De Echo van het Zuiden itotel üXei'totel Zaterdag 30 April ORUNEN ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG HEUSDEN SPRANG CAPELLE WASPIK RAAMSDONKSVEER BEVRIJDINGSFEEST-BAL IVOROL: De Tandpasta van standing 't TRADITIONELE BAL op KONINGINNEDAG öe QRootste keus Luxe Handschoenen. Aangemeten Kousen Dat zou men haast denken zo prachtig glad omsluiten kousen van Bergmans-Smits. Strak en uiterst elegant. Een teken van bijzondere distinctie. Onze kousen geven Uw uiter lijke verzorging de finishing touch. Heus. voor kousen kunt U het best terecht bij BERGMANS-SMITS Waalwijk. buurtvereniging Donderdag 5 Mei ORKEST: ARIE VAN KLEEF veRwieL's leöeRWARenhuis. collectes en andere acties verkre gen kapitaal en de vasle bijdragen van de begunstigers het doel te be reiken. U kent dit doel ongetwij feld: liet ondersteunen van de na gelalen betrekkingen der goede Nederlanders, die tijdens de bezet- vanging van de door Mozart voor geschreven bassethoorns (thans niet meer in gebruik). Het lijkt ons ge wenst er nogmaals op te wijzen dat deze herdenkingsavond, waaraan moeite noch kosten zijn gespaard, voor iedereen gratis toegankelijk is. ting sneuvelden bij hun verzet te- 1 Laat dan ook iedereen deze avond gen de Duitse overheerser, voor 't bijwonen om door het beluisteren vuurpeloton ol in de martelkam- van dit meesterwerk gedurende een pen. De mannen en vrouwen van uur> de juiste sfeer te scheppen om het verzet beloofden elkaar, te zul- hen te gedenken en te eren, die len zorgen voor hen die acjiterble- hun leven gaven voor onze vrij- ven, wanneer z(j hun leven moch- heid. ten geven voor de vryheid van land De avond wordt gehouden in de en volk. zaaj van „De Gecroonde Leersse", Wat is ons die vrijheid waard? na afloop van de oficiële herden- 78e JAARGANG No. 35 VRIJDAG 29 APRIL 1955 ZONDAG- ARTSENDIENST. Dienst Dr. van der Wouw. BALAVOND. In verband met het tafeltennistournooi (jat Zondag in Drunen in de veilinghal- jen zal worden gehouden, zal Zondag- avond in café Th. Elshout een balavond .orden gehouden. De organisatie van i.. taftltennistournooi om de zilveren >oen berust bij de tafeltennisclub De fashers uit Elshout. LUSTRUM-INZAMELING STICHING 1940—1945. Ook in Drunen zal bij de lustrum viering der bevrijding een laatste grote ,n:ameling worden gehouden voor de Stichting 1940—1945. Een speciaal in- -amelingscomité heeft zich met de orga nisatie hiervan belast. Verwacht wordt ^at in Drunen en Elshout f 2500 bijeen gebracht kan worden. Dit betekent voor edere inwoner f 0,40. Verwacht mag vorden dat Drurien zich niet onbetuigd -3] laten en dat het gestelde bedrag bijeen ;a! komen. BILJARTEN. Zaterdagavond om 8 uur zal in café Th. Elshout de slotwedstrijd worden ge speeld om het Biljartkampioenschap van Drunen en Elshout. Het geldt hier nog ten beslissingswedstrijd tuss'en de heren C. Pulles en Fr. Vesters, die met gelijk aantal punten in de eerste afdeling ein digden. Om 8,45 uur zullen door de voorzitter van OOO aan de kampioenen van de diverse klassen de prijzen worden uitge reikt. Na afloop hiervan zijn er nog bil- nie Concordia zullen stemmingsvolle muziek en zang ten gehore brengen, ter wijl in een declamatie van het bekende gedicht van Jan Campert ,,De Achttien doden", alle gevallenen zullen worden herdacht. Onder begeleiding van treur muziek trekt de stoet naar het kerkhof. De stoet zal worden voorafgegaan door een viertal in het zwart gekleede herau ten te paard, gevolgd