mALWYK Zilveren Priesterfeest Waalwijkse en Langsiraaise Courani r BIOSCOOP-PROGRAMMA Rookt U veel J Raad van Loonopzand nam begroting 1955 aan wM„Mjnui.sr- Het beleid van B. W. vond algemene instemming Grootse viering van het van Deken Van den Hurk Op 19 Juni parochiefeest en tevens Sacraments processie in de parochie St. Jan te*Waalwijk Algemene beschouwingen over begroting. Dan stelde de voorzitter aan de or de de behandeling van de gemeen tebegroting en de diverse andere begrotingen voor 1955. En de eerste die van de gelegen heid lot het houden van algemene beschouwingen gebruik maakte, was de heer de Cock, die er een aanmerking op maakte dat de be handeling van de begroting zo lang was uitgebleven; het goede ver band was nu verbroken, meende hij, aangezien het al twee maanden geleden was dat de commissies hadden vergaderd. Hij achtte dit niet juist. Betreffende de woningbouw be hoefde men, zoals de heer de Cock uit de vorige vergadering begre pen had, in de naaste toekomst al leen maar meer rekening' te hou- ^rpiTDAG APRIL 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HEI ZUIDEN 78«te JAARGANG No. 33 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" ZONDAGSDIENST 24 April 1955 krts: Dr Lenglet apotheek: Nijman. tfD. HERV. KERK WAALWIJK Zondag 24 April 1955 10 uur: Ds. K. A. Oskam van >Hertogenbosch. VED. HERV. KERK BAARDWIJK. In de dienst des Woords hoopt a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk te Baardwijk voor te gaan Ds. Schellevis van Waalwijk. Aanvang 10 uur. GESLAAGD. De heren Schuurkens, leraar tim meren en v. Beekhoven, leraar electrotechniek aan de Nijverheids school voor Waalwijk en Omstre ken, behaalden dezer dagen 't Pae- dagogisch Getuigschrift, waarmede beiden volledig bevoegd zijn. EINDEXAMEN SOCIALE SCHOOL DER K.A.B. De kleine groep getrouwen van de gewestelijke sociale school maakte onlangs eindexamen. Pater Fiden- tius reikte hen het einddiploma uit. Er waren 4 candidaten, n.l. M. v. Delft, J. v. d. Kerkhof, G. Daa- men, allen uit Waalwijk, en L. Broeders uit Kaatsheuvel. De drie eersten slaagden met zeer goed gevolg (gemiddeld 8 voor alle vakken) en L. Broeders slaagde met zeer veel lof (gemiddeld 9). Pater Fidentius constateerde dat de quan- titeit gering was, maar de qualiteit zeer hoog mocht genoemd worden. BLIJFT DE SOCIALE SCHOOI, IN WAALWIJK? Wanneer vóór 1 Mei niet 30 leer lingen zijn aangemeld, zal de school de eerste 3 jaar elders, n.l. in Kaats heuvel worden voortgezet. Daarom willen wij alle werknemers in Waalwijk dringend aansporen zich vóór 1 Mei schriftelijk op te geven bii de directeur, Kapelaan Wassen - berg, of zij de Eerw. Broeders. De bedoeling is dat er de eerste drie jaren geen leerlingen bij komen. Welke vakken worden gegeven? Godsdienst, Ned. Taal, Geschie denis, Sociale wetgeving. Staats inrichting, Sociologie, Economie, Bedrijfseconomie, Boekhouding. Wanneer worden de lessen gege ven? Dinsdag- en Donderdagavond van half 8 tot half 10 in de school der Eerw. Broeders. Welke zijn de onkosten? De cursisten betalen 0.50 per week. De boeken ontvangt men gratis. Bovendien wordt het lesgeld (ƒ0.50 per week) door de meeste vakbonden op het einde van t jaai terugbetaald aan de cursisten, zo dat de lessen practisch gratis zijn. Wie kunnen zich aanmelden? De beste leeftijd is de tijd dat men de militaire dienst achter de rug heeft. Dus van ongeveer 20— 40 jaar. Wacht dus niet lang met opgeven. Het is een prachtkans om te ontwikkelen. Het zou een schande zijn voor Waalwijk, 't cen trum van de Langstraat, als hier de school zou moeten verdwijnen. En toch, na 1 Mei gaat de school voor minstens 3 jaar hier weg. Arbei ders van Waalwijk, geeft U zo spoe dig mogelijk schriftelijk op bij Ka pelaan Wassenberg of bij de Eerw. Broeders. W. EMMA-COLLECTE 