Waalwijkse en Lang sir a atse Courant G. M. A, H. Verwiel te Waalwijk W. TIMMERMANS ZONEN HET GAS IN VLIJMEN. Gemeenteraad Drunen. Assurantiën op elk gebied. Ridder in de Orde van Oranje Nassau. J. Bonis gouden Ere-Medaille.^ W A A L W IJ K I Prof. Dr. De Quay stelt het Gemeentelijk Gasbedrijf Officiéél in werking. 73e JAARGANG No. 36 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Au toon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO Wi HEI ZUIDEN MAANDAG 2 MEI 1955 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO' H. M. de Koningin heeft bij gelegenheid van haar verjaar dag aan een groot aantal Nederlanders, die zich op een be paald gebied zeer verdienstelijk hebben gemaakt, onder scheidingen toegekend. Het verheugt ons zeer U te kunnen meedelen, dat ook een aantal personen in onze directe omgeving een dergelijke hoge onderscheiding is te beurt gevallen. Tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau werden be noemd Mr. R. J. Th. van der Heijden, burgemeester van de gemeente Loonopzand te Kaatsheuvel, en de Heer G. M. A. M. Verwiel, directeur van de N.V. G. van Loon's Import- Mij. te Waalwijk. De heer J. Bonis, hoofd-employé le klas der PTT te Waal wijk werd begiftigd met de ere-medaille in goud, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. Vrijdagmorgen is de burgemees- i ter van Loonopzand, Mr. R. J. Th. van der Heijden, ter Provinciale Griffie te Den Bosch in kennis ge steld van zijn hoge benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas sau, door de Commissaris van de Koningin. De heer Gerard Verwiel te Waal wijk, direqteur van de N.V. van Loon's Importmij., die vorig jaar met grote luister haar 200-jarig bestaan vierde, werd het Ridder schap in de Orde van Oranje-Nas sau toegekend op grond van zijn vele functies ook in 't economisch en maatschappelijk leven. Mara ook voor 't gemeenschapsleven in Waalwijk heeft de heer Verwiel grote verdiensten, zodat onze ge-, meentenaren en ook zijn vele ken nissen in de kringen der lederin dustrie ca. hem met ons gaarne zullen gelukwensen met deze eer volle onderscheiding. De heer Verwiel bekleedt o.m. de volgende functies in het econo misch leven: Voorzitter Ned. Vereniging van Lederimporteurs (sinds 1939); voorzitter Ver. van Belanghebben den bij de Looistoffenhandel (sinds 1939); lid Dag. Bestuur Ned. Hui- den- en Lederbeurzen (sinds 1953) Commissaris en lid Commissie van advies Transatlantische Hypotheek bank (sinds 1952); bestuurslid con tactgroep huiden, leder en schoe nen (sinds 1951); bestuurslid „In- terleder"-beurs ter bevordering van de export (sinds 1952); be stuurslid Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat (sinds 1953). z In het maatschappelijk leven worden door de heer Verwiel de volgende functies verricht: Voorzitter Waalwijkse Kring voor Kunsten en Wetenschappen (vanaf 1946); beschermheer Waalwijks Kamerorkest (sinds 1951); be stuurslid Stichting „Vrienden van Het Brabants Orkest" (vanaf de op richting); beschermheer Kon. Erk. Harmonie „Concordia" te Loonop zand. Op het gebied van de water sport wordt tenslotte door hem vervuld het voorzitterschap dei- Koninklijke Nederlandse Motor boot-Club. G. M. A. ML Verwiel EEN VOORNAAM NEDER LANDS ZAKENMAN. Burgemeester J. Teijssen heeft Vrijdag middag ten huize van de heer G. Ver wiel hem in kennis gesteld van het feit. dat H.M. de Koningin hem benoemd had tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau; hierbij waren tegenwoordig de echt genote van de heer Verwiel, zijn zoons er. het gehele personeel van de N.V. van Loon's Importmij., waarvan de heer Ver wiel Directeur