door de Nederland se Maagd, omstuwd door bruidjes en een groot houten kruis, geflankeerd door pages. Hierna volg'en het Gemeentebe stuur, de nabestaanden van de slachtof fers en verder de bevolking. Op het R.K. Kerkhof vindt dan de zegening plaats der graven van de oorlogslacht offers en een kort gebed in de kerk. In de kerk van de Ned. Herv. gemeente zal een herdenkingsdienst worden gehouden om 20,30 uur. VIERING 5 MEI. Het feest wordt ingeluid door de kerk klokken om 7 uur. Dan zal een kinder mis worden gehouden om 7,45 uur. Daarna om 9 uur Plechtige H. Mis uit dankbaarheid; om 10,45 uur Kinder aubade op het Plein, na afloop tractatie jartdemonstraties. Voor de biljartliefheb bers een avond die m'en niet mag missen. UITVOERING CANTABILE. De gemengde zangvereniging Canta bile zal op Zondag 15 Mei a.s. haar tweede uitvoering geven voor haar do nateurs en andere belangstellenden. KONINGSCHIETEN. De laatste kermisdag heeft de OLVS net de folkloristische gebruiken het ko- mngschieten gehouden. De dag werd in gezet met een H. Mis aan het Lieve Vrouwe altaar, opgedragen door de GiU deheer de Z.E. heer Pastoor. Daarna verenigde m'en zich aan een koffietafel in de Schutskamer. Ook de be schermheer Burgemeester Snels en de Gildeheer zaten aan. Na een korte ver gadering begaf men zich naar het schiet- terrein. Nadat de beschermheer de boom had bevrijd en de eerste schoten door hem en de Gildeheer waren gelost, be- kaïnpten de gildebroeders elkaar om de titel. Na een felle strijd, nadat pl.m. 200 schoten waren gelost, wist de oude ko ning de heer Joh. Klerks het laatste stukje van de vogel naar beneden te schieten. In het stamcafé werd daarna 't koningsbier aangeboden en de nieuwe koning gehuldigd. De gebruikelijke wan deling door het dorp kwam te verval len. Door middel van de tromverpach- tinci werd een nieuw lid aangenomen. De ruim 80 jarige hoofdman de heer van de Wiel, werd nu hij vertrekt naar het rusthuis te Waalwijk, een prachtige wandelstok aangeboden. De dag werd gezellig doorgebracht. AANRIJDING. Mej. F. M. van het Norbertushuis werd, nadat zij de bus uitstapte en plot seling de weg overstak, door een juist passerende auto gegrepen en tegen de grond gesmakt. Dr. Ve.rhaak en de Wel- eerw. heer Kap. J. van Veggel waren di rect aanwezig. Na de eerste hulp kon zij per brancard naar huis vervoerd wor den. Haar toestand is zeer ernstig. KRUISBOOGSPORT. Zaterdag 30 April zal op de banen van het Kruisbooggezelschap Willem Teil, gevestigd in café B. Oremans, het jaarlijks koningschieten plaats vinden, Tevens zijn aan deze wedstrijden prachtige prijzen verbonden. Aanvang wedstrijd 3 uur. ROZENJACHT. Op Zondag 1 Mei maandvergadering van het Kruisbooggezelschap Rozenjacht gevestigd in café A. van Vugt. Zeer be langrijke agenda. Trouwe opkomst ver wacht. JULIANA—BERHARD. Op Zaterdag 30 April a.s. zullen in 4**1 j° ^eater vo°r de kinderen van c leden van de Buurtvereniging Juliana- öernhard 'enkele mooie films worden ver- oond en zal tevens een kleine tractatie P aats vinden; dit in verband met de vie- nng van Koninginnedag. HERDENKING 4 MEI. nw?PJW^ensda9 4 Mei a-s- zal in Vlij- Herdenkingsdag worden gehou- clerkf T UUr s avonds zal e'en korte inl*i4 u °P **et Ple>n de herdenking Het knapenkoor en de harmo- der kinderen; om 14 uur Rijwielralley voor de schooljeugd tot 18 jaar; 14,30 sport voor de schoolkinderen op 't voet balveld Vlijm'ense Boys; 18 uur uitreiken der prijzen voor de