dag VROOM a DREESWA S-rsseTs '/V&. woens prijzen LEVEND GESCHENK ofïe 36 Mammouth Circus Strassburger-Franz Althoff m h%r,rel? van «te S- DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 APRIL 1955 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 6 APRIL 's- HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND gestart in Duitsland, op weg naar Nederland. Feuilleton we! te fSToSh*to en zn zinnen te veel uitspint en te zwaar laadt. Zeer fraai z«n de op- genomen foto's. Wij bevelen deze BELEEFD VERZOEK. Heuvelstraat 45 - Tilburg bedrukt Damast tafellaken, in mod. fraai bloemdess., gegarand. onopgemaakt, 150 x 180 6.90 130 x 160 5.50 A 50 120x150 Afwasbaar kastpapier, div. aardige dess. en kleuren, per rol van a q c 5 meter Plastic make-uptasje, met ritssl. Onmisbaar in 7Cc iedere damestas 3 SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Damesmantelcostuum, in prima Ital. donegal tweed, m. mod. wijd jasje. In 3 kleur stellingen, maten 36-44 75 Lange zuiver zijden shawl, in prachtige voorjaarsdess. 'n grijs, groen, rood, <^95 rose en geel A Charmeuse onderjurk, in wit of zwart, m. kanten bustevorm en afgew. m. kant of brede strook, met kantgarnering. ^50 Maten 40 t/m 48 Overhemd, van 2*25 fraaie sanfor poplin Kreukherstellende das. in div. ruit- en streepdess. 1.25 De bekende spiraaldassen- spanner 39 c. 30 denier wandel-enka- lons, donkere naad, O 90 geheel geminderd Kristalnylons, m. moderne fantasiehielen 3.60 Choc, struisvogelei, reuzenei in gekleurde C staniol 3 een c u t/m 4ö -TT spanner 39 c. Belegen kaas, "7Cc pracht partij, 250 gr. 3 Vlot boodschaptasje, in uni en frisse fantasiedessins. Ook leuk als bad- A 50 of strandtas t" Borstelhanger in old- finished uitvoering, met twee borstels, van prima /I95 goed gevulde kwal. Dit is Marijke met haar leuk voorjaarspullovertje, in leuk kantdess. m. aangekn. mouwtjes. Div. kl. Leeftijd 2 t/m 14 jaar. ^50 Maat 1 en 2 T" Kleine stijging per maat. Importschoentje, m. dubb crêpe zool. In wit, rood, beige en bruin, in de m'at.n 32-35 6.95 28-31 j 24-27 4.95 22-23 4.25 «375 20-21 «3 deling. In Amsterdam was hij zeven jaar lang directeur van het gewes telijk arbeidsbureau in de moeilijke jaren der bezetting. Daartoe ge dwongen, verdween hij tijdelijk naar het departement van financiën om na de bevrijding weer in zijn oude functie terug te keren. Toen de gelegenheid daartoe openstond, keerde hij terug naar Breda, waar hij nu van een welverdiend pen sioen mag gaan genieten. BLIKSEM-VERKEERSPLAN VOOR WESTELIJK NOORD-BRABANT. Gorcumse brug op stapel. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal West-Brabant voor zover dit mogelijk is in ver band met de hangende problemen rond de Schelde-Rijnverbinding en de Delta-plannen op korte ter mijn tegemoetkomen in een half dozijn nijpende waterstaatkundige, agrarische en verkeersnóden, aldus „de Volkskrant". In een „zesdelig bliksemplan", waarvoor spoedig de eerste spade in de grond kan, wil minister Al- gera de helpende hand reiken bij de noodzakelijke verbetering van Mark en Dintel, de verbetering van de haven van Bergen op Zoom, de verbreding tot vier rijbanen van de Rijksweg 16 over het Hollandsch Diep bij Moerdijk, de versnelde bouw van de brug bij Gorcum en de uitvoering van een plan voor verbetering en omlegging van de weg Gorcum—Breda. Bovendien zal tijdens de afsluiting van het Ha ringvliet en de bouw van de Vol- kerakdam, die een snelweg Rotter dam over West-Brabant en Antwer pen mogelijk maakt, reeds het voor bereidende' werk voor de afsluiting van de Donge, het Oude Maasje en de inpoldering van de Biesbosch worden uitgevoerd. Met de water vrij making van de Langstraat ziet het er dus nog maar droevig uit en ook de weg Tilburg- Waalwijk-Gorinchem missen we op dit Bliksem-Verkeersplan! 