Azië's 6 e ronde Wijde Wereld Waalwijkse en Langsiraatse Courani r Steeds groter tekort aan personeel Keuze bleek juist. ONZE JARIGE KONINGIN UIT DE komt europa onder geel bestuur? 'n fraaie Damestas* PROF. ROMME: U. Us 3°nl^ BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 VRIJDAG 29 APRIL 1955 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. TELEGR.-ADRES „ECHO" Overbevolking en hongersnood drijven Aziaten naar het Westen V erl oren Gevonden EUROPA KOLONIE VAN AZIË. in het rayon van het Arbeidsbureau Waalwijk Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet D zich geen raad meer van de slopende Rheumatische pijnen. voor moeöeRöAQ veRwiel's leöeRWARenhuis. SECRETARIS VERMEULEN (NVV) UIT VENEZUELA GEZET. 78c JAARGANG No. 35 '3.50 *5, al u tth egeven.ii, ifhalen. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO VM HEI ZD (Van onze correspondent) De bekende militaire deskundige van de „New York Times", Baldwin, schreef onlangs: „The danger of a militant Asia, united against the West, is becoming more than apparition" (het gevaar van een strijdlustig Azië, verenigd tegen het vesten, is meer dan denkbeeldig. De ge beurtenissen der laatste twee jaren, met de nederlagen aan de Jaloe en bij Dien Bfen Foe, schijnen deze vrees te recht vaardigen. Hoezeer de krachtsverhouding tussen het Westen en Azië reeds is veranderd, »kan wellicht het best blijken uit een korte reeks jaartallen: 1775: De Britten winnen de voor de verovering van geheel Indië beslissende siag bij Plassy; aantal doden aan Engel se kant 23. 1947: De Britten geven Indië zonder strijd op. 1871: De Franse generaal Gainier verovert Hanoi en de gehele delta van de Rode Rivier met 245 man. 1954: Frankrijk met 253.000 man mo dern uitgeruste troepen door Vietminh verslagen. 1900: Snelle opmars der grote mo gendheden en verovering van Peking: China capituleert voor een westelijke troepenmacht van 60.000 man. 1953: Strijdkrachten der Ver. Naties, 700.000 man in totaal, kunnen ondanks zware verliezen (127.000 doden en ge wonden) in Korea geen beslissing for ceren. ontelbare ogenblikjes tij dens het vervullen van Uw dagtaak, door een kleine inzinking, door verslapping van de aandacht. de enige manier, om een dergelijk kostbaar verlies in de toekomst te voorkomen: De natuurzuivere King pepermunt, het beste dage lijkse middel ter opwekking en verkwikking. In een door de Amerikaanse Fordham- universiteit verzorgde radiolezing is er, in verband met deze ontwikkeling op ge- wezën, dat wanneer het westen er niet in slaagt, met de grote volken van Azië de Chinezen, de Indiërs en de Japan ners in korte tijd in een verhouding van vriendschap en wederzijds vertrou wen te geraken, de kans groot is, dat het zich snel ten einde spoedende kolo niale tijdperk in zijn tegendeel komt te verkeren, namelijk in een periode van nieuwe aziatische pogingen om de wes telijke wereld te overstromen. Vijf dergelijke ondernemingen kent de wereldgeschiedenis reeds: 493448 v. Chr. De Perzen dringen Griekenland, dus de toenmalige westelijke wereld binnen. 375457 n. Chr. De Hunnen lopen Europa onder de voet: de dood van At- tila maakt een einde aan hun heerschap pij. 711732 n. Chr. Verovering van Spanje, via Noord-Afrika, door de Ara bieren: Frankrijk bedreigd. 12061241 n. Chr. De Mongolen drin gen Oost-Europa binnen; in de volkeren- slag bij Liegnitz wordt hun een halt toe geroepen. 14531683 n. Chr. Binnendringen der Osmanen: opmars tot Wenen. OVERBEVOLKING EEN DRIJFVEER. In een analyse van deze aziatische ex- pa nsiepogingen naar het westen en een vergelijking met de huidige wereldsitua tie werd door de Fordham-universiteit op de volgende punt'en gewezen: Achter de „trek naar het westen" ging meestal een bevolkingsprobleem schuil, d.w.z. overbevolking en gebrek aan voedsel veroorzaakten gewelddadige volksverhuizingen naar rijkere landen. Daaraan ging Europa's eerste machts centrum, het romeinse rijk, reeds ten gronde. Wanneer nu in China de be volking jaarlijks met 25 milloen zielen groeit dat