B9 Waalwijkse en Langsiraaise Courant WAALWIJKS PLANNEN Pijn kan Uw slaap niet verjagen ALGEMENE BERICHTEN Programma van Feestelijkheden KRUIS Directeur Kobben ontvouwde goede Reisartikelen Burgemeester Couwenberg opende T. O. P. te Waspik IN EEN LEZING VOOR DE MIDDENSTAND. OP R6IS! veawieL's LeöeRWARenhuis. Siüfe-" - s bij gelegenheid van de verjaardag van H. M. DE KONINGIN JULIANA op Zaterdag 30 April 1955. 78c JAARGANG No. i5 Uitgever Waalwij to? Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad vwschijnt 2 x per week JMRu DE ECHO m HET ZUIDEN VRIJDAG 29 APRIL 1955 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" De directeur van Gemeentewerken te Waalwijk, de heer J. H. W. Kobben, heeft Dinsdagavond in zaal Thalia voor de leden van de R.K. Middenstandsvereniging afd. Waal wijk en andere belangstellenden 'n causerie gehouden over het Uitbreidingsplan. Allereerst sprak de heer Kobben over 't uitbreidingsplan in het algemeen; daarna sprak hij over het Waalwijkse Uitbreidingsplan, en alles wat daarmee verband houdt; en zo lichtte hij een tip op van de sluiter die over Waalwijks toekomst gespreil ligt. Hij zei heel interessante dingen over het uitbreidingsplan voor Besoijen en voor de St. Antoni- usparochie, over het plan om ook Baardwijk verder tc gaan bebouwen, over liet Havenplan en 't Sportparkplan. Natuurlijk kon de heer Kobben niet alles vertellen over de plannen, omdat een gedeelte hiervan nog in statu nas- cendi is en de raad van de gemeente nog niet is gepasseerd. Sprekend over het uitbreidings plan in het algemeen, wees tie heer Kobben er op, dat het gebruik van gronden voortdurend wijzigingen onderging en zelfs soms zo snel en soms zo ongeordend dat de over heid het nodig achtte om het ma ken van uitbreidingsplannen bij de wel te regelen. En de heer Kobben ging in liet kort de historische groei en ontwikkeling van het uit breidingsplan na en sprak dan over de steden en de dorpen die een uitbreidingsplan van node hadden. Het uitbreidingsplan dien de om de weg te effenen voor de toekomstige ontwikkeling der ge meente en deze vooraf in bepaalde banen te leiden, door aan te wijzen wat moei gebeuren, om die ontwik keling mogelijk te maken; door voor elk element van het toekom stig gemeentelijk geheel de ge schikte ruimte open te houden door tegen te gaan wat niet in het toe komstig beeld past of wat op on oordeelkundige wijze op de ont wikkeling vooruitloopt en tenslotte door het reeds aanwezige te bewa ren, voor zover dit voor de toe komst waarde heeft. Het uitbreidingsplan dient dus een aanwijzing te geven van de be stemming van de in hel plan begre pen grond; omtrent de volgende factoren dienen gegevens te wor den verzameld en overzichtelijk te worden bewerkt: de bodem, het landschap, de ontspanning, de landbouw, de handel, de industrie, de overige bestaansbronnen, de bevolking, de volkshuisvesting en hei verkeer. Elk dezer factoren nam de di recteur van gemeentewerken in t kort onder de loupe. Met behulp van de analyse van deze factoren is een synthese op te stellen van de gemeentelijke ont wikkeling in de toekomst. Deze synthese zal uitwijzen in welke richting de ontwikkeling zal moe ten worden geleidzij vormt de ba sis voor het te maken plan. Al naar gelang de synthese, die van zeer uiteenlopende aard kan zijn, zal in het uitbreidingsplan het zwaarte punt anders liggen. Men kan dan de aandacht vooral uit laten gapn naar een doelbewuste industrieêle ontwikkeling; dan zal zorg moeten worden gedragen voor goed gelc- en industrieterreinen en voor een verkeersapparaat, dat voor de in dustrie zo gunstig mogelijke trans- portvoorwaarden zal scheppen. Daar naad zal aandacht aan de huisvesting en ontspanning van de arbeidende bevolking geschonken dienen te worden. In elk geval kan met behulp van een