WAALWIJKS raad besluit tot V R IJ D A G AVONDMARKT. Waalwijkse en Langsiraaise Courant Uit Binnen- en Buitenland UIT DE PROVINCIE Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. (-IËT LOT BESLISTE over lidmaatschap Culturele Raad. NATO KAN GEHEEL NEDER LAND TEGEN AANVAL VERDEDIGEN. MAANDAG 4 APR1I- 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij W Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \M HET ZUIDEN 78e JAARGANG No. 28 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. jjureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" 7oals was te voorzien, werd in de vergadering die de Waalwijkse ge meenteraad Donderdagavond hield, verreweg de meeste aandacht besteed aan het voorstel tot instelling van een Vnjdagavondmarkt, die om de vier weken gehouden zal worden. Elk van de raadsleden dacht hier het zijne over; er waren voor- en tegenstanders, leden die het sluitingsuur te vroeg, en die het te. la-it vonden, leden die meenden dat de middenstand er schade bij z'ou lijden en die meenden dat de middenstand er voordeel van zou ondervinden, etc. etc. Aan het slot van de discussie echter kon burgemeester Teijssen de hamer laten neerkomen over een met algemene stemmen en in on gewijzigde vorm aangenomen voorste). Ook moesten in deze vergadering twee leden benoemd worden voor de Culturele Raad. De raad - waarvan een aantal leden blanco meenden te moeten stemmen - kon het in het eerste geval niet eens worden en het lot besliste over deze aangelegenheid. vraag van welke zijde men de markt bezag; andere leden, waren zoals geble ken was, voor verlating van het slui tingsuur. Ook de voorzitter was van oordeel dat WEER 20 WONINGEN. Zoals gewoonlijk werden de notulen van diverse vergaderingen zonder meer roedgekeurd en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Geen der leden had ook bezwaren te ren de wijziging van de verordemng op de heffing van vermakelijkheidsbelasting, a|' Wees de heer van Leeven op enkele kleine „Schönheitsfehler terwijl de heer Brouwer een inlichting vroeg. De politieverordening werd zodanig aewijzigd, dat het voortaan verboden za zijn rotje,, ot gillende keukenmeten o hoe dat ouwe-jaarsavondspul allemaal tóen mag, bij zich te hebben, te verko- pen etc. WIJZIGING UITBREIDINGSPLANNEN. Toen B. en W. voorstelden het partiele uitbreidingsplan Besoijen te wijzigen in formeerde de heer Duyvelaar naar wat nu eigenlijk werd verstaan onder half open en half gesloten bebouwing. De heer Verdoorn verklaarde dat he hem heel aardig leek, dat ook in dit stadsgedeelte werd gewerkt aan de ve - lraaiing, maar het gevolg hiervan was dat de arbeiderswoningen kwamen te vei - vallen. Zou hierin, vroeg hij, op een an dere manier kunnen worden voorzien. Half open bebouwing, antwoordde lie voorzitter de heer Duyvelaar, bete kende een bebouwing met enkele of dub bele woningen; onder half gesloten e- bcuwing diende men te verstaan de zgn onderbroken rij-bouw, in blokken van vier of zes woningen. Inderdaad, richtte hij zich tot de heer Verdoorn, de 32 woningen die thans in de van Assendelftstraat in aanbouw zijn, gaan iets uit boven het type arbeiders woning. Ten aanzien van de bouw van spe cifieke arbeiderswoningen beraden b. en W. zich, hoe de plannen in Besoijen verder moeten uitvloeien; het zal immers niet lang meer duren of de bebouwing tussen Kerkstraat en Besoij'ensestraat is voltrokken; we zullen verder moeten, en clan denk ik ook aan sportvelden enz Ten aanzien van de wijziging van het partiële uitbreidingsplan Antoniuspafo- chie antwoordde de voorzitter op een vraag van de heer Duyvelaar, dat de twintig woningwetwoningen, waarvan in een volgend voorstel sprake zouzijn, ge bouwd zouden worden in de Sniedeis- en Rodcnbachstraat; het werden e'en-ge- zmswoningen in half gesloten bebouwing; de bebouwingsvoorschriften lieten dit toe. Hierna keurde de raad de wijzigingen goed. Zo deed hij ook met een voorstel tot cnbewoonbaarverklaring van enkele