TOlWYin SdMftfHn keent de qntepJl Waalwijkse en Langsiraaise Courant politiek zin? Voorjaars jumpers Vesten ned. herv. kerk waalwijk Heeft Katholieke VHïJDAG It FEBRUARI 1955 Ultferw Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieleo Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO Wi HET ZUIDEN 79» JAARGANG No. If Abonnement 19 cent per week 2.48 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTBAAT 205. WAALWIJK - TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" ZONDAGSDIENST 20 Februari 1955 Arts: Dr Langemeijer Apotheek: Geers. Zondag 20 Februari 1955 10 uur: Ds. v. d. Akker van Den Bosch. I HERDENKINGSFEESTEN 5 MEI. Zoals bekend, wordt er in den lande naar gestreeld om op 5 Mei a.s. op zeer feestelijke wijze het teit te herdenken dat geheel Nederland 10 jaar geleden werd bevrijd. Door overleg tussen het bestuur van Waalwijks Belang, dat steeds de her denkingsfeesten organiseerde en t <-en- traal Oranje-comité, is men tot de over tuiging gekomen, dat ditmaal een ïjzon- der feest een bijzondere organisatie ver eist en daartoe heeft men het volgende centraal comité samengesteld, dat de plaatselijke viering van de bevrijdingsdag 1955 zal hebben voor te bereiden Voorzitter: burgemeester J. L f. M. Teijssen; secretaris: J. A. F. de Kort: le den: de voorzitters der Oranje-comite s de heren G. F. Couwenberg, M. F. M. van Gurp. A. Schreerman en A. J van Seters: het dagelijks bestuur van Waal wijks Belang de heren J. Timmermans, H. Hoffmans. J. Tielen en N. van Loon en voorts de heren Koos Bergmans. M. van der Heijden, J. Wildeman en M. G. van Zeist. De heer Theo van Delft moest wegens langdurige uitstedigheid, voor een functie bedanken. Besloten werd de kinder-aubade, die steeds gehouden wordt op Koninginne- verjaardag, ditmaal om tal van redenen te verschuiven naar 5 Mei, terwijl op 30 April voor de kinderen andere attracties zullen worden gevormd en ook de avondfestiviteiten in de afdelingen die cag gewoon zullen doorgaan. Het programma voor 5 Mei werd voorlopig als volgt saamgesteld 8 uur: Proclamatie door herauten op verscheidene plaatsen der gemeente. 9 uur: Kerkelijke dankdiensten. 10,30 uur: Kinder-aubade, met toe spraak van de burgemeester. 2,30 uur: Optocht door de gemeente. 7,30 uur: Concerten. 9 uurTaptoe. Na afloop Bal-Champêtre. Met het oog op de stimulering en voorbereiding van de optocht en om de deelname zo groot en de uitbeelding zo goed mogelijk te doen zijn, werfl een af zonderlijk sub-comité ingesteld voor de optocht, bestaande uit de heren: Koos Bergmans, voorzitter: Broeder Romualdus én Willem van der Mee, Centrum: G. Couwenberg en M. G. van Zeist, v.m. Besoijen; A. Scheerman en A. Smits, v.m. Baardwijk: A. van Seters en A. Hendriks, St Antonius. EEN PRACHTIG PRODUCT UIT HET SCHOENENLAND. FA. C. HENDRIKS EN ZN. GAAT ITALIË VERRASSEN. Dezer dagen riep ons de Heer H. Hen driks, directeur van de fa. C. Hendriks en Zn., de bekende vervaardigster van perfect schoeisel, bij zich, om, zoals hij zei, ons iets heel bijzonders te laten zien. En terwijl we gingen dachten we aan de vermaarde pauwe-schoen van de SLEM, dat artistieke product van een vakmanschap, waarvoor geen onmoge lijkheden schijnen te bestaan; we zouden nu wel weer een dergelijk kunstwerk te zien krijgen, dachten we. We kregen inderdaad een kunstwerk te zien, maar hoe heel anders was dit dan we ons hadden voorgesteld. We zagen een schoen, een muil-san- da'et: maar we zagen ook nog heel veel meer. Deze fraaie schoen stond te prijk in een zonnig Hollands Landschap: hij was een deel van dat landschap geworden, alsof de ontwerper- en maker van dit fraaie tafereel tot uitdrukking had willen brengen