De Echo van het Zuiden LEieeTHMÏ a VLIJMEN MAIWYR ELSHOUT HEUSDEN NIEUWKUUK HAARSTEEG WASPIK SPRANG UIT DE PROVINCIE ALGEMENE BERICHTEN Brillenspecialist VAN MAAREN ACCOORD IN MOSKOU OVER VREDESVERDRAG MET OOSTENRIJK. ■>A A VP AG 18 APRIL 1955 78e JAARGANG No. 32 als volgt. GESLAAGD. q-c Den Bosch slaagden voor typiste James Tonnie Brok, Truus Koks en Qaue Sluisveld. Ze werden opgeleid bij gewaarde Zusters. 40-JARIG bestaansfeest DER K.A.B. K.A.B., afdeling Drunen vierde crige week haar 40 jarig bestaansfeest. Oeje vierin9 t>e^on met een driedaags ,^jum in de parochiekerk. Na' een al- H. Communie Zondagmorgen ^bde als hoogtepunt van de kerkelijke j^ng om 10 uur een solemnele H. Mis ',A feestpredicatie. s Middags had een huldigingsbijeen- .jmst plaats in het dorpshuis, waarop a3n een 10-tal jubilarissen het jubileum- ;nSigne van het hoofdbestuur werd uit reikt. Hierna volgde een zeer druk be kochte receptie. In de avonduren werd feestvergadering gehouden, waarop ie toneelclub ONA, onder regie van L. Knippels, een toneelspel opvoerde van £d. J. M. Terlingen en Kees 'Spierings, getiteld: Een Bewogen Week-end. Dit spel werd zeer goed opgevoerd en oogstte een verdiend en hartelijk applaus. Op de ze avond sprak ook nog de Verbonds- bestuurder de heer Nouws. Na een feli citatie aan de jubilerende afdeling, wees hij in een algemeen propagandistisch woord op de betekenis van een goede K A.B. De Hoogeerw, heer Deken Rooy- ackers wees in een kort woord op het nut van een goede standsorganisatis, met name de KAB, voor de parochie en de verantwoordelijke taak van het bestuur in deze tijd. Spreker zegde toe elk goed initiatief voor de toekomst te steunen en hoopte dat door bestuur en leden vele goede initiatieven genomen zouden wor den. materiaal met een batig saldo. Na een inleiding van Dr Verhaak over de prenatale zorg werden door de heer Hoogs, afgevaardigde van de Prov. dienst van het Wit Gele Kruis, twee leerzame films vertoond, met daarna nog de ontspanningsfilm: Het schot is te boord. KERMIS. Voor de a.s. kermis bestaat van de zijde van de exploitanten grote belang stelling. Diverse vermakelijkheden en kramen zullen een standplaats hebben. In de cafés zal gelegenheid zijn tot dansen. Wanneer het weer wat meewerkt, zal ook dit jaar weer de eerste Langstraatse kermis veel bezoekers trekken. KERKPLEIN. Met de vernieuwing van het Kerkplein vordert m'en zover, dat de pelgrims voor de Meimaand, officieel van de nieuwe toegangsweg naar de kerk ge bruik zullen kunnen maken. Het geheel betekent niet alleen een mooie verbete ring, maar ook een verfraaiing, waar door de architectonische schoonheid van de kerk beter tot zijn recht zal komen. BLOEDTRANSFUSIE. Door het Ned. Roode Kruis zal een folder huis aan huis verspreid worden betreffende de bloedtransfusiedienst. Eventuele donors kunnen zich door t invullen van die folder opgeven en zul len dan t.z.t. bericht ontvangen, wanneer en waar bloedafname zal plaats hebben. COLLECTE. Door de zelatriden van „De Wonder bare Moeder" zal dezer dagen gecollec teerd worden, ten behoeve van de ver siering der kerk en speciaal van het Ma- ria-altaar. Zoals andere jaren zullen de parochianen zich verplicht weten aan de Wonderbare Moeder er toe bij te dragen om de versiering zo mooi mogelijk te maken. WIT-GELE KRUIS. Door de afdeling van het Wit-Gele Kruis werd een algemene vergadering gehouden, die ondanks het minder gun stige tijdstip toch behoorlijk bezocht was. De voorzitter de heer P. van Huiten opende met de Chr. Groet, heette allen welkom, speciaal de geestelijk adviseur de Zeereerw. heer pastoor G. Versteeg tn de medische adviseur Dr Verhaak. Daarna gaf de secretaris-penningmees ter de heer D. van den Brink een over zicht van de werkzaamheden en de fi nanciële toestand. De afdeling