droeve en blijde DE BEVRIJDING VAN NEDERLAND. Waalwijkse en Langstraatse Courant HERINNERINGEN. 8 89 De laatste dagen van de oorlog en de komst van de bevrijding. Een onverwachte lijdensweg Meer dan acht maanden duurde de strijd HET VERLOOP DER OORLOGS HANDELINGEN. MAANDAG 2 MEI 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO WN HET ZUIDEN 78e JAARGANG No. 36 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Woensdag en Donderdag zullen heel bijzondere dagen worden in de geschiedenis van het Neder landse volk. Niet dat zij, na jaren ot historie geworden, een belang rijke plaats zullen krijgen in de ge schiedenisboeken. Wel echter zul len zij op ieder van ons een zeer .«rote indruk maken, omdat zij een fevende herinnering zullen vormen aan gebeurtenissen, waarvoor wel hoofdstukken worden gereserveerd in de boeken der historie, omdat het Nederlandse volk op die dagen zal denken aan de droeve dagen van oorlog en bezetting, zal denken ook aan de jubel van de vrijheid, die tien jaren geleden herwonnen werd. 'Droeve en blijde herinneringen zullen deze twee dagen vullen. Droeve herinneringen in de avond van de 4e Mei, wanneer heel Nederland zijn doden herdenkt, zijn dapperen die vielen voor onze vrijheid; zijn helden van het ver zet, mannen en vrouwen, jongens en meisjes, van alle rang en alle stand, die eenvoudigweg hun stille plicht deden, die trouw waren tot in de dood; de dappere strijders van overzee, die de vijand aanvie len in zijn hechte bolwerk Europa, wier bloed de stranden van Nor- mandië fel kleurde en de prijs was voor een dure vrijheid. We her denken hen in onze kerken en op onze pleinen, we scharen ons rond de monumenten die de herinnering aan hun heldenmoed trachten wakker te houden. In schone leu zen zullen wij hun sterven verheer lijken en weer zullen we de heilig ste beloften afleggen, te zorgen, dat hun dood niet tevergeefs is ge weest; de belofte, de vrijheid waar voor zij stierven, te maken tot een nieuwe, stralende vrede in gerech tigheid, waarin «een plaats meer is voor haat en afgunst, waarin geen plaats meer is voor de strijd en de marteling. Weer zullen wij, thans: voor de tiende keer, deze beloften afleggen. O. en we zullen het menen; op dat moment zal onze diepe eerbiet! voor hun offer echt zijn, en onze deernis met degenen die verweesd achterblijven, zal echt zijn en echt zal zijn onze wil van de herwon nen vrijheid iets moois te maken. Maar het leven gaat, voorbij de jubel van de 5e Mei, weer zijn ge wone gang; en de kleinheid komt weer in ons leven, en de bekrom penheid, en de afgunst en de ver woede zucht naar eigen gewin; we worden weer de egoïsten die alle goeds dat het leven ons weer biedt, als zeer vanzelfsprekend aanvaar den en die zeer verbolgen zijn wan neer niet alles naar wens gaat; het is zo moeilijk het heldhaftig voor beeld der helden ons te laten inspi reren tot zelfvergetenheid zoals1 zij die toonden, tot liefde voor land en volk, zoals zij daarvan blijk ga ven. Het leven is voor ons te ge makkelijk geworden weer en naar mate de welvaart toeneemt, zal de herinnering' aan de ontbering ver vagen en zullen wij meer en meer gaan vergeten wie die nieuwe wel vaart ons mogelijk maakten en hoe zij dat deden. Bij alle goeds dat ons ten deel valt, zouden onze gedachten moe ten gaan naar tien jaren geleden, toen na een heldhaftige strijd de kiemen voor al het goede en scho ne weer werden gezaaid, maar toen wij ook allerwege de felle wonden nog zagen die in deze heldhaftige strijd waren geslagen. De opper vlakkige wonden zijn geheeld, maar inwendig is vaak nog het branden van het felle leed; laten wij dat verzachten Onze gevoelens op deze bijzon dere dagen zullen menigerlei zijn; gevoelens van diepe eerbied, van deernis, van onvoldaanheid ook, zullen worden