is ongeveer de helft van de bevolking van Frankrijk dan kan inen ongeveer berekenen, wanneer de ketel moet springen, tenzij men, in de vorm van een stijging der agrarische productie, een uitlaatklep aanbrengt. Maar dit probleem kan nooit, zoals de zich toespitsende agrarische crisis in Rusland aantoont, door een communis tische collectivisering, wel echter door het prikkelen van de belangstelling van de boer voor zijn productie worden op gelost. In de tegenspraak van communistische ideologie en practische ervaringen ligt juist in Azië een tragisch gevaar. DE MACHT VAN DE ENKELING. De bijna 500-jarige periode van het westerse kolonialisme werd militair mogelijk gemaakt door de superioriteit van zelfs kleine, met moderne schietwa pens uitgeruste eenheden, waartegen de inheemse bevolking vrijwel onbeschermd bleek. Bovendien was de kracht der Azi aten door een verschrikkelijke, 300 jaren durende onderlinge strijd, uitgeput. Despotische monsters als Dzjengis Khan en Timoer hadden hectacomben van men- t sen geofferd. Bereidwillig onderwierp men zich daarom aa nde nieuwe Euro pese heren, die er veel humaner denk beelden op na hielden en wier missiona- rissen trachtten, de idee van goddelijke en menselijke liefde te verbreiden. Een nieuw tijdperk is thans in Azië aangebroken. Quo vadis? Slechts twee mogelijkheden zijn denkbaar: een Aziati sche consolidering, vooral op het punt der levensmiddelenproductie voor zijn enorm groeiende bevolking, of militaire experimenten tegen de westelijke wereld. Alleen al daarom kan de Amerikaan se regering de raad van senator Know- land, China in het eigen sop te laten gaarkoken, liefst nog met hulp van een blokkade, niet opvolgen, want dan zou het sop wel eens kunnen overkoken en een richting kiezen, die niemand aange naam zal zijn. En ook daarom niet, om dat men China dan nog verder in de armen zou drijven van de Sovjet-Unie, i welker economische theoriën de nood van Azië slechts kunnen verergeren. (Nadruk verboden). Uit het verslag dat het Arbeidsbureau Waalwijk samenstelde over de werkge legenheid 'in het eerste kwartaal van '55 blijkt dat de aanhoudend'e hoogconjunc tuur een steeds groter personeelstekort veroorzaakte. Was het cijfer van de personeelsaan- vragen op 31 December 1954 735, op 31 Maart van dit jaar bedroeg dit reeds 1241» terwijl hei aanbod terugliep van 466 op 248; dit is in hoofdzaak toe te schrijven aan seizoensomstandigheden en deed zich derhalve vrijwel uitsluitend voor in de bouwnijverheid en de land bouw. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiveren de organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. De grote vraag naar personeel heeft vooral betrekking op de lederindustrie. .Wanneer we de ontwikkeling in de di verse bedrijfstakken, zoals het verslag die geeft, bekijken, dan blijkt dat de in het voorbije kwartaal het aanbod in de bouwnijverheid daalde met 72. De eer ste daling kwam reeds op het eind van de maand Januari, toen de weersom standigheden wat gunstiger werden, het geen er op wijst, dat er een algemene drang is om de grote hoeveelheid werk die er is zo vlug mogelijk uit te voeren. Het huidige aanbod beperkt zich vooral tot het rayon Almkerk van het Arbeids bureau Waalwijk. De vermindering van het aanbod t.o.v. 1954 is toe te schrijven aan de sinds dien nog toegenomen bouwactiviteit, zo wel in als buiten het gewest. Tegen het einde van de verslagperiode liep de vraag naar vakarbeiders aan merkelijk op. In de bedrijfsklasse leder kende men sinds enige tijd een uitermate laag aan- bodcijfers, waarin gedurende het eerste kwartaal 1955 vrijwel geen verandering kwam. De nog steeds aanhoudende gunstige conjunctuur heeft de werkgelegenheid zodanig doen uitgroeien, dat thans vrij wel het gehele aanbod is opgenomen. In het begin van het voorbije kwartaal heeft het Arbeidsbureau de werkelijke tekor ten in de schoen- en lederindustrie na gegaan. Hierdoor is het te verklaren, dal het vraagcijfer t.o.v. de vorige ver slagperiode steeg van 292 tot 800: deze vraag