GEMEENTERAAD NEUSDEN. WASPIK RAAMSDONKSVEER Voor de Vrouw LANDBOUW i De Italiaanse Zomermode, DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 MEI 1955 Handelsdrukwerk V erenigingsdrukwerk Familiedrukwerk C—4 oo (S klassen I, II en III respectievelijk vast te stellen op G.50, 4.40.en 2.85. Na een korte toelichting door de voorzitter, die betoogde dat dit een eis was van Ged. Staten, keurde de raad dit goed. Aan de orde was verder een voorstel tot beschikbaarstelling van een erediet bestemd voor de herbouw van hel oude gemeente huis en een te bouwen premiewo ning. Hierover zegt het prae-ad- vies: Zoals de raad bekend is, bestaan reeds geruime tijd plannen om liet oude gemeentehuis te herbouwen. Tot op heden kon dit echter niet worden verwezenlijkt, omdat de uit te keren oorlogsschade nog niet door het rijk was vastgesteld. Bij schrijven van 19 April 1955 werd B. en W. vanwege het minis terie van financiën medegedeeld, dat de bijdrage in de kosten van herbouw 27.69(1.24 zal bedragen. Momenteel is geCn ruimte be schikbaar voor het subbureau van de Technische Dienst. Tevens is geen ruimte beschikbaar als in structielokaal voor de brandweer en de Bescherming Bevolking. Af gezien hiervan kan hei gebouw voor zovele doeleinden gebruikt worden, dat het jammer zou zijn deze gelegenheid niet waar te ne men. Thans heeft de gemeente de ge legenheid om in (je bestaande be hoefte aan een dergelijk gebouw te voorzien door hel oud-gemeente huis te herbouwen in die zin, dat het wordt ingericht als een bureau voor gemeentewerken. De kosten zijn nog niet definitief bekend en zullen de raad nog nader worden medegedeeld. De meest geëigende plaats voor het pand is op de hoek Stations straatWilhelminastraat. In het ontworpen plan is tevens opgenomen een woonhuis, dat aan 't bureau zal worden vastgebouwd. Een dergelijke woning in de vrije sector te bouwen zou te duur zijn, waardoor de huur hoog zou komen te liggen en het derhalve prac- tisch onverhuurbaar zou zijn. Het meest wenselijk is het, een woning te bouwen met gebruikma king van de Premie- en bijdragere geling Woningbouw 1953. Van het rijk zal hiervoor dan een premie worden verkregen van 3.750.—. De huur wordt door de minister zodanig vastgesteld, dat steeds een 1 sluitende exploitatie wordt ver- kregen. De gemeente zal derhalve door de bouw van de woning geen financieel nadeel lijden. Naar aanleiding van het boven staande stellen- B. en W. voor: a. het oud-gomeentehuis in bo vengenoemde zin te herbouwen; b. over te gaan 'tot de bouw van een woning, met -gebruikmaking van «je Premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953; c. het benodigde erediet beschik baar te stejlen. j Op dit prae-advies gaf de voor zitter nog een korte toelichting en de raad keurde het voorstel zon der op- of aanmerkingen goed. Er werden ook nog enkele be grotingswijzigingen goedgekeurd o. a. voor een subsidie van 50. voor de Stichting „Herdenking Bra bants gesneuvelden", alsmede een bedrag van 1500.voor het in orde brengen van het gemeente-ar chief, dat momenteel is opgebor gen in liet Rijksarchief te's Bosch. Hierna ging de raad over in ge heime zitting. Na heropening stel de de voorzitter aan de orde het voorstel om B. en W. machtiging te verlenen voor de totstandkoming van de plannen bouw kampeer- centmm. Ged. Staten hebben hun goed keuring verleend aan de begro- tingskosten van dit kampeercen- trum, die 224.000.beliepen. De raad machtigde B. en W. te doen wat mogelijk is om de uit voering van de plannen zo spoedig mogelijk tot werkelijkheid te bren gen. Hierna werd de zitting gesloten. De raad der gemeente Heusden kwam Donderdag 28 April j.l. in openbare vergadering bijeen. Met kennisgeving waren afwezig wethouder J. Groen en dhr. Brink. Na goedkeuring der notulen van de vergadering van 9 Maart j.l. kwamen de ingekomen stukken ter tafel; hierbij was een verzoek van A. Doruiter, om het perceeltje gemeentegrond, hetwelk naast zijn woning is gelegen, te kunnen hu ren. B. en W. stelden aanvankelijk voor om hierop afwijzend te be schikken in verband met eventuele uitbreiding