werd zwaar getroffen doordat de Eerw. Zus ter Martinus die haar leven lang had gewerkt voor de zieken, zelf enige maan den ter verpleging moest worden opge nomen. Een waardige 'en kundige ver vangster vond de afdeling in de Eerw. Zr. Hedwig, die zich reeds in die enkele maanden allerwege bemind heeft ge maakt. De kraamverzorging wordt sinds 1 Dec. 1954 rechtstreeks en met zeer goed resultaat geregeld met het Kraamcentrum Waalwijk. De verzorging zou echter nog aanzienlijk kunnen worden verbeterd als nien éen of meer kraamverzorgsters had die in de eigen parochie zouden wonen. Herhaaldelijk heeft de directrice van het centrum Zr. Bakx op het bestuur een beroep gedaan. Helaas tot nog toe zon der resultaat. Op de bestuursvergadering was besloten om de bijdrage van het W.G.K, voor een bevalling dit jaar al thans nog te handhaven. Wat het con sultatiebureau betreft werd meegedeeld, dat opnieuw stappen zijn ondernom'en om te komen tot een eigen bureau. Voor vele moeders schijnt de tocht naar Dru nen een onoverkomenlijk bezwaar te zijn. Zolang men echter de beschikking niet heeft over een behoorlijk geoutilleerd lokaal, moet het consultatiebureau ech ter een vrome wens worden genoemd. In het afgelopen jaar werd door het bestuur driemaal vergaderd. De wijkverpleegsters legden in toaal 2586 bezoeken af. ter- ^ijl 1015 bezoeken aan het wijkgebouw werden afgelegd. Verplegingsartikelen werden 105 maal uitgeleend. Een zeer geslaagde en druk bezochte moedercursus werd georganiseerd onder leiding van Zr. Wilmink. De cursus be stond uit 8 lessen en niet minder dan 35 cursisten namen er aan deel. Voor zijn keurig verzorqd verslag kreeg de secretaris een hartelijk en dank baar applaus. De kas sloot, dank zij de subsidie van Gemeente en Boerenleen bank, ondanks aanschaffing van nieuw UITVOERING. Ter gelegenheid van haar 10 jarig be staan geeft het Dubbel Mannenkwartet Cantabile op 20 en 21 April a.s. in de zaal van hotel Het Wapen van Amster dam alhier een grote uitvoering. Behalve door de jubilerende vereniging zelf zal aan deze uitvoering medewerking worden verleend door de volgende Heusdense Toneelgroepen: Het Forum, Heusdens Toneel en Kunst na Arbeid. Het Forum zal voor het voetlicht tre den met: Leentje uit het hemelrijk, door Gaston Martens; het Heusdens Toneel zal opvoerën: Een knap stel, door J. Rentmeester, en Pietje, door Mössinhoff zal worden opgevoerd door Kunst na Arbeid. Tussen de bedrijven zal het Dub bel Mannenkwartet enige zangnummers ter gehore brengen, waarbij 'enkele solo s door Bert Bresser. ORIËNT ATIERIT. Zondag j.l. werd alhier ten bate der nieuwe kerk een oriëntatierit gehouden voor fietsers. Aan deze tocht die ruim 30 km groot was, werd door velen, ook buiten de parochie deelgenomen. Het werd een groot succes. AANBESTEDING. Bij de gehouden onderhandse aanbe steding van de nieuwe kerk in plan West te 's Bosch was laagste inschrijver de fa. J. de Bont-van Huiten alhier voor de som van f 466,100. KLOOSTERJUBILEUM. In het St. Gertrudisgesticht alhier her dacht Zustex Verona haar 25 jarig professie feest. Het heeft de eerw. Zus ter die dag niet aan belangstelling ont broken. UITVOERING. Door de gemengde zangvereniging Oefening baart Kunst, werd in de zaal van de heer van Baardwijk een uitvoe ring gegeven. Naast de diverse zangnum mers die onder leiding van de heer Th. Verheijen werden gezongen werd nog opgevoerd het toneelspel in drie bedrij ven: Het verled'en sterft niet, onder regie van de heer Nicols. Het publiek heeft genoten van een vlot en goed spel en van verdienstelijk uitgevoerde zangnum- UITVOERING. Op Zondag 17 April werd in de zaal Toonkunst van Joh. Peijnenburg een uit voering gegeven door de Muziekschool van Leest uit Eindhoven, met medewer king van verschillende Vlijmense leer lingen; algehele