uitbreidings plan het gemeentelijk leven in de meest gewenste richting worden gestuwd, De heer Kobben sprak voorts over de wet op de lintbebouwing, over de diverse hoofdvormen voor dorpen en steden, die eveneens maatgevend dienen te zijn voor de wijze van uitbreiding; hoewel zij natuurlijk niet slaofs behoeven te worden gevolgd; de ligging van water-, ï(poor- en hoofdwegen is natuurlijk ook mede beslissend, verwijl het natuurschoon en de aard van de bodem terdege zullen dienen mee te spreken. Een nauwkeurige bevolkings prognose i- eveneens van 'l groot ste belang. De heer Kobben wijdde aandacht aan het plan in hoofdzaak en het plan in onderdelen, aan de onl- spanningsgeleg'enheden en aan de procedure die men dient te volgen vooraleer het uitbreidingsplan kracht van wet heeft gekregen. deelte dus ten Zuiden van de weg worden gedempt en in de bedding van de gedempte haven zal dan 'n toegangsweg worden aangelegd die door zal lopen in de richting'Dron- elen en dan gebruik maakt van een viaduct, dus onder de provinciale weg doorloopt. En dan komt er in de toekomst hopelijk ook de nieuwe rijksweg Til burg-Waal wij k-Gorinchem. Deze weg i j op het structuurplan reeds geprojecteerd ten Westen van de Besoijensestraat; middels 'n rond- point zal hij de provinciale weg kruisen. HET HAVENPLAN. De heer Kobben sprak ook in het kort over het Havenplan, dat on langs in een informele vergadering van de gemeenteraad is besproken en toegelicht. Het zal een grote ha ven worden, als de plannen wor den verwezenlijkt zoals ze thans zijn, zal liet de grootste haven van Noord-Brabant worden. Aan de Bergse Maas komt een open haven met los- en laadgelegenlieid voor kustvaarders met een inhoudsmaat van 40o bruto registerton en voor vaartuigen van de binnenscheep vaart met een tonnage van 2000. Via een sluis kunnen schepen tot en met 1000 ton de eigenlijke ha ven binnen varen; dit is de ver brede en van twee zwaaiarmen en voldoende lig-, los- en laadplaatsen voorziene huidige haven. Het is de bedoeling voorshands dit plan uit te voeren; de gemeente kan reeds over enkele tientallen H.A. beschikken om dit plan le verwezenlijken. Er bestaat echter een plan dat de eigenlijke haven, zoals die thans is, nog veel verder uitbreid dan het in eerste instan tie uit te voeren plan wil. Deze haven zal grote mogelijk heden bieden voor de vestiging van nieuwe zware industrie. wanneer U Witte Kruis» poeders to huis heeft- Ze verdrijven direct en af doende hoofdpijn of kiespijn, zenuw- of rheumatlsche pijnen, die U de slaap roven en zijn onschadelijk voor de maagl Ooit lo tablet- en cachet-vorm. if Vraagt Uw Ap> thekor of DrogistI nog niet alle hun volle bezetting hadden. In Baardwijk zal men nu waar schijnlijk een uitbreiding projec teren ten Westen van de Baard- wijksestraat; hierover kunnen nog geen nadere mededelingen worden gedaan omdat het plan nog niet in de raad is geweest. Het opvallende in het uitbrei dingsplan van de St. Antonius- parocnie is, dat de kerk dient te verdwijnen; op deaa plaats is een nieuwe verbindingsweg gepro jecteerd. In het nieuwe gedeelte. De heer Kobben meende, en dit was zijn persoonlijke mening, dat zoiets niet lag op de weg van het gemeentebesiuur; dit zou hoog stens kunnen stimuleren en coör dineren. De gemeente als zodanig had dus deze plannen zeer zeker niet. Een andere vraag betrof het win kelcentrum; kon men de Grole- slraat en de Stationsstraat niet tot een echt winkelcentrum maken, in die zin dus, dat er uitsluitend winkels kwamen, zoals bijvoor beeld de Heuvelstraat in Tilburg. STRUCTUURPLAN. Dan ging hij over tot een bespre king die uiteraard een korte be spreking moest zijn van het Waalwijkse uitbreidingsplan en zijn onderdelen. Hij behandelde eerst het struc tuurplan van aan- en afvoerwegen, waarin de nieuw aan te leggen