doorkruist en ge volgd door gevoelens van blij ge luk, van tevredenheid; gelukkig zullen we zijn als we denken aan bet geluk dat ons besprong, toen we weer vrij waren; we waren verdwaasd in den beginne, konden ons nog niet goed realiseren wat bet betekende weer vrij te zijn; maar met de dag werd het besef duidelijker, en met het toenemen der materiële gevolgen van de vrij heid o, het ging heel langzaam 'n het begin groeide in ons' het weten, dat de vrijheid een onschat baar geestelijk goed was. We zijn uitgelaten geweest, dat eerste jaar in vrijheid, hoe begrijpelijk was dat na vier jaren van onderdruk- 2,8' va.n ontbering, van angst. Toen is de roes langzaam vergle den, om plaats te maken en hier mogen we thans trots op zijn en hierom mogen we thans heel ge lukkig zijn om plaats te maken voor de vastberaden wil te her stellen wat er te herstellen was. Na tien jaren mogen we thans yoldaan concluderen dat ons land "i bet materiële vlak de herkregen vvyheid volkomen heeft benut; dat m't wellicht als geen enkel land ter wereld, door gezamenlijke in spanning krachten. van alle individuele iets zeer bijzonders heeft tot stand gebracht; het buitenland vond hiervoor de naam, 'n pracht van een erenaam: Ie miracle Hol landais, het wonder van Nederland. We mogen thans zeggen dat on ze welvaart groot is, dat Neder land een plaats inneemt temidden der vrije samenwerkende volkeren, die algemeen gerespecteerd wordt. Maar wie hebben ons in -staat ge steld dit alles te bereiken? Het is de vraag die telkens moet terugke ren, bij alle successen die wij be halen, de vraag die telkens ons moet inspireren tot nieuwe groot sere daden. En het zal ook deze vraag moe ten zijn, die ons bij de viering en de herdenking van onze bevrijding inspireert tot het verrichten van grootse daden op andere gebieden dan dat van de materie. En veel kan daar nog worden verricht Wc kunnen op deze herdenkings dagen ook verder zien dan de gren- zen van het eigen land; we kun nen beschouwen ook wat de we reld deed met de herwonnen vrij heid. En dan, dan zal het zoet van de blijdschap vermengd zijn met het bittere der teleurstelling; want wij weten dat thans andere landen en andere volkeren verkeren in de zelfde, nee, wellicht nog verschrik kelijkere omstandigheden als waar in wij vier jaren hebben verkeerd; we weten dat de wereld angstig dicht heeft gestaan soms voor een nieuwe catastrophe en deze zou vreselijker zijn dan al 't verschrik kelijke, waaraan de wereld in de eeuwen van haar bestaan heeft bloot gestaan. God moge ons hiervoor behoe den, hij moge ons de kracht en het inzicht geven onze vrijheid naar Zijn wetten te gebruiken, onze klei ne taak in het grote werk van de vrijheid en de vrede goed te ver richten. Laten we Hem en onze doden, die wc bidden het in Hem mogen rusten, hierom onop houdelijk vragen. 5 Mei 1955 is voor Nederland een gedenkwaardige datum, want op die dag herdenken wij het feit dat wij tien jaar geleden bevrijd werden van het nazi-juk, dat vijf jaar lang ons land bezet en ons volk onderdrukt had met een afschuwelijke terreur, die menigeen tot vertwijfeling bracht. Zoals wij weten, is de bevrijding van ons land niet zo vlot gegaan als men gehoopt had. In tegenstelling tot de verwachting dat de enorme geallieerde strijdmacht, die in bliksemtempo Noord-Frank rijk en België bevrijdde, ook ons kleine land van de tirannie zou verlossen, werd het een lijdensweg van ruim acht maanden, een pe riode waarin het grootste deel van ons land de afgrijselijke oor- logswals over zich heen voelde gaan en een klein deel (Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht) een verschrikkelijke hongersnood moest doormaken. Deze tijd betekende een dieptepunt in onze ge schiedenis. doch de smaak van de bevrijding en overwinning