Waalwijkse en Langsiraaise Courant PUROL Uit Binnen- en Buitenland RANG Uitzonderlijke plaats voor Waalwijk door de hoogte van industrialisatiegraad. Huid genezing *t)e pezsnop&UfUf. Pon msfe zatuj. Het Nederlandse volk en zijn leger. VRIJDAG 20 MBI 1»K. Uitgever tVaaIwijk.se Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 78« JAARGANG No. 41 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advortentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Werkloosheid daalt nog steeds. Dezer dagen kregen wij weer inzage van het verslag over het le kwartaal 1955 door het Economisch Technologisch Instituut voor Noord-Brabant. Wat wij daarin lazen over de situatie in Brabant op het gebied van de werkgelegen heid en de productie, bewijst dat deze situatie nog steeds zeer gunstig is, meer nog, dat deze situatie nog steeds be ter wordt. Vooral in Waalwijk en omgeving is de toestand op de arbeidsmarkt zeer gunstig; trouwens het peil van de mannelijke werkloosheid in geheel Brabant ligt beneden het rijksgemiddelde. Een dergelijke stand van de werk loosheid, zegt het rapport, is sedert Maart 1948 niet meer waargenomen. HET VERBRUIK VAN DUURZAME CONSUMP TIEGOEDEREN. Het rapport wijdt zijn eerste bladzijden aan een overzicht van de ontwikkeling in bet verbruik van duurzame consumptiegoede ren, waaronder bijvoorbeeld ook schoenen te rekenen zijn. Het verbruik van deze goede ren, dat tengevolge van de con sumptiebeperkingen in de jaren l951/'52 zeer aanzienlijk was te ruggelopen, was tot voor kort nog steeds niet aangepast aan de verbeterde situatie in ons land. Alhoewel blijkens de in 't rap port gegeven cijfers, de ontwik keling van het binnenlands ver bruik van de duurzame ver- bruiksgoederen dc laatste twee jaren meer toenam voor een deel zal dit ongetwijfeld te dan ken zijn aan de verschillende maatregelen tot verruiming van de consumptie kan toch be zwaarlijk van een geheel bevre digend verloop worden gespro ken. Terwijl n.l. de totale con sumptie-index van 1949 t/m 1954 met niet minder dan 8 punten toenam, bereikte het verbruik van duurzame consumptiegoede ren in 1954 nauwelijks het peil van 1949, zodat per hoofd van de bevolking op dit punt nog steeds een achterstand bestaat. Boven dien kon dit betrekkelijk herstel van het binnenlands verbruik slechts worden bereikt ten koste van het daarvoor geldend prijs niveau, dat in 1954 aanzienlijk lager lag dan de prijsindex van het totaal der consumptiegoede ren. Sprekend over de productie van deze goederen zegt het rap port onder meer, dat in het bij zonder voor het verloop van de productie ook de uitvoer van de grootste betekenis is geweest, zodanig zelfs, dat het teruglopen van de consumptie van duurza me gebruiksgoederen althans in de jaren 1951 en 1952 in de sec tor textiel en schoenen voor wat betreft de consumptie, werd ge compenseerd door het oplopen van de export. Ondanks het afnemen dus van het binnenlands verbruik van duurzame consumptiegoederen, bleef het productieniveau in dc textiel en in de schoenen ge handhaafd op het algemeen peil, met name omdat de ontwikke ling van de export in deze twee bedrijfstakken veel sterker was dan het algemeen gemiddelde. Uit de beschikbare cijfers blijkt voorts, dat men in 1953 en 1954 in de sectoren textiel en schoe nen het exportvolume, in 1952 bereikt, nog verder kon uitbrei den, zij het in een trager tempo, dan de uitvoer in het algemeen. Uit de productie-indices blijkt echter ook, dat de activiteit in de textielindustrie en in de schoen industrie het laatste jaar bij de algemene ontwikkeling is achter gebleven. VERANDERING IN BRABANTSE BEDRIJFSLEVEN. In dit verband, zegt het rap port, kan het niet anders dan een gelukkig verschijnsel worden ge noemd, dat het min of meer ach terblijven van de textiel- en de schoenindustrie kon worden ge compenseerd door 'n sterke ont wikkeling in andere bedrijfstak ken in Noord-Brabant, inet name de metaalindustrie. In het eerste