W&ALWÏK LEVEND GESCHENK DE „ECHO" HET GROENE KRUIS IN 1954. r J 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 25 MAART 1955 F7 Feuilleton II bijzonderheden. UW BLAD CIA VAN BOORT speelde op druk bezochte jaarvergadering. Wordt het htwerh weer nac sierlijkheid der vormen, met alle aandacht voor de vriendelijkheid van de kleur- en de materiaalcom binaties, met alle aandacht mo gen we zeggen voor de mens in ie ar be dsproces, de mens die r \cr-an t en ge elügheid, die ui ..e w en comfor ..an „.I a.les ontbreekt het geens- ins. GEEN ALLEDAAGSE OPDRACHT. Zo'n opdracht, als we hier kre gen, egt Ir Bouman, krygen wij, archi cctcn, nie alle dag. Men heeft ons een zeer grote mate van vrijheid gelaten; de gang, de lijn van het productieproces en de af- ine ingen van liet errein, waren cn're richtlijnen waaraan we oUii n ad.lcn; voor de rcsl werden we vrij gelaten. En zo kon hier dit prachtige re sultaat worden bereik dit won derlijke samengaan van doelmatig heid en schoonheid, gelijk we het noemden. Doelmatig is de nieuwe fabriek in alle opzich en; de fabriek is als het ware gebouwd op de lijnen van het productie-schema. Reeds op straat begint er een scheiding tussen het materiaal voor de schacht en he. ma teriaal voor het onderwerk; dat langs aparte wegen he g'rondstof- fenmagazijn wordt binnengebracht en daar ook in aparte g'cdeel en wordt opgeslagen. Het magazijn grenst aan de ene zijde aan de snijderij en de stikkerij en langs twee wegen verlaa het materiaal dan het magazijn naar de beide af delingen. Vanui deze beide afde lingen komt het boven- en het on derwerk in de verzamelkamer, van waaruit het wordt doorgezonden naar de montage-afdeling, aan lie einde waarvan de finish-afdeüng is, de dozenmakerij en pakkerij; dan verdwijnen de dozen uit dc fabriek in het reusach ige magazijn en de expeditieruimte. Zo zijn de afstanden die het pro duct in het bedrijf heef af te leg gen to een minimum gereduceerd; het beweegt zich van voor naar achter in één ononderbroken lijn. Rond de enorme hal waarvan u op de foto een gedeelte ziet zijn dan de secundaire en ertiaire ruimten gegroepeerd: de en'rée voor het personeel, de garderobes, de toiletten, de werkruimten voor timmerman en mónleur, de ruimte voor de ke els van de verwarming, de kleinere adminis ratieruimten, want het Hoofdbedrijf blijft in Waalwijk gevestigd; de dokterska mer, evenals in Waalwijk wordt ook aan het Bossche bedrijf immers een dokter verbonden, die verant woordelijk is voor de medische en hygiënische toestanden in het be drijf. PRACHTIGE CANTINE. Achter de grote glazen voorgevel aan de gehele bouw is 2500 M2 glas verwerkt is een hoge hal, mei s rakke vormen en in een so bere, maar zeer gedistingeerde ver siering. Na die hal bereikt men de grote vergader- en ontvang'ruim e, de ruimten voor de administratie en dan betreed men de eigenlijke fabriekshal, waarin de werklieden als ze van de ene kant naar de an dere moesten, hun fie s namen, want de afmetingen zijn zeergroot; rond deze hall liggen dan, Zoals we al zeiden, de diverse ondergeschik te ruimten, waarvan de kleuren al zeggen wa het voor een ruimte is. Men werk veel en graag met ver schillende kleuren, zodat de fa briek met haar enorme afmetingen en haar sterk horizontale lijnen, a'ermins 'n starre indruk maak vooral ook niet om de geweldige hoeveelheid licht, die zowel over dag als 's avonds op een prach ige manier binnenvalt en om nog zo veel andere kleinere details, die geheel vriendelijk en vol sfeer ma ken. In de ruime entrée voor het per soneel, me de garderobes, de toi- le ten, de wasgelegenheden al les even modern en zindelijk is ook de sierlijke trap die ons naar de can ne brengt. En wanneer we de e cantinc zien, dan zijn we toch 'er overtuigd van de moeite die men zich gelroos heeft om het 't personeel zo gezellig en zo g'erief- van „De Echo van hel Zuiden". door Bruno J. van Lheenke. 