leiding M. v. Heivoort. Het openingsnummer werd gegeven door M. van Heivoort: Ons schoollied, en oogstte veel applaus. Nummer 2: optreden van Vlijmense leerlingen, Mej. Dinie Kiviets, Dinie van Kuijk en Jan van de Wiel; verschillende nummers werden netjes ten gehore ge bracht. Vervolgens trad op de jeugdige accordeoniste Pauli Siegers uit Vlijmen met de 7 jarige accordeonist Joh. Struijk; beiden beloven iets voor de toekomst. Verder was het optreden van de 7 jarige accordeoniste Jose v. Kraaij te roemen. Door verschillende Eindho- vense leerlingen werden aardige muziek- en zangnummers ten gehore gebracht. Op verzoek zang mevr. van Helvoort-de Vaan en oogstte wederom groot succes. Tot slot kwam de 9 jarige virtuoos J. Beekmans met De Czardas en als twee de nummer Circus Renz. Hier kan van gezegd worden: een wonder accordeonist; hij oogstte een daverend applaus. Na de pauze kreeg men een komische operette. Muziek op Boerenkool, die bij het publiek in de smaak viel. Het was een genotvolle avond. Het geheel stond onder leiding van Mich, van Heivoort, die na afloop en extra dankwoord in ontvangst kon nemen. Ook Mevr. van Heivoort werd niet vergeten en ontving bloemen; de conferencier Tinie van Oort vulde de avond tot ieders genoegen. De geluidsinstallatie en verlichting wer den prachtig verzorgd door Frans Ou den a ar. 1Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Bespreking Zomeruitstapje. 5. Bespreking Algemene Vergadering 6. Rondvraag. 7. Sluiting. JAARVERGADERING C.B.C. Afdeling Sprang Onder leiding van haar voorzitter de heer C. Braspenning kwam de afdeling Sprang van de Chr. Bedrijfsgroepen Cen trale j.l. Woensdagavond in jaarvergade ring bijeen. De voorzitter opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna hij in een kort openingswoord de leden een hartelijk welkom toeroep. Verder wees hij op de loonpolitiek die ia 1954 gevolgd werd en wat daaraan vast zit en wijst op het zeer lage werk loosheidscijfer in Maart j.l. De secretaris de heer M. van Beek, brengt na het lezen van de notulen een keurig verzorgd jaarverslag uit, waaruit bleek dat het ledental vrijwel stationnair is gebleven. Ook de penningmeester de heer L. de Jong brengt verslag uit; het boekjaar sloot met een batig saldo. Beide functionarissen wordt door de voorzitter dank gebracht voor hun werk. Tot controlecommissie werden benoemd de heren G. Vos en G. Voordepoorte, Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden de heren C. Bras penning. H. de Bie en Jac. v. d. Schans b'.j acclamatie herkozen. Besloten werd dit jaar éen uitstapje te maken naar Zuid Limburg, op 15 Aug. Vervolgens spreekt de voorzitter de heer C. Braspenning over het onderwerp: Dc Ouderdomsvoorziening. Hij wijst er op dat de Chr. Vakbeweging steeds de verzekeringsgedachte heeft voorgestaan en schildert het werk van Kuiper en Tal- ma, de mannen van de Chr. Sociale actie. Spreker komt dan tot het heden, het ontwerp Ouderdomspensioen 'en zet dit belangrijke ontwerp breedvoerig uiteen, waarvan door de vergadering met be langstelling wordt kennis genomen. In de bespreking die daarop volgde, werden verschillende vragen gesteld, die door de heer Braspenning werden be antwoord. Besloten werd om op 11 Mei weer een ledenvergadering te houd'en. Na een slotwoord van de voorzitter en dankgebed door de heer van Vugt, werd deze leerzame vergadering gesloten. SCHOORSTEENBRAND. Zondagmorgen om ongeveer 10,30 uur brak er bij De Keijzer op 't Vaartje een schoorsteenbrand uit. De brandweer, die werd geallarmeerd, had dit brandje snel bedwongen, zonder dat er water aan te pas behoefde te komen. OUDERAVOND. In de zaal De Harmonie hield Don derdagavond j.l. het Genovevagilde een zeer geslaagde ouderavond. Naast een groot aantal ouders dat van hun belangstelling