Unieke Tentoonstelling te 's-Heitogenbosch DE LmGSTBmT ELSHOUT Waalwijkse en Langsiraafse Courant DRUNEN SPRANG CAPELLE 4 WASPIK RAAMSDONK 1 EEN GROEIENDE STAD. VRIJDAG 13 MEI 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 78e JAARGANG No. 89 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Gontract-advertentlea speciaal tarief. TELEGR.-ADRES „ECHO' De expositie wordt genoemd „Etappe 19451955" en heeft als motto „Tien jaren groeiende stad"; ze werd opgebouwd in 't plantsoen aan de Hekellaan en wil een beeld geven van de ont wikkeling van de Brabantse Hoofdstad na de bevrijding in October 1944. Die ontwikkeling blijkt weinig minder dan fantastisch te zijn geweest; we zagen getallen en statistieken, we zagen maquettes en foto's, die ons hiervan een idee gaven. Laten we voorop stellen dat de expositie zich niet beperkt tot een opsomming van louter gegevens, tot een dorre reeks cijfers, verre van daar; de kunstenaar Wim Crouwel uit Amsterdam ontwierp deze expo sitie, die even dynamisch is ge worden als hetgeen zij wil uit beelden. Met een minimum aan middelen is hier een resultaat be reikt, dat heel veel van wat we tot nog toe op het gebied van tentoonstellingen zagen, over treft. De letterkundige Jan G. El- burg, eveneens uit Amsterdam, maakte de tekst en de gehele ex positie werd een boeiend verhaal met een ongemeen rijke inhoud. De energieke burgemeester van Den Bosch, Mr. H. Loeff, was on ze gids, toen we de tentoonstel ling bezochten; er is geen en thousiastere gids denkbaar; wat er te zien is immers, is voor een belangrijk gedeelte te danken aan zijn onuitputtelijke energie, zijn ruime kijk op de mogelijkheden die er lagen; en al zegt hij dan, dat het de burgerij zelf geweest is, die na de oorlog de zaken aan gepakt heeft, en al wijst hij er dan op, dat de stad een sterke wind in de zeilen heeft gehad en dat de omstandigheden zo gun stig mogelijk waren in menig op zicht, we weten, en iedereen die belangstelling heeft voor 't groei ende Brabant en zijn groeiende hoofdstad, weet het, dat burge meester Loeff de promotor is ge weest en dat hij in de tentoon stelling Etappe 19451955 de de monstratie mag zien van een be langrijk part van zijn levens werk. We zien de geweldige verwoes tingen, die in Den Bosch waren aangericht, toen de bevrijding daar was; troosteloos is de aan blik van de vernielde straten en gebouwen, van de totaal ontred derde stadsgedeelten. Er wordt hulde gebracht aan de doden en dan begint de geweldige expansie van de stad. Eerst geleidelijk aan; de eerste herstellingen, de nood woningen, de voorlopige voor zieningen. Dan met een duize lingwekkende vaart: zeven uit breidingsplannen, saneringsplan nen, een constructieve sociale politiek (het werkloosheidscijfer daalde in die jaren van 1800 tot 400), de vestiging van de indus trieën. die er voor zorgden dat Den Bosch jaarlijks een vesti gingsoverschot heeft van 1500 a 2000. 33% van de nieuwe indus trievestigingen in Brabant sinds de oorlog concentreerde zich in Den Bosch. 50 H.A. industrie terrein werd na de oorlog in Den Bosch aangelegd, terwijl er een nieuw plan staat uitgevoerd te worden, dat 80 H.A. omvat. Tot nog toe is voor de plannen Noord, Zuid en West 8 millioen kubieke meter zand gespoten. De gezamenlijke Bossche in dustrieën lieten Eppo Doeve een geweldig schilderstuk vervaardi gen dat de energie in beeld brengt van de industrie en dat 'n plaats zal krijgen in de nieuwe am bachtsschool. De industrieën ga ven ook aan de beeldhouwer Cou- sijn op de expositie is 'n keus uit zijn werk te bezichtigen opdracht tot het vervaardigen van een energiemonument. Den