de hechte verbondenheid van Nederland met zijn befaamde schoenin dustrie, én het geheel eigen, typisch Ne derlandse karakter van de schoen die het product is van deze, ook buiten de grenzen steeds groter bekendheid krij gende industrie. Het meest frapperende echter van heel dit tableau is het feit, dat het helemaal vervaardigd is uit kleine reepjes leer van ongeveer 'n halve centimeter breedte in diverse kleuren. Met dit materiaal en met behulp van pincet en lijmpot heeft de modeleur van dt fa. Hendriks, de heer A. van de Leur ia meer dan 400 werkuren dit fraaie werkstuk gewrocht. We zien een vriendelijke kleine boer- oeri) met schuur, de witte gevel is be- met rozen> die ge zo zoudt plukken; daar ligt een korenveld goud te blakeren in de zon en hel rode wilde papavers en diep blauwe korenbloemen steken fel af tegen dit goud blonde ko ren: in een wiel spiegelt zich de blauwe «emel, er drijven waterlelies op het rim pelloze vlak en er rondheen staat het wuivende riet en de lissen die doorbui gen onder hun zware pluimen. Grillige heesters staan er en voor het boerde rijke is er een perk met veel kleu rige tulpen. En over dit alles wappert de rood- wit-blauwe vlag en in dit zomerse Hol landse tafereel staat de sierlijke lichte sandalet van Hendriks, met op de neus een kleine, fiere Hollandse molen, met draaiende wieken, en beide, vlag en schoen, zijn de symbolen van Nederland cn zijn nijverheid, beide zijn de voorwer pen, die fier uitgedragen zullen worden tot over de grenzen. Dat is immers de bedoeling van dit tableau: op 12 Maart begint de grote internationale schoenententoonstelling in Bclogna, in Italië, en daar zal dit werk stuk van geduldig artistiek leer-vakman- schap Nederland op een even fraaie, als deugdelijke en efficiënte wijze vertegen woordigen. Dit is wat anders, dan pofbroeken en klompen; dit is even Nederlands niette min, als het getuigt van het zeer groot en smaakvol vakmanschap, het kenmerk van de Nederlandse schoenindustrie, van de Langstraatse schoenindustrie, zoals die haar schoonste producten mede ver vaardigd weet op de fabriek van de fa. C. Hendriks en Zn., wier directie en vooral wier modeleur, dit „schoenen- schilderij'' tot grote eer strekt. Wanneer het werkstuk zijn werk zal hebben gedaan in Italië, wanneer het in het eigen land bewonderd zal zijn door tallozen, zal het ten toon gesteld wor den in het Oudkeidkundig Museum voor de Schoen- en Lederindustrie te Waal wijk, als een opmerkelijk curiosum, maar ook als een bewijs van de liefde voor het leer en het edele, alleen uit deze grondstof deugdelijk te maken product, de schoen, welke liefde hier gelukkig nog levend en echt is. HET MIDDENSTANSONDER- WIJS IN DE BELANGSTELLING VAN DE MIDDENSTAND. Speciaal van de zijde van de jonge Middenstand was er 'n goe de belangstelling' voor de leden vergadering, die de afd. Waalwijk van de R.K. Middenstand Woens dagavond in Hotel Verwiel beleg de, en de waarnemend voorzitter, de heer H. van Mil voorzit er Meys was wegens ziekte verhin derd sprak hier zijn grote vol doening' over uit en verwelkomde hen graag, evenals de heer H. van Well, economisch adviseur van de afdeling, die deze avond zijn serie causerieën over de Middenstands nota zou voortzetten. Nadat de notulen door secretaris v. Drunen waren voorgelezen, deel de de voorzit er mee, dat het be tuur van de afdeling een bespre king had gehad met het afdelings bestuur van de Katholieke Volks partij en de besturen der andere standsorganisaiies, over de Blik semactie op 10 Maart a.s., waaraan het bes uur van de Middenstand zijn volle medewerking had toege zegd. Het bestuurslid, de heer v. Os, die tevens zetelde in het bestuur