's-HERTOGEN BOSCH VROOlffi IffilSElES^Ï A T'LBURG LEVEND GESCHENK SPRANG-CAPELLE Stichting 1940-1945 Collecte DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 25 APRIL 1955 WOENSDAG 27 APRIL woeiisCl^tH^-prijzen bEstEll,NGEn worDEN hIEroP j. •Sfriïs Feuilleton van „De Echo van het Zuiden II Heuvelstraat 45 Tilburg voor natuurzijden imprimeó rmccm rei nir SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE ALLEEN GELDIG S-™.LINGEN WORDEN H NIET AANGENOMEN. CSiZSaETKi Leuke voorjaarspullover, Fll d'Ecosse herenanklets m. 3/4 mouwen, in de mode- of sokken, in diverse tinten rose, bleu, A 25 mooie dessins, 4 10 geel, rood, groen enz. ankiets sokken 1.2S Plastic herenregenjas, Onze bekende Prisma geheel gelast, opgev. gemak- schoenen, in div. kleuren, kelijk mee te nemen in Uw ook als molière verkrijgb., binnenzak. Q90 m. 32-35 6.45 28-31 5.50 In grijs en bruin 24-27 4.65 ^95 22-23 3.75 20-21 Leuke corsages, in alle modekleuren, groot roosje 59 c. *5ELC klein roosje Bedrukte iingeriekatoen, in fant.- en bloemdessins, mod. fond-kleuren, A 45 80 cm. breed Mapje, m. 40 goud-oog naainaalden en 4 stopn., of 50 goud-oog naainaalden, exclusieve A c V D kwaliteit Jacquard washandje, in groen, geel, *7 f\c bleu en rose A.SJ Appelmoes, van goudreinetten, A A c grote pot statie Joanita's, heerlijk koekje, 250 gram Mooie bustehouder, met brede maagband, in mooie kwaliteit satijn, m. O 95 brede lastex sluiting Charmeuse damesonder jurk, met ronde hals en met geborduurde pas. In wit, zalm en zwart. O 75 Maten 40 t/m 48 O Sterke limonadeglazen, met diverse leuke sport- décors, in verschillende kleuren. A 45 6 stuks voor Practlsche keukenklok, m. grote duidelijke cijfers en 8. daags uurwerk. In rood, zwart, groen en bruin. 1 jaar schriftelijke A'O garantie i EXAMEN. De heer Chr. van Hilst slaagde te Eindhoven voor 't examen hulpmonteur- electriciën. H. VORMSEL. Van 23 tot en met 28 Mei zal Mgr W. Mutsaerts het H. Vormsel toe dienen in de Dekenaten St Geer- truidenberg en Waalwijk. INTERNATIONAAL DANSPROGRAMMA VOOR DE KUNSTKRING. Voor de tweede keer maken Su- sana Audeoud en José Udaeta een tournée door Nederland. Deze be faamde dansers hebben al enorme successen geboekt en zullen zonder twijfel ook in Waalwijk veel succes hebben. Het gehele tournée wordt geleid door Ernst Krauss, aan wiens organisatie-talent het te danken is dat grote artisten ook naar Neder land komen. Het optreden van de danseres Hima Kesarcodi en het Salzburger Marionettentheater zul len zich velen nog herinneren. We zijn er van overtuigd dat deze avond een van de succesavonden van de Kunstkring zal worden. Over de eerste avond die beide artisten verzorgden, schreef de Maasbode: Susana Audeoud en José Udaeta. Perfecte Spaanse dansen. Enkele jaren geleden maakten de Spaanse danseres Susana Audeoud en José Udaeta hun debuut in ons land. In korte tijd is dit danspaar gestegen op de ladder der roem en erkenning, die volledig verdiend is. In Duitsland, Scandinavië, Finland, Zwitserland, Oostenrijk, België, En geland, Frankrijk, de Congo, Zuid- Afrika en Zuid-Amerika hebben deze vertegenwoordigers van de zuivere Spaanse danskunst de toe schouwers geboeid en ook gister avond was het publiek in het Mi- nerva-theater te Heemstede opge togen over de noblesse waarmee dit danspaar de danskunst beoefent. In de „pas de deux" of in de soli weten beiden feilloos die Spaanse sfeer op te roepen, die deze danskunst zo boeiend maakt. Wij zijn in ons land de laatste tijd overladen met danstheaters. Grote groepen van dansers, zangers en musici hebben de planken op onze tonelen beproefd op draagkracht. De vonken van Spaanse en Hon gaarse dansen zijn in de schouw burgen ontstoken. Alles met een brille en vitaliteit, die onweerstaan baar waren en die een soort extase bij de toeschouwers