KAATSHEUVEL Waalwijkse en Langstraatse Courant V.V.V. Kaatsheuvel. BERNDUK Uit Loonopzand's verleden NEDERLAND ZWITSERLAND 4-1 ÉT ft^PTTFTTT fff Hl De vroegste kerk van Loon. AAA ft O V V V ■biMiiwuaW v AIM <r- j L VRIJDAG 20 MEI 1855. Uitgever Waalwijkae Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HET ZUIDEN BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 78e JAARGANG Ne. 41 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. TELEGR.-ADRES „ECHO" De gedachte werd een voorstel, het voorstel werd een plan en het plan wordt een daad. Kaatsheu vel krijgt zijn V.V.V. Tot dit besluit kwam het voorlopig bestuur dat on langs gevormd werd tot oprichting van een vereniging „Kaatsheuvel Vooruit" in zijn bespreking, welke het Dinsdagavond had met de Di recteur van het „Centrum V.V.V." uit Brabant, de heer Ver wiel. Reeds in de eerste vergaderingen welke het voorlopig bestuur van „Kaatsheuvel Vooruit" hield ter or ganisatie van de Nationale feesten, werd de gedachte van de voorzitter, dat de op te richten vereniging een grotere taak moest hebben dan uit sluitend een feest te organiseren, met een enkel woord besproken. Het gebrek aan een V.V.V. in een plaats waar een inrichting bloeit, die jaarlijks honderdduizenden vreemdelingen trekt, deed de be hoefte gevoelen dat ook dat terrein niet braak mocht blijven liggen. Het plan werd besproken, een on derhoud met de burgemeester, als voorzitter van de Stichting Natuur park „De Efteling" volgde, en ver zekerd van diens sympathieke steun werd de heer Verwiel uitgenodigd om een eerste bespreking te hou den en het gevolg is geweest dat onmiddellijk besloten werd over te gaan tot de vorming van een stich ting onder de naam „V.V.V. Kaats heuvel" die èn de organisatie van meer plaatselijke festiviteiten en gebeurtenissen èn het vreemdelin genverkeer gaat behartigen. Ieder een zal begrijpen, en we mogen er gerust bijzeggen: iedereen zal toe juichen dat hiermee een daad ge steld is waarop Kaatsheuvel reeds lang wachtte, want er ligt een on metelijk werkterrein braak dat om denkers, durvers en doeners vraagt. Als we ons alleen nog maar eens indenken welke mogelijkheden hier liggen voor het scheppen van hotel- en pensiongelegenheden, dan zou dat punt alleen reeds de moeite waard zijn hiervoor een vereniging op te richten. De heer Verwiel haal de in zijn bespreking het voorbeeld van Arcen, een plaats met slechts 3000 zielen in Limburg aan, waar vijfhonderd bedden beschikbaar zijn voor de toeristen, die in het zomer seizoen geheel en in het wintersei zoen voor een groot deel bezet zijn. Als we hiervoor eens rekenen, dan komen we al tot een becijfering dat daar in een jaar meer dan 70.000 mensen logeren. Wat brengt dat op aan logie? En wat zou daar niet binnen komen bij de middenstand aan wat die mensen daar nog kopen en verteren? Oisterwijk heeft vol gens de laatste gegevens in het vo rig seizoen een inkomen gehad van 2.000.000 gulden alleen aan het vreemdelingenverkeer, waarbij de middenstanders uitsluitend daarvan een meer-inkomen genoten van ge middeld /3500.Zeggen deze cij fers niets voor onze middenstan ders. Drunen met zijn uitstekende kampeergelegenheid komt voor de handeldrijvende middenstand aan eenzelfde cijfer. Dat ook Kaatsheu vel niet verstoken blijft van wat „De Efteling" binnen haalt, behoe ven we niet te zeggen. En al kun nen wij dan nog maar zover komen dat van de honderdduizenden be zoekers het vorig jaar waren het er meer dan 600.000 