dag- VROOM «t DREE§NAM prijzen LEVEND GESCHENK GAPELLE VLIJMEN RAAMSDONKSVEER wocns r DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 MAART 1955 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 16 MAART 's-HERTOGENBOSCH TILBURG Feuilleton II Heuvelstraat 45 Tilburg -óoie-ton, de elegante katoen SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WOROEN HIEROP NIET AANGENOMEN. MAAN Uitgev Waalw Hoofdi Italiaanse alpino, prachtige langharige kwal. O 25 in 12 modekleuren A Chinamat, fijngevlochten, sterke kwal. in frisse kleuren. 160 x 230 cm. 9.9S C95 140x180 cm. Afgewerkte overhand doek, m. div. O 65 spreuken en voorst. Knot zware sajet of grijze sokkenwol, 4 35 100 gram Gedroogde pruimen, mooi groot, O A c 250 gram Speculaas, 250 gram Tweepers. gewatteerde deken, 185 x 215 cm., met wolwatten vulling, In groen, terra 4 Q90 en goud 1 Geblokte badstof keuken doek, in nieuwe moderne dessins, prima 4 35 kwaliteit Kindertuigje, voor wagen of kinderstoel, geh. «I ÖO bewerkt rundleder Bijpassende loopriem 1.- Driedelig stel koffie-, thee- en suikerbussen,. verschillende kleuren <i: deksel, per stel Jongens Monty-coat, met vaste capuchon, dubb. poplin, in grijs en petrol. 4 5^ Voor 5 jaar 1 Stijging per maat. Mooie viltpantoffels, in div. kl. ook zwart. Maten 36-42 2.65 30-35 2.40 25-29 2.10 «|75 20-24 1 Hagelwit kastpapier, en doosje m. 36 punaises, met witte celluloid kop. 1 rol van 5 m. compleet OC c met punaises 1 rol van 7{ m., extra zware kwaliteit, compleet CQe met punaises Prima uni zwanendons, in 10 pasteltinten, 4 15 70 cm. breed Dit bl vc Burea GAAT MELKPRIJS WEER DALEN? Naar men verneemt zal de prijs van melk in het Westen des lands over enige tijd waarschijnlijk met twee cent per liter verlaagd kun nen worden (afgezien van de plan nen die minister Mansholt met de melkprijs heeft). In ieder geval daalt de prijs per 1 Juli aanstaande met één cent per liter. Deskundigen op het gebied van de melkdistributie menen dat er daarnaast nog een cent van de prijs af zal gaan. De flessenmelk zal daardoor van 34 op 32 cent per liter gebracht kunn enworden. Mr CALS VERDEDIGT AANDEEL VAN OVERHEID IN TELEVISIE. De komende jaren worden tien tallen millioenen guldens in de te levisie gestoken. Dagelijks zullen beslissingen vallen over grote som men overheidsgeld. Dit argument gebruikte minister Cals Vrijdag in de Tweede Kamer om aan te tonen dat de overheid een vinger in de televisie-pap moet houden. Het par lement zou geen controle kunnen uitoefenen op de besteding van de belastinggelden als de regering dit niet zou doen. „Ik heb moeite ge had om mijn vinger niet te verbran den", zei de bewindsman. Hij ver dedigde zijn plannen krachtig en helder. MINISTER ZIJLSTRA TEGEN TE DURE RADIO'S. De minister van Economische Za ken is in overleg getreden met ver tegenwoordigers van de radio-dis tributie en de radio-handel over de prijzen in deze branche. Minister Zijlstra heeft bezwaren tegen de kartelafspraken die er tussen fabri kanten en importeurs en tussen de detailhandelaren bestaan op het ge bied van prijzen en handelsmarges. REEDS 20.000 TV-TOESTELLEN. De belangstelling in Nederland voor de televisie groeit sterk. Vol gens de nieuwste gegevens zijn er nu 20.000 ontvangtoestellen. Dit deelde minister Cals Vrijdagmiddag mee tijdens het televisie-debat in de Tweede Kamer. Eind 1956, begin 1957 zullen de uitzendingen