van de KVP, nam graag de hem ge boden gelegenheid le baat om iets meer te zeggen van deze actie en haar groot belang voor de katho lieke politieke eenheid. Tijdens deze vergadering gaven zich reeds enkele leden op, die aan deze Bliksemactie, die een mini mum aan werk en tijd vraagt, mits er voldoende medewerkers zijn, wilden meewerken. Ten aanzien van de grote Rheu- nia-loterij zei de voorzitter, dat de RKJMV in letterlijke zin de lakens uit zou delen. De deelnemende middens'anders hoefden slechts op te geven hoeveel lakentjes zij wens ten en deze zouden bezorgd en af gerekend worden door de jonge middenstanders; 8% van de kost prijs der loten, was bepaald, zou ten goede komen aan de verkopen de middenstander; hel bestuur echter stelde voor dit bedrag be schikbaar te stellen voor de kas van de KJMV en alle aanwezige le den konden zich hiermee accoord verklaren. De heer v. Well kwam dan te spreken aan de hand van de Mid denstandsnota over het Midden- s'andsonderwys. Hij sprak over 't Middenstanddiploma dat men reeds vanaf 1906 in het Zuiden kende i (het z.g'. Hanze-diploma), en waar van het in 1937 officiële midden standsdiploma heel veel had over genomen. Jaarlijks legden ongeveer 20.000 oude en jonge mensen het j middens andsexamen af en de heer v. Well drukte de aanwezigen op het hart, de waarde van dit diplo ma zeker niet le onderschatten; de ontwikkeling van de middenstand t in zijn geheel was er beduidend groter door geworden. Het bleef echter een zeer beperkte opleiding, een opleiding die veel beter gege- ven zou kunnen worden in dag- I scholen, en dan uitges'rekt over enkele jaren; jammer genoeg kon I de voorzitter van de aid. Waalwijk I niet zo royaal zijn als die van j Eindhoven, die enige tijd geleden I een Middenstandsdagschool kon aankondigen. Sprekend over het belang van een goede middenstandsopleiding, waarschuwde de heer v. Well met klem tegen de gruwelijke oplich terijen die er op dit gebied wer den gepleegd en waar ieder jaar nog duizenden invlogen. Zo'n om vang namen deze bedriegerijen aan dat het in de omgeving van Den Bosch was voorgekomen, dat er vanaf de preeksioel gewaarschuwd moest worden tegen de colpor.eurs van deze 2.g. cursussen. Hij vond het jammer, dat men in een zo korte tijd het Middenstands diploma haaide; de opzet van de Vestigingswet was een 3-jarige op leiding, maar door de concurrentie van ue wilde opleidingen hadden ook de erkende en gesubsidiëerde cursussen hun opleiding moeten bekor en. De heer v. Well sprak ook over de Handelsavondscholen, met name de gesubsidiëerde, zoals er in Waalwijk een was, die ook voor kantoor opleidden en waar van de driejarige cursus de leer lingen ook hei middenstandsdiplo ma gaf. Op het moment stond de mid- densiandsopleiding in het brand punt van de belangstelling; de z.g. commissie Jansen bes udeerde nieuwe mogelijkheden voor dit on derwijs en nieuwe vormen van al gemene subsidiëring. Het advies van deze commisse zou zijn over het hele land 2-jarige gesubsidiëer de cursussen te organiseren, het examen ie laten vervallen, en deze cursussen te laten volgen door voortgezette cursussen, zoals men hier al gekend had in de VOMIO- cursus. De vakopleiding, waaraan spre ker ook de nodige aandacht wijd de, gaf nog meer moeilijkheden, omda: een groot gedeelte van deze opleiding' schriftelijk moest gebeu ren. Op deze uiteenzetting volgde een vruchtbare geanimeerde bespre king en de heer van Mil kon de economische adviseur namens de aanwezigen hartelijk danken; trou wens, zei hij, heel Waalwijk is U dank verschuldigd voor de wijze waarop U hier het Middenstands- onderwijs leidt. Er was nog de gebruikelijke ver loting met een zeer