING VOOR FORD-DEALER TE WAALWIJK. Tijdens de jaarvergadering van de grote Nederlandse Fordgemeenschap op 14 Januari in het Carlton-hotel te Am sterdam, is de Ford-dealer te Waalwijk in de persoon van de heer P. Pot. een mooie onderscheiding ten deel gevallen. Dcor de heer iH. Maarsman, de Ge neral Sales Manager werd de heer Pot deze onderscheiding in de vorm van een peisoorflijk geschenk uitgereikt, op grond van zijn buitengewone prestaties in 1954. De Waalwijkse Ford-dealer, die reeds gedurende drie jaren dat men hiertoe overging, deze eer te beurt viel, ver diende deze onderscheiding op grond van de volgende titels: 1. Grootste penetratie in de markt. 2. Grote omzet van -originele Ford- onderdelen en accessoires. 3. Goed functionerende organisatie. 4. Goed ingerichte bedrijven. 5. Juiste opvatting inzake service verlening en het vertrouwen van het pu bliek, dat hij daarmede had gewonnen. 6. Algemene instelling inzake beleid en zakelijkheid. Een oprechte gelukwens aan het adres van de heer Pot is hier zeer zeker op z'n plaats. BAL VAN HERWONNEN LEVENSKRACHT. Zaterdagavond zal io het café De Lindeboom van de heer G. Ouwerkerk „Herwonnen Levenskracht", de t.b.c.-be- strijdingsvereniging van de KAB, haar jaarlijks attractief bal organiseren. Het is algemeen bekend, dat deze aansavonden steeds zeer gezellig en ge animeerd zijn; het bestuur weet altijd voor de nodige attracties te zorgen en een genoeglijke sfeer te scheppen. Maar vooral wijzen we op dit bal, om het prachtige doel, dat er mee wordt gediend, de bestrijding namelijk van de t.o.c. Zeer heilzaam is het werk dat Her wonnen Levenskracht verricht, tallozen zijn al door deze instelling geholpen; ook in onze gemeente bewijst Herwonnen Levenskracht de gemeenschap zeer goe de diensten. Het zal daarom niet veel moeite kos- tcn het over z'n hart te verkrijgen, deze vereniging te steunen en zo mee te wer ken aan het schone werk der t.b.c.-be;- striiding, dat nog zo hard nodig blijft; en zeker zal dit niet veel moeite kosten, wanneer men die medewerking kan ver lenen, door een bal te bezoeken, waar van de gezelligheid reeds van te voren vast staat. Het bal van Zaterdagavond moge H. L. in staat stellen haar dienende taak nog beter te vervullen. EXCURSIES. De Stichting „Vakopleiding en Vak examens voor de Detailhandel in Schoe nen organiseert naar wij vernemen, de ze maand een drietal excursies naar het leder, en schoenencentrum Waalwijk. Op 7, 14 en 24 Februari a.s. zullen de leerlingen van de genoemde Stichting een bezoek brengen aan de Chroomlederfa- briek H. H. Jansen en de Timtur.Schoen- fabrieken. LEZING VEDEHOVA. Op Woensdag 16 Februari a.s. zal in Hotel Verwiel voor de leden en dona teurs van Vedehova, Kapitein van der Veer een lezing houden onder de titel: Avonturen van de Nederlandse Com mando's en Parachutisten in Oorlogstijd. AGENDA. Zondag 6 Februari, vergadering van de Nieuwe Spaarclub bij Co de Nijs. DE UITBREIDING VAN HET ZIEKENHUIS. De uitbreiding van het Sint Nicolaas- ziekenhuis is in volle gang, althans de werkzaamheden die uiteindelijk tot de trtbreiding zullen leiden, en die er voor alsnog op gericht zijn de mannen en vrouwen van het bejaardengesticht een nieuw onderkomen te verschaffen. Metdit nieuw onderkomen is men thans druk bezig. De mannen en vrou. men worden ondergebracht in twee nieu we barakken. De architect de heer A. van Stokkum ontwierp deze barakken, die door een speciale firma werden uit gevoerd. Op de fabriek wordt alles op maat gemaakt en hier hoeft men het maar in elkaar te schuiven en vast te zetten. Nadat de aannemer Kleijngeld, die met de fa. van Hulten-van Bladel ook de uit breiding van het ziekenhuis heeft aange nomen, de fundering had gelegd, begon men Maandag aan de eerste barak, en daar was Woensdag het dak al bijna op gelegd. Voor de tweede barak is de fundering ook al gelegd en ook die zal zo gauw mogelijk klaar zijn. Architect van Stokkum heeft bi) het ontwerpen van de nieuwe onderkomens er naar gestreefd alles zo vrolijk