kwartaal van 1950 werkte in de textielindustrie 24,1 van de totale personeels bezetting in Noord-Brabant, in het 3e kwartaal 1954 was dit per centage 21,3; in de schoenindus trie waren deze percentages 12,7 en 11,7, in de metaalnijverheid daarentegen 30,7 en 34,6. Het is dan ook vooral dank zij deze verschuivingen in re struo- tuur van het Noord-Brabantse bedrijfsleven in de nijverheid (exclusief bouwvakken) dat dc ontwikkeling van de werkgele genheid in dit gewest de laatste laren opmerkelijk gunstig is ge weest. Het peil van de mannelijke werkloosheid in verhouding tol de mannelijke beroepsbevolking ligt momenteel beneden 't rijks- gemiddelde. Een dergelijke stand in de werkloosheid is sinds Maart 1948 niet meer waargenomen in onze provincie. Per 31-3-'55 was de werkloos heid in Nederland in van de mannelijke beroepsbevolking 2,1 in Noord-Brabant 1,9 en in het rayon van het geweestelijke Arbeidsbureau Waalwijk blijkt de toestand wel uitermate gun stig; hiervoor is namelijk 'n per centage vermeld van 0,3; het meest gunstige cijfer van alle Brabantse arbeidsbureaux. Bezien we de werkloosheidscij fers per gemeente in onze omge ving, dan gaat Vlijmen aan de kop met een cijfer van 18 o/oo der totale mannelijke beroepsbe volking (36 o/oo in Januari '54j, dan volgt Heusden met 12 o/oo (31 o/oo); Raamsdonk 11 o/oo (34 o/oo); Waspik 10 o/oo (22 o/oo) Loon op Zand 8 o/oo (10 o/oo) Sprang-Capelle 7 o/oo (11 o/oo) Geertruiden- berg 6 o/oo (29 o/oo); Waalwijk 5 o/oo (10 o/oo); Drunen 4 o/oo (8 o/oo). De Langstraatse gemeenten ne men op de ranglijst van Bra bantse gemeenten zeer gunstige plaatsen in en een vergelijking tussen de promilles van 1955 en 1954 toont wel aan hoe gunstig de toestand zich heeft ontwik keld. GEMEENTEN MET 10.00020.000 INWONERS. Het rapport wijdt ook een uit voerige studie aan de industriële expansie van Noord-Brabantse gemeenten met 10.00020.000 in woners, tot welke gemeenten Loonopzand en Waalwijk beho ren. In vrijwel al deze gemeenten was de werkloosheid in 1949 reeds zeer laag; slechts in vier van de in totaal 16 dergelijke ge meenten was toen 3 of meer van de mannelijke beroepsbevol king werkloos; in 1954 is in het algemeen de werkloosheid zo mo gelijk nog lager, practisch in al deze gemeenten demonstreert het werkloosheidscijfer in dit jaar 'n meer of minder ernstige mate van krapte op de arbeidsmarkt. In de gemeente Loonopzand was in 1949 0,9 van de mannelijke beroepsbevolking werkloos, in 1954 was dit percentage 0,6; in Waalwijk in 1949: 0,8, in 1954: 0,4. De toeneming van de be roepsbevolking heeft in het alge meen geen stijgende invloed uit geoefend op het werkloosheids cijfer. In Loonopzand nam geduren de deze vijf jaren de mannelijke beroepsbevolking in totaal met 370 man toe; hiervan waren 230 man aangewezen op de nijver heid (excl. de bouwnijverheid) de beroepsbevolking in Waalwijk nam met 430 man toe, waarvan er 260 waren aangewezen op de industrie. In deze 16 gemeenten tezamen met de 9 grotere Brabantse ge meenten nam in de laatste vijf jaren de mannelijke beroepsbe volking toe met 20.650 personen; 51 hiervan localiseerde zich in Tilburg, Breda, Eindhoven en 's-Hertogenbosch; 21,5% in Hel mond, Oss, Roosendaal, Bcrgen- opzoom en Oosterhout en 27,5 in de 16 gemeenten tussen 10.000 en 20.000 inwoners. Stelt men hiertegenover de ontwikkeling van het aantal arbeidsplaatsen in de industrie in deze laatste 16 gemeenten, dan blijkt, dat zij in het algemeen sterk achterblij ven. terwijl vooral in de 5, naar Brabantse verhoudingen middel grote gemeenten, een sterke ont wikkeling van de industriële werkgelegenheid plaats vond, waarbij vooral Helmond, Oss en Roosendaal op de voorgrond tra den In de gezamenlijke 25 ge meenten nam van Maart 1949 tot Maart 1954 het aantal arbeids plaatsen voor mannen in de in dustrie toe met 13.279; de vier grootste gemeenten participeer den hierin met 52.5 de vijf middelgrote gemeenten met niet minder