vastenavond ïrta a! I Wijde Wereld Waalwijkse en Langsiraaise (Courant Een bron van geluk PRINSES MARIA CHRISTINA: ORANJE-BENJAMIN. UIT DE Zo gaat het in België -J Uitgever WaalwSkse Stoomdrukken) Antoon Tielen 7te JAARGANG No. 15 Abonnement 19 cent per week 2.48 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs Hoofdredacteur jan tielen Dit blad verschijnt 2 Ir^KAAT 205. WAALWIJK 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux .^rSSumvfn^amavalwerd rtEÏÏ*»* de vlejmg^ Van- Als Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen en Rheumatische scheuten doar Uw leden gaan... VRIJDAG 18 FEBRUARI 1955 DE ECHO VM HEI ZUIDEN van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL - TEL. 2002. OPGERICHT 1878 - TELEGR.-ADRES „ECHO" het onbezorgde feest weinig n. dan zal men atn de lcut en het P ders denken dan aan man, zier, dan de de scepter, nen in rif Gezichten schuil achter ver- dan gaan de gez.c de benen vormende ma elende dans. of in de vloer in een een uitbundige k°sP trekken dan 1 vermakelijke kledij en daarmee alle n meest willen zij tonen. - k het se- j, het zorgen en het werte rieus zijn, voor ciag, gedaan gen Ze gaan dat het leven van en het werken, hei enkele dagen heeft de lof der zotheid zln- Het is niet aan on, gel^ deed, de Lof der Zothe d tMP d noch, gelijk Anton van Onmkerken Carnaval te gaan verdedigen- tcnavond geen verdedigiing r.een heeft men zie ver prjncipes moest zijn dat men P met huldigt, die zich jmoedijkverdr het dragen van de zotsk p die feit, dat "f t,,deHadaag e vasten vooraf- de grote of veertigdaagse k stre wn. in de Brabant ken van ons lan WOrdt gevierd en Lintburg vastenavond ™r«d«hel4 vrolijke, maar <W=s,e v»n car. VTeC Braban«e a«de9n, althans naval; in de heeJ Limburg in de meeste, e J sfeest, dat wil Carnav^ em e .peelt zich dan af in bepaalde, vaak ge- - loten kringen, in de huisgezinnen, in de balzalen. Zoals bijvoorbeeld in onze stre ken, met uitzondering van Den Bosch en Vlijmen, waar we niet de openbare uit bundigheid kennen, geen grote hospar- tijen, carnavalsoptochten maar waar we tóch wel in bepaalde millieus, in bepaal de gelegenheden een behoorlijke uitge a ter.heid kunnen aantreffen. wordt een Witte Kruis- poeder, die 'n barstende hoofdpijn, knagende kiespijn, of tergende zenuw- en rheuma- tische pijnen direct wegneemt Witte Kruispoeders zijn on schadelijk voor de maag. Houdt ze steeds bij de handl Ook in tablet- en cachet-vorm. Vraagt Uw Apotheker oj Drogist In onze eigen omgeving zullen we een steike Hollandse invloed op de carna valsviering niet mogen ontkennen, in sommige steden, waar de viering, wel volgens het beproefde recept gebeurt, zullen we niet mogen voorbijzien, dat het feest opgenomen is in de vreemdelin genindustrie; niet te ontkennen valt, dat de Katholiek aan de vooravond van de veertigdaagse vasten, als ook de winter meestal zijn grootste gestrengheid heeft laten varen en de Lente zich reeds aan kondigt, in de Zuidelijke provincies van ons land op welke manier dan ook de materiele genoeglijkheden der levens wil proeven dat hij op de een of andere manier het oude adagium „dulce est de- cipere in loco het is goed op z'n tijd ns dwaas te doen" wil waar maken. Carnaval, dat, naar men wil, en waarom ook niet betekent: vaarwel vlees!, plaatst ons echter voor een steeds groter wordende tegenstrijdigheid. We zien immers hoe de viering van carnaval in omvang en intensiteit met de jaren toeneemt, we zien echter ook dat de veertigdaagse vasten steeds meer