L00N-0P-ZAND 10E BEVRIJDINGSFEEST r BEVRIJDING VAN CAPELLE J PROGRAMMA A° D° 1813 GROOTSE VIERING TE WAALWIJK De Vlaggen uit F F De Vlaggen uit FF DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 MEI 1955 HERDENKING BRABANTS GESNEUVELDEN TE WAALRE. van de mxtymtwtS OP DONDERDAG 5 MEI 1955 Daar vaart een man op Zee Den Uil die op den peerboom xat De vrolijke Jongen De boer had maar enen sohoen Muziekkorps VAN HAREN'S Harmonie 's-Hertogenbosch K. A.J.-DRUMBAND Zij die beschikken over een feestver lichting of versiering worden vriende lijk verzocht deze aan te brengen. f 47,000 werd vervolgens beschikbaar s[e]d voor de voorbereidingskost'en in- -akc het ontwerpen van een Havenplan; n de Chr. School te Besoijen werd de braadde medewerking verleend en ten noorden van de Winterdijk de Baard wijk besloot de raad grond aan te kopen. Een voorstel tot het intrekken van een raadsbesluit tot verkoop van grond te Besoijen deed de heer Meijs vragen, wat c- toch de oorzaak van was, dat derge lijke raadsbesluiten zo vaak moesten worden ingetrokken. De kopers van het terrein, antwoord je de voorzitter, vonden meestal bij aanbesteding de bouwsom zo hoog, dat 2|j het niet aandurfden te bouwen 'en dan ging de koop, waarvan de acte natuur lijk nog niet was gepasseerd, niet door. Na een kleine opmerking van de heer Duyvelaar werd een woonhuis aan de Burg. van Grotenhuisstraat verkocht; aan je Dr Mollerlaan werd ook nog bouw terrein verkocht en vervolgens besoot de raad geld beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een schrijfmachine en kantoorbehoeften voor de centrale ad ministratie. Op enkele begrotingswijzigingen na, was dit het laatste punt, dat in deze openbare vergadering werd behandeld, zodat de voorzitter hierna tot sluiting kon overgaan. De vooravond van de Bevrijdings dag zal Brabant wederom met zijn gedachten teruggaan naar de maan den, die aan de landsbevrijding voorafgingen en waarin, ook toen, nog vele offers van dit gewest ge- eist zijn. Op Woensdag 4 Mei wordt daarom weer de plechtige herden king om de grafstede van de Bra bantse Soldaat in de oude St. Willi- brordskapel te Waalre gehouden. Te half acht stelt met autoriteiten en genodigden de stille stoet zich op bij de verkeerslichten aan de kruising van de Bergweg en Willi- brorduslaan, vanwaar allen optrek ken naar de kapel. In de toren van dit monument zal de beiaardier toe passelijke muziek ten gehore bren gen. Binnen wachten allen de klok slag van acht uur af, teneinde de voorgeschreven en in heel het land geldende twee minuten stilte en in keer te betrachten, na afloop waar van het carillon een strophe van 't Wilhelmus speelt. De voorzitter van het bestuur der gewestelijke stich ting Herdenking Brabants Gesneu velden, Mgr dr G. P. J. Bannenberg, bidt dan het Onze Vader voor en de gezamenlijke zangkoren van Aalst en Waalre zingen het „Beati mortui". Hierna volgt het défilé met bloe menhulde langs het eregraf in de kerk, die deze allen daarop verlaten door de uitgang onder de toren; hier wordt een collecte gehouden voor het onderhoud van het monument. De protestantse deelnemers bege ven zich daarop naar het Parochie huis aan de overkant, waar de Ned Hervormd predikant van Valkens- waard, ds. J. A. Alsfelt, een her denkingsdienst zal leiden. De ka tholieken keren langs de zij-ingang terug in het kerkje, waar voor de zielerust der gevallenen een Heilige Avondmis wordt opgedragen dooi de gewestelijke aalmoezenier, ma joor Th. H. H. op het Veld. Van het parkeerterrein der inter local bussen rijdt 's avonds half 8 een E.M.A.