dan 32.5, terwijl de 16 hier beschouwde gemeenten tol een aandeel kwamen van 15 Vergelijkt men dit percentage met het eerder gegeven percen tage inzake het aandeel in de toe neming van de mannelijke be roepsbevolking in deze 5 jaren, dan moet in het algemeen wor- j den vastgesteld, dat deze 16 ge- j meenten als groep beschouwd, niet in die mate hebben bijgedra- gen tot de decentralisatie van de industriële werkgelegenheid in deze provincie, zoals Helmond, l Roosendaal en Oss dit hebben gedaan. Uit de cijfers die het rapport verstrekt blijkt, dat slechts in 3 van deze 16 gemeenten in be langrijke mate de plaatselijke in dustriële werkgelegenheid groter was dan de toeneming van de op de nijverheid georiënteerde man nelijke beroepsbevolking, n.l. in Boxtel, Valkenswaard en Veghel. Het zou intussen onjuist zijn, meent het rapport, hieruit te i concluderen, dat in de overige 13 gemeenten deze toeneming van de beroepsbevolking per saldo geheel of ten dele buiten de ge meente emplooi heeft moeten vinden; met name zou dit niet gelden ten aanzien van Waal wijk, Dongen en Gilze-Rijen. In deze gemeenten, vooral in Waalwijk, concentreren zich dus danige aantallen arbeidsplaatsen in de aldaar gevestigde industrie dat de daar wonende beroepsbe volking aanzienlijk wordt over troffen. In de Waalwijkse indus trie werden per Maart 1954 3.416 arbeidsplaatsen voor mannen ge registreerd, terwfjl de mannelijke beroepsbevolking georiënteerd op de nijverheid, tezelfdertijd slechts 2.600 a 2.700 personen omvatte. Waalwijk, en in mindere mate ook Dongen en Gilze-Rijen kun nen, zuiver kwantitatief bezien, de arbeidsplaatsen in hun indus trie niet ten volle bezetten; zij zijn per se aangewezen op Aan trekking uit andere .gemeenten Elke expansie van de werkgele genheid aldaar of in gemeenten waaruit men arbeidskrachten re- cruteert verscherpt dit probleem. Met name in Waalwijk moet men de beroepsbevolking zien als een middel, om de tamelijk scherpe afhankelijkheid van arbeids krachten uit andere gemeenten geleidelijk te verminderen. Rijen trad weliswaar slechts 'n zeer beperkte expansie op in de plaatselijke industriële werkge legenheid, maar en dit geldt vooral voor Waalwijk in deze drie gemeenten overtrof reeds in 1949 de plaatselijke industriële werkgelegenheid de gemeentelij ke industriële beroepsbevolking aanzienlijk. In deze gemeenten is men afhankelijk van de aan trekking van arbeidskrachten uit andere gemeenten. De groei van de gemeentelijke beroepsbe volking zal deze afhankelijkheid, welke vooral in Waalwijk tame lijk scherp ligt, slechts zeer ge leidelijk kunnen matigen. Vooral in Waalwijk, maar ook in Loon opzand, Dongen en Veldhoven is dc concentratie van vrouwelijke industriële arbeid hoog. In deze gemeente echter liep deze dicht- eid enigszins terug en nam slechts beperkt toe. Een uitgebreide studie van de sigarenindustrie in Brabant be sluit dit rapport, dat weer alles zins lezenswaardig is en veel kostbare gegevens bevat, waar uit belangrijke verstrekkende conclusies kunnen worden ge trokken. BONN EIST VERGOEDING VOOR DUITS BEZIT IN OOSTENRIJK De Westduitse regering heeft bij de Oostenrijkse regering ge protesteerd tegen die voorwaar den in 't ondertekend staatsver drag, die handelen over de Duitse eigendommen in Oostenhijk. Het is het eerste protest dat West- Duitsland pas weer souverein heeft ingediend. De Westduit- se regering heeft tevens in nota's aan de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk om ophelde ring in deze kwestie verzocht. Het protest werd in Wenen overhandigd door het hoofd van de Duitse handelsmissie, dr Carl Müller-Graf. In de nota wordt gezegd, dat Duitsland zich het recht voorbehoudt eisen tot schadevergoeding in te dienen. Duitsland maakt daarbij geen verschil tussen de Duitse eigen dommen, die door Duitsland ot Duitse personen vóór en die wel ke na 1938 in Oostenhijk zijn ver worven. De Oostenrijkse kanse lier Julius Raab heeft