aan betekenis verliest. Inderdaad door de bisschoppen zijn de bepalingen van de vastenwet in Neder land weer algemeen geldend verklaard, behoudens een aantal uitzonderingen voor zware arbeid bijvoorbeeld, maar we kunnen ons toch niet aan de indruk ont trekken, dat veel mensen, geheel of ge deeltelijk onder deze bepalingen door gaan, dat men het met de Vasten niet zo nauw meer neemt, gelijk het hele ker- kelijk-godsdienstige leven aanmerkelijk is verflauwd. Men berooft echter zodoende het feest van Carnaval van zijn inhoud, zijn be tekenis, en dat is natuurlijk onjuist, en zeer jammer. Er is in het geheel niets op tegen, dat men in vrolijke uitbundigheid het feest van Vastenavond viert, dat men eens 'n paar dagen in vollen mate geniet van het vele goede der aarde; daar is helemaal niets op tegen, wanneer men van de an dere kant de betrekkelijkheid van het aardse kan inzien, kan tonen, dat men er afstand van kan doen om hogere mo tieven, dat men geen slaaf is van de aar de en de materie. Dan wordt het spel van Carnaval zinvol. In België woedt menmenteel een hevi- ae schoolstrijd. De socialistisch getinte regering heett daar enige rijd geleden een onderwijs-politiek uitgestippeld me. een zo aperte anti-godsdiensuge tendens, dat de Katholieken bij monde van hun Episcopaat hiertegen wel moesten pro- t<_ Vorige week Donderdag kwam dat protest en het liet aan duidelijkheid niets te wensen over. In deze verklaring grepen de bis schoppen terug naar hun schrijven van 14 Augustus 1954, dat zij richtten tot de eerste Minister en de Minister van On derwijs en waarin zij ook reeds Pres teerden tegen een aantal aangekondigde maatregelen. Hierop echter ontvingen de Bisschoppen een geruststellend schrijven, waarin het heette, dat de regering aller minst van plan was de oorlog te ver klaren aan het Bijzonder Onderwijs, noch hei de middelen te onthouden, die het nodig had om zijn normale taak te ver vullen. De regering stelde voor overleg te plegen en de Belgische Bisschoppen maakten hierop hun minimum voorwaar den bekend. Toen kwam Minister Collard met zijn wetsontwerp, en het bleek, dat hij op geen enkele manier had rekening gehou den met de voorwaarden, door de gees telijke overheid gesteld; het ontwerp was Cr op gericht het bijzonder onderwijs in België een groot deel van zijn bestaans mogelijkheid te ontnemen. De bisschoppen constateren in het ont werp van wet een duidelijke minachting van het bijzonder onderwijs en zeer hef tig protesteren zij hiertegen. De Katho lieken scholen zullen, zoals de regering wil in de toekomst geen aanspraak meer mogen maken op de benaming nationale scholen; zij zullen niet langer mogen worden aangeduid als erkende inrichtin gen, maar men wil er gesubsidieerde bij zondere inrichtingen van maken, terwijl deze subsidies zo totaal ontoereikend zijn, dat een aantal instellingen zijn deu ren zal moeten sluiten. De Bisschoppen spreken van een gro- ve sociale onrechtvaardigheid door aan 1 de ene kant bijna kosteloos onderwijs te bieden aan de leerlingen van de Rijksin stellingen, en aan de andere kant de ouders die hun kinderen naar een Ka tholieke school willen laten gaan, een zeer zware financiële last op te leggen Dc schoolpolitiek van de Belgische rege ring is een politiek gericht tegen het Ka tholieke onderwijs en tevens een poging, om in België het neutrale laïciserende orderwijs te doen zegevieren, aldus de Belgische Bisschoppen, die een scherp protest doen horen en verklaren, dat in dien de wetsontwerpen door de