L Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant De oproep der Stichting 1940-1945 vindt ruime weerklank UIT DE Voor 1 November zullen brug en viaducten klaar zijn Nederlandse schoenmakers- zoon trok de wijde wereld in. Er wordt hard gewerkt bij het kanaal i 78e JAARGANG No. 34 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO mm ZUIDEN MAANDAG 25 APRIL 1955. Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" In de afgelopen jaren heeft de Stichting 1940—1945 gedurende de Meidagen telkens weer haar openbare inzamelingen gehouden. Voor iedere Nederlander is het evident, dat deze actie zich concentreert rondom de 4e en de 5e Mei. Het is zelfs sterker: voor velen is aan de herdenking van de bevrijding een gave voor de Stichting 1940— 1945 verbonden. Zo is een goed vaderlandse traditie ontstaan. Ook in 1955 zal de Stichting wederom verschijnen voor het forum van het Nederlandse volk. Zij zal dit doen van 25 April tot 8 Mei. De radio zal U haar arbeid, die de nog steeds voelbare gevolgen van gepleegd verzet opvangt en verzacht, in herinnering brengen; in de dagbladen zult U verslagen lezen van persconferenties, die ten doel hebben U, lezer, op te wekken tot deelneming aan de Mei- inzameling en vele duizenden medewerkers zullen huis aan huis collecteren, op die wijze hun bijdrage leverend voor een succesvol en gelukkig verloop der actie. VOOR HET LAATST. Lezer, deze jaarlijkse activiteit in Stichtingskringen zal na Mei 1955 eindigen. Het Hoofdbestuur der Stichting 1940—1945 besloot tot een laatste openbare inzameling. Deskundigen berekenden, dat de Stichting nog ongeveer 5.000.000.— te kort komt om aan al hare verplichtingen je gens haar circa 6000 verzorgde ge zinnen te kunnen voldoen. Deze in zameling zal de laatste zijn, indien dit tekort kan worden ingezameld en indien de 120.000 vaste contri buanten, die de Stichting thans steunen, haar trouw blijven. Voor deze actie is gekozen het tienjarig bevrijdingsfeest. Is er beter ge legenheid denkbaar? De oproep in Nederland en tot de Nederlanders in den Vreemde vindt reeds overal weerklank. Weerklank vindt de oproep on der de oude garde der Stichtings medewerkers: vele vergaderingen van werkcomité's met plaatselijke afdelingen zijn reeds gehouden en zullen nog worden belegd. Enthou siasme is gewekt onder de vrouwen verenigingen .allerwegen verlenen „Verder zal op die dag „een daad van nationale offervaardigheid morden „gevraagd door een grote „inzameling voor de Stieli- ting WAO1945, waar- „van men hoopt dat het „de afsluitende inzameling zal zijn. Dr W. Drees in de Tweede Kamer der Staten-Generaal over de vijfde Mei 1955. de echtgenoten van de Commissa rissen der Koningin en de burge meestersvrouwen haar medewer king; huis-aan-huis collectes wor den voorbereid. De Bioscoopbond zal een inzameling organiseren in de bioscopen, de bakkers zullen op 6 en 7 Mei wittebrood verkopen met een toeslag voor 't Rode Kruis en de Stichting 1940—1945 ter her denking van de verstrekking van t Zweeds wittebrood in de honger winter 1945. Wederom zullen ongetwijfeld werkgevers en werknemers hun on misbare medewerking verlenen. Ook de kerken steunen deze Mei inzameling, èn de radio, èn de tele visie èn de pers èn de vakbladen. Weerklank vindt de oproep in 't buitenland, waar de Stichting met hooggewaardeerde bemiddeling van het Ministerie van Buitenlandse Zaken de Nederlanders in den vreemde kon bereiken. De emigran ten in de emigratiegebieden, de Ne derlanders en de Nederlandse be drijven in de Rijksdelen overzee: I Zij allen doen mee! HOGE VERWACHTINGEN. Het besluit tot het houden van een laatste openbare inzameling is voor allen