blijk gaf, merkten wij o.m. ook op Pastoor Serrarens en de be schermvrouwe van 't Vrouwelijk Jeugd werk mevr. van der Plas, in gezelschap van haar echtgenoot en een aantal leid sters uit de buurtparochies met hun aal moezeniers. Aanwezig waren eveneens de leiders van het mannelijk jeugdwerk hier ter plaatse. Nadat de aalmoezenier Kap. Severijn'en een kort openingswoord tot alle aanwezigen had gericht, werd door een aantal meisjes een revue voor het voetlicht gebracht, getiteld:Daor hed- de ze dan. Het gebodene, dat onder lei ding van de aalmoezenier was ingestu deerd viel bij de talrijk aanwezigen zeer in de smaak. NED. CHR. BEAMBTENBOND AFDELING SPRANG—WAALWIJK. Bovengenoemde afdeling houdt heden Maandag 18 April, om 8 uur een verga dering in het gebouw van de Chr. Volks bond alhier. De agenda voor deze vergadering luidt BENOEMING. Bij besluit van 14 April heeft Z. H. Exc. de Bisschop van 's Bosch op ver zoek van het bestuur van Ons Middel baar Onderwijs, benoemd tot tijdelijk godsdienstleraar aan het Dr. Moller- college te Waalwijk, de Weleerw. heer J. P. W, M, Verheijen, kapelaan van St. Jan te Kaatsheuvel, zulks in de plaats van de Weleerw. heer Th. J. F, Klomp-Bustum, kapelaan te Waspik, aan wie op z'n verzoek eervol ontslag is verleend. ZO ZIJN DE BRABANDERS. Harry Poll voor de Heemkunde. Voor de leden van het Heemkundig Genootschap „Midden Brabant te Waalwijk gaf Harry Poll uit Den Bosch Vrijdagavond een lezing. Het onderwerp daarvan was „Zo zijn de Brabanders In het eerste gedeelte van zijn lezing belichtte spreker in het kort de Brabant se geschiedenis alsook het karakter van dit gewest en volk. Spreker noemde het een genoegen om over Brabant te spre ken, vooral daar het voor ons, Braban ders nodig is datgene van Brabant te beschermen wat dreigt verloren te gaan in de grote industriële omwenteling van de laatste tientallen jaren, 'n Ander ar gument om over Brabant te spreken roemde Poll het feit dat Brabant nogal eens gemakkelijk verkeerd beoordeeld wordt. Hij schildert de karakteristiek van het Brabantse land maar vooral ook van de Brabander, de in wezen stille, zwijg zame en ingetogen mens, de mens die een vriendenhand weet te maken die ge heel van binnenuit komt, die meer ge--, neigdheid heeft om in het verleden te 1 leven, die zwijgend de hardheden van 't leven weet te dragen in gedurig Gods vertrouwen. Maar om de Brabander te kennen moet mén de geschiedenis van E-abant kennen, de geschiedenis, die het volk gehard heeft en waaruit blijkt dat de grote bloei van dit gewest herhaalde malen geweldadig onderdrukt is ge weest. Harry Poll spreekt over de be langrijkheid van Brabant, samen met Vlaanderen, het gewest dat de grote bouwmeesters voortbracht, van waaruit de industrie naar Leiden en Haarlem gebracht werd, het gewest dat de grote mannen leverde voor de Oost-Indische Compagnie, het land waar Vondel en Rubens geboren werden. Ook de spe cifieke Hollandse windmolens zijn van origine Brabant, evenals de beiaard. Maar toen de Gouden Eeuw voor Holland daar was, betekende dit voor Brabant een IJzeren Eeuw. Harry Poll spreekt over Brabant als Generaliteits land, over zijn schuilkerken, zijn zware belastingplichten en ondanks dat alles bleef Brabant onaangetast in zijn Inner lijke Levenshouding. Het wachtte op het ogenblik tot het weer zichzelf zou kun nen zijn en de Brabanders bleven onver dacht goede Nederlanders. In taaie strijd hebben zij de emancipatie afgedwongen. Sprekend over de industriële ontwik keling van het hedendaagse Brabant, be toogt Harry Poll dat dit goed is en nut tig. ja zelfs nodig, mits we maar willen indien, dat deze moderne opbloei zal moeten worden aangepast aan de Bra bantse psyche. Harry Poll spreekt over de intuitieve Brabander, schouwend, visionair, vin dingrijk, de man