LEVEND GESCHENK Sprang-Capelse raad nam belangrijke besluiten DE AANNEMINGSKWESTIE IS UIT DE WERELD Industrievestiging in de gemeente DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 MAART 1955 Heuvelstraat voor kinderkleding ranoe Feuilleton van „De Echo van het Zuiden II Noord-Brabant, in die zin, dat in dien voor de opvoering van 'n stuk een provinciaal subsidie wordt ge noten eveneens een subsidie van de gemeente zal worden toegekend en wel tot maximaal 200% van het provinciaal subsidie. Voor dit doel wordt voor 1955 op de gemeentebegroting een bedrag van ƒ500.uitgtrokken. Ten aanzien van een subsidie aanvraag door het Comité Ouden van Dagen delen B. en W. mee, dat de gemeente vorig jaar reeds een subsidie verstrekte in de kosten van een dagverblijf voor de ouden van dagen, en wel 400.als bij drage in de kosten van verwarming van het K J.C.-gebouw; zij stellen voor ook voor dit jaar deze subsidie te handhaven. Hoewel zij sympa thiek staan tegenover het jaarlijkse uitstapje van de ouden van dagen, menen zij dat met toekenning van een subsidie van 250.moet wor den volstaan. De subsidie voor de Liedertafel „Oefening en Vermaak" zal, naar B en W. voorstellen, worden ver hoogd van 200.tot 250. zulks op grond van de gestegen kos ten voor de vereniging op allerlei gebied en mede met 't oog op haar prestaties. De stichting Vrienden van het Waalwijks Orkest heeft voor 1955 een hogere subsidie aangevraagd dan haar voor 1954 was toegekend (ƒ350.B. en W. menen dat de beste vorm van subsidiëring in dit geval bestaat in de beschikbaarstel ling van een bijdrage voor de aan koop van instrumenten, die deze jonge vereniging nog steeds nodig heeft. Zij stellen daarom voor haar dit jaar een extra eenmalige subsi die te verlenen voor dit doel tot een bedrag van 250. De plaatselijke Jeugdraad heeft een subsidieverhoging aangevraagd van 1500.tot 2500.Dit ver- verzoek ingediend om verhoogd subsidie, n.l. 1000.(in 1954 is toegekend ƒ500.—). In zijn verzoek wijst de Jeugdsportraad er op, dat het aantal verenigingen is toegeno men van 7 tot 9 en dat de uitgaven voor de verenigingen sterk zijn ver meerderd door prijsstijging, zodat een dringend beroep wordt gedaan op de gemeenteraad om het subsidie van 500.— op 1000.— te brengen, j Naar de mening van B. en W. is er, gezien de naar voren gebrachte mo tieven, wel aanleiding tot enige ver- hoging van het subsidie; een verho- zoek werd gesteund door het mo- ging tot 850.achten zij behoor- tief dat zich in de jeugdverenigin- lijk. gen ernstige financiële moeilijkhe den voordoen en wel doordat de prijzen van nagenoeg alle artikelen sterk zijn gestegen, verschillende Ten opzichte van de subsidiëring van de Kruisverenigingen verwij zen B. en W. naar de speciaal voor deze instellingen in het leven ge- groepen zich hebben uitgebreid enz. roepen regeling, zoals die vorig jaar De contributies, heet het in het ver- j door de raad is vastgesteld. Deze zoek, zijn reeds lang tot het maxi- houdt in een subsidiëring naar ver mum opgevoerd, telkens moet op de richtingen en naar verzorgingsob- ouders een extra beroep worden ge jecten; neerkomende op een bijdra- daan voor bijzondere omstandighe- ge in de bezoldiging en de sociale lasten van de gediplomeerde wijk verpleegsters en wel voor 1/3 ge deelte, voorts in de kosten van zui gelingenzorg en van kleuterzorg ie der met 250.