is. Eigenlijk was de heer Verwiel al eer der van dit verheugende feit in kennis gesteld, anders immers had de mogelijk heid bestaan dat hij eerst laat in de avond van een zakenreis terugkeerde; thans echter kon de nodige aandacht worden besteed aan deze plechtigheid, cie een bijzondere plechtigheid werd. Gewoonlijk is de dag van 29 April voor een burgemeester een prettige dag, zei burgemeester Teijssen; omdat het dan nogal eens gebeurt, dat hij aan een voor naam ingezetene een vreugdevolle me dedeling kan doen. Zo is het vandaag voor mij een bijzondere dag, omdat het mij gegeVen is jammer genoeg is het voor U geen verrassing meer U mee te delen, dat het H. M. de Koningin be haagd heeft U, op mijn voordracht te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester noemde dit een zeer bijzondere onderscheiding die slechts in beperkte mate werd verleend, zoals wel bleek uit de bijzondere Staatscourant die bii deze gelegenheid was verschenen. Burgemeester Teijssen somde vervol gens een aantal functies op die de heer Verwiel bekleedde en vervolgde: bij deze staat van dienst hoeft het niet te ver wonderen, dat U waardig werd bevon den de onderscheiding te dragen van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Maar het is niet alleen op grond van deze functies, dat U deze hoge uitver kiezing waardig werd bevonden. U hebt ook getoond een groot zaken man te zijn; U bent ruim 30 jaren direc teurs van van Loon's Importmij., die U hebt gemaakt tot een zaak met wereld naam. U bent leen voornaam Nederlnds zakenman. En al deze capaciteiten, goe de hoedanigheden, Uw activiteit op eco nomisch terrein, en vooral ook Uw on baatzuchtige werkzaamheid op cultureel terrein, hebben fer toe geleid, dat U tot Ridder werd benoemd. Vervolgens vroeg de burgemeester aan Mevrouw Verwiel, die hij evenals haar man hartelijk gelukwenste, omdat deze onderscheiding ook haar regardeerde, om de onderscheiding haar man op te spel den. Toen dit gebeurd was werd een spon taan „Leve de Koningin" van de bur gemeester door de aanwezigen met een even spontaan driewerf hoera beant woord. TOCH EEN VERRASSING. U zegt wel, aldus de heer Verwiel, dat het voor mij geen verrassing meer was, maar zo n verrassing kan men toch niet ineens verwerken in de enkele ogenblik ken dat men dit verneemt. Hij dankte op de eerste plaats H.M. de Koningin, maar vervolgens ook de burgemeester 'en de commissaris van de Koningin die hem hadden voorgedragen. Als ik deze onderscheiding, vervolgde hij, met veel dank en waardering, en ook met trots aanvaard, dan wil ik hierin in de eerste plaats ook laten delen mijn vrouw, die me heel vaak heeft geassis teerd en bijgestaan en die me vaak heeft moeten missen ook; ook wil ik hierin laten delen alle medewerksters en mede werkers, die hun volle energie gaven aan de zaak. Ook nam'ens hen dank ik, want zeer zeker zijn zij gerechtigd in de eer van deze onderscheiding te delen; ik ben in hun naam de drager ervan. Sprekend over zijn diverse functies, zei hij, dat men zich een deel van de gemeenschap voelt, en dat er nu een maal bepaalde omstandigheden zijn dat men een functie moet aanvaarden ten dienste van die gemeenschap, die alle'en gediend kan worden door de gezamen lijke inspanning van allen die er deel van uitmaken. Waar ik de gelegenheid heb, besloot hii, het algemeen belang te dienen, zal ik dit zeer zeker doen, al wil ik hiermee niet zeggen dat ik graag nog meer baantjes heb. RIDDER VERWIEL. Namens het gehele personeel sprak de procuratiehouder de heer H. Verdeijen, die de heer Verwiel toesprak met „Rid der Verwiel" 'en tot uitdrukking bracht de trots