wetgever zouden worden bekrachtigd, zij deze wet ten zouden aanzien als dwangmaatrege len zonder meer en niet als rechtvaardige wetten. Met opvallende haast heeft de Belgi- sche regering protest-verklarmg trachten te beantwoorden; zij deed dit bij monde van enkele Ministers voor de ra dio (de Minister van Onderwijs Collard spreekt immers alleen maar Frans.) en dit antwoord was zo mogelijk nog scher per dan de ontwerpen. Het werd meer een nieuwe aanval op het episcopaat en de bijzondere scholen, dan een verdediging van het regerings beleid. „Schaamteloos" werd dit ant woord genoemd in de Katholieke De publieke opinie stoorde zich in dit antwoord het meest aan de uitlating van de regering dat de Bisschoppen niet be voegd zijn zich te mengen in de onder- wijsaangelegenheden, met andere woor den, dat het Katholieke onderwijs, de bisschoppen niet ter harte dient te gaan. U begrijpt, dat men deze uitspraak zelts in linkse kringen een beetje te vergaand en moeilijk verdedigbaar vindt. De regering gooit met cijfers die aan moeten tonen, dat er in het land heel veel meer vrije dan officiële scholen be staan, en wijst er op, hoe in de jaren 1950'54 de katholieke meerderheid net bijzonder onderwijs aanmerkelijk bevoor deelde. 1 Katholiek België heeft niet veel moeite gehad, de cijters die de regering gebruik te om haar politiek te rechtvaardigen in het juiste licht te stellen. De regering wijst er op dat er 532 bijzonder middel bare scholen zijn tegen 268 officiële middelbare scholen, maar in Katholieke kringen stelt men hier tegenover dat de officiële middelbare scholen, gemengd zijn en dus als dubbele instellingen moe ten zijn aan te merken, en dan wordt het verschil tussen beide categorieën instel lingen aanmerkelijk gereduceerd. Het andere contra-argument van de regering wordt ontzenuwd door te stel len dat de Christelijke Volkspartij tij dens haar alleenbewind, de zaak van het rije onderwijs in gelijke mate behartigde Immers, daar is nog de uitspraak van de minister Collard die enige tijd gele den verklaarde: Zo we deze strijd win nen, liggen er interessante mogelijkheden nog op ander terrein. Het lot van de de mocratie en van het socialisme ligt in Vlaanderen. Iedere nieuwe basis daar zal een winst zijn, die de CVP ons nooit meer zal kunnen ontrukken. En het socialistische partij-bestuui keurde Maandag een motie van felicita tie goed aan het adres van de regering voor haar verklaring. Zo .gaat he't in België In het ver deelde BcLgic, het overwegend Katholie ke land, waar men heeft toegestaan, dat dfc socialisten een grote invloed kregen, en waar men nu aam den lijve de gevol gen hiervan gaai ondervinden. Duidelijk blijkt ook hier dc vijandige houding van het „neutrale" socialisme tegenover de confessie, met name het Katholieke geloof. Wij in Nederland, waar de Katholie ken, 'n zoveel geringer percentage vor men van de totale bevolking als in Bel gië, mogen ons gelukkig prijzen, dat de K.VP zover ó'e eenheid onder de Katho lieken heeft weten te bewaren, dai^ der gelijke aperte aanvallen op het bijzon der onderwijs hier te enen male onmo gelijk zijn. Dit Belgische voorbeeld moge de Ka tholieken in de PvdA, die, zoals verluidt, morgen tot een beslissing willen komen over de vraag of hun werkgemeenschap zal blijven voortbestaan, voor ogen s'iaan, bij deze inderdaad zeer belangrijke beslissing. België toont aan, dat socialisme en geloofsovertuiging niet kunnen samen gaan; laten dc Nederlandse christenen zich door dit zo droevig duidelijke