Bosch is echter ook win- welstad, er zijn 1700 winkels en werkplaatsen en de middenstand heeft besloten een stadsversie- ring aar. :e bieden, ontworpen door de kunstenaars Marius de Leeuw en Jules Verschuren, een versiering in de kosten waarvan ook de overheid zal bijdragen. De expositie geeft een beeld van de woningbouw; in 1945 wa ren er 9400 woningen, nu 14.465, terwijl er heel veel woningen in die jaren zijn vervangen. De tentoonstelling heeft een unieke stand gewijd aan de re creatie, een prachtig gedeelte brengt Den Bosch als cultureel centrum in beeld; aan de sport wordt aandacht besteed en het blijkt bijvoorbeeld dat er in 1945 700 georganiseerde sportbeoefe naars waren en thans 12300; Den Bosch immers gaf hun de ruimte. Het zou U gaan duizelen van de vele enorme getallen waarmee de gigantische ontwikkeling van deze Brabantse stad wordt gede monstreerd als alles niet op zo'n buitengewoon prettige wijze was gearrangeerd, als dit alles niet verteld werd in de vorm van een pakkend en onderhoudend ver haal. ER IS ECHTER MEER Beperkte de tentoonstelling Etappe 19451955 zich hiertoe, we zouden U toch al met klem aansporen dit alles te gaan zien, maar er is meerHet bestuur van de tentoonstelling, met bur gemeester Loeff als voorzitter, is er in geslaagd de expositie van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" te Den Haag naar Den Bosch te krijgen; ze is on dergebracht in een grote tent, waar men zich in een paradijs waant, zo weelderig mooi zijn de bloemen die hier zijn binnenge bracht, die hier zijn gerangschikt tot een sprookjestuin. Aan deze tentoonstelling hebben meege werkt de fa. P. v. d. Dussen en Zn. te 's-Gravenmoer, de fa. Jan- sen-Geurts en de fa. Teeuwen- Wagemakers te Tilburg; ze ver zorgden allen een expositie die wonderbaarlijk is en waard is om door tallozen gezien te worden, temeer daar het 't streven is van het tentoonstellingsbcstuur peri odiek deze tentoonstelling in Brabant te krijgen en alle Bra bantse bloemisten en kwekers in de gelegenheid te stellen er aan mee te werken. We mogen ook niet vergeten te noemen de inzending van de Bossche bloemisten- en Winke liersvereniging, waarvoor André Henderson èen stand maakte die zeldzame specimina van de kunst van het bloemenschikken te zien geeft. In deze ruime hall is behalve de reusachtige maquette van Den Bosch, zoals het worden moet, ook opgesteld het waterorgel dat, zoals men ons verzekerde, nog nooit zo'n fraaie opstelling heeft gehad. Dit vormt een van de grootste attracties van de expositie; het is een fantastisch, kleurenrijk vuurwerk van dansend en sprin gend water en zal ongetwijfeld duizenden imponeren, zoals het ver buiten onze grenzen al milli- oenen heeft geïmponeerd. Hel is 'n sprookjesachtig resultaat van grote technische bekwaamheid. Nog meer is er; we zijn ook geweest in de Oosterse Tuin, die werd ontworpen door Toon Noy- ons, onder wiens algemene lei ding deze heel bijzondere expo sitie tot stand kwam en waarvan de feeërieke beplanting werd be schikbaar gesteld door de Stich ting voor Onpersoonlijke recla me voor de binnenlandse afzet van Boomkwekerijproducten. Deze tuin vormt het vermaak- centrum van de expositie; er zijn Franse caféke's en podia waarop avond aan avond vermaarde kleinkunstartisten 'n uitgezocht programma brengen. Het is een tentoonstelling ge worden waarvan iedere Bossche naar moet en zal genieten; een tentoonstelling die echter ook gezien moet worden door allen die meeleven met de geweldige ontwikkeling van ons Brabant, welke ontwikkeling zich zo bij zonder manifesteert in de hoofd stad. Deze hoofdstad bewijst