— per jaar en in de kosten van kraamverpleging van ƒ1.per verpleegdag voor interne den of acties, leiders moeten zelf hun cursusgelden betalen enz. Na inzage te hebben gehad van de fi nanciële bescheiden van de vele onder deze jeugdraad ressorterende verenigingen, hebben B. en W. be sloten voor te stellen het subsidie te brengen van 1500 op 2000.verzorging en 0.50 per verpleeg- Ook de Jeugdsportraad heeft een dag voor externe verzorging. In een bewonderenswaardig tempo heeft de gemeenteraad van Sprang- Capelle in zijn vergadering yan Vrijdagavond een aantal zeer verstrek kende besluiten genomen, zoals daar waren de aankoop van het gebouw van de Landbouwhuishouschool. de verkoop van enkele industrieterreinen, de uitbreiding van de algemene begraafplaats te Sprang, de aanleg van de riolering te Capelle en de stichting van een zuiveringsinstallatie. Ten slotte werd zelfs de kwestie van de aanneming van de school verbouwing, welke kwestie nogal opspraak scheen verwekt te hebben, vlot en met grote eenstemmigheid als afgedaan beschouwd; het was, en daar waren allen het wel over eens, in elk geval in het voordeel van de gemeente ge weest. Over de viering van de vijfde Mei werd nogal uitvoerig gepraat 'en tenslotte besloot men de burgemeester een vergoeding toe te kennen voor hebbende op het tweede voorstel had hij gelezen, dat de koper wel een woonhuis wilde bouwen, maar pas over 'enkele ja ren een industriehal. Hierdoor was zijn enthousiasme wel enigszins getemperd. Bovendien wilde hij de hoop uitspre ken dat de gemeente er vooral aandacht aan zou schenken ook andere industrieën aan te trekken, om de beruchte eenzij digheid te doorbreken. Met deze laatste opmerking was de voorzitter het volkomen eens en voor het overige wees hij er op, dat de be- het gebruik van zijn wagen binnen de grenzen van de gemeente; alleen paling bedongen was, dat de koper bin- de heer Maijers was hiertegen, zoals hij ook tegen de aanleg van de rio lering was. TORENUURWERK VOOR SPRANG. Bij de vergadering die werd voorge zeten door burgemeester Smit konden, zoals ze hadden bericht de heren Ros, Timmermans en de Raad niet aanwezig zijn. De notulen werden vastgesteld, nadat de heer Maijers had verklaard dat hij in dc vorige vergadering gezegd had, dat hi-, grond beschikbaar had voor de bouw van een dorpshuis, maar niet dat de be doelde grond zijn eigendom was. De band zou worden geraadpleegd. De Ingekomen stukken werden voet stoots voor kennisgeving aangenomen en het voorstel de „rangen- en bezoldigings verordening'' te wijzigen eveneens. Het voorstel tot vergoeding van de extra reiskosten voor het kind van van Dongen (evenals van dit voorstel gaven we ook van de andere al uitgebreid de praeadviezen weer in een vorig num mer) deed Mevrouw Gerlach de wense lijkheid naar voren brengen dat in het besluit de bepaling werd opgenomen, dat, wanneer in een meer nabij gelegen ge meente, en zij bedoelde Waalwijk, een protestantse B.L.O.-school werd opge richt, de ouders op de hoogte zouden worden gebracht, dat de reisvergoeding voortaan berekend zou worden naar die afstand. Zodra een dergelijke school in Waal wijk kwam, antwoordde de voorzitter, zou het gemeentebestuur zeker zijn maat regelen nemen, maar hij achtte 't niet no- dik deze bepaling in het besluit op te nemen; wellicht immers vormde de rich ting van die school een bezwaar voor de ouders. De raad besloot voorts de regeling verlening van premiën voor krotoprui ming toe te passen en in beroep te gaan legen de door de minister vastgestelde bijdrage in de oorlogsschade aan de to ren te Sprang. Met het voorstel tot herstel van oor logsschade aan en restauratie van de to ren te Sprang gingen alle led'tn graag accoord, alleen vroeg de 'heer Genuït of e- tegelijkertijd ook een verlichte wijzer plaat zou komen; hij meende dat dit in dertijd was toegezegd. De voorzitter toonde aan dat dit voor stel was gebaseerd op de oorlogsschade; aangezien er voor het aanbrengen van die schade geen verlicht torenuurwerk was, kon de aanbrenging hiervan natuur lijk