en zo gezellig mogelijk te maken. En zoals het zich thans laat aanzien, is hij hier zeer goed in geslaagd. Er zijn heel grote ra men in de barakken, speciaal in de zitr kamers voor de ouden van dagen; in iecere barak zijn een aantal toiletten, een ziekenkamer, een ruime wasgelegen heid, in de barak van de vrouwen is een kamer voor enkele zusters, en dan zijn er in beide barakken, ruime slaap vertrekken, waarin iedere „alkoof een eigen raam heeft. Er komt centrale verwarming in, zo- dcit de ouden van dagen ook warm wa ter bij de hand hebben, en het interieur zal geverfd worden in vrolijke kleuren. We hebben ook nog eens even geke ken in de vertrekken waarin de bejaar den thans zijn ondergebracht en we kun nen niet anders dan volmondig zeggen, dat het voor hen een geweldige vooruit gang betekent; alles is veel ruimer en lichter, en veel comfortabeler ook. Niet alleen het ziekenhuis, maar ook de ouden van dagen zullen dus met dc uitvoering van deze plannen zeer zijn gebaat. Zo gauw de oudjes hun nieuwe tehui zen kunnen betrekken en dat zal zijn ever ongeveer V/i week, kan men eigen,- lijk pas beginnen aan de verbouwing van de westelijke vleugel van het St. Tere- siagesticht tot ziekenhuis. Maar toch is men al bezig er de no- chge verandering in aan te brengen; een van de spreekkamers is men al aan het erbouwen tot röntgenkamer, men heeft Als u geregeld laxeermiddelen slikt. Is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink In de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daar na niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelük Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter s Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 55 a! trappen uitgebroken en gangen ver breed, kortom men is druk in de weer cm voor de streefdatum, dit is over on geveer 9 weken, de gehele uitbreiding van het ziekenhuis kant en klaar te heb ben. Deze gelegenheid wordt tevens te baat genomen, om niet alleen de verblijven voor de ouden van dagen en de zieken huisuitbreiding maar ook het hele kloos ter van de hard nodige centrale verwar ming te voorzien. Er wordt met voortvarendheid ge werkt en binnen afzienbare tijd dus, zul len de plannen werkelijkheid zijn gewor den en dat betekent dat het ziekenhuis efficiënter en op ruimere schaal kan wer ken, maar ook, dat de ouden van dagen een behuizing hebben gekregen, die meer aan de moderne wooneisen voldoet. MUSIS SACRUM ZIJ DIE MET LIEFDE SPELEN Nadat we twee weken geleden O. W. Fischer konden aankondigen in de prach tige film ,,So lange du da bist...", mo gen we nu weer de aandacht voor hem vragen als de hoofdrolspeler in de Duit se film „Zij die met liefde spelen..." (de veel poëtischere en betere Duitse titel luidt: „Ein Herz spielt falsch). Ditmaal ook weer een zeer opmerke lijke film, opmerkelijk vooral door het buitengewoon boeiende en indringende spel van deze Weense acteur, wiens filmcarrière heel veel goeds belooft. We zien hem in deze film als de ge derailleerde jonge man Peter van Boo- ven, door de oorlog volkomen ontspoord. Himaakt kennis met een niet knap maar goed meisje, dat gedoemd is te sterven. Om haar grote rijkdom neemt hij haar tot vrouw, in de hoop spoedig haar vermogen te zullen bezitten; het is eei: huwelijk louter uit berekening; maar dan blijkt dat deze jonge man aan lager wal, niet zo bedorven is als schijnt, dat hij ondanks alles nog een hart bezit. Hij gaat van het meisje houden, heel veel houden en alles stelt hij in het werk om de gevolgen van de slepende ziekte waaraan zij lijdt ongedaan te maken; het wordt een wedloop tegen de dood, en deze wedloop verliest hij. Het geld kan in genen dele het verlies goed ma ken dat hij door haar sterven heeft ge leden. Het is een film geworden, die we voor personen van 18 jaar en ouder, van harte kunnen aanbevelen. Een film die gelukkig weer eens uitsteekt boven de middenmaat van weinig zeggende avon turenfilms en die het leven, zoals het is weergeeft, in een boeiende opeenvolging van uitstekende