rijwielralley en de sportwedstrijden door de Burgemeester; 20 uur concert op het Plein, met mede werking van de Harmonie Concordia, het Vlijmens Mannenkoor en het Knapen koor. Na afloop van het concert Bal Champêtre. DE ZWALUW. Vrijdag 29 April inkorven voor de v/edvlucht Noyon (Frankrijk) van 7 uur tot 8,30 uur. Dit wordt voor de Zwa luw de eerste prijsvlucht met de grote BCC uit den Bosch 'en Omstreken. Men leze het reglement goed na om uitslui ting van het concours te voorkomen. Zorg voor passende busjes bij de klok; besteed de volle aandacht aan de poul- klok en denk aan het kloknummer enz. WIELRENNEN. Zondag nemen bijna alle amateurs én nieuwelingen deel aan de Ronde van Ammerzoden. Zou op dit parcours het grote succes komen zowel amateurs als nieuwelingen. Laten Zondag allen toch zeker hun best doen, want vele suppor ters zullen de reis naar Ammerzoden meemaken. BEVOLKINGSONDERZOEK. Voor de derde maal zal de Stichting tot opsporing van Tuberculoselijders in enze gemeente een massaal borstonder zoek organiseren. Wil de strijd tegen de t.b.c. slagen, dan moeten allen zonder uitzondering medewerken door aan deze oproep gehoor te geven. Met de groot ste klem verzoekt het gemeentebestuur middels een circulaire dat alle ingeze tenen zich aan e'en onderzoek zullen la ten onderwerpen. Over het waarom van dit onderzoek wordt in de circulaire ge zegd dat de t.b.c. een zeer gevreesde ziekte is, die het gezin overspoelt met leed en ellende, en indien deze ziekte te laat ontdekt wordt, vaak langdurige ver pleging in een sanatorium noodzakelijk maakt, met alle kostien daaraan verbon den. Voor onze plaats zal dit onderzoek plaats hebben op 27, 28 en 31 Mei a.s. In het voorbereidend werk dat hieraan is verbonden, zijn de leden van de EHBO ingeschakeld, die ieder gezin^ul- len bezoeken en de namen van de deel nemers (sters) zullen noteren. De kosten zijn zeer laag gehouden en bedragen f 1 per persoon met een maximum van f 5 per gezin. 5 MEI-VIERING. In café W. Zeeuwen had het comité dat zich heeft belast om de nationale feestdag waardig te herdenken. Dinsdag avond een openbare vergadering belegd, waarvoor de belangstelling slechts matig was. Het was de voorzitter de heer Timmermans die in het kort het doel uiteenzette 'en daarna de aanwezigen eni ge tijd gelegenheid gaf om onderling van gedachten te wisselen. Diverse voorstellen kwamen ter tafel en een voorlopig programma dat moge lijk wel gehandhaafd zal blijven werd vastgesteld. Het ziet er als volgt uit: Om half tien zal de dag worden be gonnen met een H. Mis van dankbaar heid, die door de herder der parochie zal worden opgedragen. Hierna zal aan alle schoolkinderen een tractatie worden aan geboden. Om half twaalf zal aan het Parochie huis een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden; de plaatselijke muziek- en zangverenigingen zullen hun medewer king verlenen, terwijl de Edelachtbare heer J. J. van den Hout, burgemeester van de gemeente Vlijmen, een herden kingsrede zal uitspreken. In de namid dag volgt een kinderoptocht, waaraan ook praalwagens zullen deelnemen en waaraan prijzen zijn verbonden. In de avonduren is er op het schoolplein dan sen in de openlucht. EHBO. Het was Zondag jl. voor onze EHBO- vereniging een grootse dag. Met een da- mesploeg werd deelgenomen aan de rayonwedstrijd die in Vlijmen werd ge houden. In totaifl namen aan deze wed strijd 20 ploegen deel, waaronder de beste van geheel Brabant, zoals