-bus naar de Markt te Waalre, zodat reizigers van buiten nog tijdig aanwezig kunnen zijn; na afloop is er van de Waalrese markt weer om half tien een bus naar het station te Eindhoven. In den avond van den 9den December 1813, vertoonden zich binnen de gemeen te, eenige kozakken van het corps, onder commando van Zijne Excellentie den Ge neraal Staal, hetwelke destijds te Raams- donk bivouacqeerde; zijnde de eerste troepen der Geallieerden die wij verna men; wier blijden aankomst echter dien avond was tegemoet gezien, daar de oude Princevlag reeds van de toren wapperde, en ieder ingezetene met oranjelinten was versierd; van welk voormelde corps den llden daaraanvolgende, toten 't grootste gedeelte van hetzelve naar Breda was voortgerukt, twee kozakken herwaarts, op kondschap, wierden afgezonden, die zich naauwelijks aan de Oostzijde van het dorp, op den weg naar iWaalwijk hadden begeven, of kwamen ijlings terug, «et de tijding, dat in de verte zich fran- sche troepen vertoonden. Daar ik zulks niet wel konde geloven, verzocht ik hen zoo lang te vertoeven, totdat wij stellig verzekerd zouden zijn of de aanrukken- den al dan niet fransche troepen waren. Ik bewoog hen om nogmaals te gaan z.en of zij zich niet bedrogen, vermee- nende, dat het hoogstwaarschijnlijk een of ander hoopje volk konde wezen het welk zij aanschouwd hadden. Zij lieten zich gezeggen, of liever door teekenen daartoe over halen en ons vooruit ren nende duurde het maar eenige oogen- blikken of kwamen in vollen galop an dermaal terug om zich, in allerijl naar Raamsdonk te begeven. Zonder stil te houden gaven zij mij, met teekenen te kennen dat de franschen zeker in de na bijheid waren. Op dit moment vermeenden wij, dat zij hunnen chef rapport brengen, en daar na, met een aantal hunner wapenbroe ders terug zouden komen, doch in deze onze gegronde meening, wierden wij ge heel teleur gesteld, daar geen één mili tair kwam opdagen. Intusschen rukten de fransche troepten ten getale van 8 infanteristen en 2 gen darmes te paard voort. De geheele be volking van de kom of hoofdgedeelte der gemeente raakte in beweging, en geen wonder dat men vreesde ingeval de franschen tot in het dorp doordrongen, de ingezetenen aan plundering 'en mis handeling zouden blootgesteld zijn ge worden. Geen tijd voorhanden zijnde om op een geschikte wijze andere maatregelen te nemen tot afwending van het gevaar, viel ons de gedachte in om te beproeven of men door eene list ons oogmerk niet zou kunnen bereiken. De vice-burge- meester met drie andere leden van het bestuur en eenige weinige inwoners, ter loops geraadpleegd hebbende, waren wij het spoedig eens en deelden oogenblik- kelijk ons plan aan de opgekomen me nigte mede; die daaraan zonder zich te bedenken, met een onafgebroken „Hoe zee, vivat Oranje" enz. hunne goedkeu ring hechtte. Op onze daartoe gedane uitnodiging, boden drie moedige inwo ners, te wetten de heer Jan Huijsman, vi- ce-Burgemeester, Dirk de Bruijn, schip per en Adriaan de Jong, veldwachter, zich vrijwillig aan om te paard te stijgen en zich, in de gedaante van kozakken op den dijk in het gezigt van den vijand te vertoonen, terwijl de overigen zich van blinkend ijzerwerk zouden voorzien, om zich ook aan den vijand voor te doen 'en denzelven in den waan te brengen, dat, behalven paardenvolk ook voetvolk in de gemeente aanwezig was. In één oogenblik wierd het voorgeno- mene, onder het aanhoudende geroep als boven op eene verwonderlijk snelle wijze ten uitvoer gebragt. Men gaf aan de drie voornoemde moe dige inwoners, welke om beurten, op twee paarden gestegen waren, ieder een'en grooten boonstaak in de hand. Al- zoo „gewapend", rijden dezelve het fran sche detachement tegemoet, terwijl een ander aantal dorpelingen zich plaatste in een stoep of doorgang door den dijk, doende hunne „wapenen", namelijk tan