slechts 5% ook het centrum bezoeken, dan zou dat reeds voldoende zijn om er een bijzondere aandacht aan te schen ken. Zeker, „De Efteling" ligt ten opzichte van het centrum al niets minder gunstig dan een kampeer terrein in Drunen, doch als de mid denstand zijn taak begrijpt en tot daden over durft gaan, dan zal blij ken dat de risico's niet zo groot zijn als men veronderstelt en daardoor tot niets komt. We moeten denkers, durvers en doeners hebben en het V.V.V. Kaatsheuvel zal trachten deze te vinden en te stimuleren. Bijna dagelijks komen aanvragen binnen voor logie en pension. Er heerst ten opzichte hiervan ter plaatse een ongegronde vrees. Bij velen heeft de gedachte post gevat dat iemand, die een kamer voor lo gie beschikbaar zou stellen, gevaar loopt ook inwoning te moeten ne men. Wij kunnen deze kamerbezit- ters ten volle geruststellen. De wo- ningruimtecommissie denkt daar aan nog niet eens. En zeker, de „Efteling;bezoekers" zijn in hoofdzaak ééndaags gasten, die geen pension of logie nodig heb ben, doch daarnaast krijgen we ook aanvragen van mensen die een weekeind hier willen zijn, die een rustig weekje willen blijven, niet om acht dagen het natuurpark te bezoeken, doch ook van het natuur schoon willen genieten, waarvan de heer Verwiel, die ook op de Veluwe gewoond heeft, verklaarde dat het zeker zo mooi is als de beroemde a e+ j6' z*?n dat mogelijk niet u stedeling, die gewoon is slechts muren en straatstenen te zien, niet genoeg kan krijgen van dat leven in de vrije natuur. En juist door de Efteling krijgt ons na tuurschoon bekendheid. Het wordt de taak van het V.V.V. hieraan nog meer bekendheid te geven. Folders met aangegeven wandelingen door deze nog ongerepte schoonheid, moeten verschijnen en krijgen ge makkelijk verspreiding door mede werking van De Efteling. Voor de eigenaren van café en zaalgelegenheden gaat er zeker een tijd komen die hun aandacht vraagt. Logeergasten zoeken ook bij avond hun ontspanning en wie hiervoor iets gaat doen, zal van het vreem- delingenbezoek kunnen profiteren. Alles bijeen is er voor de gehele bevolking, ieder naar zijn eigen be lang, meer dan voldoende reden om het V.V.V. Kaatsheuvel met vreug de te begroeten en reeds bij voor baat zijn morele en financiële steun toe te zeggen. Met alleen toezien wordt niets bereikt. Dat heeft reeds lang genoeg geduurd. Nu komt het op doeners op aan. KEGELCONCOURS. Toen Maandag j.l. de raiddernachtklok twaalf sloeg, klonk de waarschuwing „laatste kaart"; dat beduidde, dat het zo goed geslaagde kegelconcours van „Zet 'm Op", een der vijf kegelclubs van de kegelbaan Euphonia, beëindigd was. Zet 'm Op, vierde haar 3e lustrum er traditie getrouw ging dat met het hc.uden van een concours onder auspi ciën van de T.K.B. Geen 'enkele van de bij de T.K.B. aan gesloten kegelclubs is achterwege geble ven, wat wel iets zegt voor de sympa thie, die de Kaatsheuvelse kegelbroeders genieten. De goodwill door de promotor fan Kemmeren in zijn lange loopbaan als organisator en bestuurslid van de bond, gekweekt, is hieraan niet vreemd. Het Euphonia-kegelhuis heeft de naam gezellig te zijn en het bestuur van Zet "m Op, met aan de leiding de heren Hoyinck van Papendrecht en Jos Schal ken met de hospes, de heer Harrij van Dun met ega, hebben deze naam ook nu weer schitterend gehandhaafd. Elke avond heerste er de echte joviale kegelbroederssfeer, die zeker nog e'en keer te genieten zal zijn, als Zondag 22 Mei de prijsuitdeling plaats heeft met 'n amicaal bal besloten. In ons vorig nummer gaven we reeds de definitieve uitslagen van de korps wedstrijden. Hier volgen nog de uitsla gen van de vrije-baan: 1 Wim Musters 9 x 45; 2 P. Kemmeren 6 x 45; 3 Jos Schalken 5 x 45; 4 H. Vis 3 x 45; 5 Fr. Schalken 2 x 45, 5 x 44; 6 B. Ves- ters 2 x 45, 3 x 44; 7 Th. Lohmann 2 x 45, 2 x 44; 8 A. Verhoeven 2' x 45; 9 Jos de Beer 2 x 45; 10 H. v. Dun 45. 