Berkel- Enschot, Oisterwijk, Helvoirt en Uden- hout. Het was daarom voor de Haar- steegse dames eén zware opgave om te trachten enig succes te behalen. De ge degen voorbereidingen leverden goede resultaten op en toen de uitslag werd bekend gemaakt, bleek dat de Haar- steegse dames de le prijs hadden be haald met 190 punten. Het succes werd nog vergroot, want het was de leidster mej. Ria van Oijen, die ook nog beslag legde op de leidstersprijs met 54 punten. Onder toepasselijke woorden overhan digde de voorzitster van de organiseren de vereniging aan mej. van Oijen de prachtige wisselbeker als groepsprijs en een fraaie beker voor haar persoonlijke prestaties. Hoogst voldaan keerden de dames hierna huiswaarts 'en werd in café G. Kolen de avond verder gezellig door gebracht. BURGERLIJKE STAND over de maand Maart. Geboren: Jacob Marcus zv J v Wijk er: M J W Baaijens Hendrika Maria Woutrina dv W Borsje en H M van Burgel Jacobus Matheus Jozef zv J M Yerhoeven en C M S van Bokhoven Ferdinand Gerrit zv C Biesheuvel 'en Ch P van Kampen. ham Kornelis gFenr Gehuwd: Herman A K Dominicus 32 j te Nieuw-Lekkerland en Wilhelmina B Kroop 27 j alhier. Overleden: Huberta van der Pol wed van Gijsbertus Piron 85 j Adriana H M Luijben dv J P Luijben en A M Ver meulen 6 j te 's Bosch overl. Adrianus C de Leeuw 70 j te 's Bosch overleden. PROGRAMMA BEVRIJDINGSFEEST. Ter gelegenheid van de herdenking der bevrijding zullen op Donderdag 5 Mei a.s. des morgens om 9 uur in de R.K. en Prot Kerken kerkdiensten worden ge houden. Om 10,30 uur tractatie van de kinde ren op de diverse scholen. 11,30 uur jeugdappèl op de Vismarkt. 12 uur ballonwedstrijd voor de jeugd. 14,30 Volkspelen voor de oudere jeugd (16 tot 80 jaar). 20 uur Muziek- en zanguitvoeringen op de Vismarkt. Des avonds in diverse gelegenheden bevrijdingsbal. KONINGINNEDAG. Door de Oranjevereniging Juliana al hier wordt dit jaar wederom evenals vo rige jaren op de verjaardag van H. M. Koningin Juliana, 's morgens een kinder- optocht georganiseerd, in samenwerking met het bestuur en de onderwijzers en onderwijzeressen van de Chr. Lagere School en de Kleuterschool alhier. De opstelling van de optocht zal op het schoolplein plaats hebben, alwaar om 9 uur een jury, bestaande uit de Edel achtbare Heer Burgemeester A. Smit, de •Weleerw. Heten Ds. C. Streefkerk en Ds. N. W. van den Hout en de Weled. heer Kruitbos, de deelnemende groepen enz zal beoordelen en zal vaststellen wie een prijs gewonnen heeft. Er wordt e'en grote deelname van de jeugd verwacht. De optocht zal daarna nagenoeg het gehele dorp doortrekken. Des avonds maakt de Harmonie Ma rijke een muzikale wandeling door het dorp uit uitnodiging van de Oranjever eniging. DODENHERDENKING. Woensdag 4 Mei a.s. des avonds 7 uur wordt alhier in de Ned. Herv. Kerk een gecombineerde dodenherdenking ge houden, waarin hoopt voor te gaan de Weleerw. heer Ds. van den Hout, Geref. predikant. Om 10 minuten voor acht zal nabij het kerkgebouw de opstelling van de stoet plaats hebben voor de stille tocht, die dit jaar naar het Monument zal worden gehouden. Bij het monument zal de Harmonie Marijke het Volkslied spelen, waarna de blocmlegging zal plaats vinden. Aangezien de bloem- en kranslegging voortaan bij het monument zal plaats vinden, worden alle verenigingen uit de gemeente Sprang-Capelle uitgenodigd ge heel dan wel met deputaties aanwezig te zijn en deel te nemen aan de bloemleg- ging. Tijdens de kerkdienst kunnen