L Wijde Wereld Herwonnen Levenskracht Waalwijkse en Langstraatse Uourant Onze Koopvaardij: een kostelijk nationaal bezit UIT DE WA T DOET WAALWIJKS RAAD vergaderde in record tempo Mr. BURGER COMPROMIS RUMOER IN BONN Belangrijke besluiten werden vlot genomen. J MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 Uitgever WaalwUkse Stoomdrukker!) Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschiint 2 x per week ECHQ m HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 18 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. d Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 - Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO' OO de wereldkaart niet meer plaats in dan van een héél Nederland neemt op de iNeaeriou^ - jjieine vieKje uit kunnen over deze kaart tal klein vlekje. Maar va door hgt blguw van alle oceansn en ken zal zijn. van lijnen worden 9 vaarroutes van Nederlandse schepen, die re- I gehnaugeVCbezoekers zijn'in honderden havens, over de gehele wereldbol verspreid Nederlandse schepen een vreemde haven Gemiddeld Jopeni el 9 internationale scheepvaartwereld een X;Woi Sn landie beschfa ovCT scheepvaartlijn. die de gehele aarde omspannen. pen. In 1921 volgde een ernstige crisis en ook de malaise in de jaren 1931 1936 bracht de rederijen zware verliezen toe. In de laatste oorlog werd de koop vaardijvloot bijkans gehalveerd: 439 schepen gingen verloren en 3300 opva renden kwamen om. de oren klinken, hun stemmen zullen ech ter klinken in de woestijn: hun roepen zal geen effect hebben. Zij mogen actie voe ren en te keer gaan, zodat het lijkt o: heel West-Duitsland achter hen staat in werkelijkheid kiest de overgrote meer derheid van het West—Duitst volk nog steeds voor Adenauer en „zijn'' Par'jse Accoorden, zoals ondertussen wel geble- Wij Nederlanders mogen daar trots op zijn, zélfs de meest verstokte landrotten onder ons die misschien nog nooit evn ander schip onder zich gevoed hebben dan een veerpontje. Want de koopvaar- dii is nu juist een van die dingen, waar in een klein land als het onze groot kan zijn, en het ook inderdaad is. Het is goed daaraan zo af en toe te worden he- innerd en een geschikte gelegenheid daar toe is het gouden jubileum van de i- derlandsche Reedersvereeniging, dat op 25 Februari gevierd werd. In deze orga nisatie zijn alle 50 scheepvaartmaat schappijen van de grote vaart verenigd en haar historie is die van de Neder landse scheepvaart in de laatste h. Grote vorderingen. Er is in de afgelopen 50 jarenjeel veranderd op het gebied van de koop- vaardij. Indrukwekkend is het verschil tussen de betrekkelijk kleine mailboten toen en de,„Willem Ruijs. de ..Nieuw Amsterdam en de „Uranje van nu. In 1905 had, om een voorbeeld te noemen, het stoomschip „Goentcer 36 dagen nodig om 147 passagiers van Rotterdam naar Tandjong Pnok te bren gen. De mailboot had electnsche ver lichting aan boord, maar dat was dan ook wel het voornaamste comfort, dat de opvarenden kon worden geboden Nu vervoert een varend luxe-hotel als de Willem Ruijs" 950 passagiers in 21 da gen naar Indonesië. Er zijn prachtige salons in dit schip en een bioscoopzaal en een zwembad, terwijl airconditioning zorgt voor een behagelijke temperatuur in de comfortabele hutten. Radio en radar zijn onmisbare hulpmiddelen geworden. Indrukwekkende groei. Indrukwekkender nog dan alle tech nische vooruitgang is de groei van de Nederlandse vloot sedert het begin van deze eeuw. In 1905 bedroeg de totale tonnage ruim 500.000 bruto-registerton, nu meet de gezamenlijke Nederlandse koopvaardijvloot 3.373,000 B.R.T. En in die cijfers komt de groei nog niet eens voldoende tot uitdrukking, omdat door grotere snelheden, minder dood gewicht en snellere laad- en loscapaciteit het nut- j tig rendement aanmerkelijk is opgeveerd. Toch heeft