verheugende en verrassende uLslag; enkele perso nen vroegen nog het een en ander toen de rondvraag aan de orde-was en loen kon de voorzitter, op een vergevorderd uur, de vergadering sluiten. En mogen wij nu de waarnemend voorzitter een compliment maken voor de zeer prettige wijze waarop hij de vergadering leidde? VEDEHOVA. Voor de leden van de verenignig van studerenden aan de Middelba re Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie VEDEHOVA hield Woensdagavond in de ach.erzaal van Hotel Verwiel, de heer van der Veer, kapitein van het Garderegi ment der Jagers, een causerie over de „Avonluren van de Nederland se Commando's en Parachutisten in oorlogstijd". Ook thans, evenals reeds enige keren bij de oudstrij ders, had de spreker 'n zeer aan dachtig gehoor. DE DUIZENDSTE BABY Zuster L. Smeele verwacht haar duizendste baby! Misschien is dit bijzonder borelingske er al, wan neer U dit leest. Hoe het zij, we vonden het feit te belangrijk om er niet reeds enige aandacht aan te besteden. Zuster Smeele, de sympathieke en algemeen geziene verloskundi ge hielp dezer dagen de 999e baby in haar Waalwijkse praktijk ter we reld. Acht jaren is Zuster Smeele nu in Waalwijk werkzaam als ver loskundige, speciaal in dienst van de ziekenfondsen, maar ook bij particulieren heeft zij reeds me nigmaal haar mooie werk verricht. Duizend baby's, wanneer U even goed dit getal tot U laai doordrin gen, krijgt U ongetwijfeld een in druk van het ontze.tend belang rijke en ontzettend goede werk dat deze verloskundige hier reeds ver richt heeft. En daarom past het ons, haar, uit naam van heel de Waalwijkse gemeenschap, hulde te brengen voor het werk da', zij heeft verricht en vooral voor de manier waarop zij dit heeft gedaan; haar voor de toekomst een blijvende vreugde en ambitie te wensen in haar werk, want hiermee zal ook de Waalwijk se gemeenschap grotelijks gebaat zijn. MATINÉE HARMONIE ST CRISPIJN. A.s. Zondag om kwart over twaalf zal, zoals uit achterstaande adver tentie blijkt, de Harmonie St Cris- pijn een matinée geven in „Musis Sacrum", bij gelegenheid van Vas tenavond. Aan dit matinée, waar voor een grote belangstelling wordt verwacht, zal medewerking worden verleend door 't „Waalwijks Blaas- trio" bestaande uit de heren Wim Stokwielder, hobo, Henk Stokwiel- der, fagot, en Jan van den Avoird, clarinet. Het programma biedt een rijke verscheidenheid aan schone wer ken en zal zeer zeker in staat zijn het publiek een uurtje te doen ge nieten. De uitvoerenden hebben recht op ieders belangstelling en we twijfe len er dan ook niet aan of velen zullen naar dit gratis matinée gaan horen, om zichzelf er van te over tuigen in hoe korte tijd de Waal wijkse harmonie St Crispijn is ge groeid tot een ensemble dat er in alle opzichten zijn mag en dat de volledige steun en belangstelling van heel Waalwijk waardig is. De volgende werken zullen wor den uitgevoerd: JubelKlönge, Mars E. Eebel; EUinore, Ouverture, Piet Stal- meyer; Ballet des Roses, F. Menichetti; Pace e Lavoro, Ouverture van G. Mantegazzi. Pauze. Divertimento no. 1 K.V., 229 W. A. Mozart; de delen zijn: Allegro, Menuetto, Adagio, Menuetto en Allegro, uit te voeren door „Waalwijks Blaastrio"; Concertino, solo voor clarinet si b (opus 26) C. M. von Weber, door de clarinettist Nol van den Avoird, die met dit werk de eerste prijs wist te behalen; Pastorale uit de Sonate opus 166 voor hobo van C. Saint-Saëns, door de hoboïst Wim Stokwielder. De solisten worden begeleid door de heer Jo Verhoeven. Tenslotte speelt de Harmonie onder leiding van haar dirigent, de heer G. Duy- velaar: ties z\jn van meer dan gewone om vang, terwijl het supportersbestuur ook nu