92 notarissen. Tot hen behoren de heren A. P. J. M. Smitz te Tilburg en A. Schaap te Waalwijk. KELLNER WAS VINGERVLUG. De eigenaar van het restaurant in de Efteling bij Loon op Zand miste in Juli van het vorig'jaar een geld kistje, inhoudende 2500 gulden. Dit geld hoorde toe aan 29 kellners. Een van deze kellners, de 26-jarige F. L. de H. uit Tilburg, bleek de dief te zijn. Hij had het kistje meegepikt, het buiten opengemaakt en de in houd in eigen zak gestoken. Later kon al het geld bij hem in beslag worden genomen. De Officier van Justitie bij de Bredase Rechtbank vroeg tegen De H. een gevangenisstraf van 3 maan den met aftrek (verdachte had deze drie maanden reeds in voorarrest doorgebracht) en verder voorwaar delijke ter beschikkingstelling van cie regering. Verdachte zei de dief stal gepleegd te hebben omdat hij een schuld had van 700 gulden. Uitspraak over 14 dagen. in Nederland ongetwijfeld inde smaak zal vallen. In Nederland zullen ruim 40 plaat sen worden bespeeld. Daarna trekt het gecombineerde circus weer naar het buitenland. Het transport kost veel hoofdbrekens. Alleen voor de dieren reeds heeft men een extra trein van 45 wagons nodig. Daar naast worden nog twee extra trei nen gereserveerd voor het vervoer van het materiaal. Bovendien vindt er dan nog een wegtransport plaats van 20 tractoren met aanhangers. De drie extra-treinen blijven het ge hele seizoen bij het circus. Doordat dit reuzencircus met twee ploegen werkt en verder beschikt over dub- belmastenmateriaal, kunnen onaf gebroken voorstellingen worden ge geven, zonder één dag te verliezen. Veel werk, dat normaal met man kracht geschiedt, gebeurt nu met speciaal gebouwde kraanwagens en electrische lieren. Aan de gehele organisatie werken ongeveer 350 mensen mee. Op 16 April zal de Nederlandse gala-première plaats vinden te Eindhoven, welke zal worden voor- ai gegaan door een groots opgezette „cavalcade", een circusoptocht van een formaat, zoals Nederland nog nimmer heeft aanschouwd. Het ligt ui de bedoeling deze „cavalcade" in verschillende steden in Nederland te herhalen. We vernemen dat in Mei dit groot se circus ook enkele voorstellingen zal geven in Waalwijk. ZITTINGEN PROVINCIALE STATEN. De Provinciale Staten van Noord- Brabant zullen 14 Juni in eerste ge wone zitting bijeen komen. De daaropvolgende vergadering der Staten zal vermoedelijk worden ge houden op Dinsdag 26 Juli. Een bui tengewone zitting zal worden ge houden op Woensdag 3 Augustus voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer. 92 NOTARISSEN EERVOL ONTSLAGEN. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Januari 1956 op grond van de nieuwe notariswet, welke de leef tijdsgrens op 70 jaar stelt, eervol ontslag verleend uit hun ambt aan Het gecombineerde circus Strass burger-Franz Althoff, thans een van de grootste circussen in Europa, is op 18 Maart j.l. gestart te Ludwigs- hafen (Duitsland), op weg naar Ne derland via Wiesbaden en Keulen. Een zo vroege start, ondanks de koude, was mogelijk doordat het circus wordt verwarmd door een moderne Amerikaanse oliestook- installatie. De voorbereidingen van de tour nee van dit enorme circus bracht een koortsachtige bedrijvigheid mee in de winterkwartieren van beide circussen resp. te Hilversum en in Mannheim. Begin Maart vertrok het Neder landse personeel uit Hilversum naar Ludwigshafen per autobus, per trein en gedeeltelijk met enorme vrachtwagens over de weg. Daartoe behoorde ook een voltallig Neder lands orkest. Het Circus Strassburger-Franz Althoff, dat thans op weg is naar Nederland, is van uitzonderlijke grootte. De fonkelnieuwe tent is bijna 90 meter lang en 60 meter breed en bevat drie pistes met ren- baan. De stallen hebben een lengte van meer dan 200 meter en bevat- 1 ten een collectie paarden en exoti- sche dieren, zoals nimmer tevoren in Nederland werd gezien. Althoff en Strassburger vormen de oudste circusdynastieën van Eu ropa; beiden bezitten een wereld faam De telgen uit die geslachten die thans de directie van het circus Strassburger-Franz Althoff vormen, zijn van geslacht op geslacht in het circus geboren. Al men nu bedenkt dat elk van beide circussen op zich zelf reeds een schat van dieren be zit, dan kan men zich enigszins voorstellen wat het betekent nu de beide beroemde stallen zijn samen gevoegd. Men zal aantreffen meer dan 120 paarden, waarvan 't groot ste deel volbloeds, Lipizzaner Ara bieren, Friesche hengsten enz. enz. In enkele nummers zullen meer dan 30 paarden tegelijk in de piste wer ken. Imposant is ook het nummer waarin 12 Lipizzaners met 12 ka- van „De Echo van het Zuiden melen, bereden door „legionnaires" de piste vullen. Een wilde cowboy show wordt gevolgd door de niet minder opwindende Romeinse rui- terspelen, terwijl ook de Romeinse wagenrennen, een altijd boeiend schouwspel, niet ontbreken. Klassiek en modern wisselen el kaar in een razend tempo af. Op merkelijk is dat de familie Strass burger het zuiver klassieke deel voor haar rekening neemt. Dit is 't kenmerk van het circus. Franz Alt- i-?'sigr°te liefde gaat uit naar zijin olifanten. Op onnavolgbare wijze presenteert hij persoonlijk, daarbij j geassisteerd door zijn charmante vrouw, z'n enorme wereldberoemde kudde olifanten, welke sedert zijn bezoek aan Nederland in 1953, weer aanmerkelijk is uitgebreid. Niei- voor niets wordt deze circusdirec teur 's werelds beste olifantendomp- j teur genoemd. De hogeschool wordt vijfvoudig gebracht. Het geheel staat onder leiding van mevrouw Regina Strass- burger die bovendien persoonlijk optreedt. Mens-apen ontbreken evenmin, verder treedt op een verbluffend nummer van zeeleeuwen en pin guïns. De roofdieren nemen een bij zondere plaats in. Zeldzaam is het tegelijkertijd optreden van leeuwen tijgeis, panters, bruine beren en kraagberen, tezamen in één kooi De menagerie telt zelfs giraffen, neushoorn, nijlpaard, waarvoor een speciaal bassin is gebouwd, voorts buffels, zebra's, lama's enz. enz. De variété-nummers zijn eveneens van n grote verscheidenheid.Kunst- wielnjders, jongleurs, draadlopers, acrobaten, clowns volgen elkaar op 111 een ongekend tempo, terwijl een achttal luchtacrobaten aan de tra pezes werken. Het programma, dat 48 nummers telt, wordt afgesloten met „de op mars der naties", een bonte parade