de bloemen in het vergaderlokaal gelegd worden. Laat, nu wij 10 jaar bevrijd zijn, een ieder zijn dankbaarheid torien tegenover hen die hun leven gegeven hebben voor volk en vaderland en hun de ere bren gen die zij verdiend hebben. Het bestuur van de Oranjevereniging verwacht dat vele ingezetenen in de Ned. Herv. Kerk en bij de korte eenvoudige plechtigheid bij het monument aanwezig zullen zijn. De Oranjevereniging verzoekt op 30 April algemeen te vlaggen en op 4 Mei des avonds om 6 uur de vlag halfstok uit te handen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN. Belanghebbenden wordt er op gewezen dat het Consultatiebureau voor Zuige lingen van de afdeling Sprang-Capelle van Het Groene Kruis, in het vervolg zal worden gehouden Dinsdagsmiddags om kwart vóór drie, inplaats van om half 4. Deze wijziging van het aanvangs- uut geldt zowel voor Sprang (Chr. Volksbond) als voor Capelle (Wijkge- bouw) EHBO-VERENIGING HIELD JAARVERGADERING. De afdeling Sprang-Capelle van de Kon. Ned. Ver. EHBO hield Maandag avond in de zaal Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart haar eerste algeme ne ledenvergadering, welke zich in een flinke belangstelling mocht verheugen en waarop ook de docent en ere-voorzitter, Dr. N. L. Gerlach van zijn belangstellinq blijk gaf. De voorzitter, de heer Joh. van Wijlen heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak er zijn voldoening over uit dat het voor 1954 beoogde doel was bereikt. Door de toegezegde gemeentelijke sub sidie hoopt men in staat te zijn, aldus spr., meerdere verbandposten op te richten en getracht zal worden middels een collecte de kas te versterken. De penningmeesteresse Mej. Betsie van der Schans, gaf vervolgens een overzicht van de inkomsten en uitgaven, waaruit bleek, dat er een batig saldo van f 52,81 was. het examen leerling analist (chemische richting). RAADSVERGADERING. Op Donderdag 5 Mei a.s. zal de Raad der gemeente Waspik des voormiddags om 9 uur in een buitengewone vergade ring bijeenkomen. Agenda Herdenking 10 jarige bevrijding van Nederland. HARMONIE. De heer P. Brok, voorzitter van de Kon. Harm. Volksvlijt en Volksvermaak te Waspik, werd Zaterdag jl. met alge mene stemmen gekozen tot bestuurslid van de afd. Noord-Brabant van de Ned. Federatie voor Harmonie- en Fanfare gezelschappen. De boeken met de daarop betrekking hebbende bescheiden waren door de he ren Kuijsten en van Baardwijk nagezien en in orde bevonden, waarop de pen ningmeesteresse onder dank van de voorzitter decharge werd verleend. De secretaris, de heer M. de Roon, bracht daarna een keurig verzorgd ver slag uit omtrent toestand en werkzaam heden van de vereniging in 't eerste jaar van haar bestaan. Hij begon met nog even de zo zeer gewaardeerde opleiding te memoreren en hij wees er op, dat de vereniging in het voorbije jaar van hoofd en districtbestuur, alsmede ook van het gemeentebestuur van Sprang-Capelle alle medewerking en medeleven mocht onder vinden. De oefenavonden werden regel matig bezocht en het ledental bleef con stant, 11. Sinds 25 Oct. zijn 19 cursisten in opleiding, waarvan verwacht wordt dat weer een groot percentage zal toe treden. Gezien deze feiten en het in één jaar tijds gevormde bezit aan materiaal en kasgeld, meende de secretaris dat de toekomst met enig vertrouwen kon wor den tegemoet ^gezien. Hij eindigde zijn relaas met er op te wijzen, dat alles wat te dezer plaatse op EHBO-gebied werd gepresteerd voor 100 te