die iedereen van het personeel bezielde nu hun directeur was geridderd. We weten, zei hij, wie en wat U voor de zaak bent en het doet ons een groot genoegen dat U van de zijde van H.M. de Koningin de waardering ontvangen hebt voor al Uw werk. U heeft de zaak immers tot bloei gebracht, waardoor de naam Waalwijk genoemd wordt over heel de wereld. De heer Verdeijen eindigde met de wens dat de heer Verwiel nog lang deze koninklijke onderscheiding mocht dragen in tegenwoordigheid van zijn vrouw, zijn kinderen en hen allen. Toen werd het glas geheven op H.M. de Koningin en Haar nieuwe ridder; en daar bleef het niet bij, want op tal van wijzen heeft de nieuwe ridder deze en de volgende dagen de instemming van velen met deze benoeming mogen ervaren. Vanzelfsprekend Wensen ook wij hem graag van heler harte geluk. „SCHOON VERDIEND". Op het Postkantoor had Vrijdag om 12 uur een korte, maar daarom De heer J. Bonis niettemin treffende plechtigheid plaats, tijdens welke de directeur van 't Postkantoor, dhr. de Bont, in aanwezigheid van een gedeelte van het personeel, de gouden ere medaille van Oranje-Nassau op de borst van de heer J. Bonis, die ver gezeld was van zijn echtgenote, spelde. Bij deze plechtigheid waren ook aanwezig de inspecteur van de In spectie Den Bosch, de heer Verber- ne, en de directeur van het Post kantoor te Den Bosch, de heer Arts. Meestal, citeren we uit de toe spraak van de Waalwijkse direc teur, betreffen onze samenkom sten hier een ambtsjubileum en huldigen we slechts om het werk dat hier wordt verricht, dus eigen lijk maar een gedeelte van de mens. Maar nu liggen de zaken anders. We weten, richtte hij zich tot de heer Bonis, dat U naast Uw drukke taak hier, nog verschillende werk zaamheden verricht in Uw vrüe tijd. En h'ï somde enkele functies van de heer Bonis op: Penningmees ter van de Diaconie, Penningmees ter van Het Groene Kruis, Bestuurs lid van de Ned. Hervormde Gezins zorg, van de Affa, en nog meer functies bekleedde hij. verleend. Trouw en nauwgezet had hij 41 jaar de P.T.T. gediend, hij roemde de uitzonderlijke diensttijd en het groot verantwoordelijkheids gevoel, hij roemde hem als 'n voor beeld voor de jongere ambtenaren, terwijl hij er op wees hoe de heer Bonis ook in het maatschappelijk leven zich zeer verdienstelijk had gemaakt. Namens 't binnenpersoneel sprak de heer Ligthart, die de verleende onderscheiding zeer goed op haar plaats noemde. Want wat was er door de heer Bonis niet gepresteerd. Hij hoopte dat hij de onderscheiding nog vele jaren in de beste gezond heid mocht dragen. Namens het bestellend personeel sprak de heer H. v. Engelen, die deze taak nog al eens mocht ver richten, maar dan was er meestal een gift bij. Vandaag echter was er sprake van een koninklijke gift, en dan bleven de onderdanen beschei den terzijde. U is er niet boven Uw stand mee gekleed, zei de heer v. Engelen, die tenslotte wenste dat het goud nog lange tijd mocht schitteren in de schone zon van zijn huwelijk en zijn werk. Hartelijk dankte de heer Bonis; op de eerste plaats de Koningin, maar niet minder ook de instanties die hun medewerking aan deze on derscheiding hadden verleend, vooral de heer directeur de Bont. Wat ik gepresteerd heb, lijkt zo veel, zei hij, maar 't was maar wat schrijfwerk; en ik heb het een met meer genoegen gedaan misschien dan het ander, maair het postale werk ligt me het meest aan 't hart. Ik ben erg blij met deze onderschei ding, besloot hij, ik wil toch maar op dezelfde voet doorgaan. Allen feliciteerden toen de heer Bonis en wij sluiten ons gaarne aan bij deze rij om, vooral namens de gemeenschap, die de heer Bonis zo trouw en gewetensvol heeft ge diend, hem hartelijk geluk te wen- Binnen de ambtelijke kring kun nen we niet voldoende uitdrukking geven aan onze waardering hier voor, aldus de heer de Bont, en daarom doet het mij genoegen dat op Koninklijke wijze thans Uw werk wordt gewaardeerd. En hij deelde mee dat er van de directeur-generaal van de P.T.T. 