goed te zien zijn in 't gehele land. Dan zijn de steunzen- ders klaar. De bewindsman ver zekerde dat de bouw van de zen ders niet opzettelijk wordt ver traagd, omdat de kleurentelevisie op komst zou zijn. Bij kleurentelevi sie moet trouwens alleen een ge deelte van de apparatuur worden veranderd. WERKGEVERS VAN DIAMANT INDUSTRIE WIJZEN EISEN VAN STAKERS AF. ,,Wij zijn niet van zins op de eisen van de Algemene Diamantbewer- kersbond in te gaan en wij betreu ren het zeer, dat het tot een conflict is gekomen", .aldus Vrijdagochtend de heer A. J. Koch, voorzitter van de Amsterdamse Juweliersvereni ging, waarin vrijwel alle werkge vers van de Amsterdamse diamant bewerkers zijn verenigd. Inmiddels hebben de Amsterdamse schijven- schuurders, die werkzaam zijn in de diamantondernemingen, zich soli dair verklaard met de diamantbe werkers. Vandaag zullen ook zij het werk neerleggen. Alleen in enkele bedrijven, die tegemoet komen aan de eisen van de ANDB, zal het werk normaal doorgaan. SIR ALEXANDER FLEMING (uitvinder van penicilline) OVERLEDEN. Sir Alexander Fleming, de uit vinder van 't penicilline, is Vrijdag te Londen plotseling aan een be roerte overleden. Hij was 73 jaar oud, Tot Donderdagavond laat heeft Sir Alexander Fleming gewerkt in zijn laboratorium in Padington. Hij voelde zich Vrijdagmorgen onwel worden, toen hij na het ontbijt op bed zijn post doornam. Zijn dokter en zijn vrouw waren bij hem toen hij stierf. Zijn beroemde collega lord Hor der zei: „Hij zal in de geschiedenis voortleven als de grootste naam in de Britse geneeskunde sinds Lister". Dr Léon Binet van de universiteit te Parijs verklaarde: „De wereld heeft een van de grootste geleerden verloren misschien wel de aller grootste op het terrein van de ge neeskunde". ITALIË RATIFICEERT PARIJSE ACCOORDEN. Italië heeft Vrijdagavond de Pa- rijse accoorden voor de herbewape ning van West-Duitsland in het ka der van een Westeuropese Unie ge ratificeerd. De ratificatieprocedure werd voltooid, doordat de Senaat met 139 tegen 82 stemmen zijn goed keuring aan de accoorden hechtte. De Kamer van Afgevaardigden heeft de ratificatie op 23 December met 335 tegen 215 stemmen goedge keurd. Italië is na Groot-Brittannië het tweede land, dat de accoorden ge ratificeerd heeft. DOOR KORDAAT OPTREDEN ZEVEN MENSEN GERED. Aan hel optreden van de 22-ja- rige H. H. uit Steenwijk is het te danken, dat een gezin van zeven personen aldaar uit een brandend huis kon ontsnappen. De woning brandde geheel uit en de inboedel ging verloren. De jongeman ontdekte om onge veer kwart voor een, dat er vlam men sloegen door het houtwerk van zijn kamer, die grenst aan het huis er naast. Hij rende naar zijn buren, sloeg ruiten in en haalde twee meisjes, die in ledikantjes in dc voorkamer sliepen, naar buiten. De ouders, de heer en mevrouw V., werden door het lawaai wak ker en de moeder kwam met het jongs e kind, een meisje van twee jaar, naar buiten. De heer V. bracht samen met de vader van z'n buur jongen nog twee andere meisje'; in veiligheid, doch doordat het hem in de verwarring ontgaan was da. alle vijf meisjes reeds gered waren, ging hij nogmaals het brandende huis binnen, waarbij hij gelukkig geen noemen-waardig letsel op- liep. De jongeman H. liep verwon dingen op aan zijn pols en werd naar 't ziekenhuis 'e Meppol over gebracht. DODE EN TWEE GEWONDEN. Tengevolge van een autobotsing