die aan het verzet, in welke vorm dan ook, deelnamen, van grote betekenis. Immers, het gaat om de vraag: Zullen wij thans tot een laatste grote krachtsinspan ning in staat en bereid zijn? Wij hebben de belofte voor ogen, die .de verzetsstrijders elkaar gaven, om als een van hen viel, het gezin van de gevallene te verzorgen. Dit is in wezen de belofte van iedere Nederlander, die in de geest of met terdaad deelnam aan de strijd. En voor het volbrengen van deze belofte wordt rond 5 Mei 1955 een laatst appèl gericht tot eenieder in ons vaderland en tot iedere Neder lander overzee en in den vreemde. Wel mogen wij bij het vieren van die feestdag bedenken, dat hand aan hand gaan feestvreugde en dank baarheid voor de bevrijding van ons land, ons 'gezinen onze dierbaren. Dankbaarheid voor de bevrijding van angst en voor de herkrijging van dat schitterend geestelijk goed: de vrijheid van geest en van ge dachte, in Nederlands historie een vertrouwd bezit. Bij het feest der bevrijding trekt dit alles weer aan ons in de geest voorbij: alleen dan kuimen wij feest vieren indien wij overtuigd zijn naar vermogen gegeven te hebben voor hen, die nog de gevolgen dra gen van de strijd en alleen dan is het verzet niet voor niets geweest. Indien nu deze laatste oproep bij U weerklank vindt, dan zal de Stichting 1940—1945 haar arbeid kunnen afmaken in de stilte, waar in zij het liefst haar werk wil ver richten. Wilt gij door Uwe bijdrage tc storten op gironummer 194045 dit doel in 1955 helpen verwezenlijken? Velen zullen U dankbaar zijn. MINISTER WITTE HANDHAAFT ZIJN PLAN-HUURVERHOGING. Ondanks de zeer ernstige bezwaren, die alle fracties in de Tweede Kamer hebben tegen de huurvoorstellen van de regering, blijft deze bij haar aanvankelijk plan: voor lagere huren van oude wo ningen (het merendeel) geen huurverho ging en voor de rest 5 of 10 percent. Dit blijkt uit het antwoord, dat de re gering heeft gegeven op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake de wijziging van de Huurwet. Minister Witte heeft het regeringsantwoord on dertekend. De thans voorgestelde huurverhoging moest volgens de regering wel een be perkte zijn. Minister Witte schrijft, dat een grotere huurverhoging, zeker-voor de grote massa volkswoningen, niet door voerbaar zal zijn zonder een tegemoet koming loonsverhoging voor een groot deel van de huurders. De regering wenst echter rust in de sector lonen en prijzen. In dit beleid past de aanvanke lijk gedachte huurverhoging van 25 per cent niet meer. De belastingverlaging, die nu is voorgesteld biedt voor grote groe pen van de bevolking onvoldoende te gemoetkoming voor een huurverhoging van 25 percent. LANGER OPENBLIJVEN VAN STEMBUREAUX. Aan de hand van cijfers van de be roeps- en bedrijfstelling 1947, heeft het provinciaal bureau van de Kamers van Koophandel in Noord-Brabant uitgere kend, dat ons land per verkiezingsdag 2 millioen arbeidsuren verliest. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met de desorganisatie, die in de industriële be drijven ontstaat als gevolg van de af wezigheid van werknemers, die ter stem bus trekken. De waarde van de door die desorganisatie gederfde productie kan op 10 tot 14 millioen gulden gesteld worden. Allemaal volgens 1947. Het bu reau neemt aan, dat de cijfers op dit moment niet weinig hoger zullen liggen. Na déze rekensommetjes te hebben gemaakt, hebben de Brabantse Kamers zich tot de Minister van Binnenlandse Zaken gewénd met een adres, waarin zij pleiten voor openstelling van de stem- bureaux niet tot 17 maar tot 20 uur. Zij vei wijzen daarbij naar andere West-Eu- ropese landen, waar het al gewoonte is cm de verkiezingen