waaraan alle artisten, die 17 natio naliteiten vertegenwoordigen, en voorts alle dieren meewerken, in de S J A1_,Ya" "the Greatest Show on Earth Een groots schouwspel, dat BOEKBESPREKING A. Viruly: -DE ZEE EN DE OVERKANT" Uitgave: De Bezige Bij, Amsterdam. fn de 0verkant" is een boek dat ook onze opgroeiende jon gens en vooral zij die de wens '{°esteJen vliegenier te worden der°w1mZt n"n En geen won' beLiS K i8Manr minder dan de aart. Hij heeft heel wat gezien en heel wat beleefd en we krijgen een goede indruk van de fantastisch taart V?rnflkkelinf van de lucht" li L* y neemt °ns mee op zijn vele tochten, vroeger en nu- hii inaatm„L°n? T de «tauAÜt en Viruly schrijft geestig en boeiend maar bepaalde gedeelten zijn min der sterk doordat hij. naar onze ine ling^an.Saarne Uw belan£stel- „LANDBOUWGIDS 1955" bouwlandgewassen, enz. enz. Wer kelijk, dit boek zal U vele goede diensten kunnen bewijzen. Wij aar zelen dan ook geen moment het in Uw volle belangstelling aan te be- 6nJ Voor een luttele prijs is de „Landbouwgids 1955" bij de Staats uitgeverij (Fluwelen Burgwal 18 Den Haag) verkrijgbaar. ïDAGBOEK-FRAGMENTEN (538 pagina's) Uitgave: N.V. Martinus Nijhoff, Den Haag. Zaterdag 20 November 1954 zag deze unieke uitgave, waaraan wij ee-j n,u e?n bespreking kunnen wijden, het licht. Het is een bloem- Tan fragmenten uit een reeks 1940°euM?' 518 m d? duistere jaren 1940—1945 door vele verschillende mensen werden verzorgd. Zo lezen we bijdragen van een H.B.S.-er. een advocaat, een boerenarbeider,' een onderwijzer, een leraar, een jour nalist, een verpleegster, een tram conducteur, een boerendochter, een gijzelaar, een politieman, een win kelier, een N.S.B.-er, een dokters vrouw, een typograaf, 'n ingenieur pp" fyPlste' een kantoorbediende! een huisvrouw, en zo kunnen we doorgaan. De activiteit om de op! 5it dpeo„rrarlngen en impressies Y'i d.e oorlogsjaren te boek te stel- ls dus waarlijk niet gering ge weest. Dat is zonder twijfel ook voor een belangrijk deel te danken aan de suggesties van Dr L. de Jong destijds voor Radio Oranje, om dag. boeken bij te houden. Afreet na de oorlog werd 't Rijks- instituut voor Oorlogsdocumentatie door de regering opgericht. Dit in- stituut stelde ogenblikkelijk pogin- gen in het werk om van die dagboe ken inzage te krijgen. Weldra had men een collectie van niet minder dan 1100 particuliere dagboeken Hiervan werden 350 manuscripten teruggezonden, nadat men deze od hun waarde had getoetst. Wie deze fragmenten leest, komt diep onder de indruk van de manier waarop sommigen (we denken bijv op de eerste bladzijden aan die boe- renarbeider uit de omgeving van Weert) zich wisten uit te drukken. Ernst, ontroering, spot, humor, ze liggen alle in dit werk opgesloten en het is een boeiend geheel U zult begrijpen van weik een deze clagboek-fragmenten zijn. Daarom wensen wij dit boek, cat vooitreffelijk verzorgd is uit gegeven, in handen van zeer, zeer velen. Het moet bewaard blijven voor ons nageslacht, voor onze 'kin deren en kleinkinderen, opdat zij kunnen lezen hoe het was in de veelbewogen jaren 19401945. Sprang-Capelle Arle v. Pas. Wy mogen nogmaals een dringend beroep doen op onze adverteerders, correspondenten e.a. bun adverten ties en bijdragen ZO TIJDIG MO GELIJK in te zenden, in elk geval vóór 9 uur op MAANDAG en DONDERDAG maar zo mogelijk ZONDAG EN WOENSDAG. Btf voorbaat dank REDACTIE. door Bruno J. van Lheenke. 