1955. U weet toch allen wat het doel is van deze collecte? Koningin Emma was de opricht ster van het Nederlandse fonds ter bestrijding van de tuberculose. Zeer veel patiënten zijn in de loop der jaren geholpen uit dat fonds en heel veel mensen zijn gezond ge worden door kuren en lange na zorg. Maar weet U wel dat dit alles zeer veel geld kost? Daarom is het de plicht van alle sterke en gezon de Nederlanders om hun zwakke en zieke landgenoten te helpen, en wel door de daad! Uit dankbaarheid voor Uw eigen goede gezondheid en die van al Uwe familieleden, moet het U een behoefte zijn mee te werken aan deze daad van naas tenliefde. Geef dus morgen, Zater dag 23 April, aan de Emma-collec- te! Enkele patiënten uit Waalwijk en vele zwakke kinderen kunnen we allen samen in de gelegenheid stellen gezonde en krachtige men sen te worden. Daarom wordt van U een gave gevraagd, ieder naar z'n eigen kracht, de één wat meer dan de ander, maar vergeet nooit: „Geven maakt het leven rijk". ANTOINETTE BLOM WEDEROM IN RADIO PROGRAMMA K.R.O. Naar wij vernemen zal onze oud- Plaatsgenote Mej. Antoinette Blom nedenmiddag (Vrijdag) om 3.35 uur wederom in het Radio-programma van de K.R.O. te beluisteren zijn. Om deze tijd n.l. treedt voor de K.R.O.-microfoon op het dames solisten-ensemble „Zon en Zang" o.l.v. Mevr. Jo Immink, waarvan Mej. Blom sinds enige tijd deel uit maakt. De alt-solo uit „Le poème des fleurs" van J. Massenet zal door Mej. Blom worden gezongen. Wij twijfelen er dan ook niet aan of Waalwijk zal met meer dan gewone belangstelling dit programma vol gen. SLECHTS ÈÉN INSCHRIJVING. Toen Dinsdagmorgen ten gemeen tehuize het bouwen van twee wo ningen, onder directie van J. Gub- bels, architect, en J. Kobben direc teur Gemeentewerken, werden aan besteed, bleek slechts voor één dei- huizen een inschrijving te zijn en voor het andere huis geen enkele. De enige inschrijver was de fir ma Hoefnagel uit Sprang-Capelle voor 64.763. OOSTENRIJKSE KINDEREN VERTROKKEN. Woensdagmorgen om ongeveer 12 uur zijn de Oostenrijkse kinderen, die enige maanden in Waalwijkse gezinnen waren ondergebracht, weer naar hun vaderland vertrok ken. Het vertrek vond plaats vanaf de Markt, waar om half 12 de kinde ren, vergezeld van hun pleegouders en hun huisgenootjes, bij elkaar kwamen en hier bleek overduide lijk hoezeer de kinderen zich aan hun „ooms en tantes" in Waalwijk hadden gehecht, maar evenzeer hoe de Waalwijkse vaders en moeders en kinderen van hun Oostenrijkse huisgenootjes zijn gaan houden. Gepakt en gezakt zijn zij vertrok ken en in de meeste gevallen was hun bagage thans heel wat groter dan toen zij arriveerden. Zoals hun wangen dikker waren geworden en hun kleur gezonder. hun vaderland nog heel veel den ken aan de goede mensen uit Waal wijk, die hen zo liefderijk hebben opgenomen en moge de wereld, waarin het nog mogelijk is dat dui zenden kinderen gebrek lijden, spoedig beter worden. ANDRÉ VAN HILST OPENT ZELFBEDIENINGSWINKEL. Gisteren heeft N.V. André van Hilst haar eerste zelfbedieningswin kel in Dongen, Tramstraat Hoek St. Jozefstraat, geopend. Deze eerste zelfbedieningswinkel zal spoedig worden gevolgd door enkele ande re; o.a. zal de winkel aan de haven te Waalwijk dit jaar nog omge bouwd worden tot een zelfbedie ningswinkel. BRAND BIJ DE DIRECTEUR DER BRANDWEER Dé heer Ir J. Timmermans, directeur van gemeentewerken en commandant der brandweer te Vught, had 1.1. Zondag z'n mannen uitgezonden voor 't blussen van een brand, tóen plotseling bericht kwam dat zijn eigen villa in lichte laaie stond en 't ergste was dat deze zou zijn ont staan doordat een van z'n eigen brand weermannen (een metselaar) het trekken van z'n schoorsteen beproefde met 'n stuk brandend papier. De schoorsteen trok zo goed, dat het brandend papier er boven