in De Beemster is Donderdagmid dag een 43-jarige inwoner van St. Maartensbrug zo erns ig gewond, dat hij kort daarna overleed, ter wijl twee bejaarde vrouwelijke pas sagiers ernstig letsel opliepen. Het slachtoffer werd met zijn bestelwagen op een kruispunt go- grepen door een taxi, welke geen voorrang verleende. De taxi zelf werd tengevolge van de botiing op he. ijs van een langs de weg lopende sloot geslingerd. De chauffeur van deze wagen liep zelf geen letsel op, maar 2 bejaar de vrouwelijke passagiers moes ten ernstig gewond in allerijl naar een ziekenhuis overgebracht wor den. EEN MOOIE BUIT Twee Belgische grensbeambten hebben Donderdagmiddag rond 1 uur in de Prosperpolder onder De Kling een veewagen in beslag ge nomen. waarmee niet minder dan 52 kalveren en 9 runderen fraudu leus werden vervoerd. De wagen was uil Nederland afkomstig. De chauffeur, die op het laatste nip pertje wist te ontsnappen, ook. Kalveren en runderen vertegen woordigen naar schatting' n waar de van mins.enj 6000.Weinig uren tevoren had de Belgische dou ane nog een Plymouth buiten ge vecht gesteld, waarmee 800 kg. bo- ier in grootverpakking vervoerd werd. van „De Echo van het Zuiden door Bruno J. van Lheenke. 4). Acht dagen voor datum van heden, keerdet gij terug in ons goeie, ouwe Groot Mokum. En nu zit je waar achtig onverwachts op een kamer die ik net gehuurd heb en beweer je glashard als je nu eenmaal bent nu beweer je doodleuk dat dit de kamer is van een vriendin netje van je, juffrouw Swanson, of Bengbong, of hoe heet dat kind". „Heb ik jou soms als privé-detec- tive mijner bewaking aangesteld?" vroeg Flaneur kwaad. „Nee.... aangesteld niet. Maar, zie je, ik interesseer me voor je, vandaar dat ik zo'n beetje weet wat je zoal uitspookt". John stond op en sloot de balcon- deuren. „Ga naar de Sahara kamelennood lenigen, Ben. Heus, m'n waarde, ik meen het goed met je en dit is de beste raad die ik je kan geven", zei hij dan. „Jij hebt er niets mee te maken waar ik wel en niet heen wil. Jij Ouderavond School met de Bijbel Capelle. Woensdagavond kwamen de ou ders en belangstellenden van de Christelijke School in de Heistraat bijeen. De voorzitter der School vereniging, de heer H. Kerst, open de de samenkomst door te laten zingen Ps 25 2 en 4 en ging voor in gebed; vervolgens las hij enkele gedeelten uit Matth. 6 en 7. In zijn openingswoord, waarin de voorzitter het droevig ongeval van de aangezochte spreker van deze avond allereerst herdacht, sprak hij verder naar aanleiding van 't voor gelezen Schriftgedeelte over de kracht van het gebed. De ouders moeten bidden voor de school. Je zus leerde het bidden Zijn discipe len, Hij leert het ook ons. Daar is geen vernieuwing in dit onderwijs. Wat zou het leven zonder gebed zijn? Niets. De gebedsverhoring is geen probleem, aldus spreker. God verhoort altijd ons bidden op Zijn tijd en Zijn wijze, als het met ge loof gemengd is. Bidt en u zal gege ven worden. Met een voorbeeld van Paulus licht hij dit toe. Na het drinken van chocolade melk en het zingen van Psalmen en Vaderlandse liederen, waarmee de avond afgewisseld werd, kreeg het nieuwe ere-lid, Ds. Trouwborst, het woord om een toespraak te houden. Spr. richtte zich bij zijn toespraak tot de aangesprokenen, n.l. de ou ders Hij ging uit van de gedachte dat het ouders waren met de Bijbel, omdat zij hun kinderen ook naar de School met