opriepen. Susana Audeoud en José Udaeta zijn numeriek natuurlijk ver in de minderheid bij deze danstheater-a- ge. Maar de kunst van deze twee dansers is directer, wij zouden het willen noemen zuiverder. De Spaanse dansen zijn rijk in ver scheidenheid, maar allen hebben toch een zekere drang tot het uit leven van de persoon in een be paalde figuur, opgave of choreo grafie. Gisteravond werden wij weer geconfronteerd met de indivi dualiteit van de beide kunstenaars, die volledig aangepast is aan de op gave. Audeoud en rUdaeta weten een persoonlijke interpretatie te ge ven, waarbij het goed getrainde li chaam de veelgeaarde Spaanse dan sen in een grote perfectie weerge ven, waarbij toch het karakter van de verschillende dansen uit de di verse landstreken van het Iberische Schiereiland geen geweld wordt aangedaan. De castagnetten klepperen, de voeten trappelen en de autochthone muziek roept een bepaalde sfeer op. Audeoud is vol charme en gratie; Udaeta lenig en mannelijk. Juist dit gemis aan weke viriliteit doet bij 't danspaar zo weldadig aan. Hoezeer wij ook 't hele program ma hebben gewaardeerd en hoezeer ook de costumering en uitvoering van de dansen ons heeft getroffen, de flamenco dansen blijven toch 't diepst in onze waardering gegrift. Deze op de virtuositeit geënte dans vergt het uiterste van de executan ten. Briljant maar toch vol gran dezza dansen Audeoud en Udaeta deze flamenco's. Nauwelijks merk baar is de beweging. De voeten ma ken het geluid van snel mitrailleur- vuur. Alles is gespannen zonder krampachtig te zijn. Estampio, de grote flamencodanser, was hun leer meester. Opgevoed in de strenge traditie van de Spaanse dans, geven beide dansers in de beperkte ruim te van het toneel een ruimtesugges tie en boeien zij met een improvi satie op de themata van de Ale- grias, Soleares, Zapateado en Tan- gerillo. De Zapateado dansen Susana en José zonder muzikale begeleiding. De andere flamenco-dansen op gi taarmuziek door Paco Hernandez, die wordt begeleid door Antonio Cerezo; de flamenco-zanger die de navrante zangtrant bijzonder goed treft. Armin Janssen begeleidde aan de vleugel en speelde enkele soli. Bu. Mogen Woensdagavond velen van dit prachtige artistenpaar en hun begeleiders de beste herinneringen mee naar huis nemen. VAN HAREN'S MUZIEKCORPS. Op uitnodiging van het comité Stads Bloemencorso te Hillegom zal door Bruno J. van Lheenke. lfi). ,,'t Ziet er naar uit, Bernhardus, dat je wat men noemt „zwijn" hebt. Ik vermoed zo, dat ik je niet zal kunnen meesjouwen", mom pelde De Weger. Hjj legde zijn vrachtje dwars over het bureau en zijn tekening er bovenop, samen met het stukje glas. De deurknop bewoog. Als een kat zo stil gleed de le nige figuur van De Weger door de nog donkere kamer; het archief- kamertje wist hij echter niet mèer te bereiken. „Lang leve alle grote kasten", juichten hij in zichzelf en hij glipte de diepe muurkast in, de deur be hoedzaam doch zeer snel achter zich dicht trekkend. Een seconde later knipte lord Charles Bernhard Chambricks het licht in zijn studeerkamer aan en zag hij de bewusteloze figuur van Flaneur over zijn bureau hangen. Ondanks zijn benarde positie kon John een vergenoegde grijns niet onderdrukken bij het horen van Chambrick's onderdrukt ge raas en getier. ,,'t Zit je de laatste dagen niet erg mee, ouwe jongen", mompelde hij. „Niet dat ik mijzelf nu erg ge lukkig in deze hele geschiedenis kan prijzen, verre van dat. Maar toch heb ik zo'n idee, dat jij er nog beroerder aan toe zou zijn dan ik, ware 't niet, dat je die ene pracht- troef in handen hebt: Geschenk. Die heb je nu al zo'n kleine vier en twintig uur en dat wordt toch werkelijk te lang." Tijdens deze alleenspraak-in-ge- dachten van De Weger, was Cham bricks bezig met het bijbrengen van Flaneur, iets dat hem met water en cognac vrij