voor beeld doen sterken in hun overtuiging, dat slechts de sterkte van en de eenheid in dc confessionele partijen dergelijke betreurenswaardige uitwassen kunnen voorkomen. RUMOER IN BERN EN KOPENHAGEN. Bern is Dinsdagmorgen in alle vroegte opgeschrikt door het geluid van schoten. Mensen, die in de buurt van de Roe meense legatie in Bern wonen, hoorden bovendien een angstig geroep, dat uit het gebouw van de legatie scheen te komen. Het duurde uren eer de toestand duide lijk was. Toen bleek, dat Roemeense ballingen gewapenderhand de Roemeen se legatie hadden bezet. De Roemeense zaakgelastigde ën de leden van zijn ge zin werden uit de kanselarij verdreven. Verschillende leden van de legatie lie pen schotwonden op. Een chauffeur van de legatie stierf later aan de bekomen kwetsuren. De „bezettingstroepen" deel den mee, dat zij in het gebouw zouden blijven, tot een vijftal politieke gevan genen in Roemenië zal zijn vrijgelaten. Roemenië heeft over het ernstige incident bij Zwitserland geprotesteerd. Ook in Kopenhagen heeft zich in de Roemeense legatie een ernstig incident voorgedaan. hun houding ten opzichte van het Man dement. De uitslag van het langdurige beraad zal dus nog vóór het congres van de PvdA bekend zijn, dat 22, 23 en 24 Februari te Leiden gehouden wordt. WET OP 'T CADEAUSTELSEL. De He Kamer heeft met 71 tegen 11 stemmen de wet op het cadeau-stelsel aangenomen. czSZBM FISCUS VRAAGT RUIMERE INLICHTINGEN. De werkgevers zullen hun werknemers, die een aangiftebiljet voor de inkomsten belasting moeten invullen, voortaan een uitgebreide specificatie dienen te ver strekken van de verschillende elementen, waaruit het jaarinkomen is samengesteld. Flei aangiftebiljet A voor de inkomsten belasting over 1954 eist van de aangif- teplichtigen namelijk aanzienlijk meer gegevens, dan in vorige jaren. ONS LAND TELT WEER 129,000 INWONERS MEER. Het aantal huwelijken in ons land heeft in 1954 volgens opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek 88,143 bedragen tegen 85,739 in 1953. Het aan tal levend geborenen in 1954 bedroeg 228,915 tegen 228.609 in 1953 en het aantal sterfgevallen 79,261 tegen 80,551. Op 1 Januari j.l. bedroeg het aantal in woners van ons land 10,679,563 tegen 10,550,200 op 1 Jan. 1954. MEER VROUWEN NAAR NIEUW-ZEELAND. Minister Suurhoff plei'i voor Nederlandse vrijgezellen. Er moeten Nederlandse meisjes naar Nieuw Zeeland, want tot dusverre kun nen de Hollandse vrijgezellen, die naar dit land geëmigreerd zijn, voor het over grote deel geen levensgezellin vinden. Het vrouwentekort is er een dringend probleem. Zo vertelde minister J. G. Suurhoff, die na een reis door Australië en Nieuw- Zeeland Dinsdag met ruim 14 uur ver traging tegen vijf uur met het K.L.M.- lijntoestel uit Australië op Schiphol te rugkeerde, aan een groep verslaggevers. De emigratie naar Nieuw-Zeeland is het vorig jaar teruggelopen tot 1100 en naar bekend accepteert dit land slechts bij uitzondering gezinnen. Het grootste deel van de emigranten bestaat dan ook uit ongehuwden. KLUIS VAN NIEUWE KERK IN DEN HAAG LEEGGEROOFD. Uit de kluis van de sacristie van O.L. Vrouw van het Allerheiligste Sacrament, een nieuwe katholieke kerk in Moerwijk, is Maandagavond een bedrag van 2776 gulden aan baar geld gestolen. Dit be tekent een enorm verlies voor pastoor J. H. Loerakker, die toch al dik in de zorgen zit om door de schulden van zijn nieuwe kerk heen te komen. als die van het officiële onderwijs; tij dens de vier jaren van dit homogeen katholiek