de Bijbel had den gestuurd. Maar kennen wij als ouders de Bijbel ook? Kennen we onze nood? Zijn we eerlijk en streng tegenover onszelf? Dan kunnen wij dat ook tegenover onze kinderen zijn. Kinderen doorzien zo licht. Weliswaar waarborgt de Christelij ke School op zichelf niets, maar we mogen in deze weg vruchten ver wachten en al zien we ze nietr di rect, op Gods tijd zullen we maaien. Tenslotte wekte spr. de ouders op belangstellend mee te leven met 't werk der school en op dezelfde ba sis te blijven staan als de Christe lijke School, n.l. Gods Woord. Nadat de voorz. nog enige mede delingen deed, was er pauze, waar in, evenals vóór de aanvang van de vergadering, het werk der kinderen bekeken kon worden en er gelegen heid was met de betreffende leer krachten te spreken. Daarna werd de vergadering heropend. De ouders kregen gelegenheid vragen te stel len over de school en het onderwijs, waarvan een matig gebruik werd gemaakt. De onderwijzers, de heren de Vos en v. d. Kruyt, gaven een afdoend antwoord. Toen Ds. de Kruyk een afscheids woord gesproken had, werd hem toegezangen Ps. 121 4 Na de slotzang ging Ds. Trouw borst voor in dankgebed, waarna deze gezellige en leerzame ouder avond gesloten werd. Vlijmen noteert zijn 500ste aan vrage om gaslevering. Op 13 September 1954 legde bur gemeester Van Hout officiëel de eerste buis van het 28 kilometer lange gasnet Vlijmen, Haarsteeg en Nieuwkuijk. Op Oudejaar was reeds de eerste huisaansluiting gemaakt. En nu, nog geen drie maanden nadat de eerste huisaansluiting werd gemaakt, ternauwernood een half jaar na de eerste buislegging, werd dezer dagen de 500ste aan vrage om levering van gas ingele verd op het gemeentehuis. Aangenomen kan worden dat de tegemoetkoming in de aansluitings- kosten, welke het gasbedrijf ver leent, indien men zijn aanvrage thans inlevert, het aantal aanslui tingen (aanvragen) mede heeft be- vordex-d. Deze gunstige voorwaar den voor aansluiting gelden tot 1 Juli a.s. Er zijn reeds een honderdtal huis aansluitingen gemaakt en zodra de vorstperiode is afgelopen, worden de reeds ingekomen aanvragen in een zo vlot mogelijk tempo afge werkt. Verschillende huisvrouwen heb ben echter nu reeds kennis kunnen maken met het gemak en de pro perheid bij het .koken op mijngas en binnen enige maanden zal het merendeel van de gezinnen in Vlij men, Haarsteeg en Nieuwkuijk vlug en vlug en voordelig koken op mijn- gas, evenals in Den Bosch, Waalwijk en Heusden. Bij indiening van het aanvraag formulier op het gemeentehuis is 1.verschuldigd wegens wettelijk zegelrecht. Inenting. Werd vorige week Donderdag 't eerste gedeelte van de kinderen beneden 6 jaar uit Raamsdonksveer ingeënt tegen dyphterie, kinkhoest en klem, a.s. Donderdagvoormiddag 17 Maart dus, zijn de overige kin deren beneden 6 jaar aan de beurt. Alle kinderen die nog niet inge ënt zijn worden dan verwacht inj voormalige Meisjesschool aan Grote Kerkstraat. Het zijn de kir deren die wonen op Heereplein e aangrenzende straten, Haven e omgeving, Grote Kerkstraat, Ooi terhoutseweg, Koningstraat, Brê jaartstraat, Oude en Nieuwe Groen straat, Sandoel en omliggende str* ten en wegen, Kartuizerstraat en a de Boterpolder. Dit is de laatste gelegenheid dé bestaat voor de kinderen uit Raam> donksveer om geheel kosteloos ti worden inge nt. Er moet dan ook een erastip waarschuwing gericht worden to de ouders van de