in deze expositie dat waar zullen worden de woorden die Jan Elburg voor het eindproject van de tentoon stelling Etappe 1945-'55 schreef: „Een bevolking die God eert en dient, die arbeid heeft en arbei den wil, die waarde hecht aan cultuur, die haar vrije tijd pret tig en nuttig besteedt, die sterk is door burgerzin, zal in een ge zonde en goed gebouwde stad ge lukkig leven." GESLAAGD. Voor het praktijkgedeelte Bakkers- 0M& Behalve de reeds genoemde slagers heeft ook de slager Ant. de Jong. Hei straat bij het Bruggetje, de prijs van varkensvlees ea «pek met 20 cent per kg. verlaagd. WEER DRIE NIEUWE JUBILA RISSEN BIJ „DE AMSTEL". Het grote aantal werknemers bij de Chroomlederfabriek „De Amstel", die reeds hun zilveren dienstjubileum achter de rug hebben, is weer met drie ver meerderd. Deze steeds groeiende schare van „oude getrouwen" on der 't personeel is wel 'n bewijs van de uitnemende verstandhou ding die er in dit bedrijf heerst tussen werkgever en werknemer en de werknemers onderling. Daarvan getuigde ook weer de huldiging welke j.l. Woensdag in de acnterzaal van Hotel Verwiel aan een 3-tal nieuwe jubilaris sen werd bereid. Het betrof de heren Th. v. d. Lee, afdelingschef op de looierij, M. Brok, spanner en M. v. Dru nen, uitzetter, die 25 jaren hun taan. bij „De Amstel" verricht hadden. En dat zij zich op lof waardige wijze van deze taak ge kweten hebben, bleek wel uit de zeer waarderende en hartelijke toespraken die bij deze huldiging tot hen werden gericht. Namens de directie sprak de directeur, de heer J. Gompen, die de afgelopen 25 jaren in 3 perio den verdeelde, n.l. de 10 jaren vóór de oorlog, de 5 jaren tijdens de bezetting en de 10 jaren na de bevrijding. De fabrieksbrand van vóór de oorlog met alle nasleep hiervan, de moeilijke jaren van de bezetting en de ontwikkeling na de oorlog hebben deze 25 ja ren tot een zeer onrustige en een moeilijke periode gemaakt. Om al die moeilijkheden te boven te komen, moet men kunnen be schikken over mensen zoals deze jubilarissen en verschillende an dere trouwe medewerkers. Men sen die steunpilaren voor het be drijf mogen worden genoemd en die voor hun taak berekend zijn. Zonder zulke medewerkers kan een onderneming niet groeien. Voor de wijze waarop deze drie jubilarissen hun taak hadden verricht, bracht spr. hen dank en hulde. Ook de echtgenoten van de jubilarissen, die voor hun mannen een grote steun waren geweest bij 't vervullen van hun taak, werden door hem in deze hulde betrokken. Als stoffelijk blijk van waar dering bood hij elke jubilaris 'n geschenk onder couvert aan, als mede de gebruikelijke zilveren herinneringsmedaille, terwijl aan elk van de dames een bloemstuk werd geoffreerd. Namens de medearbeiders, die door de fabriekscommissie ver tegenwoordigd waren, sprak de heer de Jong. Hij vond 't steeds weer een heugelijk feit als men de huldiging van jubilarissen mocht meemaken. De gestadige toename van het aantal jubila rissen in dit bedrijf achtte hij 'n sprekend bewijs voor de goede verstandhouding tussen werkge ver en werknemer en tussen de werknemers onderling. Spreker hoopte dat deze jubilarissen nog lang in goede gezondheid hun DE ECHO WH HET ZUIDEN In een reusachtige zwarte tent aan de Hekellaan, waar het daglicht niet binnendringt, maar waar in kunstlicht een paradijselijke bloemenweelde U bijkans onwezenlijk voorkomt, zo schoon als het is, waar ergens op von Suppé's tonen het „simpele, kuise water" een sprookjesachtig ballet danst, wordt Uw oog getrokken naar een reusachtige maquette van 's Herto genbosch. Ge kent de stad zoals ze daar ligt als bezag men ze vanuit