die met sprongen voor uit gaat en zich niet verdiept in details. De minder gunstige gevolgen hiervan zijn_ dat hij graag belooft maar moeilijk woord houdt, iets geweldig aanpakt, grote ener gie aan de dag legt, maar weer spoedig tot rust en beschouwing vervalt. De Brabander wordt dikwijls als gevoels mens betiteld, soms zelfs als zodanig veracht en dit noemde Harry Poll de psysische oorzaak van de tegenstelling tussen Noord en Zuid. In het tweede gedeelte van zijn lezing had Harry Poll ook een ruime plaats voor de Brabantse humor, die hij met voorbeelden uit het dagelijkse leven toe lichtte. Hij vertelt van de Brabander, die niet bang is voor de dood en er zelfs toe kan komen om zijn eigen grafschrift te schrijven of zijn eigen bidprentje. De dood is voor hem een gelaten aanvaar den van hetgeen hij in zijn leven visio nair heeft gezien. Harry Poll spreekt ook over de geur en de kleur die de Braban der zo graag aan zijn zonnig gemeen schapsleven geeft. Door zijn vrijheid en spontaniteit staat zijn hart open voor de gastvrijheid. Spr. verteld gezellige ver halen van het Brabantse boerke, dat zich niet zo licht laat nemen. Aan de Brabander kan verweten wor den dat hij te meegaand is, te laks kan zijn en zich graag overgeeft aan kwaad sprekerij en bemoeizucht. Maar ons Brabant is thans in bewe ging; van agrarisch gewest wordt het een industrieel gewest, het wordt ge dwongen nieuwe wegen van welvaart in te slaan. Wij moeten bij dit alles op de bres blijven staan voor de menselijkheid, voor de wezenlijkheid van de Brabantse ziel. Straaljagers, noch het gebruik van atoomkrachten, noch het geloei van fa briekssirenen en de de bedrijvigheid die zal ontstaan wanneer straks de kolen- lagen in onze bodem tot ontginning ko men, moeten voor de toekomst een be letsel zijn om het geloof van St. Willi- brord levendig te houden. Harry Poll besluit zijn werkelijk inte ressante en enthousiaste lezing met nog een gedicht op Brabant. De grote waar dering van het zeer schaarse gehoor werd zijn deel. BLOEDTRANSFUSIE NED. RODE KRUIS. Half Mei zal wederom bloed worden af genomen. Affiches zijn aangebracht en folders worden deze week huis aan huis bezorgd. Op iedere folder is plaats om vijl personen in te vuHen. Deze kunnen ongefrankeerd in de brievenbussen wor den gedaan. Een vriendelijk maar dringend ver zoek: Zodra de folders bezorgd zijn, vul ze dan direct in en post ze. Anders wordt het vergeten of blijft deze slinge ren, of di'ent tot speelgoed van de kin deren. Ook is vlugge inzending nodig omdat de tijd kort is voor aanmelding. Personen die reeds eerder bloed gaven, worden ook verzocht zich thans opnieuw op te geven. Leeftijd van 18 tot 60 jaar. Geeft U in groten getale op voor dit werk van naastenliefde bij uitstek. Volgt het voorbeeld van Waspik, waar zich 7, zegge zeven prodent der bevolking opgaf. Laat Waalwijk met zeker vijf honderd donors starten. Niet per post verzonden moeten de folders ingeleverd worden bij de heer André van Nunen, Parallelweg 31, Waal wijk. Bloedtransfusiedienst Waalwijk. GECOMBINEERDE VOETBALWEDSTRIJD. Enthousiast hebben de vier Waalwijk- se voetbalverenigingen toegezegd weder om éen gecombineerde voetbalwedstrijd te spelen ten bate van Ned. Roode Kruis. De sport gesteld in dienst der liefda digheid. Een mooie daad. JAARVERSLAG WILLEM VAN ORANJE COLLEGE. We ontvingen het jaarverslag van de Protestants Christelijke Streek- H.B.S. voor Waalwijk en Omgeving het Willem van Oranje-College en vanzelfsprekend maakt dit jaarver slag melding van het feit dat de cursus in September 1954 begonnen kon worden in het nieuwe gebouw. Hoewel dit toen nog niet geheel klaar was, is men er toch in ge slaagd de lessen zonder onderbre king te geven. Op 1 Januari 1954 telde de school 142 leerlingen, op 31 December be