van het gasontvangst- station. Enkele leden van de raad meenden echter, vooral omdat een eventuele uitbreiding nog niet in het verschiet ligt, dat men dit per ceeltje grond het beste kan verhu ren, daar dit tot voordeel der ge meente is, want hoewel de huur opbrengst wel niet groot zal zijn, behoeft de gemeente dan toch niet geregeld dit perceeltje van onkruid te zuiveren. De raad besloot dit perceeltje aan Doruiter te verhu ren voor 1.per jaar met de aantekening dat de huur, indien nodig, met de dag kan worden op gezegd. Van G. de Hart te Oudheusden was een schrijven ingekomen over schadevergoeding van een door hem gekocht perceel bouwgrond onder Hedikhuizen. In zijn schrij ven liet hij zich tevens laatdunkend uit aan het adres van de burge meester. De voorzitter zei dat hetgeen de Hart over hem in zijn brief naar voren bracht, nietvan toepassing was, daar spreker bedoelde de Hart steeds zoveel als in zijn ver mogen lag, heeft geholpen. Wat de schadevergoeding betreft, zei spr., dat dit reeds in een vorige verga dering van B. en W. was geregeld en dat de schadevergoeding welke zal worden gegeven, 455.33 zal bedragen, hetgeen neerkomt op een derde gedeelte van de gehele scha de. B. en W. stellen voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te ne men, waarmede de raad na een on- derling debat hierover, zich ac- coord verklaart. Ten behoeve van het ULO-onder- wijs werd toestemming verkregen tot het aanstellen van een vrouwe lijke vakleerkracht lot het geven van handwerkles voor 3 uren per week. Ten behoeve van de volkshuis vesting werd een bouwvolume ver strekt voor het bouwen van vijftig woningen voor De Haan en Oerle- mans in het uitbreidingsplan. Hier voor is derhalve een prijsbereke ning gemaakt voor de bouwgrond. Deze bouwgrond, bouwrijp af te leveren, zal kosten 6.95 per m2. Op een desbetreffende vraag van de heer Rijke deelde de voorzitter mede dat de straataanTeg in deze prijsberekening is inbegrepen. Zo liet enigszins mogelijk is, zal vol gens spreker deze prijs zeer zeker worden verlaagd. Besloten werd voorlopig deze pry's aan te houden. B. en W. stelden de raad voor 'n algemeen besluit te nemen waar door B. en W. worden gemachtigd tot het toekennen van een krotop- ruimingspremie. j Hiertoe werd door de raad be sloten. Punt 4. Dit punt betrof een wij ziging van de begroting Burgerlijk Armbestuur Herpt 1954. Hiermede verklaarde de raad zich accoord. Punt 5. B. en W. stellen hierin voor over te gaan tot vaststelling van een verordening „Vervoers kosten schoolbezoek". De heer Rijke deelde mede dat hij het zeer op prijs stelde dat er een nieuwe verordening gemaakt was, doch dat ook deze hem heus niet bevredigde. Volgens spreker moet het mogelijk gemaakt worden en wel in de ruimste zin, dat ou ders hun kinderen naar een naar hun oordeel gewenste school kun nen sturen. De uitkeringspercen tages, in deze verordening vermeld zijn echter zo laag gesteld dat ou ders met een middelmatig' inkomen zelf nog een zodanig bedrag voor het vervoer zullen moeten betalen, dat zij dit niet kunnen dragen. Spr. hoopte dat alsnog hierin verande- i ring' gebracht zou kunnen worden. De heer Rijke werd hierin door meerdere leden van de raad ge steund. De voorzitter deelde mede dat B. en W. geprobeerd hebben aan de wensen van de raad tegemoet te komen, doch het college zag zich hierin nog niet geslaagd. De voor zitter stelde daarop voor een com missie uit de raad te vormen, wel ke een naar hun mening juister uitkeringspercentage kunnen bere kenen, hetwelk zij dan aan B. en W. kunnen voorleggen, opdat deze zich daarover kunnen beraden. Tot leden van deze commissie werden aangewezen de heren Rij ke, Roza, Verschuur, Geerlings en A. Buijs. Punt 6. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd op zijn verzoek aan A. Burg- meijer eervol ontslag verleend als gemeentearbeider. Punt 7. In de vacature van Mevr. Veltman-CIerks werd met algeme ne stemmen tot onderwijzeres aan de openbare school alhier benoemd Mevr. Kaptein-Klumperbeek uil Heemstede. Punt 8. Een verzoek van F. P. A. Leijten om vergoeding voor zijn schoolgaand kind dat elders een school bezoekt, werd lot een vol gende vergadering aangehouden. Punt 9. Op voorstel van B. en W. verleende de raad toestemming tot het aanvragen van erediet voor de bouw van een gymnastieklokaal en de bouw van 16 woningen in ver band met krotopruiming. Hierna volgde sluiting. KINDJE VERDRONKEN. Vrijdag is het vijf-jarig zoontje van de familie de Radder, die met haar schip in de Oude Maas onder Waspik lag, in het water gevallen en verdronken. Te tragischer is dit ongeluk, omdat het gezin al eerder een kind door verdrin king verloor en omdat de volgénde dag dc heer en mevrouw de Radder hun zil veren bruiloft zouden vieren. BEVRIJDINGSFEESTEN. Optreden van de Kamer van de Dans Terpsichore culturele onderafdeling van het Collegium Studiosorum Veritas fe Raasdonksveer bij gelegenheid van de bevrijdingsfeesten op 5 Mei 1955. In het kader van de bevrijdingsfeesten zal Raamsdonksveer en omgeving op de avond van de 5e Mei getuige kunnen zijn van een groots dansspel, dat een groep studenten, verénigd in de Kamer van de Dans „Terpsichore", een der Culturele onderafdelingen van de R.K. Studentenvereniging Veritas uit Utrecht dan op uitnodiging van het plaatse lijke Oranje-comité zal uitvoeren op het feestelijk verlichte Heereplein. Reeds eerder heeft men in Raams donksveer een optreden van deze groep gezien en velen herinneren zich nog dit feeërieke spel van sierlijkheid 'en gratie, vari hoofsheid en elegance, zoals de stu denten uit Utrecht dit in 1947 kort na de oprichting van de Kamer van de Dans ten tonele brachten. Sindsdien hebben zij hun repertoire jaarlijks uitgebreid en hoewel zij zich op de eerste plaats ten doel stellen om zelf het plezier en de schoonheid van de oude hofdansen te ervaren, hebben deze studenten zich toch ook reeds vèr buiten Utrecht een uitstekende naam verworven door tal van uitvoeringen, die zij in hun vrije tijd in diverse plaatsen van ons land hebben gegeven. Zelfs uit Wenen kwamen verzoeken binnen om te komen dansen 'en voor deze zomer staat er al een tournée door Duitsland op het pro gramma. Het Oranje-comité van Raamsdonks veer heeft dan ook een goede keus ge daan toen het de Kamer van de Dans „Terpsichore" uitnodigde hun optreden van 8 jaar geleden nog eens te herhalen, nu met een geheel nieuw programma, en wanneer de dansers hunne dames met hoofse zwier naar de grote dansvloer geleiden en de paren op de lok kende tonen van de muziek van eén oud menuet hun gracieuze spel van lijnen en figuren aanvangen, zal voor enkele uren de romantiek uit vroeger tijden herleven. Dan waant men zich zelf aan het hof van de Franse koning Lodewijk XIV in de spiegelzalen van het paleis van Ver sailles 'en in gedachten vertoeft men in Wénen, wanneer de zingende violen uit nodigen tot een wervelende wals. Bij de Mazurka denkt men terug aan het land van Frederik Chopin met zijn bekoor lijke volksdansen en wanneer het op windende en tegelijk zo meeslepende the ma weerklinkt van Gavotte en Valse Basque worden we meegenomen naar de Spaanse hooglanden. Dan weer viert men vrolijk het feest mee met de solda ten in hun quadrilles. Niet minder dan 14 dansen zullen op deze avond worden uitgevoerd. STAALBOUW HOLLANDIA. De Hollandia Staalbouw hield in Huis ten Deijl een bijeenkomst met personeel en ouders. De directeur de heer Nieuwenburg hield een korte inleiding. Aan de las cursus welke aan het bedrijf gegeven werd, slaagden alle 15 deelnemers, aan wie hij een diploma kon utreken. Het is weliswaar geen officieel diploma, maar wel een bewijs dat je de grond beginselen als electrisch lasser te pakken hebt. Hierna sprak de heer van Dam. welke aan de gediplomeerden een kleine her innering aanbood. Enige films werden vertoond, o.a. over de brug bij San Fransisco, een gigantisch bouwwerk, dat bestaat uit een stalen constructie. Gedurende de pauze kon men diverse werkstukken bezichtigen. De heer Kna pen van de Bemetel sprak over het nut van een goede vakopleiding. Men moet niet zo zeer kijken naar de wekelijkse verdiensten, doch naar het vak op zich zelf, waarin voor de