de Nederlandse koopvaar- dij in de laatste halve eeuw grote tegen- j spoed ondervonden. De eerste wereld- oorlog 19141918 kostte ons 169 sche- Vrachtvaarders van de gehele wereld. Na elk van die tegenslagen herstelde de Nederlandse koopvaardij zich echter zeer snel en op het ogenblik heeft zij de wind in de zeilen en levert zij een be langrijke bijdrage aan onze nationale welvaart. De koopvaardij zorgt voor dc in en uitvoer naar en van Nederland; zij vervult een belangrijke rol bij de doorvoer via ons land en een derde func tie bezorgt haar een vooraanstaande plaats in het wereldzeeverkeer: de z.g. cross-trades, het vervoer tussen vreemde landen. Van de ongeveer 100 geregelde Nederlandse lijndiensten doen er meer dan 40 geen Nederlandse havens aan. Zij" verlenen dus uitsluitend dienstenver keer aan „derde landen" en dat levert Nederland elk jaar een aanzienlijke de- viezenwinst op. En vooral door deze cross-trades handhaven de Nederlandse reders de aloude reputatie als „de vracht vaarders van de gehele wereld Onze zeevaart is krachtig en houdt stand. Maar dat betekent niet, dat er niets aan hapert. Op het gebied van vernieuwing van passagiersschepen is ons land ten achter. Met de enorme aanwas van de tankervloot zijn wij niet meegegroeid. In de naaste toekomst rijzen problemen in verband met de tijdige vervanging van oude schepen. En de steeds ernstiger wordende gevallen van z.g. vlagdiscrimi- natie maatregelen van regeringen om het zeeverkeer voor de eigen rederijen te reserveren vormen een bedreiging. Er moet dus gewerkt en gewaakt wor den om onze scheepvaart, die een koste lijk nationaal bezit is, in stand te hou den en te verdedigen. Niet alleen de re ders zelf en de jubilerende Reedersver- eniging, die de stem van de Nederlandse koopvaardij al zo vaak en met succes heeft doen horen op nationaal en inter nationaal scheepvaartgebied, hebben hier een taak. Van ons gehele volk mag wor den gevraagd, dat het de koopvaardij steunt door het levende besef, dat scheep vaart welvaart betekent. Oók voor de landrot op zijn veerpontje! (Nadruk verboden). hogere legerleiding eveneens een wedloop gaande is om de voorrang Malenkof is in het officiële blad van de Communistische Partij, de „Prawda" beschuldigd van ouder wetsheid en van ondoelmatigheid in zijn werkwijze. En in het leger is er een rivaliteit gaande tussen de maarschalken Konjev en Zjoekov, die minister van oorlog is, en die de partij-leiding liever wat naar de achtergrond verplaatst zag. i J Frankrijk heeft zijn regering weer; zo lang het duurt tenminste. Vorige week Woensdag heeft de Nationale Vergal? ring met een voor Frankrijk behoorlijke meerderheid Edgar Faure, de radicale socialist belast met het eerste minister schap. Zijn nieuwe kabinet waarin de meest tegenstrijdige figuren zitting hebben is echter noch door de nationale vergade ring, noch door het publiek en de pers met veel enthousiasme begroet. Daarvoor is het veel te veel een ka binet van compromissen; Faure heeft ook geen andere methode gezien, om uit de impasse te geraken, dan het zoveel mo gelijk iedereen maar naar de zin te ma ken. En zo zien we in zijn kabinet vurige voor- en tegenstanders van de EDG, vurige voor- en tegenstanders van de Parijse accoorden, vurige voor- en tegen standers van een vooruitstrevende poli tiek in Afrika; over het algemeen is een dergelijk kabinet, én zeker niet in Frank rijk, geen lange levensduur beschoren, maar het kan natuurlijk zijn, dat men daar de goedheid heeft het te beschou wen min of meer als een zakenkabinet, dat zal trachten tot 1956, het jaar van de verkiezingen, de lopende zaken, zoals de Parijse Verdragen, af te handelen. Dit zal zo gemakkelijk niet gaan, vooral als men weet, dat de heer Pinay, die tegen de accoorden van Parijs stemde, ze nu nis Minister