uitvloog, op het rieten dak te recht kwam en 't huis direct in volle vlam zette, dat geheel uitbrandde. Een geweldige strop, die nog verhoogd wordt door 't feit, dat de heer Timmer mans de volgende week in 't huwelijk zou treden. MUSIS SACRUM: VROUWEN ZONDER TOEKOMST. Van Vrijdag tot en met Zondag wordt in dit theater een Deense film vertoond, die eten bekend probleem be handelt. Het probleem namelijk van de verkeerd terecht gekomen vrouw, die alle mogelijke moeite doet, haar verleden ongedaan te maken en in liefde en ge luk een nieuw leven te gaan leven. Er zijn tal van films die dit probleem stel len en vooral de laatste tijd neemt hun geten verlaat en dan is een mooie kans jammerlijk verspeeld. Het is begrijpelijk, dat deze film alleen toegankelijk is voor personen die het no dige onderscheidingsvermogen bezitten. Een interessante bijzonderheid van deze film is, dat zij door n.v. Haghe- film, den Haag, is nagesynchroniseerd, dat wil zeggen, dus dat in deze Deense film Nederlands wordt gesproken. Het experiment is zeker geslaagd te noemen. D1TTE EEN MENSENKIND. Maandag en Dinsdag is er in Musis Sacrum eten reprise van deze zeer be kende Deense film die niet nagelaten heeft op tallozen een diepe indruk te maken; velen zullen daarom nog eens van dit oprechte filmwerk willen genie ten. En we kunnen hen hierin geen onge lijk geven, mits zij tot de jaren der on derscheids zijn gekomen. LUXOR THEATER: DE ZWARTE RIDDER. Van Vrijdag tun Zondag vertoont Luxor een spannende avonturenfilm, waarin de hoofdrollen worden gespeeld door Alan Ladd en Patricia Medina. Aian Ladd is de wapensmid van de Graaf van Yeonil, wiens dochter Linet verliefd op hem is. Wanneer een bende zgn. Vikings het graaflijk kasteel over valt rijdt John, de wapensmid de leiders van de bende achterna om te ontdekken wie zij zijn; Linet echter denkt dat hij vlucht. Dan ontdekt de wap'ensmid dat 1 de bende geleid wordt door de saraceen- se Ridder Palamides, een van Koning Arthurs vertrouwelingen. Wanneer de eenvoudige wapensmid in het hof van de koning doordringt en de ontrouwe ridder beschuldigt, wil niemand hem ge loven, integendeel. Echter, de jonge man krijgt nog één kans zijn aanklacht te be- wijzen. Evten later waart dan de Zwarte Ridder door de streek, die niemand kent;die optreedt tegen de benden, die Linet redt uit de handen van Palamides en die tenslotte de benden ten hun leiders ontmaskert; het blijkt de wapensmid John te zijn; hij wordt tot Ridder ge slagen en krijgt Linets hand en liefde. HYENA'S VAN HET WILDE WESTEN. Misschien te veel Gebruik dan af en toe King pepermunt om U fris en monter te houden. King pepermunt, het beste dagelijkse middel ter op wekking en verkwikking. Bij een overval van de bandieten van aantal toe; maar heel dikwijls moeiten we Slayton op een postkoets, wordt Ben constateren dat het de makers meer om Warren (Rock Hudson) gewond en zijn de sensationele dramatiek van zon ge- verloofde Jennifer (Donna Reed) ont val te doen is. dan om het probleem voerd. Wanneer een der bandieten m dat een oplossing moet vinden. opstand komt als zijn baas het meisje i Ben ontdek, ,hem ech,e, bik In enkele bussen van Mulders- Sars zijn zij, vergezeld van enkele dames, naar Tilburg vertrokken, waar zij op de trein gingen. Mevr. v. Stokkum vergezelde hen hele maal tot Weenen. Er zal nog veel geschreven wor den over en weer, van Waalwijk naar Wenen. Mogen de jongelui in eerlijke bedoeling die het eerst opvalt; hier wordt het probleem eerlijk gesteld, zonder sensationele bijbedoelingen, en eerlijk wordt er getracht een oplossing te vinden, of aangetoond, dat de meinier waarop men die oplossing tracht te vin- cen, niet altijd de meest geschikte is. Dit laatste is het geval in de film: „Vrou- ti'ds en samen achtervolgen zij de ben de, en dan