f)e Echo van hei Zuiden ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG CAPELLE HEUSDEN SPRANG-CAPELLE SPRANG WASPIK RAAMSDONK xxx j De Harmonie St. Jan PROMOVEERT naar de afdeling UITMUNTENDHEID yïtfjDAG 22 APRIL 1955 78ste JAARGANG No. 33 Zondags-artsendienst. pr Verhaak. Doortrekken gurgem. v. d. Heijdcnstraat. n» werkzaamheden voor 't door- vken van de Burgemeester v. d. fSenstraat hebben thans een .lang genomen, alsmede 't door- van de Schoolstraat. Na 't ■omen van dit werk, zal di- een aanvang worden gemaakt de verbetering van de Stations- verharding Dorpsplein^ en ^horende werken. Daarna komt V de beurt de Jacobus v. d. Meij- .^straat en de Julianastraat. Lustrum-viering Bond Oudstrijders. De Ned. Bond van Oudstrijders ,erde Zaterdagavond in de zaal li Th. Elshout haar eerste lustrum let een klinkende feestavond, die ';i}r vele leden met hun dames jgi bezocht. Feest op 5 Mei. De organisatie van de bevrij- Üngsfeesten op 5 Mei zijn in volle jug. Het programma van deze dag als volgt: Morgens een H. Mis in de paro- jiekerk en een dankdienst in de Herv. Kerk. Verder is er in i ochtenduren een kinderaubade d kindertractatie. Voor de middag er een kinderoptocht op het ïögramma, alsmede sportwedstrij- a. Het vuurwerk is door omstan- jheden verzet moeten worden gr Zaterdagavond 7 Mei. Voor 7 la 's avonds staat er ook een con- tt op het programma door de ver killende harmonieën en zangver- Bigingen. Op 4 Mei zal 's middags ar de kinderen een herdenkings- (.echtigheid worden gehouden en de avonduren voor de volwasse- KD. Huis aan huis zal nog een uit- tbreid programma-blad worden jngeboden. In dit programma-blad een kleuren wedstrijd opgenomen tor de jeugd, waarmee verschil de fraaie prijzen te verdienen uilen zijn. Bloedtransfusie. Door de Bloedtransfusiedienst van et Ned. Rode Kruis zijn alhier huis ian huis folders verspreid, waarin ien opgeroepen wordt tot bloed- Êame. Eventuele donors kunnen i opgeven op het bijgaand for mer. Dit dient te geschieden voor 25 April aan P. C. v. Herpen, Gro- festraat 19a Drunen. De bloedafname zal geschieden op Dinsdag 3 Mei. Toneel. De toneelgroep der ontspannings- rereniging der N.V. Lips, voorheen ima-Toneel, geeft a.s. Zaterdag en londag voor personeelsleden en ge nodigden een toneelavond. Opge voerd zal worden het bekende to neelspel „Rebecca", naar het boek van Daphne Du Maurier. Deze to neelavonden zijn in het Dorpshuis om 8 uur. Aanrijding. Dinsdagavond geraakte de B.B.A.- )us op de Eindstraat door enkele noodlottige manoeuvres van de weg if en geraakte bekneld tussen een boom en het woonhuis va nde heer P. Gelukkig deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De ma- teriale schade was aanzienlijk. De ooom moest worden omgezaagd, al vorens de bus kon worden bevrijd. Vlpriricr Sf Ti Viering St. Jorisfeest. Door de Verkenners en Welpen van de St. Jansgroep zal a.s. Zater dag op de gebruikelijke wijze het St. Jorisfeest gevierd worden. De dag wordt begonnen met een H. "is, waarna gezamenlijk ontbijt op de horde, 's Avonds groot kamp vuur. O.L. Vrouw Schuts. Traditie-getrouw zullen kermis- Dinsdag 26 April de leden van de 0-L. Vrouwe Schuts weer kampen gedurende het nieuwe vereni- Singsjaar de koningstitel zal voe- ;en- Vele gildebroeders reserveren die dag als de dag voor de Schuts fn laten zich door niets, zelfs niet door het grootste kermisrumoer van öe wijs brengen. .Om half 8 zullen de Gildebroeders zich verzamelen in het stamcafé. uaarna met slaande trom en wap perende vaandels naar de kerk. Om 9 uur gezamenlijk ontbijt in Qc Schutskamer, gevolgd door een Kleine vergadering. 