2 x 44; 11 P. Dekkers 45, 44. 43. 42; 12 Fr. van Tilborg 45, 44, 43. Vrije baan Dames: 1 Mevrouw van Dun 44; 2 Mevr. Bennaars 42; 3 Mevr. Burgers 41, 37; 4 Mej. Robben 41; 5 Mevr. Dorenbosch 40, 2 x 38. BRANDJE. Maandagmiddag om half drie loeide de brandweer sirene voor een brandje, vermoedelijk door het spelen met vuur door een paar kinderen ontstaan in een schuurtje van P. v. d. M. aan de Dreef- se weg. Toen de brandweer arriveerde, hadden de omwonenden al goed werk ge daan door te voorkomen, dat de brand zou overslaan op de woning. Met de ncvelspuit was toen de brandweer het vuur spoedig meester. Intussen was het voor de bewoner toch nog een aardig schadepostje, want behalve het schuur tje ging nog een mooi duivenhok met een dozijn duiven in de vlammen op. BILJARTSPORT. De biljartclub „Het Bandspel" uit Waalwijk heeft op het nederlaagtour- nooi van T.O.K. aardig partij gegeven. Beide viertallen wisten hun partijen met 62 te winnen. Er werden goede ge middelden gemaakt, waarvan we vermel den H. Demmers met 8.25; de 65-jarige Rombouts met 8; de 19-jarige v. Hel- voirt 8.25; J. v. Delft .375 en A. Mus- kens 3.65. Zaterdag a.s. komt D.V.S. en ook M. Balvers met zijn clubgenoten hebben heel wat in hun mars, zodat er weer op een spannende wedstrijd kan gerekend worden. Op 28 Mei schreef het 2de vier tal van H.K.S. in, dat weinig onder be looft te doen voor het eerste van die club. EEN AARDIG INITIATIEF. Van de afdeling Kaatsheuvel van de K.A.B. ging een aardig initiatief uit naar de zusterverenigingen in den lande. De K.A.B. levert evenals meerdere andere organisaties in het seizoen heel wat be zoekers aan de Efteling. De echte K.A.B. vrienden zijn vanzelfsprekend geinteres- seerd hoe de afdeling Kaatsheuvel is ge huisvest. Nu mag de K.A.B. Kaatsheu vel met recht trots zijn op zijn Gilden- bendsgebouw en het is zeer zakelijk te trachten de K.A.B. vrienden van elders te trachten ook eens een kijkje te doen nemen in het mooie gebouw in de Mgr. Völkerstraat. Alle K.A.B. afdelingen ontvingen van de K.A.B. uit Kaatsheuvel een circulaire vergezeld van de nieuwe folder van De Efteling met de invitatie in de Mgr. Volkerstraat eens een kijkje te komen nemen. Zakelijk en collegiaal! LANDJUWEEL GEWEST TILBURG K. A. J. Met een H. Mis opgedragen door de Zeereerw. heer J. Goossens, districts- aalmoezenier te Tilburg zette het pro- I gramma van het K.A.J. Landjuweel dis trict Tilburg op Hemelvaartsdag te Kaatsheuvel in. Deze H. Mis werd in de St Josephparochie tot intentie van de Arbeidersjeugd uit het district Tilburg opgedragen. Om kwart over tien vingen de binnen-activiteiten in de zalen van de Gildenbond en het patronaat aan, waar de wedstrijden gehouden werden in ta feltennis. muziek en cabaret. Om 2 uur trokken de kajotters met dreunende drumbands 'en wapperende kleurige vaan dels op naar De Efteling, waar de sport- en athletiekwedstrijden zouden gehouden worden. Het weer hield zich behoorlijk, zodat alles volgens program ma kon worden afgewerkt. Er werd gestreden om de uitzending van het diocesane