weer voor ie s geheel nieuws heefi gezorgd. Het zal n.l. dit jaar een heus bal masqué wor den, daar het geoorloofd is dit maal gemaskerd te zijn, wat de stemming ten zeerste zal verhogen en deze ten top gevoerd zal wor den ajs om half 1 het gro e demas qué plaa.s heefi. Een onpartijdige jury zal daarna uitspraak doen en de prijzen uitreiken. We vertrouwen dat allen weer hun uiterste best zullen doen om alles in gepaste vreugde en goede orde te doen verlopen, opdai het een carnavalsfeest worden zal WSC waardig. j CARNAVAL IN WAALWIJK. i Ook in onze gemeente zal tijdens de Vastenavonddagen het nodige vertier te vinden zijn Zoals uit de in dit nummer voorkomende adver tentie blijkt, zullen er bals zijn in Hotel Verwiel (o.a. van verschillen de verenigingen), in de Gecroonde Leersse, de zaal van de heer Ko de Nijs, en in het café van de Heer L. v. Cromvoirt aan het Hoogeinde. Er zullen in deze gelegenheden heel wat beentjes van de vloer gaan en aan gezelligheid zal het er zeker niet ontbreken. Ouverture lm Italienischen Style, Fr. Schubert; Ernst August, Mars van H. Blan kenburg. We wensen de Harmonie St Cris pijn veel succes en de vele belang stellenden een r>rettig matinée. VISSCHERSLUST. Wegens een gerezen kweslie, aan welker oplossing wordt gewerkt, maakt het bestuur bekend dat het aan de leden is verboden anders dan met de gewone hengel te vis sen in het wa'.er genoemd als punt 5 op de verstrekte vergunning. Aangezien dit water „openbaar water" is in de zin der wet, mag er wel, doch uitsluitend met de gewone hengel worden gevist. Snoek- en sleephengel, alsmede de peur, is dus voorlopig niet toe ges aan. Nader bericht volgt op de algemene vergadering in Maart a.s. IN BAARDWIJK KOMT DE KLAP OP DE VUURPIJL! Nou ja, de klap op de vuurpijl, er komen geen vuurpijlen aan te pas. Wat komt er dan in Baard wijk, vraagt U zich af. Dat is gauw verteld. De opgewekie roffels en 't vrolijke bazuingeschal van de Ka- jo ters-Drumband. Met een vrolijke mars (als de weersomstandigheden dit toelaten) hoopt zy a.s. Zater dag de laatste otoot, dus de klap op de vuurpijl van haar zo grootse donateursactie, in Baardwijk uit te voeren. De allerlaatste stoot is het eigenlyk nog niet, want de weer daaropvolgend worden alle adres sen waar onze drummers nog eens een bezoek moesten brengen om die mensen in te schrijven, be zocht en dan is de gro'e dona teursactie voor 1955 voltooid. Grote actie? Ja zeker! In elke wijk, in elke straat, waar onze jongens aanklopten, steeg 't aantal donateurs ver boven het aantal van 1954. In Besoyen, waar de Drumband twee weken geleden was, steeg het aantal donateurs byna met 50. Een groot succes dus. En in Baardwijk hopen zij het suc ces a.s. Zaterdag voort te zetten. Iedereen weet wat de Kajotters Drumband is. In Baardwijk vooral, want iedere Zondag' horen ze daar het doffe dreunen der vele trom men, die daar Zondags repeteren. De Kajotters Drumband hoopt ook dit jaar in deze parochie di verse gelegenheden op te luisteren. Een is er al vastgesteld. Als het (St. Clemenshuis?) feestelijk her opend wordt, zal de Drumband van de party zyn en de prachtige sporlmarsen welke zy nu instude ren, 'en gehore brengen. Dit jaar zal Baardwijk weer kunnen reke nen op de Drumband. Ende Drumband rekent ook op U! Als zij a.s. Zaterdag U bezoeken, stelt hen dan niet teleur, maar geef U spon taan op als donateur van dit vro lijke corps. HET CARNAVALSFEEST VAN W. S. C. Traditiegetrouw heeft de Sup portersvereniging van WSC ook dit jaar weer een Carnavalsfeest georganiseerd, dat weer bijzonder schijnt te zullen slagen. De avond wordt gehouden in Hotel De Twee Kolommen en wel op Zondag 20 Februari. De gehele