kinderen, die me nen dat inenting niet nodig is. D:; getuigt van een ouderwetse of dorp se opvatting. Zij stellen de kinde ren bloot aan de meest ernstiji ziekten, die nog steeds voorkome en veelal met dodelijke afloop, nl dyphterie, kinkhoest en wondstij! kramp (klem, wat ontstaat dw verontreiniging van wonden me straat vuil enz). Niet alleen eige kinderen, maar ook kinderen va een ander worden daardoor in ge vaar gebracht. Niet-inenting zou: ernstig plichtsverzuim zijn. De kruisverenigingen verwachte dat alle ouders gehoor zullen geve aan de dringende wens van dek specteur van de Volksgezondhei: en de Doktoren, om alle kindere zo spoedig magelijk te laten inem ten. De volksgezondheid is een lever, belang van het volk. Ook Raar; donksveer zal hierin niet sc/. mogen blijven. DE ZUID AFRIKAANSE SCHAPENFOKKERIJ. Ter ondersteuning van de ZuidyAk kaanse proefnemingen op het gebied vc de fokkerij van merinoschap'c-n, h«; Australië er in toegestemd vier stambot- merinorammen naar Zuid-Afrika te ex porteren. Sinds 1929 %vas de uitvoer va merinoschapen verboden De schape zijn uitgevoerd naar Zuid-Afrika ondr voorwaarde, dat zij niet in handen vi. len komen van particuliere fokkers. De experimenten zullen plaats vinde op Groot Fontein College, het bekena centrum van veeteeltonderzoek in Zui: Afrika. zit me al langer dwars dan goed voor je is, De Weger". De Weger lachte. „Kom, kom, niet zo somber. Je zegt dat op zo'n dreigende toon, dat ik haast bang zou worden dat je een moordaan slag op mij gaat plegen. Of zullen we het spul hier al hebben? Niet doen, joh, je bent veel te slecht in het schieten en ik zou eerlijk ge zegd niet weten op welke andere manier je mij zoudt kunnenhè? Overigens, dat is toch niets voor jou!" „Nee", zei Flaneur, „nee, hier zal je niets gebeuren. Maar toch, ik waarschuw je in je eigen belang Bemoei je niet met dingen die jou niet aangaan, en, wat je misschien duidelijker is, die mij wél aangaan. En wees nu zo vriendelijk op te duvelen. Je verveelt me". „Hè jongen, hoe kun je nu toch zo naar tegen mij doen". John vroeg het op een zacht ver wijtende toon. Hij ging weer zitten en haalde een pakje sigaretten uit zijn zak. „Roken?" „Nee. Schiet op! Smeer 'm!" Kalm stak John een verse sigaret op en kalm keek hij in de loop van het pistool, dat vriend Flaneur op hem richtte. Je houdt het wapen volkomen verkeerd vast, jongen. Geen won der dat jij nooit iets raakt", zei John. „Kijk, zó moet het". Zijn hand schoot plotseling vooi-- uit en eer de ietwat trage Flaneur iets had kunnen doen, was het wa pen van eigenaar verwisseld en lag er, behalve het wapen dat hij zo juist van zijn beste kennis had af genomen, 'n ander pistool in John's hand. En dat andere pistool was van hemzelf; hij vertrouwde er meer op dan op dat van Flaneur. In één adem sprak Flaneur ne gentien lelijke vloeken uit. waarbij eerlijkheidshalve opgemerkt dient te worden dat hij in herhalingen verviel. „Da's nou ook wat, hè?" lachte John. „Kom, Bennie, ga maar 's te gen de muur staan. Er kan je niets overkomen, maar ik moet 't zekere toch voor het onzekere nemen". Hij volgde zijn gevangene naar de muur en onderzocht hem aan den lijve, welk onderzoek hem leerde dat Flaneur bij zich droeg: een sleutelring, waaraan alleen een lo per hing, een half-vuile en een schone zakdoek, een zakmesje, een nagelschaartje, een paar koffiebo nen, een