medege deeld, dat in de toekomst niet West-Duitsland onderhandelin gen zullen worden gevoerd over mogelijke vergoeding. JUNGSCHLEGER'S ADVOCAAT BOUMAN UIT INDONESIË GEVLUCHT. De verdediger in de zaak Jung- schleger, mr. H. Bouman, die vo rige week in Nederland terug keerde, blijkt uit Indonesië te zijn gevlucht. Maandagmorgen lag een oproep aan mr. Bouman UITZONDERLIJKE PLAATS VOOR WAALWIJK. Uit een oogpunt van uitbrei ding van het aantal arbeidsplaat sen voor vrouwen in de 16 ge meenten treden uitdrukkelijk Schijndel, Valkenswaard en Gel drop naar voren. Een dichte con centratie van vrouwelijke indus triële arbeid geeft echter ook Waalwijk te zien; sedert 1949 liep deze echter enigszins terug; met 119 arbeidsplaatsen voor vrouwen per 1000 vrouwelijke inwoners neemt Waalwijk van deze gemeenten echter nog steeds de derde plaats in na Schijndel en Valkenswaard. Onder de bedoelde 16 gemeen ten komen er vier voor, die even als Oosterhout en Den Bosch te genover het aantal arbeidsplaat sen voor mannen, dat hun indus- triëel apparaat kent, 'n zeer groot aantal arbeidsplaatsen voor vrou wen te zien geven; n.l. Schijndel, Geldrop, Valkenswaard en Veld hoven met resp. 91, 58, 51 en 47 arbeidsplaatsen voor vrouwen per 100 arbeidsplaatsen voor mannen. In de overige 12 ge meenten blijft dit cijfer in het al gemeen onder of rond de 30. Dit is ook het geval in Waal gij k, welke gemeente toch wat de dichtheid van de vrouwelijke ar beidsplaatsen betreft, Geldrop en Valkenswaard nog overtreft, het geen er wel op wijst welk 'n uit zonderlijke plaats Waalwijk door de hoogte van haar industrialisa tiegraad zowel voor vrouwelijke als voor mannelijke arbeids krachten onder de Brabantse ge- mieenten van 10.000 tot 20.000 in woners inneemt. CONCLUSIES. De conclusies die het ETI aan haar studie van deze 16 Brabant se gemeenten verbindt, zeggen o.m. In Waalwijk, Dongen en Gilze- gereed, om voor de officier van Justitie te verschijnen. In Indo nesië is het bericht van zijn aan komst in Nederland voor ieder een verrassing geweest. Het Ne derlandse Hoge Commissariaat in Djakarta deelde aan het pers bureau PIA mee, dat hij zonder enig overleg met de Nederlandse autoriteiten heeft gehandeld. De Indonesische minister van justi tie wist van niets. Zelfs had mr. Bouman van zijn plan niets ver teld aan zijn vrouw, die nog in Indonesië is. Het plaatsvervan gend hoofd van de Indonesische' immigratiedienst, R. Soepadi, heeft verklaard, dat zijn dienst totaal niets wist van het vertrek van mr. Bouman, terwijl hij hier voor toch een visum had moeten hebben. De KLM heeft verklaard, mr. Bouman niet te hebben vervoerd. Tegen zijn vrouw, die het nieuws van de aankomst van haar man in Nederland vernam door 'n uit zending van de Wereldomroep, had de advocaat op 5 Mei gezegd dat hij naar Bandoeng zou gaan voor zaken en om uit te rusten, en dat hij wel wat langer weg zou kunnen blijven. Waarschijnlijk is hij op weg gegaan naar Suma- tra voor een reis daarheen is geen visum nodig en in Singa pore aan land gestapt. In April probeerde Bouman 'n retourvisum te krijgen om in Ne derland materiaal voor het pro ces te kunnen verzamelen. Maar de papieren werden hem door de Indonesische autoriteiten gewei gerd, omdat hij aldus de argu menten „betrokken was in de zaak Jungschleger". De advocaat moet er weinig nut in gezien hebben, de rol van „martelaar" te vervullen. Welke consequenties zulk een marte laarschap meebrengen, heeft mr. Bouman immers zelf door zijn contacten met de Nederlandse arrestanten het best kunnen be oordelen en zich daardoor kun nen realiseren, wat hem te wach ten stond. AANBEVELING VAN STAATSCOMMISSIE VOORTAAN PARTIJNAMEN OP STEMBILJETTEN. De politieke partijen zullen de bevoegdheid moeten krijgen om boven de lijst van haar candida- ten voor de verkiezingen van de Tweede Kamer, Provincilae Sta ten en Gemeenteraden op het stembiljet haar naam te laten plaatsen. Dit heeft een staats