is ongeveer te verdelen in 350 jeugdigen, 300 vakarbeiders 'en 150 on geschoolden: aan de behoefte aan onge schoold personeel kon slechts worden voldaan door intergewestelijke bemidde ling, waardoor o.a. een 30 tal Ambone zen uit het woonoord Vught hier kon den te werk worden gesteld. In de bedrijfsklasse Metaal bleef het aanbod zeer gering, namelijk 13: hier is practisch geen wijziging t.o.v. het vorige kwartaal. Het afgelopen jaar is het aan bod gedaald, omdat de werkgelegenheid i nde metaalnijverheid conjunctureel zo wel als structureel verbeterde. De geregistreerde vraag naar arbeids krachten liep terug van 231 tot 144 door de correctie in de vraag van een vlieg veld. Overigens is de behoefte aan vak arbeiders, jeugdigen en ongeschoolden t.o.v. de vorige verslagperiode vrijwel onveranderd gebleven. Alleen aan de vraag naar ongeschoolden kon 'enigszins worden voldaan door intergewestelijke bemiddeling (Ambonezen), ten dele voor opleiding in het bedrijf. In de landbouw daalde het aanbod sinds het vierde kwartaal 1954 van 166 tot 66. Dit verschil is toe te schrijven aan de aanvang van de voorjaarswerkzaamhe den en het in de loop van het kwartaal te werk stellen van landarbeiders in an dere beroepen buiten het gewest. De vraag die in de afgelopen maan den opliep van 1 tot 125 betreft in hoofd zaak arbeiders die vrijwel gedurende het hele seizoen bij werkzaamheden in de Biesbosch kunnen worden ingeschakeld. De vraag naar vrouwelijk personeel in het gewest nam gedurende het voorbije kwartaal nog toe van 415 tot 491, ter wijl het aanbod steeg van 12 tot 14: de viaag betreft vooral de schoen- 'en leder industrie waar dit cijfer 450 bedraagt. Wanneer we de tabellen bezien van de geografische spreiding van vraag en aanbod, dan blijken er grote structurele verschillen te zijn tussen de rayons van het Gewestelijk Arbeidsbureau Waalwijk. In de industriële rayons Waalwijk en Dongen is het aanbod practisch nihil en de vraag daarentegen zeer groot. Ook het vorige jaar was de werkloosheid in deze rayons als gering, en gedurende dit jaar heeft zich de grote werkgelegen heid niet alleen gehandhaafd, maar zelfs vergroot. In het rayon Almkerk echter is het aanbod aanmerkelijk hoger; hier betreft het voornamelijk seizoenwerklozen uit de landbouw. T.o.v. het vorige kwartaal is de vraag in dit rayon wel gestegen, maar ook dit houdt verband met seizoenom standigheden. De vraag bedraagt in het rayon Alm kerk 125 (vorig kwartaal 13), in het rayon Dongen 308 (382) 'en in het rayon Waalwijk 808 (340). In de periode van 14'54 t.m. 31 355 bedroeg het direct beschikbare aanbod van mannen in het rayon Alm kerk 16 o van de mannelijke beroeps bevolking, in het rayon Dongen 4 o en in Waalwijk 5 o; het gewestelijk promille was 8. De daling van het aanbod der man nelijke beroepsbevolking gedurende het voorbije kwartaal, was relatief het grootst in het rayon Waalwijk. De da ling is in het algemeen toe te schrijven aan seizoensomstandigheden. T.o.v. Maart 1954 is de werkloosheid nog te ruggelopen over de gehele linie. De ver klaring hiervan is uitsluitend te vinden in het feit, dat door gebrek aan geschikt aanbod in de industriestreek van dit ge west en eveneens het steeds moeilijker worden van het aantrekken van arbeids krachten uit omliggende gebieden, het eigen aanbod, ook de minder geschikten, wordt geplaatst. Per 313'55 warën er in het hele gewest 14 werkloze vrouwen; de vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten daar entegen bedroeg 491. Aan de bestaande vraag aldus het rapport, is niet te voldoen; voor een deel wordt dit tekort opgevangen door huis arbeid. 