gen, asschoppen, blaaspijpen, schoppen, spaden enz. den vijand in de oogen schitteren. De genoemde „cavalleristen" zich op den dijk in het oog des vijands langzaam voorwaarts begevende, houdt het vijan delijk detachement eensklaps stil en de onverschrokken veldwagter neemt dade lijk het stout besluit, om, met den boon staak in de hand in galop hetzelve na der tegemoet te rijden. Naauwelijks in galop zijnde, keerden de franschen zich om en haastten zich om in allerijl te reti reren, wordende door onze „cavallerie' en een gedeelte der „infanterie", een eindweegs vervolgd. Onbeschrijfelijk Si re! was de vreugde over onze zoo zon derlinge als spoedige verlossing! De ge waande kozakken wierden bij hunnen terugkomst met een luid vreugdegejuich begroet en ingehaald en eene gepaste vrolijkheid volgde den gelukkigen uitslag Bovenstaand relaas is genomen uit een verslag door de toenmalige burge meester van Capelle, de heer R. Middel koop, voorgelegd aan Z.M. Koning Wil lem I, bij brief van 28 September 1819. Dat de vrees voor plundering niet mis plaatst was, blijkt overduidelijk uit de resoluties van Schout en Schepenen ge durende de Fransche bezettingstijd. Her haaldelijk stond men n.l. bloot aan vor deringen, fouragerende troepen etc., waarvan de kosten ponds ponds gewijs over de inwoners werden omgeslagen. Sprang-Capelle, 25-5-'55. Sh. VAN HET 8,008,15 uur 8,30 uur 10,30 uur De Klokken van alle kerken en torens luiden de feestdag in. Dankdiensten in alle R.K. en Ned, Herv. Kerken. KINDERAUBADE. Vanuit Baardwijk, Besoijen en Antoniusparochie trekken de schoolkindeten met de Waalwijkse Harmonieën en Drumband naar het Raadhuisplein. Vanaf het Bordes van het Raadhuis zal Burgemeester J. L. P. M. Teijssen de officiële herdenkingsrede uitspreken. Tijdens de aubade zullen de kinderen de volgtende liedjes zingen WIJ willen Holland houen Wij willen Holland houen, Ons Holland fier maar klein! Wij blijven 't houw' en trou-en Wat ook ons lot moog' zijn- En wie ons denkt te dreigten En denkt te nemen ooit, Hij zal ons land niet krijgen, Wij geven Holland nooit. 2x En vast aan onze zijde, Zal Hollands Leeuw daar staan; Die zal het nimmer lijden, Dat Holland zal vergaan. Zolang de Leeuw zal dragen, Zijn zwaard en zijne kroon, Zal hij ons land ook schragen, En staan naast volk en troon! 2x BURGERLIJKE STAND Geboren: Adriana P M H dv A van Esch-Snoeten Maria J A dv P Ha- mers-de Kort Johanna H M dv G Donders-Klijndijk Angela P M dv G Smit-Pulles Johannes FM zv J Maas- Schellen Christiana A W N dv M Sprangers-van Loon Maaike C dv K Timmermans-Mandemakers Petronella M M E dv J Jansen-Vaessen Johan nes H C zv C van Breugel-Van Tilborg Hendrika J M dv Th van Woensel- Valk Jacquelina Wilh Corn M dv H H Mecking-van Pelt. Huwelijken: Matthijs W J Klerks 27 j te Waalwijk en Adriana E Hamers 29 j alhier Adrianus A H van Halteren 42 j te Tilburg ten Adriana C Eijseren- brand 42 j alhier Hendrikus A M Boot 25 j en Johanna A M Mikkers 21 j beiden alhier Petrus Gvd Plas ^6 j te Raamsdonk en Maria C Zwaans 31 j alhier. Overleden: Willemijna de Jong wed van C van Gorkum 82 jaar Theodo- rus J Emmers 13 j. Ingekomen Maria van der Loo van Tilburg. Vertrokken Elisabeth E C W Ver vaart naar Oud en Nieuw Gastel Jo hanna van der Pas naar Tilburg Adri anus E Kemmeren naar Waalwijk Catharina C Smulders naar Den Bosch Lambertus H J Melis naar Goirle Adriana E Klerks-Hamers naar Waal wijk A J Hoffmans ten gezin naar Oisterwijk Joanna ATM Geers naar Alkemade Johannes H Kemmeren naar Breda Adriana C v Halteren-Eijse- renbrand naar Tilburg Johannes Eij- serenbrand naar Tilburg Wilhelmus J M Frederiks naar Wieringermeer Martinus T J van Wanrooij naar Waal wijk. KONINKLIJK PAAR NAAR ZWEDEN Er