bij het herstel van die schade niet worden ondergebracht. Men had het zo ver weten te bekijken, dat het bedrag van de schade meer dan 15 was van de totale kosten, zodat het Rijk waar schijnlijk voor 90 zou subsidiëren. Het was beter om het uurwerk hier niet in te verwerken. Hij wilde dienaan gaande liever met eën apart voorstel ko men, misschien zelfs wel voor een geheel nieuwe klok, want deze liep, zoals men wel eens zei, op aardappelschillen. Toen besloot de raad het gebouw van de huishoudschool aan te kopen en van J. van Oosterhout grond aan te kopen. Het voorstel tot aan- 'en verkoop van grond van en aan J. Snijders deed de heer de Bie vragen, of het niet beter was, dat er wat minder werd verpacht aan hem. Maar de voorzitter betoogde, dat de betreffende grond voor de ge meente toch niet van nut was; en bracht men verandering in het voorstel, dan ging de koop misschien niet door. Bo vendien leek hem de transactie allerminst onbillijk. En de heer de Bie was het gauw met hem eens. VERKOOP INDUSTRIETERREIN. De voorstellen tot verkoop van indus trieterrein aan Snaphaan te Kaatsheuvel en Roestenberg te Loonopzand, deden de heer Genuït, zoals hij verklaarde veel genoegen, maar uit de stukken betrekking nen drie jaren op dat terrein zijn fabriek diende te bouwen. De heer Genuït had liever gezien, dat men meteen was gaan bouwen, want in twee of drie jaar kan er nog zoveel gebeuren. De heer Maijers stelde de vraag of het terrein wel diep genoeg was voor een schoenfabriek; een fabriek werd toch meestal later uitgebreid. Dit was natuurlijk, antwoordde de voorziter, op de eerste plaats ter beoor deling van degene die de grond kocht; en kon het niet in de diepte, dan was het toch altijd nog mogelijk in de breedte uit te breiden. Kunnen B. en W. de daar achter lig gende grond eventueel vorderen, vroeg de heer Maijers. De voorzitter dacht niet dat dit nodig zcu zijn, in de breedte waren er moge lijkheden genoeg. Wilde de eigenaar eventueel zelf iets bereiken bij de bezit ter van het daarachter gelegen land, dat moest hij zelf weten; eventueel was de gemeente nog wel bereid te bemiddelen. UITBREIDING BEGRAAFPLAATS. Het voorstel de algemene begraafplaats te Sprang uit te breiden, deed de heer Genuït weer het woord vragen. Hij had gelezen dat de raad t.z.t. een nieuwe verordening voor het beheer van de be graafplaatsen zou dienen vast te stellen. Hij zou in dit verband in overweging willen geven in het beheer van de be graafplaatsen ook het onderhoud van de graven te betrekken, zodat dit voortaan door de gemeente zou gebeuren, en niet zoals nu het geval was. Nu werd de be graafplaats als hooiland gebruikt en met hem ergerden zich hier velen uit de ge meente aan. Zeker was dit de bedoeling, stelde de voorzitter hem gerust. De gemeente zou dit in handen lnoeten nemen, zodat het niet meer hoefde te gebeuren door iemand anders, op een manier die aanleiding gaf tot veel onaangename dingen. Ook de voorzitter hadden dienaangaande al klachten bereikt. De heer Genuït gaf in overweging eventueel het begrafenisrecht te verho gen. Men zou er wel iets op vinden, zei de voorzitter. NIEUWE RIOLERING. Het voorstel tot aanleg van een riolering te Capelle had de heer Genuït met heel veel genoegen ge lezen; inderdaad was deze voorzie ning van groot belang voor de volksgezondheid en de landbouw. Toch waren er bij hem enkele vragen gerezen, vooral betrekking hebbend op de financiale conse quenties voor de ingezetenen. Hij dacht dan op de eerste plaats aan de aansluitingen, die wel ten laste zouden komen van de eigenaars van de aan te sluiten percelen. Het verdiende, aldus de heer Genuït, ernstige overweging een weg te vin den voor die percelen, die 25 a 