7). Ik liep hard naar het raam en opende het. In een mum stond ik op de raampost'k Was werkelijk bang en sprong nog liever 't raam uit dan dat ik mij zou laten pak ken. De benedenverdieping ligt in die huizen half onder en half boven het straatvlak. Ik zou een sprong van ongeveer twee meter moeten maken, misschien drie meter, maar niet meer. Dat was zo erg dus niet. Maar eer ik springen kon, was die vent al achter mij. Hij was kenne lijk dronken. Ik gaf hem een trap tegen zijn borst en hij viel op de grond. Toen sprong ik en waar schijnlijk raakte ik buiten bewust zijn, doordat ik mijn hoofd ongena dig stootte tegen de rand van het venster. Er zit een buil op mijn hoofd, enorm gewoon". „Nou, dat je bewusteloos was, is wel zeker. Je kwam tenminste vrij slapjes in mijn armen terecht", zei John. „Ja, hoe kwam jy in 's hemels- lijk mogelijk te maken, zoals inen ook he. personeel bij de inrichting van de nieuwe fabriek een gezag hebbende stem in het kapittel ge geven heeft, naar de directeur, dc heer C. Thomas, die ons rondleid de, ons verzekerde. Van die can .ne zei de architect: men is in de fabriek en toch bui en de fabriek. Inderdaad, aan dc ene kant kijkt men door een glazen wand over heel de geweldige fa- brieksruimte, en aan de andere kant heeft men een onbelemmerd nazicht over een groot gedeel.e van dit Bossche indus rieterrein. Er is een zeer modern buffet, er zijn enkele gezellige hoekjes, na tuurlijk komen er nog' bloemen en planten, ook en vooral hier zijn de kleuren met zorg gekozen, kor om, het is een zaal geworden waarop het meest moderne hotel jaloers kan zyn. 1600 M2 MAGAZIJNRUIMTE. Hel grote schoenenmagazijn, dat een vloeroppervlak heeft van 1600 M2, is in September van he. vorige jaar al in gebruik genomen. Dal was bitter hard nodig vertelde men ons, want vooral aan magazijn ruimte had Bloch Stibbe 'n groot gebrek. Rek aan rek stonden nu de schoendozen metershoog opge stapeld; dc grote pakken lagen ge reed voor directe verzending over de hele wereld, met uitzondering van Azië. Alles was verkocht, wan zei de heer Thomas, wij ma ken niets dat nog niet verkoch is. Op dit magazijn kan zo nodig nog een verdieping worden ge bouwd. TECHNISCHE Mogen we tenslotte nog enkele technische bijeonderheden laten volgen: Aannemer was de Erven Jansen N.V. .e Nieuw Vennep, welk aannemersbedrijf de hoogs e lof mag incasseren van principaal en architect. Overal is voorgespannen beton toegepast, waardoor de afmetingen van de betonnen onderdelen niet zwaarder zijn dan hoogstnoodza kelijk en he. geheel er zijn over spanningen van 28 M een pre.- tig en licht aanzien krijgt. Bovendien is de hele constructie brandvrij. Overal zijn de buiten kozijnen van schokbeton toegepast en is een zware dalcisola.ic van Durisol-Mevrie platen aangebracht, waardoor men niet alleen 's win ters maar ook 's zomers over vol doende verweer tegen de bui.en- lemperatuur beschikken kan. De verwarming, uitstekend aan gelegd door „Econoom" te Eind hoven ook de ketelruim.e is op een bepaalde, geheel eigen manier, van een moderne aantrekkelijkheid is een warmwaterverwarming door middel van heaters en radia- loren. Ruim 2 km. pijpleiding was nodig voor deze installatie. Vöor de verlich.ing in de hoofd- hal was alleen reeds pl.in. 300 me ter TL-buis nodig; 800 meter zwa re kabel en 12 km. draad zyn ver werk De fa. van Boxtel N.V. te Tilburg verzorgde de licht- en de krachtinstallatie. Dit waren enkele getallen, die nog eens, ten overvloede, demonstreren