snel lukte. Chambricks had het papier met de weegschaal, alsmede het stukje glas gezien en toen hij het papier opnam, trilden zijn handen. En zij trilden niet van oververmoeidheid. „Wat is hier gebeurd?" snauwde Chambricks, toen Flaneur goed en wel het bewustzijn had herkregen. „Die ellendeling zeker hè? De We ger! En jü, stom rund, laat je door zo'n vent nog neerslaan ook!" „Ik had hem te pakken", steun de Flaneur, „maar die satan is zo I Van Haren's Muziekcorps op Zater dag 30 April a.s. medewerking ver lenen aan de grote bloemencorso 1 die aldaar wordt gehouden. Ook de j uitnodiging van het Oranje Comité te Waalwijk werd aanvaard en het korps zal Donderdagmiddag 5 Mei a.s. de optocht mede opluisteren in verband met de bevrijdingsfeesten. I CONCERT TOONKUNSTKOOR TILBURG. Op Donderdag 28 April zal het Toonkunstkoor Tilburg, onder lei ding van Phons Dusch, een concert geven, waaraan wordt meegewerkt door de solisten: Corry Bijsters, so- 1 praan, Annie Hermes, alt, Leo Lar- sen, tenor en Leo Ketelaars, bas. I Met begeleiding van het Rotter dams Kamerorkest zullen de vol gende werken worden uitgevoerd: Cantate No. 57 „Selig ist der Mann" van Joh. Seb. Bach voor So praan, Bas en Koor. Cantate No. 104 „Du Hirte Israels" eveneens van Bach voor Tenor, Bas en Koor. „La Damoiselle élue" van Claude Debussy, cantate voor twee solo stemmen (sopraan en alt), dames koor en orkest. Vesperae solemnes de Confessore K.V. 339, W. A. Mozart, voor vier solo-stemmen, koor en orkest. MGR. J. WITLOX TEN* GRAVE GEDRAGEN. Kort maar indrukwekkend was de gang van de droeve stoel Vrij dagochtend in de voorjaarszonne- schijn door het lieflijke, landelijke, echt Brabantse Scliyndel, ter over brenging naar de kerk van het stof felijk overschot van mgr. dr. J. Witlox, oud-hoofdredacteur van De Maasbode, die Maandag in hel St. Liduinagesticht te Schijndel na een langdurige ziekte is overleden. Zeer velen, vooral van de gees telijkheid uit het Bossche diocees, waren gekomen om de betreurde overledene de laatste eer te bewij zen en aan liet hoofd van de clergé schreed, achter de lijkbaar, tijdens de tocht naar de kerk van O. L. Vrouw van de H. Rozenkrans, Z. H. Exc. mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-IIertogenbosch. De plechtige Requiem-mis werd, nadat eerst de Metten en Lauden waren gezongen, opgedragen door de ZeerEerw. Heer G. Witlox, gees telijk directeur van het klein-semi- narie „Beekvliet" te St. Michiels gestel, een neef van de overledene, met assistentie van de WelEerw. Heer Jules Witlox, eveneens een neef van mgr. Witlox, en kapelaan H. Pas van de parochiekerk van O. L. Vr. van de H. Rozenkrans. Tijdens het zingen van de Metten en Lauden had Mgr. W. Mutsaerts op het priesterkoor plaats geno men, terwijl Z. H. Exc. later aan een zij-altaar een stille H. Mis op droeg; dit geschiedde eveneens door mgr. G. J. H. Kerkvliet, pas- I j toor van de St. Elisabethparochie te Rotterdam. In de kerk werd de absoute ver dicht door de ZeerEerw. Heer G. WitloX. Na de plechtige Requiem mis werd het stoffelijk overschot in een lange stoet overgebracht van Schijndel naar het Klein-Sc- minaric „Beekvliet" te St. Michiels gestel. Hier had onder grote be langstelling' de teraardebestelling plaats op het kerkhof van 't klein seminarie, waar de overledene zo vele jaren van zijn leven, eerst als leerling en later als leraar, heeft doorgebracht. Aan de oprijlaan van het klein seminarie „Beekvliet" werd het stoffelijk overschot opgewacht door Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts en vervolgens trok men langs de gebouwen van „Beekvliet" naar 't kleine, terzijde gelegen kerkhof. Hier werden de beaardingsplech- tigheden verricht door de bisschop van Den Bosch met assistentie van de ZeerEerw. Heer G. Witlox. Ook hier waren talloos vele geestelijken waarbij zich alle professoren van het Klein-seminarie hadden aan gesloten, verzameld, om de plech tigheid inee te maken. Wij zagen o.a. hierbij ook mr. F. Teurlings, lid van de Eerste Kamer. Na de teraardebestelling bestond er gelegenheid om de familieleden van de overledene in een der ver trekken van het Klein-Seminarie te condoleren.