30 meter van het riool zouden gelegen zijn, voor de eigenaars van die per celen zouden de aansluitingsbedra gen natuurlijk aanmerkelijk hoger worden. Bovendien kwam hier nog bij de belasting; hoe werd die geheven? In de vorm van een baatbelasting, of meer in de geest van de straat belasting, zodat ook de mensen die niet aangesloten waren, zouden moeten betalen? Hij hoopte in elk geval dat bij de heffing van deze belasting de 10.niet werden overschreden; want als de eigenaar van een perceel zo veel moet beta len, dan zou dit tot uiting komen in een verhoging van de huur. Meermalen, begon de heer Van Caem, die hierna het woord kreeg, heb ik er mee ingestemd, wanneer gezegd werd dat de wegen verbe terd moesten worden, maar telkens stuitte deze verbetering weer af op een gebrek aan mogelijkheden voor de lozing van het hemelwater. Hij kon niet anders zeggen dan dat het college met dit voorstel deze wen selijkheden zeer tegemoet was ge komen. Natuurlijk moesten er con sequenties worden aanvaard, maar hij was met enthousiasme voor dit voorstel. Ook hij was aan het reke nen geweest en een aansluiting op de riolering betekende een verbete ring van de woning en hier zou iets tegenover moeten staan, maar graag wilde hij deze consequenties aan vaarden. Mevrouw Gerlach vroeg vervol gens of de huizen aan de Wendel- nesseweg Oost ook aangesloten kon den worden, want ze had gezien dat het hoofdriool in het rechter gedeelte van de weg kwam te lig gen. Ik vind het wel een prachtig iets, zei de heer Maijers, maar wie draait er weer voor op? We zitten met de sloten en de vaarten; worden die gedempt, waar halen we dan het water voor onze koeien? Het is niet in orde dat mensen die niet aangesloten wor den op de riolering, toch moeten betalen. Inderdaad, antwoordde de voorz. de heer Genuït, zal de aansluiting dienen te geschieden op kosten van de eigenaar en voor de panden die ver van de straat liggen zal het in derdaad ook duurder zijn. Maar het is toegestaan dat bij een belangrij ke verbetering van het huis, wat dit toch is, de huur van de woning wordt verhoogd. Er zal inderdaad een rioolbelas ting komen en die kan op twee ma nieren geheven worden. B. en W. echter, en hiermee beantwoorde hij ook de heer Maijers, wilden alleen diegenen die aangesloten konden worden, belasting doen betalen; al leen de aansluitbare percelen wer den dus verplicht aangesloten te worden. Dhr Genuït kwam dan op voor de belangen van de eigenaars die te vens bewoner waren van hun huis, voor hen zouden de kosten wel erg hoog worden. De voorz. merkte op, dat het in dit geval zou kunnen gaan zoals het ook bij de waterleiding het geval was, n.l. dat alleen de eerste 25 m. van de aansluiting betaald dienden te worden; of wellicht zou de ge meente in deze gevallen enige toe slag kunnen geven; hier kon t.z.t. wel over gesproken worden. Het maakte bovendien een groot ver schil uit wie de eigenaar was. Na ruggespraak met de wethou ders zegden B. en W. toe, in deze geest een oplossing te zullen zoe ken, waarmee de heer Genuït zich ingenomen toonde. Mevrouw Gerlach antwoordde hij dat de bedoelde huizen wellicht via een zij-aansluiting door een van de dammen op het hoofdriool aange sloten konden worden. Dit was mogelijk, antwoordde Me vrouw Gerlach, voor de huizen aan het Zuidelijk gedeelte van de weg, maar de Noordelijke huizen? Die zouden door de waterloop wel aangesloten kunnen worden, meende de voorzitter. Dit was zeker mogelijk, en hij stelde zijn vragen stelster gerust: de aangeslotenen zouden uiteraard deze meerdere kosten niet hoeven dragen. HET EIGEN VUIL. We vormen een plattelandsge meente, zei de heer Maijers, en de boerenbevolking kan meestal haar eigen vuil opruimen. (Kunnen