Provinciale weg een zeer belang rijke plaats inneemt uiteraard. Deze weg krijgt voorlopig' drie aansluitingen met de gemeente; een ter hoogte van het Vooreinde, waar via een „lus" de aansluitings- weg onder de weg door wordt ge voerd en dan lopend langs de ka naaldijk een verbinding geeft met liet Hoogeindc. De tweede aanslui ting vormt de Hertog Janstraat en de derde vinden we bij de haven. Wanneer de weg aangelegd wordt, zal de kop van de haven, het ge- UITBREIDING IN BAARDWIJK EN ST. ANTONIUSPAROCHIE. Oorspronkelijk, zei de heer Kob ben, en hij lichtte ook dit toe aan de hand van duidelijke kaarten, was het de bedoeling de uitbrei ding van de gemeente naar het Noorden te brengen langs en voor hij de nieuwe weg; maar op ver zoek van de Provinciale Water staat heeft men dit plan laten va ren, omdat deze weg de functie van een afsluitwcg, van een ring weg diende te hebben. Men moest toen uit gaan zien naar andere uitbreidingsmogelijk heden en vond die in de St. Anto- nius,parochie, waar reeds enige be bouwing (Transvaalwijk) was ge projecteerd. en in Baardwijk, waar helemaal geen bebouwing was ge projecteerd. Het voor de Antoniusparochie ontworpen plan werd twee keer zo groot en ook voor Baardwijk Jiet men een plan maken. Dit laatste niet alleen omdat men ruimte no dig had voor bebouwing, maar ook om te voorkomen dat Baardwijk een dood gedeelte van de gemeen te zou gaan worden. Immers, wan neer men in Baardwijk helemaal niet bouwde, zouden alle jonge mensen elders moeten gaan wonen en op den duur zouden in Baard wijk alleen maar oudere mensen wonen met alle gevolgen van dien. Bij het bepalen van deze uitbrei dingsmogelijkheden heeft men bo vendien ook rekening gehouden met de bestaande parochies, die ten Oosten van de Transvaal wijk, is 'n nieuwe kerk gepland; even - eens een nieuwe school, een pa rochiehuis, er is ruimte voor een speeltuin, er is een behoorlijke groenpartij, een aantal kleinere flatjes, terwijl in de omgeving van de nieuwe kerk een klein winkelcentrum is geprojecteerd, bestemd voor z.g. dagwinkels; de grote winkels namelijk wil men in het centrum houden, om dit gedeelte, Grotestraat en Stations straat namelijk, zijn karakter als city te doen behouden. Binnenkort zal aan de verwe zenlijking van dit plan worden begonnen door de bouw van de 77 onlangs aanbestede woningen. De heer Kobben stelde tenslotte zijn toehoorders in de gelegenheid vragen te stellen en hierbij werd o.m. gevraagd of het inderdaad waar was dat de gemeente 'n Mid denstandswarenhuis wilde gaan bouwen. Aan de hand van het „bebouwde- komplan" wees de heer Kobben op de grote moeilijkheden die hieraan verbonden waren. Alles moesi op nieuw in kaart worden gebracht bijvoorbeeld (bepaalde gedeelten van de gemeente waren inderdaad al door liet kadaster gratis herine ten), men zou zeer oude servituten dienen op te sporen, onderhande len moeten met eigenaars en hypo theekhouders enz. Het gemeentebestuur was ten aanzien van dit onderwerp wel di ligent en had zijn plannen hierom trent, maar het was een kwestie van tijd. Misschien, zei hij. zal het ge meentebestuur op korte termijn voor een bepaald complex hij de raad een plan indienen. l)e voorzitter van de Midden- •tandsvereniging, de heer A. Meijs, dankte tenslotte de heer Kobben hartelijk voor zijn duidelijke en overzichtelijke uiteenzetting'. Een groep Waspikse midden standers, zich noemende de TOP zakenmensen, organiseert van Woensdag tot en met Zaterdag in een grote tent op het markt terrein een Middenstandsshow onder de titel TOP 1955. Woensdagmiddag opende bur gemeester Couwenberg deze show die een goed beeld biedt van wat deze Waspikse zakenmensen hun publiek kunnen bieden. In fraaie stands prijzen zij hun artikelen aan en ongetwijfeld zal het Was pikse kopende publiek van zijn