DE L&RGSTH22T Waalwijkse en Langstraatse Courant BEVRIJDINGSFEEST TE WAALWIJK DRUNEN ELSHOUT VLUMEN SPRANG SPRANG-GAPELLE LAATSTE BERICHTEN f 547,100 f 546.000 f 544.000 f 543.639 f 543.000 f 513.700 I VRIJDAG 6 MEI 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HET ZUIDEN 7fe JAARGANG No. If Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Het bevrijdingsfeest in Waalwijk be gon om 8 uur met het klokkengebeier uit alle Waahvijkse torens. Om half ne gen waren er in alle R.K. en Ned. Herv. Kerken plechtige dankdiensten, en toen trekken tegen half elf de kinderen van de Waalwijkse scholen feestelijk uitge dost in, oranje, en rood-wit-blauw en alle mogelijke andere kleuren, voorafgegaan door de drumband van de KAJ en de beide Waalwijkse harmonieën naar het Raadhuisplein, voor de kinderaubade, die uitgroeide tot een van de prachtigste piechtigheden van deze viering van de tiende jaardag der bevrijding. Het was alsof wij een bloeiend bollen veld zagen, toen we vanaf het Raadhuis bordes neerzagen op het plein, dat ge vuld was met meer dan duizend kinde ren, en dat omringd was door nog meer belangstellenden. Er was het kleurrijk bewegen van tientallen vlaggen, er was het feestelijk oranje van sjerpen 'en mutsen en het plechtige rood-wit-blauw. De kinderen zongen zeer goed bege leid door een aantal musici van Harmo nie St. Crispijn een aantal feestelijke liederen en burgemeester J. Teijssen sprak vanaf het bordes van het raad huis de kinderen, maar ook de talloze volwassenen toe. Hij sprak over de bij zondere feestelijkheden van deze dag, en raak schetste hij de betekenis van de be vrijding, die tien jaren geleden had plaats gevonden. En tenslotte verzocht hij: „het Wilhelmus te zingen, dat ons op de dag van 5 Mei 1945 zo ontroerend toeklonk". En uit talloze monden klonk toen het ontroerende volkslied, dat op deze bij zondere dag een nog prachtigere beteke nis kreeg. EEN GEZELLIGE OPTOCHT. Kort na één uur vloeide een grote stroom mensen naar de omgeving van het Vredesplein, en tussen die stroom van m'ensen bewogen zich de praalwa gens, gereed voor de grootse optocht. Deze werd gegroepeerd rond het Vre desplein en in de [Wilhelminastraat en om kwart over twee begonnen de rui ters van de landelijke rijvereniging Prin ses Irene te trekken; zij openden een feestelijke, gezellige stoet van de meest uiteenlopende wagens en groepen, waar voor van de zijde der bevolking e'cn enorme belangstelling bestond. Ondertussen was de jury haar werk begonnen; en het was om de drommel geen gemakkelijk werk; omdat de wa gens zo uiteenlopend van karakter wa ren èn omdat aan practisch alle wagens zo n geweldige zorg was besteed. Overal langs de route die de optocht nam stonden de belangstellenden rijen dik aaneengeschaard 'en zij bewonderden de prachtige wagens waaruit deze op tocht was samengesteld. Door het Centrum, Besoijen, Antonius en Baardwijk trok de optocht, naar het Vredesplein weer, waar tenslotte de uit slag werd bekend gemaakt. Het talrijk publiek werd even in span ning gehouden; het duurde nog even voor de uitslag van de optocht bekend v/as; de tijd werd echter verkort door het muziekkorps van de van Haren s schoenfabrieken, dat de optocht had op geluisterd, met de drumband van de KAJ, 'en dat thans enkele goede num mers ten gehore bracht. Ondertussen dankte burgemeester Teijssen ook al degenen die aan de op tocht