Landjuweel dat op 19 Juli a.s. in den Bosch wordt gehouden. Behalve het district Tilburg nam ook 't district Westhoek aan de wedstrijden deel. De uitslagen warén: 100 meter hardlopen: 1 v. Kemmeren Loonopzand 12.4 sec.; 2 J. Bruurs Hilvarenbeek 13 sec.; 3 C. Coremans Loonopzand 13,1 sec.; 800 meter: 1 J. Bruurs Hilvarenbeek 2 min. 28,1 sec.; 2 v. Kemmeren Loonop zand 2 min. 33.3 sec.; 3 P. Gulden Ze venbergen 2 min. 35.5 sec.; 3000 mtr.: 1 J. Bruurs Hilvarenbeek 11 min. 58.1 sec.; 2 J. Oerlemans Moergestel 12 min. 9.5 sec.; 3 v. Kemmeren Loonopzand 12 min. 11,1 sec. Verspringen: P. v. d. Vel den Made 4.70 mtr.; 2 B. v. Beers Made 4,50 mtr.; 3 v. Zandbergtn Zevenbergen 4.50 mtr. Hoogspringen: 1 Kersten Tilburg 1.35 mtr.; 2 J. Marijnissen Made 1.30 mtr. en 3 P. v. d. Velden Made 1.30 mtr. Tafeltennis: 1 B. v. d. Zanden par. Noordkerk Tilburg; 2 A. Verhoeven par. Broekhoven I; 3 A. Klijssen centraalgr. Tilburg; 4 P. Dankers Loonopzand; 4 C. Kleijn Kaatsheuvel. Muziek: 1 Ensemble par. Fatima Til burg 70 pnt. en 2 Ensemble Voogd Kaatsheuvel 67 pnt. Cabaretgroep 1 Fatima Tilburg 64 «>t. Uitgezonden naar het diocesaan Land juweel Tilburg worden: van district Til burg in 100 mtr hardlopen v. Kemmeren Loonopzand; Bruurs Hilvarenbeek en Coremans Loonopzand; uit district West- boek: J. Braat en B. v. Beers Made en P. Gulden Zevenbergen. In 800 mtr: district Tilburg J. Bruurs Hilvarenbeek en J. Kemmeren Loonop zand; district Westhoek P. Gulden Ze venbergen en J. van Gils 'en Korpu» made. In 3000 meter: Bruurs Hilvarenbeek, J. Oerlemans Moergestel en Kemmeren Loonopzand. Hoogspringen: district Tilburg J. Ker sten Noordhoek en district Westhoek J. Marijnissen en P. v. d. Velden Made. Touwtrekken, district Tilburg groep Hilvarenbeek. Volleybal, district Westhoek: team Made. Tafeltennis district Tilburg: A. Klijs- s'en en Verhoeven centr. gr. Tilburg; Zandbergen par. Noordhoek; Hendriks eri Kleijn Kaatsheuvel en Dankers Loon opzand. District Westhoek: Chr. v. Dalen en J. Marijnissen Made en A. Gielen en J. v Dijk Zevenbergen. AGENDA. Vrijdag 78,30 uur nam. inmanden wedvlucht St. Ghislain in café De Sport wereld. Zaterdag 8 uur nam. Apollo Theater: De Slaapwandelaar, toeg. 14 jaar. Zondag 6 uur en 8.30 uur nam. Apol- lc-Theater: De 'Slaapwandelaar. Toeg. 14 jaar. Maandag 8 uur nam. Kon. Erk. Harm. Apollo repetitie. Toneelver. „Don Bosco". Op de gisteren gehouden verga dering van de toneelveren. „Don Bosco" is definitief besloten om op 24 Juli a.s. de Passie-spelen te be zoeken. Indien er in de parochie nog on gehuwde personen zijn die graag mee naar Tegelen zouden gaan, dan kunnen deze zich vóór Pinksteren opgeven bij de WelEerw. Heer Swinkels, kapelan van Berndijk. AGENDA: Zondag 22 Mei 11.30—12.30 Lees bibliotheek. 6.30 uur Jongenspatronaat. Maandag 23 Mei 6.30 uur repetitie drumband St. Jan. 8 uur repetitie Kon. Erk. Harm. St, Jan. Wie menen mocht, dat bij de invoe ring van het Christendom, in onze streek de tempels als bij toverslag uit de grond verrezen, vergist zich deerlijk, eveneens vergist zich die zou menen dat bij de bouw van de eerste bedehuizen reeds, God ter eer enige kunst werd aange wend. Het enigste doel, dat onze eerste ge loofsverkondigers beoogden, was de pas- bekeerde heidenen te verenigen om hen nader met de Christelijke leer bekend te maken en in hen het geloof te verster ken. De eerste bedehuizen ^waren uiterst primitief en het behoeft nauwelijks ge zegd dat ze van hout waren. Een van de