droeg dit aantal 187; deze leerlin gen waren als volgt over de diver se plaatsen verspreid: Waalwijk 42; Sprang-Capelle 42; Hilvarenbeek 1; Drunen 5; Dongen 2; 's-Gravenmoer 16; Raamsdonks- veer 15; Lage Zwaluwe 1; Geertrui- denberg 6; Drimmelen 4; Heusden 10; Eethen 10; 's-Hertogenbosch 13; Wijk en Aalburg 3; Waspik 2; Vught 4; Tilburg 8; Veen 3. Per 1 September konden de klas sen 1, 2 en 3 in parallelklassen wor den gesplitst. Voor het eindexamen HBS A slaagden 6 van de 8 candidaten; voor het eindexamen B slaagden 7 candidaten; twee trokken zich tij dens het examen terug. Het verslag bevat verder een overzicht van de diverse concerten en uitvoeringen, deels in het kader van de samenwerking der Middel bare Scholen te Waalwijk, excur sies en tochten, welk overzicht be wijst dat ook op dit gebied 't Wil lem van Oranjecollege niets onbe proefd laat om zajn leerlingen een zo groot en goed mogelijke ontwik keling bij te brengen. LEZING VEDEHOVA. Op Woensdag 20 April a.s. zal in Hotel De Twee Kolommen de heer Ir Blach een lezing houden over Hausrück Extract en de Toepassing in de Looierij. De lezing geschiedt onder auspi ciën van Vedehova, in samenwer king met G. v. Loon's Importmij. N.V. te Waalwijk. BILJARTEN. B.V. Ons Genoegen. „Ons Genoegen", gevestigd in café Jac. Passier, gaat jubileren. Het is een uniek verschijnsel in de biljartsport dat een vereniging 40 jaar bestaat. Deze leef tijd heeft de veteniging Ons Genoegen het vorig jaar op 10 Juli bereikt. Daar de zomermaanden nu juist niet geschikt Dr JAN WITLOX t Zojuist vernemen wij dat de Hoog eerwaarde Zeergel. Heer Dr Jan Witlox in het St Lidwinagesticht te Schijndel, waar hij de laatste jaren vertoeft, in de ouderdom van 69 jaar is overleden. Dr Jan Witlox werd te Waalwijk geboren en heeft vooral grote be kendheid gekregen als hoofdredac teur van „De Maasbode" en door z'n vele werken vooral op cultureel- historisch gebied. Onder de titel „Varia Historica" werden bij zijn zilveren priester feest door de redactieleden van De Maasbode zijn veel gelezen en be langrijke geschiedkundige opstellen en artikels in een lijvig boekdeel uitgegeven. DR. J. SWEENS VAN DONGEN BENOEMD TOT BURGEMEESTER VAN HELMOND. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeester der ge meente Helmond Dr. J. C. M, Sweens, aan wie gelijktijdig eervol ontslag is ver leend als burgemeester van de gemeente Dongen. Dr J. C. M, Sweens is geboren te Udenhout 11 Mei 1900. Na te Tilburg eindexamen gymnasium te hebben ge daan, begaf de heer Sweens zich in de gemeenteadministratie achtereenvolgens ter secretarie te Breda en Den Bosch. Na het verwerven van het diploma voor ge meentesecretaris werd hij werkzaam ge steld ter secretarie te Leiden en promo veerde aldaar aan de universiteit tot doctor in de rechtswetenschappen op het proefschrift „Aansprakelijkheid bij het beheer van gemeentegelden" In 1929 volgde zijn benoeming tot hoofd-com- mies-redacteur ter gemécnte-secretarie te Nijmegen. Van 1933 tot 1941 was Dr. Sweens burgemeester van Gilze Rijen. Daarna werd hij burgemeester van Dongen. In 1937 werd hij als opvolger van Mr. M. P. L, Steenberghe lid van de Twee de Kamer, welke functie hij 10 jaar be kleedde In 1950 werd hij benoemd tot algemeen voorzitter van de Rooms Katholieke Fe deratie van Diocesane Muziekbonden in Nederland ter voorziening in de vaca- ture ontstaan door het overlijden van de i heer M. van Soestbergen, in levén wet- houder van sociale en culturele zaken te 's Hertogenbosch, i Voorts was Dr. Sweens algemeen voor- ziter van de ARKA en voorzitter van de i R.K. Centrale van Burgerlijk Overheids- I personeel. Burgemeester Sweens heeft voor de modernisatie en uitbreiding van Dongen zeer veel gedaan, maar ook voor de be vordering van handel, industrie 'en onder wijs in