10 uur afmars naar de enietbaan. Na enkele traditionele andelingen zal de boom bevrijd worden. Itp^j fauw de nieuwe koning be- |..^d ls> gaat men weer gezamen- JK naar het stamcafé, waar dan 't Koningsbier wordt aangeboden, a/na zal de nieuwe konine on de ?an Gildeheid worden voorgesteïd en een kleine rondgang ur net dorp gemaakt worden. Programma voor de jeugd op 4 en 5 Mei. «mÏ programma voor de Elshout- jeugd bij gelegenheid van de 4 en 5 Mei-viering, is als volgt vast gesteld. Op 4 Mei zal men na afloop van de radio-uitzending voor de jeugd gezamenlijk in het parochie huis een dodenherdenking houden, die zal bestaan uit enkele liederen, declamaties en een toespraak door de Burgemeester. Op 5 Mei heeft om 11 uur een aubade plaats. Na de middag een kinderoptocht, waaraan beslist geen grote wagens mogen deelnemen. Terwijl zeer fraaie prijzen beschik baar zijn, zullen alle deelnemers aan de optocht een tractatie ont vangen. Bijzonderheden aangaande aanmelding ,de te volgen route enz., zullen per circulaire nader bekend worden gemaakt. Vee-beoordelingswedstrijd. A.s. Maandag 25 April wordt dooi de leden van de R.K.J.B. afdeling Elshout, een vee-beoordelingswed strijd gehouden van roodbont- en zwartbontvee, onder leiding van de heer v. Laarhoven, rijks veeteelt consulent. Deelnemers dienen om 9 uur present te zijn bij G. Pulles. Het bestuur rekent, gezien 't grote nut, op een grote opkomst. Na de mid dag wordt een oriëntatie-rit geor ganiseerd. Start om 1 uur bij de kerk. OPENING GASBEDRIJF. Op Vrijdag 29 April a.s. des nam. 3 uur zal de Commissaris der Koningin in deze provincie het gemeentelijk gasbedrijf officieel komen openen. Om 3 uur nam. zal dan een plechtige openbare raads vergadering gehouden worden, waarin diverse gasexperts en genodigden aan wezig zullen zijn. Er zal voorts een aanvang worden ge maakt met het houden van kookdemon straties voor huisvrouwen dezer gemeen te. KNALAVOND IN HET PATRONAAT. De Vriendenkring van Radio Luxem burg organiseert op Zaterdag 23 April a.s. voor de eerste maal een bonte avond in Vlijmen in het Patronaat. Dit zal te vens een nadere kennismaking met Ra dio Luxemburg zijn. Het programma wordt gebracht onder de titel: „wij star ten weer". Aan dit programma werken artisten mee, die een geweldige popula riteit genieten bij de duizenden bezoekers van de bonte avonden van Radio Luxem burg. Aan het programma werken o.a. mee: „The Honolulu Strings", het prachtige Hawaii kwartet, dat sinds 1950 de trotse titel van Kampioen van Brabant draagt. De kunstfluiter Victoro Huberto, die enkele prachtige operette melodieën brengt. De accordeonist Jo Rooz'en, be kend van zijn succesvol optreden voor Radio Luxembrug. Hij brengt o.a. de be kende orgelimitatie: „The Ragtimers", mondaccordeonvirtuozen. Dit populaire mondorgelkwartet brengt zowel jazz als klassieke nummers De imitator René van Dijk neemt U in 20 minuten mee in een reis om de wereld. Het Cabaretduo De Lachbrekers zal u doen schateren van het lachen, o.a. met de komische opera Josephine. De conferencier is Ton Eikenaar. Algemene leiding René Frijters. Geluidstechniek Radio Pivado. Het geheel belooft een gezellige avond te worden. HERDENKINSFEEST. Bij voldoende deelname zal er op 5 Mei een oriëntatierit gereden worden van fietsende jongens en meisjes van 13 jaar en ouder. Diegenen die hieraan wfcnsen deel te nemen kunnen zich opgeven bij de heer Jos de Vaan, Plein 7 alhier, vóór 24 April. Verschillende prachtige prijzen zijn hieraan verbonden. WEDVLUCHT. Zondag 24 April houdt de Postdui venvereniging de Zwaluw een wed vlucht vanuit St. Chrislain, België, af