10) ja, tja", mompelde De Weger, „t is alles héél verschrikkelijk erg aandoenlijk maar de feiten zijn en 1)1 ven (och dat je je verhuurt voor vuile karweitjes. „Mollen", zei je. Zoals wij even een slokje water nemen. Jackie, je bentnou, ja, dat doet er niet toe. Voorlopig be hoef je niet bang te zijn voor je vrouw, want je blijft nog 'n tijdje hier vacantie houden. En als je me nu niet als de donder zegt wie je opdrachtgever is, dan krijg jz dit pijltje in je vieze paardenborst." Dreigend hield John het pijltje boven de borst van Diston. „Hij vermoordt me", hijgde Dis- ton. „Dat kan niet" beweerde De Weger. „Nog eer jij dit huis ver laat is die baas van je al door mij vermoord. Zie je, hij kan veel doen wat mij betreft, maar hij moet met zijn vingers afblijven van de vrouw waarmee ik ga trouwen. En nu voor de dag er mee. Wie is je op drachtgever?" De voet werd weer angstig heet van de soldeerbout. „Chambricks", fluisterde Diston. Harrolds vergat zijn butlers- waardigheid even en zuchtte een langgerekt: „Neee De Weger keek pijnzend naar t pijltje. „Zoooo", zei hij. „Zo, zo... Chainbricks »Het wordt", zei John, ,,'n veel- hewogen avond, maar we doen het ondcr hft motto „Leve de lol" en dan mag dat allemaal. We gaan Lhambricks een zoen op z'n hol geven en we gaan z'n gebakjes op eten en z'n sigaren oproken en jij mag een hele fles champagne in zijn vleugel leeggieten, omdat hy zo'n naar streekje uithaalde en als dat alles gedaan is, dan „Als je dit beminnelijke gedaas even zoudt willen onderbreken en in die tussentijd dit halssnoer even vast zoudt willen maken, dan ben je een engel", interrumpeerde Mie- ke hem. Zy kwam haar kamer uit, gekleed in avondjurk en hield een parelsnoer in haar hand. John zat op de balustrade van de waranda, die om haast de hele eerste verdie ping van het huis liep. Hij was in rokcostuum en zat, wachtende op Mieke, rustig een sigaret te roken ,„Varï de Staatsdrukkerij van het Ministerie van Landbouw, Visserij en voedselvoorziening in Den Haag ontvingen wij de Landbouwgids ter bespreking. Ook deze nieuwe gids 218 ine', evenals de Landbouwgids van 1954, weer goed verzorgd uit en bevat een massa gegevens die voor ae landbouwer onmisbaar zijn. Uit voerig en op deskundige wijze wor den belangrijke onderwerpen be handeld als bedrijfsvoering, recht en wet, veeziekten, plantenziekten bodem en bemesting, mechanisatie, en door te slaan over wat zij die avond allemaal wel zouden doen. Bewonderend keek hy naar het meisje, dat er werkelijk betoverend uitzag, zoals zy daar stond in de lichtval, die uit haar kamer kwam. Langzaam liep hij op haar toe. Ily nam het parelsnoer van haar over en legde het 0111 haar hals. Toen 't "vast gemaakt was, gleden zyn lian den over haar schouders en legde hy een arm 0111 haar middel, het meisje naar zich toetrekkend. Even liet zij hem gaan, dan gaf zij hem speels een tikje tegen de wang en roetsjte zij de kamer weer in. „Nu mag je verder gaan", lachte zy, „en vriendelijk bedankt voor je hulp". John zuchtte en stak voor de zo veelste keer die avond een sigaret op. Maar verder dazen deed hy niet. Hij had trouwens de gewoon te, 0111 al dazende scherp te rede neren, of beter gezegd: wanneer hy scherp voor zichzelf redeneer de, dan daasde hij meestal maar wat tegen degeen die toevallig in