danken was aan het belangeloze inspirerende werk van Dr. N. L. Gerlach. De voorzitter dankte de secretaris voor zijn punctueel en interessant jaaroverzicht Onder het genot van een kopje koffie bood de voorzitter de docent als blijk van erkentelijkheid een verzilverde vloei- roller aan, waarna de bestuursverkiezing aan de orde werd gesteld. Het aan de beurt van aftreding zijnde lid van het bestuur, de heer M. de Roon, werd met algemene stemm'en herkozen. Tot leden der kascommissie 1955 werden benoemd de heren G. van Baardwijk en M. van Vugt. Besloten werd dit jaar niet naar de Alg. vergadering van de Kon. Ned. Ver. te gaan, zulks in verband met de grote afstand. Wel voelde men algemeen voor een uitstapje, terwijl ook de districts wedstrijd bezocht zal worden. Dr. Ger lach vertoonde ten slotte enige filmpjes van zijn vacantiereis, hetgeen ten zeerste werd gewaardeerd. Vervolgens werd deze eerste algemene afdelingsvergadering door de voorzitter gesloten. STICHTING 1940—1945. De collecte ten bate van de Stichting 19401945 heeft in deze gemeente f371 opgebracht. TUINBOUW. Vanwege de NCB te Tilburg werd al hier ten behoeve van de jonge tuinders een cursus land 'en tuinbouwbedrijfsleer gegeven. Alle leerlingen behaalden het aan deze cursus verbonden diploma, nl. de heren J de Jongh en N van Dongen uit Raamsdonk en verder uit Waspik de heren N Meijs, J van Hooten Fzn, A van Hooren Fzn, J van Hooren Jzn, C van Hooren Azn, J de Bont, M de Zeeuw en A Langerwerf. GESLAAGD. De heer J. Langerwerf slaagde voor PERSONALIA. Op 1 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Gerrit van Raamsdonk aan eén stuk door bij dezelfde baas in dienst was. Hij is dan nl. 25 jaar boe renknecht bij de landbouwer E. G. Rom- me op Hoogeveer. ZONDAGDIENST. De Zondagdienst voor H.H. Doktoren wordt voor R'veer en G'berg voor dit weekend waargenomen door Dr de Boer, Tel 444. BENOEMING. De heer J. Knaap ambtenaar ter ge meente-secretarie alhier is per 1 Juli a.s. aangesteld aan de gemeente-secretarie te Boskoop. FEESTPROGRAMMA'S. Het 'Oranjecomité heeft de program ma's in elkaar gezet voor de komende feestdagen. 30 April a.s. 1,30 uur nam. Optocht met versierde wagens, fietsen etc. voor kinderen van 5 tot 12 jaar. 3.30 uur Kinderspelen op het Heere plein voor de jeugd der lagere klassen. 7 uur Verloting van taarten op het Rad van Avontuur ten bate van de Stichting 1940—1945. 8 uur wordt er een concert gegeven door de Gemengde Zangver Excelsior, de R.K. Gem. Zangver. 'en de Kon. Har monie De Eendracht. In de pauze wordt de verloting voortgezet. 5 Mei wordt begonnen met kerkdien sten: 9,30 voormiddag jeugdappèl op het Hcereplein; 10,30 Tractatie van de kin deren; 11 uur Uitzending van de plech tige raadszitting; 11,30 uur Wegenspel van de speelgroep Animo op het Heere plein met de klucht Windbuil en Platzak; 12,15 uur 2e opvoering eind Grote Kerkstraat; 1,30 uur nam. Opstel- hgn van de grote optocht aan de Juliana- laan (Kastanjeboom); 3 uur Kinderspe len op Heereplein; 5 uur Uitreiking der prijzfen van de optocht; 8 uur Groot avondfeest te geven door de vereniging van Dans Terpsichore van de studenten vereniging Veritas Utrecht, afgewisseld door schetsjes, op te voeren door de to neelver. KAJ cn Kunst na Arbeid; ge durende de pauze bal champêtre. Tot besluit volgt te 12 uur een schitterend vuurwerk. WINKELWEEK. De gezamenlijke winkeliers van R donk en R veer hebben de zaak weer eens goed ter hand genomen en