was er- des te zoeter om. r Het is nu de tijd om eens een blik terug te slaan en te zien hoe de bevrijding van ons land is verlopen en welke redenen er waren dat het zo lang moest duren. Op het laatste is vrij snel en eenvoudig een antwoord te geven; het was onze erfvijand het water, die ons ook bij onze bevrijding parten speelde. De Oost-West lopende rivieren in ons land, boden de vijand een schitterende gelegenheid tot 't vor men van nieuwe natuurlijke en sterke verdedigingslinies, die de geallieerde opmars ernstig vertraagden. de Engelse 1ste luchtlandingsdivisie bij Arnhem om de bruggen over de Rijn voor de geallieerden te bezet ten. Gelijktijdig stootte het Engelse 2de leger met de garde pantserdivi sie aan de spits met alle kracht in 'n bliksemoffensief naar 't Noorden, waarbij na hevige gevechten Val- kenswaard en Eindhoven bevrijd en de verbinding met de Amerikanen bij de Z.-Willemsvaart tot stand ge bracht werd. Zo snel mogelijk druk te men door naar Nijmegen, om vervolgens te proberen Arnhem te bereiken en de Engelse luchtlan dingstroepen, die aan de overkant van de Rijn in zware gevechten waren gewikkeld, te ontzetten. Het heeft helaas niet mogen luk ken. De weerstand van de Duitsers bij Nijmegen werd sterker, terwijl zij tevens probeerden door de smal le wig te breken om de vooruitge schoven troepen van hun basis af te snijden. Dit lukte ze eenmaal, doch de verbinding met het Noor den, die slechts over één behoorlij ke weg liep, werd hersteld. De res ten van de Engelse parachutisten bij Arnhem moesten teruggenomen worden en zo was de grootse opera tie slechts gedeeltelijk gelukt. verder oprukken onmogelijk, ter wijl de legerleiding voorbereidin gen wilde treffen voor een groot voorjaarsoffensief, waarbij de vij and een verpletterende slag moest worden toegebracht. In deze perio de begon het lijden van het Neder landse volk. De Duitsers hadden zich stevig langs de oevers van de Maas genesteld en er was voor de Canadezen en Engelsen geen door komen aan. Dit front is, lopende ten Zuiden van Goeree en Overflak- kee en verder de Maas volgend tot Noordelijk van 's-Hertogenbosch, waar het verder liep tot Arnhem, tot de bevrijding stabiel gebleven. Even leek het er op of het Arden nenoffensief van Von Rundstedt 'n bedreiging voor de geallieerden vormde, doch het aanvankelijk suc ces werd spoedig te niet gedaan en de situatie bleef als voren. DE VOLGENDE STOOT. In Februari zetten de geallieer den een offensief in het Rijnland in, dat echter voor Nederland van grote betekenis zou blijken te zijn. Langs de grote rivieren viel weinig succes te behalen en nu probeerden de geallieerden met de rechterflank naar het Noorden te zwenken met Arnhem als steunpunt op de lin kerflank. Al vonden deze gevech ten buiten Nederland plaats, spoe dig zou men ons land weer binnen trekken. De omzwaaiende rechterflank van de geallieerden, bestaande uit het Engelse 2de leger en het Ame rikaanse 9de leger, had weinig moeite met het 1ste Folkssturm- heer, dat de mannen tegenover zich vonden. Men forceerde overgangen over de Rijn en splitste op die ma nier de Duitse legers in twee delen en wel door snel door te stoten naar het Oosten. Heeresgruppe H op de Noordelijke flank en Heeresgrimoe B op de Zuidelijke flank. De Engel sen en Amerikanen stroomden rechtstreeks naar het Oosten Duits land in, terwijl de Canadezen, die ook het gat introkken, linksaf uit het Zuiden de Achterhoek binnen trokken. Hier werd de Folkssturm verder opgejaagd. In sneltreinvaart joegen de Cana dezen naar het Noorden, terwijl de Engelsen en Amerikanen hun rech terflank beschermden. Om de chaos bij de terugtrekkenden te vergroten werden enige bataljons Franse pa rachutisten bij Meppel, Hoogeveen en Assen tussen de vijand gewor pen, waardoor deze