voegt zich ook nog een In diaan bij hen, wiens vrouw door de ben de werd gedood. Gedrieën leveren zij de strijd tegen de laagheid en de onmee dogendheid van de schurken, die ten slotte hun gerechte straf niet ontgaan. Maar voor het zover is, is er heel veel gepasseerd. Dit is heel beknopt het gegeven van wen zonder toekomst", waarin we ook kennis maken met een dergelijke vrouw, die inderdaad in liefde en geluk met haar hJx film „Hyena's van het Wilde Wes- man schijnt te kunnen gaan leven, maar ten die Maandag en Woensdag in hem, wanneer hij niet de tact kan op- Luxor wordt vertoond, brengen haar het verleden te doen ver- 1 Beide films: toegang veertien jaar. De raad van de gemeente Loonopzand die Dinsdagavond in zijn open bare vergadering de begroting 1955 behandelde en zonder wijzigingen goedkeurde, heeft het 't college van Burgemeester en Wethouders niet erg moeilijk gemaakt. Althans niet bij de behandeling; van te voren waren de gemeentebegro ting en de diverse andere begrotingen door een tweetal commissies on derzocht; en toen zijn er natuurlijk wel enkele opmerkingten gemaakt en diverse vragen gesteld, maar B. en W. hebben hierop uitvoerig van ant woord gediend (deze uitvoerigheid was ook de reden waarom thans eerst de begroting werd behandeld) en tijdens de behandeling Dinsdagavond bleek, dat de raad zich over het algemeen heel goed met dit antwoord kon verenigen. Natuurlijk werden nog wel enkele opmerkingen gemaakt en vragen gesteld, maar die waren toch niet van die aard, dat het beleid van het bestuurscollege in wezen werd aangevallen. Bij de behandeling, met name bij de algemene beschouwingen, bleek, dat de gemeente Loonopzand zich meer en meer als een gemeente gaat be schouwen, waarvoor het vreemdelingenverkeer een belangrijke bron van inkomsten vormt. Met het oog hierop, kwamen uit de raad verschillende suggesties en ontwikkelde zich een debat, over wat wel en wat niet ge daan moest worden om de aantrekkelijkheid van de gemeente en haar na tuurschoon gebied voor de vreemdelingen te verhogen. GRONDTRANSACTIES. Notulen noch ingekomen stukken wa ren voor de leden aanleiding tot het maken van opmerkingen en dit was ook niet het geval met het voorstel tot het toekennen van een vergoeding in de jaarwedde van een aan de R.K. Meisjes school „Herman Jozef' te Kaatsheuvel verbonden vakonderwijzeres. Dan stelden B. en W. een behoorlijk aantal grondtransacties voor en naar aanleiding van enkele hiervan werd toch wel het een ten ander gezegd door de raad. Het voorstel namelijk tot verkoop van een 12-tal percelen grond aan de tussen de St. Josephstraat en de Heikant gepro jecteerde straat aan de adspirant-kopers van 12 woningen, te bouwen door het „Hypotheekfonds" te Eindhoven, deed ae heer Grootswagers opmerken, verno- men te hebben, dat de aanbesteding reeds had plaats gehad; en eerst nu kwam het i voorstel de grond te verkopen. Wat ge- I beurde er wanneer de raadl nou 'ns dit voorstel niet aannam; zou de aannemer dan geen schadevergoeding kunnen eisen. En vervolgens vond hij de grondprijs van f 3,40 per meter voor een arbeiders- v.oning te hoog. De voorzitter antwoordde, dat de heer Grootswagers, wat zijn eerste opmer king betreft, formeel gelijk zou hebben. Maar de gemeente had deze gronden destijds aangekocht om ze weer te ver kopen aan particuliere bouwers, Kwam er een gegadigde voor deze grond en was hij de eerste, dan wezen B en W hem deze grond toe; wanneer hij dan eten bouwplan indiende stelden B en W de raad voor, hem deze grond te verkopen. Nu lag het geval wel enigszins anders; het Hypotheekfonds had het gemeente bestuur gevraagd: deelt U de grond in 12 percelen in; B en W hadden toen wel kunnten voorstellen deze grond te ver kopen, maar de namen van de gegadig den waren toen nog niet bekend. De