wo- ninqen, nadat de voorzitter de heer brou wer had aangetoond dat er geen vergis sing in het spel was ten aanzien van de woningen Hoekeinde 8 en 8a. Met de volgende voorstellen verklaar de de raad zich ook volledig accoord, onder deze voorstellen waren de bouw van 20 woningwetwoningen, waar we het zo juist over hadden en het geven van eer. aantal nieuwe straatnamen. DE VRIJDAGAVONDMARKT. Zo vlot ging het niet met het voor stel een Vrijdagavondmarkt in te stellen, eens in de maand. De heer van den Hoven was de eerste spreker die zijn mening gaf over dit idee. Dat in Waalwijk gestreefd wordt naar een verruiming van de koopmogelijkhe den, was zijn m'ening, is alleszins toe te juichen. De koopavond bewees van hoe groot belang dit was, maar op het mo ment had hij toch nog niet de indruk dat er behoefte was aan een avondmarkt. Hij voelde er niet veel voor, omdat hij cr de noodzaak niet van in zag. De heer Meijs herinnerde er aan, hoe hii destijds de vraag had gericht tot het gemeentebestuur, te bezien, of het mo gelijk was de markt van tijd tot tijd van 's morgens naar 's middags te verplaat sen, om zodoende het publiek meer de gelegenheid te gevten te kopen in de mid denstandszaken. Het verwonderde hem daarom, dat B. on W. met dit voorstel waren gekomen, terwijl er helemaal niet gerept was over een avondmarkt. Liever had hij gezien dat er een proef genomen was met de middagmarkt 'en voor de rest was hij het met de heer van den Hoven eens, dat men niet zat te wachten op een avondmarkt, zeker niet, wanneer deze duurde tot 8 uur, zo dat er voor het publiek practisch geen gelegenheid meer was te kopen in de Middenstandszaken, die die avond tot 9 uur geopend waren. Liever zag hij daarom dat de markt slechts duurde tot 7 uur. De heer Verdoorn zag in het voorstel wel een verantwoord experiment, maar hij wilde de nadruk leggen op het woord experiment; het moet voorshands een proefneming blijven, het zou wel blijken of de markt kans van slagen had. Hij keerde zich tegen de mening van de heer Meijs toen hij zei, dat als men werkelijk van een avondmarkt wilde spreken, men er niet te vroeg mee moest beginnen en er niet te vroeg mee moest ophouden; niet van vier tot acht uur zoals werd voorgesteld; het was immers tcoh ook de bedoeling de mensen van buiten te trekken, en eer die 'ns hier wa ren was het 8 uur. De markt zou naar cie mening van de heer Verdoorn min stens moeten duren van 5 of 6 uur tot 9 uur. Overigens, meende hij, heeft de markt dan pas een nuttig effect, wanneer de boeren en tuinders komen met hun land- en tuinbouwproducten. Hij zou dus, concludeerde hij, met een experiment genoegen kunnen nemen, maar hij gaf B. en W. wel in overwe ging, te proberen zoveel mogelijk ook iand- en tuinbouwproducten aan te trek ken en in ieder geval de markt tot 9 uur te laten duren. 1 Ook de heer Brouwer noemde de voor gestelde tijd ongunstig; overigens dacht hij, dat de middenstand er ongetwijfeld \TUchten van x,oU plukken. De Middenstand zelf, stelde de heer van Oss hiertegenover, is van het tegen deel overtuigd. Op een vergadering van Middenstanders was hem duidelijk ge worden, dat deze categorie niet over tuigd was van het belang van deze avondmarkt voor de gemeente, noch voor de consument en zeker niet voor de middenstander. De heer Duyvelaar gaf als zijn me ning te kennen, dat, evenals dit bij de koopavond het geval was, het voordeel van een avondmarkt was, dat man 'en vrouw nu in de gelegenheid waren de markt te bezoeken. Maar, zei hij, dan moet wel het slui tingsuur verlaat worden tot 9 uur. Bij de uitzonderingsdagen, waarop geen markt gehouden zou worden, had hii graag ook de Goede Vrijdag ver meld. IN HET BELANG VAN DE MIDDENSTAND. Goede Vrijdag tot de uitzonderingsdagen gerekend diende te worden. De heer Meijs toonde zich erkentelijk dat B. en W. de belangen van de Mid denstand ook hadden laten wegen; hij had geen bezwaar tegen de markt op Vrijdag, maar wel tegën de uitbreiding