bewind was het toch maar mo gelijk dat de officiële scholen met 52,000 leerlingen toenamen ën die van het vrije onderwijs met slechts 15.000. De regering kan zich in alle mogelijke bochten wringen, zij kan op geen en kele manier dc indruk neutraliseren, dat haar politiek slechts gericht is op een vermindering van de invloed van het bijzondere Katholieke onderwijs, en op een versterking van het neutrale onder wijs. Dan is 't hoog tijd voor een Kruschen kuur. Rheumatische pijnen zijn in negen van de tien gevallen gevolg van onzui ver bloed. De bloedzuiverende organen schieten te kort. Geef die weer jeugdige kracht; breng ze weer op gang met Kru- schen's zes minerale zouten. Duizenden rheumatiek-lijders vonden daar baat bij. Waarom zoudt gij dan achterblijvend 't Gaat om Uw eigen welzijn maar ook om 't levensgeluk Uwer huisgenoten, die U graag weer de oude zien; fit, welge moed, opgewekt en vrij van pijn KOFFIEPRIJS VERLAAGD. Naar "wij vernemen, zijn met ingang van Woensdag j.l. de prijzen van de ge brande koffie met tien tot twintig cent per pakje van 250 gram verlaagd. Een pakje van f 2.08 wordt bijvoorbeeld f 1,98, een pakje van f 2,48 wordt f2,32 en een pakje van f 2,75 wordt f 2,55. NIEUWE DIERENWET. Ook poging tot dierenmishandeling en niet opzettelijke dierenmishandeling zijn strafbaar als de nieuwe wet op de die renbescherming in werking treedt, die minister Donker bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Onder niet opzettelijke dierenmishandeling wordt onder meer verstaan: een dier meer werk laten doen aan waartoe het in staat is, het op de markt brengen van koeien met overvolle uiers, rundvee vervoeren aan een hals- of hoorntouw, het verkleinen van hon- aenoren ën het couperen van paarden staarten. Ook de zogenaamde kistkalve ren worden door deze wet uit hun be nard isolement verlost. ZATERDAG BESLISSING VAN KATHOLIEKE PvdA-ERS. De katholieke Werkgemeenschap in de- PvdA vergadert Zaterdag in Den Haag. Op die vergadering zullen de katholieken in de PvdA een beslissing nemen over TWEE BROERS TRAGISCH OMGEKOMEN. Als gevolg van ondeskundige behan deling van een petroleumkachel zijn in Zwolle Maandag twee oude mensen om het leven gekomen. In hun woning in Assendorp waren de gebroeders B., 77 en 70 jaar oud, met hun 67-jarige zuster bijeen in een vertrek, waar een zwaar walmende petroleumkachel brandde. Een der broers viel bewusteloos neer en bleek later te zijn overleden. De an der liep naar buiten, doch was zo ver suft, dat hij in een sloot viel en ver dronk. De zuster van de slachtoffers is in een ziekenhuis opgenomen. TWEE BROERS VERDRONKEN. Twee kinderen uit één gezin, Klaas en Gerrit Zweerenburg, zijn door het ijs van een kolk in Wilp gezakt en verdronken. Met een aantal vriendjes waren beide jongens aan het schotsje trappen, toen één van hen door het nog dunne ijs zakte. Zijn broertje, dat hem wilde grij pen, kwam eveneens in het water te recht. Van de andere jongens die direct naar de kant vluchtten, zakte er nog een door het ijs. Deze kon op de wal ge trokken worden, maar de beide broertjes bleken niet meer te redden. DIENSTBODE BEKEND ZES BRANDSTICHTINGEN. De serie van zes geheimzinnige bran den die het bezit van een boerenfamilie in het Gelderse plaatsje Zieuwent onder de gemeente Lichtenvoorde sloopte, is tot klaarheid gebracht. De 29-jarige dienstbode A. B., afkomstig uit Mariën- veld (gemeente Ruurlo), die bij de ge troffen familie inwoonde, heeft, na her haalde en langdurige verhoren thans be