deze gemeente heeft hij grote verdiensten. Wij bieden hem gaarne onze hartelijke gelukwensen. KAPELAAN SIMONS UDENHOUT TOT PASTOOR BENOEMD. De Weleerw. heer C. J. Simons, pa pelaan te Udenhout is door Z.H. Exc. Mgr, W, Mutsaerts, benoemd tot pastoor te Malden bij Nijmegen De nieuwe pas- toor werd in 1908 geboren en in 1933 priestergewijd. In 1947 kwam hij te Udenhout, na tevoren in Drunen te heb ben gestaan. AANBESTEDING NIEUWE KERK IN PLAN WEST TE 's BOSCH. Vrijdag heeft de onderhandse aanbe steding plaats gevonden van de nieuwe kerk in Plan West te s Hertogenbosch, de kerk van O. L. Vrouw van Altijd durende Bijstand. De uitslag was als volgt: J de Bont-van Huiten, Nieuwkuijk f 466.100 N.V. van d'cn Bouwhuijzen's Aannemings Mij, Den Bosch f 472,200 Gebrs. van Heeswijk's Aan nemings Mij., Best f 477,000 N.V. Intern, Gewapende Betonbouw Mij., Breda f 479,500 Firma L. v. d. Plas, Rosmalen f 470,500 Vertrouwt ook Uw ogen toe aan DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstraat 25 Markt 32 Nwe. Ginnekenstr. 23 Z* zijn uw koitbaarate bezit en door onze vakkennla loopt u géén enkel risico I LEVERANCIER AAN ALLE ZIEKENFONDSEN zijn voor het houden van wedstrijden en het daarop volgend seizoen, van October tot Maart, competitie en Pers. Kampioen schappen tijd opeisen, werd besloten een tournooi te organiseren vanaf half April tct einde Mei. De opening vindt plaats Maandag 25 April a.s. tegen de vereniging D.B.V, uit Zevenbergen. Gezien de verenigingen die deelnemen, met daarin diverse prima krachten, be looft dit tournooi zeer spannend te wor den. Wij mogen hieraan nog toevoegen dat Ons Genoegen juist dit seizoen het kampioenschap met het eerste viertal heeft weten te behalen van het district Waalwijk, terwijl het 2e viertal een eer volle tweede plaats wist te bereiken. Dit is voor de vereniging het mooiste cadeau dat de spelers haar konden aanbieden. Het kampioensviertal dat in dit tour nooi tegen de diverse viertallen de strijd zal aanbinden, bestaat mom'cnteel uit de volgende spelers: 1 G. Roomer, 2 J. Wil- lemse (momenteel kampioen le klas libre district Waalwijk), 3 M. de Ruijter, 4 Jac. Passier. Het tweede viertal: 1 C. van der San- den, 2 J. PKillippart, 3 C. Rombouts (2 maal in dit seizoen kampioen 2e en 3e klas), 4 G. Rombouts, terwijl Jan Passier, een opkomende kracht mom'enteel zijn militaire dienstplicht vervuld. Wij wensen Ons Genoegen met haar tournooi veel succes. Aan het barakcon cours, waarvoor elke speelavond een speciale prijs beschikbaar is, kan iedereen deelnemen. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN „KUNST EN KRACHT". In aansluiting op de in ons vorig nummer gepubliceerde uitslagen van de onderlinge wedstrijden van „Kunst 'en Kracht" volgen hieronder nog de uitsla gen van de laatste avond: Meisjes: le prijs Anny Slaats 34J/j p; 2e prijs Ineke van Mierlo 34 p; 3e prijs Ria van Gelder 33 p. le afd. Jongens: le prijs B. Remie met 31 Zi p, 2e prijs H. Mulders met 29 p, 3e prijs J. Verkooyen met 2p. 2e afd. Jongens: le prijs H. van Hei voort met 29 p, 2e prijs T. Klijbcrg met 24^2 p. 3e prijs M.Pullens met 24 p. 3e afd. Jongens: le prijs A. Verkooyen met 49 p, 2e prijs A. de Jong met 44 en 3e prijs M. Brok met 39Y2 p. Heten-afdeling: le prijs A. van Mierlo met 47 p, 2e prijs Jos Remie met 45'p en 3e prijs M. Remie met 45H P- Bij de dames werd de wisselbeker ge wonnen door Dora Mulders, die ook vo rig jaar kampioene werd en bij de jon gens door A. Verkooyen die eveneens het vorig jaar deze beker wan. „Kunst na Arbeid" kan weer met vol doening op deze wedstrijden terugzien, vooral wat de prestaties in de hogere afdelingen betreft, die zowel bij dames als heren een stijgende lijn vertoonden. BRABANTS HALF UUR. De KRO-uitzending onder de titel „Brabants Halfuur" aanstaande