stand 165 km. Inkorven Vrijdag 22 April van 7 tot half 9. Voor deze wedvlucht is een prachtige prijs beschikbaar ge steld, zijnde een theeservies voor series van twee duiven. SUPPORTERSCLUB. Op de gehouden vergadering van de supportersclub in café H. Boom was de opkomst groot. Het belangrijkste punt van deze vergadering was: verkiezing penningmeester. Aftredend was C. van den Dungen. Gekozen werd Joh. de Rouw, Burg. van de V'enstraat, alhier. Verder werd besloten Zaterdag 23 April a.s. een feestavond te houden in café H. Boom. JAARVERGADERING BOERENLEENBANK. In de zaal De Harmonie hield de Boe renleenbank onder voorziterschap van de heer M. van Engelen haar jaarvergade ring over 1954, waarvoor de belang- j stelling niet zo groot was. Na de gebrui kelijke opening heette hij allen hartelijk welkom en het weinige bezoek bracht hii in verband met de drukke werkzaam heden van de aangesloten leden. Hierna werd tot secretaris van de ver gadering gekozen de kassier F. v. Oijen én tot stemopnemers H. van Beurden en R. van Son. 1 i Door de kassier werden de notulen der vorige jaarvergadering voorgelezen die zonder op of aanmerkingen werden goedgekeurd. Alhoewel de leden een ge specificeerd verslag was thuisbezorgd, werd door de kassier een duidelijke toe lichting op de balans gegeven; hieruit bleek dat de bank zich in een gestadige groei mag verheugen; vermeldde het boekjaar over 1953 een vermeerderde omzet van ruim een millioen, in 1954 steeg de omzet met eenzelfde bedrag. Niet alleen steeg de omzet enorm, maar ook op verschillend terrein wordt van de bank steeds meer en meer gebruik ge maakt. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1954 129; het aantal uitgegeven spaarboekjes 324 met e'en totaal bedrag van f 383071,22 aan spaargelden. Lopende rekeninghouders 148, met een gezamenlijk tegoed van f 62.000,59. Het aantal voorschotboekjes 56 met een waade van f 132276,60. Er zijn in om loop 6 depositoboekjes met een waarde var. f 2128ó, Uit de gespecificeerde winstberekening bleek dat de winst over het afgelopen boekjaar f 765,78 bedroeg; volgens het reglement moet hiervan drie-vierde deel aan de reserve worden toegevoegd, ter wijl het restant mag worden ver deeld; het bestuursvoorstel om de winst te verdelen als volgt werd met algemene stemmen aangenomen: Wit Gele Kruis f 40; Boerenbond f 40: Gezinszorg fonds f 40; RKJB f 20; Boerinnenbond f 20 en Vrouwelijk Jeugdwerk f 10. Om de groei van de bank aan te tonen gaf de kassier nog een kort overzicht over het eerste kwartaal van dit jaar; hieruit bleek dat de toename tegenover het le kwartaal van 1953 zich in gun stige zin heeft ontwikkeld; zo werd in dit kwartaal reeds een omzet geboekt van ruim een millioen, terwijl het spaar tegoed steeg met f 1600. Met de hoop uit te spreken dat de bank zich in een blij vende groei zal mogen verheugen be sloot de kassier zijn duidelijke toelichting. Het aftredend lid van de Raad van Toezicht de heer J. van den Brandt werd met algemene stemm'en herkozen. Aan de beurt van aftreden was het bestuurslid de heer Jac. Pulles; alhoewel het hoofdbestuur het wenselijk acht dat bestuursleden die de leeftijd van 70 jaar hebben bereikt hun plaats aan jongere krachten afstaan, meende het bestuur de heer Pulles, die deze leeftijdsgrens heeft overschreden, om zijn grote verdiensten aan de bank bewezen en zijn nog jeug dige vitaliteit, te moeten handhaven en zo dacht er ook de vergadering over, zodat hij met algemene stemmen werd herkozen. Van de rondvraag maakte het lid H. van den Brandt gebruik, om het bestuur te verzoeken bij de kassier een bank te plaatsen, waarop vooral de ouderen plaats kunnen nemen indien zij moeten wachten; de voorziter kon hierop me dedelen dat daaraan fen snoedigste ge volg zal worden gegeven. Op de gebrui kelijke wijze werd daarna deze belang rijke jaarvergadering gesloten. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de Raad dei gemeente Heusden op 28 April 1955 des avonds 8 uur. Agenda 1. Opening. 2. Notulen 9 Maart 1955. 3. Mededeling ingekomen stukken. 4. Wijziging begroting Burg. Arm bestuur Herpt 1954. 5. Voorstel van B. en W. tot vast stelling verordening „Vervoerkosten schoolbezoek." 6. Verzoek van A. Burgmeijer om eervol ontslag als gemeentearbeider. 7. Sluiting. COLLECTE-OPBRENGST. De Emmabloem collecte welke in de gemeente Heusden werd gehouden heeft in totaal opgebracht f 43,81. Hiervan werd in Heusden opgehaald f 28,77 en in Herpt en Hedikhuizten f 15,04. VAKDIPLOMA SCHILDEREN. Onze stadgenoot M. van Diggelen slaagde bij het te Utrecht gehouden exa men voor het vakdiploma schilderen. GESLAAGD. Bij het te Eindhoven gehouden examen voor Stenografie Ned. Taal, slaagden on ze stadgenoten de dames N. Kuijpers 'en A. Janson. Voor machineschrijven slaag den F. Schreuder en H. Pullen, Hun op leiding genoten zij bij de Eerw. Zusters alhier. SCHUTTERSGILDE. Het schuttersgilde St. Blasius alhier zal Zondag 8 Mei a.s. deelnamen aan het eerste Bondsconcours van de Langstraat- se Schuttersbond St. Joris, welk con cours te Baardwijk zal worden gehouden. CHR. VERKENNERSGROEP »,JAN DE ROOIJ". Sint Joris-kampvuur. Het kampvuur van Sint Joris door de padvindersgroep Jan de Rooij alhier, wordt gehouden op Zaterdag 23 April a.s. op het terrein de Pessaert. De padvindersgroep vertrekt vanaf de Jan de Rooijstraat om 7 uur n.m. per fiets, waarbij verwacht wordt dat vele belangstellenden zich zullen aansluiten. Eenieder is van harte welkom en in het bijzonder de ouders der jongens. Het voorlopig programma luidt als volgt: Opening en ontsteking van het kampvuur; Sint Joris-verhaal; Installatie; Belofte vernieuwing; Recreaties, zang en muziek. AFSCHEID Ds. C. DE KRUIJK. In verband met zijn vertrek naar Ben schop hoopt Ds. C. de Kruijk in de avondgodsdienstoefening van a.s. Zon dag afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Vrijhoeve-Capelle. NED. CHR. BEAMBTENBOND ADF. SPRANG—WAALWIJK. Bovengenoemde afdeling hield Maan dagavond in het gebouw van de Chr. Volksbond alhier een vergadering. O.m. werd besloten in de komende zomer weer een uitstapje te maken per autobus, dit maal naar Amsterdam en het Gooi. BEDANKT. Ds. J. W. de Bruin te Harderwijk, vroeger predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft voor het op Z.E. uit gebrachte beroep door de Ned. Herv. Kerk te Gorinchem, bedankt. PROVINCIALE AFDELING NED. BOND VAN PLATTE LANDSVROUWEN. De N.Br. Plattelandsvrouwen, aange sloten bij de Ned. Bond van Plattelands vrouwen zullen Dinsdag 26 April a.s. des morgens 10 uur te Dinteloord haar voor jaarsvergadering houden, voor welke bij eenkomst een belangrijke agenda is ont worpen. Na een begroetingswoord door de presidente der afd. Dinteloord van de Bond, gevolgd door het openingswoord van de presidente der Prov. vereniging, zal de secretaresse, mevr. Molegraaf- Spuijbroek een overzicht geven van de toestand en werkzaamheden der afdeling in 1954, waarna de verkiezing van be stuursleden plaats heeft wegens perio dieke aftreding van mevr. Blommert- Barmen uit Fijnaart, die niet herkiesbaar is, en mevr. Minnaard-Lokerse alhier, welke herkiesbaar is en ter aanvulling van een vacature. Als candidaten zijn voorgedragen mevr. Snoek-Smit te Nieu' wendijk door de