'n telegram ontvangen was, dat de heer Bonis onderscheiden was met de gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hij spelde de medaille op en wens te hem en zijn vrouw van harte ge luk. Deze onderscheiding is schoon verdiend, zei de heer Verberne, diet eens naging op welke gronden dej heer Bonis deze onderscheiding was sen met deze zo zeer verdiende on derscheiding. Inderdaad, moge hij ze nog lang dragen in geluk en ge zondheid. Tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau zijn benoemd: Mr. R. J. J. Lambooy, burgemees ter van Hengelo, oud-burgemeester van Waalwyk, en de heer P. Sche ren te Nymegen, vice-voorzitter van de Federatie van Ned. Schoen fabrikanten. Tot Ridder in de Orde van Oran je-Nassau is voorts benoemd de heer H. J. F. van Hoof, secretaris- penningmeester van Ons Middel baar Onderwijs in Noord-Brabant te Tilburg. Vlijmen was Vrijdagmiddag in feeststemming. Alom wapperde de Nederlandse driekleur en de stralende zon droeg veel bij aan de feestvreugde. Er zijn hartelijke woorden gesproken bij de officiële ingebruikstel ling van het gemeentelijk gasbedrijf, woorden die vooral betrekking hadden od de bijzonder prettige samenwerking tussen de verschil lende instanties, welke samenwerking tot resultaat had dat Vlijmen binnen zeer korte tijd een mijngasnet had. BIJZONDERE RAADS VERGADERING. Aan de trappen van Vlij men's ge meentehuis werd omstreeks 3 uur de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant har telijk welkom geheten door burge meester van den Hout van Vlijmen en de heren wethouders. Onder lei ding van Frater Alberto zong daar het jongenskoor het Wilhelmus en een lied over ons mooie Nederland. In de feestelijk versierde raads zaal waren aanwezig de heren raadsleden, die door burgemeester Van den Hout aan de Commissaris van de Koningin werden voorge steld en tal van geestelijke en we reldlijke autoriteiten, waaronder de Zeereerw. heren pastoors van de parochies van de gemeente Vlij men, de heren Ingenieurs Tychon en Niessen, die de Staatsmijnen vertegenwoordigden, Ir Oosterholt, gemeentelijk adviseur, wethouder Van den Eerenbeemt, die aanwezig was namens het gemeentebestuur van 's-Bosch, Ir v. d. Linden, direc teur van het Licht- en Waterbedrijf van 's-Bosch en Ir v. Veldhoven, hoofdbestuurslid van de Nederland se vereniging van Gasbedrijven. BIJZONDERE BETEKENIS ontwikkeling die de uitbreiding van VAN DEZE DAG VOOR het mijngasgebruik in de laatste VLIJMEN. j jaren heeft doorgemaakt. Vanaf '45 steeg het verbruik van het mijngas in het gehele Zuiden met 387%, in Noord-Brabant met 435%. Vlijmen is de 42ste van de in het totaal in het gehele Zuiden aantal aangeslo ten gemeenten. Wanneer Ir Tychon komt te spre ken over een steiging van 800% bij het verbruik van mijngas voor de industrie, dan zien we daarin de enorme economische omwenteling die in het Zuiden gaande is. Namens de directie van de Staats mijnen spreekt hij gelukwensen uit voor het gemeentebestuur van Vlij men spreekt de hoop uit dat door het gas het algemeen klimaat van de gemeente, direct of indirect, aan merkelijk zal worden bevorderd. PROF. DR DE QUAY. De Commissaris van de Koningin bestijgt vervolgens het spreekge stoelte, doch niet, zoals hij zegt, om i eens in het bijzonder