prijs van de grond bevredigde ook Ben W niet. Maar het gemeentebestuur kreeg alleen maar de goedkeuring van het prijzenbureau wanneer m'en nauw keurig becijferde de aankoopkosten, de schadevergoeding en de kosten van het bouwrijp maken van de grond. Wanneer B en W de prijs werkelijk nauwkeurig becijferd hadden, dan zou hij nog hoger zijn geweest. Ik begrijp uw bezwaren, aldus de voorzitter, maar er is geen kans het an ders te doen; dat zou alleten gaan als de prijzen beschikking weg was. De heer Elshout wilde weten welke naam aan deze straat zou worden ge- geven; en de voorzitter antwoordde dat de gedachte uitging naar een van de twee prinsessen naar wie nog geen straat was genoemd. De heer Elshout vestigde er de aan dacht op, dat indertijd met betrekking tot deze straat de gedachte was geopperd ze te noemen naar een oudstrijder. Maar de voorzitter repliceerde, dat indertijd de heer Elshout betoogd had Op 14 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de Hoogeerwaarde Zeer- gel. Heer Dr. B. R. M, van den Hurk, pastoor-deken van de Parochie St. Jan Baptist te Waalwijk, tot Priester werd gewijd. Zijn parochianen maken zich thans op om het Zilveren Jubileum van hun herder op waar dige wijze te vieren en allen hebben bijgedragen voor het feestgeschenk dat de jubilaris zal worden aangeboden. Een werk-comité heeft een dezer dagen het programma van de feestdag bekend gemaakt, waaraan wij het volgende ontlenen. 14 Juni. De versieringen zowel in de kerk als in eten groot deel van de parochie, kun nen nu uitstekend gecombineerd worden hetgeen Heer luister zal bijzetten aan de Sacramentsprocessie alsook aan het feest van de Hoogeerw. Heer Deken. Huldiging door de schooljeugd. In de loop van de week, volgend op het parochiefeest zal de Hoogeerw. Heer Deken gehuldigd worden door de leer lingen van de parochiescholen, t.w. de jongens- en de meisjesschool, de kleuter school, de B.L.O.-school en de Mulo- Leerlingen van de jongens- en meisjes school hebben onder leiding van de Eerw. Zusters en Broeders een toneel stukje ingestudeerd waarvan de opvoe ring wordt opgedragen aan de jubilaris. -J f 1' «Mlt> Uitvoeringen voor dc parochianen. dat men het gezin bij elkaar moest hou den. Het voorstel tot aankoop van grond van W. Mikkers c.s. aan de Marktstraat deed de heer Grootswagers opmerken dat hier twee percelen werden gekocht, tussen deze twee percelen echter lag nog een ander perceel, dat niet van dezelfde eigenaar was; kon men dit ook niet aan kopten Wij zijn bezig, antwoordde de voor zitter', om alle open liggende terreinen aan de Marktstraat te kopen; deze per celen waren de eerste waarmee men ge slaagd was Maar, zei de heer Grootswagers, als men dit ene perceel niet kan kopen heeft het geten zin de twee andere te kopen. We kunnen het toch maar beter vast in handen hebben, meende de voorzitter. De heer Grootswagers echter vreesde, dat dan de eigenaar van het middelste perceel misbruik zou maken van de we tenschap, dat de gemeente zijn perceel per se nodig had, om dat gedeelte daar vol te bouwen. De gemetente bestaat altijd langer dan dc eigenaar, antwoordde de voorzitter. Momenteel is er nog geen noodzaak deze grond te kopen. We hoeven ons niet te laten dwingen. Dan werden een tweetal voorstellen behandeld die betroffen de aankoop van de woning van Heeswijkstraat 106 met de daarbij behorende grond, eigendom van ten bewoond door L. Hamers, en tot aankoop van gronden van J. van Berkel, nodig t.b.v verdere realisering van het uitbreidingsplan tussen de Markstraat en de provinciale weg De heer Grootswagers had gezien dat er een straat was gepland met een knik ten gerieve van de woning van Hamers. Bovendien vroeg hij, of het niet beter was dan ook de andere helft van de be doelde woning aan te kopen. De knik antwoordde