van de markt even zo goed, zei hij, had v.anneer het Vrijdagavond markt was, de markt op Donderdag kunnen verval len. Hij betwijfelde het of de middenstand met deze markt gebaat zou zijn; liever had hij gezien dat de koopavond voor de Middenstand bleef gereserveerd; nu immers zouden de mensen uitsluitend voor de markt komen. Verschillende facetten waren er aan deze kwestie, zei de heer Brouwer, en het financiële facet drong aan op een verschuiving van de markt naar een la ter tijdstip; zowel de markt zelf als de middenstand zou hiermee gebaat zijn. De heer van Seters noemde het zeer juist bekeken, de markt te laten aanslui ten aan de koopavond, die zich zeer gunstig heeft ontwikkeld. Hij had sterk de indruk, dat, wanneer meer volk naar dc stad trok, er gemakkelijk iets van bleef hangen in de plaatselijke midden standszaken. Nog nooit had de heer van Seters van de Middenstand concrete cij fers gehoord, die aantoonden, dat zij na deel ondervonden van de markt; in Til burg waren hem middenstanders bekend, die het uitsluitend moesten hebben van de marktdagen. Hij betoogde ook, dat het goed was, dat de koopgelegenheid voor de bevol king in haar geheel werd uitgebreid.. Het zou, meende hij, voor een ge deelte slechts een experiment zijn; hij had de indruk dat de markt zou slagen, maar dan moest men wel het sluitingsuur verlaten tot 9 uur of half tien. De heer van Leeven merkte op, dat, wanneer er wegens een feestdag een Marktdag uitviel, er in twee maanden geen avondmarkt zou zijn. Kon men de avondmarkt dan niet naar een volgende week verschuiven, vroeg hij. Het experi ment had dan waarschijnlijk meer kans van slagen. De heer Pullens zag de noodzaak van de markt niet in. Maar werd het voorstel aangenomen, dan was ook hij van me ning, dat er een later sluitingsuur moest zijn. De heer Verdoorn kon nog niet inzien, dat er een dringende behoefte was aan een avondmarkt en hij zou willen, dat men het heel gewoon Üet passeren wan- zen was. neer er 'ns een avondmarkt uitviel, want j zei hij, zo dringend lijkt me die markt n<De heer van Oss, had, zoals hij op merkte, al meerdere malen betoogd, dat „it de feiten bleek, dat de markt een verliespost betekende voor de midden stand; dat bleek hem uit de cijfers van middenstand ter wille zijnr hoewel ook hij van oordcel was, dat een later slui tingsuur beter zou zijn geweest voor de markt. De heer Ver doorn die het belang van de Middenstand ook wilde dienen, vroeg of er waarborgen waren dat de markt dan inderdaad om 8 uur werd beëin digd; op welke manier werd er een einde aan gemaakt. De heer Meijs haakte nog even in op hetgeen de voorzitter gezegd had over het marktschema, waarmee men in het gedrang zou komen; maar men kon toch om 6 uur de markt sluiten, zodat men elders nog naar een andere markt kon. Hij was er van overtuigd, dat de mid denstand niet gebaat was bij de markt, maar Waalwijk was inderdaad een cen trum en een markt moest er zijn; min der juist was om de marktgelegenheid nog te bevorderen. Het deed hem genoe gen dat de markt niet later dan 8 uur zou duren. Men diende echter goed toe te zien op de sluiting. Op iedere zaak, antwoordde de voor zitter de heer Verdoorn, moet orde zijn, ook op het houden van een markt, en die orde vond hierin haar exponenten, dat er een begin en een sluiting was. Hier voor zorgde de marktmeester en de po litie. Meestal echter sloot het publiek zelf de markt. Echter, er zou nauwlettend op de slui ting worden toegezien. En hiermede was er een einde geko men aan alle discussie en men kon overgaan tot de rest van de agenda. Aan de orde was toen de benoeming van een gasthuismeester in de vacature van de heer G. van Loon; op de voor dracht van het bestuur van het R.K. Burgerlijk Gasthuis stonden de heren M. van Gurp en J. de Kort; de heer van Gurp werd gekozen met 11 stemmen, terwijl de heer de Kort er drie kreeg en er een ongeldig was. Enkele andere agendapunten werden voetstoots aangenomen. niet