bestaat grote kans, dat konin gin Juliana en Prins Bernhard in 1956 een staatsicbezoek aan Zwe den zullen brengen als tegenbezoek aan koning Guslaaf VI Adolf en koningin Louise. Aldus deelde Woensdag een woordvoerder van het Zweedse ministerie van buiten landse zaken mee. Ons Holland zal niet vallen, Zal nimmermeer vergaan; De Leeuw staat met ons allen Zal met ons blijven staan! De Leeuw zal Holland houen Zijn zwaard en zijne kroon, En tot de dood getrouwe, Bewaken volk en troon 2X Daar vaart een man op zee, Daar vaart een man op die mosselzee; Van je ram-plan-plan, van je mosselman; Daar vaart een man op zee, Daar vaart een man op zee. Wat doet die man op zee? Wat doet die man op die mosselzee? Van je ram-plan-plan, van je mosselman; Wat doet die man op zee? (2x) Hii vangt daar 'ene vis, Hij vangt daar ene mosselvis. Van je ram-plan-plan, van je mosselman; Hij vangt daar ene vis. (2x) Wat doet hij met die vis? Wat doet hij met die mosselvis? Van je ram-plan-plan, van je mosselman; Wat doet hij met die vis. (2x) Hij stroopt hem uit z'n vel, Hij stroopt hem uit z'n mosselvel, enz Wat doet hij met dat vel? Wat doet hij met dat mosselvel? enz. Mij maakt daarvan een beurs, Hij maakt daarvan een mosselbeurs, enz Den uil die op den peerboom zat, Den uil die op den peerboom zat, En bovten zijn hoofd daar zat er een ka:. Van simme-dondeine van farilonla- En boven zijn hoofd daar zat er een kat, Den uil vivat! den uil vivat! Den uil die schoot in enen droom, *(2x) En viel van boven neer den boom, 'enz. Den uil, die daar zijn pootje brak, (2x) Ze staken hem in een blauwe zak, enz. Ze droegen hem naar den doctoor, (2x) De juffrouw die kwam zeivers voor, enz. Ze tapten hem vijf onsten bloed, (2x) Is jammer, dat hij sterven moet, enz. Den uil die gaf daar zijnen geest, (2x) Is spijtig van zo schonen beest, enz Ik ben een ferme, sterke jongen En ken gelukkig geen verdriet; Ik heb God-dank twee goeie longen, En zing daarom een vrolijk lied. Refrein Tralalala, Tralalala, Tralalala, Tralalala! Dat zing ik vroeg, dat zing ik laat, Dat zing ik thuis en op de straat, Tralalala lalalala, Tralalala lalalala- Ik ben vooraan bij alle pretjes; Geen mens die meer daarvan geniet; Maar overal hou ik mij netjes, En steeds fatsoenlijk is mijn lied. Refrein. De boer had maar 'enen schoen, Weinig genoeg genoeg genoeg. De boer had maar enen schoen, Weinig genoeg. Een schoen zonder hak d'r an: De boer is een edelman, Een schoen zonder hak d'r an: De boer die is een edelman. WILHELMUS Wilhelmus van Nassouwe Ben ick van Duytschen bloet. Den Vaderlant ghetrouwe Blijf ick tot in den doet; Een Prince van Oraengen Ben ick vrij onverveert, Den Coninck van Hispaengien Heb ick altijt gheeert. Mocht somtijds iemand op mij kijven; Dan lach ik niet dat men het ziet, Maar kan toch ernstig niet goed blijven En neurie zachtjes dan mijn lied: Refrein. Getrouw ten eerlijk wil ik wezen, En ook aan vlijt ontbreekt het niet, In bei mijn ogen kan je 't lezen, En zeker hoor je 't aan mijn lied: Refrein. Er. wordt ik groot en krijg ik zorgen En moog'lijk kommer en verdriet, 'k Zoek steun en troost op eiken morgen, Bij God den Heer en bij mijn lied: Refrein. De boer had maar ene broek, 'enz. Een broek zonder zak er in, enz. De boer had maar ene jas, enz. Een jas zonder knoop er an, enz. De boer had maar ene pet, enz. Een pet zonder klep er an, 'enz. De boer had maar ene kous, enz. Een kous met een gat er in, enz. Mijn schilt ende betrouwen sijt ghy, o Godt myn Heer, op u soo wil ick bouwen, verlaet mij nemmermeer; dat ick doch vroom mach blijven u dienaer talier stondt, die tyranny verdrijven die my mijn hert doorwondt. 