Nieuwe industrie JLanta an J^Lomat bij de Fa. CUNEN H.K.W. Huldigde de Heer FAIT op Jaarvergadering. fEen rijke collectie charmante modeller^) in Sprang-Capelle 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 MAART 1955 MR VAN COOTHSTRAAT IN DE OPTOCHT. Goed nieuws m. b t riol ering Prae-adviezen. O diepe betekenis en zo werd ook het dansen van deze Indische Prins, die al ouder is dan zestig jaren, van een zeldzame plasticiteit; zo was het zien van zijn dansen als het lezen, regel voor regel, van de schone ver telsels van zijn land. De eerste dans, door Mevr. Jod- jana begeleid op een kleine game lan, was een verbeelding van de rijstcultuur, het zaaien, het maaien, het oogsten, het stampen en 't wan nen; de Indische dans gaat in wezen terug tot de rijstoogst, tot de oogst- cultus. Hij danste voorts een fragment van een spel uit de Indische Middel eeuwen en besloot met de twee dan sen van de God Shiba, die in de eerste dans werd uitgebeeld als de God van de Dood, dan echter weer ontwaakte in hem de liefde voor al les wat hij in zijn razernij verwoest te en in en uit die liefde herschiep hij weer het vuur, het water, de vaste stof, de werelden van zon en sterren, die hij in beweging bracht en waarmee hij speelde zijn superi eure spel. Dan zonk hij weer terug in een eeuwige rust. Deze dansen waren van een zeld zame gestyleerde plasticiteit en Jod- jana danste ze met al de beheerste beweeglijkheid van het schoon li chaam. Als ge terugkeert van zo'n dans-middag, voelt ge U zwaarder en lomper nog dan anders. HET RODE KRUIS IN 1954. Het was natuurlijk helemaal niet druk op de algemene ledenvergade ring die de afdeling Waalwijk van het Nederlandse Rode Kruis Vrij dagavond in Hotel Verwiel hield. Maar de voorzitter, de heer C. Wit- lox, vond dit niet zo erg; integen deel, hij zag hierin een bewijs hoe groot het vertrouwen was dat de leden stelden in hun bestuur. In deze vergadering werd o.m. 't bestuur aangevuld met de heren J. Bergman, die als penningmeester de heer Boumans verving, en de heer Mr J. Hoek, die bij acclamatietie werden gekozen. De secretaresse, Mevr. van Loon- Schoenmakers, las dan haar jaar verslag voor, waaruit de grote acti viteit bleek die het Rode Kruis aan de dag had gelegd. Zij memoreerde de collecte, die het mooie bedrag van 3600.had opgebracht, de succesvolle voetbalwedstrijd ten bate van het Rode Kruis, de boot tocht, waaraan één patiënt uit Dru- nen had mogen deelnemen. Dr van Rooy was Dr Lenglet opgevolgd als colonne-commandant; aan enkele tientallen donors was de Landstei- nerpenning uitgereikt; de heer Wit- lox wat onderscheiden wegens zijn 20-jarig bestuurslidmaatschap, ter wijl ook de heer v. d. Pluijm de gesp wegens 20 jaren trouw lid zijn, was uitgereikt. Heel bescheiden volgde aan het einde van liet verslag dat 500 brie ven van het secretariaat waren uit gegaan. Uit het jaarverslag van de colon ne bleek, dat er 11 helpsters 2e en 3e klas met goed gevolg examen hadden gedaan; er waren diverse lezingen gehouden en er was een geslaagde toneelavond geweest; de colonne had assistentie verleend bij de bloedafname in Drunen, Waspik en Waalwijk, waarin totaal 550 do nors geholpen werden; er waren buitenoefeningen geweest, men had geholpen bij diverse acties en eve nementen; op de districtswedstrijd in Waalwijk werden de helpers no. 1 en de helpsters no. 4; op de kring wedstrijd in Roosendaal bezetten de helpers de 3e plaats. Ds. van Rooy was Dr Lenglet als colonne-com mandant opgevolgd; tien jaren was dokter Lenglet commandant ge weest, van hem werd officieel af scheid genomen; hij was thans als bestuurslid benoemd Vijftien aspirant-leden van de co lonne hadden zich het afgelopen jaar gemeld; de colonne bestond thans uit ongeveer 40 meisjes en jongens. Veertienhonderd ongevallen