- I MH 'Teinde de grote en laatste collecte van de Stichting 19401945 voor te berei den heeft zich een Comité van Aanbe- beving gevormd om de collecte te orga niseren en al het mogelijke te doen om deze collecte tot een groot succes te raa- k$n. 'Het Comité bestaat uit de navolgen de personen A. Smit, Burgemeester, Julianalaan 6; Dr H. Winkelman, Wethouder, Kerkstr. 99; J Waverijn, Wethouder, Schoolstr. 24: M. van Prooijen, Secretaris, Raad huisstraat 131; A. Bosch, Jan de Rooij- straat 27; C. Braspenning, Jan de Rooij- straat 21; A. Dees, van der Duinstraat 55, R. van Drongelen, Heistraat 182; W. J. .J Evertse, Wendelnesseweg-Oost 87; J W. Genuit, Jan de Rooijstraat 12; Dr. N. L. Gerlach, Wendelnesseweg-Oost 8; P J. de Graaf, Sprangsevaart 4; P. A, de Groot, Heistraat 209; Ds N. W. v. d. Hout, van der Duinstraat 59; J. M. v. d. Hoven, Jan de Rooijstraat 20; Dr J. C Hovinga, Raadhuisstraat 48; Mevr. E Hovinga-Lakerveld, Raadhuisstr. 48; H. Kerst, Nieuwevaart 4; H. M. J, Kom- mers, Wendelnesseweg-Oost 34; Ds C. de Kruijk, Julianalaan 1; A. J. Kuijsten, van der Duinstraat 74; L. Kuijsten, Hei- straat 224; Mevr. J. Minnaard-Lokerse, De bouw van het hospitaalkerkschip „De Hoop". - De kapel aan boord is bijna gereed. - Schilders leggen de laatste hand aan de katheder. Hoofdstraat 75; L. P. Oerlemans, Hoge- vaart 96; Chr. van Peer, K. Nieuwstraat 14; L. Poldervaart, Schoolstraat 33; M. C. Rijken, Raadhuisstraat 112; Mej. P. J, Rijken, Wendelnesseweg-Oost 74; H. J. Smith, Julianalaan 26; G. Stam, Nieu wevaart 17; Ds C. Streefkerk, Kerkstraat 56; W. A. Timmermans, Oudestraat 8; Ds L. Trouwborst, Hoofdstraat 27; J. A. Verschure, Waspiksedijk 38; M. M. Vos, Julianalaan 10; A. Waarts, Nieuwevaart 122; Dr C H. K. Winterwerp, Juliana laan 11; A. L. van Wijlen, Heistraat 211; T van Zeist, Tilburgseweg 5. In de Gemeente Sprang-Capelle, die een historie heeft in het verzet als wei nige andere Gemeenten, zal het niet no dig zijn doel en nut van de Stichting uit een te zetten. Velen zijn de slachtoffers geworden van hun verzetsstrijd tegen den onder drukker en zijn onder de meest gruwe lijke folteringen en martelingen voor vuurpeletons en in concentratiekampen gestorven. Velen lieten vrouw en kinderen on verzorgd achter en hoewel de Staat maatregelen genomen heeft voor hun verzorging en pensioenen heeft toege kend, zijn er toch nog veer veel noden bij de opvoeding, bijzondere ziektege vallen e.d. die hulp dringend nodig maak ten. Het is dan ook een Ere-schuld welke ons volk te vereffenen heeft. De slachtoffers stonden voor ieder klaar om hulp te verlenen bij onderdui ken, bij het verschaffen van bonkaarten, die soms door inbraken bij Distributie kantoren verkregen moesten worden en waarbij velen van hen vielen of gegre pen werden. Een van deze gevallen strijders voor ONZE vrijheid heeft eens gedicht Gedenkt die deze woorden leest Mijn makkers in den nood En die hen 't naast staan allermeest In hunnen rampspoed groot, Zoals ook wij hebben gedacht Aan 't eigen land en volk. Moge de verwachting van deze stem, komende van over het graf, dan ook in Sprang-Capelle niet beschaamd worden en brenge iedere ingezetene werkelijk eens een offer voor hun nabestaanden. Namens het Comité van Aanbeveling, A. SMIT, Burgemeester van Sprang-Capelle. vlug als de bliksem zelf. Hij... hjj besprong me en wist me met iets hards neer te slaan. Ooooh, mijn hoofd!" De man greep naar zijn hoofd en dommelde met gesloten ogen nog wat na. „Dat