hadden meegewerkt en die het be vrijdingsfeest in Waalwijk tot een, tot nog toe, onvergetelijk feest hadden ge maakt. Bzonder dankte hij de scholen en het van Haren s muziekkorps, terwijl hij ook de heer Ivo van Haren, die evene'cns van zijn belangstelling blijk gaf. in zijn dankwoord betrok. Eindelijk dan was het moment aan gebroken dat de burgemeester de prij zen bekend kon maken; eerst de eerste drie. later de rest: De prijzen werden door de jury als volgt toegekend: 1. „Vrede voor alle Volkeren buurt GrotestraatHoekeinde, 252 punten. 2. De Nederlandse Maagd, Mr. van Coothstraat, 235 punten. 3. Atoommachine 1995, Grotestraat MarktHaven, 209. 4. Landing van Mars op Aarde, Sta- stionsstraat 208. 5. Uno, Burgem. Smeelelaan, 207. 6. Kikkerconcert, Putstraat, 206. 7. Nieuw Leven, Kerkstraat, 206. 8. Het park van Waalwijk, Dr. Mol- lerbuurt, 203. 9. Edele Brabant .Were Di, Victorie- straat 'en omgeving, 203. t 10. Victorie, Julianastraat, 202. 11. Voedseldropping, Besoijensestraat Zuid, ,198. 12. Bevrijding, Klooste.rweg-Zeine, 196. 13. De harde gulden, Antoniusstraat. 194. 14. Vrijheidsboom, Wilhelminastraat- Bernhardstraat enz., 194. 15. Hollandse Molen, Min. Loeffstr., 193. 16. Vredesduif, Vooreinde, 190. 17. Herrijzening, v. Assendelft Molenstraat enz., 189. 18. Hoorn des Overvloeds, R.K. Mid denstandsver., 188. 19. Bevrijdingstank, Baardwijksestr., 186. 20. Turngroep K. en V., Besoijen, 183. Om half 8 kwamen de beide Waal wijkse Gilden, St. Ambrosius uit Baard wijk en St. Crispijn en Crispinianus uit Besoijen op het Raadhuisplein, om daar een prachtige demonstratie te houden voor het gemeentebestuur en vele andere belangstellenden. De vendeliers van de beide gilden zwaaiden hun kleurige vlag gen over de stenen van het plein en de koningen van de gilden maakten hun op wachting bij het gemeentebestuur. Ondertussen stelde zich de keurig ge- uniformeerde Harmonie „Ons Genoegen van Huize Nazareth te Tilburg op voor voigd door een mooi concert op het volgd door een keurig concert op het Raadhuisplein, waarvoor wederom veel belangstelling bestond, zoals voor alle evenementen van deze mooie bevrijdings viering een geweldige belangstelling had bestaan. Direct na afloop van het concert maak te de voorzitter van Waalwijks Belang de heer J. Timmermans bekend welke wagen van de grote optocht de publieks prijs had behaald. Het bleek, dat met overgrote meerderheid van stemmen de wagen die ook door de jurij als de beste was geklasseerd door het publiek de bes te werd genoemd; dat was de wagen: Vrede voor alle volkeren van de buurt GrotestraatHoekeinde; van de 792 uit gebrachte stemmen warep er 282 op deze v/agen uitgebracht, dat is ongeveer 36 Vanzelfsprekend werd deze bekendma king met vreugde door de bewoners van de betreffende buurt begroet. Hierna hield de Harmonie Ons Ge noegen een klinkende taptoe door het Centrum en nog steeds groeide de be langstelling; het was in de omgeving van het sprookjesachtige verlichte stadhuis een geweldige drukte en die drukte bleef duren, groeide wellicht nog toen het bal champêtre begon op het prachtige nieuwe gemeentelijke plancher op de markt. De muziek werd verzorgd door de Boerenkapel van Harmonie St. Crispijn en „de boertjes deden het werkelijk heel gezellig. Geen wonder dat de dans- lustigen elkaar van het plancher dron gen. Het werd het genoeglijke slot van een heel mooie