van Buitenlandse zaken ral moeten verdedigen in de Parijse senaat. Het is tekenend voor het kabinet van b-dgar Faure. Van de andere kant is er echter de zeer bekwame en zeer handige Minister- resident zelf; zal zijn algemeen bewon derde en gerespecteerde persoonlijkheid er in slagen de levensduur van zijn ka binet, dat een „synthese der tegënstnj- is.9en<*md. te rekken, i) zelf wil. zoals zijn verklaring luid- e. eerst de Parijse Accoorden zien ge- rati ïceerd én dan met de andere weste e mogendheden bestuderen, op welke manier er onderhandeld kan worden iet de Oostelijke mogendheden, om zowel in Europa als in het Verre Oosten tot een bevredigende oplossing te komen. Ho pelijk kan hij deze volgorde van zijn wenselijkheden handhaven. Donderdag begon in Bonn, in de West- Duitse Bondsdag het debat over de Pa rijse Verdragen; het was een opmerke lijk. begin, in zoverre het spoedig kwam vast te staan, dat Adenauer, naar alle waarschijnlijkheid, de Accoorden door zijn parlement geratificeerd zal krijgen wanneer U dit leest is dit waarschijnlijk al gebeurd ondanks de hevige tegen stand, die vooral buiten de muren van het parlementsgebouw nog eens oplaai de. Terwijl de Bondsdag heel kalm tn rustig overigens sprak over het voor en tegen der Parijse Verdragen, rukten hon derden communisten de hoofdstad binnen om te demonstreren met uitroepen ais: Adenauer drukt Hitiers voetstappan. Gooi hem er uit. Binnen de muren van de Bondsdag probeerden de socialisten op een andere manier het ratificeren der Parijse Accoor den te verhinderen. Bij het begin van de zitting dienden zij meteen een motie in, om het debat uit te stellen, tot eeri laats I e poging was gedaan met de Russen te onderhandelen. Resoluut hebben de coalitiepartij ;n zich tegen deze motie gekeerd. Eerst dc bekrachtiging van de Parijse Accoorden, en dan wellicht praten, zei de overgrote meerderheid van de Bondsdag en het was een hele geruststelling voor Bondskanse lier Adenauer, die geen vrees meer hoeft te koesteren voor de uitslag van de sten: ming. Ondertussen voeren socialisten <n vooral communisten in West-Duitsland hun actie tegen de Duitse herbewapening; blijven zij roepen, op meer demonstratie ve dan overtuigende wijze, over de noodzaak van Duitsjands hereniging, en hun roepen zal de Russen als muziek in Op de laatste dag van het Congres dat de PvdA vorige week in Leiden hield is Mr Burger, de socialistische fractieleider in de Tweede Kamer aan 't woord ge weest. In zijn meer scherpe dan duidelijke re devoering heeft hij weer aardig staan tulmineren tegen de KVP en de Protest. Christelijke Partijen; terwijl hij daarte genover hoe kan het bestaan de VVD een compliment maakte, voor de steun in de strijd om de democratie van die zijde ontvangen. We stellen ons voor, dat de VVD erg ingenomen zal zijn geweest met dit compliment. Die rede, overigens, is heel interes sant geweest; de verslaggever van de Volkskrant tenminste screef: De rede voering van Mr Burger soms de sphynx van Wassenaar genoemd was zeer onduidelijk. Er zijn enkele vage aan wijzingen, dat hij ongeveer dit bedoelde en dan volgt een zeer summiere op somming van veel fraaie dingen, die Mr. Burger wellicht bedoeld heeft te zeggen. Hetzelfde blad komt onder „Ten Ge leide" op Vrijdag j.L, nog eens terug op dit „Verward Betoog" en toont aan hoe tal van uitlatingen van Mr Burger lijn recht tegenover elkaar staan. En dan zegt het artikel: Wat Mr Bur ger verder over de confessionele Partijen zei, raakt kant noch wal. De daarin ver enigde kiezers zouden zich wel baseren op iets, maar niet richten naar iets. Een eenvoudige kennisneming van de poli tieke programs van die partijen over een lange reeks van jaren, kan Mr Burger van het tegendeel overtuigen. En daar is ook wel het een en ander van verwezen lijkt. Maar