WSC-familie maakt zich al op om weer zo prach'ig en origineel mogelijk ge- costumeerd op de dansvloer te verschijnen om te kampen om de werkelijk prachtige prijzen die zo wel voor groepen als paren of voor personen alleen beschikbaar zijn gesteld, zowel in geld als in natura. Er zullen ook nog andere attrac- OPLICHTSTER. Dezer dagen verscheen een be richt in de dagbladen, dat een Haarlemse coupeuse was ingeslo ten wegens het plegen van oplich terij; de dame ging het land af om zielijes ie winnen voor een cursus die opleidde tot lerares-coupeuse; de discipelen konden na enkele maanden examen doen, waarvoor nog eens een bedrag beiaald moest worden, en dan kregen ze een „di ploma", dat volkomen waardeloos was. Een Waalwijkse familie, waar 'n dergelijke dame ook op bezoek ge weest was, kreeg argwaon hij het lezen van dit bericht en s.elde zich in verbinding met de politie. Deze familie bleek inderdaad be zoek le hebben gehad van de be wuste dame, die hen had opgelicht voor een behoorlijk bedrag, met de schone belofte dat de dochters binnen enkele maanden lerares zouden zijn en hier dan zelf een cursus konden geven, daar zou de dame wel voor zorgen. Men is bedrogen uitgekomen en moet nu maar afwach.en of men nog iets van zijn geld terugziet. In elk geval een waarschuwing voor de anderen! NOG EEN WAARSCHUWING. Een waarschuwing is ook op z'n plaats legen de praktijken van sommige handelaren die langs de deur komen venten met tapijten, coupons e.d. Dezer dagen namelijk boden en kele mannen 5 coupons dames- en heren stof aan voor 150.-, de stof kwam uit Zwitserland, zeiden ze, van die en die beroemde fabriek. Ze kwamen echter in het hol van de leeuw, toen ze aanbelden hij een hier ter plaatse wonende Zwitserse familie, waar ze ook hetzelfde verhaal opdisten. Nu gaf het geval dat de broer van de heer des huizes werkzaam was op de fabriek waarvan de stof afkomstig heel.e te zyn, en al heel gauw kwam men er achter dat hel ver haal volkomen was gefantaseerd en dat de stof van heel wat mindere kwaliteit was. De vyf coupons ver tegenwoordigden een waarde van ongeveer 80. De politie kan hier weinig tegen doen; de mensen zien immers wat hun aangeboden wordt en willen ze hier de gevraagde prijs voor ge ven, dan moeien ze dat zelf weten, maar in de meeste gevallen komen ze bedrogen uit. AANRIJDINGEN. Dinsdag om 11 uur was er op het Laageinde een aanrijding tussen twee luxe wagens, bestuurd door B. uit Den Bosch en H. uit Vught. Bei de wagens reden in de richting van 't Centrum. Plotseling veranderde B. van richting, toen hij links een dam in wilde rijden, op het moment dat H. passeerde; deze remde nog af, maar slipte eij zodoende kwamen beide wagens met elkaar in aanra king met als gevolg lichte materiële schade. Op diezelfde dag om 5 uur was er een aanrijding op het kruispunt WesteindeBesoyensestraat tussen de luxe wagen van C. uit Tilburg en de bestelauto van W. uit Dor drecht. De eerste twijfelde, vanuit het Oosten komend, welke richting hij in zou slaan en kwam in bot sing met de uit de richting Waspik komende andere wagen. Hierbij speelde de gladheid van de weg ook nog een rol. Beide wagens werden beschadigd, de bestelauto zodanig, dat hij moest worden weggesleept. Deze vraag is al vaak gesteld en be antwoord en de argumentering daarbij Is zo voor de hand uggend zou men zeggen dat ieder die gemakkelijk zelf kan vinden. Zolang men echter aan het bevestigend antwoord niet een persoon lijke consequent verbindt, blijlt er aan leiding tot nieuwe overpeinzing. Zodra men zich heelt weten los te ma ken van enige vooroordelen en ervan overtuigd geraakt is, dat de politiek niet betekent bet najagen van persoonlijke