commissie, ingesteld voor de be studering van het kiesstelsel en de wettelijke regeling der poli tieke partijen, in een voorlopig rapport aan minister Beel gead viseerd. De commissie onder voorzitterschap van prof. Don- ner heeft aan de minister een ontwerp tot wijziging van de Kieswet voorgelegd. De staats commissie is tot de conclusie ge komen, dat het mogelijk is de wijziging in de Kieswet aan te brengen, zonder dat vooruitgelo pen wordt op een eventuele wet telijke regeling der politieke par tijen. KOFFIE EN THEE GOEDKOPER. De koffie- en theeprijzen zijn met ingang van Dinsdag 17 Mei weer verlaagd. De prijsvermin dering bedraagt 8 tot 1U cent voor een halfpondspakje koffie en evenveel voor een pakje thee van een ons. De prijsverlaging van de koffie is een gevolg van de daling van de koffieprijzen op de wereldmarkt. I)e daling van de theeprijzen is veroorzaakt door de lagere prijzen die vorige week werden genoteerd op de theeveiling in Amsterdam. ONDERZOEK NEDERLANDSE VOLKSEIGEN. Op Zaterdag 21 Mei a.s., des namiddags om 2 uur precies, be legt de Centrale Commissie voor Onderzoek van het Nederlandse Volkseigen van de Koninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen een bijeenkomst voor haar Noordbrabantse mede werkers uit de omgeving van 's-Hertogenbosch en voor be langstellenden, in het Oranje- Hotel, Verwerstraat 27 te 's-Her- togenboscb. Voor de pauze zal de directeur, dr. P. J. Meertens, iets vertellen over hel doel, de methode en dc moeilijkheden van het dialect-, volkskunde- en naamkunde-on- derzoek, waarna |Mw. Dr. Jo Daan en de heren O. Veltman en D. P. Blok hierover nog het een en ander zullen meedelen. Na de pauze zal Mw. W. D. Scheepers spreken over het Ne derlandse Volkslied. Haar voor dracht zal worden toegelicht met bandopnamen. Hierna zal er alle tijd zijn vragen tes tellen, op merkingen te maken en sugges ties te geven. In de pauze is er gelegenheid een kleine tentoonstelling van kaarten en ander materiaal te bezichtigen. Belangstellenden gelieven van te voren, schriftelijk of telefo nisch, het bureau dér commissie, Nieuwe Hoogstraat 17, Amster dam-C, tel. 48487, van hun komst in kennis te stellen. DE LAATSTE INZAMELINGS ACTIE VAN 1940-'45. Reeds 2 millioen bijeen. De grote slotinzamelingsactic van de Stichting 1940-1945 heeft tot op heden aan rechtstreekse giften, afrekeningen van plaat selijke afdelingen en toezeggin gen van provinciale- en gemeen tebesturen reeds 2 millioen gul den opgebracht. Daaronder be vindt zich' een bedrag van rond 360.000, toegezegd door 6 der 11 provinciale en 513 der 1014 gemeentebesturen van ons land. Van de overige provinciale en gemeentebesturen is nog geen toezegging ontvangen. In vele van de stichting echter op de agenda der eerstvolgende raads vergadering. De actie, waarmee men 5 mil lioen gulden hoopt te verkrij- gen, is intussen nog niet ten einde. Vele verenigingen en in stellingen zullen nog over hel verzoek van de stichting een be slissing moeten nemen. In hon derden bedrijven zijn nog uur loon- acties aan de gang. JAPAN BETAALT 200.— VERGOEDING Voor iedere Nederlandse krijgsgevangene. Ongeveer 45000 voormalige Nederlandse krijgsgevangenen van Japan zullen nog dit jaar een schadeloosstelling van om streeks 200 de man kunnen verwachten. In het vredesverdrag van San Francisco met Japan is namelijk bepaald dat Japan vóór het einde van dit jaar een bedrag van 45 millioen zal betalen als schade loosstelling aan de militairen van 16 landen (waaronder Ne derland), die tijdens de oorlog in Japanse krijgsgevangenkam pen in het Verre Oosten zijn ge detineerd, meldt de Tel. DE ECHO m HEI ZB Huidzuiver heid - Huidgezondheid En puistjes verdrogen door Purolpoeder In diverse frisse vruchtensmaken a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent per rol Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel Prins Bernhardt „Het leger ia ie weinig populair". „In Nederland is het leger weinig po