te spreken over het gas, maar om eens stil te staan bij de aspecten die bij deze I gebeurtenis in de gedachten komen, j De eerste gedachte van spreker is dat het Provinciaal Bestuur hier ei- I genlijk weinig aan gedaan heeft, hoogstens iets goedgekeurd en ge tekend. Hij wijst in dit verband op het karakter van de werkzaamhe den van het Provinciaal Bestuur met betrekking tot de werkzaamhe den en de verrichtingen van een gemeentebestuur. De tweede ge dachte van spreker is deze, of er in deze tijd met zijn enorme ontwik keling nog plaats is voor gas, naast de energie-bronnen van electriciteit en in de toekomst de atoomenergie. „We staan hier op het moment in de geschiedenis, waarop een evolu tie op dit terrein is te verwachten", aldus spreker. „Wanneer we in een bemiddelende functie iets moeten steunen, is het nodig dat men een visie heeft op de ontwikkeling en daarmee in het plan dat ten uitvoer moet worden gebracht, rekening houdt. Tenslotte verklaarde Prof. dr de Quay dat het voor hem zeer aan genaam was te horen wat er zoal in deze gemeente in de loop van de laatste 10 jaren door het gemeente bestuur was bereikt en zegt er zeer erkentelijk voor te zijn dat burge meester Van den Hout in zijn rede geen behoefte van de gemeente naar voren heeft gebracht. Gelukwensen en woorden van waardering richt Prof. Dr de Quay vervolgens aan allen die aan de uit voering van dit werk hebben mee gewerkt. En dan ontsteekt Prof. Dr de Quay in de twee flambouwen de gasvlam, die hij symbolisch 't vuur had genoemd dat in de eerste bur ger van Vlijmen brandde. Daarbij had hij opgemerkt dat het niet al leen de techniek is die iets tot stand kan brengen, vooral ook durf en energie. St Caecilia uit Haarsteeg speelde vervolgens het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen staande werd aan hoord. Burgemeester Van den Hout ver welkomde allen hartelijk, speciaal Prof. Dr de Quay, die ook voor deze feestelijke gelegenheid naar Vlij men had willen komen. In zijn feestrede spreekt burgemeester Van den Hout over de bijzondere bete kenis van deze dag in de economi sche opgang van de gemeente. Hij werpt een blik op het verleden, spe ciaal op de laatste 10 jaren en geeft daardoor de aanwezigen een kijk op hetgeen in die tijd door de ge meente tot stand werd gebracht, vooral wat betreft het herbouwen van 't door oorlogsgeweld zo zwaar getroffen Vlijmen. „Vast en zeker is het, aldus bur gemeester Van den Hout, dat onze gemeente manmoedig en onverpoost uit de puinhopen is verrezen en 't is een vaststaand feit dat Vlijmen zowel in- als uitwendig een gedaan teverwisseling in de goede beteke nis heeft ondergaan, en niet in ge ringe mate". „En vandaag krijgt Vlijmen offi ciéél gas. Als het waar is dat tempo een factor is van het sicces, dan is dat wel het geval geweest bij de totstandkoming van de gasvoorzie- ning vanaf de allereerste bespre king dienaangaande tot op 't ogen blik". Dan geeft spreker in vogel vlucht van 30 Oct. 1953 tot 28 April 1955 een overzicht van de bespre kingen en werkzaamheden, op wel ke laatste datum het aantal van de aanvragen 771 bedraagt. Hij richt zich met een bijzonder woord van dank en hulde tot al degenen die aan de totstandkoming van het be drijf hebben meegewerkt. IR VAN DER LINDEN. Vervolgens geeft Ir v. d. Linden, directeur van het Licht- en Water bedrijf te 's-Bosch een technische uiteenzetting over het gasnet, zoals dat hier op de meest efficiënte ma nier en rekening houdend met de uitbreidingsplannen van de ge meente is gelegd; over het gebruik te materiaal en het karakter van 't net, dat 'n middeldruknet genoemd wordt en over