1 I Afgelopen weekend kwam de Partij raad van de KVP in Utrecht bijeen om zich te laten voorlichten over de huidige' stand en gang van zaken in politicis. Onder meer sprak Prof. Romme, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie ën hij vestigde de aandacht op het jaar 1945 toen men de keus maakte een po litieke partij hier op te richten, die open stond voor allen die haar program wil den ondertekenen. Deze keuze blijk- thans de juiste te zijn geweest. Het ide aal van de doorbraak is voor velen e'en desillusie geworden, zeker als vorm van apostolaat. Want van een katholiceren- de invloed in de PvdA van Ruygers en de zijnen is heel weinig terecht geko men en prof. Romme sprak over de re acties op het Mandement en over de rel die het socialistische Parool kweekte rond het huwelijk te Haarlem. Al was de keuze goed, prof. Romme zal de laatste zijn te ontkennen, dat er aan het ideaal nog heel wat mankeert. De KVP, zei hij, denkt er ook niet aan, voor zich 't monopolie op te eisen, als zou alleen zij in staat zijn de eendracht te verwezenlijken, waarnaar Nederland als een ere-plicht tegenover de gevalle nen in oorlog en verzet heeft te streven. De katholieken hebben tot taak de saamhorigheid te bevorderen en welk voorbeeld kan men beter geven dan als katholieken van alle rang en stand bijeen te leven, samen in organisatorische eenheid, om van daaruit te werken in eendracht. Werkzame eendracht zonder organisatorische eenheid bestaat niet. En die eendracht moet bereikt worden in vrijheid, door vrijwillige samenwerking. Dit betekent bijvoorbeeld dat de leden van de KVP fractie bij niet-principiële zriken niet uniform hun stem hoeven uit te brengen. De KVP fractie heeft altijd vruchtbaar in eendracht gewerkt; afwij kingen hebb'en de onderlinge verhoudin gen nooit verstoord. Tegenover deze eendracht stelde prof. Romme de uiteenlopende meningen over principiële zaken bij de PvdA; in door- braakkringen wordt men zich steeds be ter de bloedeloosheid van het compromis- socialisme bewust. Oud-Minister Mr F. Teulings sprak over de belastingpolitiek en over het verschil in uitgangspunt tussen de ka tholieke en de socialistische belasting- politiek. Zonder het aspect van een voortgezet sociaal-cultureel beleid uit het oog te verliezen gaat het volgens Mr Teulings over de vraag of een zo zware belas tingdruk vooral in de persoonlijke sfeer uit een oogpunt van rechtvaardigheid onder de huidige omstandigheden mag worden gehandhaafd. En het gaat ook over het economisch aspect van die be lastingdruk. Het kleine en middelgrote bedrijf heeft verlaging, juist in de per soonlijke sfeer, nodig om tot enige kapi taalvorming te kunnen komen. Het Tweede Kamerlid de heer Andries- sen sprak allereerst over de ambtenaren salarissen en dan over het woningpro- bieem. 1 Het woningtekort achtte hij dermate zorgwekkend, dat het in het beleid van deze en volgende regeringen centraal moet staan. Hij betwijfelde of het tekort in 1963 zou zijn ingelopen en bepleitte een nieuwe woningtelling, om meer ze kerheid te krijgen omtrent de reeds be reikte resultaten en de noodzakelijke in spanning. Ter verwezenlijking van het door de Minister van de KVP overgenomen streefgetal van 70.000 woningën per jaar is het nodig het aantal bouwvakarbeiders door aantrekkelijker werkomstandigheden op te voeren, in grote stijl aanvaardbare systeembouw toe te passen, een bevre digender huurbeleid te voeren en wat meer vrijheid te geven aan de industrie en voor de eigenbouw van houten wo ningen. Er is een bijzondere KVP-commissie in het leven geroepen die zich zal bera den over het probleem van de woning nood. De Kamerleden Kraayvanger, Van Lieshout, Andriessen en van Vliet heb ben daartoe reeds onderling contact op genomen. J FEESTELIJKE ONTVANGST VAN ZWEEDS KONINGSPAAR. Dinsdagmorgen hebben de Zweedse Koning en Koningin hun feestelijke in tocht gehouden in 's lands hoofdstad voor een driedaags staatsie-bezoek aan ens Koninklijk Paar. Op het Centraal Station werden de koninklijke gasten verwelkomd door Ko ningin Juliana en Prins Bernhard en on der overweldigende belangstelling maak te het illustere gezelschap zijn tocht naar het Paleis op de Dam. Ere-wachten wer den geinspecteerd en even later versche nen de vorstelijke personen op het bal- con, luid toegejuichd door de tallozen op de Dam, waaronder ook de Zweedse kolonie die uitbundig haar vorst en vor stin toejuichte. In gezelschap van Minister President Dr W. Drees legde de Zweedse koning dan een krans bij het Nationaal Monu ment op de Dam, waarna om drie uur in de troonzaal van het paleis het noenmaal werd gebruikt. 