harde, Bennie, was tocli echt de kolf van je eigen revolver" grinnikte De Weger in zijn don kere kast, waarin hij het in de ka mer gesprokene woord voor woord kon verstaan. „Steun niet zo hard, kerel" grom de Chambricks, „wees bly dat je hier nog bent. Diston zou er wat voor over hebben als hij in jouw plaats hier zat. En Buston ook." „Wat is er met die twee?" mom pelde Flaneur dof en tamelijk on geïnteresseerd. „Met die twee is er niets, o nee, helemaal niets", zei Chambricks sarcastisch, om woedend te ver volgen; „alleen dan, dat zij allebei verdwenen zyn na een ontmoeting met De Weger. Diston na een mis lukte moordaanslag op het meisje Renton, en Buston..." „Wat!" schreeuwde Flaneur. Hy sprong op van zijn stoel en greep onmiddellijk weer kreunend naar zijn hoofd. „Schreeuw niet zo, idioot, en hou je gemak", snauwde Cham- brieks. „Wou jij soms zeggen", gromde Flaneur, „dat dat kind van Ren ton hier nog ergens rustig rond loopt? En in Amsterdam mocht haar niets gebeuren hè. In Amster dam moest ik haar rustig laten grasduinen, net zo lang tot zij hij Daniël binnen drong. O nee, dat kind weet van niets. Dat kind komt helemaal voor niets naar Amslerdam. Dat kind sjouwt hele maal voor niets rond met de dag boekbladen van haar vader. En zij gaat voor niets babbelen met Hil ton. Dachten Hilton en jij soms dat dat kind op haar achterhoofd ge vallen was?" Flaneur was woedend en zijn stem dreigend. De Weger in zijn kast was opge togen over de gang van zaken en zegende nu al het moment dat Chambricks hem in zijn aftocht had gestoord. „Goed zo", mompel de hij, „bekvechten jullie maar, jongens. Ik krijg zo het idee dat er een strijd op de top gaande is, en waarvan ik nu de ontknoping wel eens van kon meemaken. Ik krijg de indruk, dat Hilton en Cham bricks gezamenlijk Kareltje waren en dat Flaneur ook graag 'n beetje Kareltje wil zijn. Wel, ga je gang, Bennie, jongen. Hilton is niet meer dat weet je. Toe maar, verschaf mij maar inlichtingen." Chambricks stond op uit zijn fauteuil en ging tegenover Flaneur staan. „Jij wordt brutaal, Verhoef" gromde hij. „Jij wordt veel bruta ler dan wel goed voor je is. Jij ver beeldt je, geloof ik, dat je een hele Piet bent, is het niet?" Dan, snau wend en autoritair: „Jij hebt maar je bevelen op te volgen en verder je bek te houden! Begrepen? Wij dulden geen gemor, ook niet van jou en van Luigorro." Hij ging weer achter zijn bureau zitten. Ook Flaneur ging zitten. „De top van een berg, Flaneur", sprak Chambricks, en zijn stem klonk wat vermoeid, „is moeilijk te bereiken. Heel moeilijk. Daar voor heb je iets nodig, dat jij in te beperkte mate bezit: verstand, her sens. En zelfs al heb je hersens, dan nog is het moeilijkuiterst moeilijk." Hij zuchtte even. Toen klonk zijn stem kortaf„Je hebt het begre pen?" „Ik zou", zei Flaneur, „wel eens willen spreken met ene doctor Hib- ton mylord. Het is al weer 'n paar dagen geleden dat ik hem voor het laatst zag." Chambricks veerde overeind. „Wat wil jij van Hilton...? vroeg hij op zacht dreigende toon. „Wordt mylord bang?" grijnsde Flaneur, die zich onderlussen zelf ook allesbehalve op zijn gemak voelde. „Bang?" Chambricks lachte ge ringschattend. „Nogmaals Verhoef, jij moet je buiten mijn zaken hou den en buiten die van dr. Hilton. Jij hebt daar niets mee te maken." Hij ging weer zitten en stak, enigszins nerveus, een sigaar op, daarna ook Flaneur het kistje toe schuivend. „En nu terzake" zei hij. „Wat heb jij uitgevoerd?" „Ik begrijp dat u er nieuwsgierig naar bent", zei Verhoef sarcas tisch. „Er hangt inderdaad veel van af. Heel veel. Maar ik ben ook nieuwsgierig, lord Chambricks. Ik ben erg nieuwsgierig. En in het bijzonder ben ik nieuwsgierig naar het lot van uw compagnon Hilton en naar dat van Mieke Renton." (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2