kend, alle branden te hebben gesticht. Sinds Juli van het vorig jaar werd het eive „De Schoppensnieder dat door de bestaande familie De 51 saluutschoten vroeg in de och tend van de koude 18e Februari 1947, daverend over de daken van Baarn en Soest, deden Nederland weten, dat een prinses was geboren. En heel Nederland was blij met het prinsesje Maria Chris tina, in het dagelijks leven echt Hollands „Marijke' genoemd, zoals zij door haar Vader via de radio aan het Nederlandse volk werd voorgesteld; want had niet deze zelfde Vader 14 dagen tevoren eveneens voor de radio op de vraag „Vestigen Uwe Koninklijke Hoogheden hun hoop op een zoon of op een doch ter". het maar al te duidelijke antwoord gegeven; „Tja, in ieder gezin heeft men graag meisjes én jongens natuurlijk. Maar wii zullen met beiden precies even blij zijn. Dat brengt me er op, waarom hoopt men eigenlijk zo erg op een prinsje? Zit daarin eigenlijk niet iets onrechtvaardigs j tegenover de vrouw in het algemeen, j Gelooft U b.v., dat het levenswerk van mijn schoonmoeder, onze Koningin, meer gewaardeerd zou zijn, indien zij een man was geweest?" De door Prins Bernhard genomen fo- to s „Marijke op de babycommode, 24 uur oud" en „Marijke in de wieg met de drie zusjes er om heen", gingen al gauw vol bewondering voor „die wolk van een baby", die het klaverblad had aangevuld, van hand tot hand. Des te groter was dan ook de versla genheid, toen de medici na een week een dubbelzijdige ooglenstroebeling consta teerden, en het prinsesje enkele maanden later moest worden opgenomen in de Kli niek voor Ooglijders te Utrecht. Maar d reactie van het Nederlandse volk bleef niet uit. Spontaan stroomden ontelbare brieven met en zonder taalfouten, huise lijk en officieel, op watermerk-papier of op uitgeritste schriftenblaadjes geschre ven, doch alle getuigend van een oprecht meeleven, het „Witte Paleis binnen. En toch, schuilt in dit innig meeleven, dat door de Koningin zelf niet het min ste is gewaardeerd en dat haar ongetwij feld tot troost en steun is geweest, niet het gevaar te ontaarden in een „ach, dat arme kind" te denken of hardop te zeggen bij het horen en vernoemen van Marijke's naam, zonder dat hiervoor vol doende reden bestaat. Immers, al zal zij na de operaties, die geslaagd mogen he ten, nooit met haar linkeroog kunnen zien: het rechter is behouden. Op school en thuis doet ze alles mee. precies als elk ander kind, en Jiaar_op2 timistisch-levendig en bij de hand op treden (waarvan degenen, die de Kerst middag op Soestdijk in het filmjournal hebben gezien van hebben kunnen genie ten) roepen de woorden terug in de her innering, die haar Moeder in 1940 tot het Canadese volk sprak: „Don't give me your pity" (hetgeen we zouden kun nen vertalen met: „Alles behalve mede lijden vraag ik van U). Prinses Marijke zit in dc tweede klas van de Nieuwe Baarnse Schoolvereni ging en wordt samen met Margriet iedere morgen in de auto gebracht, iets wat he lemaal niets bijzonders is, omdat veel kinderen, die veraf wonen, met dc auto komen. Het bijzondere ligt ook niet in het spelen met poppen, wat ze zo graag doet, of het ruilen van gummetjes en knikkers en het knoeien op een inktslap onder het „tafels" dreunen op school; wel misschien in het afdraaien van haar repertoire chansons, waarbij zij zich zelf achter de piano begeleidt of haar verre- j gaande belangstelling voor techniek, j Voor haar intelligentie pleit, dat zij van de Franse lessen, die haar oudste twee zusjes kregen, niet zon klein beetje