met wat vooreen groot en goed geoutilleerd be drijf, waarin raffia- en textiel- schoenen en pantoffels zullen worden gemaakt en waarin uit eindelijk 800 personen werk zullen vinden, we hier te ma ken hadden. Op een prachtige manier is hier voldaan aan de voorwaar de, nodig voor een vlot en pret tig verloop van het arbeidspro ces en voor een steeds verdere en schonere uitbloei, die wij dit vooruitstrevende Waalwyk- se schoenenbadryf heel graag toewensen. Niet krabben. De helder VTlvrvr vloeibare D.D.D. kal- I 1-11 U meert de Jeuk in enkele li lil J 1% seconden, doodt de ziek- tekiemen en geneest tot r diep in de huidporiën. «NEESMItrDEl (EGEN IVfe Tft Yfe HUIDAANDOENINGEN Bi.BB. VLOKISTOP BALSEM - ZEEP naam in die steeg?" vroeg Mieke. John lachte. „Beroepshalve moest ik daar zijn. En danVrouwe Fortuna gaf mij in, dat ik daar het mooiste en liefste meisje ter we reld zou ontmoeten Hetgeen ge schiedde". Hè, doe niet zo flauw". Mieke bloosde tot achter haar oren en was daar uiterst ontevreden over, in tegenstelling tot John. „Nou", zei deze, „ik meen 't hoor. Je bent het mooiste en liefste meis je ter wereld. Ikenfin, dat komt nog wel eens". „Zo ik al zei", ging John daarop verder, „heb ik die knaap Verhoef tot Amsterdam gevolgd. Ik ontdek te, evenals jij, dat hij veel in die Stoofsteeg kwam, bij Daniël Manen- schijn. Ik moest even naar Londen en liet Flaneur noodgedwongen even alleen modderen. Gisteren-' avond was ik net weer in Amster dam en ik besloot Daniël eens te be zoeken. Ik ben gek op vodden, weet je. Juist toen ik de steeg in kwam, zag ik jou naar beneden ko men zetten. Eerst dacht ik dat je aan het schoonspringen was, maar toen ik geen zwembassin ontdekte, besloot ik je toch maar op te van gen. Hetgeen ik prompt deed. Ik ging de steeg uit, uitgeleide gedaan BESTURENDAG DIOCESANE KAl'H. ARBEIDERSVROUWEN. Zondag 1.1. werd te Tilburg een be- slurenaag der Diocesane K.A.V. gehou den. oesloten werd met 149 stemmen voor, 4J tegen en 6 onthoudingen, om de contributie-aidracht met 20 cent per maand te verhogen. Hierdoor is het mo gelijk een tweede diocesane leidster aan te stellen om de zware taak van mej. Stokwielder te helpen verlichten. Aan iviej. Stokwielder werd door de voorzitster alle lot gebracht voor haar enorme activiteiten voor de beweging, waarmede de vergadering geestdriftig in stemde. net ledental bedraagt 14333, met een toename over 't atgelopen jaar van 11/2 leden. Mevrouw Hamers-Leysten uit Waal wijk werd o.m. tot bestuurslid herkozen. GROTE E.H.B.O. WEDSTRIJDEN TE WAALWIJK. Voor de meeste bewoners van Waal wijk is de EHBO zo langzamerhand wel een begrip geworden. Niet alleen dat er al heel wat mensen zijn, die het belangrijke 'en nuttige van het menslievende BnUO-werk „aan den lijvehebben ondervonden, evenzovele zijn er die getuige geweest zijn van het deskundig optreden van getrainde EHBO- ers(sters). Weer anderen hebben al e'ens een de monstratie of propaganda-avond meege maakt en weten zo al iets van de ernst waarmee de echte EHBO-mensen het doel, anderen die in nood verkeren te helpen, nastreVen. Gelukkig mag de Waalwijkse afdeling der R.K. EHBO zich in een grote mate van populariteit verheugen. Deze belangstelling en goodwill heeft de vereniging ook werkelijk nodig, im mers de EHBO is er voor U allen, maar hoopt ook zo nodig een beroep op Uw steun te mogen doen. Om in nog wijdere kring bekend te worden en om eenieder in staat te stel len, beter met het EHBO-werk bekend te raken, zijn er Zondag a.s. in de grote zaal van de „Gecroonde Leersse" te Waalwijk, grote EHBO-wedstrijden ge organiseerd, waar iedere belangstellende van harte welkom is. Velen zullen zich misschien wel af vragen, hoe