een vliegtuig slechts ten dele; veel van wat ge ziet is al werkelijk heid, een deel is in wording, een ander deel leeft nog slechts in het hoofd van de grote plannenmakers, die 's Hertogenbosch maken tot „het hart van Brabant"; en dan leest ge „zoals ae stad in 1975 zal zijn"; en ge leest ook: „een stad is een menselijke nederzetting gegroeid uit de geestelijke en stoffelijke behoeften van wie er samenwonen; de goede stad biedt al les wat ter vervolmaking van de mens nodig is" en tenslotte leest ge „een stad voor 90.000 mensen zo God het wil!" Het is het hoogtepunt en het besluit tevens van een grandiose expositie; die U vertelt over den Bosch, de groeiende Brabantse hoofdstad; een ex positie uniek om hetgeen er wordt verteld want wat den Bosch in de laatste tien jaren heeft bereikt grèr.st aan het wonderbaarlijke en om de manier waarop dit wordt verteld. PARADIJSELIJKE BLOEMENWEELDE. V ERKEERSBRIG ADIERT JES. Woensdagmorgen v/erden in het Dorps huis de verkeersbrigadiertjes geïnstal leerd door Burgemeester Snels. Door de Rijkspolitie in Drunen zijn in de voor bijgaande weken 5 jongens en 5 meisjes opgeleid tot „Klaar-overs". Na de in stallatie in het dorpshuis volgde op de hoek TorenstraatGrotestraat de eerste demonstratie, waarbij Burgemeester Snels en verdere genodigden zich als eersten veilig lieten overzetten. Bij de installatie waren aanwezig De ken Rooijackers en beide Kapelaans. De beide Wethouders, de heren L. v. Dru nen en A. v. d. Wiel. De opperwacht meester der Rijkspolitie uit Drunen en uit Heusden, het onderwijzend personeel en de leden van de Verkeerspolitie, speeltuincommissie, de ouders der Bri- gadiertjes en verdere genodigden. De heer Koeman, directeur der stich ting Kinderdorp, opende de bijéénkomst met een hartelijk welkomstwoord, terwijl hij dank bracht aan alle instanties welke er aan hadden medegewerkt de jeugd- verkeersbrigade daar te stellen. In het bijzonder dankte de heer Koe man de Rijkspolitie, het onderwijzend personeel en de heer Dinkelaar, lid van de verkeersspeeltuincommissie. Burgemeester Snels die hierna het woord kreeg schetste in een kort woord de gevaren van het verkeer in het bij zender voor de kinderen. Juist daarom juichte Burgemeester Snels de oprich ting van deze Jeugdverkeersbrigrade toe. Tot slot sprak Burgemeester Snels de hoop uit dat ook de groteren hun mede werking zouden verlenen om deze jeugd- brigadiertjes goed en nuttig te laten wer ken, door de aanwijzingen van deze jon ge brigadiertjes op te volgen. Hierna ging Burgemeester Snels over tot de installatie. Iedere Brigadier kreeg een witte pet, een koppel en c stop seinapparaat. Tot Brigadiertjes werden geïnstalleerd: Antoon Knippels, Piet Ploegmakers, Sjef Verhoeven, Adrie v. d Sanden, Tinie Muskens, Johanna Lo- ris. Corry v. Nistelrooy, Treesje v. Spijk, Beppie Molenbrugge en Jobanna Ste vens. Om half twaalf volgde de eerste de monstratie, nabij Hotel Vissers. Nadat eerst Burgemeester Snels en de genodig den war'en overgebracht, volgde een aan tal schoolkinderen. In de toekomst zal op de schooldagen op de hoek Torenstraat Grotestraat de schooljeugd door deze „klaar-overs" worden overgebracht. Drunen is de eerste plaats in de om geving, welke met deze „Klaar-overs" begint te werken. Dit initiatief kan men alleen maar toejuichen, daar zij de ver keersveiligheid voor de schooljeugd in belangrijke mate verhoogt. In het kader van de jeugdverkeersdag werd Woensdagmiddag voor de school jeugd ook nog een film gehouden en m'en is nog bezig met een verkeers-etalage- wedstrijd. De Verkeers-speeltuincommissie heeft naar wij vernemen nog