zijn buurt was. Dat dazen was een soort ontlading van overtollige en niet ter zake dienende liersenpro- ductie en bovendien een gelief koosd spelletje. Stil zat hy nog even alles te over denken. Chambricks gaf die avond een van zyn beroemde „parties", waarop een stelletje beroemdheden zouden komen. Hy had dit telefo nisch vernomen van een privé in formatiebron, die hem nooit on juiste berichten gaf. En hoewel hij en Geschenk niet op de party van 's lands meest vooraanstaande ban kier Chambricks genodigd was, vond hij hel toch niet meer dan billijk, dat zy er heen zouden gaan. I ei slot was Chambricks de man, die zijn Geschenk had willen laten „mollen", zoals Diston liet zo plas tisch uitdrukte. s Kijken, wie er in mollen het beste is, Chambricks?" mompelde John. „Als je zo haatdragend bent, ga ik niet mee", pruilde Mieke, die klaar was en naast hem kwam staan. Hij sprong op, trok zyn strikje nog even recht en ging toen met Mieke naar zy'11 wagen. Even latei- waren zy op weg naar hel huis van Chambricks. Een stukje vóór het enorm grote huis van Chambricks, dat gelegen was in de meest chique buurt van Londen, parkeerde De Weger zijn auto. Hy en Mieke stapten uit en overlegden, op welke manier zy 't gemakkelijkst binnen zouden kun- nen komen. „Het meest eenvoudige is natuur- om d°mweg door de voordeur naar binnen te gaan, meende Ce- schenk. John grijnsde. „Wat dacht je", zei hy, „dat wy er in kwamen? O ja, we komen er wel in natuurlijk, maar dan moet myn overwicht toch wel erg groot zyn. Bovendien wordt Chambricks an onmiddellijk gewaarschuwd, en dat is de lol nu juist niet. Nee, hy moet ons volkomen onverwacht midden tussen zyn gasten opmer ken en wy moeten ongemerkt naar binnen zien te komen. Wat zou je denken van de ingang voor dienst personeel?" „Daar is 't natuurlijk erg druk" zei Mieke. „Mmmm, alle kans van. Maar het is te proberen. Kom maar." Na even zoeken was deze ingang gevonden. Hij bleek echter afge sloten. „Daar staan we nou. Vriezen we dood dan vriezen we dood", zucht te Geschenk. Vermanend stak De Weger zyn vinger op. „Geschenk, Geschenk", ze' hii» „wat dacht je nu eigenlijk dat ik was? Een kruidenier? Een boekhouder? Een pandjesbaas? Een stratenmaker? Kom toch." Inmiddels had hij een rolletje zydedoek uit zijn zak gehaald en uit dat rolletje kwamen een paar instrumentjes te voorschijn; in strumentjes waarmede hij in het slot ging' pulken. »,lk geloof dat jij gewoon 'n net soort inbreker bent", lachte Mieke. '/-ij keek belangstellend toe, hoe John daar by liet slot aan 't prut sen was. Een halve minuut duurde liet en toen zei het slot; „Klik" en sprak John; „Mag ik u leiden in de Tem pel des Verderfs?" Zij gingen naar binnen en sloten de deur niet achter zich af, dit om dat zij meenden die nog wel eens als nooduitgang nodig te kunnen hebben. Voorzichtig liepen zij door het steegje dat langs het huis liep. Het steegje, dat zo lang was als het huis diep, liep schuin naar bene den en kwam uit bij de keuken deur. Er leidde echter een trapje naar boven en dat ging naar de tuin. Zy kozen het trapje. Duidelijk hoorden zy hier de stemmen van de gasten. De party werd gehouden in drie kamers, die in elkaar uitliepen en waarvan er eén aan de zijkant aan de tuin grensde en één aan de achterkant- (Wordt vervolgd). Het eer. nod

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 6