feestdag. Tot vrij diep in de nacht duurde in de diverse hotels en café's de feestvreug de voort. Waalwijk heeft spontaan en enthou siast de tiende bevrijdingsverjaardag ge vierd; de bevolking heeft aan alle geor ganiseerde feestelijkheden in grotere ge tale deelgenomen, en we kunnen niet an ders dan verklaren, dat het Centrale Comité heel veel eer heeft van zijn werk. Speciaal een woord van lof voor de ijverige secretaris van dit comité, die veel werk heeft verzet en die zorgde dat alles tot in de puntjes was verzorgd 'en vlot verliep 'en niet te vergeten ook de gemeentepolitie die alles keurig regelde. Zondags-artsendienst. Dr Verhaak. Geslaagd. Voor het vakdiploma Edelsmid slaagde onze dorpsgenoot de heer J. Jung. Het examen werd gehou den onder auspiciën van de Nederl. Bond van Edelsmeden. Aanrijding. Woensdagmiddag om 4 uur werd een luxe wagen, bestuurd door de heer C. A. Pruimboom uit Ooster hout, vertegenwoordiger van de fir ma Anton Hunnink, op de onbe waakte overweg tussen Drunen en Elshout gegrepen door een pas serende goederentrein en pl.m. 50 meter meegesleurd. De heer Pruim boom moest in zwaargewonde toe stand, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten, worden overgebracht naar het Groot Ziekenhuis te Den Bosch. De luxe wagen kwam van de richting Elshout en werd door de trein nog juist van achteren ge grepen. Dr v. d. Wouw verleende de eerste hulp. De eerste aardbeien en tomaten. Op de Veiling „De Langstraat" alhier werden Maandag de eerste aardbeien aangevoerd door de tuin der L. v. d. Wiel uit Drunen. De prijs was 13 ct. per stuk. Door de tuinder G. Damen uit Capelle werden de eerste tomaten aangevoerd; de prijs was ƒ2.80 per kilogram. Benoeming aan de Landbouw- huishoudschool. Tot directrice aan de Landbouw- huishoudschool is benoemd Mejuffr Hörmann uit 's-Bosch. Mej. Hör- mann is momenteel werkzaam aan de Landbouwhuishoudschool te Baarle-Nassau. In de lokalen van de huidige V.G.L.O.-school zullen per 1 September a.s. de lessen aan vangen. Men hoopt dat dit jaar het nieu we schoolgebouw, waarin deze Landbouwhuishoudschool zal wor den ondergebracht, gereed zal zijn. Biljarten. Het biljarttournooi om de kam pioenschappen van Drunen en Els hout werd Zaterdagavond besloten. Met een overwinning op Fr. Vesters werd C. Pulles kampioen in de 3e klas.. De voorzitter van O.O.O., de heer M. Elshout, reikte na afloop van deze partij, onder toepasselijke woorden, aan de kampioenen de prijzen uit. Sprëker wenste hen ge luk en dankte voor de prettige sfeer welke er steeds bij alle partijen ge heerst heeft; eveneens bracht hij onder de aandacht het nut van een dergelijk biljarttournooi. waardoor het spelpeil aanmerkelijk wordt verhoogd. De heer Th. v. d. Besselaar bracht in een dankwoord namens de deel nemers, dit ook nog eens onder de aanadcht. Kampioen in de hoofdklasse werd: L. Kuijpers, Drunen. Ie Klas: G. Klerkx, Elshout 2e Klas: Th. v. d. Besselaar, Els hout. 3e Klas: C. Pulles, Elshout. 