oudste geschiedschrijvers nml. Beda (673735) verhaalt ons over de constructie van de eerste Christen kerken als volgt „Wilde men een kerk bouwen dan „werden eerst in een langwerpig vier kant zware eiken balken in de aarde ge- „legd, welke een stevig fundament vorm- „den. Over de gehele lengte waren deze „balken diep doorgroefd. In deze groe- ,.ven werden dan op afstand van onge- „veer een duim, op de helft doorgezaag- „de en van onder aangepunte stammen „geplaatst, waarvan de platte zijde naar binnen gekeerd was. Öok aan de bo- ven zijde warén deze stammen aange punt. Hierop legde men dan weer eigen balken, die op dezelfde wijze als de „onderste laag doorgroefd waren. Zo „werden de wanden door de onderste en „bovenste balkenlaag verbonden en „staande gehouden. De boomstammen „echter, waardoor de smallere zijwanden „gevormd werd'en, klommen trapsgewij ze naar het midden, evenals de plan ken van een puntgevel, 'en werden „eveneens door twee balken bevestigd, „die over hun gehele lengte van een gleuf „voorzien waren, in het midden van „iedere zijwand tegen elkander stieten en „daar verbonden werden. De reten, die „ter breedte van een duim tussen de „boomstammen overschoten werden, ten- .minste in het gure jaargetijde met stro „dichtgestopt of met huiden bedekt, zo- „dat tocht niet kon hinderen. Talrijke „lampen hingen vanaf het dak naar be- „neden om de duisternis te verdrijven. „Vensterglas kende men nog niet." Tot in het begin der tiende eeuw wer den alle kerken van hout opgetrokken, en eerst in het midden der tiende eeuw begon men allengs met de bouw van stenen kerken. Een der eerste steensoor ten die gebruikt werden is de bergsteen, vooral in gebruik bij de bouw van ora toria of bidplaatsen, zoals men de kerken noemde. In de mening dat <je allereerste kerk van Venloon een gebouw moet zijn ge weest als boven omschreven, worden we versterkt door het feit dat, toen we in 1950 met medewerking van de R.O.B. (Rijksd. voor Oudheidk. Bodemonderz.) een gedeelte van het terrein, waarop de in 1233 gestichte, en in pl.m. 1570 ge- sloopte stenen kerk heeft gestaan, bezig waren af te graven, we op een zeer lange eiken balk stieten, liggende in Z.O. I richting, ter diepte van ongeveer 2Yi m, J wat er wel op wijst dat we hier te doen hadden met de grondslag van een nog ouder gebouw. Deze balk, die naar schatting (hij lag voor een zeer groot gedeelte buiten het afgegraven complex) een lengte zal hebben van ongeveer 7 m, is in de grond gebleven, omdat juist op de dag dat hij gevonden werd (eind October) het werk van de R.O.B. over het gehele land werd stopgezet. Voor lopig werd van verdere afgraving afge zien, hoewel binnen afzienbare tijd het werk wederom zou worden hervat. Na vier jaar hebben we echter van de R. O. B. niets meer vernomen. Wie de eerste (houten) kerk van Venloon zou hebben gesticht, hierom trent tasten we geheel in het duister. Zou het echter te vermetel zijn aan te ne men dat St. Willibrord op zijn vele dienstreizen door het Brabantse land, ook hier kortere of langere tijd verbleef? Verbleef de heilige ook niet te Alfen, te Diesén, te Tilburg en te Berkel? Nu is het wel opmerkelijk dat, nabij de plaats waar wie oudste kerk dan ge staan heeft een perceel grond ligt ge heten „de Uilenhoek". Allerwaarschijnlijkst heeft deze bena ming niets te maken met de vogel der wijsheid, doch wel met „Ule" of „Wule", wat een afkorting is van Willibrord. Het is dan ook niet dwaas te houden dat, reeds in die