buiten de normale arbeidstijd te houden. AMNESTIE VAN DE FISCUS. Vanaf de Bevrijding 'tot en met 31 Mei 1955. De herdenking van de tiende verjaar dag van de bevrijding van ons land is voor de regering aanleiding de belasting plichtigen die, om welke reden dan ook, na de bevrijding aangiften voor de belas tingen onjuist hebben gedaan, tot en met 31 Mei 1955 in de gelegenheid te stellen hun fiscale positie alsnog vrijwillig te zuiveren. Indien een belastingplichtige uiterlijk op genoemde datum aan de inspecteur der belastingen schriftelijk of mondeling mededeling doet van de feiten, waardoor t% weinig belasting is betaald, zal géén strafvervolging worden ingesteld. Vol staan zal worden de te weinig betaalde belasting na te vorderen voor die jaren, waarvoor de navorderingstermijn nog niet is verstreken. Dit betekent voor de inkomstenbelasting over de jaren van 1950 af en voor de vermogensbelasting ever de jaren van 1951 af. Bij de navor dering of naheffing zal geen verhoging of boete worden opgelegd. Het vorenstaande geldt voor alle be lastingen, met dien verstande dat de fei ten, waarvan de belastingplichtige thans mededeling doet, niet zullen worden ge bruik voor de navordering van de hef fingen ineens. Van de aan deze regeling verbond'en gunsten kan geen gebruik worden ge maakt: a) indien het de belastingplichtige bekend is dat tegen hem een strafrech telijk onderzoek wegens fiscale onregel matigheden gaande is: b) voor zover het de belastingplich tige bekend is, dat de belastingadmini stratie reeds het voornemen heeft tot na vordering of naheffing over te gaan. Nadere inlichtingen kunnen desge wenst aan de inspecties der belastingen worden verkregen. BELASTINGVERLAGING BLIJFT BEPERKT TOT 502 MILLIOEN. De regering" is niet bereid mei" haar voorstellen tot belastingverla ging verder te gaan dan een bedrag van in totaal rond 502 millioen gulden. Wel komt zij aan sommige wensen van de Tweede Kamer te gemoet met enkele verbeteringen. Het „netto-verlies" aan belasting opbrengst voor de schatkist raamt zij voor 1956 op 425 milloen gul den. Dit blijkt, uit het antwoord dat zij thans heeft gegeven 'op 't voor lopig verslag van de Kamer over het belastingplan. Minister Van de Kieft (Financiën) en staatssecre taris Van den Berge hebben het regeringsantwoord ondertekend. De verbeteringen komen op het volgende neer; 1. Het maximum-bedrag aan af trek bij de inkomsten- en loonbe lasting voor lijfrente-premies zal voor alle belastingplichtigen wor den verruimd tot 3600 gulden pet- jaar. (Tot nu toe-waren de aftrek bedragen naar gelang de tarief groep waarin men zat: 600, 1200, 150o en 1800 gulden). 2. De extra-belastingaftrek voor bejaarden en invaliden 624 gul den per jaar zal reeds op 1 Jul: 1955 in werking treden. Dit jaar zal deze aftrek dus 312 gulden be dragen. 3. De loonbelasting zal uitge werkt worden lot een jaarinkomen van 21.000 gulden (tot nu toe 15.000 gulden). De margarine zal 8 cent per kilo (2 cent per pakje) in prijs kunnen dalen. Volgens de regering maakt de vrijstelling van omzetbelasting voor de grondstoffen dit moei ijk. (Met ingang van 29 Maart j.l. is de margarine reeds met eenzelfde be drag 2 cent per pakje in prijs, gedaald). Met het bedrijfsleven moet hierover nog overleg worden gepleegd, maar de regering ver trouwt er op, dat er een „bevredi gende regeling" zal getroffen kun nen worden. De verkoopprijzen van textiel- goederen van de fabrikanten zullen met het hele bedrag, waarmee de omzetbelasting van textielgoedercn wordt verminderd, worden ver laagd, zo meent de regering. Wan neer aan haar verwachtingen niet voldaan zou worden, zal zij „niet aarzelen