filmbeelden. Ruth Leeuwerik en Gertrud Kückel- n-ann spelen met O. W. Fischer de hoofdrollen. u DE TWEE TORREANI'S. Deze film, die Maandag en Woens dag wordt gedraaid, brengt ons in de wereld, de bonte woelige wereld, waarin de variété-artisten leven. Erich Holsten, eens een succesvol trapezewerker, ontmoet de aan lager wal geraakte Torreani, die levenslang de ge vangenis in zal moeten; wanneer deze laatste verneemt, dat hij door de dood van zijn vader, eigenaar geworden is van een bekend variété-theater in Ber lijn, stelt hij Erich voor zijn naam aan te nemen en naar Berlijn te gaan, om daar eigenaar te worden van het Thea ter. Erich gaat en weet, dank zij de me dewerking vooral van een nichtje van Torreani,i het theater tot bloei te bren gen. Slechts een is er die weet dat hij niet de echte Torreani is, het is een Spaanse danseres. Plotseling echter duikt opeens weer Torreani zelf op, die met EEN BOEIEND FAR-WEST VERHAAL door PIKE NORTON WILL'S. 23) Dat was inderdaad juist. Het hoofdkwartier had de boodschap van de sheriff ontvangen en een troep mannen uitgezonden om eens poolshoogte te nemen. Zij hadden eerst navraag gedaan in Humbercity en waren daarna naar „Cupperfarm" gereden. Hun commandant, kolonel Black- burry, reed naar het kampvuur, ter wijl de rest op enige afstand wacht te. „Wie is de baas hier?" vroeg hij met een metaal-harde stem. Larry wees naar Buck: „Hij!" Een ogenblik keken de beide mannen elkaar aan. Dan sprong Blackburry uit het zadel en stapte op Buck af. „Verroest. Als ik het al niet ge dacht had jou hier te ontmoeten. Hoe is het er mee, kerel?" - Lachend schudde Buck de hem toegestoken hand. „Uitstekend, Black. Het is wel lang geleden, dat wij elkaar ontmoet hebben, is het nicf? geld dat Erich hem regelmatig stuurde uit de gevangenis is gekomen. Hij wordt gedood; en de vraag wie de dader is, overheerst het overige ge deelte van deze film, die toegankelijk is voor personen boven 18 jaar. LUXOR-THEATER DE VOGELVRIJEN. Ook in Luxor komt van Vrijdag tot en met Zondag een zeer opmerkelijke film die we iedereen die van een werke lijk goede film houdt zeer warm aanbe velen. Het is de Braziliaanse film „O Can- gaceitro (De Vogelvrijen), zij vertelt in een fascinerende beeldentaal, geïllus treerd door boeiende en opwindende mu ziek van een sterke Braziliaanse bende onder aanvoering van Galdina. Rij een overval op een dorp neemt hij de schone jonge onderwijzeres Olivia als giizelaarster mee. Theodoro, Galdino's vriend en rechterhand, een ontwikkelde jonge man, die een goede opvoeding ge noot, maar door een incident met de politie zich gedwongen voelde zich bij de bende aan te sluiten, deze Theodoro komt onder de indruk van de schoon heid van het meisje en vlucht met haar. Galdinos woede kent geen grenzen; er vclgt een spannende achtervolging, waar bij de woeste bendeleider niets en nie. mand spaart. Eindelijk zijn ze op het spoor gekomen van de man en de vrouw, die elkaar hun liefde hebben bekend; Theodoro echter kan niet met Olivia het land uit vluchten, omdat hij zijn geboortegrond niet wil verlaten; hij laat haar naar het dorp terugkeren en beschermt haar tegen de bandieten tot zij in veiligheid is. De overmacht over meestert hem; het bandietenmeisje Maria dat hij verstiet dringt aan op een stren ge straf, maar Galdino, die zwaar ge wond is door Theodoro geeft hem nog een kans; een kans die echter zo klein is. dat Theodoro ze niet kan grijpen, beiden sterven, blij dit op Braziliaanse grond te kunnen doen. Deze korte samenvatting is niet in staat het boeiende, aangrijpende film werk ook maar enigszins zijn deel te geven; daarom kunnen we niet beter coen dan U aan te raden, deze film niet ongezien te laten. Toegang 18 jaar. WANDA DE ZONDARES. De zelfmoord van zijn vrouw laadt verdenkingen op een Marine-officier die zich genoodzaakt ziet zijn ontslag te nemen. Hij gaat naar Afrika, komt vol komen, na tijdens de oorlog geïnterneerd te zijn geweest, berooid in Italië terug, waar hij ontdekt, dat