een groot scheepse winkelactie op touw gezet. Zo zai er van 25 April tot en met 7 Mei een winkelweek gehouden worden. De baten hiervan komen ten goede aan de Stichting 19401945. Ook is aan deze actie een loterij verbonden; de prijzen bestaan allen uit waardebonnen, waar voor goederen bij de deelnemende win keliers gekocht kunnen worden. Door te kopen in eigen gemeente maakt men het zichzelf gemakkelijk, men steunt de mid denstand en de Stichting 19401945 vaart er wel bij. EMMA-COLLECTE. alle collega s als zodanig ten hoogste De TBC-commissie te Waalwijk maakt V(^Tdt 9ewaardeerd. bekend, dat de opbrengst van de Emma- j Namens het gehele personeel bood hij collecte f 186,70 bedraagt. I de jubilaris een geschenk onder couvert aan. NED. HERV. KERK BAARDWIJK. Zondag hoopt in de Ned. Herv. Kerk te Baardwijk in de Dienst des Woords voor te gaan Ds. Dijkstra van Heusd'en. Aanvang 10 uur. ZILVEREN JUBILEUM Op 25 April herdacht de besteller v. d. PTT, Th. de Leyer, alhier, het feit dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij het Staatsbedrijf der PTT. Om 11 uur werd de jubilaris, verge zeld van zijn echtgenote, in tegenwoor digheid van het gehele personeel ten kantore gehuldigd. Als eerste spreker werd het woord gevoerd door de Directeur van het PTT- kantoor, die de jubilaris prees als een ijverig en plichtsgetrouw ambtenaar en hem namens de Administratie een ge schenk onder omslag aanbood. Tevens v-erd aan de jubilaris de zilveren ster als onderscheidingsteken, verbonden aan het 25jarig ambtsjubileum, uitgereikt. Vervolgens sprak nam'ens het kan toorpersoneel de heer Bonis. In een toe spraak, waaraan de grappige noot niet ontbrak, gaf hij een overzicht van de afstand die de jubilaris in de afgelopen 25 jaren tijdens de bestelling naar raming heeft afgelegd en van de hoeveelheid correspondentie die hij in die jaren heeft vervoerd. Aan Mevrouw de Leyer werden bloe nen aangeboden. Als laatste spreker trad op de heer van Engelen, die sprak namens de collega's en de jubilaris kenschetste als een pret tige, behulpzame medewerker, die door EEN EREI>LICHT. De laatste tijd hebt U veel kun nen lezen en horen over de Stich ting '40'45, die de viering van de tiende verjaardag van de bevrij ding aangrijpt ah een laatste gele genheid nog eens aller aandacht op zich te vestigen. Na een met al le ten dienste staande middelen gevoerde actie hoopt men voldoen de geld bij elkaar te hebben om voortaan met het tot nu toe door Toch zeker wel een kleine bij drage voor de Stichting 1940'45, die de heilige beloften tijdens de strijd gedaan, wil waar maken. (Jok in Waalwijk zal worden ge collecteerd voor dit schone doel, voor het laatst. Stel, nu wij in vreugde het feit gaan vieren dat wc tien jaren geleden werden be vrijd, de daad, die getuigt dat gij de vryheid zeer waardeert en. dat gij het offer dat tallozen voor onze vrijheid hebben gebracht, niet vergeten zyt. ZELDZAAM MOOIE KUNSTKRINGAVOND. Het was zeer jammer dat er Woensdagavond niet meer belang stelling was voor het optreden van 't Spaanse danspaar Susana en José welke avond uitgroeide tot 'n hoog tepunt in het bijna voorbije kunst kringseizoen. Wanneer de leden geweten had den wat hun te wachten stond, dan zou Musis Sacrum zonder twijfel helemaal vol hebben gezeten. En de leden hadden kunnen weten dat 't iets bijzonders zou worden, want de roem van dit Spaanse danspaar was hun naar Waalwijk vooruitgesneld. Ze hebben aan de hoge verwachtin