meer plannen. Zo wil men o.a. in het bezit komen van een uitgebreid verkeersbord, waarmede de jeugd aanschouwelijk onderricht gegeven kan worden in de verkeersregels. ZOND AG-ARTSENDIENST. Dienst r Dr. v. d. Wouw. CONCERT. De gemengde zangvereniging Cantabile geeft a.s. Zondagavond in de zaal van Th. Elshout haar tweede concert in dit seizoten voor haar donateurs, onder lei ding van de heer J. Lombarts. Voor de liefhebbers staat Zondag avond weer een genoegelijke avond te wachten. patroons-examen slaagde te Tilburg A. v d. Besselaar Hzn. KINDSHEIDDAG. De wereldkindsheiddag zal door de Eishoutse jeugd a.s. Zaterdag als volgt gevierd worden: half 8 gezongen H. Mis met algemene H. Communie. De morgenschooltijd gaat gewoon door tot 11 uur. Dan gezamenlijk naar de kerk voor een preek, opdracht aan 't Kindje Jezus, offeren der spaarzakjes en kinder zegen. VERGADERING. A.s. Zaterdag houdt de tafeltennisclub De Smashers een algemene ledenverga dering in café G. van Ooijen. Aanvang half 9. O.LVr. Schuts. De O.L.Vr. Schuts zal a.s. Zondag deelnemen aan het gildefeest te Haps. Daar dit hun eerste optreden is in het Land van Cuijk, hoopt het bestuur op aller medewerking. OPBRENGST COLLECTEN. De collecten voor Stichting 1940'45 welke gehouden werden tijdens d^ kerk diensten ter herdenking van de gevalle nen en ter viering van de 10-jarige be vrijding in de Ned. Hervormde Kerk al hier, zijnde de gecombineerde diensten van Ned. Herv. Kerk en Geref. Kerk van Sprang, hebben in totaal opgebracht f 150,31. GEDACHTENIS-PREDIKATIE Ds. J. FOKKEMA. Ter gelegenheid van het feit dat Ds. Fokkema vóór 25 jaar zijn intrede deed als predikant bij de Ned. Herv. Kerk al hier, hield Zijn Eerw. j.l. Woensdag avond voor een geheel bezet kerkge bouw een gedachtenis-predikatie. Ds. Fokkema had tot tekst gekozen voor deze gelegenheid 1 Timotheus 1 15 „Dit is een getrouw Woord en al ler aanneming waardig, dat Christus Je zus in de wereld gekomen is, om zon daren zalig te maken, van welke ik de voornaamste ben"; dezelfde tekst waar mede Z.E. zich vóór 25 jaren aan de Sprangse gemeente verbond. In zijn voorafspraak wees Ds. Fokke ma er op dat het aanvankelijk in zijn bedoeling had gelegen dit feit te laten passeren, maar dat hij, toen Ds. Streef kerk hem telefonisch mededeelde dat de gemeente van Sprang het op prijs zou stellen wanneer hij hier 't Woord zou willen bedienen, dadelijk daarin heeft toegestemd. Z".E. heeft de Sprangse ge meente nooit uit zijn gedachten kunnen wegvagen, om de hartelijke liefde die hij hier heeft mogen ondervinden. Herinnerend aan zijn tegenwoordig lidmaatschap van de Tweede Kamer, zegt Z.E. dat hij een synthese ziet tus sen religie en politiek, waarom hij, hoe wel velen hem niet begrepen en anderen het hem kwalijk namen, Kamerlid werd, wat Z.E. nooit geworden zou zijn, als hij niet tevens Dienaar des Woords zou hebben kunnen blijven. Vanaf zijn jonge jaren heeft Z.E. be geert in het predikambt te mogen staan, en al leek het alsof die weg voor hem was toegerauurd, toch heeft God het zo geleid dat hij predikant mocht worden. In alle omstandigheden, die dikwijls moeilijk en smartelijk waren, heeft Ds. Fokkema mogen ondervinden: God blijft ons steeds in Zijn handen houden; daar om is er thans dankbaarheid in zijn hart en daarom wil Z.E. deze avond spreken over Hem, die hem geroepen heeft tot het werk der bediening In een met jeugdig vuur voorgedragen predikatie wees Z.E. zijn eerste ge meente op Jezus Christus, de Zaligma ker van zondaren, Wiens roepstem ook thans nog elke Zondag tot de gemeente uitgaat, en Z.E. wekt de gemeente met kracht op, met