had den de leden van de colonne in '54 behandeld, terwijl zij ook meewerk ten aan de medische dienst van de Bescherming Bevolking. De voorzitter dankte de secreta resse voor haar keurige verslagen, zoals hij ook de colonne-comman danten, de doktoren Lenglet en v. Rooy, bedankte voor hun werk. Het jaarverslag van de penning meester, wiens boeken en beschei den door de controle-commissie, be staande uit de heren Dr Hordijk en v. Oss, in de beste orde waren be vonden, vermeldde aan inkomsten een totaal bedrag van 6660.75 en aan uitgaven 5773.75, zodat er over dit jaar dus een batig saldo was van 886.98. Hierbij dient echter te wor den opgemerkt dat de contributie grotendeels in December pas is bin nengekomen en dat hiervan nog 'n aanmerkelijk deel moest worden af gedragen. Bovendien waren er de uitgaven van de eerste maanden van dit jaar, zodat de financiële toestand waarin de afdeling zich bevond, lang niet zo rooskleurig was als het batig saldo deed vermoeden. Uit het verdere verloop van de vergadering werd ons nog duidelijk dat er op 31 Maart een bloedafname zou zijn in Waspik en in April zou er een in Drunen zijn. In Waalwijk zou er in elk geval dit jaar ook nog een bloedafname zijn voor de bloedplasma-dienst, ter wijl men hier in dit jaar ook zal trachten te komen tot een vaste groep donors. De voorzitter sprak op het einde van de vergadering nog een woord ter aanmoediging van de collecte; er zal een intensieve actie noodza kelijk zijn om deze collecte zo goed mogelijk te doen slagen. Men moest het Rode Kruis niet zien op de eerste plaats als een plaatselijke afdeling, maar als in ternationale organisatie; in Waal wijk werkte men ook voor 't Hoofd bestuur dat, in internationaal ver band, veel geld besteedde vooral bij rampen. Hij hoopte op aller steun te kun nen rekenen bij de collecte die in de laatste week van Mei en de eer ste week van Juni zou worden ge houden. OOK DE KLOOSTERWEG DOET MEE. Ook de buurt Kloosterweg en om geving is van plan deel te némen aan de feestelijke optocht die ge houden zal worden op de tiende verjaardag van onze bevrijding op 5 Mei a.s. Als er een wijk deel neemt, zouden we zeggen, dan toch zeker de Kloosterweg, die 't eerst de bevrijders zag. Op welke manier deze wijk zal deelnemen aan de op tocht. zal afhangen van het resul taat van de collecte, die dezer da gen wordt gehouden. Het comité rekent echter op een behoorlijke steun van de bewoners, zodat de vertegenwoordiging van deze kleine wijk in de grote optocht alleszins waardig en feestelijk kan zijn. BOUW VAN NIJVERHEIDS SCHOOL EN HUISHOUDSCHOOL Naar wij vernemen is het schets- plan voor de uitbreiding der R.K Huishoud- en Industrieschool en van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken door Rijks gebouwendienst goedgekeurd. Men kan dus thans overgaan tot definitieve tekening en het in be stek brengen van een en ander, zodat aanbesteding hopelijk spoedig kan volgen. In de Mr v. Coothstraat, verzeker de men ons, heerst ook reeds een grote activiteit met het oog op de grote optocht op de Nationale Feest dag. Men heeft al diverse malen vergaderd, een bestuur geformeerd en plannen gemaakt. Deze buurt wil trachten op een heel bijzondere manier voor den dag te komen. Donderdagavond hield de afde ling Waalwijk van de Ned. Kath. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, of zoals liij te genwoordig voortaan heet „Ned. Kath. Bond van Administratief, Verkopend en Verzekeringspcr- soneel „St. Franciscus van Assi- sië" in zaal Thalia haar jaarver gadering, die een bijzonder aspect kreeg door de huldiging van de heer Fait, wegens zijn zilveren lidmaatschap. In zijn openingswoord sprak de voorzitter van de afdeling, de heer v. Broekhoven, over de voornaam ste feiten die zich in het voorbije verenigingsjaar hadden voorgedaan, ook in het grote verband van de landelijke Bond. Hij memoreerde o.a. de nieuwe maatregelen betref fende pensioen- en ouderdomsvoor ziening, de instelling van een be drijfspensioenfonds voor admini stratief personeel in de schoenin dustrie, de nieuwe C.A.O. voor het Eankwezen en de nieuwe C.A.O. voor het grootwinkelbedrijf, welke laatste vooral de lager gesalariëer- den een aanmerkelijk stuk omhoog had gebracht. Het jaaroverzicht van de secreta ris, dat werd uitgebracht door de wnd. secretaris de heer P. v. Zon, moest spreken van een gebrek aan activiteit in de afdeling, speciaal ten aanzien van het bezoek aan de ledenvergaderingen werden geen tevreden geluiden gehoord. Uit het jaarverslag bleek ook, dat de on derhandelingen betreffende een C.A O. voor de beambten in de Schoenindustrie opnieuw begonnen waren. Ten aanzien van de Winkel sluitingswet was in het afgelopen verenigingsjaar de afdeling zeer ac tief geweest en ook in de toekomst zal het bestuur er naar streven de toepassing van de wet op de win kelsluiting zo goed mogelijk te doen zijn. Uit 't financiëel verslag dat werd uitgebracht door de penningmees ter, de heer J. Pullens, bleken de ontvangsten bedragen te hebben 4032.10, waartegenover een bedrag aan uitgaven stond van ƒ4164.84; een nadelig saldo dus van 132.74. Het ledental bedroeg per 1 Jan. 1954 126; vijftien nieuwe leden ga ven zich op, maar 19 dames- en heren-leden bedankten om verschil lende redenen, zodat er op 't einde van het jaar nog 122 leden bij de afdeling waren aangesloten. De heren P. Fait en P. van Zon werden als bestuursleden herkozen. HULDIGING. Dan nam de voorzitter, de heer v. Broekhoven, weer het woord en hij rekende 't tot een van de meest prettige taken van een voorzitter van tijd tot tijd een jubilaris te mo gen huldigen. En speciaal deze keer vond hij 't erg prettig, nu het een zeer actief bestuurslid gold, namelijk de heer P. Fait, die ruim 25 jaar lid was en waarmee de voorzitter al negen jaar in het bestuur had mogen samen werken De voorzitter sprak over de toestanden zoals die 25 jaar ge leden waren en prees de jubilaris vooral, omdat hij steeds kleur had willen bekennen. De Bond telde nu bijna 20.000 le den en veel is er bereikt voor de leden, speciaal op sociaal gebied; dit was echter vooral te danken aan de mannen, zoals de heer Fait. Het was een eer voor het Bondsbestuur het zilveren insigne te mogen uit reiken aan de heer Fait. Moge dit teken, zei de voorzitter, zolang op Uw revers prijken, tot het door een gouden vervangen kan worden. De zilveren jubilaris zei in zijn dankwoord zeer erkentelijk te zijn voor dit blijk van hulde en waar dering en kenmerkend voor de goede verenigingsmentaliteit van de jubilaris hij gaf tegelijkertijd twee nieuwe leden op. De nieuwe Districtsbestuurder, de heer P. A. H. Kafoe, die de plaats had ingenomen van de heer Loomans, voerde dan het woord. Hij wenste natuurlijk eerst de jubi laris geluk namens het Hoofdbe stuur, waarna hij in grote lijnen 't Bisschoppelijk Mandement behan delde, speciaal natuurlijk de nadruk leggend op de consequenties voor de leden der sociale organisaties. Jammer vindt hij het dat vooral de jongeren de sociale verworvenhe den als vanzelfsprekend beschouw den, daarbij de strijd die er gevoerd was moeten worden over het hoofd ziende. Zeer bijzondere aandacht besteedde hij aan de passages uit 't Mandement, betreffende het actief en het passief lidmaatschap. Ieder lid was voor de organisatie van be lang met het oog op de P.B.O., die saamhorigheid propageert in plaats van klassenstrijd. De vakorganisa ties zijn de pijlers waarop de P B.O. rust. In de maatschappelijke ver houdingen voltrekken zich grote wijzigingen; men moest zorgen dat men de eenmaal verworven plaats wist te behouden niet