afd. Dussenpolder; ine- viouw den Engelse-Bom te Fijnaart door de afd. Fijnaart; mevr. van Ever- dingen-Mouhuis te Heesbeen door de afd. Eethen; mevr. Maris-de Lint te Wil lemstad door de afd. Steenbergen; mevr. van Drimmelen-van der Straaten te Ze venbergen door de afd. Werkendam en mej. A. Dekkers te Willemstad door de afd. Willemstad. Voor de pauze volgen dan nog 'enkele korte verslagen over het werkprogramma van een kleine en dat van een grote afdeling, over de woning koffer, voorwerksters-cursus handwerken en voorlichting emigratie, alsmede over de algemene najaarsvergadering van de Ned Bond. De agenda wordt afgewisseld door samenzang onder leiding van mevr. Vogelaar-Hamelink ën^rythmisch dansen cioor e'en dansgroepje van de afdeling Dinteloord. 's Namiddags spreekt Dr. A. J. van Leusen uit Velsen over „Een eigen we reld een geluk" Het ligt in de bedoe ling, dat de leden van de afd. Sprang- Capelle van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen welke de vergadering zul len bijwonen, de reis er heen per touring car zullen maken, die 's morgens 8 uur bij de Ned. Herv. Kerk te Sprang ver trekt en vervolgens haar route door Vrij hoeve Capelle en de Heistraat naar de Kom neemt. GECOMMITTEERDE EINDEXAMENS.' Bij Ministeriële beschikking is, naar we vernemen, de Edelachtbare heer bur gemeester A. Smit benoemd tot gecom mitteerde bij de eindexamens van de Chr. kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen te Rotterdam en Dord recht. BEVORDERD. Voor het aan de Chr. Tuinbouwschool te Duss'en gehouden overgangsexamen 3e naar 4e klasse slaagde onze dorpsgenoot Rinus Minnaard. GESLAAGD. De dames Toos Langerwerf en Dina Smits slaagden voor het examen kleuter onderwijzeres. STICHTING 1940—1945. In verband met de viering van het 10 jarige bevrijdingsfeest zal de Stich ting 19401945 in de week van 25 tot 30 April a.s. een huis aan huis collecte houden ten bate van voormelde stichting. Ter gelegenheid hiervan zal de drum band van de Nationale Reserve op 26 April a.s. een rondwandeling door onze gemeente maken. De collecte zal worden verzorgd door de plaatselijke afdeling van de Nationale Reserve. Dit zal vermoedelijk de laatste col lecte ten bate van de stichting zijn. MIDDENSTANDS TENTOONSTELLING. De Waspikse Middenstandsvereni ging zal op 27, 28, 29 en 30 April a.s. een grote verkoopshow houden onder het devies: Op naar de Top. Deze grootse show zal worden gehouden in 'n grote tent (400 m2 ruimte) op het marktterrein te Waspik. Alles zal op bijzondere wijze tentoongesteld worden. Er zullen demon straties worden gegeven. Voor elke 25e bezoeker (ster) is een bijzondere verras sing in petto. Op Woensdag 27 April a.s. nam. 3 u. zal de Edelachtbare heer Burgemeester der gemeente Waspik de tentoonstelling officieel openen. BEVRIJDINGSHERDENKING. Naar wij van het comité Nederland en Oranje vernemen zal de optocht op de a.s. Bevrijdingsdag wel doorgaan. Zij die nog een wagen willen opgeven kunnen dit doen tot uiterlijk Zaterdag 30 April a.s. Aan deze optocht zijn verschillende mooie prijzen verbonden, variërend van f 5 to f 40. Ook voor de buurtversie- ringen worden prijzen beschikbaar ge steld. 4 Tl-'««KI 1-W-J .