de eerlijke wedijver die bestond bij de verschillende aannemers, om de eerste gas-aan- sluiting in Vlijmen zo spoedig mo gelijk een feit te doen zijn. Het gezelschap begeeft zich ver volgens naar het marktplein, waar voor de aldaar opgestelde kiosk een tweetal flambouwen wachten op 't moment dat Prof. dr de Quay ze zal ontsteken. De harmonie St Caecilia o.l.v. de heer A. v. d. Heijden, luis tert de aankomst van 't gezelschap muzikaal op. WETH. VAN DEN EERENBEEMT VAN 's-BOSCH. Namens het gemeentebestuur van 's-Bosch wenst wethouder Van den Eerenbeemt de gemeente Vlijmen van harte geluk met de zo voor spoedige aansluiting op het groot mijngasnet. Hij spreekt over 't feit dat grotere gemeenten hun tech nisch kunnen in dienst moeten stel len van kleinere naburige gemeen ten, zoals dit ook hier is geschied. Hij roemt de bijzonder prettige sa menwerking die in verband met deze gebeurtenis tussen Vlijmen en 's-Bosch heeft bestaan en spreekt de hoop uit dat de overeenkomst tussen Vlijmen en 's-Bosch tot in lengte van dagen zal mogen voort duren. HET GASVERBRUIK BU DE INDUSTRIE STEEG SINDS 1945 MET 800%. Vervolgens spreekt Ir Tychon, die de directie van de Staatsmijnen vertegenwoordigde, over de enorme PROF. DR DE QUAY BEZOEKT DE BEDRIJVEN VAN WAGEN- BERG-FESTEN EN ZAALBERG. Na de plechtigheid op het Markt plein brengt de Commissaris van de Koningin een bezoek aan de bedrij ven van Wagenberg-Festen en van Zaalberg, daarheen vergezeld van burgemeester Van den Hout en de heren wethouders. De overige leden van het genodigde gezelschap be geven zich in een grote gereedstaan de autobus naar het gasverdeelsta- tion, om daar de apparatuur in ogen schouw te nemen en zich te laten inlichten door de heren Ingenieurs van de Staatsmijnen, die daartoe gaarne bereid zijn. De raad van de gemeente Drunen kwam Vrijdagavond in spoedzit ting bijeen ten gemeentehuize on der voorzitterschap van burge meester Snels. De raad was voltallig. De notulen werden onveranderd goedgekeurd en de ingekomen stukken ter kennisgeving aangeno men. Punt 2 was het voorstel van B. en W. tot toekenning van het ge meentelijk aandeel woningverbete ring' op de voet van Premierege ling Woningverbetering. De gemeentelijke bijdrage gold een bedrag van 466.67. De raad keurde dit goed. Op voorstel van B. en W. wer den enkele perceeltjes grond toe gewezen. De raad verleende hieraan zijn goedkeuring. Verder was aan de orde het wij zigen van de grondprijzen in het uitbreidingsplan. Hierover zegt het prae-advies: Bij besluit van Ged. Staten van 13 April 1955 G. nr. 41, is goed keuring onthouden aan het besluit van de raad tot verkoop van grond in de Braken aan de Stichting Lips' Woningbouw. Ged. Staten stellen als eis, dat de koslen van bouwrijp maken volledig door de opbrengst van de gronden worden gedekt. Indien dit echter geheel wordt doorgevoerd, zullen de prijzen veel te hoog komen te liggen. Wij hebben daarom een enigs zins andere opzet gemaakt, welke wellicht de goedkeuring zal kun nen verkrijgen. De prijzen van de grond, aanvankelijk vastgesteld op J 6.4.2.75, zullen nu be dragen 6.50, 4.40, 2.85 p. M2. Ten laste der gemeente zal nu nog blijven een bedrag van onge veer 35.000.zijnde 25% van de rioleringskosten. Immers van de kosten van de in voorbereiding zijnde algehele riolering der ge meente zal minstens 25% ten laste der gemeente blijven. Wij vinden het niet juist, dat de onderhavige gronden wel voor het volle bedrag zouden worden belast. Naar aanleiding van het boven staande stellen B. en W. derhalve voor de prijzen der gronden in de

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1