's Middags bood burgemeester d'Ailly in gezelschap van veel gemeenteraads leden het Zweedse Koningspaar een adres van hulde aan, waarin dank werd gebracht voor wat Zweden deed aan het einde van de hongerwinter en bij de stormramp. Het vorstelijk gezelschap reed daarna langs een uitgebreide route naar de Javakade, waar aan boord van de „Oranje" de trots van de Nederlandse Koopvaardijvloot, door de Kamer van Koophandel te Amsterdam een receptie werd aangeboden. Met meer dan tweehonderd gasten za ten de beide Koninklijke paren in de Bur gerzaal van het paleis aan bij een gala diner; Koningin Juliana bracht een dronk uit op de vriendschap tussen beide vol keren en Koning Gustaaf VI Adolf van Zweden beantwoordde haar toespraak met een woord van waardering voor het Nederlandse volk en zijn vorstin. Om ongeveer 10 uur begaven allen zich naar de Stadsschouwburg, waar men de tweede acte bijwoonde van de uitvoe ring van Mozarts Opera „Die Zauber- flöte" door de Nederlandse opera. Woensdag brachten de gasten een be zoek aan de Keukenhof en aan den Haag. VÓÓR DE LAATSTE INZAMELING PRINS OP DE BRES VOOR STICHTING 1940—1945. Z.KH. Prins Bernhard heeft over beide Hilversumse zenders een toespraak ge houden voor de Stichting 19401945. Aan deze rede ontlenen wij 't volgen de „In de Meidagen zal het Nederlandse volk op zeer bijzondere wijze uitdrukking geven aan de vreugde over de herkrij ging van zijn onafhankelijkheid in 1945. Realiseren wij ons wel, dat wij toen een vreugdevolle en historische gebeur tenis van zeer wijde strekking in ons volksbestaan beleefden? Al mag het zijn, dat de realiteit van (Foto: M. C. Meijboom) Morgen zal het feest zijn in heel Nederland. Gelijk de verjaardag van moe der in ieder gezin een heel bijzondere dag is, zo is de verjaardag van Hare Majesteit Koningin Juliana een bijzondere feestdag voor ons land en ons volk. Koningin Juliana is meer dan de vorstin, meer dan de vertegenwoordigster van het regerend vorstenhuis; zij is als een moeder voor haar volk, als een moeder meelevend met alle wel en wee van dit volk, belangstellend in al hetgeen dit volk betreft. Zij heeft hiervan talrijke prachtige voorbeelden gegeven en doet dit dagelijks nog. In haar weet het Nederlandse volk zijn hechte eenheid, in haar weet het zijn vrijheid van fiere onafhankelijke natie. Onder haar leiding en onder die van haar Moeder Koningin Wilhelmina heeft Nederland in de tien na oorlogse jaren datgene gewrocht wat het buitenland met bewondering „het wonder van Nederland" noemt. Nu wij heel spoedig het tien jaar geleden zijn van de bevrijding gaan vie ren, krijgt Koninginnedag nog een meer bijzondere betekenis; de bevrijding immers bracht de geliefde leden van het vorstenhuis weer terug in het va derland, nadat de oorlog, toen zij gedwongen waren in ballingschap te leven, hen ondanks de scheiding, toch nog veel dichter naar ons deed groei en. Er was een zeer innige verbondenheid tussen geknecht en onderdrukt volk en in den vreemde levende, maar zeer diep met ons meevoelend en fier strijdend vorstenhuis! Die door de scheiding verinnigde verhouding is blij vend gebleken; meer dan ooit weet Nederland nu de waarde van zo een Koningshuis, van zo een Koningin en dat zal morgen blijken, wanneer ons volk en in den vreemde levend, maarliefde vorstin. Tallozen zullen aan haar voorbijtrekken en de bloemen van hun liefde leggen aan haar voe ten, zij moge in deze ieder jaar weer ontroerende hulde de eerbied zien waarmee het Nederlandse volk naar haar opziet en de genegenheid waar mee het haar omgeeft. de na-oorlogse jaren ook teleurstellingen biacht, Nederland herstelde zich snel. Vast staat, dat in de ontwikkelings gang van ons volk de 5e Mei 1945 van giote betekenis zal blijven. Maar er is 'n keerzijde; aan deze feestdag gaat de 4e Mei vooraf. Dit jaar zullen