toekomst perspec tieven zitten. De school voor een vak opleiding is het voornaamste, dit fun dament vind immers zijn voortzetting in dc practijk. Behalve loondienst bestaat er bij de Hollandia Staalbouw gelegen heid om een cursus te volgen op leer overeenkomst. Als regel is hiervoor ver eist het diploma A.s., maar ook zonder dat kan men een cursus volgen. in het BETERE GENRE Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen - Waalwijk ELECTRISCHE KRACHT IN DE LANDBOUW. In de loop der jaren is de elec- trieiteit ook op vrijwel alle boer derijen, die er eertijds van versto ken moesten blyven door hun af gelegen ligging, bron van licht en warmte geworden. In de meest uit eenlopende toepassingen geniet nu ook de landbouw van haar zege ningen; vooral in de eléctrische kracht schuilen voor de bedrijfs- arbeid nog vaak onbekende moge lijkheden, die algemene aandacht verdienen. De moderne electromotor is hier de krachtbron en kan allerlei ver moeiend en tijdrovend werk ver achten, als dorsen, stro- en bieten snijden, malen, pompen, zagen enz. De voortschrijdende techniek heeft onvermoeid gestreefd naar perfec- lionncring en verbetering van de electromotor. Een voorbeeid van wat men bereikte, is de Heemaf SKA-motor, een uitvinding, die het gebruik van electriciteit voor krachtdoeleinden zeer heeft bevor derd. De reden van dit succes schuilt in de eerste plaats in eigen schappen van de motor, die vooral ook voor land- en tuinbouw als ei sen worden gesteld. Voorbeelden hiervan zijn: de eenvoud van uitvoering en bedie- O^Co Tijdens de boutiqueshow in het Pjalazzo Pitti toonde EMILIO PUC- Cjl veel meer beheersing dan ge woonlijk en verraste door de' so bere, ongebruikelijke eenvoud van zijn strand-ensembles van lichte, geruite wol, met halflange panta- lpns, bedekt door wijde plooirok ken en aangevuld met gladde lijfjes met een gematigd „spaarpot-décol leté", omgeven door levendig ge kleurd borduursel. In tegenspraak met deze eenvoud heeft Emilio. de sirene als symbool van de zoiner- mode gekozen en een sirene van vlees en bloed is met gratie de der tig meter van de estrade afgewan deld, beminnelijk glimlachend tus sen de blauwe sprieten van haar strooien pruik, die glinsterde van de waterdroppels, gestold tot fon kelende stukjes strass. GIORGIO AVOLIO geeft zijn cre aties, die vooral voor stad en reis zijn bedoeld, weer het onmisken bare kenmerk van goede smaak mee. Prachtige wollen stoffen in verrukkelijke voorjaarskleuren ge ven reliëf aan rechte mantels, on berispelijk van coupe en zorgvul dig' uitgewerkt in de details. Boor den van ribbeltricotage worden met verrassende nieuwe effecten op zij in mantels en korte jasjes gezet, tamelijk grote zakken en kra gen onderstrepen de losse en be wust eenvoudige stijl van de mo dellen. De tricotagemodellen van MIR- SA brengen nieuwe thema's van decoratie voor blouses, spencers en zomerjumpertjes. Strepen in alle denkbare soorten en variaties vor men het hoofdmotief. Zeer interes sant zijn de overalls van tricotage in lichte, heldere kleuren. De wijde rokken van GLANS brengen geen nieuwe noot in de komende zomermode; origineel is alleen een avond-overall, gemaakt van de fijnste zwart wollen jersey, geheel om het lichaam gedrapeerd van polsen tot enkels, niet een zeer bescheiden décolleté. In verband hiermee moet de aandacht geves tigd worden op de duidelijk uitge sproken neiging, die op de mode shows 'te Florence viel waar te ne men, om bij de zomermodellen de armen te bedekken. ANNA TOSCO brengt voor de zo mer een reeks zeer geslaagde zee- en zeil-ensembles. De lengte van de nauwsluitende pantalons vari- ert van knie tot enkel. De effen ge kleurde blouses zijn op bekwame wijze in harmonie gebracht met de fan'asiestoffen der pantalons, op zij dichtgemaakt met een reeks donkerblauwe knoopjes. Een losse witte jersey blouse wordt er over heen gedragen. Bijzondere zorg is besteed aan de reis- en stad-ensem- bles, waarin wollen jersey het ide ale uitdrukkingsmiddel is, dat door z'n natuurlijke soepelheid de enigs zins stijf aandoende verlengde tail- lelijn corrigeert. Deze