de voorzitter, zat in de weg omdat van Berkel eten bepaald gedeelte van zijn grond, waarop bomen stonden geplant, niet wilde verkopen. Het werd trouwens een heel brede weg met slechts aan een zijde bebouwing, zodat er geen grote bezwaren konden bestaan tegen deze knik, die bovtendien op dat punt nog wat verruimend werkte. Het betrof hier trouwens meer een knik in het terrein van de heer van Berkel dan in de weg. Toen werden alle door B. en W. De eigenlijke feestdag valt op Dins dag 14 Juni en het zal iedereten duidelijk zijn, dat van een algehele parochiële vie ring niet veel terecht zal komen, omdat alle parochianen hun dagtaak hebben. Niettemin zal er op deze dag des mor gens een Plechtige H. Mis zijn voor de kinderen van de Lagere Scholen van de parochie St. Jan. De Meisjes van de MULO zullen deze H. Mis zingen. Er is die dag geen receptie. Wel zal ook op deze dag door leerlingen van de Jongens- en Meisjesschool aan de Jubi laris een hulde worden gebracht. Zoals te doen gebruikelijk zal de ju bilaris zich een paar dagen voor het pa rochiële feest uit zijn parochie terugtrek ken. Parochic-feest. De Zondag, 19 Juni-, zal de viering voor ,de gehele parochie plaats hebben. In de dan feestelijk versierde kerk zal om 10 uur de Hoogeerw. Heer Deken de Hoogmis opdragen, nadat de jubila ris om kwart voor tien van zijn pastorie is afgehaald. Wanneer de jubilaris de kerk betreedt zal een wisselzang worden ingezet dooi het volk en het koor, dit naar een zeer oud kerkelijk gebruik. Bij deze wissel zang zullen zegenwtensen worden geuit voor de gehele kerkelijke overheid en voor de jubilerende herder. Rector H. Heeren uit 's-Hertogenbosch, oud-directeur-professor van het Groot Seminarie te Haren en oud-kapelaan te Drunen, houdt op verzoek van de jubi laris de feestpredikatie. Door het parochieel kerkkoor zal een nieuwe mis worden uitgevoerd, Beati Misericordiae, een werk van de Oosten rijkse componist V. Goller. Huld'igingsbijeenkomst. Door de oudste kapelaan van de pa rochie, de Weleerw. Heer Wassenberg, zal op de huldigingsbijeenkomst in Mu sis Cacrum, die om 12 uur aanvangt een inleidend welkom worden gesproken, ter wijl de feestrede wordt gezegd door Drs. G. J. de Vries. Het parochie-cadeau wordt aangeboden door de voorzitter van het werkcomité, de heer N. Vlaar secre taris der gemetente Waalwijk. Alle pa rochianen kunnen bij deze huldigingsbij- eenkomst in Musis Sacrum aanwezig zijn, vanzelfsprekend voor zover plaatsruim te beschikbaar is. Receptie. Eveneens in Musis Sacrum is er van 1 to 2 uur voor de parochianen gelegen heid hun jubilerende herder gelukwensten aan te bieden. Sacramentsprocessie. Niet zonder reden heeft men besloten ook de Sacramentsprocessie op deze feestdag te houden. Op de avonden van Maandag, Dins dag, Woensdag en Donderdag, ook van de week volgend op Zondag 19 Juni, zal door tonelisten van de parochie St. Jan een toneelstuk worden opgevoerd voor alle parochianen. Onder regie van de he ren J. van den Hovten en H. van Engelen v.ordt het bekende werk „Smedje Smee" ingestudeerd. Het spel heeft een rolbe zetting voor 25 personen. Men zal trach ten het spel in de originele taal, het Vlaams, op te voeren. Het Cadeau. De collecte die nog steeds gaande is, voor het parochie-cadeau, mag reeds goed geslaagd genoemd worden Het zal de parochianen bekend zijn dat het ca deau gevormd zal worden uit twee mar meren communiebanken en voor zover er nog geld beschikbaar is, zullen er bo vendien nog nieuwe paramenten worden aangeschaft. De communiebanken wor den nog voor het Zilveren feest van de Hoogeerw. Heer Deken geplaatst Er wordt ook een tropje aangebracht vanaf het priesterkoor naar deze communie banken, dus juist achtr de pilaren waar tegen de beide ambo's zijn aangebracht. Wij vernamen voorts dat het in