de nodige maatregelen te nemen". De prijsverlaging zal on middellijk op 1 Juli aanstaande i:i werking moeten treden. Ook de verlaagde belastingdruk op gas en electriciteit moet ten goede komen aan de consument. De besturen van gemeente en pro vincie zullen er van uit moeten gaan. dat dit de bedoeling is van de genomen maatregel. Overigens wordt krachtens de wet op de om zetbelasting aan de afnemer het recht gegeven een volledige verla ging van de prijzen te eisen. De regering voelt er niets voor het accent van de belastingverla ging te verschuiven naar de kost- prijsverhog'ende belastingen. Voor haar staat op de voorgrond een evenwichtig verdeelde verlichting van de belastingdruk in de indivi duele sfeer. De belastingdruk moet een tegenwicht zijn bij „de op waartse beweging van het binnen landse prijs- en kostenpeil". Op de wens van de KVP, om de vennootschapsbelasting terug te brengen op het peil van 1950, gaal de regering niet in. Evenmin voelt zij voor afschaffing of verminde ring van de grondbelasting. Ook gaat zij niet in op het voorstel van een aantal Kamerleden, om voor zieningen te Ireffen voor belas tingplichtigen met een wisselend inkomen. KONINGIN EN PRINS 5 MEI NAAR AMSTERDAM. H. M. de Koningin en Z.K.H, de prins der Nederlanden hebben het voornemen de officiële plechtigheid ter herdenking van tien jaar herwonnen vrijheid, welke op 5 Mei, 's middags van 17,30 tot 18,30 uur in de Nieuwe Kerk te Amsterdam wordt gehouden, bij te wonen. De mo gelijkheid bestaat, dat ook de oudste prinsessen hierbij aanwezig zullen zijn. WINKELS OP 30 APRIL EN 5 MEI DICHT. De drie middenstandsbonden heb ben hun leden geadviseerd hun zaken op 30 April en 5 Mei te slui ten. Aanbevolen wordt, als 't niet anders kan, op 30 April (een Za- ierdag) in elk geval na 1 of 2 uur te sluiten. VERKEER EISTE 1500 DODEN. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft het Verbond voor Vei lig Verkeer te Uirecht medegedeeld dat naar blijkt uit zijn thans de- finitif afgesloten telling vorig jaar 150ü menens het slachtoffer zijn geworden van een dodelijk verkeersongeval. Dil cijfer over treft de globale berekening van omtrent de jaarwisseling met 200.. Op grond van de voorlopige, toen nog onvolledige, cijfers, schatte men het totale dodencijfer op 1300. De materiële schade, -op en langs de weg geleden, wordt op 120 mil lioen gulden geraamd. HOOFDONDERWIJZER HOORT EEN MAAND GEVANGENISSTRAF EISEN. De officier van Justitie bij de recht bank in 's Hertogenbosch heeft Donder dag tegen de 40 jarige hoofdonderwijzer J. P. M. uit Odiliapeel, gemeente Uden, wegens mishandeling van éen 14 jarige leerling, die met een mes zijn naam in 'n schoolbank had gekrast, een gevange nisstraf van 1 maand geëist, met ontzeg ging van het recht bij' 't onderwijs werk zaam te zijn voor de tijd van twee jaar en een maand. RESOLUTIE OVER NIEUW-GUINEA. De 29 AziatischAfrikaanse landen hebben Donderdag tijdens hun conferen tie in Bandung een unaniem beroep ge daan op Nederland, om de besprekingen met Indonesië inzake Nieuw-Guinea te hervatten. In een desbetreffende resolutie wordt voorts de hoop uitgesproken, dat de Ver enigde Naties zullen helpen een vreed zame oplossing te vinden voor het ge schil. De kwestie Nieuw-Guinea was niet door Indonesië op de agenda ge plaatst, maar werd ter sprake gebracht door de afgevaardigde van Syrië. OVEREENSTEMMING OVER TUNIS. Franse en Tunesische gedelegeerden hebben Vrijdag in het Hotel Matignon te Parijs een protocol van overeenstemming getekend betreffende de belangrijkste punten van de conventies, op basis waarvan Tunis zelfbestuur zal verkrij gen. Even na middernacht werden de