ensembles bestaan, uit deux-pièces met 'n lan ge blouse, aangevuld met mantels of korte jasjes van rechte lijn. Het kleurengamma beslaat hoofdzake lijk uit tinten g'eel, caramel en oker, dikwijls gecombineerd met room wit. VALDITEVERE brengt 'n nieu we interessante serie wollen hand weefstoffen met een opmerkelijke variatie van tamelijk opvallende, veel effect sorterende dessins. MYRICAE heeft met de gebruike lijke goede smaak een collectie ge presenteerd, die op folkloristische motieven was geïnspireerd; rokken en jasjes, afgewerkt met Sardinisch galon, rokken van zeer fijn wollen weefsel met grote gedrukte dessins in levendige kleuren en eenvoudige chemisiers van wollen voile, ge werkt met een lang lijf. BERTOLI maakt als altijd een prettige indruk met zijn nieuwe serie ongewone rokken, bestemd voor strand en zomers avondpar tijtjes, aangevuld met zeer strak zittende jumpertjes met laiige mou wen en bescheiden décolleté, ver vaardigd van zeer fijne wollen jer sey. BIJ DE TEKENINGEN: EMILIO PUCCI; presenteert een strandenseinble van zeer fijne wil len „jolly" stof in een fijn rose-en- blauw streepje. De blouse heeft het karakteristieke hemdmodel. GLANS: Zee-overall van geheel gedrapeerde fijne zwarte wollen jersey. GIORGIO AVOLIO: Reis-ensem- ble van honingg'ele wol met inzet- sels van grof-geribbelde tricotage. MIRSA: Zomerjumper van licht blauwe wol met streepmoliefeen lange, gedeeltelijk gestreepte sjerp verleent het model 'n nieuw toets. TOSCO: Reisensemble van wol len jersey. De deux-pièces heeft 'n blouse in lange lijn, uitgevoerd met een motief van zakken, die. geac centueerd worden door een wit- met-caramel gestreepte boord. De matig wijde mantel heeft twee zak ken op de borst. Voering en kraag zijn wit-met-caramel gestreept. ning, zodat, waar een krachtwerk tuig nodig is, practisch gebruik di rect mogelijk is; de druipwater- dichle uitvoering zorgt er voor dat geen neervallend water in de mo tor kan dringen; de lagerschilden hebben n.l. slechts aan de onder zijde een opening tooi* de lucht- circulatie. Een bizonderheid is ook de rotorconstructie, die, doordat hij op een speciale manier werd uitgevoerd, de rotor vrijwel onver woestbaar maakt. De electromotor verdient 'n rui me toepassing in land- en tuin bouw. Hij heeft die reeds gevon den, maar bij de voortgaang van de motorisatie in het moderne land bouwbedrijf kan voer de electri sche krachtbron nog een grotere plhats worden ingeruimd. Hierdoor verkrijgt de onderne mer immers de beschikking over een ongekend aantal paardekrach- ten dat naast bedrijfszeker en voor delig ook vlug en veilig is. Welke grootte voor landbouwbanden? Bij beantwoording van de vraag of men voor drie-tons landbouwwagens gro te dan wel kleinere banden moet gebrui ken, speelt de weerstand, die de banden bii het rijden ondervinden, een grote rol. In het algemeen heeft een kleinere band het voordeel van een lagere aanschaf fingsprijs, geringere laadhoogte en in sommige gevallen de mogelijkheid van montage op de voorwielen van de trek ker. Grotere banden b.v. in de mat'en 18-20 inch hebben minder rij weerstand te over winnen vooral op zachte bodem bezitten een langere levénsduur en voe gen zich bovendien gemakkelijker naar oneffenheden in de grond. Dit laatste geldt in bijzondere mate voor lagedruk- banden. 1 Bij een serie practijkproeven, genom'en met 16 en 20 inch banden is komen vast te staan, dat beide typen banden op dro ge vaste bodem nagenoeg gelijke resul taten opleveren mits echter de wagens niet vol belast zijn. Bij volle belasting op droge, vaste on dergrond 'en bij elke belasting op natte, vette bodem blijkt de 20 inch band inuner 10 tot 15 minder trekkracht te ver eisen, hetgeen een besparing op benzine betekent. Op grond van deze uitkomsten is het gebruik van de kleinere band dus in de meeste gevallen gerechtvaardigd. Slechts in bepaalde streken en onder speciale omstandigheden za 1 de hogere rijweer- stand nopen tot gebruik van grote ban den, vooral wanneer sprake is van paar- detractie. en

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2