tijd hier goederen la gen, waarvan de opbrengst voor het tiende toekwam aan St. Willibrord of zijn Gezellen. Dr. P. C. de Brouwer, in zijn geschiedenis van Hilvarenbeek tot 1813, zegt op blz. 7: „Er is grond om aan te nemen, dat waar éen heilige ge missioneerd heeft, deze later als kerk- patroon werd aangenomen." Wat zijn nu de feiten inzake de oud ste kerk van Venloon? Toen in 1233 Hendrik van Lotharin gen en Brabant in Venloon de eerste vaste pastoor benoemde en deze pastoor een stenen kerk bezorgde, was het St. Willibrord aan wie deze kerk werd toegewijd. Dat Willibrordus inderdaad de kerkpatroon was, blijkt wel zeer dui delijk uit een schrijven van de nagebu- ren van Venloon van ongeveer 1570 aan Biesschop Metsius (15621580) luiden de als volgt Den Eerweerdigen Heer Laurentio Metsio, Biscop van 's Hertogenbossche. Gheven te kennen, in alder oytmoet, die gemeyne naer gebueren van Ven- loen, anders genoemt Loon op 't Sant, Dinsdagmorgen werd op de grens van Limburg en Noord-rirabant bij Gennep en Oeffel over de Maas een brug geopend. De officiële opening van de 320 meter lange brug bestond uit het doorzagen van een paal door de Com. v. d. Kon. van Noord-Brabant Prof. Dr. J. E. de Quay en van Limburg Dr. F. J. M. H. Houben. i hot dat daer in verleden tijden is ge weest in selven dorpe een kleine kereke die eerste kerkeke nu genoempt die aide kereke staende van de principaelc kereke die sij nu hebben een vierendeel uurs oft daeromtrent welcke aide kereke over- lange tijd is begonnen te vervallen, en- de nu ten en'enmaele vervallen is ende dat gescapen is dat die materialia zou- denbederven ende wechgedragen worden ten waer dat U Eerw. daerop versaege, bidden daeromme oytmoedelijck sij sup plianten, dat U Eerw. gelieve te con certeren, dat die kerekmeesters, die selve materialia souden mog'en vercoepen en de het geld daervan comménde amplice- ren tot behoef van de principaele kereke welcke oick seer arm is ende welcke notelick reparatie souden behoeve ende dat die beenderen van de lichamen die daer eertyden in de aide kereke off kerekhof begraven worde over meer dan vijftig jaren daer opgegraven sijn ge weest 'ende gebragt opt kerekhoff der principale kereke alsoe dat die plaetse genoegsaem is geprofameert nogthans sij supplianten tot eeuwige memorie daer souten stellen eene steenen casse instel lende het beelt van de heyligem heer Sint Wilboirt, welcke van den aide ker eke nu vervallen patroon is geweest, dit doende sal U Eerw. de suppliante doen een werek van barmhartigheyt den sel ven verobligeert hebben voir U Eerw. goede prosperiteijt te bidden hennen God almachtig welcke U Eerw. in lange ge- der tegenwoordige in 1398, men de H. sontheyt gespare wille." Hoe het mogelijk was, dat bij het ver laten der „alde kereke" en de inwijding der tegenwoordige in 1398, men de H. Willibrord als patroon heeft verlaten er. St. Jan Bapt. in diens plaats heeft genomen, is vooralsnog een raadsel. In ieder geval is pastoor Schoenmakers bij de restauratie van onze tegenwoordige kerk enkele jaren geleden er toe over gegaan om het beeld van de patroon van onze eerste kerk wederom een ereplaats te geven in de pasgerestaureerde kerk. In het presbyterium dezer oude kerken vond men meestal twee deuren, van wel ke een toegang gaf tot de „sacristij", de ander tot de doopkapel. De doopvont die we er in aantreffen is niet gelijk aan die in onze kerken, doch een in de grond gemetselde achtzijdige kuip, door een stenen rand omgeven, waarin de vol wassen dopeling het H. Sacrament door onderdompeling ontvangt.