de moeder van zijn vrouw zijn zoon volkomen tegen hem heeft opgezet. .Hij vindt troost bij een meisje van de süaat, die hem enig geld geeft; met dit geld wint hij bij het spelen een grote som die hem in staat stelt een scheep- bouwkundig bureau te openen. Wanda en de officier kunnen niet meer buiten elkaar, maar de kringen waarin hij weer komt te verkeren blijven zijn vrouw op haar afkomst aanzien, en als blijkt, dat ziin zoon niet toegelaten wordt tot de marine, omdat er een smet kleeft op zijn vaders naam, verlaat Wanda hen om bun toekomst niet in de weg te staan. Dan besluit de ex-officier zijn naam te zuiveren door de toedracht van de zelf moord van zijn eerste vrouw, die hem alleen bekend was, te vertellen, en dan volgt een volkomen rehabilitatie. Deze film moet onvolwassen personen ontraden worden. BEVRIJDINGSFEESTEN TE VLIJMEN. Er is vrijwel niemand in Nederlan die de organisatie van de volksfeest* in handen zou willen leggen van c overheid, b.v. op de wijze, zoals dit i sommige totalitair.geregeerde landen ce schiedt. Toch groeit in vele kringen van ons volk het bewustzijn, dat er bepaalde hoogtij-dagen zijn in het leven van een vrije en zelfstandige natie, waarop men gezamenlijk zijn gemeenschapsgevoel to: uitdrukking wil brengen en zijn levens vreugde wil uiten. Het feest heeft een belangrijke functie te vervullen en juist in een tijd als deze. waarin vele tegenstellingen op nationaa ea internationaal gebied aan de da; treden, is het goed, op bepaalde momen ten het saamhorigheidsgevoel van onj volk krachtig en zuiver te laten beleven Dat de overheid hier met volledig* inschakeling van het particulier initiatie) een belangrijke stimulerende taal heeft, staat wel vast. Een goed volksfeest versterkt de le. vensmoed van de afzonderlijke deelne mers. Maar dan moet dit feest méér zij: dan een massa-bijeenkomst met een „vei toning". Aan een waarlijk feest moeten alle werkelijk deel hebben. Naar mijn steil ge overtuiging kan de grote en rijke er varing, die in het bijzonder door de or ganisaties in ons land zijn opgedaa: t.a.v. een stijlvolle feestviering, grot* diensten bewijzen. Ik meen goed te doen, op dit initiatie: llw aandacht te vestigen. Juist op groni var. het feit, dat men in de verschillende streken van ons land de behoefte ge. voelt om de dag van de nationale be. vrijding op verantwoorde wijze te vieren, maar bij gebrek aan mogelijkheden, co mité, materiaal en goede voorlichting nauwelijks tot behoorlijke resultaten in staat was, geloven wij met deze feest dagen, waarop aan verschillende uitin gen van de volkscultuur, zoals, leken, spel, volkszang, organisatie van gecos tumeerde fccstgroepem versieringskutv e.d. aandacht wordt geschonken, grote bijdrage te kunnen leveren om t- nationaal feestbetoon op een hoger pk te plaatsen. Ik zal het op hoge prijs stellen, wan- reer de plaatselijke overheden aan mo gelijke initiatieven, genomen door de particuliere verenigingen, krachtig steun verlenen. In verscheidene plaatsen worden met de bevrijding festiviteiten georganiseerd, de ene plaats wat bescheidener dan dc andere, maar Vlijmen is toch wel te be scheiden. Zouden er dan niet enkele mensen zijn, die de komende maanden, wanneer het Bevrijdingsdag is iets willen onderne men, dat die dag niet zo stil verloopt zoals onze Koninginnedag (30 April). Zou het al niet een hele vooruitgang zijn als bijvoorbeeld s morgens de schoolkinderen zouden optrekken achter de harmonie en op het Plein of voor het Raadhuis gezamelijk enige vader landse liederen zouden zingen. Zou de schooljeugd 't niet meer waar deren als er 's middags een schoolvoet- baltournooi werd gehouden. Zou een concert van onze harmonie 's avonds niet in de maak vallen bij de Vlijmense bevolking. Moge deze regel critiek aanleiding zijn, dar er op 5 Mei, Bevrijdingsdag, in Vlij men grote feesten zullen worden geor ganiseerd. Is Vlijmen dan geen deel van 't land, waarover H, M. Koningin Juliana regeer

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 8