wel, interrumpeerde de voorz., maar of ze het altijd doen?). Er zullen boeren zijn, vervolgde de heer Maijers, die de hoge lasten niet kunnen bekostigen en zo ko men de kosten weer op de rug van dc kleine boer. Maar dat was toch niet alleen het geval bij de kleine, boer, zei de voorzitter, burgers moesten toch evengoed betalen. Dat is wel zo, zei de heer Maijers, maar de bevuiling van de vaarten kwam meestal niet van de boeren en hij haalde als voorbeeld een ge val aan in de Julianalaan, waar de boel blijkbaar erg vervuild was. Dit is juist een bewijs, zei de voorzitter, dat een goede riolering hard nodig is. De consequenties echter waren voor iedereen gelijk, of hij nou boer was of niet. Toch vind ik het hard voor de boeren, zei de heer Maijers, en de heer Dekkers voerde hiertegen aan dat het voor de burgers toch precies hetzelfde was; ook voor sommigen van hen zou het hard zijn. Men kon toch niet een bepaalde klasse gaan uitzonderen. De boeren, zei de heer Maijers, kunnen de mest die zij zelf fabrice ren of laten fabriceren zelf gebrui ken. Ook de heer de Bie mengde zich in het debat en sprak over de ver vuiling van het water in de vaarten en sloten. Maar de voorzitter be toogde dat dit water niet meer ver vuild zou worden als de riolering er eenmaal was. Dan is 't een heel mooi werk, zei de heer de Bie, die echter nog de gelegenheid te baat nam om te wij zen op een vervuilde waterloop in de Oudestraat en of het waterschap hier niet op toe kon zien. Als we de hand hielden aan de be palingen, merkte weth. Waverijn op, dan zou het verbalen regenen. Was er eenmaal een volledige rio lering met een zuiveringsinstallatie, dan zou het waterschap er wel op toezien dat de hand werd gehouden aan de bepalingen. We hebben altijd betaald, zei de heer \i derl* nooit is er een aanmerk.?^ maakt, dat de burgers k 8 °1' uit laten lopen in de iM Enfin, men had «enfterV oyer deze aangelegen!^* ging accoord met het ,1 d(n uitzondering van de i,^!' die geacht wenste te w0r! S|* gestemd te hebben. Ni, De Aanbesteding B. en W. hadden 0n ook de bespreking trenli hun uitvoerige nofa tie van de aanneming VJ bouwing van de oplnlj* school te Capelle. H De heer de Bie hield en. rig betoog, waarin hy traJf te tonen dat de raad beS|.| het werk aan te besterf!/ 39.714.plus eventueel- voor reis- en verblijfkosten personeel dat de Dordtse vandaar moest laten kon' aannemer zou hiervoor <W staten moeten indienen aangegeven was hoeveel'p van buiten hier werkte. Nu bleek echter dat het tebestuur de school had aan voor 44.999.—; B. en W k zich dus niet gehouden aan SS%7U dat de' aan"< 39.714.zou zyn en dat er tueel 5000.— bij kwam v00. en verblijfkosten. Er was inderdaad een cal» verstrekt van vreemde ark maar hierop stonden lood- stucadoors en schilders; dih onderaannemersposten,dHe' sonen moesten hun eigen rek' verblijfkosten betalen. Enfin, het kwam hierop-, betoogde de heer de Bie, da15 W. het raadsbesluit van 2 Ju]' hebben uitgevoerd volgens i> doeling van de raad. En aller leden hadden zich er in lak pen door de notulen van i goed te keuren. Als ik B. en W. was geweer, de heer van Caem, zou ik ooi gehandeld hebben en ook a| particulier was geweest; we. ben 5000.verdiend, dal zakelijk. Maar ook hij moest toegeve: er gesproken was over twee gende heer Dekkers had dj de betreffende vergadering n. gevraagd; er was nogal wa: spraak in de gemeente hier Maar gedane zaken nemen f keer, het was echter wel jt dat het zo gelopen was. De voorzitter was niet ges- op het betoog van de heer dt in te gaan; het zou water n# zee dragen zijn wanneer hj iets over zei. Maar wel wild even terugkomen op de nol volgens welke hij had gezegd „maar vermeerderd met deze a ten komt de aannem^TO 44.999.