de be doeling ligt de ambo's te veranderen. Architect de Valk heeft reeds tekeningen gemaakt voor de nieuwe preekstoelen. De tegenwoordige preekstoelen benemen nl. voor een groot deel van de kerk het zicht op het altaar ten daarvoor is nu een betere oplossing gevonden. In de voorzijden van de nieuwe preekstoelen zullen ruimten worden uitgespaard. Voorbereiding op het feest. In de loop van de week, voorafgaande aan de viering van het Zilveren Pries terfeest zullen voor de gehele parochie avondoefeningen worden gehouden ter voorbereiding van dit feest. Pater Petrus, Passionist, leidt deze avonden. Er zul len twee avonden zijn voor de jeugd en twee avonden voor de volwassenen van de parochie. Op een van de volgende Zondagen komt Pater Petrus hierover nog het een en ander vertellen. voorgestelde grondtransacties door de raad goedgekeurd. Het volgende punt betrof een voorstel tot het onbewoonbaar verklaren van het pand Hoofdstraat 57, naar aanleiding waarvan de heer Grootswagers vroeg of de eigenaar in aanmerking kwam voor een premie voor krotopruiming. Men kreeg een dergelijke premie in principe alleen, wanneer de eigenaar weer een huis bouwde, antwoordde de voor zitter. Dit pand werd bewoond door twee gezinnen, het was dus eerst zaak deze gezinnen elders onder te brengen en dan pas kon men het afbreken; het was wel de bedoeling van de eigenaar er een nieuw dubbel woonhuis te bou wen; waarschijnlijk kon hij dus in be ginsel in aanmerking komen voor een premie. Dan besloot de raad zonder meer een bedrag van f 3500 beschikbaar te stellen voor de viering van de nationale be vrijdingsdag en, behoudens e'en kleine informatieve vraag van de heer Elshout, tot het beschikbaar stellen van een cre- diet t.b.v. de vervanging van de water leiding in de Jan de Rooijstraat. Ook werd een crediet beschikbaar ge steld voor het tweejaarlijks bevolkings onderzoek op tuberculose, dat in Sep tember van dit jaar zou plaats hebben. Op een vraag van de heer de Cock deelde de voorzitter mee, dat dit onder zoek niet verplicht was, maar dat hij wel de indruk had, dat de bevolking er steeds meer aan deelnam. B en W stelden vervolgens voor de Kindertoelageregeling te wijzigten op verzoek van de Minister, om de leeftijds- grens voor valide niet studerende kinde- ien te verlagen van 18 tot 16 jaar en de datum van beëindiging der toelage voor niet-studerende kinderen te stellen op de eerste dag van een kalenderkwartaal.- Thans verzocht echter de Koningin met deze wtens rekening te houden; deed men dat niet, lichtte de voor zitter dit punt toe, dan zou de Kroon na tuurlijk toch haar goedkeuring aan deze regeling onthouden. Er zat niets anders op, dan zich er bi) neer te leggen. En dat deed de raad, al vond de heer Els hout het wel erg, dat men de regeling zoals de gemeente die wilde niet goed keurde. Een verzoek van de Stichting 1940 1945 om een eenmalige subsidie deed de heer de Cock opmerken, dat het beter ware geweest wanneer het Rijk van het begin af de zorg voor de nagelatten be trekkingen van de oorlogsslachtoffers op zich had genomen, dan was het niet no dig geweest, dat men tien jaren na de bevrijding het benodigde bedrag bij el kaar ging bedelen. Hij juichte het voor stel om f 0,05 per inwoner subsidie te geven zeer hartelijk toe, maar hij hoopte ook, dat wanneer de oudstrijders huis aan huis gingen collecteren, de bevolking het goede voorbeeld van de gemetente zou volgen, al wilde hij daarmee niet zeggen, dat ze allemaal maar vijf cent hoefden te geven. De voorzitter ontkende niet hetgeen de heer de Cock stelde, maar hij stelde hier tegenover, dat men gemeend had de belangstelling van de bevolking hierdoor levendig te houden. Hij hoopte, dat de collecte een succes zou worden. J

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5