gen die een gedeelte van 't Kunst- kringpubliek althans van hen koes terde, meer dan voldaan. Ze hebben gedanst met een en thousiasme dat aanstekelijk werkte op het betrekkelijk kleine aantal aanwezigen, die op hun beurt tel kens van hun spontane bewonde ring blijk gaven; en die bewonde ring werkte weer inspirerend op de Spaanse dansers, op de flamenco zanger, op de guitarist en de pia nist, die bijna na ieder optreden een toegift gaven. Verrukkelijk was hun dansen; gestyleerd weliswaar, maar toch niet in die mate dat er geen ruimte bleef voor de bezielde improvisatie, voor het warmbloedi ge temperament en de „grandessa", de adel van het Spaanse volk kreeg een prachtig relief in dit schoon be wegen. Susana, in de gestyleerde dansen een bezielde kunstenares, die ieder klein bewegen zelfs maak te tot een gebaar van louter gratie en charme; in de flamenco-dansen, de Spaanse volksdansen, een „Ma ria Lecina" zwierig, van een opwin dende verleidelijke bevalligheid, haar dansen enkel onstuimige poe- zie. José, de fiere Spaanse hidalgo, de schone man, onstuimig, maar be heerst in zijn onstuimigheid. Ze dansten met een prachtige overgave, boeiend tot in 't kleinste bewegen van hun hand, of de licht ste roffel van hun rappe voeten; hun vlugge castagnetten begeleid den hun bewegingen en accentueer den deze. Ze begonnen met een spranke lende Bolero, José danste de Mono- sabio op muziek van Albeniz, een geestige persiflage op het stieren gevecht; een van de hoogtepunten van het dansrecital verzorgde Su sana, toen zij de Danza danste uit la Vida Breve van Manuel de Falla. Na de pauze, waarvan de afloop door het enthousiaste publiek met ongeduld werd verbeid, dansten zij voornamelijk de vermaarde flamen co-dansen en na iedere dans gaven de dansers en ook de zanger en de guitarist een toegift. Armin Jans sen was een vaardig begeleider op de piano, terwijl ook zijn solistisch optreden zeer werd gewaardeerd. Paco Hernandez was de guitarist, zijn spel was verrukkelijk voor Ne derlandse oren, die de guitaar in de meeste gevallen hebben zien degra deren tot een, meestal met heel wei nig fantasie bespeeld, begeleidings instrument. Antonio Cerezo trad op als Flamenco-zanger; hij zong de volkomen eigen-aardige copla's bij het dansen en als solist en ook zijn optreden boeide de aanwezigen. Maar vooral deed dit het dansen van Susana en José en voor de sig- nora was er een tuil warme bloe men, die haar, al weer, een verruk kelijk gedanste toegift deed geven. MOZART's REQUIEM. Ter nagedachtenis aan hen die vielen. De herdenkingsavond ter nage dachtenis aan de gevallenen van Waalwijk uit de laatste oorlog, be gint al enigszins op een traditie te lijken. Reeds voor de derde maal wordt deze avond georganiseerd om te komen, naast de plechtigheid bij het monument, tot een muzikaal monument van grootse allure. Ook dit jaar wordt uitgevoerd het „Re quiem" van W. A. Mozart, met als solisten: Nel Dupont, Jettie de Kort, Rinus Hesselberth en Harry Ves ters, het Gemengd Koor van de Lie dertafel „Oefening en Vermaak" en het versterkt „Waalwij ks Orkest" Telkens opnieuw wordt getracht dit werk een beter verzorgde uitvoe ring te geven. Ook ditmaal is er, door enkele wijzigingen in de or kestbezetting, naar gestreefd zoveel mogelijk het oorspronkelijke karak ter van dit werk te benaderen. Dit jaar worden o.a. voor het eerst twee Engelse hoorns aangewend ter ver-

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5