FransTunesische onderhandelingen over zelfbestuur voor Tunis, die acht maanden geleden door Mendès France zijn begonnen, practisch voltooid. Het zal de meesten wel interesseren 'ns iets te vernemen van het grote werk dat men onder handen heeft bij het afwateringskanaal in Baard wijk. Al 6 weken dreunen de hei-machines met doffe slagen de lange zware betonnen palen in de grond; de iaatste heeft men nu onderhanden reeds mengen de betonmolens de specie, die meteen gestort wordt in de lange houten betimmeringen voor de stevige peilers. Men heeft haast met de bouw van de nieuwe brug over het kanaal; al thans met de eerste werkzaamheden. Want op 1 Mei is het zomertij, en dan zou het hoge water de werkzaamheden van het heien en storten heel ernstig belemmeren. Maar zover komt het niet. De rijkswaterstaat heeft voor het leggen van deze brug zich de mede werking weten te verzekeren van de bekende bruggenbouwers de n.v. Vis sers en Smits, aannemingmaatschappij te Pap'endrecht (zij bouwden in dertijd de Waalwijkse WatertorenI en een functionaris van de Water staat zong ons de lof van deze bruggenbouwers, die de Waalwijker de heer Martien van den Bogaart (sinds 1938 verbonden aan dit bedrijf) be lastte met de uitvoering van d,vt grote en bijzondere werk. TWEE VIADUCTEN Maar er is nog meer te doen daar bij hei afwateringskanaal; de bedrijvigheid daar beperkt zich niet alleen tot het bouwen van deze fraaie, bijzondere brug. Aan beide kanten van het kanaal komt namelijk een viaduct, zodat men onder de grote verkeersweg door zal kunnen rijden, dit vooral ten gerieve van het plaatselijk verkeer. Aan de zijde van Drunen, in de Over laat dus, komt een kleiner viaduct, zo dat het landbouwverkeer, dat zich onder langs de kanaaldijk beweegt, de drukke verkeersweg niet hoeft te kruisen, maar er rustig onder door kan rijden. Aan de kant van Waalwijk komt ech- tei een groot viaduct met een breedte van 26 meter. Het verkeer dat vanaf de grote weg Waalwijk in wil rijden, hoeft nu niet op een gevaarlijke manier, links van de weg af; op een gegeven momént even voorbij het viaduct splitst de weg zich namelijk in twee gedeelten en het verkeer dat van den Bosch komende met een Baardwijk in wil rijden, volgt de rechtse baan, die zich met een lus onder het viaduct doorbuigt 'en zo ongeveer evenwijdig aan het kanaal aansluit op het Hoogeinde. De weg onder het via duct door krijgt een breedte van onge veer 9x/i meter, exclusief de twee fiets paden van elk meter. Hoe echter deze weg aan zal sluiten op het Hoog einde is nog niet precies bekeken. Met de aanleg van deze viaducten is men onlangs ook begonnen; dit werk ressorteert echter onder de Provinciale Waterstaat en wordt ook uitgevoerd door een andere aannemer, de fa. Neder- horst uit Gouda. Cok hier hijgen de heimachines en een voor een drijven zij de 68 heipalen z'n meter of 10- 12 de grond in. Ook deze viaducten komen dit jaar gereed en er bestaat geen twijfel aan, of, wanneer dit werk in zijn geheel is uitgevoerd, zal er een verkeersverbete- ring zijn getroffen die zeer afdoende 'en zeer welkom is ook. DE BREEDSTE BRUG VAN BRABANT. Het is inderdaad een bijzonder werk, dat daar met h?el veel bedrijvigheid wordt uitgeoefend. Deze brug immers wordt de breedste brug van Brabant. Tot nog toe viel deze eer te beurt aan.de brug bij Chalet Royal in de weg van den Bosch naar Vught, die was 16 meter. Dit record gaa't nu verbroken worden door de Baard wij kse brug. Deze brug krijgt een rijbaan van 7 me ter voor het snelverkeer; aan weerskan- ten van deze baan komen twee banen van elk 2^2 meïer van het langzaam ver keer, en aan de kant komen dan nog twee fietspaden