niet in staat waren een front te vormen. De Folkssturm werd verslagen en Gro ningen en Friesland bevrijd. Op Texel woedde intussen de vreselij ke „Russenoorlog". DE ALGEHELE BEVRIJDING. Het 25ste Duitse leger, bestaande uit twee legerkorpsen en een aantal speciale groepen, was nu ingesloten in de vesting Holland, bestaande uit de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht. Tegenover hen lag het 1ste Canadese leger. Zou er nog een verbeten strijd om de ves ting gevoerd moeten worden, waar bij ongetwijfeld het dichtstbevolkte deel van Nederland onder de oor- logswals door zou gaan? Neen, de geallieerden zagen kans de Duitsers van het hopeloze van hun toestand te overtuigen en op 5 Mei 1945, 's middags om half 5, te kenden beide partijen te Wagenin- gen de stukken, die de onvoorwaar delijke capitulatie van het 25ste le ger der Duitsers inhielden en waar mee West-Nederland voor 'n ramp werd gespaard en de bevrijding van geheel Nederland (behalve Texel) een feit geworden was. Onder uitbundige vreugde van de bevolking trokken de geallieerde troepen binnen en de verslagen Duitsers begaven zich in krijgsge vangenschap, waarmee voor ons een nachtmerrie van vijf jaar ten einde liep. 20 Mei viel ook op 't eiland Texel het laatste schot Begin September 1944 hadden de geallieerden na hun fortuinlijke op mars door Noord-Frankrijk en Bel gië een deuk in het Duitse front veroorzaakt. De Duitse linie liep in een boog van Nieuwpoort over Ant werpen langs het Albertkanaal naar Maastricht en van hier over Luik naar het Zuiden. In het Westen bevond zich het 15de Duitse leger, in het Oosten lag langs de Maas het 7de Duitse leger en daartussen stond in het gebied waar de grootste druk werd uitge oefend langs het Albertkanaal, ge neraal Reinhard met een collectie bijeengeraapte troepen, waaronder een Nederlands SS-bataljon. De ge allieerde druk werd hier uitgeoe fend door het Engelse 2de leger en het Amerikaanse leger. Het Albert kanaal is de eerste linie geweest v/aar de Duitsers zich, na hun over haaste vlucht, hebben vastgezet, waarmee de lijdensweg voor ons land werd ingeluid. Omstreeks half September wisten de geallieerden het front enigszins recht te trekken. Het Canadese 1ste leger zuiverde West-Vlaanderen en trok op tot de Nederlandse grens, terwijl het 2de Engelse leger de druk op het Albertkanaal verhoog de en het Amerikaanse 1ste leger Maastricht veroverde en een deel van Zuid-Limburg bevrijdde. Hierna werd een nieuw offensief ingezet met de bedoeling zo snel mogelijk naar het Noorden door te stoten. Het Canadese leger kreeg de moeilijke taak zich met Zeeland be zig te houden, terwijl het Engelse 2de leger een onprettige verrassing voor de Duitsers in petto had. LUCHTLANDINGEN.' Het 2de Engelse leger had kans gezien het Albertkanaal te over schrijden en bevond zich ten Zui den van Eindhoven aan de Neder landse grens., als het ware een drei gende vinger naar het Noorden vor mend. Op 17 September 1944 kwam het signaal. De waterwegen vormden de voornaamste hindernissen en daar om vonden er gelijktijdig luchtlan dingen plaats van de Amerikaanse 101ste luchtlandingsdivisie bij Son en Veghel ten Noorden van Eind hoven, om zich vast te zetten bij de overgang van de Zuid-Willemsvaart; van de Amerikaanse 82ste luchtlan dingsdivisie ten Zuiden van Nijme gen in de buurt van Groesbeek om de Waalbruggen te bezetten en van lucMla NAAR HET WESTEN. Het voornaamste dat de geallieer den nu te doen stond was, de smal le wig te verbreden om de Duitsers geen kans te geven deze te door breken. Het Canadese tweede korps begon de strijd om de Scheldemond. Nadat de dijken van Walcheren waren gebombardeerd, viel het in de loop van de maand October Wal cheren en Zuid-Beveland over het water aan, terwijl de Canadese 2de divisie