4e Klas: J. Klomp, Drunen. Onder veel belangstelling werd deze avond nog een partij gespeeld tussen Soeterboek uit Kaatsheuvel en L. Kuijpers uit Drunen. De uit slag was na 10 beurten 400119. BEVRIJDINGSFEEST. Het bevrijdingsfeest is in Drunen ook op een mooie wijze gevierd. Na een do denherdenking Woensdagavond met een avondmis, volgde Donderdagmorgen een Mis van dankbaarheid in de parochie kerk. Om 9 uur was er een buitenge wone raadsvergadering, waarna om half tien kinderaubade en tractatie.. In de middaguren trok een fleurige kin- de roptocht door de straten en onder veel belangstelling werd een wielerronde verreden en de diverse andere sportde- monstraties, zoals gymnastiek, voetbal, Vendelzwaaien en Vogelschieten, had den ook veel belangstelling. In de avonduren was het gemeentehuis fraai verlicht en werd er op tal van plaatsen gedanst. Zaterdagavond zal het feest worden besloten met een concert door de Dru- nense Harmonieën en Zangverenigingen en om 21,30 uur een groot vuurwerk. Aanbesteding. Deze week werd de bouw van de nieuwe boerenleenbank aanbesteed. De inschrijvingen waren als volgt: Gebrs de Wit, Drunen 69.100 G. Merkx, Drunen 69.100 Fa. Schapendonk, Drunen f 68.273 Fa. v. d. Loo, Elshout 66.228 G. v. d. Aa, Elshout 64.594 C. den Teuling, Drunen 62.689 M. v. Loon, Drunen S 62.364 P. Lommers, Elshout S 60.027 A. Snijders, Elshout f 59.889 Zieken-triduum. Voor de derde keer zal dit jaar in Elshout een zieken-triduum worden gehouden voor al degenen uit Dru nen, Elshout en Nieuwkuijk die door ziekte of ouderdom niet in staat zijn geregeld de kerk te be zoeken. Religeuzen en leken zullen drie dagen de zieke en gebrekkige medemens met hun zorgen omrin gen. Het triduum, dat gehouden wordt op 10, 11 en 12 Mei, wordt verzorgd door de Eerwaarde Pater Peters. De deelname is dit jaar weer zeer groot, waaruit blijkt hoe zeer het werk en streven van het comi té op prijs wordt gesteld. 9 uur een plechtig gezongen H. Mis. Iedere dag om half 4 is er plechtig Lof. De tijden voor de maaltijden en ontspanningen worden doorge bracht in het parochiehuis. De ver schillende dag-intentieis, alsmede de aanroepingen en gebeden, staan in het programmaboekje aangege ven. Dodenherdenking. In het Parochiehuis had voor de kinderen een eenvoudige, doch zeer stemmige Dodenherdenking plaats. Zang, declamatie en gebed wissel den elkaar af en ook de burgemees ter hield een korte toespraak. 's Avonds was er een plechtige Avondmis. Daarna declamatie van enkele psalmen door de heer Wer ner en toespraak door de burge meester. De Bevrijdingsdag werd gevierd met 'n kinderaubade en na de mid dag met een zeer geslaagde optocht. Een royale tractatie voor de jeugd en aantrekkelijke prijzen voor de optocht, vielen natuurlijk erg in de smaak. Zaterdagavond concert, daarna vuurwerk. Naar het Festival. A.s. Zondag zal de kerkelijke fan fare deelnemen aan het Festival te Herpt, uitgeschreven ter gelegen heid van het 110-jarig bestaan der harmonie aldaar. Ziekentriduum. 10, 11 en 12 Mei a.s. zal weer voor de zieken en ouden van dagen van de parochies Drunen, Elshout en Nieuwkuijk in de kerk te Els hout het ziekentriduum worden ge houden, dat deze keer geleid 7al worden door de Weleerwaarde Pa ter Petrus Assop, Assumtionist. Woensdag en Donderdag is er om AANBESTEDING 43 WONINGWETWONINGEN. Door de Technische Dienst van de gemeente Vlijmen werd namens B. en W. aanbesteed het bouwen vein 43 wo ningwetwoningen in het uitbreidingsplan „Vliedberg" te Vlijmen. De inschrijvin gen waren als volgt J. van Bijnen, Nieuwkuijk J van Bokhoven, Vlijmen G. van Rooy, Nuland Gebr. de Bont, Nieuwkuijk J v. Liempde, Nieuwkuijk W. v. Lieshout, Vlijmen H. A. Jansen en Zn., Vlijmen f 513.700 Comb. Hendriks, Oss f 497.000 J. Hems, Oostelbeers f 478.750 STILLE TOCHT