hulpverlening zich leent voor wedstrijden en of zo iets voor een toeschouwer wel interessant kan zijn. Wat dit laatste betreft zouden wij er op willen wijz'en, dat als er werkelijk een ongeluk gebeurt, het gewoonlijk niet aan belangstelling ontbreekt, iedere voorbij ganger blijft staan en doet zijn best om toch vooral geen enkele bijzonderheid te missen. ook Welnu bij deze wedstrijden worden de patiënten gesminkt en wordt de werke lijkheid zo goed mogelijk nagebootst. Twee EHBO-ploeg'en tegelijk, elk be staande uit een commandant (e) en drie helpers (sters) verlenen de getroffenen Eerste Hulp onder streng toezicht van een jury, bestaande uit de plaatselijke Doktoren de H.H. Langemeijer, van Daal en Vein Rooij. Voor elke goede handeling worden punten gegeven, terwijl voor elke ge maakte fout het puntental weer vermin derd wordt. De ploeg die het hoogste puntenaan- tal weet te behalen wordt winnaar, ter wijl er ook voor de commandant een ap- parte prijs beschikbaar is. Tot nu toe hebben twaalf ploegen uit de omligg'ende plaatsen voor deze wed strijden ingeschreven en wel uit Dongen, Hank, Stuivezand, Made, Raamsdonks- veer, Oosterhout en Dussen. Hieronder zijn enkele ploegen die reeds op verschillende wedstrijden een goed figuur hebben geslagen en ook hier hun uiterste best zullen doen een der fraaie prijzen te bemachtigen. Wij kunn'en U dan ook werkelijk aan raden eens een kijkje te komen nemen en zo blijk te geven van Uw belangstelling door een paar kogels van Iemand, die waarschijnlijk ontzettend kwaad was vanwege die trap van jou. Het feit, dat hij behalve kwaad ook nog dronken was, deed hem-waarschijn lijk zijn pistool leegschieten. Wel, de rest weet je". „TjaMieke keek John aan. „Wat denk je er van?" „Lieveling, o, sorryHet woord was er uit eer John het zich realiseerde. Hij was er even verle gen mee deed althanè alsof en lachte toen. „Nou ja", zei hij, „nou l ja, we spelen nu eenmaal niet lan- ger verstoppertje, dus vergeef me dat woord nu ook maar". Mieke lachte even. „AU right", zei ze. „Wel, ik zei dan: lieveling, ik heb zoveel gedacht vanochtend, dat ik er nu mee ophoud. Maar ik heb zo het vermoeden dat ik de zaak zo'n klein beetje let wel, een klein beetje door krijg. Eén vraag; blij ven wy bij elkaar?" Mieke trok haar wenkbrauwen op. „Nou ja, ik bedoel voorlopig al leen nog maar om samen te werken en te zien of wij deze zaak kunnen oplossen", lachte John. Even zweeg Mieke. „Graag John", zei ze dan. De Weger keek verheugd, liet zich voor het mooie EHBO werk, dat, zij het ook onverhoopt, ook voor U of Uw fa milie nog wel eens van groot nut zou kunnen zijn. SHOW VAN HET MODECENTRUM Het Modecentrum voor de Schoen- en l.ederbranche hield Dinsdag in het Carl- ton-hotel zijn traditionele show voor het komende zomerseizoen. 65 vertegenwoor digers en -sters van de Nederlandse (mo de) pers waren hierbij tegenwoordig en zc hebben met veel belangstelling ken nis genomen van de nieuwe ideeën die ir. de scho'enenmode van de a.s. zomer gestalte zullen krijgen. Vooral de neus en de hak van de da messchoen zullen belangrijke veranderin gen ondergaan. Twee nieuwe hakken zullen dit seizoen het modieuse dames schoeisel schrag'en: een lagere Watteau- hak (3)44 centimeter) en een Pinet- hak (V/21XA centimeter), een platte hak met toch een gebogen lijn; deze hak zal niet aangewend worden bij de sport schoenen, maar is bedoeld voor het ele gante wandelschoentje. Beide nieuwe hakken kunnen op twee erlei manier onder de schoen worden aangebracht; de hak kan namelijk apart onder de schoen worden bevestigd, hij kan echter ook doorlopen in de zool. De neus van de Nederlandse schoen is. zoals in de lijn der verwachting 'en