Zondag middag van 14,5015,20 uur zal zijn gewijd aan de Langstraat; in dit pro gramma zullen de stemmen te beluisteren zijn van Burgemeester J. Teijssen van Waalwijk en Mr. Heere uit Rveer; de concierge van het Schoenenmuseum, Drik Simons zal het zijne zeggen van het oude schoen makers vak. DERDE ORDE. Gistermiddag kwamen in het gebouw van het Wit Gele Kruis een dertigtal dames en heren bij elkaar om te luiste- rën naar de uiteenzeting die de Wel eerw. Pater Telesphorus O. Cap. gaf van de derde orde van de H. Francis- cus. Ook in Waalwijk wil men trachten te komen tot oprichting van een sodali- teit. De eerstvolgende bijeenkomst zal men houden op Donderdag 3 Mei a.s. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: bruine hond, baby schofen- leestje, gekleurde das, rozenkrans, rode step, 1 paar zwarte kinderschoentjes. Verloren: kerkboek, shawl, damespols horloge, enkele portemonnaies, diverse handschoenen, bril, witte wollen das, huissleutel, boodschaptas. bril, wit kin derschoentje, ring met sleutels, sleutel, step. REQUIEM VAN W. A. MOZART Ook dit jaar zal de dodenher denking op 4 Mei wederom opge luisterd worden door de uitvoe ring van het beroemde Requiem van Mozart. Het meesterwerk zal ditmaal in zijn geheel worden ge geven door de liedertafel Oefening en Vermaak met solisten en hel versterkt Waalwyks Orkest. AGENDA. Woensdag 8 uur repetitie dames koor Oefening en Vermaak in Dc Twee Kolommen; daarna bestuurs vergadering. Zondag 12 uur repetitie dames en heren van Oefening en Vermaak in De Twee Kolommen. Kanselier Raab van Oostenrijk en de Russische minister van bui tenlandse zaken Molotof hebben na drie dagen confereren overeen- temming bereikt over een Oosten rijks vredesverdrag, dat een einde zal maken aan de militaire bezet ting van het land. Dit heefl de Oos tenrijkse ambassadeur in Moskou. Norbert Bischoff, bekend gemaakt. Goedkeuring van alle vier bezet tende mogendheden is nodig', om bet Oostenrijkse vredesverdrag in werking te doen treden. Men ver- wacht hierover een nieuwe confe rentie van de Grote Vier. De Russische en Oostenrijkse di plomaten waren het op alle pun ten met elkaar eens. De officiële bekendmaking van de resultaten der onderhandelingen zegl, dat Oostenrijk en de vier bezettende mogendheden zich zullen verplich ten tot de garantie van Oostenrijks onafhankelijkheid en tot het be houd van Oostenrijks neutraliteit. Andere voorwaarden zijn: 1. Oostenrijk zal dc Grote Vier om bescherming vragen tegen een nieuwe „Anschluss" met Duits land; 2. Oostenrijk belooft geen enkele vreemde mogendheid toestemming te verlenen militaire bases op zijn grondgebied te vestigen; 3. Oostenrijk is vrij toe te treden tot niet-militaire internationale or ganisaties. Oostenrijk krijgt z n olievelden terug, alsook z'n Donau-scheep- vaart met alle in beslag genomen schepen enz. Alle Oostenrijkse krijgsgevangenen en burgers zullen terugkeren. In Oostenrijk is men zeer ver heugd over dit resultaat en kanse lier Raab met z'n staf werden als iriomfators in Wenen ontvangen. Ook 't Westen is zover bekend, tevreden over deze uitslag. ENGELAND OP 26 MEI NAAR DE STEMBUS. Sir Anthony Eden, de Britse Eer ste Minister, heeft Vrijdagavond hekend gemaakt, voor 26 Mei alge mene verkiezingen in Engeland te zullen uitschrijven. In zijn eerste radio-toespraak, sinds hij Chur chill opvolgde, zei de premier dat hij de Koningin verzocht hau, .iet parlement op 6 Mei te ontbinden. Het nieuwe parlement wordt op Juni bijeengeroepen en op 14 Juni zal Koningin Elisabeth de plech tige opening verrichten. De samenstelling van het huidige parlement is: 32Ü conservatieven, 294 Labour-afgevaardigden, 6 libe ralen, 2 Ierse Nationalisten en vacante zetels in totaal 625 ze tels.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 7