te liggen van elk 3 meter; dat is in totaal dus 18 meter. De brug wordt 85 meter lang. En deze voor het kleine kanaal bijzondere lengte vindt haar oorzaak in het feit, dat de brug schuin over het kanaal komt te liggen. De nieuwe aan te leggen Provinciale weg zal namelijk niet haaks op het af wateringskanaal komen staan, maar dit tn schuine richting passeren 'en de brug ligt volkomen in een lijn met deze weg, die bovendien nog een heel flauwe bocht maakt. Dit vooral bracht zijn speciale moei lijkheden voor de ontwerper en vooral voor de uitvoerders met zich, maar de voorvarendheid waarmee het werk wordt uitgevoerd lijdt er niet het minst onder. Voor 1 Mei zal het werk zo ver klaar zijn, dat men geen hinder meer kan on dervinden van het waterpeil. Dan zullen de 6 lange smalle peilers, in de breedte onder de brug aangebracht, gestort zijn en dan kan men verder bouwen aan deze brug, die een plaatbrug zal worden op pendel-kolommen. 1 No vember is de datum van oplevering; maar de heer van den Bogaart verze kerde ons, dat het werk gemakkelijk eer der klaar zal zijn, ondanks het gebrek aan personeel, waarmee men te kampen j heeft en wanneer zich natuurlijk geen bijzondere tegenvallers voordoen. Dan zal er 1300 m3 beton zijn gestort en 138 betonpalen zullen dan de grond in zijn gedreund, voor dit magnifieke on derdeel van de nieuwe provinciale weg, die een prachtige verkeersvoorzi'ening zal betekenen voor dit gebied. De bouw van deze brug is aangeno men voor de som van ruim f 220,000, exclusief bijvoorbeeld de betonpalen en hel bewapeningsijzer, dat het Rijk uit eigen voorraad levert. Momenteel werkt de aannemingsmaat schappij met ongeveer 30 man van haar in totaal 1200 man sterke personeel; de vaklui kom'en van elders, het los perso neel heeft men hier in de omgeving aan geworven. De brug bij Baardwijk zal de laatste brug worden die de Rijkswaterstaat na de oorlog over het afwateringskanaal had te bouwen; dat zijn er 8 in totaal. Thans is hij senator in Alaska. Een van de acht senatoren van Alaska de 4'9e staat van de Ver enigde Statende Woensdag juist 69 jaar wordende heer Gerrit .,Hei- ni" Snider, zal in Juli de festivi teiten ter gelegenheid van het 60U- arig bestaan van de slad Monni kendam bijwonen. Daartoe ver trekt senator Snider 6 Juni per vliegtuig van Anchorage, z'n woon plaats in Alaska, naar New-York, om zich daar in te schepen op de Nieuw-Amsterdam. Zijn echtgenote zal met hem reizen. Zij zullen te vens van deze gelegenheid gebruik maken de 90-jarige moeder van de heer Snider te bezoeken, die hij sedert zijn 2üe jaar niet meer heeft gezien, want Gerrit „Heinic" Sni der verliet in zijn jeugd de ouder lijke woning en is er nooit meer naar teruggekeerd. Toen heette hij nog Gerrit Snicder en was de zoon yan een eenvoudige schoenmaker. Deze 69-jarige senator vertrok op ongeveer 20-jarige leeftijd naar Zuid-Afrika, waar de Boerenoorlog juist was geëindigd. Hij trad in dienst van het Duitse koloniale le ger en vocht gedurende twee jaar tegen de Hottentotten in West-Af- rika. Snider trok daarna de zee over, want zijn hart trok naar Zuid-Amerika. Hij baande zich een weg door de oerwouden van Udu- guay en Paraguay, doorkruiste Lac Lebarge en dreef met een houtvlot de Yukon af tot Dawson, werkte daar in de mijnen en voer als ste ward op de Yukon-rivierboten. Vervolgens was hij enkele jaren goudzoeker in Alaska. In 1917 keerde hij terug naar Spokane en trouwde met een weesmeisje uit Botterdam, met wie hij in z'n jeugd reeds kennis had gemaakt. Zij heet te Alie Aldenberg. Samen vestigden ze zich op een boerderij hij Wasli- la en begonnen een nieuw leven, want Gerrit begon zich