der ontwikkeling lag, naar het voorbeeld van de Italiaanse leest veranderd. Ze is spitser geworden. De overheersende kleuren op deze show waren rose en bleu, maar practisch alle andere kleuren waren ook te zien. BINDINGSAVOND V.P.R.O. „Op 1 Jan. 1953 waren er in Waal wijk 20, op 1 Jan. 1954 22 en op 1 Jan. 1955 23 geregistreerde led'en van de VPRO, niemand zal dus een zekere voor uitgang kunnen ontkennen", aldus Mej. Dr. A. M. Bruining, voorzitster van de ze omroepvereniging, die Maandagavond in de achterzaal van Hotel Verwiel een Bindingsavond hield. De belangstelling */as bijzonder groot en spreekster had at beste verwachtingen voor het nieuwe ledental hier in Waalwijk. Het ontwerp omroepwet stelt jn beginsel dat tenminste 5 van het aantal radio-retributie-be talende luisteraars nodig is om als ora- roepver'eniging te kunnen „meedoen Het bestaan van de VPRO is dus ook met deze 5 gemoeid. Het ontwerp be vatte weliswaar een bepaling, dat de VPRO bij wijze van „gunst" toch mee kan doen, ook al is deze 5 nog niet bereikt. De VPRO wenst echter een rechtspositie en geen "gunstpositie". Mej. Bruining spreekt over de moeilijkheden die de VPRO vanaf haar oprichting te overwinnen heeft gehad. Het doel van deze omroepvereniging is om op beschei den wijze iets tot uiting te brtengen van wat er in brede kringen leeft aan be hoefte aan een meer Nationaal Program ma. „Ons verlangen, aldus Mej. Bruining, op een eeuwenoude Vrijzinnig Pro testantse Traditie in ons Volk. Daarom willen wij, met behoud van ieders volle dige zelfstandigheid, ook meer recht doen aan andersdenkenden, die in het huidige bestel niet voldoende tot hun recht ko men." De bekende Franse film „II est minuit, Dr. Schweitser" vormde een waardig sluitstuk aan deze, naar wij aannemen, wel zeer geslaagde avond. De aula van het Willem van Oranje college was zeer behoorlijk met belang stellenden gevuld, toen er Dinsdagavond dc jaarvergadering van de afdeling Waalwijk van het Groene Kruis werd gehouden. Natuurlijk was dit verheugend grote bezoek 'een blijk van meeleven mei het prachtige werk dat het Groene Kruis zoals overduidelijk uit de jaarversla gen bleek in Waalwijk verricht, maar ongetwijfeld is de belangstelling ook uit gegaan naar Cia van Boort's Poppen spel „Zó of Zó", waarin op een origi nele en gezellige manier hei werk d'er Kruisverenigingen wordt uiteengezet en gepropageerd. De heer C. van den Hoven, de voor zitter van de afdeling, verwelkomde allen speciaal Mevr. Dr Kuit, die ook nu, zoals zo vaak, van haar grote belangstelling blijk gaf; hij verheugde zich over de gro te belangstelling en stelde voor de ag'en- da met voortvarendheid door te werken, daar de toegift, het poppenspel, nog al enige tijd in beslag zou nemen. Nadat de secretaris de heer W. Hoo- gendoorn uitvoerig verslag had uitge bracht van de vorige jaarvergadering en hiervoor zeer hartelijk door de voorzitter was bedankt, bracht de secretaris verslag uit over het afgelopen jaar. Zorg dan dat U King by U hebt King houdt U fris, King zorgt ervoor, dat U tot de laatste minuut fit blyft voor Uw werk. King pepermunt, het beste dagelijdse middel ter op wekking en verkwikking. Graag ontlenen we aan dit verslag een aantal gegevens, die blijk geven van de grote activiteit van het Groene Kruis werk in onze gemeente. Het aantal leden vermeerderde met tien; van 522 sprong het getal op 532. 