alleen, maar nog te verstevigen ook. Het was te danken aan de katho lieke vakorganisaties dat men ir Nederland gevrijwaard was geble ven van een staatssocialisme; hij constateerde echter een terugschrik ken van een verantwoordelijke plaats in de ondernemingsraden, 'n gebrek aan vuur en enthousiasme, waardoor de bevordering van de vooruitgang werd afgeremd. Men mocht echter niet goedvinden dat de opbouw van de P.B.O. zich vol strekt in socialistische geest. De heer Kafoe had zeer enthou siast gesproken en hartelijk werd hij hiervoor bedankt door de voor zitter van de afdeling, de heer v. Broekhoven. (Van onze medewerkster) Het zal bij U, lezeressen, wel net zijn als bij ons: wanneer de eerste symptomen van het voorjaar er zijn, dan ont waakt in ons een zeldzame vitaliteit, een vitaliteit heel an ders dan die we altijd moeten opbrengen in de dagelijkse zorg voor ons gezin, veel geweldiger, veel grootser, de boel moet ondersteboven, de ramen moeten wagewijd open, de kasten moeten leeggeruimdla, die kasten, die berg plaatsen van onze garderobe, waarin eigenlijk een aanvul ling zo broodnodig is; een nieuwe jurk, een regenmantel, en dan' de kinderen, onze kleine en grote dochters, hebben ze eigenlijk ook niet heel hard iets nieuws nodig? Het zijn de ieder jaar terugkerende vragen, hel zijn ook de ieder jaar weer terugkerende zorgen: wat en waar en boe „duur? We zouden U, om het U gemakkelijk te maken, nu even mee willen nemen naar Hotel De Twee Kolommen, waar de fa. (amen in de koude grauwheid van dit win terse seizoen al een vleug van de lente, al een genster van dc zomerzon brengt, in een rijke collectie van charmante jurken en mantels, voor U zelf, voor Uw kleuter en voor Uw charmante oudste dochter. Waar ook een zonnestraal doorbreekt voor Uw man, want zo heel erg diep zal hij niet in zijn beurs hoeven te grij pen. om toch heel trots te kunnen zijn op zijn vrouw en zijn dochters. HOEDENWEELDE. 't Was werkelijk dc moeite wel waard; er werden Donderdag avond veel exclusieve modellen getoond, die de grote bewondering hadden van de talrijke kijklu tige dames. Een show met enkele peignoirs, waarvan de bleu ka oenen piqué imprimé ons verrukte door dc mooie snit en de goede kleur. We zagen jersey-pakjes hierna, van een prachtige soepele kwali teit en de hoedjes die hierbij ge dragen werden, evenals alle hoed jes die we zagen op deze zeer uil- gebreide show, en die stuk voor stuk zeer chique en zeer charmant waren, waren van de fa. Gez. v. d. Sanden, die al op een even uitge breide collectie kan bogen als de fa. Cuncn. Er waren mooie, zeer goed draag bare man clpakje -, en ook veel jur ken met jasje, die ook zo modieus staan. Een zeer eenvoudig hardgroen japonnetje met een na urel raffia- ccinluurtje en een leuke kleurige corsage onder aan 't korte mouwtje was wel zeer apart. We zagen veel japonnen niet een geaccentueerde heuplijn, de nieuwe A-lijn dus, maar dan in gematigde vorm, ge lukkig aangepast aan het type van de Nederland -e vrouw. Raffiagarnering Avordt, zoals ons bleek, vaker toegepast, evenals, maar dan op meer bescheiden schaal, broderie, in dezelfde tint als de japonnen. In de Cunenr collectie namen enkele leuke box- coat* een opvallende plaa s in, nu eens niet uitsluitend in beige, maar by voorbeeld een in bleu mei een speels accentje door een enkel zakje linksboven. Opvallend waren de vele zwag- gers in zibeline, arraché en ook nog in tweed. Een enkele jas wav van katoen de grote mode ge raffineerd mooi verwerkt. Er was een swagger met een giraffe im primé in zwart-wit. VOOR JONGE EN OUDERE MEISJES De jeugd wordt door de fir ma Cunen allerminst vergeten, dat bleek Donderdagavond over duidelijk, toen we voor het bak visje, maar vooral voor de kleuter schattige jurkjes zagen. Er waren wijde