—." Het kwam meermalen voor een aannemer iets onder aar steedde; maar als hij het goed leverde voor de overeengekc som, dan moet hij zelf weten hij op de voordeligste manier werk uitvoert. Juridisch was hier niets tege: te brengen, hij had het voor bedrag gedaan. U hebt een allerduidelijkste eenzetting gekregen en het bt van de heer de Bie is er helt naast. De voorzitter wilde iedt tarten te zeggen wat er in do: van B. en W. verkeerd was. De heer Maijers merkte op hier sprake was van een mi. s'and bij de raad; men was gedachte dat de reis- en ver; kosten apart gehouden werf Maar het besluit is genomen he te dragen voor 44.999.—, de! Maijers moest dat toegeven. De voorzitter antwoordde i en W. dezelfde gedachte toegedaan; het was anders ge!' zonder dat echter B. en, W.r gekend waren. Men had der tect op het matje geroepen r had toegegeven dat hy fout«; weest. Had hy B. en \V. erii kend, dan zouden ze waarscif. toch gezegd hebben het zo ter door Bruno J. van Lheenke. 8). Kijk 'ns, Verhoef verdient schat ten, daar ben ik zeker van. Luigorro maakt langzaam maar zeker allerlei machtsfiguren tot willoze stakkers en verdient daarmee nog machten geld ook. 't Geld van Luigorro verdwijnt waarschijnlijk naar Verhoef en ik ben er haast zeker van dat die het ook weer af moet dragen. Er is dus 'n man, 'n Grote Man, die er belang bij heeft enorm veel kapitaal tot zich te trekken en die tevens voor aanstaande politici etc. in zijn macht wil krijgen". „En Hilton kent zowel Verhoef als Manenschijn ei^ zal er dus ook wel iets mee te maken hebben", in terrumpeerde Mieke opgewonden. „Juist',' viel John in. „En waar om juist Hilton?" „Omdat...." zei Mieke. Dan sprong ze op en riep ze uit: „Alle machtig John! Natuurlijk! Hilton kent geheel of gedeeltelijk het ge heim van vader's uitvinding en hij kwam dat te weten door moord. Dat kon hij er alleen voor over hebben als hy iets enorms van plan was. Met die uitvinding, met al dat geld van die Verhoef en Luigorro en met zyn macht over politici en zo, heeft hy haast een wereldmacht en kan hy voor een bepaalde oor logszuchtige staat van enorm be lang zijn, ja, van nog groter belang dan de president en de hele mi- nisterskliek van zo'n staat!" „Mnnnm, dat kan", zei John na denkend. ,,'t Kan. Maar waarschijn lijk is het niet, want dit is niet de werkwijze van enigerlei Maat. Er zit aan zoiets veel te veel risico. Nee, waarschijnlijker lijkt het mij, dat hy noch voor een staat, noch voor zichzelf werkt. „Hoe kom je daar bij?" vroeg Mieke. John lachte even. „Jij had het laatst over intuïtie, niet? Wel, nu heb ik daar last van. Weet je, ik heb in de oorlog, toen ik bij de I. I S. werkte, een bepaalde feeling, intuïtie, voor zaken als deze gekre- gen. Een kriebeling in mijn bloed waarschuwt me, dat achter dit „iets" geen staat zit, maar 'n mach- j tige organisatie, of mogelyk zelfs t één „big boss", een Grote Man, een Karei de Grote. Wat wij nu moeten weten, Mieke, is dit: a) Is< de uitvinding van je vader aan iemand bekend? Zo ja aan wie? b) Zijn je ouders vermoord? c) Zo je ouders vermoord zijn, wie vermoordde ze? Hilton? Of Ander? Zo ja, wie is Ander? d) Welke rol speelt Hilton? Is hy misschien Karei de Grote? En tot Mot het belangrijkste: e) Voor wie werken al deze fraaie heerschappen? Met andere woorden: Wie is Kareltje?" „Pffffzuchtte Mieke, en zij zeeg weer neer in de fauteuil waar zij zojuist uit was opgesprongen. Pffffffft, deed 't pijltje, dat van de richting balcondeuren in enke le reis naar de richting waar Mieke zojuist stond, ging. Het bleek dat Mieke's inval tot neerzijgen een zeer gelukkige inval was geweest. Want 't pijltje kwam nu niet in haar borst terecht, maar