419 keer werden verplegingsartikelen uitgeleend; ook voor deze mogelijkheid bestaat steeds grotere belangstelling, ter wijl de sortering ieder jaar behoorlijk wordt uitgebreid. De wijkverpleegster Zuster van Ve'c-n, heet het in het jaarverslag, kreeg weer volop gelegenheid haar capaciteiten in praktijk te brengen. De verschillende tak ken van dienst breiden zich steeds ver der uit, terwijl nieuwe worden toege voegd. De verpleegster legde de volgende huisbezoeken af: ziekenverpleging: 2971, praenatale zorg: 99, kraamzorg: 134, zui gelingenzorg: 505, kleuterzorg: 426, tu berculosebestrijding: 193, geestelijke volksgezondheid: 31, gebrekkigenzorg: 29, reumatiekbestrijding 98, maatschap pelijk ebezoeken: 46, andere bezoeken 6; dit alles maakt een totaal van 4538 be zoeken gedurende 1954. Bij 8 sterfgeval len werd door de zuster de laatste hulp verle'end, terwijl zij 25 keren een trans port van zieken of kinderen naar een vacantiekolonie begeleidde. In het voorjaar 1954 eindigde de cur sus Huiselijke Ziekenverpleging, terwijl in het najaar werd gestart met een bij zondere cursus, georganiseerd onder de titel „Zuigeling- en Kleuterverzorging"; de leiding hiervan berustte in handen van Zuster Gantvoort, die 30 cursisten mocht onderwijzen. Op de sluitingsavond waren zelfs 'enkele vaders aanwezig. Voor de inenting van zuigelingen en kleuters wordt elke Woensdagmiddag zitting gehouden in het wijkgebouw, door de huisartsen, die elkaar iedere week afwisselen. Het consultatiebureau voor zuigelingen loopt bijzonder goed. In 25 zittingen kond'en 427 consulten worden gegeven. Het aantal nieuw ingeschrevenen was 37. Ook het consultatiebureau voor kleu ters raakt steeds meer ingeburgerd. In 11 zifingen werden 183 consulten gegeven, 39 kleuters werden nieuw ingeschreven. Het wijkgebouw bleek ook dit jaar van onschatbare waarde te zijn bij het werk van de verschillende diensten. Men kan, zegt het jaarverslag, nooit dank baar genoeg zijn voor dit bezit. Betreffende de financiën deelde het verslag mee, dat de exploitatie weliswaar een nadelig saldo opleverde, maar daar staat tegenover, dat van de gemeente Waalwijk over 1954 nog een aanvullend subsidie verwacht kan worden, waar door een voordelig saldo over dat jaar j zal ontstaan; de nieuwe gemeentelijke subsidieregeling betekent een belangrijke verbetering. 9 jonge patiënten werden in de gele genheid gesteld in een gezonde omgeving nieuwe levenskrark. ,T« *l°t viering van het 4^ Groene Kruisvere*'^ Niemand hadïjH aanleiding Van Qï ris Hoogendoom zitter woorden v hoorde toespreken het financieel ningmeester de hee 'tT' voorbije jaar bleek' 7' f 6885,20 hadden L4 ven f 7371 24. «A nadelig saldo cVas dclig saldo over de, droeg f 618,15, lig saldo was van f Het exploitaüeovte' gebouw liet aan 0nn> zien van f 132850 f 803,81; dit jaar ei; f 524.78, met de vo£ totaal batig saldo VJ Ook de heer Bo^ gemaakt en ook hi, dankt. De kascommissie L ren van Veen en w? had alle bescheiden vonden; de commit kig, dat een eerde.-, lijk enkele archiefi. was gegaan bij de-., leum; de kasten vok waarde van het gel lijk toegenomen, ve adviseerde de polis n kering te verhop verzekeren tegen vliec- de. De voorzitter die commissie van rap, dankte hen zeer en ter harte. De aftredende bestu. van d'en Hoven, Hoo>. werden bij acclamatie b als de leden van de k* En nadat Zuster vj aers verzocht had, w* kleuter naar het buree hiervan van te voren e,. ven, om zodoende de stellen er voor te zorg; moeders op één midd en nadat gebleken ws kele vraag was bij de het. woord gegeven van Boort. HEI Cia van Boort va; theater „De Schellet*» zou het door haar ge.,, of Zó" gaan vertotfaj dit deed, vertelde ze standkoming van dit j;, was in opdracht en de Kruisverenigingen. Het was de 108e kec assistente Trudy de Rr cors ook maakte, d,;, nog steeds deden zij plezier. Dan begon het int? een inleiding die iets de Kruisvereniging^ e het gebied van de Kind, ze inleiding Waj sl'c. voor het hek spe/; em dwongen origin^ en ander