^ Opmerking verdient hierbij, dat toen voor enige ja ren de fundering „die aide kereke" werd blootgelegd we bij een klein kappelletje een put ontdekten die ongeveer 1 Yi m diep met zwart zand was dichtgeworpen. Vermoedelijk deed deze put eens dienst als doopplaats. Loonopzand. P. A. v. B. Overtuigend heeft het Neder landse elftal gisteren in het Feij- enoord-stadion zijn meerderheid over de Zwitsers gedemonstreerd. Ondanks het verlies van de mid denvoor Van Roessel heeft de Nederlandse aanval afgerekend met 't Zwitserse grendelsysteem, dat vooral het eerste half uur na rust absoluut ontoereikend bleek de Nederlandse aanval het scoren te beletten. De Nederlandse voorhoede moest het eigenlijk zonder leider stel len, want het was voor de Bruy- ckere, altijd binnenspel hij Wil lem II, bijna een onmogelijke taak van Roessel, in wie velen een geboren aanvalsleider zien, te vervangen. Niettemin heeft de invaller uitstekend voldaan; hij scoorde een doelpunt en had een groot aandeel in de voorberei- i ding van een ander en bovendien in de Nederlandse aanval na rust viel het gemis van 'n goede mid denvoor niet zozeer op, omdat de voorhoedespelers toen naar het breekijzer van de switch grepen om het Zwitserse doel te ont grendelen. Toch was hel uitvallen van v. Roessel ongeveer vijf minuten na het begin voor velen ongetwijfeld een teleurstelling; de Willem li er, na een botsing met de Zwit serse doelman dermate gebles seerd, dat verder spelen niet mo gelijk was, was zodoende nog niet in staat zijn vaderlands de buut in het nationale elftal te maken. De Nederlandse voorhoede liet zich aan de verzwakking heel weinig gelegen liggen, want her haaldelijk kwamen zij aanvanke lijk voor het Zwitserse doel, ter wijl de Zwitserse aanval daaren tegen in het begin heel moeilijk op gang kon komen; Landman f werd nogal met rust gelaten, be halve dan door Wiersma, die een hal zo gevaarlijk terugspeelde, dat Landman evenals tegen Chel sea, een meesterlijke duik moest maken om dit gevaar te bezwe ren. Langzamerhand echter ont trokken de Zwitsers zich aan de druk van de Nederlanders en de tweestrijd ging een evenwichti ger beeld vertonen. Hetgeen he lemaal niet wil zeggen, dat de Nederlanders nu niet meer aan vielen, integendeel, herhaaldelijk dreigde er in de Zwitserse ach terhoede een paniekstemming te komen, wanneer de Oranjeman nen meedogenloos hieven opruk ken; voorlopig echter bleef het Helvetiaanse doel goed genoeg afgegrendeld voor het te korte en te individualistische spel van de Nederlanders. Na 42 minuten spelen echter geeft Wilkes, die steeds beter in zijn oude Nederlandse vorm komt, de hal keurig aan de Bruy- kere; de middenvoor passeert prachtig op tijd de bal naar de weer vrijgelopen Wilkes, die wei nig meer hoeft te doen dan de bal buiten bereik van de Zwitserse keeper in het net te leggen. Dat smaakt de Nederlanders; voortgestuwd door een enthousi ast publiek rukken ze weer op en even later besluit Timmermans een vloeiende combinatie met de Harder en Clavan door een raak schot, 20. Als een mes door de i boter snijdt de Nederlandse aan val door de ontredderde Zwitser se verdediging, en het is maar goed voor hen dat spoedig half time wordt gefloten, anders zou den er nog meer doelpunten ge volgd zijn. We bespeurden weer iets van een Nederlands „kwartiertje", al

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1