in de deurpost, hetgeen ongetwij feld een groot geluk voor Mieke's borst, om niet te zeggen voor hele Mieke was, om nog maar te zwij gen van allen die haar liefhadden, een menigte, waarbij John de eer ste plaats innam. John overigens ging met die pijlengeschiedenis niet accoord. Hij had niets tegen pijlen, maar vond het bepaald be neden peil om een pyl af te schie ten op een vrouw, die door hem aanbeden werd, ook al was het maar een klein pijltje, hetgeen het betreffende pijltje inderdaad was, een reden temeer voor John, om er het pijltje zeer sterk van te ver denken, dat het een uiterst vergif tig en derhalve uiterst gevaarlijk pijhje was. Nog 0een halve seconde nadat 't P'jltje „pfffff...t" had gedaan in de richting waar-Mieke-zojuist-stond, deed John „vvvvv...d" in de rich ting waarvan de pijl zojuist kwam en dat was richting balcondeuren. Hij realiseerde zich namelijk, dat pijlen zeer onzelfstandige dingen zijn en dat er derhalve daar bij die balcondeur op het moment van af schieten een min of meer zelfstan dig wezen geweest moest zijn, een wezen dat voor de verzorging van het afschieten aansprakelijk ge steld kon worden. En hy was vast van plan om Wezen aansprakelijk te «tellen! Vandaar zijn bliksem snelle sprong naar de balcondeu ren. Vandaar zyn als een kakker lak heen en weer springen op het balcon en zijn inspannend getuur in de avond-donkere tuin, die zijn villa omringde. Het was zielig voor de Weger, maar het balcon was volkomen verlaten en in de tuin zag hy niets dan dat wat wel de gelijk des tuins is. De Weger mom pelde een paar zelden door hem gebruikte en beslist niet voor pu blicatie vatbare woorden en rende naar binnen. „Waarschijnlijk gevlogen" zei hij. Mieke zat er een beetje schaap achtig bij te kijken. Het pijltje had zij in haar hand. „Wees er alsjeblieft voorzichtig mee; het zal wel vergiftig zijn", waarschuwde John. Hy nam haar het pijltje uit de hand, gooide het op een plank van de boekenkast achter een paar boeken en vroeg Mieke hem te volgen naar buiten, waar hy een nader onderzoek wil de instellen. Een en ander speelde zich af in het tijdsbestek van hoogstens an derhalve minuut. „Kom, gauw naar beneden", zo haastte John. „Wezen kan eenvou dig nog niet weg zyn, zeer zeker niet ver weg!" „Wie is Wezen nu weer?" vroeg Mieke. „Die pijlenschutter, die onbehou wen vervalste uitgave van Cupido" gromde John. Zy waren inmiddels buiten ge komen, waar een beleefde stilte hun begroetend wachtte. Stilte echter bleef slechts luttele secon den Stilte; na die luttele seconden kwam in de plaats van Stilte het Humoer en het Rumoer kvan boven, van het dak. „En dit Rumoer, Geschenk dan Wezen zijn", mompeldt Weger. „En hoe dacht je liet Rn-' wezen in handen te krijgen' formeerde Geschenk. „Wachten", antwoordde Toen was het weer eerliA beurt van Stilte en die sloej beurt niet over. „Blijf hier uitkijken", riep en hij rende om het huis hee: Halverwege werd hij door)! teruggeroepen. „John", riep ze, „John. mollela maar. 't Is al niet meer nodig- bclettei zen is terecht". doende Voor de tweede keer die maakte John zich schuldige weten, parlementaire uitdrukkingen rende weer net zo hard ter-- hy eerst was weggerend. „Waar is ie?" vroeg hij. „Hij ligt hier, meneer. Hï op het dak en ik dacht zo daar niets te maken had, z0'i hem niet gelegd had om op te gaan zitten. Ik greep hem" ,v 6 «.«uw. x.. o r, f gooide mij haast het dak ai de net vluchten, toen ik he" greep en mij helaas genüCK" zag hem tijdelijk te verdovf® middel van een klap opz°J (Wordt ver«' duizend binnen^ Wegen i veldten aanhieh frainsta bet. dat ren tram een ver die kal: morgen ze verw Hoe elders k

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 6