Zuid-Beveland van Noord- Brabant uit binnentrok. De Cana dese 4de pantserdivisie nam Bergen Overzicht van de opmars der geallieerde legers van het Albert kanaal naar het Noorden met de frontlijnen op verschillende da ta en in grijs het gebied, dat op 5 Mei 1945 capituleerde. Deson danks werd op Texel nog gevochten tot 20 Mei d.a.v. In verband met het feit, dat Nederland op 5 Mei zijn grote bevrijdingsfeesten viert, waaraan dit jaar wegens het twee de lustrum een bijzonder karakter zal worden gegeven, la ten we hier een beschouwing volgen over de laatste dagen voor de capitulatie. Wij hoorden deze feiten uit de mond van Ir. Louwes, die ten nauwste bij alles betrokken was. Om de vreugde van de bevrijding welke Noord-Nederland in. Mei 1945 heeft ondergaan, goed te begrijpen, op Zoom, de Engelse 49e divisie be- I dient men zich terug te verplaatsen vrijdde Roosendaal, de Poolse divi- in de situatie zoals die heerste in sie Breda. De Engelsen bevrijdden Tilburg en 's-Hertogenbosch, ter wijl het Engelse 30ste korps in de kop van de wig bij Nijmegen de Duitse tegenaanvallen afsloeg. Aan de Oostelijke zijde beperkte men de winter van 19441945 en het daarop volgende vroege voorjaar. Zoals men weet was het Zuiden van het land bevrijd en via de zen der te Eindhoven hoorde Noord- Nederland van tijd tot tijd de vreug- zich ook tot het afslaan van de aan- (je, welke daar in het Zuiden was vallen, waarbij op 27 October bij Meijel een doorbraak naar Asten dreigde. In de loop van de maand Novem ber kwam de Oostzijde van 't front voor uitbreiding aan bod. De geal lieerden rukten op naar de Maas, Venlo, Roermond en naar de Roer. STABILISATIE. Gedurende de volgende maanden werd het front gestabiliseerd. De weersomstandigheden maakten een teruggekeerd, ook al was de oorlog nog niet ten einde. Met smart wachtte men tot de geallieerden iets zouden ondernemen, om ook de Noordelijke delen van ons land uit de klemmende macht van de nazi's te bevrijden. In deze gebie den immers heerste niet alleen ter reur; óók de hongersnood had ve len aan de rand van de dood ge bracht. De winter was in Maart achter de rug en velen hadden hun hongertochten naar het Oosten moeten staken. Voedsel was er niet meer dan wat de Centrale keukens eens per dag aan lauwe soep boden en een half broodje per week. Graag stond men in queue voor de aangewezen winkels, wanneer door een milde geste van de bezet ter aan onze Nederlandse regering werd toegestaan Zweeds brood te doen distribueren. Men wist dat 't tegen de zin van de Gestapo ge beurde, maar er bleken toch nog' altijd krachten aanwezig die over iets meer menselijkheid en rede lijkheid beschikten. Terwijl de gewone burger zijn bestaan voortsleepte tussen 't zoe ken naar voedsel, hel handelen te gen dure prijzen en het slapen, ont wikkelde de illegaliteit een steeds grotere kracht. Men wist dat de Binnenlandse Strijdkrachten zich aan het organiseren waren, niet alleen uit de radio, maar ook uit de praktijk: de overvallen door de knokploegen, de aanslagen op dis- tributiebureaux en treinen. Men wist hel ook uit de van tijd tot tijd voortrollende auto's met Griine Po lizei en het verdwijnen van buren en kennissen. Dag in dag uit vlogen boven on ze hoofden de eskaders bommen werpers; des nachts waren het meestal de Engelsen die ons uit on ze slaap hielden en overdag staar den wij lange tijd naar onafzienba re eskaders Amerikaanse bommen werpers, die onbedreigd binnen vlogen. Uren brachten wjj zoek in portieken of in schuilkelders van wege het luchtalarm. Het leven was geen leven meer, het was een angstig afwachten, zonder dat het eind in zicht was. Maar achter de schermen gebeur den wel belangrijke dingen. Het was mij persoonlijk bekend, dat het College van Vertrouwensmannen, dat als een soort