zo duur hoeven te worden. Vermeer, bleek uit het antwoord van de voorzitter, wilde de grond toen niet verkopen; hij had alleen toestemming ge geven rioolbuizen te leggen in zijn per ceel. De laatste twee agendapunten betrof fen verkoop van bouwterrein te Besoijen en de overname van een herbouwplicht. Hiermee verklaarde de raad zich aan stonds accoord en de voorzitter kon de bijeenkomst sluit'en. HET ECONOMISCH PLAN 1955. In 1954 wordt matige stijging verwacht van industriële expansie. Het Centraal Planbureau heeft 't centraal economisch plan 1955 ge publiceerd, waaruit blijkt dat voor 1955 het bruto nationaal product tegen marktprijzen wordt geraamd op 27,09 milliard gulden tegen 26,22 milliard voor 1954. De consumptie voor gezinnen wordt gesteld op 16,4 tegen 15,77 milliard, de overheids bestedingen op 4,41 tegen 4,25 mil liard en de bruto investeringen van bedrijven op 5,23 tegen 5,50 milliard gulden. Het overschot op lopende reke ning van de betalingsbalans, dat voor 1954 op circa 700 millioen gul den wordt geraamd, wordt voor '55 350 millioen groter geraamd, daal de voorraadmutatie dit jaar naar verwachting kleiner zal zijn dan in 1954. OOK DE EERSTE KAMER LIET ZICH AFWIJZEND UIT. DE TEERLING OVER DE CULTUUR. Toen was aan de orde de verkiezing van tweë leden uit de raad in de op te richten culturele raad. De eerste stemming had als uitslag, van den Hoven 4, Mombers 3, Duyve laar 3. Meijs 1 en van Os 1; drie leden meenden blanco te moeten stemmen. De tweede vriie stemming: Mombers 4, Duyvelaar 4, van den Hoven 3, Meijs 1 en weer 3 blanco. Toen volgde een verplichte stemming tussen de heren Duyvelaar 'en Mombers; beiden kregen vijf stemmen en drie wa ren er blanco. En nu werd de teerling geworpen; het lot beslistte: de heer Mombers was be noemd. De stemming over het tweede lid ver liep vlotter: bij de eerste stemming bleek de heer Duyvelaar 7 stemmen te hebben, de heer van dén Hoven 2, de heren Meijs en Kemperman 1, terwijl er 4 vier blanco waren. Zodat de heer Duyvelaar geko- DE HEER PULLENS „CURSUS IN EIGEN DOMSRECHT!' Blijkens 't voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging van de huurwet (dat is ingediend tegelijk met de belas tingvoorstellen) vermocht het van geen enkele zijde in de Tweede Ka- met instemming te verwerven. Ver scheidene leden hadden nauwelijks een goed woord voor het ontwerp. In de Troonrede is gezegd al dus vele leden dat de regering een verdere huurverhoging voor dit jaar overwoog, waarbij zij dacht aan de mogelijkheid van een be stemmingsfonds ten bate van de fi nanciering van nieuwe woningen. In werkelijkheid, zo stellen vele le den vast, is er een voorstel van veel geringer allure uit de bus gekomen, dat zelfs geen algemene huurver hoging betekent. Huren van nieuwe en oude huizen lopen hoe langer hoe verder uiteen. Hoe komen wij ooit uit dit beklemmende vraagstuk, wanneer zelfs in deze tijd van hoogconjunctuur de regering aarzelt een forse stap te nemen?, aldus vele leden in het voorlopig verslag. ministers Beijen en Luns een aan tal nieuwe gevallen op van arresta ties van Nederlanders in Indonesië. Een Nederlandse arrestant, die wei gerde in strijd met de waarheid te verklaren, nooit door de politie te zijn mishandeld tijdens de onder vragingen, werd prompt daarop be schuldigd het lang gezochte bende- hoofd Bosch te zijn. De beschuldi ging bleek, onder meer bij vergelij king van foto's, volledig onhoudbaar te zijn. Toch slaagt de Indonesische politie er nog steeds in nieuwe ge tuigen te produceren, die zij er toe weet te brengen deze leugen te be vestigen, aldus de twee ministers. Aan andere arrestanten werd na vrijlating verboden Indonesië te verlaten, uit vrees dat zij in Neder land de behandeling die zij hebben ondervonden, publiek zullen maken. Ze worden verder bedreigd met ar restatie en vervolging vanwege een of ander misdrijf dat men hun heeft toegedacht, wanneer ze het zouden wagen in Indonesië mededelingen te