«W| R.K. KORENBOND ST. DIONYSIUS AFD. TILBURG JUBILEERT. Vererende opdracht voor Waspiks Kerkkoor. Zondag 24 April a.s. wordt in Tilburg een groot feest gevierd door allen die bij de kerkmuziek betrokken zijn. De af deling Tilburg van de R.K. Korenbond Sc, Dionysius viert dan nl. haar 30 jarig bestaan. Bij deze gelegenheid wordt om 10,30 uur een solemnele Hoogmis opge dragen in de parochiekerk van het H. Haart (Noordhoek), waarna in "t Jeugd huis in de Mozartstraat een receptie is georganiseerd, waarbij twee jubilerende bestuursleden worden gehuldigd, t.w. de Zeereerw. Heer Pastoor F. Mannaerts eu de Heer A. Claesen. Om deze feest dag waardig te besluiten wordt 's avonds om 7,30 uur in bovengenoemde Noord- hcekse kerk een kerkconcert gegeven. Hiervoor heeft men het zangkoor van de St. Bartholomeuskerk te Waspik uit genodigd we mogen aannemen: als zijnde e'en van de voor zulk een gelegen heid meest geschikte koren van het bis dom. Het programma wordt geopend met Preludium en Fuga in D dur van Joh. Seb. Bach, uit te voeren door de Tilburg- S2 organist F. Paymans. Daarna zingt het Waspikse kerkkoor onder leiding van H. van Iersel a capella een tiental koorwerken. Vooreerst drie nummers Gregoriaans In monte, Resp. van Dom. in Palmis Laudate Dominum, Tractus van Sabbato Sancto. Jacta Cogitatum met Alleluia, Graduale Dom. III post Pentecosten. Vervolgens 'enkele werken uit de klas sieke polyphone muziek: Domine non sum dignus, Th. L. da Vittoria. Tenebrae, Idem. Cantate Dominum, Leo Hassler. O Sacrum convivium, Th. La Viadana. Hodie Christus, G. P. L. da Palestrina. Gloria Missae Papae Marcelli, Idem. In de pauze die dan volgt, houdt dr. P J. de Bruin een toespraak over het onderwerp: „Hoe denkt zich de H. Geest een kerkzanger". Na deze toespraak wordt de bijeenkomst besloten met een I-of. De gezangen onder dit Lof worden eveneens uitgevoerd door het Bartholo- meuskoor van Waspik, onder leiding van H. van Iersel, met aan het orgel Chr. Kuijten. Men heeft het koor verzocht uitsluitend lofzangen van moderne com ponisten uit te voeren. Zo zal achter eenvolgens worden gezongen: Sanctus en Benedictus uit de Missa I. H. S. Familiae door Jos van Amelsvoort, Ave admirabile Cor Jesu, Herman Strategier Veni Creator Spiritus Alphons Diepen broek Tantum Ergo Idem Laudate Dominum Jan Nieland. Het geheel wordt besloten met een or gelwerk van Albert de Klerk: Prelude en buga in c klein, uit te voeren door de organist F. Paymans. Het is een goed idee om in dit kerk concert een bloemlezing te geven van de kerkmuziek door alle eeuwen heen. Be halve het aloude gregoriaans komen de onvolprezen polyphone meesters ook ruim aan bod. Typerend voor de ont wikkeling van de R.K. kerkmuziek is weer dat we in dit programma een sprong zien maken van de 16e eeuw naar d<- moderne tijd. De volgroeiing van de polyphone muziek in de barok heeft bui ten de katholieke kerk plaats gevonden. De daardoor ontstane leemte doet zich telkens als een pijnlijk gemis gevoelen, juist omdat deze barokmuziek ook zo bij uitstek religieus van karakter mag heten. Toch kunnen we in de muziek van de hedendaagse componist Jos van Amels voort de draad weer zien opnemen. Hij heeft in zijn Missa IHS Familiae, waaruit hier Sanctus en Benedictus met Alleluia zijn genomen, geschreven voor driestem mig mannenkoor met orgel. Deze muziek doet zich dadelijk ken nen als muziek van traditionele aard. Traditie in de gunstigste zin van het woord. Hij zet met zijn werk n.l. de tra ditie voort waarin de polyphone kerk muziek twee eeuwen geleden is blijven steken. Na J. S. Bach en G, F, Handel heeft de wereldse bestemming van de muziek haar karakter tot op heden blij ven bepalen. De romantiek en het indi vidualisme van de latere eeuwen heeft z'n muzikale uitdrukking gevonden in de monophonie. Dat de polyphone stijl voor de com ponist van gewijde muziek ook nu nog volop levensvatbaar is, heeft de com ponist Jos van Amelsvoort de laatste jaren met verscheidene composities be wezen. Om drie mannenstemmen onafhanke lijk en toch in harmonie