19,30 uur 20,00 uur 4. Vrijheidsboom; Wilh., Bern.str.,Vredesplein, Parallelweg 5. Bal met spelers; V.V. Juliana 6. Kikkerconcert; Putstraat 7. Hoorn des Overvloeds; R.K. Middenstandsvereniging 8. 10 Jaar bevrijding 10 jaar K.A.J.; KAJ, afd, Waalwijk 9. Hollandse Molen; Min. Loeffstraat 10. Turngrocp K. en V.; Chr. Gymnastiekver, „Kracht «n Vlugheid'' 11. Victorie; Julianastraat 12. Wereldbol met schakels; Gidsen en Kabouters Ant. Par. 13. De Harde Gulden; Antoniusstraat 14. UNO; Burg. Smeelelaan 15. Vrede voor alle volkeren; GrotestraatHoekeinde 16. Kabotr tervolk je; Kaboutergroep Par. St. Jan 17. Herrijzing; AssendelftMolenstraat e.o. 18. Het park van Waalwijk; Dr. Moller-buurt 19. Prof. en Amateur-voetbal; V.V. RKC 20. Vredesduif; Vooreinde 21. W.S.C. Junioren; V.V. WSC 22. Vrijheid; Transvaal-wijk 23. Speeltuin; Laageinde 23. Speeltuin; Laageinde 24. Verkenners-circus; Andreas Zijlmans groep 25. Oud Gemeentehuis Besoijen; Grotestraat van R.K. Kerk tot Besoijenssstraat 26. De Nederlandse Maagd; Mr. van Coothstraat 27. De Nieuwe Brug; Hoogeinde 28. Nieuw Leven; Kerkstraat 29. Voetbalterm®; V.V. RWB 30. Edele Brabant Were Di; Victorie, Beatrix, Canadese, Poolsestraat e.o. 31. „Door Dwing'lands Macht geruïneerd» Uit Vrijheids Kracht tot bloei gekeerd"; OostWaal wijle 32. Vredestaken van het Ned. Rode Kruis; Colonne afd. Waalwijk Ned. Rode Kruis 33. Kampleven; Gidsen H. Odagroep 34. Atoommachine 1995; Grootestraat MarktHavten 35. Landing van Mars op Aaide; Stationsstraat GILDEGROET. De beide Waalwijkse Gilden St. Ambrosius en St. Crispijn en Crispinianus, trek ken om 19 uur resp. vanuit Baardwijk en Besoijen naar het Raadhuisplein, alwaar zij om 19,30 uur hun Gildegroet brengen. GROOT CONCERT door de Harmonie ,,Ons Ge noegen'' van Huize Nazareth uit Tilburg, op het Raadhuisplein. PROGRAM: Millet Marching through Georgië (herinneringsmelodie uit de bezettingstijd) Orphée aux Enfers, Ouverture, Offenbach, arr. Rugers Faust Ballet Gounod, arr. Chomel le deela. Introduction et Valse; b. Pas de Seduction: c. Pas des Nubiennes; 2e deel d. Les Troyennes; e. Toilet» d'Astarté; f. Danse d'Astarté; g. Finale. Hochzeit der Wiude Wals Hall, arr. Jakma Toujours a Fête van Leeuwen Harmonie met Drumband Wilhelmus. 21,00 uur 21,10 uur 22 tot 24 uur 14,— uur GROTE OPTOCHT van versierde wagens en ge- costumeerde groepen, met muzikale opluistering van van Haren's Harmonie uit 's-Bosch en de K.A.J.- Drumband. Route van de optochtVredesplem Wilhelminastraat Grotestraat Besoijensestraat Floris V laan Burg. v. d. Klokkenlaan Antoniusstraat H. Hartplein Past. Kuyperstraat Hugo Verrieststraat le Zeine St. An toniusstraat N. Parallelweg Baardwijksestraat Min. Loeffstraat Laageinde Hoekeinde Grotestraat Raad huisplein, alwaar de optocht ontbonden wordt. Zo mogelijk worden de prijzen direct na afloop bekend ge maakt en uitgereikt. PUBLIEKSPRIJS: Waal wij ks Belang stelt een prijs beschikbaar voor die wagen of groep, die naar het oordeel van het publiek de mooiste is. Gebruik om Uw mening kenbaar te maken, aangehechte strook. DEELNEMERS Bevrijding; Kloosterweg, Zeine Voedsel-dropping; Besoijensestraat-Zuid Bevrijdingstank; Baardwijksestraat Uitreiking van de PUBLIEKSPRIJS door de Voor zitter van Waalwijks Belang, op het Raadhuisplein. TAPTOE door Harmonie en Drumband van Huize Nazareth uit Tilburg, door een gedeelte van de gemeente. BAL CHAMPêTRE op het feeëriek verlichte plan- cher op de Markt. Muziek door de Boerenkapel van Harmonie St. Crispijn. Het Koninklijk bezoek aan ons land. In de middag bracht het hoge gezelschap een bezoek aan het m.s. „Oranje" iri Amsterdam's haven. De Koninklijke bezoekers bekijken de geschenken die ze aan boord van het sohip ontvingen.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 7