aangerimpelde etage-rokken voor kinderen zowel al? voor de sweet seven een (and never been kissed?); de naam etage- rokken zegt genoeg; ze bestaan na melijk uit verschillende „verdie pingen, drie onder elkaar geplaat- i ste stroken. Erg leuk, maar het zal wel gereserveerd moeten worden voor het jonge meisje of de vrouw me liet zozeer begeerde slanke fi guur. De dames met de grotere maten kunnen bij Cunen ook veel van hun gading vinden; er werden immers ook veel mooie man!els en japon nen geshowd voor de maten 50 en groter; deze dames hebben juist zo'n behoefte aan mooie, slank af- kledende en perfect zittende kle- dng. Nu, die was hier te kust en te keur. Een nouveauté die zeer op viel, was hei rokje met permanent plisé, een plisé dus die blijvend is, ook wanneer het rokje normaal in water wordt gewassen. De prijs was beslist niet hoog, zodat velen, naar we veronderstellen, hier een dankbaar gebruik van zullen ma ken deze zomer. La'.er zagen we ook een japonnetje met glad bo venlijfje, rose-bleu streep, en een mo liefje, met een permanent plisé rokje. We zagen ook veel prachtige jersey-pakjes, waarvan sommige niet de aparte Givencry-lyn: schuin geplaatste zakken, ingeze te mou wen, een royale kraag en even ge accentueerde. heupen. Alle Amster damse modehuizen volgen deze draagbare toch zo modieuze lijn. Een zeer grote oriering heeft Cunen ongetwijfeld ook in regen jassen: poplin, zijden en tweed waren de stoffen waarui deze jas sen waren vervaardigd. De bijpas sende hoedjes stonden erg flatteus en dat is een groot winstpuni mcetal waren die erg onelegant. Er was zelfs een avond-alias-re genmantel, in rose zijde me', bloe men, naar onze mening wel een beetje excentriek evenal? de zwart witte popelin jas met panter im primé. HEERLIJKE REGENJASSEN. Het meest waardeex-den we wel die heerlijke regenjassen, die niet op een regenjas lijken eigenlijk, doch die van gewone wollen, maar waterafstotende stof zijn gemaakt. Ontzettend practisch in ons voch tige klimaat. Er was nog zo veel meer, bijna te veel om op te noe men. O.a. een snoezig geel ninoflex kinderjasje met kapje; we zijn trou wens erg enthousiast we zeiden het al terloops over bijna alle kindermodellen die kinderlijk leuk en wat ook belangrijk is goed wasbaar zijn. De prijzen van de leuke overgooiertjes en jurkjes wa ren erg laag. We noteerden een jurkje in een wit-groen ruitje met etagerokje, waarvan de drie banen telkens in een iets grotere ruit gedrukt waren; een donkergrijs katoenen overgooi- ertje, dat opgevrolijkt werd door 'n wit-rood gestreept blousje en een idem bandje, dat langs de hals door geregen was. Opvallend was ook een wit jurkje met strepen en kleine blauwe en rose bloempjes, dat kennelijk was geïnspireerd op het ouderwetse be hangselpapier, dat we ons nog zo goed herinneren uit Oma's slaapka mer; het was ondanks Oma een jeugdig charmant modelletje. Door de grote vei*scheidenheid en uitgebreidheid van de getoonde mo dellen, is het ons onmogelijk om al le details te noemen. Typisch waren nog de aardige strepen en de wijde rokken met de zg. „rolplooien", dit zijn ingestikte enigszins bolstaande plooien, rondom, die een plisé-ef- fect geven; vermeldenswaard is ver der nog de rayé moustache, „snor- restof", die een grappig effect gaf. GARNERING EN KLEUREN. Een opvallend detail vormden de gespen als garnering op de linker heup of aan de hals, terwijl er ook bijzondere aandacht was besteed aan de knopen, die allen eenvoudig maar mooi waren. Dikwijls ook zagen we er een als garnering aan weerszijden van de hals; er waren opstaande kragen, sjaalkragen, ronde kraagjes en kun stig geplooide halsuitsnijdingen, sommige japonnen wax-en kraag loos en smal uitgebiesd. Prachtige zomerjurkjes waren ex-, echte Haute Couture-modellen. Overheersende kleux-en