doen over hetgeen ze tijdens hun verblijf in de gevangenis hebben ondervonden. De regering stelt met „leedwe zen" vast dat haar pogingen om de Indonesische regering er toe te be wegen haar politie te corrigeren en een objectief voor-onderzoek te be vorderen, hebben gefaald. De mi nisters hebben de Indonesische re gering al laten weten - op 12 Mrt - dat, wanneer er geen einde zou ko men aan het onrecht dat de Neder landse arrestanten wordt aange daan, zij „op de door haar geëigend geachte tijd en plaats een beroep op de wereld-opinie" zal doen. STAKING UITGEBREID MET HAVEN- EN FABRIEKSFERSONEEL. Voordat de voorzitter de diverse spre kers beantwoordde, dacht het hem goec even de achtergronden van dit voorstel te belichten. Inderdaad had de heer Meijs, zoals hij zojuist had gezegd, B. en W. in over weging gegeven de markt afwisselend in de morgen en in de namiddag te hou den. B. en W. hadden aan deze sug gestie aandacht geschonken, niet alleen door er over te spreken, maar ook door contact op te nemen met de marktkoop lui; daarbij echter bleek dat het ondoen lijk was s middags markt te houden, omdat bijna alle marktkooplui die hier kwamen, 's middags weer naar Tilburg moesten en s avonds naar Oisterwijk. B .en W. hebben zich toen afgevraagd wal verder gedaan kon worden om te gemoet te komen aan de suggestie en meenden een zeer goed voorstel gefor muleerd te hebben, om dan een markt te houden Vrijdags van 4 tot 8 uur, zodat het dus een middag- en een avondmarkt zou zijn. B. en W. hebben zich hierbij laten leiden door de gedachte dat deze markt van betekenend belang zou zijn voor de Middenstand. Zon markt im mers bracht het kopend publiek in de Middenstandszaken. Ten aanzien van de vraag of het be sluit werkelijk effect zou hebben, viel natuurlijk niets te voorspellen. Het was niet van te voren te zeggen of de trek van het publiek naar de markt groot genoeg zou zijn, of de marktkooplui in voldoend aantal zouden komen en of er de middenstandszaken voordeel bij zouden hebben. Vandaar ook, dat B. en W. het een experiment dachten, zoals ook de heer Verdoorn, en vandaar ook, dat de markt voorlopig eens per maand gehouden werd. Was er geen interesse dan zou de markt van zelf wel sterven; bleek de markt wel degelijk in een behoefte te voorzien, dan mocht men zeggen dat het experi ment geslaagd was. De koopavond voorzag in elk geval in een behoefte en zo zou het ook kunnen ziin met de avondmarkt, die nog meer kopers op straat zou brengen. Het vervroegen van het sluitingsuur van 8 op 7 uur, zoals de heer Meijs suggereerde, paste niet in de gedachten- gang van B. en W.; B. en \V. immers wilden de markt laten aansluiten bij de koopavond. Het was natuurlijk maar de zijn eigen zaak, maar ook uit de cijfers, van andere zaken. Speciaal voor de Mid denstanders in het centrum was de marktdag een slechte dag. De uitbreiding van de markt, was zijn oordeel, is een nadeel voor de Midden stand, zeker als we die uitbreiding gaan brengen naar de koopavond, en meer nog, wanneer men die markt uitstrekte tot het sluitingsuur van de koopavond. De heer Duyvelaar keerde zich ook tegen de suggestie van de heer van Lee ven om de avondmarkt, ingeval van een algemene feestdag, te verschuiven naar een volgende week, omdat het dan in één week twee keer markt zou Syn; na melijk Donderdagochtend en Vrijdag- De heer Mombers vond dit experi ment wel interessant en kon zich dan ook met het voorstel verenigen; al zou er wel verschil zijn tussen de markt s zo mers en 's winters. De voorzitter antwoordde de heer Meijs, uit wiens woorden hij beluisterd had dat diens verlangen was, toch maar twee markten per maand te gouden ,en dan niet op; Vrijdagavond, dat t markt schema zo propvol was dat er practisch niet tussen in te komen was, nu paste het precies in elkaar. Bovendien zou men moeilijkheden krijgen ten aanzien van de kramen, die ook elders werden gebruikt. Nogmaals wees de voorzitter er op, dat B. en W. de markt