of groepsbelangen, maar gericht is op het welzijn van de gehele gemeenschap, dan is bet onmiddellijk duidelijk, dat het van overwegend belang is voor de richting bepaling van de staatkunde, wat men onder w e 1 z ij n verstaat. Iemand die aanneemt, dat met de dood alles eindigt, zal voor het welzijn der mensen iets anders zoeken, dan iemand die in een eeuwigheid van loon of straf geloott. ieders overtuiging is bepalend voor de vraag, hoe hij de inrichting der samenleving wenst: ook de katholieke beginselen hebben hun consequenties voor de ordening der samenleving. De taak der katholieke politiek, deze begin selen tot gelding te brengen, is derhalve een reële. Wanneer het doorvoeren der katho lieke beginselen in de ordening der sa menleving de taak van onze staatkunde is, dan is zij tevens een machtig middel tot kerstening van de wereld. En dit nu is de taak van ieder katholiek hem op gelegd, toen hij het bevel kreeg het zout der aarde en het licht der wereld te zijn. Steun te geven aan dit streven mag ieder als plicht voelen. Zowel op binnen- als buitenlands terrein der politiek, zijn er talrijke voor beelden te vinden, waarbij de principiële standpunt bepalend, doorslaggevend is voor de keuze van de weg, waarlangs men oe problemen tot een oplossing zal proberen te brengen. De waarde die men toekent aan het particuliere bezit, zal bepalend zijn voor de vraag of er ge socialiseerd zal worden of niet: de op vattingen omtrent gezin en gezinsleven geven richting aan het bouw beleid: be vordering van openbaar of bijzonder onderwijs, geestelijke verzorging van mi litairen; bevordering en financiering van cultureel leven vormen evenzovele pro blemen waarvan de practische oplossing op een principiële grondslag rust. Bijna alle problemen van nationale aard liggen bij de tegenwoordige verhou dingen ook in het internationale vlak. Daarbij komen er dan nog enige van bijzondere aard, zoals b.v. de gezamen lijke ontwikkeling van de achtergebleven gebieden: de vraag of de missie in de toekomst zijn kans behoudt, zal mede be antwoord worden door het feit of de ka tholieken zich in de boven-nationale en internationale organen zullen kunnen la ten gelden of niet. Niet ieder hoeft zich geroepen te voe len tot grote politieke activiteit, maar het minste wat van ieder gevraagd kan worden, is belangstelling, sympathie en financiële steun. Alleen als de katho lieken deze eensgezinde offervaardigheid weten op te brengen, zullen zij met suc ces kunnen deelnemen aan de worsteling der ideën van onze tijd en naarmate de eensgezindheid groter en de offervaar digheid spontaner is, zal het succes ze kerder zijn. WORDT DAAROM 10 MAART LID VAN DE KATHOLIEKE VOLKS PARTIJ. Voor en 5 7 AHTOM/USSr* AGENDA WAALWIJKS ORKEST. Heden(Vrijdag)avond om half 8 het volledig Orkest in Hotel Ver wiel. Zondag om 11 uur het volledig Orkest met de Liedertafel „Oefe ning en Vermaak" in zaal Thalia. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antonius, zv. A. van d« Nieuwegiessen-Molegraaf; Antonia J. J., dv. A. M. v. Schaijk-Moonen; Theodorus P. J., zv. J. G. v. Drunen- v. Rijen; Cornelis M., zv. H. Sleen- hoff-de Munnik; Johanna M. C., dv. M. J. Zijlmans-Vermeulen. Overleden: Maria A. J. Luijben, 77 j., wed. van A. v. Velthoven; Jo hannes C. v. d. Aa 80 j., echtg. van E. Duijsters. Huw.-aangiften: J. A. A. Korthout 29 j. en G. J. Snoeren 25 j., beiden te Waalwijk. Gehuwd: H. v. d. Schans 29 j. te Loonopzand en C. C. Keetels 24 j. te Waalwijk; S J. Altenburg 25 j. te 's-Bosch en C. C. v. Boekei 21 j. te Waalwijk. Ingekomen: H. A. Stevens van Den Haag; E. E. de Hart van Dru-

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 3