potloodje, een vulpen, een portefeuille met onbelangrijke pa perassen en een paar dubbeltjes. Nog even voelde John over Fla neur's borst en rug en zie, dat bracht hem wat papieren op. Een heel dun stapeltje papier zat onder Flaneur's hemd. John keek die do cumenten even in en besloot ze te houden. „En ga jij zoet naar huis, jonkie. Mammie zal wel ongerust worden! Kom, ik breng je even naar bene den. Da's gezelliger, wat?" Flaneur voelde iets in zijn zij kriebelen, dacht er het zijne van en liep gewillig mee naar de deur. Plotseling echter draaide hij zich om en maaide hij met zijn vuist in de richting "van John's kin, tegelij kertijd met zijn schoen de schenen van zijn gastheer bewerkende. En dat laatste maakte John werkelijk even kwaad. Dit deed hem zeer snel reageren en eer hij er zichzelf ei genlijk rekenschap van gaf wat hij precies had gedaan, lag Flaneur aan het andere eind van de kamer. John liep er heen en bekeek de man, die kennelijk even weggedoezeld was. „Dat zal ik mijn oud judo- en jiu- jitsu-leraar eens schrijven!" lachte De Weger. „Wat 'n verrassing!" „Blub", zei Flaneur en hij krab belde overeind. „Moest jij zo nodig rare dingetjes doen, Bennie?" teemde De Weger. „Kijk nu eens wat je gedaan hebt", en hij wees op 2ijn pantalon, waar een klein vlekje op zat, en op de betrekkelijke chaos die Flaneur's vallend lichaam had veroorzaakt „Zie je, vliegen is goedkoper dan je denkt", sprak hij vervolgens. Waarop hij Flaneur het hotel uit bracht. Buiten schudde hij hem hartelijk de hand en rustig ging hij weer naar boven. Hij pakte wat kleren, ondergoed en andere dingen, die Mieke waar schijnlijk nodig zou hebben, in een koffer, trok zijn costuum uit en deed dit ook in dc koffer. Vervol gens trok hij dameskousen en -schoenen aan en liet hij met een zucht een jurk over zijn hoofd glij den. „Vrij kort, jongen, dat gaat niet" praatte hij tegen zichzelf. Hij keek eens rond in de klerenkast. Niets. Plotseling kwam hij op een idee. Even zoeken, dan haalde hij een zeilbroek uit de koffer. „Je bent een engel, Mieke" mom pelde hij, terwijl hij de blauwe broek zo goed mogelijk aan en de inmiddels al gescheurde nylons uit trok. Snel maakte hij verder toilet, en weinig minuten later liep een sportief gekleed meisje met 'n modiëiïs driekwart bontmanteltje dat haar iets 1e krap was en dan ook niet dicht kon aan en een hoofddoekje om, door de gan gen van het Victoria Hotel. Het meisje liep met een koffer in d< hand door de nu al stille stad Air: s'erdam, constateerde dat zij ni< gevolgd werd, hoewel er toch et heer in een taxi vlak bij het Vr toria Hotel zat, welke heer zij goed meende te kennen wa$f niet haar drogist? en siap'.e e*' later een flat op de tweede verdk ping aan de Churchill-laan binne' „Zo. En biecht nu eens op. mei' ke", zei John tegen Mieke. Zij zaten samen in John's kam* nadat zij gezamenlijk in de eettf* on'beten hadden, en dronken vr* behoorlijke koffie. John had niets verteld van *5' avontuur in Mieke's kamer, oraih hij haar niet ongerust wilde »13' ken. Mieke aarzelde. „Ik weet nog niet. Zie je, h' zal je zo onwaarschijnlijk in oren klinken. IkNee John, I' ter wel misschien, maar nu n° niet. .Tohn zuchtte. Hij haalde 'n Pa sigaretten te voorschijn en vu zijn koker. „Roken?" „Graag, dank je". 4 I Zwijgend rookten ze en dron ze koffie. (Wordt verV'

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2