meegenomen heeft, maar het naar ze zelf zegt „pas un peu, mais beaucoup" (een heleboel) spreekt en dat, naar madame Coty, de echtgenote van de Franse Pre sident met trots verklaarde, nog wel met een Parijs accent. Overigens vielen de eerste weken op school niet mee. Marijke, gewend zich uit te leven, gewend haar gang te gaan, eu als jongste toch altijd een beetje ver wend, want behalve haar Vader en Moeder heeft ze nog drie zusjes, die dol op haar zijn en niet te vergeten „Moene grootmoeder, die op haar paste als de anderen op vacantie waren en Marijke nog te klein was om mee te gaan, en bij wie Marijke zo graag op het Loo gaat logeren. Maar na een ouderlijk vermaan en een drie weken wennen aan de school-om- geving, was ook dit probleem opgelost, en nu loopt ze even braaf in de rij als de anderen Dat de Oranje-Benjamin zo gelukkig mag blijven als zij nu is en in tijden van tegenspoed de zin mag begrijpen van hetgeen Nederland bij haar Heilige Doop zong: „Als God, mijn God maar voor mij is... dan zie ik sterren in de nacht en bloemen op mijn wegen."... uit negen personen werdt bewoond, telkens opnieuw door branden geteisterd. Achtereenvolgens gingen een hooimijt, een schuur, een zaadberg, de oogst, het achterhuis van de boerderij en de nieuwe schuur, die de afgebrande moest vervangen, in vlam- J men op. Thans heeft zij toegegeven de bran den te hebben gesticht uit wraak. Zij kon, volgens haar eigen verklaring, niet goed opschieten met de boerin van het erve. Het echtpaar Eiting had echter meegedeeld, dat er een goede verstand houding bestond tussen hen en de dienst bode. Deze heeft intussen eveneens be kend, ook buiten het erve „Schoppen snieder" brand te hebben gesticht met de bedoeling de verdenking van zich af te schuiven. Herhaaldelijk heeft zij tegen over de politie vage aanwijzingen gege ven, die eveneens het spoor in een an dere richting moesten leiden. STICHTING VAN BRABANTSE VOLKSHOGESCHOOL. Plannen om kasteel te St. Oedenrode 'te betrekken. Het sedert enkele jaren hangende pro bleem om een geschikt onderkomen te vinden voor de Brabantse Volkshoge school schijnt thans zijn oplossing te krijgen. De aandacht is namelijk geval len op kasteel Henkenshage te St. Oe denrode, welke monumentale burcht voor de huisvesting van het instituut der Bra bantse Volkshogeschool een uitgelezen gelegenheid biedt. Het kasteel werd in April 1940 eigen dom van de gemeente St. Oedenrode, die he' toen aankocht van de laatste bewo ner, de heer Th. van Gulick uit Den Bosch. Deze had het kasteel, dat uit het midden der vijftiende eeuw dateert, bij zonder stijlvol laten restaureren, terwijl hij ook de slotgracht, tuinen en overige landerijen een fraai aanzien deed geven. De gemeente heeft aanvankelijk de be- üoeling gehad om Henkenshage als kas teel-raadhuis in te richten. Dit idee heeft men echter laten varen en thans is het slot Dommel rode, eveneens een eeuwen oud en cultuur—historisch monument, als zodanig bestemd. Het plan tot restaura tie als kasteel-raadhuis zal plm. drie kwart millioen vragen. Bij de stichting ener Brabantse Volks hogeschool op Henkenshage zijn zowel industriële als onderwijskringen, vereni gingen en andere culturele instellingen belanghebbend. Het zou dan ook in het voornemen liggen aan deze Volkshoge school een zo ruim mogelijk werkpro gram te verbinden. B. en W. van de ge meente St. Oedenrode hebben zich be reid verklaard het kasteel aan de stich ting te verhuren.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 7