belangstelling doen blijken en op een daadwerkelijke manier zyn waardering tonen voor het feit, dat hun zaken doende dorpsge noten alles doen om 't hun naai de zin te maken. Het was goed drie uur toen bur gemeester Couwenberg, die verge zeld was van zijn echtgenote, wie bloemen werden aangeboden, de show opende. Hij deed dat na een korte toespraak, waarin hij o.m. zei dat de organisatie van deze verkoopsshow er op wees, dat de in 1953 georganiseerde actie een goed succes is geworden. Thans hebben de middenstanders hun show zelfs onder kunnen brengen in een grotere ruimte; ook deze kloek opgezette tentoonstelling, al dus de burgemeester, spreekt voor zichzelf en toont aan, dat de Was pikse middenstand in staat is te voldoen aan de vraag naar alle mogelijke artikelen. Hieruit bleek wat samenwerking vermag. De middenstand kon niet genoeg op het hart worden ge drukt, dat alleen in eendrachtige samenwerking veel te bereiken was. De tijd was voorbij, dat gold: ieder zorgt voor zichzelf en God voor ons allen. Het was dwaas te dat men als enkeling zijn zaken kon behartigen wanneer men te staan kwam tegenover een groep. Dat was verspilling van tijd, van geld en energie. Burgemeester Couwenberg, die er op wees hoe de Middenstand niet voor niets de ruggegraat van de maatschappij wordt genoemd, betoogde, dat een welvarende mid denstand een belangrijke, zo niet onmisbare factor kan zijn in hel maatschappelijk leven. Van de middenstand mocht worden ver wacht, dat zij de klant als koning behandelt en er voor zorgt dal men bij haar zijn voordeel kan doen. Laat de winkeliers er voor zor gen, besloot burgemeester Couwen berg, dat de beslissing van het ko pende publiek uitvalt ten gunste van de Waspikse middenstand. Hierna verklaarde hij de Mid denstandsshow voor geopend. Namens de Winkeliersvereniging sprak de heer W. de Glas 'n dank- woord tot de burgemeester, (lie I hier tegenwoordig had willen zijn en de show had willen openen; hij dankte hem ook voor zijn mede werking hij de totstandkoming van deze show, zoals hij ook heel bij zonder het actiecomité onder lei- ling van collega Hartman z'n dank bracht. Hij besloot met een bekend middenstandsgezegde: Laten we maar hopen dat we allemaal veel vullen verkopen. En toen was de show geopend en konden we met het publiek, dat al langzaam begon te komen, de show bezichtigen. Deze maakte 'n keu rige indruk. Er is een grote ver scheidenheid van artikelen, en de meest uiteenlopende stands ziel men er: zuivel en vleeswaren, kof fie (een goei bakske!), wijn en ge distilleerd, rijwielen, haarden, ka- chels, radio's, meubelen, bloemen, banket, goud en zilver, huishoude lijke artikelen, horloges enz. In de meeste stands, is wel een kleine attractie voor de kopers, ter wijl iedere 25ste bezoeker van de show een verrassing wacht. Tot en met Zaterdag duurt de show; het zal er ongetwijfeld druk worden. EISENHOWER ZOEKT NAAR MOGELIJKHEID TOT ONDER HANDELINGEN MET ROOD-CHINA. De Amerikaanse regering onder zoekt de mogelijkheid tot het ope nen van directe onderhandelingen met communistisch China voor het afkondigen van een wapenstilstand in de kwestie Formosa. Dit heeft president Eisenhower \Vocns,dag op zijn wekelijkse persconferentie- verklaard. De Britse minister van buiten landse zaken, MacMillan, heeft de Engelse zaakgelastigde in Peking opdracht gegeven aan Tsjoe En Lai een toelichting te vragen over zijn aanbod om met de Verenigde Staten over Formosa te spreken. De Chinese minister-president gaf dit in Bandoeng aan zijn Pakis taanse collega Mohammed Ali tc kennen. MacMillan is van mening dat de hele toestand in het Verre Oosten zich gunstig kan ontwik kelen. Hij denkt tussen Amerika en China de rol van bemiddelaar te kunnen spelen. Het Zweedse Koningspaar in Nederland te gast. LEVENSLANG VOOR 29-JARIGE AMBONNEES. De Officier van Justitie bij de Rechtbank te Roermond heeft te gen de 29-jarige Ambonnees- B. S. uit het kamp te Wellerlooi in N. Limburg levenslange gevangenis straf geëist wegens moord op me vrouw J. L.