het wordt natuurlijk vrij een voudig, als de PvdA het doet voorkomen alsof alles aan haar te danken is. Dat deed Mr Burger ook al weer voor dc toekomst. De KVP had begrip getoond voor de wens van de PvdA om wedu wen en wezen te helpen! Het was nota- bene de KVP, die met een uitgewerkte regeling kwam! De middengroepen heten nu het best af te zijn bij de PvdA. To°n het eerste KVP-rapport over de midden groepen verscheen, was dat in de soci alistische gedachtengang nog „overwaar dering van de witte boord". De PvdA wenst kinderbijslag voor zelfstandigen. De noodregeling moest indertijd door de KVP worden afgedwongen met het dreigement, dat zij anders haar verant woordelijkheid niet langer kon dragen. Tot zover de Ten Geleide-schrijver van de Volkskrant Zo doet de PvdA, zo doet ook Mi- Burger, die niet eens dé beleefdheid cp kan brengen d; Katholieken in hun ge loofsovertuiging te respecteren; die he'i Geloof van dc Katholieken in het Gezag van Bisschoppen, een gezag dat door Christus aan zijn opvolgers is gedele geerd, zoals zij geloven vergelijkt met dc dictatuur achter hfi'i ijzeien gordijn. Mot deze mensen moeten Ruygers en Will cms voortgaan in een partij die dei-gelijke dingen laat zeggen is en zal blijven de plaats van deze socialistische Katholieken, die na rijp beraad en over leg, na overweging en gebed, recht in gaan tegen wat de bisschoppen, ook na even lijp beraad en overleg, na overwe ging en gebed, maar ook met het hun van God verleende gezag zeggen. De ka tholieken geloven in dit gezag, onderwer pen zich aan dit gezag al sluit Jit discussie niet uit en zij verwachten in hun geloof geëerbicd.gd te worden, gerespecteerd. Ja zij verdienen meer respect dan diegenen, die katholiek zijnde, zich met storen aan wat hun geestelijke leiders in hun bezorgd heid hun voorhouden; we zij ervan over tuigd, dat zij leerlijk bij zich zelf te rade zijn gegaan, we hebben zelfs tot op ze kere hoogte eerbied voor hun overtui ging, maar we hebben meer eerbied voor d:egenen die ondanks eigen overtuiging, eigen mening, toch de mening van an deren, die mét onmiskenbaar meer gezag en wijsheid begiftigd zijn, dan zij, kun nen aanhangen; die hun etgen overtui ging kunnen laten varen, omdat zij, die van Godswege over hen zijn aangesteld en van Hem daarom bijzondere wijsheid en kracht mogen verlangen, een andere weg wijzen. Dat is heel wat meer respect waard, dat is veel meer in de gelest van hel Geloof, da't van ons overgave vraagt, wegcijfering van ons zelf en van onze eigen mening. Voorbeelden van het tegengestelde zijn er echter ook in die geschiedenis van de Kerk en zij spreken duidelijke en waar schuwende taal. BESLUITEN DER ZOAVO-CONFERENTIE. De ministers van buitenlandse za ken der ZOAVO-landen - Pakistan, Groot-Brittannië, Amerika, Nieuw- Zeeland, Australië, Thailand, de Philippijnen en Frankrijk zijn tot de volgende besluiten gekomen: Er zal een permanent hoofdkwar tier in Bangkok opgericht worden en alle ZOAVO-mogendheden zul len een ambassadeur bij dit orgaan accrediteren. Op het hoofdkwartier zullen drie organen werkzaam zijn: een mili taire groep zal de plannen voorbe reiden tegen mogelijke gewapende agressie. Een groep zal het werk coördineren tegen infiltratie door communistische agenten. Een or gaan voor het verlenen van econo mische hulp zal helpen in de strijd tegen honger, teneinde te bewerk stelligen, dat het volk zich niet in wanhoop tot 't communisme wendt. INDEXCIJFERS GEIZINS VERBRUIK. Van half Dec. tot half Jan. 2 punten gestegen. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft thans prijsindexcijfers van 't gezinsverbruik samengesteld per 15 Januari 1955 op basis 1949 100. Het totaal-indexcijfer steeg tus sen 15 December 1954 en 15 Januari 1955 met 2 punten, n.l. van 127 naar 129. Deze stijging was in belangrij ke mate toe te schrijven aan prijs verhogingen bij de groep voedings middelen, waarvoor het indexcijfer opliep van 128 naar 134. De stijging van de indices voor groenten, melk en melkproducten droeg hier belangrijk in bij Voorts stegen de prijzen van thee, marga rine, aardappelen en boter. De in dices voor eieren, fruit, suiker en vis vertoonden een daling. Bij de niet-voedingsmiddelen deden zich, naast de premiestijging voor de vrij willige ziekenfondsen, enige kleine prijsverhogingen voor. De stijging van December 1954 op Januari 1955 van het totaal-index cijfer excl. belasting leidde voorts tot een stijging der indexcijfer voor loonbelasting en sociale verzeke ringspremies. Een uitzondering hier op vormt het indexcijfer voor de wachtgeld- en werkloosheidspremie, dat van December op Januari daal de als gevolg van een verlaging van de wachtgeldpremie in diverse be drijfstakken. MACHTSSTRIJD IN RUSLAND. d Naar uit diverse gebeurtenissen en uitspraken te Moskou kan wor den afgeleid, zijn de tegenstellingen in de opperste regionen van partij en regering de laatste tijd nog toe genomen. Het schijnt dat de positie van Malenkof na zijn aftreden ver der is verzwakt en voorts dat in de Er valt ni'et veel te schrijven over de openbare vergadering die de raad van VV aalwijk Donderdagavond hield, natie- raaai deze vergadering, waarin toch een vijfentwintig tal punten werccn behan deld en niet van de onbelangrijkste binnen het half uur was afgelopen. Burgemeester Teijssen hoefde niet vevl meer 'te doen dan te hameren. Wij kunnen des te korter zijn in ons verslag, omdat we de praeadviezen, min of meer uitvoerig, naar gelang de be langrijkheid, in onze vorige nummers al publiceerden. De heer Kemperman had bericht ge stuurd verhinderd te zijn, de vergadering bij te wonen. De heer Meijs had een opmerking over de notulen, waarin een stemming niet geheel juist was weergegeven; dit zou worden nagekeken. De Ingekomen Stukken gaven geen der leden aanleiding tot aanmerkingen. Het voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van diverse woningen, waaronder de woningen Grotestraat 188a en 190a, deed de heer Meijs vragen hoe het zat met de woningen Grotestraat 188 en 190; deze stonden niet in het voorstel vermeld; maar, vroeg hij, kwamen deze onder hand ook niet in aanmerking voor onbewoon baarverklaring; ze vormden allerminst een sieraad. Dit voorstel, antwoordde de voorzitter, betrof een 6-tal woningen, die momen teel onbewoond waren; B. en W. stelden thans voor ze onbewoonbaar te verkla ren, om te voorkomen, dat ze weer be woond zouden worden en om te berei ken, dat het aantal onbewoonbaar ver klaarde woningen groter werd, hetgeen van invloed zou zijn op het bouwvolume dat beschikbaar werd gesteld ter com pensatie van de krotopruiming. Het gemeentebestuur had een lijst aan gelegd van onbewoonbaar te verklaren woningen, waarop 188 woningen ston den, die successievelijk in aanmerking kwamen. Ten aanzien van de panden 188 en 190 deed hij tenslotte de toezegging, dat ze bij de komende onbewoonbaarverkla ring de bijzondere aandacht zouden heb ben van B. en W. Hypotheek. Het voorstel inzake hypotheekverle ning ten behoeve van particuliere wo ningbouw was voor de heer Duyvelaar aanleiding zijn bezorgdheid uit te spre ken. De stichtingskosten van dit pand waren zeer hoog en de huur zou naar verhouding zijn; zou iemand deze huur willen betalen. Als de gemeente hypotheek verleende, was dan het risico voor de gemeente niet erg groot. Hoe dachten B. en W. hierover? Het betrof hier, bleek uit het ant woord van de voorzitter, een eerste hy potheek van f 38,000,—. Het risico voor de gemeente was geenszins te groot meende hij, indien men er van uitging, dat het pand, dat tot stand komt een grote waarde heeft, zodat het alleszins