TE.VLIJMEN. Woensdag 4 Mei had in Vlijmen de dodenherdenking plaats, na een korte plechtigheid op het Plein. Het Knapen koor en de harmonie Concordia brach ten stemmingsvolle muziek en zang ten gehore. Daarna trok een stoet onder be geleiding van treurmuziek naar het kerk- hof. De stoet werd voorafgegaan door een 4-tal herauten te paard, gevolgd door dc Nederlandse Maagd, omstuwd door bruidjes en een groot houten Kruis, ge flankeerd door pages. Dan volgde het gemeentebestuur, de nabestaanden van de slachtoffers en een zeer grote groep gemeentenarén. Op het kerkhof werden de graven van de gevallenen gezegend en door de kin deren werden bloemen gelegd op de gra ven van de slachtoffers van het oor logsgeweld. In de kerk van de Ned. Herv. gemeen te werd een herdenkingsdienst gehouden. Feestdag te Vlijmen. Donderdag werd om 7 uur de feestdag ingezet met het luiden der kerklokken. Om kwart voor 8 was er Kindermis en om 9 uur een plechtige H. Mis van dankbaarheid. Dan volgde op het plein een Kin deraubade die zeer grote belang stelling trok. De opening geschiedde door de Edelachtb. Heer Burgemeester Van Hout, die er vooral op wees dat deze dag in het bijzonder een kinder feest moest zijn. Het Knapenkoor zong enkele passende numers en oogstte 'n gul applaus. Hierna zon gen de schoolkinderen enkele lie deren en door de kinderen van de bewaarschool werden dansen uit gevoerd; vooral de klompendans was af. Voor dit alles komt zeker een woord van dank toe aan de Eerwaarde Zusters en Fraters en 't verder leidend personeel voor de grote opoffering en het slagen van dit kinderfestijn. De kinderen viel na afloop een flinke tractatie ten deel, dat bij hen zeer in de smaak viel. Om 2 uur begon op het terrein van de Vlijmense Boys voor de kinderen een sportmiddag; alle sporten werden uitgevoerd die in Vlijmen door de jeugd worden be oefend. Eerst speelde de Volley - club met 4 elftallen, daarna de Da- j mes Korfbalclub Never Down met 4 twaalftallen. Na volop spanning won Never Down 2 dit tournooi. Ver volgens speelden twee schoolelftal- j len. Van dit alles hebben vele sport liefhebbers kunnen genieten, want na telkens uitleg te hebben gekre- gen, begreep het publiek zowel het Volley-bal- als Korfbalspel, en toen ook kwam pas de spanning. De schoolelftallen vielen bij de voet balliefhebbers zeer in de smaak. Na afloop van dit sportgebeuren sprak burgemeester v. Hout en reikte de prijzen aan de gelukkige winnaars uit. Na een dankwoord te hebben gesproken aan het Comité, Eerwaarde Zusters, Eerw. Fraters en verder leidend personeel en al len die hebben meegewerkt voor 't slagen van dit kinderfeest, kwam 't einde van dit middagfeest. Om 8 uur was er een concert op het Plein; het weer werkte niet erg mee, waardoor het publiek niet al te best heeft kunnen genieten. Jam mer echter, want wat het Knapen koor ten gehore gaf, was werkelijk af. De Harmonie Concordia en Vlij mens Mannenkoor gaven enkele mooie nummers. Na afloop hiervan was het bal-champêtre, waarvan, ondanks het koude weer, nogal ge bruik werd gemaakt. Daarmee kwam het slot van deze feestdag. In Rotterdam wordt er hard gewerkt om de tentoonstelling E-55 voor de opening op 18 Mei a.s. klaar te krijgen. In het Paviljoen voor de „Ruimtevaart" maken de schilders Toon Koster en Theo Wiegman enorme wandschilderingen. Toon Koster legt hier de laatste hand aan het „Maanlandschap". BEGRAFENIS J. A. v. d. SCHANS. J.l. Woensdagmiddag had op de alge mene begraafplaats alhier, onder grote belangstelling de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van iwijlen de heer J. A. van der Schans, die Zaterdag avond op 57-jarige leeftijd plotseling overleed. Het stoffelijk omhulsel van de over ledene, die vele jaren de Ned. 