-J. in de avond van 6 September 1954. De Officier meen de dat de man voor oed uit de sa menleving moest verdwijnen, ook omdat liy blijkbaar lijdt aan z.g.n. „uitzonderingstoestanden", waarin hij uitermate gevaarlijk is. ERNSTIGE BOTSING TE SOESTERBERG. Een uit Den Haag komende per sonenauto, waarin zich twee da mes en een heer bevonden, is op de Amerfsfoortsestraatweg te Socs- terberg in hevige botsing' gekomen met een vrachtauto. De inzittenden van de personen auto werden uit de wagen geslin- gerd. De 45-jarig'e mevrouw G. I Smith uit Den Haag werd op slag gedood. De twee andere, passagiers de 28-jarige chauffeur P. v. d. Zijde uit Den Haag ende 36-jarige mej. Braun uit Hoogezand werden le vensgevaarlijk gewond. VERENIGING „KONINGINNEDAG", v.m. Besoijen 14,00 uur Kinderoptocht der schoolkinderen (opstelling bij de R.K. School). 15,00 uur Kinderspelen op het RWB-terrein. 20,00 uur Zanguitvoering te geven door Gemengd, Jongens en Meisjeskoor der Chr. Zangvereniging „Hallelujah". Dir. Mej. Ant. Blom, Gemengd koor 1. Wilhelmus (le couplet) 2. a. Was mein Gott will b. Freuet euch, ihr Christ'nen all* 3. Sanctus Meisjeskoor 1. Wilt heden nu treden (met jongenskoor) 2. Dankt, dankt nu allen God 3. Koninginnedag 4. Gelukkig is het land Gemengd koor J. 8. B«ch P. Schubert F. Asms 4. O Heer die daar 5. Domine Salvam fac 6. Wilhelmus (le 'en 6e couplet) (met meisjes en jongenskoor) 20,30 uur Concert door de Kon. Harmonie „Sophia's Vereniging", Loon op Zand, Dir. Ton Kotter 1. Wilhelmus 2. Washington Grays marsch 3. Les joyeuses Commèses de Windsor 4. Künstlerleben wals 5. Procession du Sardar 6. Espani Cani 7. The Teddy bears picnic 8. Chineesche Straatserenade 9. Mobilisatiekruis marsch 10. Feu Sacré 1 Grafulla Nicolai Coroyez Joh. Strauss Ivanow Merquina Hanniken Bratton Siede Ton Kotter Ton Kotter VERENIGING „ORANJE BOVEN" v.m. Baardwijk 13,45 uur Kinderoptocht der schoolkinderen (opstellen bij het nieuwe gemeenschapshuis) 14,00 uur Kinderspelen op het Julian a-terrein. 20,00 uur Oranjebal in verschillende dansgelegenheden. VERENIGING „TROUW AAN ORANJE" (St. Antonlus-parochie) 9,00 uur Tractatie der kinderen in de scholen. 13,30 uur Kinderspelen 16,30 uur 100-meter wedloop voor de Comité-leden. 19,00 uur Vlaggen-Taptoe met medewerking van Harmonie St. Crispijn. 20,00 uur Groot Oranje-bal in de Lindeboom. VERENIGING „ORANJEHUIS", Centrum. 8,30 uur Gezongen H. Mis in de Par. Kerk van St. Jan tot intentie van H. M. Koningin Juliana. 13,30 uur Stadsloop door de jong'ens van klas 5 en 6 der lagere scholen. Start op het Vredesplein, finisch voor het RKC-terrein. Kinderspelen op het RKC-terrein. Concert op de kiosk op het Raadhuisplein door het Muziekkorps der K.K.I., Breda. Directeur: dé heer C. Peels. I. Skymaster mars 1 A. Sennema 2. Morning, Noon en Night in Vienna, Ouverture, F. von Suppé 14,00 uur 20,00 uur Terpsichore, Fantasie ballet Scènes Ecossaises no. 1 Rustic Feast no. 2 Chanson populaire et danses. Colonel Bogey on Parade, marsch Fantasia, Rossiniana, Ouverture Die Hochzeit der Winde, wals Tannhauser, Fantasie sur l'opera Toujours en tête, mars met tamboercorps L. Ganne Gus de Reock Kennith J. Alford G. Boedijn John. T. Hall R. Wagner S. P. van Leeuwen De gezamenlijke Waalwijkse Oranjeverenigingen verzoeken de ingezetenen om op de verjaardag van H. M. Koningin Juliana uiting te geven aan hun feest vreugde door algemeen de vlaggen uit te steken. DE ILA6GEH DIE Zaterdag 30 April Woensdagavond 4 Mei (halfstok) Donderdag 5 Mei Van alle huizen de driekleur.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 9