meegedeeld werk door twee vooraa: uit de nationale organis Het valt overigens spel te schrijven en tt zo sterke didaktische, le van Boort heeft echt» aantal zeer sprekende, grepen, tafereeltjes ondf gen en zo werden de ta tende aanwezigen, bek gemaakt, met het eer richting van een 'kruk dorp; onder de titel zagen we het huisbeza bij een lastige oude w meegenomen naar hi naar een moedercursus dat was wel heel ami; reel gewijd gezien aar in een realistische nac even later weer in da een consultatiebureau, kamer ten tenslotte, nac vooral gezellige manie geweest te zijn met hs verenigingen, hoorden ren zich toevoegen: Ei U. We twijfelen er nie zal volgen, na zo'n e bezochte vergadering. met een zucht in een fauteuil neer vallen, stak de zoveelste sigaret op en zei: „Dan, Geschenk, vertrekken wij vandaag nog naar Londen, weer en weder dienende". De overtocht naar Engeland ver liep rustig en John den Hertogh en Mieke Brenton waren daardoor in een vrij zorgeloze stemming toen zij de volgende dag, een Zondag, na 't diner, in de bibliotheek van John's vlak buiten Londen gelegen villa, van een kop mocca en van een goe de Egyptische sigaret zaten te ge nieten. „Wel", zei John, „laten wij nu eens even recapituleren. Wat weten we? Je vader deed eind 1940 een belangrijke uitvinding op oorlogs gebied, wilde deze vernietigen en werd vermoord dat nemen we tenminste aan Of hij de uitvin ding heeft vernietigd, weten wij niet. Wie de moordenaar of moor denaars zijn, weten wij evenmin, maar de verdenking rust op dr Ge orge Hilton, de voormalige eerste assistent van je pa. Hilton kent Ver hoef, alias Flaneur, en beiden ko men ze bij Daniël Manenschijn in de Stoofsteeg te Amsterdam, een mannetje dat nu ook niet bepaald bekend staat als een lekker dier. Wat mijn spoor betreft weet je al les, als ik je het volgende nog ver tel: ik ontdekte enige weken gele den, min of meer toevallig, dat een zekere Martini Luigorro, 'n Span jaard, die in de oorlog als agent voor ons werkte en die voor alle vuile zaakjes te vinden is mits die zaken maar groot genoeg zijn, ik ontdekte dus dat die Luigorro op grote schaal handel drijft in verdo vende middelen. Luigorro is het type dat zoiets helemaal alleen kan opzetten en leiden, maar als hij een goede leider boven zich heeft, zal hij zeer zeker geschikt zijn voor 'n topfunctie in zo'n organisatie, die zich met die vuile handel bezig houdt. Ik vermoedde dus sterk, dat hij een opdrachtgever had, een vermoeden dat nog sterker werd, toen ik iets opmerkelijks ontdekte, namelijk: dat Luigorro's persoon lijke cliënten allemaal mensen van groot gewicht in de economische en politieke wereld zyn. Het duur de niet lang of ik kwam er achter dat Luigorro contact had met Fla neur, waarover ik je al verleide." „Zou dat de topman dus zijn?" vroeg Mieke. John stond op, pakte een pijp en begon deze te stoppen. Toen hij de brand in de tabak had gestoken en gemakkelijk tegen de schoorsteen geleund stond, zei hij langzaam, met zijn voet eenÜ open haard schuiven' hoef is de topfiguur de man niet voor. H\ voudig niet. Bovenii zou hém nooit aan want die is minster maat Verhoef." Even zweeg hij. dal zojuist op hol was, knetlerdc gee- men beschenen zicht met een gloei schilderd is op de si zevenliende-eeuwso Het was warm Mieke zette de bak kier. Zij keek even was een mooie zonder mist. helder aan de henwl Toen Mieke wefr gezeten was, zei Jok opwinding in zijn1 Mieke, het idee *'1 mijn hoofd, dat wij heel belangrijks °P iets van interna^ Ik geloof, dat Fla" gorro 'n idee hebt» te doen. Verhoef t>- nee, het is toch -c zelf zoiets enorms en leiden. Tenmi!1' lijk heb en als het r

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2