'Herv. ge meente alhier in het ambt van diaken diende, werd grafwaarts gedragen door de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk. In de lijkstoet liepen mede de leden van de Harmonie Marijke, waarvan de overledene sinds de oprichting werkend lici was; een krans van Marijke dekte de baar. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, sprak Ds. C. Streefkerk woorden van troost, en herdacht met dankbaar heid het vele dat de overledene in het ambt van diaken voor de gemeente had mogen doen. Diep onder de indruk verlieten de ve len belangstellenden de begraafplaats. ZILVEREN JUBILEUM. Onze plaatsgenoot de heer W. van Drunen herdacht j.l. Woensdag de dag dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk. De jubilaris werd om half 12 ten kan tore der N.V. gehuldigd en daarbij in waarderende woorden toegesproken door de directeur en bedrijfsleider, alsmede door de oud-directeur dhr. P. v. Schijndel. Hij mocht zowel van directie als perso neel cadeaux ontvangen in de vorm van couverten met inhoud en een mooi vloer kleed. In huiselijke kring werd het jubileum verder feestelijk gevierd, waarbij ook vertegenwoordigers van het personeel aanwezig waren. BEVRIJDINGSFEEST. De herdenking van de bevrijding is in onze gemeente op waardige wijze gevierd. Aan de vooravond werd in het Ned. Herv. Kerkgebouw een gecombineerde dienst gehouden waarin de doden wer den herdacht. Hierin ging voor Ds. van den Hout, die bij deze gelegenheid een predikatie hield over Psalm 81 8a. Aan het einde van deze dienst, waar voor veel belangstelling bestond, werdén twee coupletten gezongen van het Wil helmus. Na deze dienst werd een stoet ge vormd voor een stille tocht naar het verzetsmonument, waarbij de Harmonie j Marijke de stoet opende en waarbij het college van Burgemeester en Wethou ders, Kerkeraden. 'en zeer vele ingezete nen zich aansloten. Nadat de burgemeester namens het ge meentebestuur bloemen had gelegd aan de voet van het monument en eveneens door verschillende verenigingen en in stanties, waaronder de afdeling Waalwijk van het Roode Kruis, bloemen waAn ge legd, werden twee minuten stilte in acht genomen. De harmonie Marijke speelde het Wilhelmus, waarna Burgemeester A. Smit een toepasselijk gedicht uit het ver zet declameerde. Donderdagmorgen om 9 uur werd in de Ned. Herv. Kerk een gecombineerde dankdienst gehouden. Het kerkgebouw was stampvol, waaronder ook de leer lingen van de Chr. School onder leiding van het schoolpersoneel. In deze dankdienst ging voor Ds. C. Streefkerk, die een predikatie hield naar aanleiding van Jesaja 26 813. Ook deze dankdienst werd met het zingen van het le en 6e couplet van het Wilhelmus besloten. Na de kerkdienst trokken de school kinderen met muzikale begeleiding van .Marijke" naar het gemeentehuis, waar dc jeugd van alle scholen uit dc gemeente zich opstelde om na afloop van de ge meenteraadsvergadering een aubade te brengen. Om half 11 had de plechtige raads zitting ter herdenking van de bevrijding plaats, waartoe verschillende