pulair, het Nederlandse volk legt wei nig militaire geestdrift aan de dag. In een zee- en luchtvarende natie als wij zijn, spreekt de marine 'en de luchtmacht nog wel tot de verbeelding van de men sen, maar de landstrijdkrachten wekken weinig emoties dat zei prins Bernhard Zaterdagmiddag in zijn toespraak tot ruim vijfhonderd reserve- en beroepsof ficieren tijdens een bijeenkomst van de Algemene vereniging van Nederlandse reserveofficieren in de Ridderzaal te Den Haag. „Ik zou het persoonlijk toejuichen, zo ging de Prins verder, als er vooral onder de jeugd meer begrip zou wor den bijgebracht voor het werk van het leger. Uit de aard van de zaak is de sol daat de grootste pacifist, die er bestaat. Hij immers en laat iedereen zich dat vooral goed realiseren zal in geval van nood vooraan moeten staan om het land, het volk en de vrijheid te verde digen. Het was Zaterdag precies vijftien jaar geleden, dat de Nederlandse soldaat door het geweld van de Duitse legers werd gedwongen de wapens neer te leggen. „Het is goed", zo zei prins Bernhard, aan het begin van zijn toespraak, „om ons ondanks alle vreugde te bezinnen op hetgeen ons land toen overkwam 'en om ons te beraden, wat ons nu te doen staat. Onze na-oorlogse defensie nadert haar voltooiing en spoedig zullen wij ons in het bijzonder moeten toeleggen op de in nerlijke versterking van ons verdedi gingsapparaat. Daarom wil ik speciaal spreken over de taak van de officier, omdat het leger en het volk in dat corps in uren van gevaar hun leiders nioeten kunnen vinden voor de verdediging van de vrijheden van het volk." De Prins wilde geen onderscheid maken tussen de beroeps- en de reserve-officier omdat zo zei hij, „als het er op aankomt beiden aan dezelfde voorwaarden moeten vol doen. Nog maar al te veel mensen zien in het officierschap een niet-productieve arbeid, maar ik zou de bijdrage, die zij leveren aan de veiligheid van ons land willen zien als een hoge taak waarvan de betekenis nu eenmaal niet kan wor den gemeten met materiële productie resultaten. Zij die er dus op uit zijn aardse goederen te verzamelen moeten hun bestemming zeker niet zoeken in de strijdkrachten". De Prins ging vervol gens dieper in op het begrip „leider schap". Goed leiderschap is voor de officier onmisbaar, zijn falen als leider kan re sulteren aan nodeloze verliezen van mensenlevens, zelfs het voortbestaan van he: land kan in gevaar komen door hun falen. Persoonlijke moed, intelligentie en vakkennis zijn de basiseigenschappen van leiderschap. Daarnevens is belang stelling voor de ondergeschikte onmis baar. Zorg voor uw mannen, zorg, dat zij altijd krijgen wat hen toekomt en be schouw uw dagtaak als nooit geëindigd. Geef hun goede voorlichting, spreek met hen, geef duidelijke en juiste orders en oefen steeds een degelijke controle op hen uit." De Prins stond vervolgens stil bij de opleiding van de officier. Zeer bijzondere aandacht vraagt de karakter vorming van de aanstaande officier tij dens zijn opleiding. Op de opleidingsin stituten moet bijzondere aandacht wor den besteed aan de algemene sfeer die er heerst. Een sfeer, die onder sterke in vloed staat van de houding van de lei ding. Een belangrijke taak voor de officier, vooral voor de reserve-officier, is het wekken van meer sympathie onder het volk voor het leger, zei de Prins aan het slot van zijn toespraak. „Het is dikwijls zo simpel, in het bijzonder waar het de strijdkrachten betreft, de lachers op zijn hand te krijgen. Luister u maar naar de radio of het cabaret. Maar laat men toch bedenken, dat elk gemakkelijk succes van deze aard het prestige ondermijnt, dat veel anderen met grote zorg en toe wijding trachten op te bouwen. Door een negatieve houding op dit punt verbeu- ren wij het recht op goodwill onder het Nederlandse volk en ondergraven wij onze eigen positie, zo besloot prins Bern hard zijn interessant betoog.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5