te voeren, sa mengaand met een bijzonder rijke orgel partij, moet men met het componeervak vertrouwd zijn. Men is tegenwoordig vaak al te gemakkelijk van mening dat met het „vinden' van de melodie de compositie geboren is. Die indruk doet men b.v. ook op uit het werkje van H. Strategier, dat onmiddellijk op de uit te' voeren muziek van Jos van Amelsvoort volgt: Ave Admirabile Cor Jesu. Het is evenals de genoegzaam bekende werken van Alphons Diepenbrock meer „mo dern" van allure, ontwikkeld uit de mo- nophone muziek. Bij een eerste horen weet dit werkje misschien wel even te boeien (iets wat het o.i. dan nog alleen maar kan doen bij de gratie van een zeer levendige vertolking; maar dat mag ten slotte worden geëist), maar op de duur doet het wat enkel en armoedig aan. Het is niet voldoende doorwerkt. Overigens is het een aantrekkelijk pro gramma, deze bloemlezing uit de kerk- muziek van alle eeuwen, vooral nu er een serie werken in is opgenomen van moderne componisten die allen Neder landers blijken te zijn. Men kan nu enigs zins n beeld krijgen van het peil waar op onze kerkmuziek zich momenteel be vindt. Dat ëen programma van zulk een he terogene muziek aan het uitvoerende koor hoge eisen stelt, is wel duidelijk. Om in een adem in het vrije lichte rithme van het gregoriaans te zingen, in de levendige a capella sfeer van de polyphonie, dan weer in de strak lopende rijke zwier van de barok en tenslotte nog in dat van de moderne muziek, dat vraagt wat. Maar voor de eer en het prestige moet men wat over hebben. Overigens zal men het collegiaal gehoor Zondag niet licht bevredigen, want we horen wel: in Tilburg zijn de verwachtingen hoog ge spannen. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Raamsdonk, te houden op Vrijdag 22 April 1955, des namiddags om half acht uur. Agenda 1. Ingekomen stukken en mededelin gen. 2. Voorstel met ontwerp-besluit om de regeling inzake een vacantie-uitkering voor het rijkspersoneel van overeenkom stige toepassing te verklaren voor het gemeente-personeel voor 1955. 3. 'Verzoek van het Bestuur van de scholen der Ned. Herv. Gemeente R'donk om beschikbaarstelling van gelden voor het stichten van een schoolgebouw fen behoeve van de school voor uitgebreid lager onderwijs, te Raamsdonksveer met voorstel en ontwerp-besluit om de ge vraagde medewerking tc verlenen. 4. Verzoek van het Bestuur van de R.K. Jongensschool voor gewoon lager onderwijs, te Raamsdonkdorp, om be schikbaarstelling van gelden voor het aanschaffen van leermiddelen en school- meubeien met voorstel en ontwerp-besluit om de gevraagde medewerking te ver lenen. 5. Voorstel met ontwerp-besluit tot 7e wijziging van dc Bouwverordening. 6. Voorstel met ontwerp-besluit tot 2e wijzigmg van de Verordening op de brandweer in de gemeente Raamsdonk. 7. Voorstel met ontwerp-besluiten tot onderhandse verpachting van het hout gewas in de Dombos en in de zgn. Drie hoek aan de Maasdijk aan J. P. Netten te Raamsdonksveer. 8. Voorstel met ontwerp-besluiten tot aankoop van gronden aan de Raadhuis straat in verband met de uitvoering van hel uitbreidingsplan. 9. Voorstel met ontwerp-besluit tot beschikbaarstelling van een crediet voor de uitbreiding en verbetering van de straatverlichting in de Boterpolder. 10. Voorstel met ontwerp-besluit tot beschikbaarstelling van e'en crediet voor de uitvoering van het rioleringsplan voor de kern Raamsdonksveer. 11. Verzoek van het Hoofdbestuur van de Stichting 19401945 voor toe kenning van een eenmalig subsidie met voorstel eo ontwerpbesluit. 12. Voorstel met ontwerp-besluit tot het toekennen van een subsidie ten be hoeve van de bouw van een nieuwe R.K. Kerk te Raamsdonksveer. 