voor de po litiek te interesseren en na zijn boerenarbeid, zijn jacht op bevers, elanden en beren voedselvoor raad voor de winter legde hij zich toe op de bestudering van de politieke problemen van dit land. Hy trad eerst als republikeins afgevaardigde op, toen hij 00 jaar was, en leidde in 1946 een verkie- zingsaanval; toen de rook van het politieke slagveld was opgetrokken stond daar de boer uit Wassilla aan het hoofd van alle candidaten. Hij werd gekozen in 't huis van af gevaardigden en in 1949 werd hy senator van het territorium Alaska. Gerrit „Heinie" Snider, zoals de Amerikanen hem noemen, woont in zijn eigen gebouwd huis in An chorage, waar het zilver en goud schitteren in de schoorsteenman.t l van grote stenen, die hij zelf heeft gehouwen. Maar ook de Hollandse tegeltjes, die hij per se wilde heb ben, koesteren zich in de gloed van het open haardvuur. Hij schiei nog steeds zijn eigen wintervoorraad: twee „mooses" (elanden) voor de winter. Dat is genoeg, want lui heeft geen kinderen meer in huis. Zyn drie dochters zijn getrouwd en zijn zoon sneuvelde voor de Vere nigde SI aten in de laatste wereld oorlog. Hy bezit een grote wezel farm en is president van de High Grade Gold Mining Company, (lie vele goudgebieden in de Willo Creek in eigendom heeft. Br. Nbld. EEN VRAAG. Het is echter nog een open vraag wanneer brug en viaducten in gebruik zullen kunnen worden genomen; dat zal natuurlijk pas zijn, wanneer de gehele nieuwe weg vanaf Drun'cn ten Noorden van Waalwijk lopend, klaar zijn. en wanneer dat zijn zal is nog niet gemak kelijk te zeggen. De fa. van Oord uit Raamsdonk is al enige maanden bezig met het grondwerk voor de weg, die vanaf Drunen onder de spoorbrug door loopt, maar deze I werkzaamheden beperken zich uitsluitend j tot het grondwerk; voorlopig komt er op deze weg geen verharding. De vrijgeko- i men grond gebruikt men reeds voor het leggen van het lichaam van 't eerste ge deelte van de provinciale weg, dat vanaf de Elshoutse Dijk door de Overlaat naar de brug komt te liggen, maar voor de rest van deze weg door de Overlaat is het bestek nog niet eens klaar. 1 Het is dus nog bij lange niet te bezien, wanneer de brug in gebruik zal kunnen worden genomen. Maar de Langstraat en speciaal W aal wijk heeft thans in elk geval de zeker heid, dat een moeilijk probleem opgelost gaat worden. Het snelverkeer zal zeker ever 'enkele jaren zijn weg niet meer hoeven te zoeken door de veel te smalle Langstraat, langs honderden geparkeerde auto's en door talloze bochten. Een moderne verkeersweg zal het be gin en het einde van de Langstraat in een rechte lijn met elkaar verbinden: er hoe modern die weg zal zijn 'cn hoe voortreffelijk de verbindingswegen met de diverse gemeenten zullen aansluiten on de weg tonen de brug bij Baardwijk en de viaducten, de eerste bewijzen voor het feit, dat het de autoriteiten ernst is niet hun strevén een ernstig verkeers probleem, op te lossen, en dat zal niet slechts van plaatselijk en zelfs regionaal belang blijken te zijn. Het Bossche veld ondergaat een gron dige vernieuwing, bij Drunen grijpen machtige draglines en buldozcrs in de aarde, over het afwateringskanaal slaat men een van de modernste verkeersbrag- gen en men bouwt er enkele practische viaducten, in de akkers en weidevelden van de Overlaat en de Baardwijksc en Waalwijkse Buitenpofders gaven de klei ne witen paaltjes al het 'iracc aan van de weg, waarop we zolang hebben gewacht, het zijn alle hoopgevende tekenen die er op wijzen dat Waalwijk en de Lang straat een belangrijke verkeersgcografi sche ontsluiting te wachten staat.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1