een goed onderpand is. We hoeven, zei hij, er ons niet meer in te laten, of het pand verhuurbaar is; het is mij overigens wel bekend, dat er al enige gegadigden zijn. Evenals met het voorstel tot verlaging dei electriciteitstarieven, met welk voor stel de commissie voor de bedrijven haar volle instemming kon betuigen, ging de raad accoord met alle vijftien volgende punten, waarbij niet meer te beluisteren viel dan de slem van de voorzitter die de punten aankondigde en het roffelen van zijn hamer. Even hoorden we de stem van de heer Brouwer bij punt 17 namelijk, een grond aankoop van de N.V. van Schijndel, waarbij hij een informatie vroeg aangaan de de prijs; terwijl punt 19, een voorstel toe het aangaan van een overeenkomst met de Stichting „Hypotheekfonds te Eindhoven inzake waarborging tijdige betaling rente en aflossing van te ver strekken hypothecaire leningen voor part. woningbouw, van de agenda kon worden afgevoerd, omdat de betrokkene had meegedeeld, dat de financiering van deze particuliere bouw op andere wijze zou geschieden. Slechts 77 woninjzn. Zo rende men naar het laatste punt, het nagekomen voorstel, het plan voor de bouw van 84 woningwetwoningen in de St. Antoniusparochie om te zetten in een plan voor de bouw van 77 woningen. De heer Duyvelaar verklaarde, het zeer jammer te vinden, dat er maar 77 woningen zouden komen. Hij vroeg, voor welk doel wordt de grond gebruikt, waar op de winkels, die nu in de plaats van de 7 woningen kwamen, aanvankelijk zouden worden gebouwd? En wat ge beurt er met het vrijkomende bouwvolu me? PROF. TH1JSSE TEGEN INPOLDE RING EN AFSLUITING. Naar we lezen heeft Prof. J. Thijsse, duecteur van üet waterloopkundig iaoc- ratorium in Ueitt een lezing genouden voor de Mij. van iNijverheid en nanclel in L»en Daag. in deze lezing gai ae p'ot. ais zijn persoonlijke mening te ken- x.en, dat het gebied van de UiesDosch in de toekomst een waterreservoir moet blij ven en dat men dus niet mag overgaan tot inpoldering van dit gebied. Men kan de Biesbosch niet missen als waterreservoir, zei hij, voordat tengevol ge van de uitvoering van het Delta-plan lagere stormvloedstanden zullen zijn be reikt. Ditzelfde, zei hij te geiden voor Donge en Oude Maasje, die voor de ont wikkeling van Noord-Brabant eigenlijk afgesloten moesten worden, maar voor de waterberging onmisbaar zijn. Dit althans is de persoonlijke mening van de Delftse professor, gelukkig. Want de regering blijkt er toch wel anders over te denken, getuige de o.m. voor een schutsluis in de Donge beschik baar gestelde gelden en de uitlatingen van de Minister bij de begrotingsbehan deling in de Kamer. Niettemin, prof. Thijsse is een im portant man op dit gebied, en bovendien het is niet aan te nemen, dat hij met zijn mening alleen staat. Gevaar dus voor de Langstraat, gevaar voor heel Midden- Brabant, dat zich nog steeds bedreigd ziet in een van de levensvoorwaarden voor het bestaan van een in potentie zeer welvarende streek. Dat zien de heren blijkbaar maar over het hoofd; dat hier ook mensen wonen, dut hier ook steden en dorpen zijn, die zich willen ontwikkelen, die ook mee vooruit willen komen, in de algemene in dustriële opgang van ons land, dat hier industrieën zijn, die ook willen besch k- ken over voldoende grond voor hun uit breidingen en over voldoende en goede aan- en afvoerwegen, dat ook hier men sen wonen, die hun werkgelegenheid in de toekomst niet beperkt willen zien. Dat ziet men blijkbaar allemaal over het hoofd in bepaalde kringen; de rege. ring, hopen we, zal ons nu echter niet meer in de steek laten. Het uitbreidingsplan van de Sint An toniusparochie, antwoordde de voorzitter, is niet geheel en al in kannen en kruiken; verschillende correcties moesten nog worden aangebracht, en deze veroor zaakten de verschuiving van