in de hele collectie waren: bleu, x-ose, geel, grijs-wit en grijs. Marineblauw zagen we bijna niet meer, hoewel eenmaal in de bij zonder mooie combinatie met rose, die ons naar meer van deze niet zo besmettelijke en toch flatteuze kleur deed verlangen. Er waren keurige klassieke man telpakjes in yersey, zowel als in kamgax-en, in de genoemde lichte kleuren en in zwart, aardige top pers, jacks, poplinx-okken en kerko- blousen. Een paar beeldig chique zomer jurkjes met kox-te mouw van yersey in bleu-rose: ze zijn natuurlijk wat duurder dan een katoenen japonne tje, maar van een zo mooie kwali teit zuiver wol dat ze uiterst tisch zijn in ons grillige klim?* Nog een nouveauté was e jurkje met blauw plastic n?'' ruitmotief, dat ons te sterk h' nerde aan de „bobbeltjes" Pv ze. De afdeling avondjurken 0nt, menige zucht van bewondering zagen lange en half lange, \Va. een zwart fluwelen model niet* klein bolero'tje en rose satijn - pas opvallend elegant en fu,?3 was. De bruid zag er hartverovt, lief uit in haar eenvoudig uioo^ pon met het leuke korte sluw ook hier viel ons het snoezige k op; er waren toch zo veel van! leuke witte hoedjes, van dit': kleurde wollen mutsjes voor jeugd en zo'n prachtige modis.' houden. Het was een opmerkelijke waarvan wij, en met ons ongi! feld alle andere dames, zeer-, ten. Natuurlijk werden de ki]i nog eens aangespoord ook kc* te worden; onze collectie w*' veel groter, zei men, dit was«. een kleine keuze, zoals dit v- weer een keuze moest zijn v I keuze die dan toch maa half 8 tot bijna 11 uur duurc zodat ook wij niet beter ku doen dan U te zeggen: ja, g;: zelf nog eens kijken. En nuk hoop: een zonnige zomer, onu moois te kunnen dragen. Clinn poplii In ros borde; en wit maten Het is een zeer belangrijke agenda die de gemeenteraad van Spm Capelle in zijn vergadering van Vrijdag a.s. te behandelen kr>; We noemen bijvoorbeeld de volgende voorstellen waarover de m zal hebben te beslissen: restauratie van de toren van de Ned. He Kerk te Sprang; aankoop van het gebouw van de landbouwhuish(. school om het te bestemmen voor de landbouwschool; verkoop p twee industrieterreinen aan' de Dick Flemmingstraat aan t» Kaatsheuvelse schoenfabrieken, die hier een industriehal wij) gaan bouwen; uitbreiding van de algemene begraafplaats te Spm uitvoering van het eerste gedeelte van het rioleringsplan, met nu het plan „Capelle" en de stichting van een zuiveringsinstallatie, It wijl B. en W. tenslotte de raad een nota hebben toegezonden j treffende de beruchte aanbesteding van de verbouw en uitbreid: van de openbare lagere school te Capelle. waarover in verschillet raadsvergaderingen al het een en ander te doen is geweest. AGENDA Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Wijziging „Rangen- en Bezoldi- gingsveroi-dening 1954". Toekenning vergoeding ex art. 13 der L/O.-wet 1920. Toepassing regeling tot verle ning van premiën in verband met krotopruiming. Instellen van beroep tegen de door de Minister van Financiën vastgestelde bijdrage in de oor logsschade aan de toren te Sprang. Herstel van oorlogsschade aan en restauratie van de toren te Sprang. Aankoop gebouw der landbouw- huishoudschool. Aankoop grond te Vrijhoeve- Capelle van J. v. Oosterhout te 's-Gravenhage. Aan- en verkoop van gronden te Vrijhoeve-Capelle van en aan J. Snijders alhier. Verkoop industrie-terrein aan H. A. Snaphaan te Kaatsheuvel. Verkoop industrie-terrein aan A. H. Roestenberg te Loon op Zand. Uitbreiding algemene begraaf plaats te Sprang. Aanleg x-iolering te Capelle en stichting zuiveringsinstallatie te Capelle. Nota inzake de aanneming van de verbouw en uitbreiding der openbare school voor g.l.o. te Capelle. Subsidie aan de Stichting 1940- 1945. Subsidiëring en garantie nadelig saldo bevrijdingsfeest. Wijziging gemeentebegroting '55 Mededelingen. Rondvx-aag. Sluiting. Voorstel tot toekenning van ver goeding ingevolge art. 13 der La- ger-Onderwijswet 1920. Bij besluit van 5 November 1954 werd aan A. v. Dongen alhier, te rekenen vanaf 1 October 1954, ter tegemoetkoming in de vervoerskos ten van zijn kind naar en van de Prinses Beatrix-school voor buiten gewoon lager onderwijs te Gorin- chem een bijdrage toegekend van 7.52 per week voor een weekkaart. Evenwel doet zich bij gebruik van de B.B.A.