expres om 8 uur wilden laten eindigen, om aldus de koop avond niet in wezen aan te tasten. De voorzitter viel de heer Duyvelaar bij ,toen hij zei, dat het niet goed moge lijk was de markt te verschuiven naar een volgende week, zoals de heer van Leeven had gesuggereerd. GEEN VERLAAT SLUITINGSUUR. Vlot werden hierna een aantal punten behandeld die meerendeels grondaanko pen betroffen; een hiervan, eën voorstel tot aankoop van grondstraken aan de Noorder-Parallelweg, deed de heer Pui lt ns in het geweer komen. Al heel dikwijls, zei de heer Pullens, lebben we iets dergelijks meegemaakt; het is weer hetzelfde oude liedje; we heb ben hier een voorstel betreffende aan koop van grond, die al lang in gebruik is genomen, zonder dat de eigenaars er iets van wisten. Het lijkt wel of de dienst gemeentewer ken nooit weet of iets gemeen teeigendom is of niet. Het Hoofd van deze dienst moest eëns een cursusje gaan volgen m eigendomsrecht; het is een schande zoals hier met dit recht wordt omgesprongen. Is van elk van deze vier eigenaars. vroeg de voorzitter, de grond in gebruik ^Vmi^vee weet ik het heel zeker, daar is de vorige week de heer Kobben pa geweest, toen de grond al lang m ge bruik genomen was. p-dtens Een van deze eigenaars, zekere Puh«"s' heeft de werklui, toen ze op zijn lan bezig waten, gesommeerd van zijn eigen dom af gaan; dat hebben ze aanvan kelijk gedaan, maar toen hij weg was ziin ze weer rustig op zijn grond doorge gaan; dat gebeurde vorige Donderdags pas kwam de heer Kobben bi)Abdit werkelijk zo is. antwoordde de voorzitter, dan is het met De heer Pullens wenste zich ten aan zien^van^de grond van de h^r Brok «jn stemming te onthouden; hij had geeng legenheid meer gehad de heer Brok vragen of alles geregeld was, zodat de mogelijkheid bestond, dat de ^Brok De nieuwe „gruwzame" atoom wapens, die de wereld „met bijna totale vernietiging bedreigen", zul len gevolgen hebben voor de op bouw van de Nederlandse strijd macht en de verdediging in het al gemeen. De minister van Defensie, ir Staf die de illusie bestreed dat de atoomwapens in geval van oor log niet zullen worden gebruikt deed hierover in de Eerste Kamer enkele mededelingen. In de toekomstige operatie-plan nen van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie kan de verdedigiiig van het gehele Nederlandse grord- gebied worden opgenomen. Tot nu toe was het uitgesloten dat het Noordoostelijke gedeelte van 't land tegen een vijandelijke aanval kon worden beschermd. f)aar men rekening moet houden met mogelijke atoomaanvallen, zul len de landstrijdkrachten worden verdeeld in kleinere eenheden met meer zelfstandigheid, vuurkracht en beweeglijkheid. De omvang van de divisies wordt wellicht terugge bracht van 18.000 tot 12 000 man. Als dit doorgaat en er voldoende wapens komen, zal misschien reeds in 1957 het plan worden uitgevoerd om het aantal Nederlandse divisies, dat steeds paraat is, uit te breiden van een op twee. Bij een aanval zal direct van atoom-wapens worden gebruik ge maakt. Zaterdag werd bekend dat de Am sterdamse tram doorstaakt en thans voor onbepaalde tijd. De stadsrei niging en vuilverbranding met 1300 man blijven solidair met de tramstakers en zo doen ook tach tig stratenmakers van Publieke Werken. De IJ-ponten varen be mand met Marinemannen, omdat het gemeenteperspncel in verzet blijft. Het stakingsfront heeft /,icb bovendien weer uitgestrekt over de gemeentelijke haven- en handcls- ini 'chiiagen, waar nadat Don derdag het werk was hervat Vrijdagavond driehonderd kraan drijvers en andere arbeiders beslo ten hebben weer „plat le gaan". Ongeveer 200 vrachtschippers en -rijders in gemeentedienst hebben zich eveneens bij de stakers ge voegd en voorts slaat het vuur der „directe actie" over naar een aan tal particuliere ondernemingen. Na het 150 man sterke personeel van dc scheepswerf Verse hu ere, dat uit solidariteit met het trampersoneel een 24-uuis-staking afkondigde, zijn Vrijdagavond 