schaduw door de regering achter de hand werd ge houden in ons land, contact bad opgenomen met de Duitsers ten einde te bewerken dat aanzienlijke verlichtingen zouden worden ver kregen. De vijand werd zwakker en er schenen redelijke kansen te bestaan dat er eindelijk zeggen schap aan de Nederlanders zou worden gegeven, welke voorheen alleen maar aan NSB-ers was ge reserveerd. Met Ir. Louwes, die met Dr. Hirschfeld in die dagen her haaldelijk met de Duitsers contact had, kwamen wjj als kleine club van journalisten regelmatig bij el kaar. Alle feiten werden uitgewis seld en zodoende konden wij ook via de illegale pers een en ander onder het publiek bekend maken. De afgelopen winter was het her haaldelijk gegaan over de voed el- toestand. Van Nederlandse zijde had men alles gepoogd om de ver scheping van voedsel uit Friesland via het IJselmeer mogelijk te ma ken. Er waren successen bereikt, misschien echter lagen die nog meer op illegaal dan op legaal ter rein. Want wat het Interkerkelijk overleg zich allemaal kon veroor loven, ging beslist veel verder dan waartoe de Duitsers officieel toe stemming hadden gegeven. Nu de April-maand naderde en het strijd toneel Vlak bij ons kwam, vreesde men terecht de allergrootste cala miteiten voor bet Nederlandse volk van de Westelijke provincies. Al was het duidelijk dat de Duitsers, die aan de verliezende hand wa ren, zichzelf liever lieten vermoor den of verdrinken, daarom was hei (och niet de wens van Nederland met de gehate vijand eenzelfde lot te ondergaan. Het is Dr. Hirschfeld inderdaad geweest, die aangedrongen heeft op een compromis, n.l. door van de Duitsers verlichting van de voedselnood Ie vragen en af te zien van inundaties. Van de andere kant probeerden de Duitsers de si tuatie uit te buiten door een voor delige wapenstilstand te bereiken. Maar aangezien Hirschfeld niet door de Nederlandse Regering als gezaghebbend was erkend, doch 't College van Vertrouwensmannen en de Binnenlandse Strijdkrachten, die officiëel onder Prins Bernhard stonden, moesten deze groepen zich in de onderhandelingen men gen zonder uiteindelijk zelf ook te kunnen beslissen. Begin April veranderden ook de Duitsers weer en waren zij alleen genegen in een modus vivendi toe te stemmen, waarbij zij zouden af- zi van terreur en inundaties, maar eisten dat ook de illegaliteit haar arbeid zou staken. Het was een ver warde toestand. Herhaaldelijk werden wjj in die dagen van de stand van zaken op de hoogte gesteld, maar het duurde ons wel erg lang eer men met een concreet voorstel op tafel kwam, dat door de verantwoordelijke au toriteiten besproken kon worden. Voor Louwes was de belangrijkste vraag, hoe men in Nederland voed sel zou kunnen krijgen. Hij dacht aan toestemming voor geallieerde schepen in Rotterdam of Hollands Diep. De laatste voorsiellen van 13 April waren eindelijk rijp om aan de geallieerden te worden voorge legd. Twaalf dagen heeft men in onzekerheid geleefd over het ant woord, maar het is op 25 April ge komen. Generaal Eisenhower liet weten dat hij bereid was bespre kingen te laten voeren tussen Duit sers en geallieerden. Maar onaf hankelijk van de plannen van Lou wes inzake de voedsellevering per schip, stelde hij voor met de drop pings per vliegtuig te beginnen. Daarop zijn de onderhandelingen te Achterveld begonnen, welke ei genlijk berekend waren op een voorziening voor de duur van en kele maanden. Niemand kon voor zien, dat bet werkelijke einde nog maar een paar dagen verwijderd was. I)e onderhandelingen begonnen te Achterveld op 28 April, waarbij aan de Duitsers vrijgeleide werd gegeven. Uitvoerige plannen wer den besproken en vele vragen wer den voorgelegd. Maar het merk waardige was, dat de geallieerden

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5