vertrouwen op Zijn ver dienste tot Hem te gaan, dan zal men niet beschaamd uitkomen. De grote opkomst bewees wel dat de Ned. Herv. geme'ente van Sprang dank baar was haar vroegere predikant in haar midden te mogen zien en horen. HET GAAT DAAR OP ROLLETJES. Onder bovenstaand opschrift bevat „De Spiegel", Christelijk Nat. Weekblad, van deze week een schitterende repor tage met een 8-tal mooie foto's, van de E.S.M.I. (Eerste Sprangse Metaalwaren- industrie) van de heer A. J. Vos alhier, waarin een en ander wordt vertelt over deze jonge onderneming, waarin rol schaatsen worden gefabriceerd. De plaatselijke lezers van de Spiegel zullen het zeker zeer op prijs stellen, daarin weer eens iets uit eigen plaats te vinden, met een bekend plaatje van de omgeving der Ned. Herv. Kerk. De Betuwe is thans in volle bloei. Een oude molen in een omlijsting van de bloesempracht. WIJDINGSSAMENKOMST. Op Zondag 22 Mei a.s. des avonds om 8 uur zal de wijdingssamenkomst, welke jaarlijks ter voorbereiding van het Pink sterfeest wordt gehouden, weer plaats vinden in de Geref. Kerk aan het Brug getje. Als gebruikelijk zal de samenzang, waarvoor een voorname plaats is inge ruimd, afgewisseld worden door decla matie, terwijl een jongenskoor onder lei ding van de Weled. heer M. Rijken weer 'enige liederen ten gehore zal brengen. De korte meditatie wordt gehouden door de Weled. heer Jac. Vos uit Rotterdam, die reeds een grote bekendheid heeft geki - gen. Alle belangstellenden zijn harteli welkom. GESLAAGD. Onze dorpsgenoot de heer A'. v. Ger- wen Az. slaagde te Breda voor het exa men B-diploma van de Vereniging tot bevordering van Electrotechnisch Vak onderwijs in Nederland. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Raamsdonk te houden op Vrijdag 13 Mei 1955 des namiddags om half 8 uur. i Agenda 1. Ingekomen stukken 'en mededelin gen. - 2. Voorstel met ontwerp-beslult om de regeling inzake de toekenning van een uitkering-ineens over het le halfjaar '55 aan het rijkspersoneel van overeenkom stige toepassing te verklaren voor het gemeentepersoneel. 3. Verzoek van de Stichting Herden king Brabants Gesneuvelden om een een malig subsidie met voorstel en ontwerp besluit. 4. Aanbieding van het ontwerp-plan voor het bouwen van e'cn rioolgemaal met persleiding, te Raamsdonksveer, met voorstel en ontwcxp-besluit tot machti ging van Burgemeester en Wethouders om alle voorbereidende maatregelen te nemen, die nodig zijn, om tot onmiddel- liike uitvoering van het plan als D.A.C. W.-werk te kunnen overgaan. 5. Voorstel met ontwerp-besluit tot a. het beschikbaar stellen van een crediet voor de bouw van een industrie hal aan de Julianalaan; b. het aangaan van een huurkoop overeenkomst ter zake van deze hal. 6. Voorstel met ontwerp-besluifen tot aankoop van gronden tussen de Juliana laan, de Spoorbaan en het Omschoor van A. D. van Wijk en J. A. Berende. 7. Voorstel met ontwerp-besluit tot vaststelling van een verordening, als be doeld in artikel 11, lid 2, der'Winkel sluitingswet 1951, onder intrekking van het bepaalde onder II van het raadsbe sluit van 5 Maart 1955, nr. 530. 8. Voorstel met ontwerp-besluit tot vaststelling van de „Organisatie-veror dening brandweer". 9; Ontwerp-besluiten tot wijziging van de gemeente-begroting 1955. RECTIFICATIE. In ons bericht over de huldiging van de heer A. Metzke, die Zaterdag het feit herdacht, dat hij 40 jaar werkzaam was bij Gebr. van Drongelen, is abusie velijk vermeld, dat de jubilaris namens het personeel een tafellaken werd aan geboden. Hier had moeten staan een ta felkleed.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1