350 van de 500 arbeiders van de N.V. Electro Znu**- «n Waterstoffabriek in Am- stcrdam-Aoord met een wilde sta king' van voorlopig 24 uur begon nen. Zij eisen tien percent loons verhoging en afschaffing van de werkclassifieatie, die op 1 Januari is ingegaan. In totaal staken in Am sterdam thans ongeveer 4000 mali. RUIM 200 DODEN BIJ AARD BEVING OP DE PH1LIPPIJNEN. In derde instantie kreeg de heer Duy velaar weer het woord, die, hoewel zijn persoonlijke mening anders was, toch aan het belang van de Middenstand te gemoet wilde komen, 'en in dit voorstel, speciaal ook ten aanzien van de slui tingstijd wilde berusten. Waalwijk is het Centrum van de Langstraat, was de mening van de heer de Kort, en ik zie deze markt als een attractie die mensen van buifen naar Waalwijk zal brengen. Het is juist om de markt niet later te houden dan 8 uur, hiermee is de middenstand dan ook ge baat. Graag steunde hij het voorstel. De heer van Seters wilde zich graag aansluiten bij de heer Duyvelaar, en de MISHANDELINGEN EN ONWARE BESCHULDIGINGEN IN INDONESIË. In hun Memorie van aan de Eerste Kamer sommen de Minstens tweehonderd personen zijn om het leven gekomen, 1501) gewond en duizenden dakloos ge worden door de zwaarste aardbe ving die sinds mensenheugenis de Philippijncn heeft getroffen. oor- al op het eiland Mindanao, op een na het groots'e van de 7100 eilan den waaruit de Phllippijnen be staan, zijn dc verwoestingen cata strofaal. De schade wordt op mil- iiocnen geuldens geschat. Berich ten uit de noodgebieden zijn nog schaars, daar alle normale verbin dingen verbroken zijn. I)e bevin- Antwoord I «en begonnen in de nanacht en rio hielden buna acht ure nanacht ren aan. «r niets van wist; het zou de eerste keer niet zijn. dat iets dagelijks voorviel. De volgende punten levenden met vee moeilijkheden meer op; een er van; een voorstel tot aankoop yan grond ten Noorden van de Winterdijk van, zoals ook uit de discussie bleek, de heer - meer. deed de heer Pullens veAhJo. da hij verheugd was, dat men eindelijk tot een accoord gekomen was over deze grond. Hij vond het echter jammer, dat dit zo lang geduurd heeft; dit zou de ge meente ongetwijfeld geld hebben gekost, meende hij. De prijs in het voorstel venneld. ant woordde de voorzitter, was gebaseerd op f 1.07 per m2 plus Wrijfsschade-yergoe^ ding. De man werd er ongetwijfeld beter van; vroeger immers mocht de gemeente maar f 0,80 betalen. Als men vroeger, zei de heer p"ir«nj' op een serieuze manier geprobeerd had, dc grond te kopen, dan had deze gron DE HEER A. VAN DELFT NAM AFSCHEID ALS DIRECTEUR GEW. ARBEIDSBUREAU BREDA. Het is de heer A. J. A. C. v. Delft, directeur van het ge<rate lyk ar beidsbureau Breda, slechts ten hal ve gelukt op onopvallende wijze zijn functie neer te leggen. Dit lag na- melijk in zijn bedoelmgmaar op personeel bij tegenwoordig was, was ook het personeel van de nevenbu- reaux Etten en Oosterhout aanwe- Z1*Dr Ir Mansholt heeft in een lof rede van zijn waardering blijk ge geven voor hetgeen de heer Van Delft op sociaal terrein, speciaa dat der arbeidsbemiddeling en ar beidsvoorziening in ons land heel gepresteerd. Hij memoreerde de zijn werkkamer aan de Catharina- vele publicaties, die van zijn hand straat zijn ondanks dit Yoor^men verschenen. hartelijke woorden ten afscheid ge MULO-onderwijzer in Waal sproken door de directeur-generaal en na gewerkt te van de dienst voor arbeidsvoor zie- J g d gemeente-administra- "wï E»Irdf ÏÏfèJ&S™ I Besoyen en Rucphen. K,ng Noord-Brabant van dezelfde dienst Mr Metz uit Den Bosch, terwijl en- ambtenaren uit de dienst lrplp eveneens de scheidende hebben toe- geBijr°het'afscheid, waar het hele ties van Besoyen MMW—jjjBgM de heer v. Delft naar Tilburg, waai hii 24 jaar werkzaam was. riij was hier o m. directeur van de arbeids beurs, daarna directeur van de ge meentelijke dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemia-

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5