ingezetenen, o.m. het feestcomité, waren uitgenodigd. Burgemeester A. Smit hield een rede. waarin Z.E.A. op treffende wijze de be tekenis van deze dag schetste. Telegram men werden gezonden aan H.K.H. Prin ses Wilhelmina 'en aan H. M. de Ko ningin. Een grote menigte had zich intussen voor het gemeentehuis Verzameld, welke door de geluidsversterkers het gesproke ne kon volgen. Na de raadsvergadering werd voor het gemeentehuis de menigte toegesproken door de voorzitter van het feestcomité de heer A. Kerst, waarna door de burge meester de driekleur gehesen werd. Burgemeester Smit sprak de schooljeugd op bevattelijke wijze toe. Onder leiding van de heer M. C. Rijken werden door de kinderen op verdienstelijke wijze een 4-tal vaderlandse liederen gezongen. Na een „leve de Koningin" en een driewerf „hoera", trok de jeugd naar het feestterrein, waar hen een herinnerings beker en een feestnummer van de „Pa- leispost" werd uitgereikt. Intussen werd in de raadszaal de ere- wijn rondgediend; het woord werd nog gevoerd door het oudste raadslid de heer A. Ros, terwijl de burgemeester nog woorden van dank jegens het Zweedse volk richtte tot eën Zweedse onderdane die bij familie ter plaatse de feestelijkhe den meemaakte en haar, evenals de raadsleden, ook een herinneringsbeker overhandigde. Des middags had op het feestterrein de opvoering plaats van het openlucht spel „Hot en .Tot", door de Tilburgse Prot. Toneelver. Sursum Corda. Des avonds gaven de plaatselijke mu ziekverenigingen een concert, terwijl in de late avond een bevrijdingsfilm ver toond werd om de dag met een taptoe te beëindigen. Wegéns plaatsgebrek moeten wij tot enze spijt met deze opsomming van en kele feiten der bevrijdingsherdenking volstaan. Een woord van dank aan het adres van het feestcomité voor de goede orga nisatie en aan de onderwijzers en onder wijzeressen van de scholen, alsmede aan de muziekgezelschappen 'en allen die me dewerkten aan het welslagen van deze dag is zeker op zijn plaats. NATIONALE BEVRIJDINGSVIERING. In heel Nederland is gisteren uitbundig feest gevierd. Nadat Woensdagavond op tal van plaat sen indrukwekkende dodenherden kingen waren gehouden, begonnen gistermorgen al vroeg de feeste lijkheden ter ere van de tien jaren geleden herwonnen vrijheid. Er was een Koninklijk Besluit, waarbij gratie werd verleend van hij gerechtelijk vonnis opgelegde straffen. In Wageningen, de plaats waar tien jaren geleden de onvoorwaar delijke overgave der Duitse troe pen in Nederland plaats had, was de officiële nationale viering waar bij heel ons koninklijk gezin tegen woordig was. Daar werd 't woord gevoerd door H. M. de Koningin, die een beroep deed op haar volk alle krachten, samen te bundelen om de oorlog te voorkomen; daar werd het woord gevoerd ook door generaal Foulkes, ten overstaan van die de Duitse generaal Blasko- witz in 1945 de capilulatie van zijn troepen tekende. Er was een indrukwekkende mi litaire parade tenslotte, waaraan door troepen van zeven landen werd deelgenomen en die door duizenden belangstellenden grote lijks werd bewonderd. En zo is op tal van plaatsen met officiële en feestelijke gebeurtenis sen de tiende verjaardag van de bevrijding gevierd; de berichten die ons bereikten, gewaagden alle van een enthousiaste viering, waar aan door de gehele bevolking deel genomen werd.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1