de betref fende winkels. Overigens was er allerminst reden tot jammerklachten; de zeven woningen im mers bleven ter beschikking van de ge meente; en wellicht zou in de volgende vergadering reeds een voorstel tot be stemming van dit bouwvolume kunnen worden gedaan. De heer Mombers vroeg tenslotte nog of deze wijziging bepaalde consequenties had voor de stratenplanning, waarop de voorzitter kon antwoorden, dat deze vol komen hetzelfde bleef. Dit was het laatste wat in openbare vergadering behandeld werd; de bode had niet eens tijd gehad ieder van een kopje koffie te voorzien. SINDS t JANUARI 1955 IS HULPVERLENING UITGEBREID Er zullen weinig katholieken zijn die de naam Herwonnen Levens kracht niet kennen en die nooit met dit instituut hebben te maken gehad. Tallozen zijn er die jaarlijks Herwonnen Levenskracht Katholieke Vereniging tot bevordering van de Volksgezondheid en tot bestrijding van Volksziekten, instelling van de K.A.B. als do nateur steunen, maar velen zijn ook degenen die jaarlijks een grote steun genieten van deze prachtige instelling. Behoort gij tot de laatste categorie, zo prijs U gelukkig dat er een dergelijke instelling is, die waakt over Uw gezondheid en die alle mogelijke moeite doet om Uw geichokte gezondheid te herstellen; behoort gij tot de eerste categorie, wees dankbaar en zie in Uw goede gezondheid een reden te meer het Herwonnen Levenskracht mo gelijk te maken haar schoon werk te kunnen blijven verrichten. In de loop van de jaren is de hulp verlening door Herwonnen Levens kracht aanzienlijk uitgebreid; oor spronkelijk bedoeld als instelling ter bestrijding van de volksziekte, de T.B.C. en tot tegemoetkoming aan lijders aan deze vreselijke ziek te, heeft Herwonnen Levenskracht geleidelijk aan haar taak uitge strekt over een groter aantal terrei nen dan de T.B. alleen en onlangs per 1 Januari 1955 is de hulpver lening van H L. nog meer uitge breid. Herwonnen Levenskracht is een „Katholieke Vereniging tot bevor dering van de Volksgezondheid en tot bestrijding van Volksziekten"; het is een instelling van de K.A.B. en beschikt over een eigen sanato rium „Eerg en Bosch" te Bilthoven. Herwonnen Levenskracht verleent hulp aan alle die lid zijn van de K.A.B., of van bij de K.A.B. aange sloten of ervan deel uitmakende vakbonden en onder-afdelingen, ter wijl voor sommige voorzieningen ook is vereist dat men donateur is van Herwonnen Levenskracht. HULPVERLENING IN ALLE MOGELIJKE VORM. Wat doet H.L.? Waar bestaat de hulpverlening in, die zij in haar program heeft geschreven? Op de eerste plaats noemen we de uitzending naar het eigen sana torium „Berg en Bosch" van t.b.c.- patiënten; als het nodig is zal H L. een bijdrage geven in de vemleeg- kosten van patiënten die zolang in een ander ziekenhuis of sanatorium moeten worden ongenomen, in af wachting van opneming in Berg en Bosch. H.L. draagt zonodig bij in de kos- *en van extra voeding, wanneer thuis-patiënten die op advies van de C.B.-arts nodig hebben. H.L. vergoedt de reiskosten voor bezoek aan t.b.c.-patiënten; vanaf 1 Januari 1955 worden reiskosten zelfs twee keer Der maand vergoed. Herwonnen Levenskracht verzorgt ook de uitzending naar een rust huis van de K.A.B., van op medisch advies rust behoevende mannelijke leden van de K.A.B en hun echt genoten, alsmede van ongehuwde mannelijke en vrouwelijke K.A.B. - leden. H.L. draagt, zonodig, bij in de on gedekte kosten van verpleging van kinderen die lijden aan suikerziek te, in geval van uitzending naar een speciale vacantie-kolonie; in de on gedekte kosten van de verpleging van zwakke kinderen in de vacan- tie-kolonies tot maximaal f 0.75 per dag; in de ongedekte kosten van de verpleging van asthmatische kinde ren in asthmacentra en van zwakke

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1