13 Voorstel met ontwerp-besluit tot het aangaan van een geldlening groot f 500-000,— 14. Voorstel met ontwerp-besluit tot het aangaan van kasgeldleningen gedu rende 1955 bij door Burg. en Weth. bij afzonderlijk besluit aan te wijzen perso nen en instellingen. 15. Voorstel met ontwerp-besluiten tot machtiging van Burg. en Weth. tot: a. het aanvragen 'en aanvaarden van de zgn. krotopruimingsbijdrage; b. het toekennen en beschikbaarstel len van een bedrag gelijk aan de extra premie, welke door het rijk wordt toe gekend ingeval van woningbouw gepaard gaande met krotopruiming. 16. Nota van aanmerkingen van Ge deputeerde Staten op de gemeentebegro ting 1955 met ontwerp antwoord en ont werp-besluit tot wijziging van deze be groting. 17. Ontwerp-besluifen tot wijziging van de gemeentebegrotingen voor de dienstjaren 1954 en 1955. kaatsheuvel Dat is een verrassing van de Kon. rk. Harm. St Jan te Berndijk ge weest! Het bestuur ontving van de R.K. Bond van Muziekgezelschap pen in 't Bisdom 's-Hertogenbosch, aangesloten bij de R.K. Federatie van Diocesane Muziekgezelschap pen in Nederland, het volgende schrijven: „Hierbij hebben wij de eer U mee te delen dat in de algemene be stuursvergadering van 2 April 1955 besloten werd Uw corps, gezien de bijzondere prestaties op de Federa tieve Bondsconcoursen te Nuenen in 1952, te Goirle in 1953, te Vessem in 1954 en te Boxtel in 1954, met in gang van 1 April 1955 in te delen in de afdeling Uitmuntendheid". Wij feliciteren U met deze pro motie en spreken de hoop uit dat Uw corps ook in deze afdeling zal blijven onder het motto: op naar de Ere-afdeling. Door bovenstaande promotie moet U er rekening mee houden dat, in dien Uw corps dit 'jaar aan een concours deel neemt, uit moet ko men in de afdeling uitmuntendheid. Nog vele muzikale successen toe wensend voor de toekomst, verblij ven wij met Hoogachtend w.g. H. v. d. Ven, secr. Begrijpelijk heerst er een feest stemming in het Berndijkse corps. Het is nog maar luttele jaren ge leden dat St Jan ploeterde om uit de derde afdeling te komen en toen dat eindelijk gelukt was, wa ren er weer een paar jaren nodig om tot in de 1ste afdeling op te klimmen. Hoe hoger geklommen, hoe moeilijker om nog cresendo te maken. Berndijk heeft niet stil ge zeten, heeft niet versaagd, ondanks het feit dat het succes vier achter eenvolgende malen niet voldoende was om te promoveren. De bepalin gen waren in de R.K. Bond te zwaai en de Federatie heeft dat uiteinde lijk ingezien. Vier maal achtereen een 1ste prijs is een prestatie waar aan een promotie moet verbonden zijn. De bepalingen zijn herzien en de^nieuwe regelen zijn vanzelspre- kend ook van toepassing gebracht op de corpsen, die zonder onder breking aan de gestelde eisen vol daan hebben. Zonder een enkele onderbreking viermaal in opvol ging een eerste prijs, heeft voor St Jan de verdiende beloning gebracht te zijn ingedeeld in de afdeling Uit muntendheid. En heus, niemand zal zeggen dat dit een schenking is; 't is een verdiende beloning voor een taai volharden met succes. Is het nu wonder dat St Jan in feeststemming is en wil feesten, zelfs al beschikt het niet over een rijke kas? De feestviering is bepaald op Za terdag 7 Mei. In de namiddag wordt begonnen met een muzikale wan deling, waarop in de vooravond 'n receptie volgt, waarop zeker alles wat van muziek houdt, acte de pre sence zal geven, 's Avonds volgt er dan natuurlijk een gezellige reünie van de leden van het gezelschap. Op de receptie zal het eerste geschenk

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 11