-bussen het geval voor, dat genoemd kind bij de overweg te Keizersveer ongeveer een half uur moet wachten, terwijl geen toe zicht aanwezig is, hetgeen een be duidend gevaar met zich meebrengt. Teneinde dit te ondervangen, is het mogelijk genoemd kind te doen meerijden met een taxi van de heer Verbunt te Raamsdonk, die een aan tal kinderen vanuit Raamsdonk- (dorp) naar Keizersveer brengt en daar de kinderen op de bus naar Sleeuwijk zet. De totale kosten zullen mitsdxen 12.52 per week bedragen. Gezien de omstandigheden waar onder het vervoer plaats vindt, me nen B. en W. dat genoemd verzoek 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. voor inwilliging in aanmeré komt. Voorstel tot toepassing der w ling tot verlening van preraièt verband met krotopruimixig, Voor de toepassing der „kre: ruimingsbepalingën" kregen B W. in 1954 de beschikking overs crediet van 2500.Wegens 'tc blijven van aanvragen is dit creó in het afgelopen jaar echter onu getast gebleven, 't Is niet onmo( lijk dat de belantfet^llimq voor/ft passing der krotopruiming^-v dit jaar groter zal zijn. Re&wm aanvrage ingediend. Daarom Vi seren B. en W. voor het jaar 1S55 ook weer een crediet van iW>- beschikbaar te stellen. Voorstel tot het instellen van \f. roep tegen de door de Minis* van Financiën vastgestelde yb goedin|g der oorlogsschade aanè toren te Sprang. De Minister van Financiën he bij beschikking van 23 Dec. li aan deze gemeente toegekend vergoeding in de herstelkosten r- de oorlogsschade, geleden aan toren te Sprang, ten bedrage r. ƒ2591.69. Evenwel zullen de werkeli;; herstelkosten der oorlogsscha: blijkens een door de heer C. Ba ters, architect te Dordrecht, in: opdracht, opgestelde begroting w ke bij de raadsstukken ter inzu ligt rond 18.797.bedragen, dat de door de Minister toegeker; vergoeding in geen enkele verba ding staat tot de geraamde hersti kosten. Mitsdien stellen B. en W. vo tegen genoemde beschikking ir.: volge art. 5 der Wet Financier: Wederopbouw Publiekrechte! Lichamen voorziening te vragen de Kroon. Voorstel tot herstel van oor!r schade aan en restauratie va* toren te Sprang. Nu de restauratie van de N« Herv. Kerk te Sprang in een da danig gevox-derd stadium verkeer dat de laatste étappe momenteel uitvoering is, dient een princip besluit te worden genomen t.a.v restauratie van de toren. Het wil B. en W. voorkomen, alleen reeds het picturale karei van deze monumentale toren.; toch het omringende landschap- heerst, voldoende motief is oir. - restauratie over te gaan. Bovend- aldus de Rijkscommissie voor numentenzorg, spreekt uit het; bouw een geschiedenis, waarvan rijke verscheidenheid tot in ta-: details tot uiting komt en dern^ een reden te meer verschaft restauratie te bepleiten. van deze historische gronden op te allen tijde tot restauratie' kunnen worden overgegaan- is de mening van B. en W. 3U1S restauratie op haar plaats on samen met de kerk een schim- geheel te vormen. De kosten van algehele res tie worden door het Architect reau van Bilderbeek en Ba» Dordrecht geraamd op J 'y;V.; Naakt, de werkzaamheden, v den aan de restauratie, zou vens kunnen worden u1^ u-,; definitieve herstel van de schade ten bedrage van J1. n<1 hetwelk in de restauratiekost ƒ79.330.— is begrepen.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 6