wij voor het laatst in de Ridderzaal bijeenkomen om hen te her denken, die door hun offer medehielpen de gerechtigheid te doen zegevieren. Het leven schrijdt voort Toch mag deze herdenking geen sleur worden. De herinnering aan hetgeen onze verzets mannen en -vrouwen hebben verricht moet zuiver bewaard blijven. Maar dat kan alleen, indien ook materieel de be langen der nabestaanden verzekerd zijn. Gij weet, dat de Stichting 19401945 thans haar laatste openbare inzameling inluidt. Gij "kent haar verzoek tot Nederland om vijf millioen gulden bijeen te dragen voor de verzorging der verzetsslachtof- fers, zó dat na 1955 geen openbare in zameling meer nodig zal zijn". „Ik vraag u", zo besloot de prins, „om vóór uw deelneming aan het feest een gave te schenken aan ons nationaal in stituut tot verzorging der verzetsslacht- offers: de Stichting 19401945". De secretaris van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen, A. Vermeu len, is uit Venezuela uitgewezen nadat hij tijdens de openingsvergadering van de petroleumcommissie van de ILO (de in ternationale arbeidsorganisatie) ernstige critiek had geleverd op de arbeidstoe standen in Venezuela. Korte tijd na de rede werd Vermeulen door functionaris sen van de nationale veiligheidsdienst in een vliegtuig gezet dat Curasao tot be stemming had. UIT 'T JAARVERSLAG VAN DE NEDERL. BANK. Onder invloed van een uitzonderlijk gunstige Westeuropese conjunctuur heeft de Nederlandse volkshuishouding in 1954 een periode van sterke expansie doorge maakt, zo vangt de president van de Ne derlandse Bank zijn algemeen overzicht in het jaarverslag aan. In tegenstelling tot 1953 ging in 1954 de stijging van het productievolume samen met vrij belang rijke loon- en prijsstijgingen. Dat, in het algemeen, de winstvoet in 1954 een ver mindering zal hebben ondergaan, behoeft op zichzelf geen aanleiding tot onge rustheid te geVen. De laatste loonsver hoging vond immers juist haar grond in de overtuiging, dat de winstvoet meer dan naar evenredigheid was verbeterd. Wel is er echter thans dringende be hoefte aan een zekere periode van rust. Op financieel en monetair gebied kan, in vergelijking met 1953, van een relatieve achteruitgang worden gesproken in zo ver de voortgezette inflatoire invloeden uit het buitenland, niet meer gedeeltelijk werden gecompenseerd door deflatoire invloeden van het buitenland. Uit mone tair gezichtspunt kan het financierings gedrag van de staat in 1954 als neutraal worden gekenschetst. De Nederlandse betalingsbalans heeft in 1954 een verdere teruggang onder gaan. Volgens voorlopige berekeningen van de Nederlandse Bank in haar jaar verslag werd in dat jaar een overschot gebeekt op de totale rekening van 222 millioen gulden. Dit betekent een aan merkelijk minder gunstig beeld dan van 1953 toen een overschot werd behaald van 982 millioen gulden en zeker tegen over 1952 toen het betalingsbalansover schot zelfs 1862 millioen gulden aan wees. Op lopende rekening werd in 1954 een overschot geboekt van 482 millioen gulden tegen 1279 millioen in 1953. De kapitaalrekening wees tezelfdertijd een tekort aan van 260 millioen gulden tegen 297 millioen in 1953. BRITSE BEVRIJDINGSGROETEN AAN DEN HAAG. Vijf Lincoln-bommenwerpers van de RAF-basis Up wood zullen op 29 April boven Den Haag bloemen uitwerpen en pamfletten met vredesboodschappen. Dit gebeurt bij de tiende herdenking van de voedseldroppings boven het bezette Ne derland, die op 29 April 1945 begonnen. De bommenwerpers worden boven Den Haag begeleid door F. 84-jagers van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht en een squadron Meteor-jagers van de twee de tactische luchtmacht in Duitsland. Na de vluchten boven de Nederlandse residentie landen de Lincolns op Valken burg. De bemanningen zullen tijdens de bevrijdingsfeesten de gasten zijn van het Haagse gemeentebestuur. De boodschappen zijn: van de hertog van Edinburgh aan prins Bernhard; van sir Winston Churchill aan dr Drees;

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1